Toekomstige organisatie van Ziekenfondswezen Memorie van Antwoord wetsontwerp Oorlogsschade -tijdelijk SÖci.p.pond DRIE LEVENS De grens der mogelijkheden is bereikt RECHTZAKEN Cctoé Kachelpasta Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 25 Februari 1949 Tweede Blad No. 266271 Uitgangspunt: „Verplichte verzekering" (Speciale berichtgeving). Thans is verschenen het rapport vin de Commissie ter bestudering van de toekomstige organisatie van het Ziekenfondswezen, ingesteld door het bestuur van de Stichting voor de Ar beid. Als uitgangspunt van de bespre kingen heeft de commissie daarbü ee- nomen de nieuwe uitvoeringsorganisa tie voor de sociale verzekering, als ontworpen door de betreffende com missie, waarop is voortgebouwd in de gemengde commissie-Van Rhfjn, in take de herziening van de sociale ver- tekering d.d. Maart 1948. Gelet op de zeer nauwe verwantschap r.-en de Ziekenfondsverzekering en de r'jenaamde sociale verzekering, met •laie de ziekengeldverzekering, kan, "'•■it het oordeel van de commissie, ook 7 Ziekenfondsverzekering voor wat be- t haar administratief-technische uit- ^ring, worden opgenomen in een nieu- v uitvoeringsorganisatie van alle tak- hn van sociale verzekering. EEN ZIEKENFONDSRAAD De centrale sociale verzekeringsraad, voor tweederde uit vertegenwoordi- f7-s van het bedrijfsleven bestaat, en or eenderde uit vertegenwoordigers 13 o"e overheid, zal voor de verschillen en takken van verzekerden een aantal i;:e afdelingen behoeven. Aan een van c:? afdelingen zal de leiding moeten vvfden opgedragen in ziekenfondsaan- .::e;snheden. Deze afdeling zou de cnmlssie voor dit geval 'willen aandui- c;d als de „Ziekenfondsraad", waaraan i? uitvoering van de toekomstige zieken- ftadsen worde opgedragen. STELSEL VAN VERPLICHT VERZEKERDEN. De Commissie heeft het stelsel van de verplicht verzekerden als uitgangs punt aanvaard. Daaronder vallen al len ,dle in een loondienstverhouding werkzaam zijn. Het is gewenst dat onder de verplicht verzekerden in de toekomst ook vallen de ambtenaren, beambten en werklieden, in dienst van de overheid, overheids- en semi-over- heidsbedrijven, voorzover ook zii een salaris verdienen .gelegen beneden na der te noemen loongrenzen. De overheid zal dan in haar hoe danigheid van werkgeefster mede pre mie betalen over de door haar uitbe taalde salarissen en lonen aan ambte naren en werklieden, die voor de zie kenfondsverzekering in aanmerking komen. Ook de gezinnen van de militairen csnen onder de verplicht verzekerden worden gebracht. Wanneer verder tö al degenen, die een uitkering ont nemen krachtens een van de sociale icrzekeringen of sociale voorzienin- i-u c.q. steunregeling, onder de ver lichte verzekering komen te vallen, da zal nog een relatief kleine groep -i vrijwillig verzekerden overblijven. Deze overblijvende groep wordt ge- fchat op circa een millioen zielen, hoofd- nkelijk bestaande uit de kleine zelf standigen. DE FINANCIERING DER VRIJ WILLIGE VERZEKERING. Kaar de mening van de Commissie ilijft er ook voor de toekomst geen an- i-;e mogelijkheid open. dan dat de vrij willig verzekerden, die de premie niet tóf kunnen opbrengen, door een bij drage van overheidswege in staat wor- h gesteld een vrijwillige verzekering tgraal aan té gaan ,resp. voort te ten. Wat de indirect verzekerden (tot het '■in van de verzekerden behorende freonen) betreft, zou de Commissie als uianlg ook aangemerkt willen zien kin- en beneden de 21 jaar. die het dag- rderwijs volgen aan een inrichting voor gemeen vormend of vakonderwijs. DE LOONGRENS BLIJFT f. 3750.