weerbericht Worden de Franse communisten vervolgd! Noorwegen kiest voor het Atlantisch pact De coördinatie van het recht tussen de Benelux-landen M (7ste Jaargang VRIJDAG 25 FEBRUARI 1949 No. 26627 LEIDSCH DAGBLAD Urecteur: J. W. Henny Eooldredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Rede van Lange jülrard Lange, de Noorse minister j buitenlandse zaken, heeft in het rlement verklaard, dat zijn bespre ken te Washington de regering er- Q hadden overtuigd dat een Scan- yhsche alliantie op een „pactvrije" ss niet langer een practische mo oiheid was Solidariteit, die beperkt 'tot kleinere neutrale eenheden, kon het nodige effect hebben ter voor rang van oorlog. Om een duurzame vrede te verkry- a moesten de West-Europese demo cratieën „economisch, sociaal en cul tureel worden opgebouwd door middel georganiseerde en durende sa- afwerking, en zy moesten politiek torden geconsolideerd". Dit moest Bede inhouden „de defensieve samen- Ttfking op regionale basis". Lange vervolgde; „Als wij deze ge- igslün kiezen, dienen wij naar de alng van de regering te streven ir deelneming aan de voorbereidende eprekingen over een vredes- en ver- riigmgspact tussen de Noordatlanti- e landen, en wel spoedig genoeg om e Invloed te doen gelden bij de for- lering van zulk een regionale over- iomst. Dit zou Noorwegen niet aan Atlantisch pact binden. De uitein de beslissing zou door het parle- it worden genomen. Het Atlantisch t draagt geen offensief karakter. In tvoord op onze zorgvuldig gestelde ngen te Washington hebben wij de snekering gekregen, dat het nooit in bedoeling van de V S. heeft gelegen vredestijd om bases in Noorwegen te moeken en dat er geen verzoek zou rcrden gedaan om gemeenschappelijke voor bij het pact aangesloten lan- Het standpunt van de Verenigde Sto len en van Groot-Brittannië is, dat ren Scandinavische defensieve unie, relke niet door een bondgenootschap Is gebonden, geen politieke of mate riële steun van het Westen moet ver wachten. De grote Westerse democratiën, die wensen te voorkomen, trachten labiliteit en een nieuw evenwicht in I eelte van de wereld tot stand brengen. Dit is slechts mogelijk op van solidariteit en samenwerking het gpbied van economie politiek en ndsverdediging in een gedeelte van wereld, dat groot genoeg is om een sdor van belang in de wereldpolitiek rijn Het is duidelijk, dat het voorgestel de Atlantische verdrag een regionale overeenkomst moet wt-orden, gebaseerd op het beginsel „één voor allen en allen Toor één", indien één der aan- lesloten landen zou- worden aange vallen. .Wij hebben vernomen," aldus Lan- ,.dat geen eisen zullen worden ge- dd aan enig land, die het zouden tongen strijdkrachten te onderhouden een hoger peil dan zijn economie isoorlooft. In het voorgestelde verdrag wordt er de nadruk op gelegd, dat het eco nomische herstel in de betrokken hnden afzonderlijk en in geheel West Europa voorrang moet hebben". ■In het ontwerp-verdrag wordt voor al in het stichten van gezamenlijke adgevende en voorbereidende orga- waarin alle partijen op voet van aijsheid stemmen. De bijzonderheden verplichtingen tot het verlenen van Mernjdse hulp in geval van een aan- fijn nog niet nader omschreven," lus Lange. Hij vervolgde: „Er werd zowel te Washington als te Londen de nadruk ®P gelegd, dat de Amerikaanse en Britse regeringen geen invloed op wie beslissing wensen uit te oefenen, terwijl zij evenmin druk op ons willen mloefenen. Het ligt geheel aan ons te beslissen, WÜ direct tot het te sluiten verdrag Uien toetreden, of dat wjj wensen te 'achten totdat 't pact volledig vaste vorm heeft aangenomen. Ook be- fa*t de mogelijkheid op een latere "tuin of helemaal niet toe te treden. Wij moeten deze beslissing op basis 4 onze eigen overwegingen nemen, «t Atlantisch verdrag moet een vrij age unie van vrije volken worden". Jester-president Lange deelde ver- nog mede, dat het antwoord van r®wegen op de jongste nota der Sov- •:,-unie. waarin het sluiten van een ^-■aanvalsverdrag tussen beide staten .r!" aangeboden, nog in overweging Dlt antwoord zal worden gegeven. 