2000 deelnemers aan aanval op Djokja weerbericht Groninger werkte onder de Russen Hevig vuur in verschillende stadsdelen Ianvallers met zware verliezen uiteengeslagen Noorwegen heeft officieel gekozen NA ACHT JAREN THUIS Er zijn nog vele Nederlanders doch ik ken ze niet 88ste Jaargang VRIJDAG 4 MAART 1949 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny jjoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 67055 Ten aanzien van de ongeregeldheden te Djokja wordt van officiële zyde u. nog gemeld, dat Dinsdag j.l. 's morgens tegen vier uur licht vuur werd ingeven op de Nederlandse posten aan de stadsrand. Precies te zes uur «Iwikkelde zich een hevig vuur op verschillende plaatsen van de stad. Iirte aanvallen van sterke groepen werden uit Westelijke richting onder tonen, terwijl een derde aanvalspoging werd ingezet uit Zuidelijke richting, nir de binnenkraton is gelegen. Onmiddellijk werden tegenmaatregelen {«omen. Een colonne werd ingezet tegen de aanvalsgroep uit Zuidelijke rkbting. Zij rukte dwars door de stad op naar het bedreigde punt en ont- imj zwaar vuur uit de buitenkraton. Nadat zij zich een weg gebaand had la de Noordelijke muur van de binnenkraton werd zjj eveneens uit de triton beschoten. Hierbij werden onze troepen bestookt door sluipschutters, zich genesteld hadden in bomen, staande op het terrein van de binnen- traton. Daarom verzocht de commandant van de colonne toegang tot de tnton, welke onmiddellijk door de Sultan persoonlijk werd verleend. Nadat Sultan verklaard had, dat zich geen leden van de aanvallende groep op de iffTtlncn van de binnenkraton bevonden, werd hiermede genoegen genomen. Itn verder onderzoek werd daarom niet ingesteld. De ongeregeldheden waren omstreeks 11 uur in de ochtend geheel geëindigd, kar schatting namen ongeveer 2.000 -an, behorende tot de in de omstre- _j van de stad rondzwervende groe- vn, die zich voor deze gelegenheid 'ndden geconcentreerd, aan de geza- :enlijke aanval deeL De aanvallers, ti deels goedbewapend waren, werden op alle punten met zware verliezen heengeslagen, en lieten een groot deel ran hun wapens achter. Het Nederlandse communiqué meldt xorts, dat onder de zes doden aan Nederlandse zijde zich drie politie-be- ebten bevonden. Spoedig nadat de Nederlandse troe pen de aanvallen onderdrukt hadden, toerde de rust weer. Ook gedurende de nicht en de volgende dagen is het rus- d? gebleven. Het communiqué maakt ten slotte nog melding van het bezoek un de kraton door generaal Meyer c.s. Nieuwe conferentie van Aziatische afgevaardigden? TER bespreking van krachtiger actie. Te New York verluidt, dat afgevaar- L'den der 17 laiden, die de conferentie New Delhi hebben bijgewoond, van- in beslóten conferentie te New York heenkomen om de moneiiikheid te bc- spreken van krachtiger diplomatieke mie tegen Nederland in verband met de 'ütste ontwikkelingen in Indonesië, in bet bijzonder het Nederlandse plan voor Ronde-Tafel-Conferentie en het Woensdag verschenen rapport van de Commissie voor Indonesië der VN. Alleen Ceylon en Nepal, die wel uit- naodigd werden, doch niet vertegen- Kordlgd zijn in de VN. zullen de con ventie niet bijwonen. De bijeenkomst ^•'dt gehouden op initiatief van gene ts! Romulo, afgevaardigde der Philip- Ktien in de VN. directeuren der departementen van zuid-sumatra. N'a de verschillende bevoegdheidsover- Vchten is thans de lijst van directeu rs van de departementen in Zuid-Su- stra bekend gemaakt. Deze luidt als «gt: Onderwijs: Mohamad Rasjld- Volks- famdheid: dr Meijhoff; Waterstaat Wederopbouw: Mohammed Akib; inlichting: Usman Azahari; Agrari- Zaken: Doop (tevens fungerend fesemeeser van Palembang). Zoals bekend, is Raden Hanan voor eer van de Raad van Zuid-Sumatra, '"fns fungerend Wall Negara. trein in ravijn gestort. Vijf doden en tien gewonden. fcn werktrein van de Staatsspoorwe g-stortte Woensdag tussen Serang en f^kas Bitung, 15 km ten Zuiden van in een ravijn. 