r Het waterverkeer in de Rijnstreek in cijfers Hoe behandelt Washington zijn gekleurde broeders? Gelijkheid van rechten is ver te zoeken UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMSTREKEN WOENSDAG 23 FEBRUARI (Van onze correspondent te New Yorx) Uit de majestueuze marmeren tem pels van Washington klinken bij her haling vermanende woorden, dat alle mensen broeders zijn en gelijke rechten hebben en dat het niet aangaat om aan een individu of groep mindere rechten toe te bedelen alleen omdat ziin huid kleur geel bruin of zwart Is. Hoe behandelt Washington zijn paar honderdduizend bruine broeders? Geen ♦vreemden uit imperialistisch geregeer de tropische gebieden, maar Amerika nen met - volgens de constitutie - gelijke rechten als iedere andere Amerikaan. Onderzoekt men de Washingtonse toe standen zoals onlangs door een natio naal comité werd gedaan, dan is men geneigd te zeggen dat de vermanende woorden die aansporen tot liefde en consideratie voor onze gekleurde broe ders, niet zeer luid behoeven te klinken, Het is nauwelijks nodig, dat de stem men tot over de Oceanen schallen Wan neer men slechts fluisterend spreekt uit de achterdeur van het senaatsgebouw, dan blijkt het, dat er in Washington zelve, en met name achter het senaats- gebouw, reeds een terrein van grote om vang ligt, dat al generaties wacht op de liefde en de consideratie van de blanke Amerikaan voor de gekleurde. Als men het civiele rechten-program ma van president Truman doorleest en denkt aan de breuk .die dit met de Zui delijke staten veroorzaakte, dan zou men geneigd ziin om te zeggen dat erger lijke achterstelline van negers iets is dat alleen voorkomt in de voormalige slavenstaten Ziet men echter de feiten van Washington dan rijst onmiddellijk de vraag of er één stad in Amerika Is, waar de noger zo ontrecht wordt als wel in Washington zelf. Laten wij de huisvesting eens aan een nader onderzoek onderwerpen Bij Act of congress werd in 1866 vastgelegd dat „alle burgeis van de Verenigde' Staten in iedere staat en in ieder territorium, gelijke rechten zullen hebben als blanke burgers van zodanige staat of territo rium. terzake van het erven, kopen, hu ren, en verhuren, verkopen, in eigendom bézitten en overdragen van onroerend goed en persoonlijke bezittingen." Dat klinkt zeer aanmoedigend. Maar zie nu de Code of ethics van de Washingtonse onroerende goederenbond,Geen eigen dommen in 'n blank stadsgjéel zullen ooit worden verkocht, verhuurd, geadver teerd of aangeboden aan gekleurde per sonen, In geval van twijfel behoort ad vies van het Public affairs committee te worden aangevraagd." En op een vergadering van een groep burgers van Washington, gehouden in September 1947, kwam een spreker naar voren met het volgende: „Het is jam mer dat je geen lekkere knuppel of breekijzer kunt nemen en de negers in de goot leggen waar zij thuis horen." In een sectie ,waar men bevreesd was voor neger-penetratie, kwamen eigena ren van onroerend goed bijeen en luis terden naar de volgende vermaning: „Wij hebben u hier geroepen om te beoleiten dat u niet aan gekleurde per sonen zult verkopen. Gekleurde perso nen zouden u misschien duizend of tweeduizend dollars meer bieden en dat is grote verleiding." Het gevolg is dat de negers natuur lijk worden samengedrongen in de nauwe, oude stad, daar schandelijk hoge huren betalen voor him totaal onge schikte kwartleren, of in gebieden waar blank en bruin door elkaar wonen der tig procent meer voor een bepaald pand moeten betalen dan een blanke. Maakt men dan de balans op van de behuizing van de negerbevolking, dan bliikt: Van door negers bewoonde panden be hoefde 19 pCt aanzienlijke reparaties (voor blanke hulzen was het 2pCt), 30 pCt der negerhuizen had geen centrale verwarming (blanke huizen 3 pCt),^3 pCt der negerhulzen had geen toilet met spoeling (blanke huizen 5 pCt), 29 pCt der negerhuizen heeft geen eigen bad (blanke huizen 1 pCt) 8 pCt der ne gerhuizen heeft geen electrisch licht (blanke huizen 0 pCt)23pCtder neger- huiten herbergt meer dan 6 personen (blanke huizen 9 pCt). Wat voor gevolgen heeft dit voor de gezondheidstoestand van Washingtons negerbevolking? Ér sterven 6 negermoe ders in het kraambed