Vrijheid van geweten en godsdienst wordt in veie landen verloochend K.V.P. over ontwerp-program gemeenteraads-verkiezingen Uiteenzetting omtrent ex-minister Sassen's houding De bekroningen van de Winterflora Met een enkel woord1 MAANDAG 28 FEBRUARI Het proces te Sofia BEKENTENISSEN! Dominee Yanko Ivanof, een van de 15 evangelische geestelijken, die te Sofia terechtstaan, heeft het hof Zaterdag Êcedegedeeld, dat hij 2 millioen leva Tan de Amerikaanse geheime dienst had ontvangen voor inlichtingen, die hij en de andere beklaagden hadden ingewon nen. Ds Ivanof is de opper-supervisor van de methodistische kerk. Ivanof verklaarde, dat op instructie van de Amerikaanse legatie en de Amerikaanse geheime dienst hij en an dere leden van de opperste raad van de evangelische kerk Petkofs oppositie-be weging hadden gesteund. Hij persoon lijk had uitdrukkelijk last gekregen hiertoe van Robert Strong ,,van de Amerikaanse legatie". Ook had hij „op last van de Amerikanen" verschei dene keren door Bulgarije gereisd om inlichtingen te verkrijgen van econo mische en politieke aard. aldus Ivanof. Hij bracht deze inlichtingen over aan Strong via mevrouw Melany Turner, voormalig hoofd van een Amerikaanse vrouwenvereniging in Bulgarije. Ivanof verklaarde dat zijn houding ten opzichte van het communisme „ge heel veranderd" was. Hij vroeg geen clen~ntie, doch zeide te hopen, dat hij een straf zou ontvangen, die het voor hem mogelijk zou maken te bewijzen, dat hij inderdaad tot inkeer was geko men. Ivanof betrok in zijn bekentenis bijna alle andere beschuldigden in het bijzon der Ziapkof. De openbare aanklager zeide, dat Ziapkof door en door op de hoogte was van de activiteit der evan gelische kerkelijke leiders. Hij behaalde een „record in verraad en verraderlijk heid". In de namiddag nam predikant Ziap kof in de beklaagdenbank plaats. Hij verklaarde op alle punten schuldig te zijn Ziapkof zeide eerst een spion voor de Britten en daarna voor de Ameri kanen geworden te zijn omdat hij steeds pro-Amerikaanse en pro-Engels geweest was. Engeland was zijn tweede vader land geworden nadat hij er zijn oplei ding had genoten en theologie gestu deerd had. Na zijn studie was hij naar Bulgarije teruggekeerd.. STAAT VAN BELEG IN IRAN AFGEKONDIGD In alle delen van Iran, waar mili taire garnizoenen zijn gelegen, is de staat ran beleg afgekondigd. Op de 21ste dezer werden voorberei dingen voer deze maatregel getroffen, toen het kabinet de minister van Oor log machtigde een dergelijke maatregel op het door hem geëigend geachte tijd stip af te kondigen, „indien de noodza kelijkheid daartoe zou ontstaan." TSJECHO-SLOWAKIJE HERDENKT COMMUNISTISCHE OMWENTELIN G Met een dag uitstel cm de productie niet te belemmeren heeft Tsjecho-Slo- wakije gisteren de eerste verjaardag van zijn communistische regime ge vierd met een parade van duizenden mannen van gewapende arbeidersmili tie en politiedetachementen. De parade werd bij afwezigheid van Gottwald door minister-president Za- potocky afgenomen. De vensters, waaruit men op het Wenceslasplein de parade kon overzien, waren verzegeld. Gewapende politie agenten hadden zich onder de toe schouwers gemengd, of hadden posi ties gekozen op baicons of in dakgoten. Hier en daar waren zelfs platforms rond schoorstenen gebouwd, die door gewapende politiemannen waren bezet. Slechts personen met speciale kaarten mochten in de eerste rijen toeschou wers plaats nemen. Op bevel van hogerhand waren in alle winkels gipsbustes en portretten van president Gottwald en andere com munistische leiders uitgestald. GEARRESTEERDE FRANSE COM MUNISTEN ONDER MILITAIRE JURISDICTIE. De Franse openbare aanklager heeft de zaak tegen de vier Franse commu nisten, die Zaterdag gearresteerd zijn, aan de militaire jurisdictie overgedra gen Hijheeft de documenten, die cp deze zaai betrekking hebben, aan de mili taire gouverneur van Parijs ter hand gesteld. Door het departenfent van Binnen landse Zaken werd verklaard, dat eli personen, die