Ronde-Taf el-conferentie 12 Maart te Den Haag Vervroegde Souvereinileils-overdracht nageslreell De Europese Beweging te Brussel bijeen Proces tegen 15 Bulgaarse predikanten begonnen weerbericht Regeringsverklaring over Indonesië Republikeinse leiders worden in vrijheid gesteld 87ste Jaargang ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 No. 26628 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Moskou werpt ecu masker af Noorwegen heeft zijn keus gemaakt: he; zal zich aansluiten bij het Westen. Weliswaar zal het parlement het offi ciële besluit daartoe nog moeten nemen, maar na de resolutie, aangenomen op het congres der socialisten en na de rede van minister Lange, valt er moei lijk meer te twijfelen. De teerling is geworpen! Daarmede is de Scandinavische unie, zoals Zweden zich die dacht, tot een fata morgana geworden. Voor Zweden en Denemarken is daardoor de situatie uiterst moeilik geworden; vooral voor Zweden, daar Denemarken, zij het met minder overtuiging, vermoedelijk het Noorse voorbeeld wel zal volgen. 'Zweden staat thans volkomen geïso leerd en moet zich wel bijzonder on- pleizierig voelen. Te meer, waar Washington voldoende duidelijk heeft uitgesproken, dat het niet van plan is wapens te verstrekken aan landen, die niet deelnemen aan het Noord-Atlan tisch pact en in geen geval aan sym- pathiserenden zelfs zal leveren, voor en aleer de deelnemers volledig zijn uitge rust Zweden staat derhalve helemaal alleen En dat. waar de Sojvets blijk geven, als gevolg van de keuze van Noorwegen, om zich in het Noorden van ons wereld deel te prepareren op alle mogelijkhe den. Moskou begrijpt heel wel, dat Noorwegen niet meer zal ingaan op zijn aanbod een niet-aanvalsverdrag te slui ten, want dat heeft geen zin meer en het treft dientengevolge zijn maatrege len. Naar verluidt, worden de troepen aan de gemeenschappelijke grens met Noorwegen reeds versterkt. Doch nog een ander land komt door deze loop van zaken in de knel Het Is het arme Finland, dat als een soort buffer tussen Oost en West is gelegen. Het is moeilijk anders denkbaar dan •dat Moskou thans zijn druk op Helsinki zal hernieuwen, vasthoudend aan de stelregel aan zijn grenzen geen „twij felaars" te willen dulden. Verbazen zal het daarom niet, wanneer men Moskou binnenkort pogingen zal zien onderne men om Finland nog nauwer aan zich te binden als totdusverre het geval is en misschien mag men in de terugkeer van de Sovjet-gezant te Helsinki na lange afwezigheid het eerste symptoom daar van reeds zien. Voor Finland breken zware tijden aan en dit te meer, waar de regering niet al te vast in het zadel zit en slechts ternauwernood aan een nederlaag in het parlement is ontkomen. Voor Moskou is ongetwijfeld een te genvaller, dat schier het Atlantisch pact momenteel grote spoed wordt gezet, zodat het totstandkomen daar van nog slechts een kwestie van weken lijkt. Of men daaraan mag toeschrijven, dat de Franse communisten wel op zeer duidelijke wijze hebben gemeend, zich te moeten uitspreken? Feitelijk ronduit op een manier, die volkomen het ka rakter van landsverraad inhoudt! Thorez, de leider derFranse commu nisten, heeït immers onomwonden ver klaard, dat de Franse communisten bij een aanval cfer Sovjets zich zouden ge dragen als de communisten in Polen en Roemenië, m.a.w. geen verzet zouden bieden, maar meegaan met de aanval ler. Dit gecamoufleerd door de toevoe ging, dat Moskou nooit een aanval op welk land ook zal ondernemen, maar wie