D. G. Hartgerink neemt afscheid als directeur van P.T.L-kantoor Steun Wettig Gezag De Europese eenheid in wording Aanbevelingen der politieke commissie MAANDAG 28 FEBRUARI 55 Burgemeester installeert plaatselijke commissie men kan zich reeds nu aanmelden. J ftor deze gemeente ls ingesteld een |.;2tselijke commissie- tot Steun Wettig l&W. waarvan de voorzitter en leden, I-, [^enwoordlgheid van de voorzitter My.i de Gewestelijke Commissie, mr dr Ir'p Verkerk en van de kapitein Roos- "n'en als vertegenwoordiger van de Jrr-iricts-Commandant Nat. Reserve, Brljagrniddag jd- ten Stadhuize door I»'Burgemeester zijn geïnstalleerd. In l^e commissie zijn door de gewestelijke unlssie, op voorstel van de Burge- ■s:er, de volgende heren benoemd: [•-"-[ mr J M. van Bemmelen tot lid- Srzitter, H. van Woudenberg, C. J. r-M, L. Questroo, J. H. van Staveren, j j.'van Seventer, C. Zandbergen, D. |w ran der Wal en J. Drljber tot leden leC J- van der Lelie, secretaris van de ■- --olijke Demobilisatie Raad Leiden, V c^cretaris-pemilngmeester. I ia zijn installatie-rede zeide de Bur- Ir.eester, dat verschillende gebeurte- in enige andere landen het nood- Jr.ïJiijk hebben gemaakt ook hier re- l^irg te houden met de mogelijkheid, in ons land te eniger tijd een poging Jciïorden gewaagd om door intlmida- I? oi geweld de grondwettelijke rege- liisvonn te vernietigen en een nieuwe te vestigen, welke zoals uit het reden is gebleken slechts gepaard |h: nan met onderdrukking, dwang en Jjjvcrnij. [Daarom is met instemming der Rege- tot stand gekomen het Nationaal s'jtuut „Steun Wettig Gezag", dat de K-binding vormt van alle groepen, die Jt de steunverlening aan het wettig |ïïg betrokken zijn, dat medewerking Ir'redenen aan de organen, welke on- k»" leiding van de overheid worden ge- Jrmd als reserve-onderdelen van de (gaande organisaties en dat de toetre- 11? en oefening bevordert van de vrij- feigers voor die organen, alsmede de Vrsterking van de onderlinge band dier hrjjrilligers en de behartiging hunner Jódale belangen. IHK Nationaal Instituut Steun Wettig [Giiig is dus de organisatie van alle Irderlandsllevende elementen, die zo p-lig, op de bres willen staan teï ver krijging van een vry en zelfstandig tiMrtbestaan van ons volk onder een kawchaal en democratisch bewind. .Vadat de Burgemeester daarna nog a beknopte uiteenzetting had gege- 3 van de taak, welke voor de plaat- feijke commissie ls weggelegd en de lelijkheden had aangegeven, welke bereiking van haar doel aanwezig ta, werden de voorzitter, leden en se- telaris door hem geïnstalleerd. I De installatie-rede van de burgemees ter werd door de voorzitter prof. mr Van Bemmelen, beantwoord. Hij zeide, dat de commissie bereid ls de moeilijke taak n haar schouders te nemen, haar beste Lichten te willen geven aan de uitvoe rig daarvan en dat de leden in de te erlenen steun aan volk en vaderland M een grote voldoening kunnen leden. Spr. hoopte echter dat de Na- [trnale Reserve reeds door haar be an een voldoende weerstand zal vor- n tegen iedere onwettige actie en dus -ïmer daadwerkelijk zal behoeven op treden. Als deze wens ln vervulling Koninklijk gezin blijft langer in Tyrol VERMOEDELIJK TOT HALF MAART. Koningin Juliana en|Prtns Bemhard nllen hun vaoamtle ln Oostenrijks Ty rol verlengen, zo verneemt Reu-ter te menen. Volgens uit Sankt Anton ontvangen échten zal de Koningin, die heden Zermatt zou vertrekken, vermoe- celijk met de Prins en de drie prinses- is in Tyrol blijven tot de skiwedstrij- «a te Kadahar op 13 en 14 Maart. VRACHTAUTO OP ONBEWAAKTE OVERWEG GEGREPEN. En 140 meter meegesleurd. Zaterdagavond is een vrachtauto van h expediteur A. Chr. de Wees uit de ■'Lizalemstraat te Rotterdam op de on- h»aakte overweg aan de Ringvaartweg to een trein gegrepen en totaal ver tild. De auto, die door de 21-J. J. van de ïers werd bestuurd, bevond zich juist het eerste stel rails toen de motor «Koeg. De chauffeur overtuigde zich er *nt van of er geen trein aankwam en probeerde toen opnieuw te starten. Plot se werd er geroepen, dat er een trein h-ierae, waarop Van Wees uit