- De loongrens voor de Ziekenfonds verzekering zou onder de huidige loons- verhoudingen gesteld dienen te blij ven op het bedrag van f. 3750.- per jaar. Boven deze loongrens dient de mogelijkheid tot vrijwil'ige verzek'ering tegen de zwaardere risico's te wor den opengesteld. De Commissie is van mening, dat wanneer de neven inkomsten van de loontrekkende slechts van bijkomstige aard zijn, deze loontrekkende niet van de verplichte verzekering mag worden uitgesloten. Wanneer daarentegen de opbrengst van de loondienstbetrekking in ver houding tot het totaal inkomen van de betrokken persoon gering is, dan dient zo iemand niet in de verplichte verzekering te worden opgenomen, in dien de totale inkomsten de nader vast te stellen loongrens (grenzen) te boven gaan. PREMIE-OPBRENGST Ten aanzien van de financiering van de verplichte verzekering moet wor den vastgehouden aan het bestaande systeem van premiebetaling voor de helft door de werkgever en voor de helft door de arbeider. Uit de op deze wijze bijeen gebrachte premiën zal ook de financiering van de I verzekering der indirect verzekerden I plaats vinden. De premie voor de vrijwillige verzeke ring zal in beginsel door de vrijwillig verzekerden zelf moeten worden opge bracht. In een zeer uitvoerig rapport, namelijk van 164 bladzijden, heeft de Regering geantwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade. Daarin gaat de Regering in op de verschillende beschouwingen, die de Tweede Kamer gewijd heeft aan de rechtsgrond, waarop een regeling van de vergoeding der oorlogsschade zou moeten zijn gebouwd. uiteindelijke oihvang van de „onrenda- oele toppen", thans nog niet bij benade ring kan worden vastgesteld. De renda biliteit van het moment kan volgens de regering geen maatstaf zijn. De huidige rendabiliteit is daartoe te kunstmatig, de toekomst ten deze te ongewis. De be slissing. omtrent de grootte van de aan vullende bijdrage, welke vanwege de „onrendabele top" dient te worden toe gekend, moet dus wel tot een later tijd stip worden uitgesteld Het ontwerp legt daarom voor de eerstkomende jaren een noodverband, bestaande uit credieten met allerlei faciliteiten en uit vergoe dingen voor hen, die de vereiste midde len zelf weten aan te trekken. Na 10 ja ren wordt Ingevolge art. 71, lid 7 van het ontwerp de extra-bijdrage vastge steld (de zogenaamde uitgestelde bij drage); na de uitkering daarvan zal het noodverband vervallen. De normeYi, waarnaar de grootte van de uitgestelde bijdrage zal worden vastgesteld, zijn vol gens de fyl. v. A. thans nog niet te be palen, eensdeels, omdat de toekomst te zeer van allerlei onzekere factoren af hankelijk is indien de algemene om standigheden ten gunste keren, dan zal dat uiteraard ook de normen gunstiger doen zijn anderdeels, omdat het in zicht ten deze nog onvoldoende is ge rijpt. Vóór 1 Januari 1956 zullen de nor men echte}- in een nadere wet worden neergelegd. DIFFERENTIATIE NAAR DRAAGKRACHT. De regering wijst er op, dat daar waar in het ontwerp bij de financiering van de onrendabele top niet elkeen wordt tegemoet gekomen, ongeacht de draag kracht van de getroffene, een differen tiatie zal plaats hebben,- waarbij de ver mogenspositie een grote rol speelt De door vele leden gemaakte opmer king, dat'het ontwerp niet een differen tiatie naar draagkracht ,doch een diffe rentiatie naar rendabiliteit zou kennen, wijst naar het oordeel van de regering niet op een juist begrip by deze leden voor hetgeen het ontwerp inhoudt. De rendabiliteit bepaalt het tekort in de exploitatie, waarin gefinancierd Totaal uitgaven voorlopig 4457 millioen De regering is van oordeel, dat het algemeen welzijn geen verdere tege moetkoming bü de schadevergoeding