zich spiegelt aan het verloop der laatste jaren weet wel beter. Zie naar Tsjecho-Slowakije en Hongarije Is het wonder, dat in Frankrijk na deze rechtstreekse uitspraak de kwestie aan de orde is gesteld, of geen rechts vervolging diende te worden ingesteld en de vraag is geopperd, of het nu niet de tijd is, de communistische partij, als zijnde geen Franse partij meer doch een gehoorzame volgeling van Moskou, te ontbinden? De Franse communisten hebben zich Immers geen Franse meer betoond, doch Franse volgelingen van een buitenlandse staat Is scherper landverraad denk baar? De les is hieruit te trekken, dat het elders niet anders is gesteld en wie een ogenblik zich andere illusies zou hebben gemaakt hoe ondenkbaar op zich zelve ook kan nu moeilijk meer de ogen sluiten voor de rauwe werkelijk heid. Een communist is geen nationalist meer, doch een nummer in de gelede ren van Moskou. Hetgeen feitelijk reeds lang vast stond, is door Thorez thans openlijk gezegd en de wereld zal goed doen, daaruit de no dige conclusies te trekken en zich daar naar te richten. Aan een compromis valt niet te denken en wee degene, die zich daarvoor laat vinden! De Franse regering schijnt door een en ander sterker in het zadel te zijn gekomen en, waar ook de economische situatie enigszins opheldert, waarvan het resultaat van de uitgeschreven le ning getuigenis aflegt, lijkt het, alsof de periode der Derde macht nog niet zo spoedig zal worden beëindigd, als nog kort tevoren zeker leek. Voor De Gaulle een tegenvaller. Officieel wordt het volgende bekend gemaakt: In het Regeringscommuniqué van Woensdag 23 Febr. is medegedeeld dat bij het overlev tussen de Nederlandse regering en de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon gewichtige besluiten zijn genomen ten aanzien van de gedrags lijn, welke terzake van het Indonesisch vraagstuk zal worden gevolgd. De Nederlandse regering is er van overtuigd, dat voor een bevredigende op lossing van de hangende vraagstukken een vervroegde overdracht harer souve- reiniteit over Indonesië aan een re presentatieve Federale regering de aan gewezen weg vormt. Zij heeft daarom het besluit genomen te trachten deze overdracht, welke overeenkomstig haar vroegere plan nen in de resolutie van de Veiligheids raad van 28 Januari j.l. als een op uiterlijk 1 Juli 1950 te bereiken doel is gesteld, te doen plaats vinden op een aanmerkelijk vroeger tijdstip. Uiteraard vereist de mee9t gewenste uitvoering van dit plan de oprechte en voortvarende samenwerking van alle partijen. De regering meent dat het door allen begeerde doel het vertrouwen wettigt, dat voor een dergelijke samen werking ook bij allen bereidheid zal worden gevonden. In verband met de wenselijkheid on verwijld een aanvang te kunnen maken met een overleg voor een spoedige tot standkoming van de souvereine Ver. Staten van Indonesië, en teneinde uit voering te kunnen geven aan het ten aanzien van de vrijlating in de resolu tie van de Veiligheidsraad van 28 Januari 1949 gestelde, heeft de Nederlandse regering beslo ten om de beperkingen van de bewe gingsvrijheid van de Republikeinse leiders, voor zover zulks nog niet is geschied, op te heffen. Nader overleg met de betrokkenen zal worden ge pleegd over de plaats, waar zij zich zullen wensen te vestigen en over de voorbereidingen, welke alsdan voor hun vestiging aldaar nog moeten wor den getroffen. Onthulling gedenkraam te Westerbork De Drentse gemeente Westerbork, die tijdens de bezettingsjaren