gearresteerd .waren, na verhoor weer werden vrijgelaten. Het is evenwel mogelyk, dat sommigen van hen nog in staat van beschuldiging zullen worden gesteld. Tijdens de voortgezette vergadering van de Partijraad der K.VP, te Utrecht is de begroting goedgekeurd, waarna het ontwerpprogramma voor de gemeente raadsverkiezingen besproken werd. In het ontwerp-programma wordt ge steld, dat velerlei onderwerpen om in ruime mate aan de gemeenten te doen behouden of te geven de mogelijkheid van zelfbestuur door zelfstandige aan vullende regeling en uitvoering behoe ven; zoals een gewijzigde bioscoopwet en winkelsluitingswet een nieuwe Zon dagswet, het aanhangige wetsontwerp op de bad- en zweminrichtingen, een re geling van de uitleenbibliotheken en de zorg voor de volksgezondheid. Het partijbestuur werd gemachtigd de definitieve tekst van het program vast te stellen. Na de pauze heeft de voorzitter der Kath. Tweed Kamerfractie prof. mr C. P. M. Romme, voorlichting gegeven over de staatkundige toestand en het parle mentaire werk. Vooraf wijdde hij woor den van waardering aan oud-minister Fiévez, voor wie hij aller gebed verzocht. Spr. herinnerde aan de vervolging van Kardinaal Mindszenty en de 15 Protestantse geestelijken, .opmerkend, dat het communisme doldriest ach tervolgt allen, die God de Heer als de enige Heer erkennen. In dit verband releveerde hij de motie der Kamer om er daarna od te wijzen, dat een duur zame bestrijding van het communis tische evangelie van de haat is de con sequente practisering van het evan gelie der liefde. Met het oog op do komende ge meenteraadsverkiezingen betoogde spr. dat de communisten voldoende stof hebben geleverd voor hun bestrijding. Wat Indonesië betreft wees spr. op hetgeen uit het communiqué der rege ring is bekend geworden. Hij greep te rug op de politieke neerslag in kabinet en kamer, welke de ontwikkeling der gebeurtenissen had verwekt. De heer Sassen, zo zeide spr., blijft de vurige voorstander van de Llnggadjatl-polltiek een eerlijk en oprecht strijder voor de vriiheld van de Indonesische volkeren Komende tot de jongste wijziging van het kabinet merkte spr. op, dat het doel SCHUMAN TREKT ZICH TERUG De Franse minister van buitenlandse zaken. Robert Schuman, die tevens volksvertegenwoordiger voor het depar tement Moselle is, schrijft in een brief aan de volksvertegenwoordigers der MRP van dit departement, wier voorzit ter hij is: „Ik heb besloten mijn can- didatuur niet meer voor te dragen voor de algemene raad. Gezien mijn huidige functies is het mij niet meer mogelijk kiescampagnes te voeren. Daarenboven acht ik het wenselijk, dat een jongere kracht, die minder door de algemene po litiek is in beslag genomen, de belan gen verdedigt van een gewest, dat te recht op een voortdurend contact met zfjn gekozene kan aanspraak maken." GEEN UITLEVERING VAN KRAVCHENKO's GETUIGEN. In antwoord op het Russische verzoek om uitlevering van drie Russische getui gen, -die door Kravchenko in zijn proces tegen „Les lettres Frangaises" zijn ge dagvaard. verklaart het Franse ministe rie van buitenlandse zaken dat deze drie personen „ontheemden" zijn van wie twee reeds het Franse grondgebied heb ben verlaten en dat de Russische rege ring haar verzoek moet richten tot de militaire autoriteiten van de bezettings zones, waar deze drie personen verblij ven. SARAGAT BIEDT ONTSLAG AAN. De leider van de Italiaanse socialis tische minderheidspartij, tevens vice- ministerpresident, Saragat, heeft zijn ontslag ingediend in laatstgenoemde functie. Aangenomen wordt, dat Saragat is afgetreden wegens de critiek Inzake het vonnis, dat over prins Valerio Borghese is uitgesproken. Prins Borghese, die tijdens de oorlog met de Duitsers heeft gecollaboreerd, kreeg onlangs 9 jaar van zijn straf kwijtgescholden, waardoor hij onmid dellijk op vrije voeten kwam. De Italiaanse premier, De Gaspari, heeft medegedeeld, dat hij het ontslag van Saragat niet aanvaardt. Deze ver klaring kwam na een onderhoud van een uur met d