1 het parlement in de loop van de volgende week in de gelegenheid zal zijn geweest deze aangelegenheid te be spreken en een beslissing te nemen ten aanzien van de houding, welke moet worden aangenomen tegenover de door de Sovjet-unie opgeworpen vraagstuk ken". Eerder in zijn rede had premier Lan ge verklaard, dat 't Noorse veiligheids probleem tweezijdig was: 1 De Noorse strijdkrachten zijn niet sterk genoeg, om alleen een grote mo gendheid voor een aanval te doen te rugdeinzen. 2 Voor het opbouwen van de lands verdediging moet het „op een economi sche basis" militaire voorraden uit het buitenland ontvangen. Na de bijeenkomst te Oslo was het niet meer dan natuurlijk voor Noorwe gen om te overwegen zijn veiligheids problemen met de erote Westerse de mocratieën te bespreken. De vrede met Oostenrijk DE JOEGOSLAVISCHE EISEN. Dr Bebler, de Joegoslavische plaats vervangende minister van buitenlandse zaken, heeft <ie plaatsvervangers voor Oostenrijk van de ministers van bui tenlandse zaken der grote vier medege deeld. dat de Joegoslavische regering bereid was compromis-voorstellen in te dienen aangaande de Joegoslavische eisen met betrekking tot Oostenrijk. De voornaamste punten van de voor steilen zijn volgens Bebler: 1. rectificatie van de huidige grens; 2. politieke economische en culturele autonomie voor dat deel van „Sloveens karinthie" (het meest Zuidelijke deel van Oostenrijk), dat tot de Oostenrijk se republiek zou blijven behoren; 3. „Substantiële herstelbetalingen" van Oostenrijk aan Joego-Slavië; 4. het waarborgen van minderheidsrechten aan die Kroaten en Slovenen, die bui ten het autonome gebied zouden blij ven. Dr Gruber, de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, was aanwezig toen Bebler zijn verklaring aflegde. Hij zal Maandag antwoorden. Ontwerp van prof. Meyers gunstig ontvangen Mr P. Eijssen, raadadviseur van het ministerie van Justitie, heeft gisteren in het Vredespaleis voor de Vereniging van toehoorders van de Academie voc-r Internationaal Recht een conferentie gehouden over de coördinatie van het recht in de Benelux-landen. Hij wees er op, dat het voorname lijk het door prof Van Dievoet uit Leu ven en prof Meyers uit Leiden geno men initiatief tot een gemeenschappe lijke en vergelijkende studie van het recht van Nederland en België is ge weest. dat leidde tct het instellen van een officiële commissie voer de unifi catie van het recht. Uit een oogpunt van vernieuwing van het Nederlandse recht is de belang rijkste stap de opdracht, welke aan prof. Meyers verleend werd. tot het ontwerpen van een nieuw burgerlijk wetboek. Het eerste onderdeel van de herziening van het burgerlijk recht is het internationaal privaatrecht, waarvoor prof. Meijers een vooront werp ter beschikking van de regering gesteld heeft. Mr Eyssen besprak dan de onderwer pen, welke uit een oogpunt van coör dinatie met België aan een officieel onderzoek onderworpen zijn. Het ont werp van prof. Meijers werd in Bel gië gunstig ontvangen door het al gemene uitgangspunt: stel uw regels van internationaal privaatrecht zo op, dat zij in een wcrcldrecht niet misplaatst zouden zijn." Het ontwerp van prof. Meijers be vat 29 artikelen aan de nieuwe rege ling buiten de aanschaffing van be staande artikelen. OVEREENTEMMING OMTRENT DE REGELING. De behandeling van de regeling van het internationaal privaatrecht in Be- nelux-verband verkeert thans in het stadium, dat de commissie overeen stemming bereikt heeft cmtrent de in houd van de regeling. De vormgeving van de