een moeilijke positie innam in verband met het feit, dat in de bezettingsjaren onder de rook van die gemeente het beruchte Joden kamp was gelegen, heeft gisteren als dank voor de hulp aan de Joodse ge deporteerden van 't Nederlandse Rode Kruis een gedenkraam gekregen. Dit raam, vervaardigd door de glazenier N. Schriek te Haarlem, werd tijdens een korte plechtigheid in Westerbork's ge meentehuis onthuld door de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis ir F. C. C. baron van Tuyl van Serooskerken van Zuylen in tegenwoordigheid van de Om tot een daadwerkelijk overleg te geraken heeft de regering besloten het initiatief te nemen tot het bij eenroepen van een Ronde Tafel Con ferentie. welke zo spoedig mogelijk nl. reeds op 12 Maart a.s. te 's-Gra- venhage zal aanvangen. Op deze con ferentie zal overleg zijn te plegen over de voorwaarden en modaliteiten, waarop een zoveel mogelijk vervroeg de souvereiniteits-overdracht in de zin als hierboven aangegev zou kunnen plaats vinden, over de gelijk tijdige totstandkoming van de Neder lands-Indonesische Unie, alsmede over voorzieningen voor dé tussen liggende periode, waaronder de instel ling van een Federale interim-rege ring, zulks mede in het licht van deze vervroegde souvereiniteits-over dracht. De Nederlandse regering is bereid in gemeen overleg met de betrokken par tijen elke door een dezer partijen ter conferentie voorgestelde oplossing op haar merites te onderzoeken en na te gaan in hoeverre deze met haar ver antwoordelijkheid overeen is te bren gen. In deze geest zijn uitnodigingen ge richt tot alle betrokken partijen om deel te nemen aan bovengenoemde con ferentie. Aan de Unci is medegedeeld, dat de Nederlandse regering haar aan wezigheid bfj deze conferentie op prijs zal stellen, ten einde deze commissie in staat te stellen haar bijstand te verlenen. Dr Beel en dr Koets te Batavia Dr L. J. M. Beel, Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon, en dr P. J. Koets, directeur van het kabinet van de H.V.K.. zjjn te Batavia aangekomen. Zij w den verwelkomd door prof. dr Husein Djajadiningrat, secretaris van staat voor onderwijs en opvoeding, .generaal S. H Spoor, sultan Hamid II. Hilman j Djajadiningrat, leden van de CommLs- sle van de V. N. voor Indonesië en an deren. Var, het vliegveld gingen dr Beel en dr Koets terstond naar het paleis. WIJZIGING VERTREKSCHEMA CONSTELLATIONS UIT BATAVIA. De K.L.M. meldt, dat enige wijziging is gekomen in de .op 24 Februari gepu bliceerde lijst van vertrekdata van Constellations naar Nederland Het tweede toestel vertrekt niet op 28 doch op 27 Februari, terwijl over de daarna vertrekkende Constellations nadere me dedelingen zullen worden gedaan. DAGELIJKS BESTUUR VOOR MIDDEN-JAVA. Het vertegenwoordigend lichaam van Midden-Java heeft 'n dagelijks bestuur gekozen, bestaande uit mr Oainal Abi- din, mr Dakin, dr Endon. Raden Sla- det Tirtoscbroto. The Sien Tjo en dr Rust-amadji. Bij acclamatie werd mr Abidin tot voorzitter gekozen. Spaak en Churchill openen dat deze zegeviert over de diepste hartstochten van mensen en volkeren en onze gedachten afbuigt van het ver leden naar de toekomst. De Engelse staatsman verwelkomde hierna de vertegenwoordigers der Eu- Gisterniiddag is in de grote zaal van het Paleis der Academiën te Brussel de plechtige openingsvergadering ge houden van de internationale raad der Europese Beweging. Aanwezig waren afgevaardigden van Ocstenrfjk, België. Denemarken, Frank rijk. Groot-Brittannië, Griekenland, IJsland, Italië. Luxemburg, Noorwegen, Nederland, Zweden. Zwitserland, Tur kije en de Westelijke bezettingszones van Duitsland. Bovendien waren er twee afgevaardigden aanwezig van elk der Oosteuropese landen, waarvan een regering in het buitenland bestaat, n.l. Bulgarije. Hongarije, Polen, Roemenië. Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië. stige structuur van een verenigd Euro- Ock zfjn er twee vertegenwoordigers P& Hij besloot: ,,Wij zullen tijdens deze van het republikeinse Spanje. 1 bijeenkomst de weg moeten banen voor De Belgische premier, Spaak, heette cie voertuigen der uitvoerende macht de gedelegeerden welkom en legde in van de Europese beweging en zullen zijn korte openingsrede de nadruk op hen, die ze besturen, onze plannen de absolute noodzaak van een verenigd moeten voorleggen. Europa. Door een actieve, verlichte en steeds Slechts wanneer Europa zich aaneen- dominerende publieke opinie zul- sluit 711 het 7iin nrestiee in ,le we- wü ze tevens de brandstof en de reld kunnen bewaren en zal liet ver- «ectmohe vonk tonnen verschaffen die zij nodig hebben om vooruit te problemen, die de eerstvolgende dagen zullen worden besproken. Met betrek king tot de oprichting van een Euro pese vergadering, merkte Sandys op, dat de samenstelling hiervan dusdanig moet zijn, dat deze in staat is de Eu ropese volkeren leiding te geven en wijze raad te verstrekken aan de on derscheidene regeringen. Sandys wees er op. dat er een be langrijk gebied is. waarop de actie der ropese landen, „die zich op het ogen- regeringen noodzakelijkerwijze beper- blik in de greep bevinden van een kingen zijn opgelegd. „Het betreft hier tyranme, die vernietigender is dan de verhouding tot de totalitaire staten die van Hitler." van achter het gordijn, waarmede di- „Ons einddoel is hun bevrijding, zo piomatieke betrekkingen worden onder- riep Churchill uit. houden. De Europese beweging, welke niet-officieel is en een onafhankelijk Hoewel Churchill niet op de bespre kingen vooruit wilde lopen, legde hij er de nadruk op, dat het tijdstip is aangebroken opnieuw tot belangrijke karakter draagt, behoeft zich in dit op zicht niet dezelfde beperkingen op te leggen." Sandys betoogde tenslotte, dat de beslissingen te geraken over de toekom- i EurcDese beween* meer Ls dan een "j f." Sue S ZU Ls een geloof! dat sterkte, inspiratie en een gevoel van broederschap brengt aan allen, die 't aannemen. Hij besloot met de woer den: „Tezamen zullen wij geschiedenis maken. Wij en de millioenen, die zich bij ons zullen aansluiten, zullen voor waarts gaan totdat het einddoel: een val, dat op het ogenblik is waar të nemen, tot stilstand komen. De ere-voorzitter van de Europese beweging onderstreepte vervolgens de resultaten, die bereikt zijn tijdens het congres te Den Haag in Mei verleden jaar. „Het congres in Den Haag en de successen,, die hierna zijn bereikt, heb ben grote verwachtingen doen ontstaan en het is thans zaak dteze tijdens dit congres te verwezenlijken. Wij zullende vlam hoog en brandend houden," zo besloot Spaak zijn luid toegejuichte rede. Vervolgens nam Winston Churchill het woord. Hij stelde de snelle resulta ten in het licht, die door de Europese beweging reeds zijn bereikt en schreef d?ze toe aan het verlangen, van de Eurcpse volkeren een organisatie te scheppen, die zich boven de gewone partijpolitiek en de parlementaire ge schillen verheft. Vier jaren na de oorlog, aldus Chur chill. heeft