verdraagt dan het wetsontwerp geeft. De staatsschuld drukt ons al zwaar genoeg: zjj beloopt medio 1948 reeds 23,5 milliard gulden, waarin 3.8 mil liard is begrepen voor de verplichtin gen die als gevolg van de oorlogsscha de volgens de thans geldende regelin gen op ons drukken. Verhoging van de staatsschuld zou verkeerd zijn en de belastingdruk is al zo zwaar, dat hij mindergewenstc gevolgen dreigt op tc roepen. Er is bovend'en een ernstig tekort aan binnenlandse besparingen. Het aantrekken in een bepaald aantal ja ren van vier milliard ter financiering van de oorlogsschade van particulie ren en van 1.7 milliard ter financie ring van de publiekrechtelijke oorlogs schade zal zeer zware eisen stellen aan de kapitaalmarkt. De geleidelijke dekking der uitgaven zal trouwens toch al een last betekenen Zjj zal dwingen tot een verminderde con sumptie of tot verminderde besparin gen door degenen, die hogere belastin gen zullen moeten opbrengen opdat het de Staat mogelijk zal zijn rente en af lossing te betalen over de herstellenin gen. De totale uitgaven op grond van het wetsontwerp bunnen worden gesteld op 4457 millioen gulden, waarbij men in aanmerking moet nemen dat het thans niet mogelijk is, een gefundeer de uitspraak tc doen omtrent het ver loop van de bouwkosten in de toe komst. ONRENDABELE TOPPEN. Het wetsontwerp richt zich in het belang van de wederopbouw en van dc oorlogsslachtoffers tevens - in de eer ste plaats op het meest fnuikende probleem, dat zich voordoet, nJ. dat van de financiering van de z.g. „on rendabele toppen". Het ontwerp gaat er van uit, dat dit probleem vóór alles tot een redelijke oplossing moet wor den gebracht. In verband met de financiering van de „onrendabele top" wordt er op gewe zen, dat de grote moeilijkheid, welke zich hierbij voordoet ,deze is, dat de wordt. De omvancr van de extra-steun wordt door andere factoren te we ten de draagkracht bepaald. Ingevolge art. 8 wordt een bijdrage op basis van vervangingswaarde met aff{ trek van een bedrag voor afschrijving op basis 9 Mei 1940 toegekend aan diegenen, die een eigen woning, een eigen bedrijf of schip verloren en wier maatschappelijke positie slechts een zo danige is, dat zij met een kleine nieuwe woning en een klein nieuw bedrijfspand weer zijn geholpen. Zonder overgangs periode dus zonder een noodverband als hiervoren omschreven wordt hier terstond definitief voorzien in alle moei lijkheden, welke voortvloeien uit de stij ging van de bouw- en installatiekosten. Dit artikel bestrijkt voorts slechts de eigen kleine woningen, bedrijfspanden en schepen. HUISRAADSCHADE. Wat de huisraadschade betreft zal boven de bijdrage ingevolge de oude regeling een aanvullende bijdrage wor den verleend, welke het mogelijk zal maken dat het oorlogsslachtoffer in de meeste gevallen zich weer overeenkom stig ziin oude staat zal kunnen inrich ten. Het maximum van de vergoeding zal met inbegrip van die aanvullende bijdrage, 11,250 gulden zijn. Er waren klachten over de ambtelijke behandeling van de rond een millioen gevallen van oorlogsschade De regering merkt daarover op. dat het commissa riaat voor oorlogsschade zal worden uit gebreid met twee vertegenwoordigers van de getroffenen zelf en dat de instruc ties volgens welke de ambtenaren wer ken. zonder bezwaar openbaar kunnen worden gemaakt. BELASTINGEN. Uitvoerig gaat de regering in haar antwoord in op de belastingen welke ten aanzien van oorlogsslachtoffers geheven I worden. Er wordt onder andere opge merkt dat boekwinst .ontstaan door het toekennen van een vergoeding wegens schade aan bedrijfsmiddelen, onbelast I blijft, als aan de vergoeding