inhoud werd opgedragen aan een sub-commissie, bestaande uit de heren Meijers, Lilar (België) en Huss Luxemburg Deze sub-commissie heeft in enkele' verga-deringen in Antwerpen de tekst ontworpen, welke op de in Mei van dit jaar in Luxemburg te hou den plenaire vergadering van de com missie wordt voorgelegd. Mr Eijssen besloot met de opmer king. dat het welslagen cp de terreinen waarop de juridische coördinatie is aangevat, verzekerd is. indien voortge gaan wordt op de weg van geleidelijk heid, die thans bewandeld wordt. ,*j - i* - '5 ir" ■ym !V Zondag minister-conferentie over de Benelux Naar wjj vernemen zullen de eerste ministers en de ministers van Buiten landse Zaken der Beneluxlanden Zon dag a.s. te Brussel vergaderen, ter voorbereiding van de a.s. Beneluxcon- ferentie, welke op 10 Maart a.s. in Den Haag zal worden gehouden. Het Koninklijk Gezin poseert alvorens gezamenlijk een ski-toer te ondernemen, voor de fotograaf. LATER WEER TOENEMENDE BEWOLKING. k Bilt verwacht tot morgenavond: Gedurende de nacht over het alge- •C wrinig bewolking, met plaatselijk m nac^tvorst en matige tot zwakke C1 uit Westelijke richtingen. Mor- ïi)>i)Ver^a° geleidelijk toenemende be- yurfS met later voornamelijk in het ra-Westen van het land plaatselijk <sl[ .regen Matige, aan de kust tij gerachtige wind tussen Zuid-West "est. Ongeveer dezelfde tempera- vandaag. 26 FEBRUARI. Ci op: 7.34 uur; onder 18.13 uur. op; 7.40 uur; onder 16.32 uur <27/2 N.M.) J^ater te Katwijk te 2.54 ,en 15.04 u. 1 °ummor bestaat uit zes pagina's. Zuivering in Labour ZILLIACUS NIET GESTEUND ALS CANDIDAAT. Het nationale bestuur van de Britse Labourpartij heeft besloten het Labour- parlementslid Zilliacus niet te steunen jals candidaat bij de aanstaande alge mene verkiezingen, zo wordt officieel medegedeeld. Zilliacus, een uitgesproken voorstan der van samenwerking met de Sovjet unie, is Labour-lid voor Gateshead, een industriestad in Noordööst-Engeland. Hy was een der ondertekenaars van het .telegram mei goede wensen, dat 't vong jaar aan Pietro Nenni, leider van de Italiaanse socialistische meerderheids partij werd gezonden. Men verwacht dat de partij eveneens zal weigeren een aantal andere linkse Labour-parlementsleden te steunen Het is echter niet waarschijnlijk, dat er een uitgebreide „zuivering" zal plaats heb ben. Alle begin is moeilijk. Prinses Margriet stond de dag van haar aankomst te Sankt Anton reeds op de ski's( Dat wil zeggen; ze zat er meer naast dan dat ze er op stond, maar leuk was het tóch! Labour-overwinning DE AANKLACHT TEGEN DE BULGAARSE GEESTELIJKEN. Uit Bulgaarse bron heeft men te Lenden de beschikking gekregen over de 7.000 woorden tellende aanklacht tegen de 15 leiders der Bulgaarse Evangelische kerk. De aanklagers zul len 77 getuigen oproepen De kerkelij ke leiders worden beschuldigd van ver raad en spionnage voor Engeland en de VB. Sommigen worden ook beschul digd van onwettige handel in gelds waarden. Als „vertegenwoordigers der interna tionale reactie", met wie de beschul- digden contact gelegd zouden hebben, werden onder meer genoemd Cyril Black. Robert Strong, kolonel Thomp son en John Horner, allen van de voor- malige Amerikaanse missie te Sofia; j Louis Beek, handelsattaché der V.S. te Sofia, en Stanley Andrew en majoor i Thom.pson van de voormalige Britse missie. 