vice-premier. De Gas- peri zeide, dat uiteindelijk door het be stuur der door Saragat geleide socialis tische partij besloten zou worden of de partij met de regering zou blijven sa- aaenwerken. BAKKERSSTAKING IN NEW YORK. In verband met een arbeidsgeschil zijn 6 bakkerijen, die 70 pet. van het brood en gebak in New York leveren, geslo ten. Ongeveer 1500 chauffeurs en 6000 andere arbeiders zijn bij het geschil be trokken, dat door de bedrijven een sta king en door de bond een uitsluiting ge noemd wordt. De bond wenst een loons verhoging van 10 dollar per week en een werkweek van vijf in plaats van zes dagen. COMMUNISTEN WROETEN IN INDIA. De premier van India, Pandit Nehru, heeft in het parlement verklaard, dat een groot aantal vooraanstaande leden van de communistische partij in India ondergronds was gaan werken en de re gering „tal van aanwijzingen" had, dat „georganiseerde pogingen gedaan wor den om sabotage-aoties te voeren, meer in het bijzonder tegen het spoorweg systeem". Verder zeide Nehru, dat de re gering vastbesloten was krachtig op te ■treden tegen elke staking, die bij de spoorwegen zou uitbreken of ergens an ders. In totaal waren er 870 arrestaties verricht in de afgelopen tien dagen in verband met de spoorwegstaking waar mede de onder communistische leiding staande vakverenigingen gedreigd had den. Nehru verklaarde voorts, dat de com munistische partij van India „in het af gelopen jaar niet alleen een openlijk vijandige houding tegenover de regering had aangenomen, maar ook een hou ding ,die kan worden bestempeld als grenzend aan openlijke opstand". hetzelfde is gebleven, doch dat er ver schil van opvatting was over de inter nationaal te volgen gedragslijn. Wat dit verschil is heeft de regering niet medegedeeld en daar zal spr. haar niet hard om vallen. Door het heengaan van Sassen ont stond in het kabinet een leemte, die met de beste wil van de wereld en met de beste bekwaamheid niet een-twee drie was aan te vullen. Sassen was geneigd meer het Indonesische aspect, van andere zijde was men geneigd meer het internationale aspect te bezien. Herinnerend aan de kamer debatten wees spr. er op, dat de frac tie onder deze omstandigheden zich heeft gedistancieerd van de nieuw ge volgde gedragslijn. Deze wil de fractie „conslructief-critisch" blijden volgen. Dat er partijpolitiek bedreven zou zjjn sprak prof. Romme met kracht tegen. In antwoord op een vraag inzake uit schakeling van communisten in het ambtenarencorps merkte de heer Rom me op. dat deze aangelegenheid met tact behandeld moet worden. De fractie is ter zake met tact diligent. Ten slotte stelde de voorzitter een mo tie voor waarin de partijraad zijn ver trouwen uitspreekt in het door de frac tie bil het Indonesisch kamerdebat van 18 Februari gevoerde beleid, welke motie met algemene stemmen, behou dens drie onthoudingen, aanvaard werd. Hierna volgde sluiting. Nieuwe tariefovereenkomst Benelux-Zwitserland CONCESSIES VAN BEIDE ZIJDEN. De tarief-onderhandelingen tussen de Benelux en Zwitserland hebben ge leid tot een overeenkomst, die de be doeling heeft een gunstige ontwikke ling van het onderling handelsverkeer te bevorderen. Het is dezer dagen door de betrokken regeringen ondertekend en zal op 1 Maart a.s. voorlopig in werking treden in afwachting van de ratificatie, In het belang van de Nederlandse export naar Zwitserland, is het tarief van de Zwitserse invoerrechten, dat in verhouding tot dat van de Benelux als laag kan worden beschouwd, ten aan zien van verschillende voor Nederland belangrijke posten, zoals b.v. cacaobo ter, en -poeder, eieren, kaas, diverse textielgoederen, stalen buizen, Rönt- genapparaten en verschillende kleur stoffen. op zijn bestaand niveau ge fixeerd. Een aantal invoerrechten werd bovendien verlaagd, o.a. voor verse mos selen van Zw. fr. 70 op Zw. fr. 10, voor bloembollen van Zw. fr, 50 op Zw. fr. 45 en voor strocarton van Zw. fr. 10 op Zw. fr. 8. Tegenover deze Zwitserse concessies staan die van de