een ver plichting tot herbouw is verbonden. Voor de Ondernemersbelasting mogen in schrijvingen op het grootboek van de wederopbouw gelijkgesteld worden met gebouwde en ongebouwde eigendommen, als de inschrijvingen voor zulke eigen dommen zijn verleend. De minister van Financiën acht trou wens fiscale voorzieningen ten behoeve van de financiering der o orlogs- slachtoffers zeer gewenst en bereidt daaromtrent een en ander voor. FACILITEITEN. Wat het herstel van woningen al dan niet met bedryfsruimte betreft, dat zal geheel worden gefinancierd. De minister van Financiën wil echter in de financieringsvoorwaarden de be paling opnemen, dat een herstelde wo ning van meer dan 750 kubieke meter inhoud voor bewoning door meer dan een gezin geschikt moet worden ge maakt Op financiële faciliteit mag wor den gerekend bij herbouw en herstel van kleine bedrijfspanden, waarvan de bouw kosten in Mei 1940 niet meer dan 30.000 guldenbedroegen. TWINTIG JAAR VOOR CHEF VAN V.M. SOCIALE POLITIE. Het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof veroordeelde de beruchte chef van de sociale politie in Amsterdam, Nico- laas Cornells Jonker, tot twintig jaar met aftrek en levenslange ontzetting uit de politieke rechten. De advocaat fiscaal had de doodstraf geëist. Truf d» erkend» ■erken I //1111\> BIRD S EYE KRISTAL VITA VONK WINTERZON lAdv.) Spaak over de Benelux Opening Boekenweek 1949 DE ENIGE GOEDE WEG. Tijdens een zakenlunch van het co mité voor de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking te Brus sel, heeft de Belgische eerste minister Spaak, het woord gevoerd. Hjj stelde In het licht dat België, Nederland en Luxemburg door naar de vorming van de Benelux te streven de enige goede weg gekozen hebben om uit de chaos te geraken. „Iedere andere weg" al dus de eerste minister wzou naar de chaos leiden". Hoewel Spaak het er over eens is, dat bepaalde projec'en voor een zekere da tum verwerkelijkt moeten zijn, is hij van oordeel dat men zich er voor moet hoe den, zich teveel aan een bepaalde da tum vast te klampen. Zelfs wanneer men niet voor een be paalde datum met een onderdeel van de economische unie gereed komt, be tekent dit nog geenszins een misluk king van de Benelux. Men zal dan slechts wat meer tijd nodig hebben om te slagen. Sprekend over de Europese samenwer king, merkte minister Spaak op, dat men hiervan niet direct wonderen moet verwachten en dat men niet de Illusie moet koesteren, dat deze slechts voor delen zal opleveren. Deze Europese sa menwerking zal slechts stap voor stap kunnen worden verwezenlijkt en het zou gevaarlijk zijn te menen, dat zij in een handomdraai tot stand kan komen. Een grote stap j.n de goede richting noemde Spaak de instelling van een „Raad van ministers". De fundamentele problemen" aldus spr. „zullen evenwel zeer moeilijk blijken te zijn". BIJZONDERHEDEN OVER HET NIEUWE SPOORBOEKJE. Van de nieuwe zomerdienstregeling, die op 15 Mei as. ingaat, zal een reis gids verschijnen, die weer ongeveer de vooroorlogse gedaante zal hebben en bo vendien uitgebreider zal zijn. Het boekje zal 192 pagina's omvatten. Evenals voor de oorlog zal deze reisgids cursief gedrukt de aansluitingen ver melden. Het formaat ondergaat een kleine wijziging. Het nieuwe boekje zal namelijk wel even hoog zijn als het voor oorlogse, doch iets breder. Het stijve omslag, dat aan de voor zijde met een klep naar binnen wordt geslagen, zal aan de binnenkant het spoorwegkaart-je van Nederland te zien geven. De achterzijde van het omslag, die eveneens met een klep naar binnen wordt geslagen, zal het spoorwegkaartje van de Benelux-landen bevatten. AUTOMOBILISTEN. OPGELET! De