tegen 1 blanke moeder, t.b.c. maakt vijf maal zoveel slachtoffers onder de negers alsonder blanken, ziekte onder negers is 55 pCt hoger dan onder blanken, in particuliere hospitalen wordt slechts 14,5 pCt der bedden voor negers gereserveerd, zodat de openbare ziekenhuizen voor 78 pCt door negers benut worden. De proble men voor een neger om een hotelkamer te krijgen zijn vrliw.el onoverkomenlljk en dit geeft vaak aanleiding tot de pijn lijkste kwesties voor het ministerie van buitenlandse zaken. Als bijvoorbeeld een Afrikaanse mogendheid haar minister van buitenlandse zaken naar Washing ton stuurt om daar besprekingen te heb ben met de Secretary of state, dan zal deze gekleurde minister geen hotelka mer krijgen totdat het State depart ment haastig aan het telefoneren gaat om te verklaren dat „dit geen Ameri kaanse gekleurde persoon is". Een senator van Porto Rico, die regél- matig Washington bezoekt, moest bij zijn eerste bezoek gehuisvest worden bij een familie: bij zijn tweede bezoek werd hij mee naar huis genomen door een MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 23 Febr. Besommingen: RO 15 f. 10.200: RO 46 f. 15,700; IJm 98 f.9000; IJm 96 f 10.900; KW 48 f.2920; KW 51 f- 4070; KW 147- f. 4740; KW 161 f.3700; IJm 228 f.1630; IJm 276 f.1600. LISSE, 22 Febr, Gladlolenveillng. De aanvoer van leverbaar op de veiling van N.V Hollands Bloembollen Huls was nog beduidend, docli minder dan de vo rige week. De prijzen voor de maten 14 cm. en op 12f4 waren voor de meeste soorten weer lagei De maten 1012 en 8io gaven ongeveer hetzelfde beeld als vorige week, waai bij echter de 810 het meest gevraagd werden. Allard Plerson 6/8 60 ct„ 4/6 45 ct, 2/4 12 ct; Gold Dust 60, 50. 14 ct; Joh. v. Konijnenburg 75 42. 18 ct; Mansoer 60. 40, 16 ct; Mrs Mark Memory 70. 50. 8 ct; Nieuw Europa 60, 40. 8 ct; Leeuwenhorst 65. 50, 18 ct: Plcardy 6/8 6g, 4/6 42 ct; Rosa van Lima 70, 50, 18 ct; Sneeuwprln- cess 50, 28 10 ct. WOERDEN, 23 Februari. Op de heden gehouden kaasmarkt te Woerden 11 par tijen aangevoeld, l-ste soort 170—173, 2de soort 167169. De handel was matig. SCHEVENINGEIN. 23 Febr. Besommin gen. Sch lil. 1450; Sch 18 f 1380; Sch 62 f. 320; Sch 10 f. 170: Sch 119 f. 50; UK 105 f.150; UK 76 f.110; KW 215 f.100; KW 61 f.55, SI 49 l 200; SI 12 f,190; SI 6 f 150- Si. 16 1 200; TH 47 f-80; TH 1 f.65; TH 15 f-110; OD 6 t 370. 40 gar- nalenboten met te zamen X. 900 aan verse vis. verslaggever van een krant uit Porto Rico gn een derde keer sliep hij op een bank in een regeringsgebouw. Een Hindoe en zijn vrouw op bezoek in Washington, winkelden op een na middag en besloten een kop thee te gaan drinken. De bedienster ondanks het feit dat beide bezoekers in Hindoedracht waren liet zich misleiden door de ge laatskleur en deelde mede dat aan negers niet geserveerd werd. Pas toen het echt- oaar duidelijk had gemaakt dat zii Hin- doe's waren, volgden verontschuldigin gen en de thee. Vier neger-studenten uit Brits West- Indië trachtten te lunchen in een drug store De bedienster deelde mede dat in dien zii de lunch wensten te nuttigen, zii dit staande moesten doen. Toen deze jongemannen echter hun Engels pas- noort toonden, maakte zij haar excuses en plaatste de opmerking dat zij zich niet bewust was geweest dat zii „geen pikkers waren Kerkgenootschappen hebben kerken voor blanken en kerken voor negers en met zachte drang wordt een neger naar buiten geloodst, die zich ln zijn keuze van kerkgebouw zou vergissen. Aan Miriam Anderson, de bekende alt werd geweigerd om op te treden in Constitution Hall. Het National Theater, Washingtons eniee schouwburg, moest tot bioscoop gemaakt worden weeens een bovcot door een toneelspelerseilde om datgeen negers het theater moch ten bezoeken. Voor vandaag zullen wij besluitpn met de opmerking van een ondeugende Ier: De hautaine Amerikaanse natie maakt eerst van de neger een schoenpoetser, en bewijst vervolgens de minderwaardig heid van de neger door er op te wijzen, dat hij slechts een schoenpoetser ls." NAGEKOMEN BERICHTEN BINNENLAND. SMOKKELHANDEL IN ZILVER EN GOUDKORRELS. Wederom houdt de politie zich bezig met een uitgebreide smokkelhandel ln zilver- en goudkorrels. Enkele maanden geleden