4 Indonesische van het treinpersoneel werden ge- ':'d en 10 gewond. Volgens te Batavia "tangen inlichtingen was sabotage Jja het viaduct, dat in de ochtend op heenreis juist was hersteld, de oor- fck van het ongeluk. Nadat de trein 2het ravijn gestort was, werden uit het terrein enkele schoten gelost. MOORDZAAK IN ENGELAND. .b'aar gemeld wordt, heeft Scotland 1Jht thans genoeg bewijsmateriaal ver bid om de man, die zich thans in ■Stents bevindt, te doen vervolgen ^ens een serie der afgrijselijkste ^den in de Britse geschiedenis. HU tenminste vijf slachtoffers ge- ^t. wier lichamen naar men gelooft 2 een zuur werden opgelost en wier fittingen met behulp van vervalste do centen werden verkocht. Deze ver- t->en zouden ongeveer 28.000 pond ster- hebben opgeleverd. MINDER KOUD IN DE NACHT. Bilt verwacht tot morgenavond •^lige wind overwegend uit richtin- Zuid en Oost. Half tot zwaar F°4t met hier en daar enige regen Jjneeuw Vannacht plaatselijk lichte E"' morgenmiddag ongeveer dezelfde cKratuur als vandaag. 5 MAART. kn op: 7.18 uur: onder: 18.26 uur. op: 8.58 uur; onder: 24.00 uur Hoogwater te Katwijk te 6.24 en «a uur. 1 nummer bestaat uit zes pagina's. Maandag Indonesische kwestie in Veiligheidsraad? Ofschoon nog geen datum is vastge steld voor de hervatting der bespreking van de Indonesische kwestie in de Vei ligheidsraad, zou men in welingelichte kringen te Lake Success niet verrast -zijn, wanneer deze kwestie in het be gin van de volgende week, mogelyk Maandag reeds, ter sprake zou komen, zo verneemt Aneta. Wanneer de Veiligheidsraad besluit, zo verklaart -jnen in genoemde kringen, de V.N.-commissie voor Indonesië naar de Ronde-Tafel-Conferentie in Den Haag te zenden, dam zal men. met het oog op de begindatum dier conferentie 12 Maart de bespreking der Indo nesische kwestie in de Veiligheidsraad niet veel langer meer kunnen uitstellen. Uitstel der Ronde-T af el-Conferentie BATAVIA VREEST STÉRKE INTERNATIONALE DRUK. Onze correspondent te Batavia seinde ons heden: In de avondzitting van de B.F.O. gaf de Contactcommissie verslag van haar besprekingen met de Republikeinse lei ders. Deze besprekingen zullen vandaag worden voortgezet, waarbij de Commis sie zal worden aangevuld met de Wali Negara's van Oost-Sumatra, Zuid-Su- matra, Oost-Java. zomede met de pre- niers van Oost-Indonesië en Pasurdan. De Wali Negara van Madura is wegens ongesteldheid verhinderd. Voorzitter der Commissie is Sultan Hamid. Naar wij vernemen verwacht men dat de Rondc-Tafel-Conferentie om practische redenen zal moeten worden uitgesteld. Welingelichte kringen zijn ten aanzien van de Republikeinse houding van oordeel dat deze afhan kelijk zal worden gesteld van het standpunt van Amerika en de Veilig heidsraad. Hoe de houding van de B.F.O. zal zijn indien de Republikei nen niet tot medewerking bereid zün, is niet te voorspellen, vooral in ver band met het feit dat de parlemen ten van Oost-Indonesië en Pasundan Republikeins gezind zijn. Men vreest in B.F.O.-kringen voor sterke inter nationale druk op Nederland omdat het prestige van de Veiligheidsraad aan de resolutie verbonden is. Men voorziet daarbij dat Amerika de adviezen van Cochran zal volgen, ter wijl deze zich weer zal oriënteren op de Republikeinen, zodat een wisselwer king moet worden venvacht tussen Banka en Washington, welke vertragend werkt. De voortgezette Banka-bespre- kingen zullen vermoedelUk de Republi keinse condities behandelen voor even tuele deelneming aan de Ronde-Tafel- Conferentie. Naar Aneta meldt, zouden de leden der contactcommissie zich morgen we derom naar Banka begeven. Vetten spoedig vrij? (Van onze Haagse redacteur). De verhouding tussen consumptie en de voor binnenlands gebruik bestemde hoeveelheden boter, margarine, vet en kaas is thans zodanig, dat een vrijgeven van deze artikelen