deze Europese beweging reeds bew:ezen sterker te zqn dan de gevoelens van haat en vergelding, die de verschrikkelijk beledigingen, die wij elkaar hebben aangedaan, opriepen. Wij komen hier niet alleen bijeen als geallieerden in een zelfde strijd, doch wij verwelkomen hier evenzeer als vrienden in ons midden de vertegen Commissaris der Koningin in Drenthe weerdigers van de staten, waartegen mr dr R. H. baron de Vos van Steen-i wij deze verschrikkelijke strijd hebben wijk en vele autoriteiten en functiona- gevoerd. De kracht van onze idee Veiligheidsraad en de algemene ver- komen. De Belgische oud-premier, Paul van Zeeland, gaf een uiteenzetting van de taak die vervuld moet worden. „Indien de vorming van een Europese unie niet een absolute noodzaak was, zou zij de menselijke krachten te boven gaan," zo verklaarde hij. „Europa is geen doel, doch een middel. Een middel om de vi ede te bewaren en een betere wereld te organiseren." Vervolgens sprak de Engelse oud minister Duncan Sandys, voorzitter van •liet uitvoerend comité, een rede uit, waarin hij een overzicht gaf van de SOVJET-VOORSTEL INZAKE ATOOMENERGIE. De Sovjet-Unie heeft in de commissie voor atoomenergie van de VN een voor stel gedaan om twee ontwerp-conventies op te stellen, welke 1 Juni van dit jaar gereed zouden moeten zijn. In deze conventies zou: 1. De atoombom moeten worden ver boden en 2. een systeem worden ontworpen van controle op de productie van atoom energie. Het voorstel, ingediend door Jacob Malik, is practisch hetzelfde als dat van Gromywo, ongeveer twee jaar geleden ingediend. Dit laatste werd toen door de rissen van het Rode Kruis. - I wordt het best bewezen docr het feit, i gadering verworpen. Frankrijk gaat optreden tegen het communisme HUISZOEKINGEN VERRICHT. De politie te Parijs heeft huiszoeking verricht in de kantoren van het com munistische weekblad „Regards". De hoofdredacteur en zes andere personen ztjn door de veiligheidsdienst verhoord. Vele documenten, betrekking hebbend op de landsverdediging, zouden in be slag zijn genomen. Volgens de commu nistische krant „Ce Soil" heeft de poli tie eveneens huiszoeking verricht in de kantoren van het communistische week blad ..France d'abord", in het gebouw der ..Editions sociales" en bij een lid van het personeel der unie van C G.T.- vakbonden. Volgens dezelfde krant heeft de rege ring ten slotte aan het gerecht het num mer van het officiële communistische blad „l'Humanité", waarin de verkla ring van de algemene secretaris der partij, Maurice Thorez, is verschenen, aan het gerecht doen toekomen. Volgens „Le Monde" zouden bij „Re gards" talrijke papieren in beslag ge nomen zijn, zowel in de kantoren van het blad, als in de woning van sommige van zijn medewerkers. Ook het mate riaal voor het eerstvolgende nummer is in beslag genomen. Het communistische blad „Ce Soir" ziet hierin een teken, dat een onder zoek zal worden ingesteld en voegt er aan toe, dat daarna misschien de par lementaire onschendbaarheid van Tho rez in het gedrang zal worden gebracht. De Franse openbare aanklager heeft voorgesteld de parlementaire onschend baarheid op te heffen van Florimond Bonte, officieel woordvoerder der Fran se communistische partij in de nationale vergadering. De rechter van Instructie, Jadln, stelt momenteel een onderzoek in uit hoofde van „provocatie tot deelneming aan een poging tot demoralisatie van het leger en de natie". Op 4 November j.l. heeft Maurice Thorez tijdens een manifestatie