K.N.A.C. doet een dringend beroep op bestuurders van auto's bij het stop pen. in het bijzonder op wegen voor snelverkeer, op het achterop komend verkeer te letten. Stop voorts uiterst rechts van de weg of, indien aanwezig, op de parkeerstrook. De laatste maanden zijn door onoor deelkundig stoppen ernstige botsingen voorgekomen met het achterop komend l verkeer. Een ('cta-Berer produet! Groote tube 20 ft. FEUILLETON door DAVID GARTH -Op een andere keer, Bill. Zie je. -Oh," zei Bill, „eenzaamheid, hè? M is er aan de handheb je daar ra vrouw?" voelde zich rood worden achter oren. -Dat-," wist hij uit te brengen, „is - amusant." ris het niet?" zei Bill grinnikend. -Wel, ik zie je nog wel. Tot ziens, toe jongen." J,-ck reed eerst naar de stad, waar -■ een voorraad kruidenierswaren, in- en een blik petroleum. Na enig tfieg kocht hij ook een exemplaar Gloeiende Romantiek en veelde een beetje verlegen er mee. ^ius uitgerust verscheen hij bij de -'••Hij vond het meisje in de MQrris- attend met slierten sigaretten- om haar hoofd. -ö; zijn verbazing was zij verdiept in getypt manuscript. Zij moest zich toch zeker wel erg verveeld hebben. .-Ha." zei zij onmiddellijk, „ik ben 4 u te zien." je volkomen op Je gemak ge- .Jh, ja, ik ben zeker op mijn gemak Infest, mr Pemberlain. Behalve dat ik •nanacht niet slapen kon en toen .•-jj ik dit begonnen te lezen voor ik ■'-emaal gek werd. Nou, nou, u heeft hele voorraad meegebracht. Dat is ^vriendelijk van u." ■eenvoudige kost," zei Jock. Hij ging kampeerstoeltje zitten en keek eens onderzoekend aan. dlJ was bijna vergeten, hoe zij er uit Nu zag hij, dat zij werkelijk niet was, ofschoon men bijna zou ;^n, ondanks haarzelf, omdat haar zo geblondeerd was, dat het op blometer afstand naar de peroxide- Wees en dan droeg zij ook nog die j^:hrikkelijke lange, valse wimpers. Tff mond was met lipstick tot een Sado-boog getekend, maar de lijnen haar hals en kin waren gracieus ?tevig_ strakke blikken joegen haar ":a het bloed naar het hoofd. -i5 er iets, mr Pemberlain*" R zit er over te denken, hoe we 3er, moeten handelen, Constance. Dit I.]e Is goed voor een tijdelijk verblijf, tf nauwelijks voor een onbepaalde we nioeten zien je op de een of aere manier in het stadsleven in te W 2 er enté idee van, hoe •Jhet nodig voor je zal zijn, om die kim te ontlopen." Dat wist Constance Dawson niet. Maar voor zover het haar betrof, zo lang mogelijk, verzekerde zij hartstoch telijk. „U heeft er recht op, om iets van mij af te weten," zei zij plotseling. „U helpt ten slotte iemand, die in cabarets en danstenten gewei kt heeft Jock onderbrak haar haastig, voor zij ook misschien nog een moordenares zou blijken te zijn. „Dat doet er nu minder toe," zei hij haastig. „Die bijzonderheden kunnen we wel terzijde laten." Toen glimlachte hij even tegen haar. ..Ik apprecieer na tuurlijk je openhartigheid, Constance. Je wenst niets te dissimuleren. Dat is een bewonderenswaardige eigenschap." „U bedoelt." zei het meisje een beet je onzeker, „dat u niets van mij wenst te weten?" ..Het zou nergens toe dienen," gaf Jock ernstig ten antwoord. Hij dacht even na. en keek haar nog eens aan. „Wat kun je eigenlijk doen?" „Ik kan dansen. Ik ben een prima danseres. Ballroom, tap. alles, wat u maar wilt." „Kun je nog iets anders doen?" „Wel. ik...." Zij zweeg en trachtte na te denken. „Nou." zei ze eindelijk, „ik geloof het niet." „Kun je naaien?" „Naaien? Wel, ik kan een ladder in een kous maken of zo iets." Jock trachtte zich nog enige andere vrouwelijke bezigheden voor de geest te halen, behalve dan een zorgzaam moederschap en kwam tot de ontdek king, dat