de wa- 10 sprong en de trein tegemoet liep om trachten de machinist te waarschu- tSL t was echter reeds te laat. De wa- i!D werd gegrepen en, hoewel de ma oïst met alle macht remde, nog 140 ^meegesleurd. De locomotief werd be zadigd en twee masten van de bo nding werden ontzet; terwijl een ^installatie onklaar geraakte. VOORLOPIG GEEN FUSIE TUSSEN MIDDENSTANDSBONDEN. ,.V°ng jaar werden voorstellen ge- r^n door de Kon. Ned. Middenstands- om met het Nederl. Verbond van ^ccenstandsverenigingen tot een fu- gte komen. Dezer dagen is door het Verbond van Middenstandsvereni- een huishoudelijk buitengewoon «ngres gehouden om deze plannen te ■^Preken. Men kwam echter tot de geluste, dat er aanleiding bestond ora ^lfstandigheid van dit verbond te -ndhaven. De door de K.N.M3. voor stelde amendementen op het door gezamenlijk gevormde commissie geboden ontwerpbeginselverklaring, ;cr;-n oorzaak, dat men vooralsnog geen tfcere stappen om tot fusie te komen, DE STAKINGEN IN AMSTERDAM. -Cetnsto" werksters weer aan de slag. -takende werksters van het schoon maakbedrijf „Cemsto" te Amsterdam jjj-jjten, na een bespreking met de di- besloten vandaag na een staking vijf weken, het werk te hervatten, b directie zal geen rancunemaatregel <Sen de staaksters nemen. Allen ke- "d weer in het bedrijf terug. ,tüc staking van de gemeentewerksters Dinsdag 11 Januari in staking gin- ep voor een gelijke loonsverhoging. -- uurloon van 86 cent, duurt nog voort. De stakingen bij de British en de 'wnac zyn statio'nnair. Zy omvatten «00 arbeiders en arbeidsters. zou gaan, zou dit voor de leden der commissie aanleiding zijn tot grote vol doening. Hierna ging de commissie, onder voorzitterschap van prof. mr Van Bem melen, over in een vergadering, nadat reeds een 2-tal weken tevoren een in formele bespreking onder de leden had plaats gehad. In deze vergadering werden verschil lende aangelegenheden besproken en onderwerpen naar voren gebracht, waaronder ook de wijze, waarop de aanmelding van de vrijwilligers voor de Nationale Reserve, de Reserve-Grens bewaking, de Reserve Rijks- en Ge-' meente-Politle, de Bewakings-Reserve en het Vrijwilligersdepot het best kan geschieden. Nadat de commissie besloten had aan de hand van een en ander haar taak aldus aan te vatten, sprak zij de hoop uit, dat vele vrijwilligers zich inmid dels reeds eigener beweging voor een der reserve-onderdelen zullen melden. Men kan zich hiervoor vervoegen of de nodige inlichtingen vragen bij de secre taris der plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag, Kamer 3, Stadhuis Lei den. HUMANISTISCH VERBOND. Ir P. Schut over „Gandhi". Voor de Leidse Gemeenschap van het Humanistisch Verbond sprak gister morgen in het Fedaratiehuis voor een zeer aandachtig gehoor ir. P. Schut uit Amersfoort over „Gandhi". Hat is, al dus spr., nu ruim een jaar geleden, dat Mahatma Gandhi, de Grote Ziel, de werkelijke leider van India, door moor denaarshand is gevallen. De diepe ont roering, die deze moord in India op riep, rimpelde uit over de gehele aarde, maar vlakte na korte tijd geheel weg. Wij leven immers zo snel en India is zo ver van ons af. Wat het laatste be treft. Indonesië is nog verder verwij derd, en toch zullen we steeds sterker aan den lijve de terugslag ondervinden van hetgeen daar plaats heeft en zo is het ook met de gebeurtenissen in Irldia. De wereld is één, men zegt het wel, maai- men handelt er met naar en slaat daartoe een der dringendste op roepen van Gandhi, de roep tot een heid, in de wind. Gandhi, de man gedragen door een kosmisch eenheidsbesef, de onvermoeide strijder voor de verlossing van zijn volk, verlossing van de Britse overheer sing, van armoede, van het rampspoe dig instituut der kinderhuwelijken, van ontwetendheid, van de vloek van het pariaschap van een vijfde van zijn be volking. Maar in zijn onafgebroken strijd tegen al deze euvelen, bieef hij in zijn tegenstanders steeds de méns zien en waarderen, propageerde hij on ophoudelijk dat alleen de middelen die in overeenstemming zijn met het doel blijvend succes kunnen verwerven, dat geweld