op korte termijn misschien reeds volgende maand wordt overwogen. Voor het Noord-Atlantisch pact De Noorse ambassadeur te Washing ton heeft medegedeeld, dat Noorwe gen besloten heeft deel te nemen aan de onderhandelingen over een Noord- atlantisch verdedigingspact. De ambassadeur zeide, dat het parle ment in geheime zitting de regering ge volmachtigd had stappen te doen ten einde uitgenodigd te worden tot de on derhandelingen, Dit besluit zoü heden officieel te Oslo bekend worden ge maakt. Deze uitnodiging was direct gedaan en aanvaard en een regeling getroffen voor het bijwonen door Noorwegen aan een by eenkomst van de ambassadeurs der landen, welke aan de onderhandelingen deelnemen en Dean Acheson. Deze bij eenkomst zou heden plaats hebben. Men beschouwt Noorwegen thans als een der medestichters van de voorge stelde alliantie. Op de vraag of Noorwe gen amendementen zou Indienen zeide de ambassadeur, dat hii gaarne enige op merkingen over de voorwaarden zou maken, doch dat hU verder nog niet de nodige instructies van zyn regering had ontvangen. Noorwegen was nog niet in het bezit van het laatste ontwerp Wel had Noorccen kennis kunnen nemen van de hoofdtermen van het ontweip. De gezant rekende er op, dat ook De nemarken zou meedoen. Het besluit van de Storting (het Noorse parlement) tvas met grote meerderheid genomen. Slechts 11 com munistische leden hadden tegenge stemd. De Storting bestaat uit 150 le den. Het Noorse antwoord op het Sovjet- russisch aanbod van een non-agressie pact is gisteravond aan de Sovjetrus- sische ambassadeur te Oslo overhan digd. Het luidt afwijzend. CANADA'S MINISTER VERTELT De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Pearson, heeft verklaard, dat de Canadese regering de tekst van het voorgestelde atlantische verdrag heeft ontvangen en dat deze „in wezen bevredigd" is. Tijdens een persconfe rentie deelde Pearson mede, dat nog werd gesproken over de vraag, welke landen tot de oorspronkelijke onderte kenaren van het verdrag zouden beho ren. Ook werd nog van gedachten ge wisseld over de opstelling van de tekst van de inleiding van het verdrag. Uit Rome wordt gemeld, dat een woordvoerder van het Italiaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat een Atlantisch verdedi gingsverdrag natuurlijk het Middel landse Zeegebied zou omvatten. Hij verklaarde: „Italiaanse diplomaten heb ben ln de afgelopen maanden nauw contact met d£ diplomaten van andere landen, speciaal met die der Verenigde Staten, onderhouden. Natuurlijk zijn zU belangstellend, nu gesproken zal worden over de omvang van het ver drag". Tijdens de hiervoor genoemde pers conferentie heeft minister Pearson nog medegedeeld dat, indien de ambassa deurs der betrokken landen, die thans te Washington besprekingen voeren overeenstemming hebben bereikt over het tijdstip, waarop kan worden over gegaan tot publicatie van byzonderhe- den van het verdrag, in de loop van de volgende week een bekendmaking zou kunnen worden gedaan. Vernomen wordt, dat de Canadese re gering heeft besloten om, zelfs indien de ambassadeurs geen overeenstemming zouden kunnen bereiken over het bo vengenoemde tUdstip, de Inhoud van het verdrag binnenkort „in hoofdzaak" te publiceren, daar zij van mening is, dat de Canadezen deze inhoud zo spoedig mogelijk behoren te weten. De ambassadeurs hebben nog steeds niet besloten, waar het verdrag zal wor den getekend. Pearson verklaarde, dat de Bermuda-eilanden hiervoor het meest geschikt schenen te zjjn. Ten slotte zeide hU nog te verwachten, dat het Canadese parlement de inhoud van het voorgestelde verdrag zou bespreken, al vorens de Canadese regering het zal tekenen. De 31ste Hulpverbandafdeling en de Vliegmedische Dienst werken in Djokja samen voor het behandelen en het transport van ernstige gewonden en militai ren met ziekten van langdurige aard. De Engelse defensie DOOR LAGERHUIS