zijn Ideeën op dat punt nogal vaag waren. „Ik denk. dat dansen van niet veel nut zal zijn, hè?" vroeg zij somber. „Integendeel." zei Jock. ..Alles wat je goed doet, heeft zijn juiste plaats. Je hebt een talent voor dansen. Ieder talent is een rechtstreekse aanwinst. Je bent nog lang niet failliet, Con stance." Hij keek even op zijn polshorloge en stond op. „Ik zal je niet weer kunnen bezoe ken voor Maandag of Dinsdag in ver band met de vergaderingen van het week-end. Tegen die tijd hoop ik iets voor je uitgedacht te hebben. Adieu Constance." „Tot ziens, mr Pemberlain." Zij stond in de deuropening en zag hem snel het pad door de bosjes maag- depalm aflopen, tot zijn magere lange gestalte geheel verdween. Een ogenblik liet zij haar wang tegen de deurpost rusten en keek hem met verwonderde blikken na. Hij praatte als een paar dictionnaires en toch was hij bereid het zonder ver dere vragen voor haar op te nemen. Dat was wat nieuws voor Connie Daw son. Zij had wel eens van dergelijke lui gehoord, maar zij had ook wel eens van Sinterklaas gehoord en beiden wa ren tot dusver voor haar nog maar legendarische figuren geweest. Brenton School kwam in massa op zetten bij de inwijding van de Carsden Herinnerings Bibliotheek. Drie honderd jongens groepeerden zich op het brede groene grasveld voor het nieuwe ste nen gebouw met zijn ouderwetse colon nades Dicht bij de ingang waren be langrijke oud-leerlingen, bezoekers, oudere leden van de faculteit en ver schillende leden van de Raad van Be heer in jacquet en streepjespantalon op stoelen gezeten. Het was een prachtige dag. Jock stond daar in het warme Juni zonlicht en wachtte op de aankomst van de Directeur met de oude Nathaniel Carsden Bill Armstrong tikte hem plotseling op de schouder. „Je zult me toch wel niet willen ver tellen. dat dat de oude Mrs. Carsden is", zei hij. „Kijk eens even naar die equipage". Jock keerde zich juist bijtijds om. om een lange, lage, crème-kleurige cabriolet de cirkelvormige oprijlaan te zien opdraaien. Zijn hoed stevig vast houdend zat de Directeur der School naast het stuurwiel en degene, die chauffeerde was Jock staarde er 49;. „Wel alle walvisbalelnen nog aan toe. dat is een drommels goed voorstel, wat!" riep kapitein Kupido, „de man, die dat bedacht heeft, krijgt een extra dag verlof als we weer thuis zijn!" De kapitein had namelijk op die af stand niet gehoord, dat het de walvis was, die gesproken had. Maar de man nen aan boord van de „Jonas" des te beter. Ze aarzelden geen ogenblik, doch hesen direct de drie walvissen In het water. „Kijk eens aan", riep de. kapitein op getogen uit. „Zo komen we zonder nat te voeten aan de overkant. Volg me mannen! Alleen ls het deksels jammer, dat Panda dit alles nu niet kan mee maken. Maar ik heb nog niet alle hoop verloren, zodra we een beetje uitgerust zijn, gaan we toch opnieuw naar hem zoeken, wat? Een dergelijke flinke ke rel kunnen we toch bezwaarlijk in deze Ijswoestijn achterlaten!" Zo pratend stapte de kapitein van de ene walvis op de andere en het duurde niet lang of hij was de brede geul tus sen de „Jonas" en het ijs overgestoken, zonder dat er ook maar een spatje op j zijn schoenen was gekomen. naar met ongelovige ogen Nathaniel Carsden's kleindochter! Jock zag haar met zeer gemengde gevoelens naderen hetgeen in vol strekte tegenstelling was met de ge waarwordingen van Bill Armstrong. „Dat," zei Bill met eerbied in zijn stem, „is een van de knapste meisjes, die deze oude ogen nog ooit gezien hebben." De gehele vergadering van de leden van de Raad van Beheer tot de jongste leerling toe stond als één man op. Dr Bryder, staande voor