in het Velodrome dHiver verklaard: „Het Franse volk zal nooit oorlog voeren te gen de Sovjet-Unie" Het verslag van die vergadering is verschenen in het communistische blad „l'Humanité". Te gen de directeur van die krant, Marcel Cachin, ls ingevolge de opening van dit onderzoek op 21 Februari verlof tot rechtsvervolging aangevraagd bij de al gemene vergadering. Thans zijn de Jongste verklaringen van Thorez bij dit dossier gevoegd. DE MINISTER-CONFERENTIE DER BENELUX. De minister-conferentie van de Bene lux, die op 10 11 en 12 Maart te Den Haag zal gehouden worden, heeft plaats verenigd Europa, werkelijkheid zal zijn." in het gebouw van de Eerste Kamer, PER „CONVAIR" NAAR ZURICH. In 1 uur cn 50 minuten. Met ingang van 1 Maart a.s. zal de KLM op de dienst Amsterdam—-Zürich ,Convair-Llners" inzetten. Hierdoor wordt de luchtverbinding tussen Neder land en Zwitserland met 40 minuten be kort tot 1 uur en 50 minuten. LATER TIJDELIJKE OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond Gedurende de avond en nacht zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Mor gen overdag wisselende bewolking met enkele verspreide buien, voornamelijk |n het Noorden van het land. en iets kouder dan vandaag. Matige tot krach je. m het Noorden van het land tij delijk harde wind tusen West en Noord- West. 27 Februari. Zon op: 7.32 uur; onder: 18.15 uur. Maan op: 7.54 uur; onder: 17.45 uur (N: M.) Hoogwater te Katwijk te 3.31 en 15.39 jjet comité ter voorbereiding van de viering van het koperen huwelijksfeest van H.M. Koningin Juliana en Z K.H 128 Febr. te 4.05 en 16.11 uur). Prins Bernhard heeft het voornemen om naast het geschenk van het Nederlandse volk in de vorm van een nieuwe tuin- i aanleg, het Koninklijk Paar een restauratie van Huis ten Bosch aan te bieden. De K.L.M. vervaardigde bovenstaande Dit nummer bestaat uit acht pagina's, luchtopname van dit Paleis. Het bekende liedje wordt gezongen Gisteren is het proces begonnen te gen de 15 Bugaarse predikanten. Nadat de openbare aanklager. Dimi- tri Georgiev, de tenlastelegging had voorgelezen, werd begonnen met het verhoor van de beschuldigden. Als eerste werd ds Nikola Mihailof Naoumof verhoord, de 49-jarige presi dent van de opperste raad der verenig de Evangelische kerken en secretaris van de Baptlstische kerkeraad. Meer dan 100 getuigen waren gedag vaard. Naoemof bekende schuld en ver klaarde berouw te hebben Hij gaf ge durende meer dan drie uren nadere bijzonderheden omtrent de verschillen de stadia van zijn bedrijvigheid. Be klaagde sprak kalm. Tweemaal echter sloeg zijn stem over en had hij moeite zijn tranen te bedwingen. Hij beschreef tot in bijzonderheden zijn contact met de medebeklaagden en met buitenlan ders. onder meer met Cyril Black, lid van het gezantschap der Verenigde Sta ten. Deze zou hem herhaaldelijk er toe hebben aangespoord inlichtingen van militaire, economische en politieke aard in te winnen. Hij verklaart nochtans nooit voor de door hem verstrekte in lichtingen te zijn betaald en zich dus op onbaatzuchtige wijze te hebben be ziggehouden met de actie, waarvoor hij zich thans heeft te verantwoorden, daar hij meende „dat dit de enige ma nier was waarop men het communisme koi> bestrijden".. Naoemof deelde mee overtuigd te zijn, dat „thans het historisch ogenblik voor het communisme is gekomen". Hoewel hij zijn gehele leven tegen het communisme was geweest, zo verklaar de hij, geloofde hij thans, dat onder lei ding van het communisme „een nieuwe wereld wordt geboren, een wereld van rechtvaardigheid. Wanneer het sociale vraagstuk is opgelost, zal er meer plaats zijn voor het Christendom". Met verstikte stem verklaarde hij zijn veranderde houding ten aanzien van het communisme en de Bulgaarse regering te zullen bewijzen, indien men hem „nog een kans" gaf. Naoemof zei altijd gehoord te hebben, dat men veronder steld werd door de veiligheidspolitie van de staat gemarteld te worden. In de zeven maanden vóór het proces, dat hij door deze politie gedetineerd werd. had hij zich echter afgevraagd: ls dit de veiligheidsdienst van de staat, waar ik altijd zo veel over gehoord heb? „Ik noem het een school voor politieke op voeding". Ds Ivanof achtte zichzelf eveneens schuldig en verklaarde zijn gepubliceer de bekentenis te handhaven. Evenals Naoemof zeide hij onder Amerikaanse invloed te hebben gestaan en een ern stige fout te hebben bedreven, toen hij i handelde in de overtuiging, dat com munisme tegen godsdienst zou optreden. Als twee invloeden in ziin leven noem- dhij anti-communistisrhe sezlndheid en de Amerlkaame-method^tische kerk waarvan hit predikant wès en die niet I alleen godsdienstige ideecn, doch ook Amerikaanse propaganda verspreidde, I aldus Ivanof. De zitting werd bijgewoond door offi ciële waarnemers van de Britse en de Amerikaanse legatie. De Britse waar nemer is de assistent-persattaché Joh. Sanderson, de Amerikaanse is de peis- attaché mevr. Mary Johnston. Beiden spreken Bulgaars. Een verzoek van de Britse legatie om meer toegangsbewijzen is afgewezen. Er zijn drie rechters, van wie de pre sident volgens de Bulgaarse wet een beroepsjurist is. De andere twee worden bij loting gekozen uit een door de Bul gaarse volksraad Ingediende lijst en wis selen bij ieder proces. De president schijnt niet in die mate de rol van aanklager en ondervrager te spelen als het geval was met de presi dent in het proces tegen Mindszenty. Hoewel volgens de Bulgaarse wet pro cessen over spionnage gewoonlijk bin nenskamers worden gevoerd, is het pro ces der 15 predikanten openbaar. De 16 verdedigers zijn op twee na door de aangeklaagden gekozen. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Serg. B. Groeneveld, Vlaardingen. Sold, le kl. K. W. van den Berg, Amsterdam-O. Serg D. Hiemstra, Leeuwarden. Sold. L. Koning, Leens (Gr.). Sold, le kl. J. Bosmann, Arnhem. Sold, le kl H. Dekker, Amsterdam. Huzaar le kl. A. T. G. Haring. Schipluiden. Korp. G van Zwieten Amsterdam. Sold. J M. Versteeg, Utrecht. Sold. B. J. H. Wassink. BathemO.) Sold. W. F. Dernlson. Haarlem. Sold. H. Kroes, Blija 143 (Fr.). Sold. M J. Zuurhout, Vreeswijk. Sold. P. M Verstraten, Badhoeve dorp (gem. Haarlemmermeer). Kon. Ned.-Ind. Leger: Man. sold. 2e kl. inf. L. Kabelatoe, Indonesië. Man. korp cav. L. Pongilatatan Indonesië. Amb. sold. 2e kl. inf. T. Galaki, Indonesië. Jav. sold. 2e kl. inf. Ratio, Indo nesië. Man. sold. 2e kl. inf. H. W. Wawo, Indonesië. Man. sold, le kl. Inf. L. Kawulu- san. idem. Jav. korp. inf Sarman, idem. Amb. korp. inf. Assatumalay, idem. Jav. serg. art Slamet. idem. Man. sold le kl. inf. J. Kasek. idem. Amb sold, le kl. Inf. D. TumanseriJ, idem. Man sold, le kl. inf. D. H. Wokas. idem. Jav. sold le kl. inf. Miskoen, idem. Jav. sold. 2e kl. Keri, idem. Jav. sold. 2e kl. Slamet Idem. Jav sold. 2e kl. Soewauto. Idern Man. serg. Inf J. F. Wuis^n. idem. Serg. pantsertroepen D. J. Udink, Devente-

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1