en onderdrukking weer nieuw geweld en nieuwe onderdrukking op roepen, dat steeds weer een beroep ge daan moet worden op het beste wat in de mens ls. Het ontwaken van zijn volk zag hij niet ih de eerste plaats in de opkomen de drang naar politieke „onafhankelijk heid", zover die in de wereld mogelijk is, ook niet in de nog minder vervul bare wens van economische onafhanke lijkheid, maar vóór alles als een be wustwording, dat uiterlijke bevrijding alléén slaagt als zij samenvalt met in nerlijke vrijmaking. Daarom had Gandhi de sterke voor keur voor geweldloze middelen, niet omdat hij laf of zwak was. „Geweld loosheid" betekent niet laffe onderwer ping aan de geweldenaar, maar de in zet van de gehele geestkracht tegen de tiran. „Ais er alléén maar een keus is tussen lafhartigheid en geweld, dan be veel ik geweld aan" heeft Gandhi ge zegd. „Zacht als een bloem, hard als een diamant". „Buigzaam als het riet, standvastig als een rots". Met deze twee zinnen is deze grote mens, die zijn gehele leven in grot-e soberheid, als de armste der armen geleefd heeft, gety peerd. Het ware te wensen, dat Gandhi niet alleen symbool was voor het ontwaken de Oosten, maar ook voor het nog veel te sterk aan oude vormen en gedach ten vast zittende Westen. Spr. illustreerde het gesprokene met citaten van Gandhi, enige wij zangen van Tagore enz. De voorzatter, Joh. G. Fokkema, wek te de aanwezigen op zich beschikbaar te stellen voor het opnemen van pleeg kinderen en zich daartoe ln verbinding te stellen met de heer C. Dirkse, Boer- haavelaan 27, tel. 22921, secretaris van het Buitenkerkelijk Bureau voor Pleeg kinderen onder auspiciën van het Hum. Verbond. CHR. HANDELSREIZIGERS- VERGADERDEN WEER. De afdeling Leiden der Ned. Vereni ging van Christelijke Handelsreizigers kwam in café „In den Vergulden Turk" bijeen. Voorzitter Griffioen opende deze vergadering met het lezen van een ge deelte uit Joh. 6 en ging daarna voor in gebed. Twee voorstellen van het bestuur be treffende de contributie werden met algemene stemmen goedgekeurd. Vervolgens kwam het belangrijke punt, de coöperatieve gedachte in het C.N.V., weer ter sprake. Verschillende leden voerden over dit onderwerp het woord. Een der sprekers betoogde, dat de afdeling het als een eer moest beschouwen dat dit voor de handelsreizigers zeer belangrijke on- deiwerp het C.N.V.-bestuur genood zaakt had om een vergadering te be leggen om zich over de coöperatieve gedachte uit te spreken. Het is nu tijd van werken, wij moe ten nu schouder aan schouder staan om onze belangen te verdedigen en te handhaven. De secretaris deelde mede dat het rapport voor de bescherming van het beroep in druk was verschenen en wek te een ieder op het aan te sohaffen. Voorzitter Griffioen besloot met allen op te wekken om de komende verga deringen te bezoeken met het oog op dp bovengenoemde actie. De heer Kuiken sloot deze geanimeer de vergadering met dankgebed. LEIDS STUDENTENTONEEL WON EERSTE PRIJS. In landelijke één-acter-toumooi. In de Rotterdamse Schouwburg werd gisteren de finale gehouden van het lan delijke één-acter-tournooi, uitgeschre ven door de Ned. Amateur Toneel Unie. Het Leids Studententoneel wist met „Waar het Kruis staat" van Eugène O'Neill beslag te leggen op de eerste prijs voor „Mutua Amicitia" (Rotter dam) en T.O.G. (Leeuwarden), die res pectievelijk tweede en derde werden. Het L5.T. won met hetzelfde stuk eveneens de eerste prijs in het door de afd. Leiden van de NATU hier ter stede gehouden toumooi. BAL MASQUÉ „NUT EN VERMAAK". De traditie getrouw verzamelden Za terdagavond en -nacht enige honderden danslustige Leidenaars zich onder de hoede van „Nut en Vermaak" in alle zalen van de Stadsgehoorzaal, om de vastentijd in te luiden met een bal mas qué, dat klonk als een klok. De iets ge ringere deelneming dan andere jaren had het voordeel dat er inderdaad iets van dansen komen kon, in plaats van de gebruikelijke vergeefse pogingen om twee stappen te doen zonder iemand op hielen of tenen te trappen. Uiteraard liep er in meer dan één opzicht van alles rond op dit festijn, waar