de door witte zui len geschraagde ingang, stelde haar aan het gezelschap voor. Zij was hier in de plaats van haar grootvader, die niet in staat was geweest de reis te maken, „En laat ons nu bidden." Dr Bryder had zyn lange en welspre kende redevoering beëindigd. Iedereen ging weer zitten. De Directeur van de School wachtte tot alles weer rustig was en stond toen zijn plaats aan Fon taine Carsden af. zy nam met een ge makkelijke zelfverzekerdheid zijn plaats over en begon met een heldere goed gemoduleerde stem langzaam te spre ken. „In de eerste plaats moet ik u zeg gen, hoezeer het mijn grootvader spijt, dat hij hedenmorgen zelf niet hier kan zijn. Ik breng u zijn groeten en beste wensen over. Toen hij mij vroeg, om hem te vertegenwoordigen, heb ik daar met vreugde in toegestemd, omdat ik mijzelf eigenlijk voel als een lid van de Brenton School-famihe. Mijn vader hield veel van deze school. Hy bracht hier enige zeer gelukkige Jaren door. Ik zal niet lang spreken. Dit gebouw spreekt voor zichzelf tot u. Er is veel meer in gegaan dan stenen en betim meringen, etc. Er is de herinnering In gegaan aan een dappere Jongeman, die eens op deze terreinen rondliep! U zoudt van hem gehoulen hebben. Hy zou u vriendschappelijk tegemoet ge treden zyn. Hy zou aan uw atletiek wedstrijden heoben meegedaan; hy zou deelgenomen hebben aan uw debat avonden en tegehjk met u zich ln be nauwdheid over het hoofd hebben ge streken by de examens. Hy stierf in Frankrijk evenals een groot aantal an dere Jongemannen en een millioen bi bliotheken kunnen hem niet terugbren gen. Maar er is één ding, dat lk u gTaag duideiyk zou willen maken. Toen myn grootvader u deze bibliotheek gaf, ontwierp hy die niet als een monu ment voor zyn zoon. Hy bedeelde die veel eerder als een nuttig geschenk van de Brenton School, van een andere jongeman, wiens eigen nuttige leven eindigde in een luchtgevecht by het aanbreken van een mooie Juli-dag. (Wordt vervolgd) GALA-AVOND EN BAL IN AMSTERDAMSE SCHOUWBURG. Met de traditionele litteraire gala- avcnd: „Het beek der Muzen", waarop tientallen auteurs, een aantal vooraan staande figuren uit het Nederlandse culturele leven en vele vrienden van het beek tezamen de Amsterdamse Stadsschouwburg geheel vulden, is gis teravond de. Boekenweek 1949 officieel geopend. De heer Chr. Leef lang, voorzitter van de Commissie voor de propaganda van het Nederlandse Boek, begroette om. mr A. J. Reinink secretaris-generaal van het ministerie van O., K. en W. De avond ving aan met voordrachten door Claudine Witsen Elias en Albert Vogel Jr. waarna de Nederlandse opera een opvoering gaf van Maurice Ravel's enige, in 1907 voltooide opera „L'Heure Espagnole". Terstond na deze voorstelling volgde het traditionele „Schryversaal". Friese klokken nog geen museumstukken BIJ DE LAATSTE KLOKMAKERS IN JOURE. Reeds jaren zijn de Friese staart- stukklokken en dè stoeltjesklokken over de gehele wereld bekend. In Joure hebben verscheidene ge slachten gewoond, waar het oude ambacht van klokmaker overging van vader op zoon. Uit een van die ge slachten stammen de gebroeders Nanne en Sikkc de Vries, die nu te Joure de laatste Friese klokmakers zijn. In hun ruime werkplaats heb ben zü het nog behooriyk druk, want de vraag naar dit speciale arabachts- kunstwerk biyft bestaan en boven dien schyn^n deze broers de enigen te zijn, die nu nog een oude Friese klok vakkundig kunnen repareren. Stoeltjesklokken worden tegenwoor dig niet meer gemaakt, maar nog wel gerestaureerd. De z.g. „Schippertjes", die nu vooral nog gemaakt worden, zyn bijzonder voor beelden van handwenkkunst. In de werkplaats van de beide