1 TE SOUTH HAMMERSMITH. De Labour candidaat, Tom Williams, heeft bij de tussentijdse verkiezing voor het Britse pariemem te South Ham mersmith zijn conservatieve rivaal, Anthony Fell, verslagen. Hy verenigde 15 223 stemmen op zich, zijn tegen stander 13.610. De Labour meerderheid is dus 1.613 stemmen. Bij de algemene verkiezingen was de Labour meerderheid 3 458 stemmen. Labour kreeg toen 12.502 stemmen, de conservatieve partij 9.044. Deze tussentijdse verkiezing was een der heftigste en luidruchtigste sedert vele jaren. Beide partijen hebben het volle gewicht van haar propaganda in gezet. Dit was de 48ste tussentijdse verkie zing sedert de laatste algemene ver kiezingen. Reeds een dertigtal keren heeft de Labourpartij met succes een zetel verdedigd, die zij reeds bezette. Nog maar één keer heeft zij een zetel verloren. Morgan Phillips, de secretaris van de Labourpartij, heeft in een na de be kendmaking van de verkiezingsuitslag uitgegeven verklaring ontkend, dat de Labourpartij enig plan had om „het land te verrassen met versnelde ver kiezingen" voor het einde van de hui dige zittingsperiode van het parlement In 1950, zoals in persberichten is ge suggereerd. Door zeventig procent van het aantal kiesgerechtigden in South Hammer smith is gestemd. Proces tegen Mindszenty's „handlangers" De volksrechtbank te Boedapest heeft de beschuldigingen gepubliceerd tegen 14 beweerde medeplichtigen van kardi naal Mindszenty in illegale valutahan- del, die Maandag te Boedapest zullen terechtstaan. Zij worden er van beschul digd 2.500 dollar naar het buitenland te hebben verkocht zonder machtiging van de nationale bank en 20.000 dollar in Hongarije te hebben verkocht, waar door „de financiële belangen van het land werden geschaad". Zy worden er voorts van beschudigd te hebben ver zuimd aan de nationale bank het bezit van 30 500 dollar en een cheque van 15.300 dollar te melden. KIESWET VOOR WEST-DUITSLAND De constituerende vergadering te Bonn heeft een kieswet voor de samenstel ling van het eerste parlement van West-Duitsland aangenomen met de stemmen van christen-democraten en communisten tegen. Volgens deze wet zullen tweehonderd van de vier honderd leden van het parlement worden gekozen volgens het stelsel van relatieve meerderheid in districten voor één lid. De overige ze tels zullen worden verdeeld onder de verschillende lijsten met dien verstan de. dat de totale sterkte der fracties wordt vastgesteld volgens evenredige vertegenwoordiging. TRUMAN GAAT DESNOODS WEER DE BOER OP. Voor zyn sociaal program. President Truman heeft tijdens een demonstratie van de democratische par tij te Washington verklaard, dat hij, zo nodig, het reizen door de V.S., zoals hij dat verleden jaar gedaan heeft tijdens de verkiezingscampagne, zou hervatten om zijn nieuw sociaal hervormingspro gramma van de „New Deal" er door te krijgen. In wandelgangen, door bepaalde groepen en door personen met speciale belangen werden zijn plannen voor pro gressieve sociale wetgevine bestreden, alsof zy nooit gehoord hadden van de verkiezing van vorig jaar November, al dus Truman. Hij dee'de mee, dat hij in de komende weken in een speciale bood schap aan het Congres zal aandringen op invoering van een stelsel van ver plichte ziekteverzekering. Prins Bernhard licht ongesteld NOG GEEN REIS NAAR ZERMATT. Naar wij vernemen, zal de reis van het Koninklijk gezin van St. Anton naar Zermatt, welke vandaag zou plqats heb ben, enige dagen worden uitgesteld wegens een lichte ongesteldheid van Z.K.H. Prins Bernhard. LAATSTE ARTIKEL VAN SCHACHT. Dr Hjalmar Schacht, de voormalige president van de Reichsbank. heeft zyn intrede in ae Duitse journalistiek ge daan met een hooldaitixel in net HamDurgee weekblad „Die Zeit". Scnac..t geeit hierin zijn inzichten in de kwestie der Duitse concurrentie op de were.amarkt weer en betoogt dat er geen oplossing van de internationa.e economische vraagstukken kan worden bereikt door vernietiging van concur renten. De oplossing moet volgens hem veeieer gevonaen women in vernoging van het levensniveau van nog nietoni- wikkeiae landen. Schacnt zegt, aat Duitsland in deze kwestie meae net initiatief heeft en daardoor zyn eigen, uexemstig lot flink in handen neemt." „Vvy moeien einae.yk geesteiyke acti viteit