Benelux. „STAF-BAND" LEGER DES HEILS KOMT CONCERTEREN. De „staf-band" van het Leger des Heils, gevestigd in het Internationale Hoofdkwartier van het Leger des Heils te Londen, zal Woensdag 13 April een bezoek brengen aan ons land en hier blijven tot 20 April. Dit uit 45 musici bestaande corps zal in verscheidene plaatsen van ons land concerteren onder leiding van de stafchef. Het is de eerste keer in de geschiede nis. dat dit internationale corps hier te horen zal zijn. Weieldiaad van Keiken BRITSE GELEERDEN VRAGEN OM OPHEFFING INDUSTRIËLE GEHEIMHOUDING. De Britse bond van wetenschappelijke werkers, die er aanspraakiop maakt het grootste deel der Britse geleerden te vertegenwoordigen, heeft bij de vakver- enigingsraad een memorandum inge diend ter doorzending aan de regering, waarin verzocht wordt de geheimhou ding van resultaten van industrieel on derzoek door particuliere maatschappij en op to heffen, Volgens dit memorandum wordt door geheimhouding werkkracht verspild: 1. Omdat de mogelijkheid bestaat, dat verschillende firma's geleerden in dienst hebben, die bijna hetzelfde onderzoek verrichten zonder iets van elkaar af te weten. 2. Omdat door geheimhouding op een bepaald gebied kennis wordt achterge houden, die de resultaten op een ander gebied van onderzoek met maanden of jaren zou kunnen bespoedigen. 3. Omdat „het verlangen tot geheim houding firma's er vaak toe brengt een bepaald onderdeel van een onderzoek te staken of niet te publiceren, waardoor dit verloren gaat voor de algemene we tenschappelijke kennis." Tegen tyrannie is een gezonde openbare mening een stevig bolwerk Onder voorzitterschap van de bisschop van Chichester kwam het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken cp het Oecumenisch Instituut te Bos- sey bijeen. Dit was de eerste vergade ring van het uitvoerend comité na de constituering van de Wereldraad te Amsterdam. In het licht van de be sluiten, ctie te Amsterdam zijn genomen, werden de verschillende aspecten na gegaan ran de arbeid van de Wereld raad. De besprekingen gingen voorna melijk over de evangelisatie-arbeid, over het leven en werken van de vrouw in de Kerk en het aandeel, dat de leken in de Kerk kunnen hebben. Teneinde de band met de verschillende Kerken, die deel uitmaken van de We reldraad te versterken, werd het vol gende besloten: ds Mairc. Boegner zal naar Zuid-Amerlka gaan, de bisschop van Chichester naar Australië en Nieuw-Zeeland, Martin Niemoller zal zich eveneens naar Australië begeven, terwijl ar Visser 't Hooit, de secretaris generaal van de Wereldraad, een be zoek zal brengen aan het Verre Oosten, Het comité vaardigde een boodschap aan de deelnemende Kerken uit. waar aan het volgende wordt ontleend: „In Augustus 1048 op de Assemblee van de Wereldraad van Kerken, heb ben de 150 Kerken, die lid zijn van de Raad in de verantwoordelijkheid, waar mee God de Kerk in de wereld gesteld heeft, pleohtig verklaard, dat zij de fundamentele rechten van de mens en van de godsdienstvrijheid willen hand haven. In talrijke landen van Europa en Azië beweren dc regeringen de vrij heid van geweten en van gods dienst tc waarborgen, terwijl zij deze in werkelijkheid loochenen. De vrijheid van de Kerk om Gods Woord aan alle mensen op alle ter reinen des levens te prediken, wordt beperkt. Christelijke jeugdbewegin gen worden verboden. Het komt voor, dat er ingegrepen wordt in de opleiding van de geestelijkheid en bij de benoeming van kerkelijke lei ders. Aan de openbare evangelisa tie-arbeid en aan de zending wor den moeilijkheden in de weg ge legd. Het komt steeds vaker voor dat ambtsdragers en leden van Kerken worden gearresteerd en ge vangen gezet. In andere lauden, waar de traditie van de vrijheid schijnbaar bewaard wordt, vormt de toenemende overheids controle cp handelen en denken van de bevolking, het ondergeschikt maken van ieder politiek optreden aan mili taire en strategische overwegingen, en het beperken van de rechten van gods dienstige minderheden een steeds