laatste Jouster klokmakers worden door een frais- machine en aan de draaibank de on derdeeltjes vervaardigd. Als materiaal wordt geel koper (z.g. messing) ge bruikt. Vroeger gebruikte men week- smeedyzer, maar dit is niet zo duur zaam. Een echte Friese klok wordt niet met goudbrons, maar met bladgoud be schilderd. Dan zyn er nog de versier sels, de z.g. beeldjes met zinnebeeldige voorstellingen. Nog steeds is dit oude ambacht lonend, maar het zal moeten worden afgewacht, of de laatste beide klokmakers het op den duur zullen bol werken. By een oude Friese klok behoort ook een klokkleedje van Friese volkskunst. Deze kleedjes worden tegenwoordig weer vrij veel vervaardigd. De motleven warden ontleend aan ae „letterlappen". In menig opzicht bloeit de Friese volkskunst. Het materiaal, waarover zy beschikt, is omvangryk en er wordt de laatste tyd heel veel gedaan om de oude motieven in nieuwe vorm tot uit drukking te brengen. Ook het klok makersambacht laat dat zien en zoals het nu lükt is de belangstelling er voor wel zodanig, dat de Friese klokken voorlopig nog geen museumstukken be hoeven te worden. VOOR ZATERDAG 26 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Maria ter ere; 7 45: morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00: voor do vrouw; 9.05: gram.- muzlek; 10.00: klein, klein kleutertje; 1015: muziek houdt fit; 11.00: de Zonne bloem; 11 45: schoolradio; 12.15: banjospel: 12.30: mededelingen; 12.33: amusements orkest; 12.55: zonnewyzer; 13.00: Ned. strijdkrachten; 13.30: balletmuziek: 13.50: film en toneel; 14.10: Roger Machado. plano; 14.20: Engelse les voor beginners; 14.40: dameskoor; 15.10: naar het wonder land der muziek; 15 30: Metropole orkest; 15.55: Hongarije: 16.10: Harmonie muziek; 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: de wigwam: 18.00: London radio or kest; 18.15: Journalistiek weekoverzicht; 18 30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: Katholiek thuisfront; 19.25: Prome nade orkest; 19.45: voor de Nederlanders ln Duitsland: 20.00: nieuws: 20.05: de ge wone man: 20.12: Minneapolis Symphonle Orkest; 20.20: lichtbaken; 20.50: Slavische dansen; 21.00: negen helt de klok; 21.45: radio-estafette; 22.00: weekend serenade; 22.30; actualiteiten; 22.45; avondgebed en liturgische kalender: 23.00: nieuws; 23.25 24.00: Mozart concert. Hilversum II (415 MVARA 7.00: nieuws; 7.15: 6electles; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: Prankle Carle en zyn or kest; 9.00: Londens Philh. Orkest: VPRO 10.00: morgenwijding door ds W. Muilwyk; VARA 10.20: radiofeuilleton; 10.35: voor de arbeiders ln de continubedrijven; 11.35: Béla Bartók; 12.00: Vincentlno; 12.30: mededelingen; 12.33: orgelspel. Johan Jong; 13.00: nieuws: 13.15: kalender: 13.20: John Carter, tenor; 13.30: The Ramblers; 14.00: als een bonte vogelvlucht: 14.20: planoduo; 14.30: harmonie muziek; 15.00: Frvsk healürke: 15.25: Omroepkamerorkest; 16.10 komt u binnen; 16.25; gr.pl.; 16.45: sport; 17.00: USA-cabaret; 17.30: om en naby de twintig; 18.00: nieuws: 18.15: verrassende getallen; 18.25: populaire liedjes; 19.00: artistieke staalkaart: VPRO 19.30: Vryzln- nlg protestants sociaal werk; 19.45: passe partout; VARA 20.00: nieuws; 20.05: din gen van de dag; 20.12: varia; 20.15: Accor- deola: 2100: socialistisch commentaar; 21.15: winter; 22.00: Stradlva-sextet; 22.25: Ie moet maar pech hebben; 22.40: kwartet Jan Corduwener; 23.00: nieuws; 23.2"24.00: gram.muzlek. 1 AGENDA ZATERDAG: Stadszaal: Balmasqué „Nut en Ver maak". Volkshuls: Architect F. S. Spanjaard over woninginrichting. 4 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5