de vormelijkheid voor enige uurtjes over boord wordt gegooid, en de stemming zat er na de eerste rustige uurtjes be hoorlijk in. Bij het eerste morgenkrie ken was ook voor dit jaar deze „avond zonder zorgen" (behalve voor bestuur en jury natuurlijk) weer ten einde, en kon „Nut en Vermaak" zich beroemen op de goede afloop van een festijn, dat langzamerhand een zekere vermaard heid heeft verkregen. Ook de feestgan gers gingen voldaan huiswaarts, om de hos- en dansvermoeienissen onder de wol te boven te komen. Z.L.C. BESTAAT 20 JAAR. Zaterdagmiddag herdacht de Leidse Voetbal- en Atletiekvereniging Z.L C. met een receptie haar twintigjarig be staan. De voorzitter, de heer Th. J. Valk, omgeven door zijn bestuursleden en te midden van vele bloemstukken, mocht vele gelukwensen ln ontvangst nemen. De voorzitter deelde ons mede, dat Z.L.C. op 4 Sept. a.s. de wedstrijd M.V.V. E.D.O. organiseert en dat ter gelegen heid van dit jubileum met Pasen een toumooi gehouden zal worden voor eer ste klassers uit de onderafdelingen, waarvoor reeds clubs uit Leiden, Haar lem en Den Haag inschreven. De feestelijke viering van dit jubileum werd Zondagavond besloten met een feestavond in de grote Stadszaal, waar in ruim 700 aanwezigen zich vermaakt hebben met een goed cabaret-program ma. Na een welkomstwoord van de voor zitter, werd namens de leden en dona teurs een fraaie beker aangeboden, waarna het doek open ging en de ln Leiden reeds bekende Anja's met accor- deno-klanken het programma inluidden. Voortreffelijk was daarbij het optreden van Jan Corduwener en zijn ensemble. We n-oemen verder nog de muzikale clown Lou Marti en het optreden van enkele acrobaten. Willy Alfredo, die op trad als conferencier, onderscheidde zich ook in sneldichten. Woorden van dank door de voorzitter besloten deze avond, die door verschillende genodigden, waaronder afgevaardigden van de L.V.B., werd bijgewoond. REMONSTR. BROEDERSCHAP. Bevorderd tot proponent: Mej. Dr J. L. Klink te 's-Gravenhage. De heer P. van der Kraan, hoofd agent van politie, die vandaag de dienst met pensioen gaat verlaten, heeft heden afscheid genomen van het korps. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIE-KOLONIÉN. Propaganda-actie. Het Centraal Genootschap, dat zoveel doet voor de uitzending van „Leidse Bleekneusjes" is een instelling die nog veel te weinig bekendheid geniet, zo bleek op de laatste jaarvergadering van deze instelling. In het afgelopen jaar was het dan ook nodig, meer dan gewone aandacht te besteden aan de propaganda. Als neu trale vereniging, verzorgt de afdeling de uitzending van de kinderen der Ge meentescholen te Leiden. Er werd be sloten de belangstelling voor dit werk op te wekken bij de oudercommissies van de Openbare Lagere Scholen. Dit geluk te in geringe mate. daar zich in de loop der maanden slechts 4 oudercommissies opgaven als lid. Wel gelukte het enige nieuwe leden te werven, die. zeer ent housiast aan het werk gingen ln 6 we ken tijd het ledenaantal met de helft wisten te verhogen, terwijl ook nog bij dragen werden ontvangen van begunsti gers. Het aantal kinderen, dat dit jaar uit gezonden kan worden, is gelukkig stij gende, terwijl er nog reserve was voor enige eventuele spoedgevallen, die om hulp zouden kunnen vragen. De geboek te resultaten waren zeer bevredigend. Om meerdere bekendheid te geven aan dit mooie en zo nodige werk, stelt het bestuur zich voor een film-avond te houden waar vertoond zal worden de film: ..Het paradijs der kinderen". Door deze film zal men op de hoogte komen van het leven in de kolonie-huizen en zich zodoende overtuigen van, het zegen rijke werk dat door het Centraal Ge nootschap verricht wordt. ONTSPANNINGSVERENIGING „I.F.S." De Ontspanningsvereniging „I.F.S." van Instrumentenfabriek Smit C.V. hield haar jaarlijkse feestavond in de grote zaal van de „Burcht". Medewerking verleende het ,.Nu-Ve" orkest, Oom Kees en Oom Karei en Ard Boender met zijn Zuid-Afrikaners. Een hersengymnastiek-wedstrijd tussen kan toor- en technisch personeel, werd door het technisch-personeel gewonnen met 2522 