toe nemende bedreiging, wat door het me rendeel van de christenen nog niet wordt gezien. Ten aanzien van deze gevaren, her halen wij wat de Assemblee te Amster dam als haar mening heeft uitgespro ken, namelijk dat ieder mens het recht heeft om zijn godsdienstige overtuiging tot uitdrukking te brengen in de ere dienst, in het onderwijs en in deprac- tijk en de gevolgen, die daaruit voort vloeien voor de verhouding in een so ciale of politieke gemeenschap, kenbaar te maken en dat de aard en de be stemming van de mens uit hoofde van zijn schepping, verlossing en roeping en het handelen van de mens in ge zin, staat en cultuur grenzen aangeven, die de staat niet ongestraft kan over schrijden. Tegen tyrannie, hetzij openlijk of verborgen, die wel moet blijken uit onmenselijke handelingen, die het geweten van de mensheid diep ge schokt hebben, is 'n gezonde open bare mening een stevig bolwerk. Wij erkennen, dat Kerken, die onder omstandigheden leven waar de vrijheid, zoals die over het algemeen opgevat wordt, bedreigd wordt, zijn blootgesteld aan bijzonder ernstige verzoekingen. De beproeving, die bepaalde Kerken moeten ondergaan, is een beproeving voor ons allen. Het gevaar is een ge meenschappelijk gevaar. De lijdende Kerken moeten te allen tijde verzekerd zijn van het gebed van haar mede christenen. Niemand ma» zich onttrekken aan de verantwoordelijkheid, die voor de gehele christenheid geldt. Het leven van ieder christen afzonderlijk en van ieder christelijk gezin moet zo diep in Christus geworteld zijn, dat het geloof voortleeft, zelfs al zou de Kerk een tijd lang Iedere aardss bescherming ontnomen zijn, al zou zij uiteengeval len zijn en van alles beroofd, behalve van haar verbondenheid met de Heer. Tenslotte wordt in deze boodschap uit eengezet, dat het conflict tussen Kerk en wereld niet nieuw is, maar dat de eerste bladzij den van de geschiedenis der Kerk reeds verhalen hoe de machtheb bers bijeenvergaderd waren tegen de Heer en tegen Zijn Gezalfde. In Santpoort vielen de hoofdprijzen De volgende inzenders op de grote „Winterflora "-tentoonstelling in het Rrelagehuis te Haarlem zagen hun in zendingen bekroond: Grote gouden medaille van H.M. de Koningin: Fa, Anton Nijssen te Sant poort Grote gouden medaille van Z.K.H. Prins Bernhard: Fa. P .Nijssen te Sant poort. Collectieve inzendingen: Tweede prijs: afd. Bovenkarspel-Gro- tenbroek (meerdere hoofdartikelen). Eerste prijs: afd. Limmen-Heilo (een der hoofdartikelen). Particulieren of handelsfirma's: Tulpen: 3de prijs G. B. de Vroomen en Zn. te Sassenheim, Narcissen: le prijs G„ Lubbe en Zn, Oegstgeest. Hyacinthen: le prijs N.V. H. A. de Graaff en Zn te Lisse. Gemengde gewassen: le prijs Anton Nijssen en Zn, Santpoort. Amaryllis Hipp.: le pry's W. War- menhoven en Zn. te Hlllegom. Collecties in pannen of kisten: Enk. en dubb. vroege tulpen: le prijs N.V. Ver. Culturen Noordwijk. Mendel/Triumphtulpen le prijs J. F. v. d. Berg te A. Paulowna. Van Beinum's Beethoven- cyclus was groot succes OVATIES NA DE NEGENDE. (Van onze Londense correspondent). Dat de Engelsen niet zo koel zyn, als waarvoor men hen doorgaans houdt, heeft Eriuard van Beinum ervaren, toen hem na afloop van een magnifiek uit gevoerde Negende van Beethoven in de stampvolle zaal van Albert Hall een applaus tegemoet klonk, dat geen ein de scheen te willen nemen. Bij zijn vertrek zag men het ongekende toneel van een enthousiaste menigte, die zich wuivend en juichend om zijn auto ver drong. Van Beinum's entreé met de thans geëindigde Beethoven-cyclus was, ook blijkens de muziekcritici, 'n doorslaand succes. De Nederlandse dirigent heeft zonder twijfel zijn vaste plaats in het Britse muziekleven verwerd! GOOCHELAARS CONGRESSEERDEN IN BUS SUM. In 1946 werd ten huize van de Bus- sumse goochelaar-illusionist Ton Cup op initiatief van de goochelaar H. A. Dekema uit Nieuw-Vennep de Nederl. Bond van Goochelaars opgericht. Deze bond, welke thans 200 leden telt (ons land heeft ongeveer 2000 goo chelaars, beroeps