AANVAARD. De Britse minister van verdediging. Alexander, heeft voor het parlement verk'aard, dat Groot Brittannië zyn vol le aandeel moet nemen in de lasten*van de defensie van de vrije volkeren van de wereld. Hij zeide, dat de „raad voor de mili taire bevoorrading van de Westeuropese Unie" een overzicht had samengesteld van de productiecapaciteit inzake de de fensie der vijflanden en reeds voorbe reidingen trof voor de uitrusting van de nieuwe defensiemacht der Unie. Straalvliegtuigen van het type „Me teor" of „Vampire" worden geleverd aan FrankrUk; België en Nederland en er wrorden regelingen getroffen voor het produceren onder licentie van deze vlieg tuigen in de eenoemöe landen. Een motie van de oppositie, waarin het Lagerhuis verzocht werd zyn goed keuring aan de regeringsverklaring over de verdediging te onthouden, omdat deze .onvoldoende" was, werd met 291 tegene 155 stemmen verworpen. Het defensieprogram voor 19491950 van de regering, dat ongeveer 760 milli- oen pond sterling zal kosten, werd daarop door het Lagerhuis aanvaard, toen de cómmunisten stemming eisten, met 2273 stemmen, Premier Attlee verklaarde ten aanzien van de critiek van de oppositie dat te weinig was bekend gemaakt over de de fensie: „Ons is aangeraden onder de huidige omstandigheden niet te veel be kend te maken. Engeland is bezig een der grootste recruteringen in de geschie denis van de strijdkrachten te voltooien en het vergt veel tiid een nieuw vredes- leger te organiseren. Waar ligt Frankrijk's gevechtslinie? rijn of elbe? Tijdens een debat over de defensie in de Franse nationale vergadering heeft de minister van defensie. Paul Rama- dier verklaard: „Nog nooit in onze ge schiedenis hebben wij zulke nauwkeurig omschreven bondgenootschappen met onze geallieerden gehad als het verdrag, dat te Brussel getekend is en dat. waar over thans te Washington wordt ge sproken". „De landsverdediging", aldus Rama- dier. "moet tot stand worden gebracht in het kader van internationale over eenkomsten. Hoofdzaak voor Frankrijk Is. dat onze Oostgrens beschermd blijft". Communistische afgevaardigden vroe gen, of de minister de defensie aan de Rijn óf aan de Elbe bedoelde. Ramadier antwoordde hierop: ..Wij moeten uit zien naar een gevechtslinie tegen een eventuele aanvaller, welke zo Oostelijk mogelijk ligt". Na de gehele pacht te hebben gedebat teerd. heeft de Franse nationale verga dering hedenmorgen vroeg de defensie begroting voor Maart en April met 365 tegen 184 stemmen aangenomen. Israël en de V. N. Een voorstel om de aanvrage van Is raël om toegelaten te worden tot de VN naar de commissie voor het lidmaat schap te verwijzen werd in de Veilig heidsraad niet aanvaard. Voor stemden China, Egypte, Groot-Brittannië en Noorwegen, tegen stemden de VS, Ar gentinië en Cuba; Frankrijk, Canada.de Sovjet-Unie en de Oekraïne onthielden zich van stemming. De stemming over Lsraëls verzoek werd uitgesteld tot hedenavond. De vrede met Oostenrijk DE RECHTEN DER SLOWENEN. Ofschoon hU de bestaande Oostenryk- se garanties voor de Sloweense minder heid voldoende achtte, heeft de Ameri kaanse plaatsvervanger Reber tijdens de conferentie van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken over het Oostenrykse vredesverdrag het vol gende voorgesteld: 1. Verstrekkender onderwijswetgeving met inbegrip van het recht om Sloween se scholen te onderhouden: 2. Garantie voor het vrye gebruik en aanvaarding van de Sloweense taal; 3. Vryheid van vereniging en het recht coöperaties te vormen, wat de culturele en economische belangen van de Slo- wenen zou beveiUgen; 4. Garantie van politieke en burger rechten De Britse afgevaardigde. Majoriebanks en de Franse Bertholet, verklaarden, dat het verdrag van St Germain, dat na de eerste wereldoorlog werd afgesloten, reeds verstrekkende garanties voor de Slowenen bevatte en Majoriebanks stel de voor. dat