werd de aandacht van de Am sterdamse centrale recherche gevestigd op een 45-jarige handelsreiziger uit de Amazonenstraat te Amsterdam, die in de periode eind 1945 eind 1948 vier grote partyen baar goud en zilver aan juwe liers en groothandelaren had verkocht. De totale waarde van deze partijen be loopt f. 233.000. Het onderzoek, dat geruime tijd in beslag heeft genomen, heeft nog weinig resultaat opgeleverd. De man beweert hst goud en zilver ter verkoop gekre gen te hebben van een koopman, die de naam zou dragen Verhagen en in Den Bosch zou wonen. Gebleken is echter, dat deze Verhagen niet bestaat, althans dat deze naam gefingeerd is. Het goud en zilver is zonder twijfel van smokkel afkomstig en waarschijn lijk van Du-itse of Tsjechische oor sprong en via België ons land binnen gebracht. Er zijn aanwijzingen, die doen vermoeden, dat deze zaak verband houdt met de affaire, waarin ongeveer een maand geleden een agent van poli tie op de Admiraal de jRuyterweg een auto aanhield, welke zilverkorrels „uit strooide".. Ook het onderzoek ln die zaak heeft nog weinig resultaat opge leverd. De Amsterdamse politie heeft het onderzoek thans overgedragen aan de douane-recherche en deze heeft con tact gezocht met de gelijke dienst ln België. BUITENLAND PROTESTBETOGING VAN BELGI SCHE OUD-STRIJDERS TEGEN CHURCHILL? Gisteren deed in de Wetstraat te Brussel het gerucht de ronde, lat de oud-strijders van de oorlog 1940—1945 het plan hadden een protestbetoging te organiseren, wanneer Churchill Vrijdag naar Brussel zal komen om deel te nemen aan het congres van de Europe se beweging. De oud-strijders zouden willen pro testeren tegèn de uitlatingen vanOhur- chill in zijn dagboek, waarin hij zich verwijtend uitlaat over het Belgische leger in de oorlogsdagen van 1940. Bevestiging vaün dit gerucht kon ech ter niet worlen verkregen. DE COMMUNISTEN IN JAPAN. De correspondent van de New York Times te Tokio schrijft, dat .twee het vorig jaar door generaal MacArthur uitgegeven directieven plannen van de Japanse communisten verijdelden om een revolutie op touw te zetten en zich van de regering meester te maken Uit documenten, die de correspondent ter beschikking waren gesteld, was geble ken, dat de communisten verwachtten, dat hun geprojecteerde algemene sta king van Augustus 1948 tegen October tot een gewapende revolutie zou uit groeien en tegen Februari van dit jaar de vorming van een communistische „volksregering" ten gevolge zou hebben. De communisten geloofden, dat hun revolutie gesynchroniseerd zou worden met soortgelijke revoluties in de gehele niet-communistische wereld, aldus de correspondent. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen; Van EeehenDrabbe z. Su- rabaja; GlesbergerHartlng, z... Batavia; GeerlingMeerwaidt, d Heemstede; Jae gervan Schouwen, z., Semarang. Gehuwd: E. L. Phülpsborn en M. A, van Heusden, Laren; P. Proost en W. Justman Jacob. Almelo. Overleden; P. Kooi. m., 54 J. A'dam; B. Bloemen, m.. 74 j. A'dam; A. Bie- mond, m„ 80 J.. Aerdenhout; P. M. Lam ping. m. 68 J-. Den Haag. I te veel uit zangstukjes bestond, uitste kend vermaakt. De heer De Grauw bracht aan het slot van de avond dank aan het gezel schap en overhandigde aan de dames bloemen, terwijl in een enveloppe het batig saldo van de avond aan de leider van het gezelschap werd overhandigd. Met een gezellig bal werd de avond besloten. HAZERSWOU DE UITVOERING VAN DE HARMONIE. Dinsdagavond gaf de Ohr. Muziekver eniging ,É)e Harmonie van Hazerswou- de" haar elfde uitvoering in net Gym nastieklokaal alhier. Na het zingen van Psalm 19 vers 1, ging de voorzitter, de heer Jac. Loomans. voor in gebed. De ere-voorzitter, burgemeester J. L. den Hollander, sprak daarna een kort ope ningswoord. Na een vijftal muzieknum mers die de Harmonie ten gehore gaf onder leiding van haar directeur, de heer F. A. Gregoire van Bodegraven, kwam het gezelschap van de toneelver eniging „Concordia" van Waddinxveen op de planken met het levensspel „De Vrek" in drie bedrijven. In de pauze had er een verloting plaats, waarvan de opbrengst bestemd was voor de aan koop van nieuwe instrumenten. Na het zingen van Gezang 180 dankte de voorzitter allen die hadden medege werkt deze .avond te doen slagen, en sloot met dankgebed. Betere busverbinding Door de N.V. ..Citosa" is de lijn Gouda.Reeuwijk Dorp thans doorgetrokken via de Zwarteweg Rijerskoop Zijde en Voor weg naar Hazerswoude Dorp, alwaar aansLuiting wordt gegeven op-ae naar Leiden en Den Haag vertrekkende bus sen. Op Zondagen wordt deze dienst niet gereden. Voor de bewoners van de Loeten en Voorweg is dit een uitkomst. KOUDEKERK CHR. LEESGEZELSCHAP „HAZERSWOUDE—KOUDEKERK". Achter de Geref. Kerk hield het Chr. Leesgezelschap „HazerswoudeKoude kerk" Dinsdagavond haar jaarlijkse ver gadering, die goed was bezocht en een gezellig karakter droeg. De voorz„ de heer P. Boer, heette al len welkom, en memoreerde, dat het Leesgezelschap op een goed jaar mag terugzien, waarin God ons nabij was. De penningmeester-secretaris bracht verslag uit, waarbij de stand der zaken goed werd genoemd. De lectuur wordt gretig gelezen en ook de inhoud der portefeuille staat op hoog peil. Hierna kreeg de vellingscommissie gelegenheid lectuur en boeken af te mijnen. Zodoende werd de kas goed versterkt. JAARVERGADERING IJSVER. „MEERWIJCK". Onder leiding van de heer K. Meyer hield de IJ;>ver. „Meerweek" Dinsdag avond haar jaarvergadering, die een feestelijk karakter droeg. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter, gaf de secretaris K. Ouds hoorn een uitvoerig jaarverslag, waar uit bleek dat de vereniging momenteel 110 leden telt. De penningmeester N. Harskamp, bracht het financiële verslag uit. De kas mag niet slecht genoemd worden, want f. 357.58 was de inhoud op 1 Jan. j.l. a Bij acclamatie werden herkozen de heren N. Harskamp, D. Geerlof en K Meyer. ALPHEN Feestavond Motorrydersvereniging „Rijnland". De motorrijders van de vereniging „Rijnland" zyn Dinsdagavond met hun dames in de grote zaal van het Nutsge- bouw bijeen geweest tot het houden van de jaarlijkse feestavond. De voorzitter van de vereniging de heer J. J, de Grauw sprak een kort wel komstwoord, waarna het amateurrevue- gezelschap, uit Rotterdam van de mo torclub „Rotterdam-Zuid", de revue ten tonele bracht „Leg 'm plat". Gezien en gehoord het hartelijke ap plaus dat telkenmale in de zaal opkla- I terde hebben de motorenthousiastelin- 1 gen zich met deze revue, die wel wat al Ik sprak U al eerder over mijn ouwe, goeie, wijze, Friese klok. Zij laat zich niet op sleeptouw nemen door 't waanzinnige tem po van deze tijd. Zij tikt even rustig als in bet overgrootmoeders dagen- Er ligt iets weemoedigs in, te be seffen dat leden van voorgaande generaties daze onverstoorbare tik nooit meer zullen horen. Zowel hij, die haastig en ondoor dacht door dit roezige leven raast als de man, die bewust in de eeuwigheid leeft, zonder zich op te winden over de schokkende en morgen weer vergeten gebeurte nissen van het ogenblik, werden door deze klok met haar zuivere slag en lichte tik beschut! Haar regelmaat zegt: „De tijd gaat voert", maar tevens: ,3ewaarUw rhythme en Uw evenwicht". Mijn klok tikt dus zacht en wel luidend. Maar er zijn ook éndere klokken, niet zo bescheiden van aard; Zij veroorzaken opschudding: óf omdat ze plotseling stilstaan dan wel voor of aohter lopen, óf een dergelijk nerveus lawaai ma ken, dat alle behagelijke rust als, sneeuw voor de zon uit de kamer' verdwijnt. Er stond bijv. laatst in een flat een klok, die zó doordringend sloeg, dat de Andere bewoners er zich bij de rechter over beklaag den. „De klok slaat, alsof ze in onze eigen kamer staat," protesteerden ze. Een der buren kon er zelfs niet van slapen, haar gezondheid vloog er door achteruit. ,,'s Nachts om 1 uur slaat ze 11 'en cm 2 uur 12 maal. De klok werkt op de zenuwen van ieder een," klaagden alle flatbewoners De rechter ging cp onderzoek en consateerde, dat de zaak geens zins overdreven was. Hij beval onmiddellijk de klok weg te nemen. En de eigenaar moest bovendien schadevergoeding betalen, omdat uitham, dat er opzet in dit klokkenspel was, om anderen te hinderen. Zulke dingen gebéuren in moder ne, gehorige flatwoningen, waai iedereen op elkaar hokt Ik kijk maar naar m'n goeie, ouwe, wijze klok en ben blij, dat zij zioh nooit voor zo iets behceft te lenen. Het zou trouwens niet lukken ook. want haar stem is er te mild voor. Zij kan dus rustig blijven han gen, waar ze hangt. Daar... en nergens anders hoort ze thuis! En een knappe reohter, die er haar vandaan "krijgt. FANTASIO In de rondvraag kwam nog ter sprake het baanvegen, en het berijden van de baan door niet leden. Na het huishoudelijk gedeelte werd aan de humorist Alb. Gerritsen uit Leiden gelegenheid gegeven om zijn re- petoire af te werken, metJ medewerking van een accordeonist. Het was tegen middernacht toen de avond werd gesloten. Onder de aanwezigen merkten we ook op burgemeester Verheul en wethouder Molema met hun' echtgenoten. 