tonen," zegt hy. Verder betoog-e ny, dat Europa zijn hele koloniale politici op een meuwe basis meet piaatsen, wil net zyn econo mische voorsprong öehouaen. txei m.et volgens hem aansturen op de agrari sche ontwikkeling van slecnts zulke ge- oieden, die nieuwe afnemers van in dustriële producten kunnen worden. ISRAËL VERZOEKT OPNIEUW OM TOELATING TOT V.N. Israël heeft opnieuw om toelating tot de VN verzocht. Het verzoek werd gedaan door Eban, de Israëlische vertegenwoordiger bij de VN. Hei was vergezeld van een verzeke ring, dat Israël de bepalingen van het handvest der VN zou nakomen. Verwacht wordt, dat ae nieuwe lid- maatschapsaanvrage binnenkort door de Veiligheidsraad in behandeling zal wor den genomen. Zij zal vermoedelijk op nieuw naar de commissie voor het lid maatschap worden verwezen. DE INTERNATIONALE TARWECONFERENTIE. Naar wordt vernomen, zal de volledige mislukking van de onderhandelingen ovèr hetsluiten van een nieuwe inter nationale tarwe-overeenkomst, die de vorige week werd voorspeld, vermoede lijk op het laatste moment nog kunnen worden voorkomen door besprekingen tussen gedelegeerden bü de internatio nale tarwe-conferentie te Washington. Volgens een der gedelegeerden zyn de vooruitzichten op het tot stand komen van een nieuwe overeenkomst „enigszins beter geworden", doch het moet nog steeds twijfelachtig worden geacht, of er overeenstemmine zal kunnen worden be reikt over de prijzen, die het voornaam ste geschilpunt vormen. Verbod der partij gevraagd De rechtse afgevaardigde Pierre An- dré heeft in de Franse Nationale Vergadering de regering uitgenodigd de communistische party te verbie den. André voerde het woord tijdens het debat over de verklaring, welke in het begin van deze week door de leider der Franse communistische partij ls afgelegd, waarin {rij zeide dat, indien het Sovjetrussische leger Frankrijk zou binnenvallen, de Franse arbeiders de zelfde houding tegenover het rode leger zouden aannemen als hun collega's in Pelen en Roemenië hebben gedaan. Vijfhonderd vijf tig afgevaardigden, van communisten tot aanhangers van ge neraal De Gaulle en leden van de uiterste rechtervleugel, gaven uiting aan hum verlangen deze aangelegen heid zo spoedig mogelijk behandeld te zien. De afgevaardigden verhieven zich als één man van hun zetels, toen de voor zitter der vergadering, Herriot, de vraag stelde, of het Huls tot een on middellijke bespreking van de verkla ring wenste over te gaan. Het debat werd geopend door M3rc Scherer trepublikeinse volkspartij), die de vraag stelde: .Beschouwt M-aurice Thorez zich als de leider van een par tij. die in dienst staat van een buiten landse mogendheid?" Thorez verklaarde deze gelegenheid om zijn verklaring te herhalen, te ver welkomen. Hij zeide; „De Franse arbei ders en de vrienden des vredes zullen alles doen. wat in hun macht ligt, om een oorlog tegen de Sovjet-Unie niet alleen moeilijk, doch onmogelijk te maken." Deze verklaring werd door de com munistische afgevaardigden luide toe gejuicht. Thorez zeide verder, dat zijn verkla ring in de gehele wereld de aandacht had getrokken, omdat er thans een nieuwe oorlogsdreiging bestond. Er werd thans ooor de imperialistische mogendheden cp handige wyze een ocrlog voorbereid en dat zou een krijg zijn, waarin Frankrijk zou worden ver zocht ais bondgenoot te strijden van Duitsland en Spanje. „De kapitalistische landen," aldus Thorez, „zijn opnieuw in een strijd cm de overzeese markten verwikkeld en oorlog zal hiervan onvermijdelijk het gevolg zijn, tenzij de volken der wereld in verzet komen." Over het Atiantisoh pact verklaarde Thorez: „Wat ook de uiteindelijke vorm er van zal zijn, er zal een pro gramma worden opgesteld, dat het le veren van wapens op leen- en pacht- basis aan West-Europa inhoudt. Dit betekent, dat