en amateurs) hield gisteren een congres m Bussum. De voorzitter Jan Hagoort herdacht de beroemde Nederlandse goochelaars familie Bamberg en het onlangs over leden lid van de Amsterdamse kring, de 76-jarige Keiler. Verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd en ge tuigden van een bloeiend verenigings leven. Tot voorzitter werd gekozen de heer D K. Baas uit Vianen. die als penning meester bedankte. Tot penningmeester koos men de heer W. Blans uit Am sterdam. De afgetreden voorzitter, de heer Jan Hagoort werd tot vice-voor- zitter en tot lid van verdienste be noemd. In 1950 zal het congres vermoe delijk in Arnhem gehouden worden. 's Avonds werd voor een uitverkochte zaal van de Schouwburg Concordia in Bussum een mystic-show gegeven, waarbij verschillende goochelaars, illu sionisten, jongleurs, manipulators en buiksprekers hun kunnen demonstreer den. NEDERLANDSE KAPELAAN DOOR RUSSEN GEARRESTEERD. De Russische geheime politie heeft in de Sovjet-zone van Duitsland, n.l. te Warnemünde, een Nederlandse kapelaan gearresteerd, aldus een mededeling van een katholieke zegsman te Berlijn. Voor de arrestatie werd geen reden opgege ven. Darwin en andere late tulpen c Soeteman. Noordwijk. Narcissen: N.V. Verenigde Culturen te Noordwijk. Nieuwe aanwinsten: Tulpen: le prijs N.V. G. B. de Vroo- men te Sassenheim. Narcissen: le prijs idem. Hyacinthen: le prijs N.V. H A, de Graaff en Zn te Lisse. Crocussen: le prijs N.V. W. J, Elde- ring te Sassenheim. Mooiste nieuwe tulp: Leliebl. Ma rietta van G. B. de Vroomen te Sas* senheim. Mooiste nieuwe narcis: Galway van Warnaar en Co., Sassenheim. Yellow Sun van G. Lubbe en Zn Oegstgeest, Mary Roozen van H. p' Zwetsloot te Sassenheim, en Walt ney, van G. B. de Vroomen en Zn U Sassenheim. Mooiste nieuwe crocus: Little Dorrit van W. J, Eldering en Zn te Sasseiw heim. Afgesneden bloemen: le prijs Freesla's, lngez. door M, c van Staveren te Aalsmeer. Vrye inzendingen: Ereprijs voor coll. nieuwe tulpen aan P. Bakker Mzn. te Enkhulzen. Eereprijs voor coll. nieuwe tulpen en narcissenRuigrok's Broeiproevertbe- drijf te Hillegom. Ereprijs voor cyclamen: N.V. J c. Maarse, Aalsmeer, Ereprijs voor uitgebreide collectie: I.f, van Waveren en Zn. N.V. te Hlllegom. Extra pryzen: Gouden medaille voor narcissen: G. Lubb'e en Zn. te Oegstgeest. Gouden medaille bijgoed: G. C. van Tubergen te Haarlem. Gouden medaille voor mooiste hya cinth: Rood Cycloop van G. v. d. Mey's Zonen te Lisse. Voorbereidende conferentie Benelux-Ianden beëindigd De voorbereidende conferentie van de eerste ministers en de ministers van Buit. Zaken der Bcneluxlanden is gistermiddag te Brussel beëindigd. Verschillende punten zijn onderzocht, o.m. 1) de EconomischeUnie. waarvan de inwerkingtreding op '1 Januari 1950 afhangt van de omstandigheden en van de beslissingen, die in Den Haag ge troffen zullen worden; 2) de scheep vaartwegen; 3) het Atlantisch Pact. Twee tjalken verkeerden in nood SPOEDIG IN VELIGHEID GEBRACHT Tengevolge van het noodweer bevon den zich gisteren in de Westmeep, be zuiden Terschelling, twee tjalken, gela den met schelpen in nood. Het waren de ..Europa" en de „Energie", beide uit Oud Pekela. De vaartuigen zijn door de „Brandaris" van de N.Z.H. en de „Holland" van de rederij Doeksen naar de haven van Terschelling, hun plaats van bestemming, gesleept. Er is peen averjj. Concertgebouworkest definitief naar Engeland VAN TOT 30 MEI A.S. Normale tube 37 '/2 el- Grote tube 65 ct. MEDINOS LABORATORIA AMERSFOORT BINNENLAND Op Initiatief van het bondsbestuur van de Nederlandse Zionistenbond en het curatorium van het Nederlands Israëlische Seminarium ls besloten tot oprichting van een Joodse Volksuniversiteit te Amsterdam. De raad der gemeente Bergen op Zoom heeft besloten tot verkoop van het militair oefenterrein de Woensdrechtse helde aan de staat der Nederlanden (Ministerie van Oorlog) tegen de prijs van f. 25 000. De anderhalf Jaar oude Jean Hllle- brand uit de Fazantstraat te Rotterdam, die