20 JARIG BESTAAN IJSSPORTVER. „RIJNDIJK". De IJssportver, „Rijndijk" hield Maandagavond een feestelijke vergade ring in café Verhaar ter gelegenheid van haar 20 jarig bestaan od.v. de heer M. Scheel. Na opening vond de verkiezing plaats wegens periodiek aftreden van M. Scheel, C, A. v. Dam en P. Boer, terwijl wegens bedanken van de heer J. D. de Kort in een vacature moest worden voorzien, In plaats van de heer C. A. v. Dam werd gekozen W. v. Dam, en voor de heer De Kort, de heer A. v Dorp. Aan de 5 jubilerende leden de heren M. Scheel, J, D. de Kort, C. A. v. Dam, D. Niekerk en L. v, Bennekom werd een souvenir aangeboden. Tot ere-leden werden benoemd: bur gemeester Den Hollander, C. A. v. Dam en J. D. de Kort. Uit het financiële verslag bleek dat er f. 619-12 in kas was. Na dat de heer J. v. Oyen de leiding overgenomen had als voorzitter der feestcommissie werd de avond tot na middernacht gevuld met muziek, zang en spel. Voldaan keerden de aanwezigen huis waarts. OUDE WETERING VASTEN A VOND- UITVOERING „ST. THEODULFUS". Dinsdagavond werd in hotel „Meer zicht" de eerste van de drie toneelavon den, welke zoals gebruikelijk weer ge heel in de Vastenavond-stemming, ge houden was, gegeven. Allereerst sprak voorz. de heer P. H. v. d, Bosch een kort openingswoord. In „De Huistyran", klucht in 2 bedr. van Godfr. Bomans, was de naam van de schrijver reeds borg, dat dit een komisch verhaal zou worden. Het soms- tijds onbedaarlijk lachen, bewees wei dat deze zeer verkwikkelijke humor werd gewaardeerd. Evenzo met „Als de klok drie heeft geslagen door Herr. I BEURSOVERZICHT Amsterdam, 23 Februari De affaire op de Effectenbeurs was niet omvangrijk, maar toch was da handel groter dan gisteren. De 9tem. mihg was goed prijshoudend. Bij de ope ning waren de toonaangevende aande len iets boven het slotpeil van gisteren en geleidelijk kon een kleine verbete ring worden waargenomen. Koninklij ken liepen bij gerings affaire een paar punten naar boven, Philips-aandelen, Unilevers en Aku's konden zioh even eens een kleinigheid verheffen. De scheepvaartmarkt was stil en over het algemeen iets hoger- Van de Cultuur fondsen trokken vooral Tabakken de aandacht en toonden een koersstijging van een paar punten. HVA's konden geleidelijk drie punten avanceren, Am sterdam Rubbers zelfs vier punten. In donesische waarden waren eveneens wat beter. Op de beleggingsmarkt ont wikkelde zich nogal wat affaire in de conversleiening 1947, die van 96 5/8 in zakte tot 96 7/16, waarna tegen het slot werd gehandeld tegen circa 96 y2. De overige Ned. staatspapieren hadden ook thans weer een gedeprimeerd voor komen. v. d. Veer. Als het gezegde „lachen ls gezond" waarheid bevat, dan ls er deze avond in voldoende mate gezondheid opgedaan. Het muzikale gedeelte, was met piano en accordeon, bij de heer W. van Driel weer in goedé handen. WOUBRUGGE GENOEGLIJKE AVOND VAN „ALTIJD PARAAT". Donderdagavond heeft de Vrijwillige Brandweerver. „Altijd Paraat" in de bovenzaal van hotel Bouma een gezel lige avond gehad. De voorz., de heer W. G. Terhorst, heette allen hartelijk welkom, ln bij zonder burgemeester J. C. van Wage- ningen, weth. H. Angenent en de heer De Raad commandant van de Alphen- se brandweer. De ere-voorz. burg. J. c. van Wageningen, sprak woorden van lof over het kranige corps en prees de goede verstandhouding tussen de twee korpsen in de gemeenten Woubrugge en Hoog- made en wenste hun ook in de toe komst veel succes. Na dit officiële gedeelte werd het toneelgezelschap A.A.V. '36 uit Alphen in de gelegenheid gesteld zijn krachten te tonen. Zij voerden op het stuk „Nico- demus in de schaduw" in drie bedrij ven. Ook nu, evenals met de vorige jaarvergadering hoorden we niets dan lof over spel en spelers. Tot slot volgde een verloting, waarna de voorz. deze goed geslaagde bijeenkomst sloot. Distrlbutienieuws Donderdag vind de uitreiking plaats van bonk rten 905. Een volwaardig concurrent van het verkeer te land Welhaast geen land ter wereld is zo rijk aan rivieren, kanalen, meren en plassen om van sloten en dergelijke maar niet eens te spreken als" Ne derland. En -in Nederland is de naam „waterland" wel het meest van toepas- KATWI/K AAN ZEE Opvoering van „Betje regeert" Onder auspiciën van de Oranjevereni ging werd Dinsdagavond uitsluitend voor leden van deze vereniging door het toneelgezelschap „De Egelantier" in de Kapel opgevoerd het blijspel in drie bedrijven: „Retfje regeert". De Kapel was geheel en al bezet. De voorzitter van de Oranjevereni ging, de heer J. Volbeda, vond het een groot genoegen een welkcmstwbord te spreken in zó volle zaal. De vorige op voeringen lieten uitkomen de grote be tekenis, die de hoofdpersonen uit het Oranjehuis voor de geschiedenis van ons vaderland gehad hebben, dat kwam vooral uit in het afgelopen jubileum jaar. Tijdens de regering van Koningin Wilhelmina is de bevolking van ons land toegenomen van 5 tot bijna 10 millioen, in Indonesië ging het in nog groter mate. Nadat spr. even uitgewijd had over het te spelen stuk van deze avond, werd op zijn verzcek staande gezongen het eerste couplet van het Wilhelmus. Toen ging het doek open en begon het spel. Het is een boeiend toneelstuk. De hoofdrol: Betje, ge speeld door mej. Th. den Dikken, was enig. De heer Kwakernaat vervulde zijn rol van fabrikant op voortreffelijke wijze. De heer H. Veenkainp in zijn rol als bankdirecteur, werd er prachtig tussen genomen door Betje. Mej. A Seinstra als mevrouw; de heer A. den Dikken als zoc-n en mej. I. Kruijt.als dochter evenals mevr. A. van Wolfs winkel als actrice, speelden hun rellen ook zeer verdienstelijk, zodat het hele stuk zeer insloeg. De dames werden bloemen aangebo den. De heer Volbeda bedankte „De Egelantier" voor het spel. Spr, hoopte, dat de binnenkort te houden ledenver gadering der Oranjevereniging drukbe zocht zal worden. Deze avond, zei spr., die de leden gratis is aangeboden, heeft de vereniging geld gekost. Hij hoopte als Woensdag het stuk gegeven wordt voor entreé-prijs, de zaal even vol zal zijn en dus geld zal opbrengen. Tot ©lot werd gezongen het 6de couplet van het Wilhelmus en een hoera uit gebracht op Koningin Juliana. Daarna had nog een grote verloting met mooie prijzen plaats. LISSE Burgen. Stand Geboren: Johanna Maria Petronella, dr van C. Vermeer en J, M. Moolenaar; Jan Mathijs Pieter, zn van J. Roubos en J, P. Bol; Petrus Hu- bertus, zn van H. J. Slobbe en A. C. Baak; Adriana Margaretha Maria, d. van N. Wltteman en M. W, v. a. Voort; Joan nes Cornells Marlnus, zn van Th. v. Beek en J. H. Clemen^; Helena Catharlna Jo hanna, dr van f. van Dijk en H. J. van Oosten; Cornelia Johanna, dr van A. v. d. Zwet en J. v. d. Berg; Catharina Maria, dr van F. G. Baars en C. M Mesman; Anthonlus Maria, dr van W. J. Caspcrs en M. C. de Beus Ondertrouwd: P. M. van Dijk en E. M. Trompert; G. van Loenen en A. v. d Velden: C. In 'tVeld en A. P. de Granf; Th. A. Bemelman en H. J. Wassenaar Gehuwd: Th. H. A. van Kampen en C. E. van Amsterdam. OverledenCornells Onderwater 75 Jr, echtgenoot van Anna van Seggelen; Arendlna Nleuwenhuls 82 Ir, echtg. van C v. d. Zaal, Jacobus v, cl Zwet 83 Jr, weduwnaar van Maria van Rooden. NOORDWIJKERHOUT Winteruitvoering „De Harpe Davids" Dinsdagavond hield de „Harpe Davids" in de goed gevulde zaal bij Van der Geest haar grote winteruitvoering. De voorzitter, B. Laros, opende met gebed, waarna hij allen hartelijk wel kom heette, in het bijzonder de burge meester Van Iersel, Dr 0. J. Spalïng en de secretaris der gemeente, de heer Fij nenburg met hun echtgenoten, en ver tegenwoordigers van verschillende ver enigingen. Hij hoopte, dat allen een prettige avond zouden hebben en dat de vereniging zou kunnen tonen, hoe in het afgelopen jaar is gestudeerd onder bekwame leiding van de directeur, de heer L. v. d. Hoef uit