de afgevaardigden zouden bestuderen tot welke hoogte de voorzie ningen van het verdrag van St Germain en het huidige niet voldoende waren om de Slowenen te beschermen. Dit voorstel werd door de Franse en Amerikaanse plaatsvervangers gesteund, doch Zaroebin, de Sovjetrussische plaatsvervanger, nam geen standpunt ten aanzien van dit standpunt in. De „kleine blokkade" beëindigd. DE RUSSEN GEVEN TOE. Volgens de onder Sovjet-controle staande Berlynse radio heeft de Sov jetrussische repatriëringsmissie in de Amerikaanse zone, die in haar hoofd kwartier te Frankfort „geblokkeerd" werd, omdat zij, tegen het Amerikaan se verzoek in, niet wilde vertrekken, thans van de Sovjet-autoriteiten or der gekregen naar de Sovjetzone te- rue te keren. De radio voegde er aan toe. dat de Sovjet-Unie „gedwongen" was „de vergunning voor de Amerikaanse mis sie van onderzoek in de Sovietzone in te trekken". Deze missie is gisteravond uit de Sovjet-zone vertrokken. De „blokkade" van het gebouw, waar de Sovjet-missie verblijft, is gisteravond opgeheven. De Russen hadden in het geblokkeer de huls „voor een half jaar voedsel op geslagen" en bovendien alle mogelijke dingen met water gevuld, voordat de toevoer werd afgesloten. Hedenmorgen vroeg heeft de Sovjet commissie het gebouw verlaten. De 8 leden van de missie zullen 10 uur nodig hebben om de grens te Helmstedt ie bereiken. De Russen vertrokken in drie auto's en twee vrachtwagens. De Rus sische chauffeur van de eerste vracht auto, die de poort uitreed, leunde uit de cabine van zyn wagen en souwde een Amerikaanse vrouw, die by de auto stond, in het gezicht. De Russen lieten twee hondjes in de kelder achter. In een staalfabriek te Djokja troffen de Nederlandse troepen deze Duitse ma troos aan, bezig met de 'montage van een éénmans-torpedo. (Speciale berichtgeving). Na acht jaren in gevangenkampen te hebben doorgebracht, is een Gro ninger, een oud-leerling van de R H.B.S., plotseling en geheel onverwacht in zyn vaderstad teruggekeerd. Gevangen genomen wegens illegaal werk, waarvoor de Duitsers hem tot 15 jaren gevangenisstraf hebben veroor deeld, is hy na de bevrijding als zovelen in Russische handen geraakt, waardoor het hem onmogelyk werd huiswaarts te keren. Maar thans is hU terug, zij het ook uiterst verzwakt en door honger en uitputting aan verscheidene kwalen lijdend. Grote vreugde heerst in het' ouderlijk huls, waar men in al die acht jaren geen teken van leven van hem had ont vangen We zitten tegenover bovenbedoelde Groninger, voor wie het leven zo na meloos hard en wreed is geweest, maar aan wie het ook gegeven is in tegenstelling met wellicht hon derdduizenden anderen weer in zyn oude, vertrouwde omgeving terug te keren, om weer in vryheid te kun nen ademen en werken. EEN BROK ELLENDE. Het verhaal is sobër en een brok el lende. Hoe kan het ook anders? Het leven van een gevangene gaat nooit over rozen. Hij is een nummer en geen mens, vooral in de tijd waarin de ge allieerden tegen het hakenkruis voch ten, dat de mensheid onder dit heiden se symbool dienstbaar, wilde maken aan de belangen van Hitier en de zynen, maar ook helaas nu aan de andere zijde van het yzeren gordijn waar het kenteken van het communisme, de ha mer en de sikkel, dreigend hangt over allen die daar wonen en hen tot slaven degradeert. - En ieder is slaaf, een doodgewone slaaf, een nummer in het geheel, dat millioenen omvat waarvan u zich hier geen voorstelling kunt maken. Slaven in de wapenfabrieken, die dag en nacht, zon- en feestdagen cp volle toeren werken aan alle mogelijke soor ten wapens van klein tot groot, Duit sers, Polen. Nederlanders. Fransen welke nationaliteiten zijn daar niet ver tegenwoordigd. Ik heb in een kamp van Duitsers gezeten. Nederlanders heb ik niet gezien en niet gesproken, maar er zyn er ontegenzeggelijk meer dan u denkt. GEEN KRACHT TOT VERZET. Trachten ze niet