punten. Een gezellig bal onder leiding van de heer W. F. van Wijk be sloot deze avond. V.V.D. Op de onlangs gehouden druk be zochte vergadering van de afdeling Lei den van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie werd tot voorzitter ge kozen Prof. Mr G. de Grootte. In de zelfde vergadering werd een „Midden standscommissie" ingesteld en een voor lopige candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen vastgesteld. De afgetreden voorzitter, prof. dr C. de Boer, blijft lid van het bestuur der af deling. De komende en de gaande man De heer J. G Hartgerink (rechts) begroet de nieuwe directeur van het P.T.T.-kantoor te dezer stede, de heer J. H. Haber meehl (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) J. H. Habermeehl volgt hem op In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer D. G. Hartgerink, sinds 1 October 1941 directeur van het P.T.T.-kantoor te dezer stede, Zaterdagmiddag in de oude telefoonzaal aan de Boommarkt afscheid van zjjn werkkring genomen. Onder de zeer vele aanwezigen merk ten wy o.m. op de heer J. C. Smid als vertegenwoordiger van de directeur-ge neraal van de P.T.T., de heer W. A. van Goor, hoofddirecteur der Posterijen, ir D. Boogerd, directeur van Gemeentewer ken en voorts verschillende collega's uit andere gemeenten, 'n groot aantal kan toorhouders uit omliggende gemeenten en vele anderen. Als eerste spreker voerde het woord de heer J. C. Smid die een overzicht gaf van de ambtelijke loopbaan van de schei dende directeur, waarvan wij in ons blad van 21 Februari jl. de voornaamste bij zonderheden reeds meldden. Sedert 1905 aan het bedrijf verbonden, is de heer Hartgerink in de loop der Jaren uitge groeid tot een ambtenaar, die het be drijf van de P.T.T. in verschillende func ties met grote plichtsbetrachting heeft gediend, aldus spreker. Vooral zfjn be noeming tot directeur van het kantoor Leiden, waar hy zijn verantwoordelijk heid zag uitgestrekt over 300 man per soneel en 23 postinrichtlngen, achtte spreker een eervolle onderscheiding. Met ■»rote waardering sprak de heer Smid over de wijze, waarop de heer Hartge rink tijdens de oorlogsjaren het bedrijf heeft geleid. In die tijd heeft hij zich doen kennen als een waar vaderlander, die niet voor de moeilijkheden opzU ging- Ook na de bezetting is het vooral de heer Hartgerink geweest, die het zwaar geschonden bedrijf weer tot een gezond organisme heeft weten te ma ken. Zijn adviezen getuigden steeds van grote deskundigheid, terwijl zijn trouwe plichtebetrachting ook bii het hoofdbe stuur van de P.T.T. niet onopgemerkt ls gebleven. Het deed spreker dan ook groot ge noegen te kunnen mededelen, dat het Staatsbedrijf van de P.T.T. met het oog op de voortreffelijke staat van dienst besloten had aan de heer Hart gerink de afscheidspenning uit te rei ken. Nadat de heer Smid voorlezing van dit besluit had gedaan, reikte hij deze pen ning uit. in aansluiting waarop hij nog een persoonlijk woord van dank en hul de sprak. Namens het gehele personeel voerde vervolgens de heer J. Boerma, referen daris van de P.T.T., het woord, die voor al de bijzondere plichtsbetrachting van de heer Hartgerink in het licht stelde. Voorts herinnerde spreker aan de eigen schappen van de heer Hartgerink als mens. welke steeds hebben aangetoond, dat ook de belangen van het personeel bij de heer Hartgerink in veilige handen waren. Namens het gehele personeel bood spreker hem een schilderstuk (een poldergezicht in de omgeving van Lei den) van de Leidse kunstschilder W. J. Pasman aan, waarbij ook nog een „ro kertje" werd gevoegd. Nadat de directeur van het Telefoon district te 's-Gravenhage, de heer TJ. Nauta, het woord had gevoerd, die o.a. wees op de prettige samenwerking, die er geregeld tussen hem en de heer Hart gerink had bestaan .spraken hierna woorden van afscheid en waardering de heren W. F. Kloots. voorzitter van de Sport- en Ontspanningscommissie, L. J. Staats als vertegenwoordiger van de plaatselijke Unie van P.T.T.