uit een raam van de ouderlijke woning viel, ls aan de bekomen verwondingen overleden. Zes officieren van de Amerikaanse Marine en van het Amerikaanse leger zijn benoemd tot Grootofficier in de Orde van de Oranje Nassau met de zwaarden, zulks ln verband met de diensten die zij tijdens en na dc oorlog aan ons land hebben be wezen. De onderscheidingen werden hun op de Nederlandse ambassade te Washing ton uitgereikt. De Kédoe" van de Kon. Rot. Lloyd vertrok Zaterdag met drie millioen liter gecondenseerde melk naar Indonesië. De „Kedoe" zal In Marseille nog een twintigtal personenauto's voor Batavia aan boord "nemen. Vandaag Is Frlts Hlnze, dirigent van de Indonesische Radio-omroep, die met verlof en dienstopdracht ln ons land ver toefde. naar Indonesië teruggekeerd. BIJ K.B. Is mr E. A. Llefrlnck. admini strateur aan het Ministerie van Financiën, terzake en voor de duur van zijn detache ring aan H Ms ambassade te Parijs de per soonlijke titel van financieel raad verleend. De 7-Jarlge Dirk Chr. de Does ls op de Groene Hilledyk te Rotterdam onder een militaire vrachtauto gelopen en op slag gedood. Aan boord van het m.6. „Hastings" uit New York, dat op weg was van Bremen naar Antwerpen, zijn tengevolge van de storm de bootsman George Ehmsen en cle matroos Harry Bonewald ln het ruim ge vallen Ehmsen werd gedood en Bonewald liep ernstige kneuzingen op. Belden zijn ln Vlisslngen van boord gehaald. Tijdens een plechtigheid ln de lokalen van het Belgische Rode Kruis te Brussel hebben afgevaardigden van het Ned, Rode Kruis en van de Nederlandse en Belgische Beneluxcomité's aan het Belgische Rode Kruis een 500-tal boeken geschonken, wel ke bestemd zijn voor de Belgische hospi talen. BUITENLAND De Franse regering heeft het groot kruis van het legioen van eer toegekend aan dr Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken, als bewijs van erken telijkheid voor de door hem aan de wereld vrede bewezen diensten als voorzitter van de algemene vergadering der V.N. Ook de Italiaanse communistische lei der Togllattl heeft zich achter Thorez ge plaatst Inzake diens verklaring over de houding der communisten bij een binnen rukken van Sovjet-troepen. De nationale raad van de Franse socialistische partij heeft met 2855 tegen 589 stemmen, bij 180 onthoudingen, beslo ten te biyven deelnemen aan Henri I Queullle's coalitie-regering van de „derde macht". Een vliegtuig, met zes personen aan boord, ls tussen Nantes en Bordeaux ten gevolge van een ontploffing aan boord I verongelukt. Alle inzittenden waaronder I zich drie kinderen bevonden zfjn om het leven gekomen. Het speciale hof, waarvoor de voor malige maarschalk Grazlanl was gedaagd op beschuldiging van collaboratie en het begaan van wreedheden, heeft zich onbe voegd verklaard en order gegeven de zaak voor te leggen aan een militair tribunaal. Zaterdag heeft een bende gewapende jonge lieden aanvallen gedaan op een vliegveld, een ammunitiefabriek, een Britse fabriek en twee politieposten, alles in de omgeving van Calcutta gelegen. De aan vallers maakten gebruik van bommen en vuurwapens en doodden tenminste vijf personen en verwondden zeven anderen. In cle ovens van genoemde fabriek vond men later twee verkoolde, niet geïndentl- ficeerde lijken. Twee werden door de politie gevangen genomen. De nationale radio van Paraguay maakt bekend, dat de voorlopige president, generaal Rolon, afgezet ls „door een bur gerlijke en militaire beweging". Generaal Lopez zou de nieuwe canaidaat voor het presidentschap zijn. Generaal Rolon was 31 Januari tot voor- lopig president benoemd na een leger- revolutie zonder bloedvergieten op de voorafgaande dag. Volgens het Madrileense blad „Infor- maciones" zal op grond van een besluit der Spaanse regering het stoffelijk over schot van Koning Alfonso XIII, die '28 Februari 1941 te Rome overleed, naar Spanje teruggebracht worden op de Spaan- sekruiser „Galicia" die 15 April 1931, de dag na het uitroepen van de Spaanse republiek, als „Principe Alfonso" de koning van Cartagena naar Marseille bracht. De Bulgaarse nationale vergadering heeft een wet aangenomen, volgens welke alle drukkerijen en uitgeverijen ln Bul garije, het boekblnd- eri typografisch bs- arfjf Incluis, genationaliseerd zullen wor den. In de hoofdstraten van Bangkok ls Zaterdag een stryd uitgebroken tussen ele menten van de Siamese marine en het Siamese leger. Blijkbaar wilde men een regeringswisseling. Deze poging is echter mislukt en de orde is hersteld. Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat officiële vredesonderhandelingen tussen de Chinese redering en de commu nistische leiders wellicht ongeveer midden Maart te Peiplng zullen beginnen. (Van onze Londense correspondent) Naar ik verneem staat het thans de finitief vast, dat het Concertgebouw orkest dit voorjaar naar Engeiana zal komen. Het orkest is uitgenodigd door de organisatoren van het jaarlijkse muziekfeest van Bath om daar op ie treden. De tournée, welke een week zal duren, begint op 23 Mei in de Albert Hall te Londen. Voorts zal het orkest zich doen horen in Walthamstow, een voorstad ten Noorden van Londen en ook in de badplaats Bournemouth. Bo vendien zal de BBC drie concerten op platen opnemen, die later zullen wor den uitgezonden. In de voorbereiding van deze tournee heeft Eduard van Beinum, die alle con certen zal dirigeren, een groot aandeel gehad. De organisatie is wederom in handen van het Londens Philharmo- nisch Orkest, dat na de oorlog steeds als gastheer van de Amsterdamse mu sici heeft gefungeerd. Het is thans de derde maal. dat het Concertgebouw-orkest sinds de bevrij ding naar Engeland komt en de vierde maal, dat het de Noordzee oversteekt. Thans kan worden gezegd, dat dank zij de innige samenwerking met het Londense Philharmonische Orkest, dat reikhalzend naar de mogelijkheid uit ziet om ook eens in Nederland op te treden, een nieuwe traditie is gescha pen. KON. NED. VER. VOOR LUCHT VAART VERLIEST HAAR VOORZITTER. Dr Ir M. H. Damme afgetreden. In verband met het feit, dat de ver houdingen in de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart veranderd zijn en de na druk meer op de zweefvliegerij is ko men te liggen, werd een algemene le denvergadering belegd in restaurant ,Den Hout" te Den Haag, die uitzon derlijk druk bezocht werd. De vice- voorzitter de heer C Kolff, deelde mede, dat het hoofdbestuur met leedwezen het aftreden van dr ir M. H. Damme had moeten accepteren, die om gezond heidsredenen en in verband met zijn hoge leeftijd het voorzitterschap der K N.V v. L. niet langer kon uitoefenen. Hij releveerde met dankbaarheid het vele goede werk, dat de heer Damme sinds 1941 voor de vereniging heeft ge daan. Het bleek, dat er behoefte be staat aan een nauwer contact tussen bestuur en vakafdelingen (zweefvliegen, motorvliegen, modelbouw, ballonvaar- en luchtvaarttechniek), waarvoor ga ranties werden gegeven. De wens der sport- en zweefvlieger» werd naar voren gebracht, dat hel mo gelijk moet zijn, dat ook in de toekom^ in het Westen des lands een vliegveld voor motor- en zweefvliegen beschik baar blijft. De K N.V. v. L. heeft de be voegde instanties reeds op deze wense lijkheid gewezen en zal dit blijven doen. Door de plannen met Ypenbure is het aanwezig zyn van een dergelijk vela n.l. in gevaar gebracht. GEVEL TE TER APEL INGESTORT. Eén dode en diverse gewonden. Tengevolge van de stormachtige wind ls gisteravond plotseling de gevel mg?' stort van de juwelierszaak Kerkhof m de Hoofdstraat te Ter Apel. Vier voor- biigangers werden op het trottoir onder het neervallende puin bedolven alle vier jongemannen van ongeveer 20 jaar oua. Een van hen, Geits, was zo zwaar ge wond, dat hfi een half uur later over leed, de drie anderen. Holstra. k'elJ* en De Roo kwamen er beter af Hu° verwondingen waren niet van dien aara, dat opname in een ziekenhuis nC!?dz^ keljjk w&s- Een 6-tal andere voorbjga»- gers liep aog lichte verwondingen oP*

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2