militaire bases welke men tegen de Sovjet-Unie wil gebruiken, van Noorwegen tot Turkije zullen wor den ingericht. Wy zijn nog steeds van mening, dat het Amerikaanse volk, evenaL wel* apder volk ook, geen oorlog wenst. Het zijn de regeerders van het Amerikaan se volk, die reeds hun keus ocricg hebben gedaan en wensen, dat hun beslissing zal worden onderschreven door hun volk en door d^ volken van andere landen." Guy Moilet (socialist) beschuldigde de communisten er van. dat zy een oorlogspsychose willen verwekken ten einde als verdedigers van de vrede te kunnen optreden. Hy voegde er aan toe, dat de gehele Franse natie op zou komen voor de verdediging tegen elke aanvaller waarvandaan ook, zelfs in dien hij een voormalige bondgenoot bleek te zijn. Minister-President Queuillc waar schuwde de communisten: „Allen, die in conflict komen met de wet, het moreel van het leger ondermijnend, zullen hun daden moeten verant woorden voor de gerechtshoven." De communisten konden thans minder profijt trekken van economische on tevredenheid en keken daarom uit naar nieuwe middelen om hun „boze propaganda" voort tc zetten, aldus Queuillc. De Minister-President verklaarde verder nog, dat Frankrijk elke militaire hulp, die de V.S. zouden kun nen zenden als gevolg van het onder tekenen van het Atlantisch verdrag, welkom zou achten. Vervolgens deed hy mededeling, dat Thorez' verklaring naar het bureau van de openbare aanklager was ge zonden. De gerechtelijke autoriteiten moeten beslissen, of tot gerechtelijke actie zal worden overgegaan. Het debat, dat tot na middernacht voortduurde, werd stormachtig, toen de voormalige minister van Financiën, René Mayer, zeide: „De leiders van de Franse communistische partij staan onder de bevelen van Moskou." „Je bent een gemene lasteraar." riep Thorez, waarna van alle kanten uit roepen van afkeuring weerklonken. Met 386 tegen 182 stemmen gaf de Assemblee uitdrukking aan haar „ver trouwen in de regering wat betreft de verdediging van de nationale on afhankelijkheid en het toepassen van de wet." De motie luidde: ,,De Assemblee neemt er kennis van, dat Maurice Tho rez zegt, dat elk land, dat in oorlog is met een zekere vreemde mogendheid, beschouwd moet worden als aanvaller en dat ingeval van een conflict tussen die zekere vreemde mogendheid en Frankrijk het Franse volk geen verzet behoort te bieden. De Assemolee be schouwt deze verklaringen als een be lediging van de patriotten, die hun leven in de waagschaal stelden in de stryd tegen de bezetter." Een in krachtiger bewoordingen ge stelde motie van de Gaullistische groep, volgens welke van de regering verlangd werd te beioven Thorez te zullen vervolgen cp grond van de wets bepalingen betreflende samenzwering tegen de binnenlandse en internationa le veiligheid van de Staat, werd do:r de Assemblee verworpen. Door de minister van Justitie, Ro bert Lécour, is bekend gemaakt, dat er een verzoek tot opneffing van de par lementaire onschenaoaarneid van de communist Marcel Oachin is ingediend. Naar verluidt is tegen Caohin, die ock politiek directeur van „l'Humanité" is, een rechtsvervolging ingesteld wegens de verklaring, dat het Franse volk „nooit tegen de Sovjet-Unie oor leg zal voeren." Nationale Reclasseringsdag bracht f 275.000 op De Nationale Reclasseringscollecte in 1948 heeft m totaal opgebracht een bedrag van f 274.577,— netto Dit is 1 11.168,— meer dan In 1947. De netto-opbrengst bedroeg in Fries land f. 13.727 in Groningen f 10.048; Drente f. 7.630; Overijssel f. 24 185; Gelderland f. 30.951; Utrecht f. 14.555: Noord-Holland f. 66.993; Zuid-Holland f. 66.447; Zeeland f. 7.048; Noord-Bra bant f. 19.367; Limburg f. 13.358 en N.O. polder f. 262. Bij alle bedragen ia het bedrag *an centen werzelateu.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1