-personeel, P. M. v. d. Voort namens alle kantoor houders in het ressort Leiden, J. de Geus namens de bestellers, J. Talens. voorzit ter van het Harmoniegezelschap „De Post", die ook een boekwerk overhan digde, C A. L. P. Kakebeeke. oud-reffl- rendarls en lange jaren medewerker van de heer Hartgerink. de hoofdcommies S. Hoogteijling, die namens de rijwielbe waarder. de heer J. Bosch, een geschenk aanbood. J. C. Kloots .die zich beperkte tot een persoonlijk woord en mej. C. C. Wilbrennink die als sociaal werkster eveneens herinnerde aan de prettige samenwerking met de heer Hartgerink De heer Hartgerink sprak ten slotte een uitvoerig dankwoord, waarin hij dankbaar constateerde, dat het hem in De politieke commissie heeft de vol gende aanbevelingen opgesteld: a. Het is wenselijk, dat de afgevaar digden in de Europese vergadering ver kozen worden door de parlementen van elk land, zodat alle krachten, die bereid zijn loyaal 't hunne bij te dra gen tot de oprichting van de democra- tisohe instellingen van een verenigd Europa vertegenwoordigd zijn. b. Het aantal afgevaardigden zal ten minste 300 moeten bedragen voor al de landen samen, die thans een demo cratisch staatsbestel hebben. Het is ten zeerste wenselijk, dat elke nationale vertegenwoordiging zowel uit parle mentsleden, als uit niet-parlementai- ren bestaat. De parlementsleden moe ten op zodanige wijze worden gekozen, dat elke party in liet betrokken parle ment over 'n passende vertegenwoordi ging beschikt. Onder de niet-parlemen- tairen moeten de baanbrekers van de Europese beweging de hun toekomende plaats Innemen. c. Reeds by haar eerste zitting moet de Europese vergadering vertegenwoor digers tellen van alle Europese demo cratische landen, West-Duitsland inbe grepen. d Naast de nationale vertegenwoor diging moet ook een andere vorm van vertegenwoordiging worden bepaald. De vergadering zal markante persooniyk- heden verkiezen, in alle landen van Europa, zonder de landen- te veronacht zamen, die thans onmogelyk op demo cratische wyze hun mening kunnen te kennen geven. De Europese beweging zal dienaangaande aan de vergadering voorstellen doen. e. Om het volledig Europese karakter van de vergadering reeds by de eerste zitting te doen biyken, ls het wenselijk, dat in de zaal der plenaire vergaderin gen een aantal plaatsen wordt voorbe houden voor de vertegenwoordigers van de landen, die onder een niet-democra- tisch regiem leven. Die ledige plaatsen zullen het bewys zyn van de solidariteit van alle volken van Europa. f. De vergadering meet bevoegd zyn in elke zaak. waar de Europese ge meenschap mee gemoeid is. De minis- GEUNIEERDE LOGE VAN THEOSOFEN. Het ware gebed. Myn schryft ons: Het onderwerp van de openbare bU- eenkomst van gistermorgen was „Het ware gebed", De meest gebruikeiyke vorm van gebed is een verzoek ten eigen bate of dat van anderen oip uit komst, hulp of inspiratie. Deze gebeden worden gericht tot een Wezen buiten de mens en deze lnneriyke houding doodt in de mens zelf-vertrouwen, kweekt afhankelykheid aan en staat daardoor zyn geestelijke ontwikkeling in de weg; ja zy kan tót zelf-zucht, fa natisme. wreedheid leiden. Volgens de theosophie is in dc mens een sprank van het Universeel Goddeiyke on afgescheiden van het Geheel aan wezig; en ln het beroep op een uitwen dig God ziet zy sleohts een vorm van zelfbegoocheling. Het doel van geeste lijke ontwikkeling ls die goddeiyke sprank tot volle werkdadigheid te bren gen. „De mens ls een God in wording" is een theosophisch axioma. By dit wordingsproces kan gebed in drieërlei vorm worden toegepast. De eerste vorm is berouw en boetedoening: erkenning van het feit, dat wy een fout begingen en de poging de gevolgen er van als nog te verzachten. Daarop volgt zelf-onder- zoek als tweede vorm: wy willen weten, wat er ons toe bracht een fout te be gaan en beseffen, dat wy onze lagere natuur Ieren overwinnen en dat wy daartoe een dieper Inzicht in ons in nerlijk wezen nodig hebben, waarvoor studie vereist wordt. Uit dit besef en onze studie volgt de derde vorm: over peinzing of conemplatie, het hunkeren van de ziel naar vereenzelviging mei het hoogste in ons, wat ln alle eeuwen het