Beverwijk, wien hij hartelijk dank bracht voor zijn be zielende leiding. De voorzitter vond het jammer, dat zovele jongs krachten absent waren, om dat zij hun militaire dienst moesten verrichten in Nederland of in Indonesië. Een slag voor de ver. is ook, dat het oudste lid, de heer Koudijs, door zijn vertrek naar Canada, de vereniging heeft moeten verlaten. Daarna wérd een goed programma verdienstelijk uitgevoerd. Wij konden wel bemerken, dat de „Harpe Davids" sinds het vorige jaar flink is vooruitgegaan. Na de pauze werd door eigen krach ten uit de vereniging de klucht in 3 be drijven „Het geld dat stom ls" opge voerd. Er werd vlot gespeeld. Al met al was het een geslaagde avond. Na afloop werd een collecte voor het T.B.C.-fonds „Draagt elkanders Lasten" gehouden. Uitvoering van „Meer Vreugde" De toneelclub van de K.A.B. speelde gisteravond voor de tweede maal in dit seizoen en thans waren dé baten ge heel bestemd voor de prachtige KAB- instelling „Herwonnen Levenskracht". Het was voor het eerst sinds de bevrij ding, dat weer een uitvoering voor dit doel werd gegeven en de heer v. d. Zwet, die de avond opende, was dan ook zeer verheugd een zo talrijk pu bliek welkom te kunnen heten. Spreker schetste zeer in 't kort de grote bete kenis van „Herwonnen Levenskracht'1' met zijn prachtig sanatorium „Berg en Bos". „Meer Vreugde" voerde op het to neelspel „Achter de wolken schijnt tóch de zon" van 'K. Spielings en R. Feenstra. Alle spelers en speelsters de den erg hun best dit lang niet gemak kelijke stuk zo goed mogelijk voor het voetlicht te brengen en oogstten bij de volle zaal groot succes. Ook een succes werd de verloting van talrijke door de Noordwijkerhoutse middenstand beschikbaar gestelde prij zen. Tot slot dankte de heer v. d. Zwet allen, die hebben medegewerkt om deze avond te doen slagen, voor de steun aan het goede doel verleend. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeester, pastoor v. d. Waar den, wethouder v. d Vcet, de gemeen te-secretaris met echtgenote alsmede vertegenwoordigers van zuster-organi- saties. RIJNSBURG FILMAVOND Gisteravond werd in de Voorhouter wegkerk de film: „Wit wint" gedraaid, uitgaande van de Ned. Centr. vereni ging tot bestrijding der Tuberculose. Deze avond was georganiseerd door de besturen van 4 buurtverenigingen voor haar leden. De voorzitter, de heer J. Hoogstraten, opende en heette in 't bijzonder welkom de heer Berch uit Amsterdam, hoofdbestuurder van de Vereniging tot Bevordering der belan gen van t.b.c,-patiënten in Nederland, en enkele vertegenwoordigers van de afd. Leiden. Hierna sprak hij nog een kort woord over het doel van deze avond. Na zijn openingswoord werd de film „Wit Wint" gedraaid. Na het eer ste deel sprak de heer Berch neg een kort propagandistisch woord. Na het laatste gedeelte van de film werd het woord nog geveerd door de voorzitter van de afdeling Leiden, waarna onder dankzegging van de heer Hoogstraten deze zeer mooie en leerzame avond ge sloten werd, SASSEN H El M CHR. VROUWENBOND De Chr. Vrouwenbond heeft zijn leden een filmavond bereid, die zeer goed bezocht was. Nadat de bijeenkomst door mevrouw Wijnbeek met gebed was geopend, werd door de vertegenwoordiger van de ver eniging Ned. Fabrikaat, een kort woord gesproken, waarin hij het doel van deze vereniging uiteenzette. Hierna werden een 3-tal films ver toond. De eerste bracht ons in de BiS- kwiefabriek „Paula", waar de fabrica ge van de producten van het begin tot het einde werd gadegeslagen. De 2e .toonde ons de fabricage van jam, terwijl de 3e ons een reisje liet maken in de omgeving van Dordrecht. VALKENBURG Burgerlijke Stand Geboren: Aal tje, d. van H. de Wit en T. van Duyn; Michael Travis, z. van P. J. Leedeker- ken en D. M. Cocker. Ondertrouwd: J. Imthorn en J. Rhijnsburger, R. v. Leeuwen en N. Var- kevisser. Getrouwd: D. Kromhout en C. v. Eg- mond. Overleden: J. C. Binnendijk 10 mnd,, jm. en J. J. Janssen, 62 j. WASSENAAR JAARVERGADERING REDDIN GS-BRIG ADE. In de foyer van het Centraal Thea ter hield Dinsdagavond de Wassenaarse Reddings-Brlgade haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer v, Barneveld, aan het heugelijke feit, dat de brigade vorig jaar aan het