te ontvluchten? De meestcn niet, al zouden ze nog zo graag willen. Ze vluchten niet, omdat ze niet kunnen, er is geen ver zet en geen sabotage omdat ze niet kunnen. De tijd de vreselijk lange duur en de ontberingen maken de mensen murw, geestelijk en lichame lijk. Ze kunnen de krachten niet op brengen om een vlucht in elkaar te zetten. In ieder kamp kan men zloh vry be wegen, er is geen contróie, maar vlucn- ten is heel wat anders. Want overal zyn militairen en wie zyn aanwezig heid ergens niet verklaren kan, die wordt gestraft. Een strook van 40 kilometer scheidt het eigenlijke Oosten van het Westen. Het is niet verboden in die zone van 40 kilometer te komen. Maar wie zich daarin bevindt, zonder dat zijn aanwe zigheid daar vereist is. die is niec ge lukkig. Zo zyn er diie honderden kilo meters lang. op hun vlucht zich overal hebben doorgeslagen, maar die in dit gebied struikelen. ZU zullen vermoede lijk Siberië zien. Is het eten absoluut onvoldoende, het iv er boter dan in de Duitse gevangen kampen. Met de hygiëne is het er min der gunstig gesteld, luizen en schurft I heeft practisch iedereen. En bUna alle vrouwen in de steden lijden aan ge slachtsziekten. Die ziek zijn. krijgen verpleging en kunnen naar bed, maar het aantal doc toren en de hoeveelheid geneesmidde len is veel en veel te gering om ook maar aan de geringste behoefte te vol doen. Zo heerst er 'n apathische stem ming. Het leven dat geen enkele vreug de meer kent. Is iedere dag weer even gTauw en toonloos als alle andere da gen. Er is en dat is het ergste geèn vooruitzicht op iets beters. DE MENSEN HOPEN OP OORLOG. Ja, oorlog! De Russische propaganda zegt, dat Amerika op oorlog aan stuurt en dat er daarom ter verdedi ging van de beschaving hard in de fabrieken gewerkt moet worden. Maar de mensen zelf hopen op een oorlog. Omdat dat verschrikkelijke middel de enige uitweg is uit de hel van de Rus sische zone. Is er enige vrijheid om zyn gods dienstige plichten te vervullen? De godsdienst is er niet verboden. Maar als er een kerkdienst om 10 uur in de morgen is aangekondigd, dan komt om negen uur het bericht af dat er puin geruimd moet worden door de gehele bevolking. En wie zal zich daar aan onttrekken? Men zegt, zo vragen wU. dat de meeste levensmiddelen en kleren, be nevens üc cigaretten van de bon zijn, is dat juist? Dat is volkomen juist, maar voor een doosje cigaretten moet men een week en voor een paar schoenen een maand werken. De jongeman, die vermoeid en met enige inspanning spreekt, kykt somber vooruit. Na een ogenblik stilte vervolgt hU, met iets verwUtends in zUn stem: WAAROM HIER ZO VERDEELD? Waarom zijn de mensen hier zo verdeeld? Waarom heerst hier niet die eenheid die we in oorlogstijd had den? Dan zouden we een kracht kun nen ontwikkelen die heel mis schien een derde oorlog zou kun nen voorkomen. Wat "gaat u doen? Eerst moet ik zien op krachten te komen, daar ik zo spr-eóig mogelük in het arbeidsproces mUn plaats wil ver overen. Maar ik wil toch ook trachten de mensheid te waai schuwen voor het geen over haar kan koineiwant dat is iets heel verschrikkelUks. Dat is het einde van onze vrUheid en onze be schaving. Vermeld mijn naam nog niet. Dat kan altijd later nog. Eerst wat rusten; hen, die een zoon of man ginds heb ben, kan ik tot mUn spUt toch niet in lichten. Ik weet alleen dat er velen van Wje men jaren niets heeft gehoord, toch in leven zijn. Zo werken er nog mensen die door de Russen in de eer ste wereldoorlog al gevangen zUn ge nomen en nog nimmer thuis zUn ge weest En de Russen laten niemand vertrek ken, want er heerst een zeer groot gebrek aan werkers. Ieder verzoek van mu om weg te mogen omdat ik een Nederlander ben, werd terzijd* gelegd: „Smoesjes, iedereen kan wel zeggen Nederlander te zijn, u is een doodgewone krijgsgevangene uit DuiUland"

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1