doel van alle mystici is geweest. In de mate dat de derde vorm van gebed in het leven verwezeniykt wordt, vol brengt de mens zyn ware taak als geestelyk wezen, teneinde te worden tot eer onpersoonlijke weldoende kracht in het heelal. JUBILEUM EN AFSCHEID BIJ DE LICHTFABRIEKEN. Weer was Zaterdagmorgen een deel van het personeel van de Lichtfabrie ken in de met bloemen getooide can- tine byeen, ditmaal om twee byzondere feiten te herdenken. Het eerste daar van was het zilveren jubileum, dat de heer I. Boom, voorman-bankwerker, vierde en het tweede was het afscheid dat de heer S. Weeda, timmerman, na een 43-jarige dienst nam. Wethouder D. v. d. Kwaak, die het eerst het woord voerde, wenste de heer Weeda een goede levensavond en bood de heer Boocn de gebruikelijke enve loppe aan. De directeur, ir Y. Ykema, was er van overtuigd, dat het de directie en het personeel speet dat de heer Weeda ging vertrekken. Van de heer Boom zei de directeur dat hy een goed vak man is, die hopeiyk nog vele Jaren aan de fabrieken verbonden zal zijn. Voorts spraken nog de adj.-dir., Ir dr P. Fehmers, de heer F. W. v. d. Burgh, waarnemend chef van de heer Weeda, en de heer G. Stoffels, chef van de werkplaats, welke beide laatsten de prettige samenwerking, resp. met de heren Weeda en Boom, prezen. Tenslotte sprak neg de heer J. C. C. Snel, voorzitter van de jubileum-oom missie, die namens het personeel aan de heer Weeda een lamp en een elec- trisch theelicht en aan de heer Boom een theekast aanbood. Aan de beide echtgenoten werden bloemen aangebo den. Leiden nooit aan medewerking had ont broken. De grote werklust, welke hy bU ieder ambtenaar en P.T.T.-man aanwe zig vond. hebben hem steeds doen er varen, dat er met het Leidse personeel goed te werken viel. Spreker eindigde met de nieuwe directeur, de heer J. H. Habermeehl. een hartelijk woord van welkom toe te roepen. Hierna was er gelegenheid om van de heer Hartgerink en zijn familie afscheid te nemen, waar van een ruim gebruik werd gemaakt. DE NIEUWE DIRECTEUR De heer Habermeehl ,die met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot direc teur van het P.T.T.-kantoor te dezer stede, werd in 1894 te Amsterdam ge boren, en deed in 1913 zyn intrede by de P TT Momenteel ls de heer Haber meehl, die te 's-Gravenhage woonach tig is. werkzaam als referendaris by hét postkantoor te Rotterdam, waar hy de functie van chef van het bureau der di rectie vervult. Het ligt in de bedoeling van de nieuwe directeur zich zo spoedig raogeiyk te Leiden te vestigen. terraad moet verplioht zyn alles wat verband houdt met de organisatie van Eu/ropa by de vergadering aanhangig te maken. g. De vergadering moet vaste com missies samenstellen. h. De vergadering zal Jaarlijks ten. minste 45 dagen in twee of drie zittin gen bijeenkomen. i. De middelen, die ter beschikking van de vergadering zullen worden ge steld. moeten de werking van een flink uitgerust secretariaat mogeiyk maken. De Europese beweging betuigt haar dank aan de regeringen die reeds nu hun medewerking aan de nieuwe in stellingen hebben toegezegd. Zy doet een oproep tot al de andere, om zich bU haar te voegen. Zy verzoekt ten slotte allen het be lang in te zien van deze aanbevelingen, „die bij een spoedige toepassing de voor Europa noodzakelijke eenheid heel wat kunnen vooruithelpen." Sabotage- en terreurdaden op Java duren voort DRIE STATIONSGEBOUWEN VERBRAND. Uit Surabaja wordt gemeld, dat drie stationsgebouwen aan de spoorlijn SurabajaMalang die sedert de Jong ste aanslag was geblokkeerd, zijn ver brand. Sedert gisteren lopen op dez« lyn echter weer vrachttreinen en ge hoopt wordt, dat het eind dezer week weer mogelijk zal zijn, ook het pas- sagiersverkeer weer voortgang te doen vinden. Een bende heeft een overval gepleegd op het ziekenhuis te Turen, ten Zuiden van Malang, waarby twee doktoren en zeven verpleegsters werden ontvoerd, van wie niets naders is vernomen. Op de hellingen van het Willis-ge bergte vond een Nederlandse patrouille de voormalige Republikeinse gouverneur van Oost Java, dr Murdjari, die in ge zelschap