Wassenaarse Slag drie mensen voor verdrinking mocht behoeden en met voldoening gewaagde hij van -82 behaalde diploma's zwem men en 22 diploma's reddend zwem men. De aftredende bestuursleden, de heren v. d. Mast en v. d. Spek, werden herkozen. De kas sloot met eer, batig saldo van ruim f 500, Door de plaatselijke Ned Herv. predikanten wordt Donderdagavond 8 uur de reeks voordrachten over: „Wat gelooft een Christen?" vervolgd en wel in de Dorpskerk over: „Wat is onze toekomst?" en in de Kievietkerk over: „Het leven met God." sing op de lage landen van het Westen. Dientengevolge heeft het verkeer te water zich hier kunnen ontwikkelen tot een gelijkwaardige factor in het maat schappelijk leven als het verkeer te land. Wanneer wij ons een indruk willen maken van het belang van dit verkeer ie water, speciaal in de Zuid-Hollandse Rijnstreek, dan vinden wij daartoe het beste cijfermateriaal in de bij' bruggen verrichte tellingen. Laat ons derhalve eens nagaan, welke scheepvaartwegen de voornaamste water-verkeersaders vormen in Zuid-Holland, om daaruit te kunnen opmaken, op welké bruggen wij ons in gedachten moeten posteren. De belangrijkste scheepvaartweg van Rotterdam naar Amsterdam, dwars door de streek van Rijn en Gouwe en de Haarlemmermeer, is de Gouwe, te Alphen overgaande in de Oude Rijn van Gouwsluis tot 's Molenaarsbrug en van daar af via de Heimanswetering, het Braassemermeer en de Ringvaart langs deze droogmakerij. De secundaire ver bindingswegen zijn de Oude Rijn van Leiden naar Woerden, het Aarkanaal van Gouwsluis te Alphen naar Nieuw- veen, richting Amsterdam, de Zijl van Leiden naar de Ringvaart en het Rijn en Schiekanaa1 van Leiden naar Delft. DE IN- EN UITGANGSWEGEN VAN LEIDEN. Welke cijfers vinden wij nu over het vervoer door de bruggen in deze be langrijkste vaarwegen? - Voor wa>t de stad Lelden be treft bepalen wij ons tot de drie be langrijkste waterwegovergangen, welke de toe- en uitgang verlenen naar en van de stad. De cijfers tussen haakjes geven het beeld' van het voorgaande jaar. De Schrijversbrug tussen Zijlsingel en Herensingel: 1939 (1938) 25161 (25183) schepen passeerden met een tonnenlast van 1.650.330 (1.421.800). In 1948 (1947) passeerden 26533 (20558) schepen met "n tonnenlast van 1.756.897 (,1.413.391). De Rijnzichtbrug tussen Haag weg en Mors- weg: 1939 (1938) 17.530 (14.861) schepen met 806.680 (682.830) tonnenlast. In 1948 (1947) 14.585 (11 414) schepen met 742.729 (569.974) ton. De Singelbrug Utrechtse VeerZijlsingel: 1939 1938 8147 (9186) schepen met 23 5.240 245.300) ton. in 1948 (1947) 4796 (4455) schepen met 123 402 (132 849) ton. Gedurende 1939 losten en of laadden binnen het havengebied der stad 11 motor-kust vaarders, tegen 42 in 1938, 16 in 1937, 19 in 1936, 23 in 1935. In 1948 32, tegen 5 in 1947. Er is weinig kustvaartverkeer door de stad. Wat er komt is hoofdza kelijk belast met graan of hout. Uit de cijfers blijkt regds, dat de Schrijvers- brug de voornaamste toegang is tot de stad. Hier kunnen vaartuigen passeren tot ongeveer 900 ton. De Mare~brug, binnen de stad, dienst baar voor het. transito-ver keer naar het Westen, reduceert, vanwege de te nauwe doorvaartwijdte, de tonnenmaat tot plm= 500 ton, bij een 5.85 M. breedte van het schip en 1.85 M. diepgang. Deze brug verkeert, evenals nog cn- kele andere in dit gebied, in een zeer deplorabele toestand. De plannen tot de bouw van een nieuwe brug zijn door de oorlog vertraagd. Vermoede lijk zal echter nu dit jaar met de vernieuwing kunnen worden begonnen. Dan zal de doorvaartbreedte belang rijk worden vergroot, zodat dan ook de toegangsmogelijkheden ruimer zullen worden. Het gehele vaarwater van de Rijn van Leiden tot en met Katwijk- Binnen wordt aanmerkelijk uitgediept, door zandzuiging, tot 5.60 meter, z^iat alsdan ook daarheen schepen met gro tere diepgang dan tot nu toe (250 ton) zullen kunnen varen. Binnen 4 k 5 jaren zullen de bouw plannen van de zeesluis, ten behoeve van de visserij te Katwijk, vermoedelijk wel verwezenlijkt zijn. ,a In een volgend artikel zullen wu a- aandacht wijden aan de betekenis de situatie der overige bruggen a- Rijn- en Oouwestreek.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6