van verschillende zijner mede werkers was. Uit Semarang wordt gemeld, dat de ad ministrateur van een suikeronderne ming na by Pemalang is vermoord; ook het politie-posthuis hier is, doch zonder succes, aangevallen. In dezelfde plaats werd later een hadji beiroofd en ver moord. De correspondent van Aneta te Bui tenzorg meldt, dat een der vooraan staande figuren uit de Chinese plan terswereld werd vermoord, toen een goed bewapende bende een aanval deed op een onderneming naby Tjiandjur. De vermoorde was het hoofd van de Pao An Tui (het Chinese Veiligheidscorps) te Sukabumi. Naby Tjilatjap heeft een bende een aantal desahuizen en een politieposthuls vèrbrand. Naby Ambarawa werden twee personen vermoord door een bende, die een huis plunderde. Eveneens naby Tji latjap werd dezer dagen een politiejeep beschoten, waarby een der vier inzit tende agenten werd gedood. Het em placement van de thee-onderneming „Malabar" in het Bandungse, werd dezer dagen aangevallen door een sterke ben de, die drie der ondememlngswachters doodde. Ten gevolge van de verdediging door de ondernemlngswacht werd de bende bezig gehouden totdat militaire hulp naderde. CONSTELLATION „DELFT" TE BATAVIA. Hedenochtend is de Constellation „Delft" met drie ton post en drie pas sagiers op het vliegveld Kemajoran bij Batavia aangekomen. DE ACTIE TEGEN DE COMMUNISTEN IN FRANKRIJK. Naar Van gezaghebbende zijde te Pa- rys is verklaard, heeft het Franse par ket besloten, te verzoeken om opheffing van de partementaire onschendbaar heid van 20 communistische afgevaar digden en senatoren. Allen zouden zij redevoeringen gehouden of artikelen ge schreven hebben, die bedoeld waren om het Franse leger te demoraliseren. Het ministerie van binnenlandse zaken ver klaarde hedenochtend, dat een kapitein in actieve dienst ook gearresteerd was. Vele verhoren liggen nog ln het voor nemen. DAMMEN. „D.E.S." (Voorschoten) Voor de eerste maal in haar bestaan speelde de damvereniging D.E.S. tegen een andere vereniging, n.l. een vriendschappeiyke wedstryd tegen een sterke combinatie van „D.C.L." uit Leiden. De Voorscho tenaren waren over het algemeen niet opgewassen tegen de meer geroutineerde tegenstanders en moesten met een 32— 14 nederlaag huiswaarts keren. BEURSOVERZICHT ALGEMENE KOERSDALING. AMSTERDAM, 28 Februari. De Zaterdag gepubliceerde regerings verklaring over de verhouding tot In donesië werd vandaag aan de effecten beurs ongunstig ontvangen. Men zag hierin een ongewenste concessie, zowel aan de Ver. Naties als aan de Repu bliek. Ook enige minder gunstige pers commentaren droegen tot de pessimis tische beoordeling der Indonesisohe si tuatie bij, doch desondanks bleek, dat het publiek zich over het algemeen hierdoor niet liet verontrusten en evenals de vorige dagen, uit de markt bleef. Het aanbod was dan ook vrijwel uitsluitend afkomstig van de beroeps- handel, die tot verkopen overging, waar door een vrywel al-geraene koersdaling intrad. De toonaangevende fondsen openden 3 tot 5% lager, doch waren daarna slechts aan zeer geringe koers fluctuaties onderhevig. De markt kreeg dan ook na de eerste reactie op het Indonesische nieuws «en onoelanów.A- kend verlocp en er werden maar wei- ajg zaken gedaan. Kon. Olie opende op 288*6% en verliet de markt op 290%, Van de Industriëlen bleek vooral Phi lips kwetsbaar, die 7% verloor op 213 tot 215. Aku liep' 2% terug, de aande len der Cultuur-ondernemingen waren volgens verwachting, over de gehele linie zwak en Amsterdam Rubber zakte 8% ln tct 145, waarna een herstel tot 148% volgde. De Staatsfondsenmarkt vertoonde een zelfde beeld als de vori ge week. De Staffeller.ing 1947 kwam op een laagterecord van 96 3/16. daar na clroa 96^. Morgen begint de han del in de lnsohry'Vingen Grootboek '46. Men taxeert, dat de markt een aanbod van circa 2 millioen gulden Groothoek i de komende dagen te "ppv^ken zal kwam de ring tot stand ln de pas geëmitteerde 3^2 concerteerbare obligation der Unilever, die uitgegeven zyn op 101% en vandaag als eerste ko102 1/4% lieten zien.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3