1 1 Anak Agung wil snelle vorming van Interim-regering Zo spoedig mogelijk souvereinifeitsoverdracht Proces Kravchenko weer voortgezet WEERBERICHT Baldwin jr brengt Britse regering in moeilijk parket 57ste Jaargang WOENSDAG 23 FEBRUARI 1949 No. 26625 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie:- B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Geen tazwaar tegen V.NTcommissie De premier van Oost-Indonesië Anak Agung Gde Agung, heeft gisteravond voor Radio-Makassar in het Indone sisch en het Nederlands een rede over de huidige politieke toestand gehou den. T.a.v. het plan-Beel zeidc hij o.m.: pEen loyale en effenciënto aanvaar ding en uitvoering van dit denkbeeld kan ons ongetwijfeld helpen uit het moeras van verwarring en wantrou wen, waarin beide landen dreigen on der te gaan, doch de onmisbare voor waarde daarvoor is, dat niet van de 3anvang af het besproken plan ge heel of ten dele te niet wordt gedaan door een terughoudendheid, welke oen waarlijk snelle souvereiniteitsover- draeht illusoir zou maken". In de principiële aanvaarding door de Kederlandse regering van het denkbeeld ran een versnelde souvereinlteltsover- óracht mag een blijk van vertrouwen in het Indonesische volk gezien wor den, zo vervolgde spreker. Hij achtte bet noodzakelijk, dat de volgens het plan-Beel te vormen nationale Fede rale Interim-regering op voet van vol ledige gelijkberechtigdheid en gelijk waardigheid met Nederland een verdrag zou sluiten, waarin de noodzakelijke rcorzienineen betreffende de overgang naar de nieuwe rechtsorde worden over eengekomen. Hij zeide, dat minister Van Maarseveen in -Sen korte 'samenvatting inzake het plan-Beel gezegd had. dat het statuut van de Nederlands-Jndone- •ische Unie en de afzonderlijke verdra- ren, die gesloten moeten worden, tot >:and moeten komen, voordat de souve- reiniteitsoverdracht zal kunnen ge- ichieden, Anak Agung vervolgde met te zeg gen: Indien dit het geval is, „dan blijft bij ons bange twyfel bestaan of het alsdan inderdaad mogelijk zal zijn, dat de souvereiniteit spoedig zal worden overgedragen. De interpreta tie van het plan-Beel, die wy ontwa ren in de verklaring van minister Van Maarseveen. bevredigt ons daar mede zeer moeilijk. Immers, wanneer de tot standkoming nn het statuut van de Unie en van rerdragen gesteld wordt als voorwaar de. waaraan moet worden voldaan voor dat van souvereiniteltsoverdracht spra ke zal kunnen zijn, dan blijft er weinig plaats voor de verwachting, welke de san dit plan ten grondslag liggende con ceptie zo aantrekkpiiik en aanvaard- har maakt, nameliik. dat de over dracht van de souvereiniteit inderdaad op zeer korte termijn zou kunnen ge schieden. De regerine van Oost-Indonesië acht het noodzakelijk, dat reeds aanstonds d» noodzakelijke voorzieningen voor de crerdracht van de souvereiniteit on ppn in de nabije toekomst, ligeend tiidstip nl worden voorbereid, d.wz. niet na. doch tegelijk met de arbeid, welke daartoe moet worden gericht oo de constructie van de Nationale Federale regering, die alleen tot stand kan ko men als resultaat van overleg en over eenstemmine tussen de verteeenwoor- dieers van de gebieden, die straks de ^r. staten van Indonesië zullen vor men. Zii treedt daarbij op aio eerste rc- Eering van de onafhankelijke souve- reine Ver. Staten van Indonesië en zal op de dag van erkenning als zo danig dat is ot> de dag van dc souve- vaard is, af te wijzen". Hy achtto het geen bezwaar om de commissie van de Ver. Naties in te schakelen, wanneer deze kan bijdragen tot een snelle en goede oplossing van het In donesische probleem. De regering van Oost-Indonesië acht overleg met alle betrokkenen noodzake lijk, „derhalve ook en niet in het minst met de Republikeinse leiders en rege ringspersonen. De regering van Oost-In donesië begrijpt, dat deze leiders en re geringspersonen volledige bewegingsvrij heid verlangen en acht het van groot belang, dat de Nederlandse regering bereidheid zal tonen aan dit verlangen te voldoen". Koningin Juliana in Sankt Anton HARTELIJK VERWELKOMD DOOR PRINS BERNARD EN PRINSESJES. Koningin Juliana is gistermiddag te Sankt Anton aangekomen. Ter verwelkoming waren op het sta tion aanwezig dr Weissgatterer, hoofd van het Provinciaal Bestuur, kolonel Nadeau, namens generaal Bethcuart, de Franse Hoge Commissaris in Oosten rijk, en namens generaal Voizard, het hoofd van de Franse missie, en talrijke andere persoonlijkheden. Op het per- ren wachtten een grote mensenmenig te, talrijke journalisten, persfotografen en filmoperateurs. De Koningin werd het eerst verwelkomd door Prins Bern- hard en de Prinsesjes Irene en Bea trix. Acht meisjes in nationale kle derdracht overhandigden de Koningin en Prinses Margriet twee bouquettenin de kleur van het Huis van Oranje en de Nederlandse nationale kleuren. De Koningin begaf zich daarop naar het hotel „Post". Weinig nieuws De kap van 't Centraalstation te Amsterdam wordt gedeeltelijk vernieuwd. Het daglicht krijgt gelegenheid door een serie nieuwe ruiten naar binnen te drin gen doordat de oude zinkplaten worden vervangen (Achter). Bedreiging der kerken in de Sovjet-zone Leidende kringen in de Evangelische zowel als de R.K. kerk in Duitsland ma ken zich ernstig ongerust over een toe nemende verscherping vaA de verhou ding tussen kerk en het Sovjetrussisch militair bestuur, welke in de laatste maanden valt waar te nemen. Als het meest verontrustend wordt in Evange lische kringen beschouwd, dat in de laatste weken uit vele delen van de Sovjet-zone berichten zijn ontvangen over rechtstreekse pressie van de be zetting op schoolhoofden om het gods dienstonderwijs te bemoeilijken. Hoewel RK. autoriteiten nog geen be richten van deze aard ontvangen heb ben, maken zij zich eveneens ernstisc zorgen. Deze zorgen zijn voornamelijk gebaseerd op de inhoud van de nieuwe schoolboeken, die nu in circulatie ko men en die zeer anti-religieus worden genoemd. Ook is in de zone de circulatie van communistische propaganda-lectuur te gen de Protestantse en de RJC. geeste lijkheid sterk toegenomen. Naar van RK. ztfde werd medege deeld. richt de actie zich ook tecen de liefdadigheidsinstellingen der kerken. Geregeld is er sprake van maatregelen tegen Protestantse of RK. geestelijken. Voor zover arrestaties hebben plaats gehad, zijn de kerkelijke autoriteiten er niet in geslaagd inlichtingen over het verblijf van of de beschuldigingen tegen de betrokkenen te verkrijgen. Van Evangelische- zijde werd echter medegedeeld, dat "de maatregelen nog niet geleid hebben tot beperking van de p.nife;tsov„^ravoorlopig e^n bi- deelneming aan het godsdienstonderwijs, bteraal verdrag sluiten, waarin in afwachting van een definitieve rege ling van de verdvarsverhouding tus sen Indonesië en Nederland on voor lopige tiirleliike voet de voor de nieu- w° rechtsordp nondwke'üke voorzie ningen worden getroffen". Anak Agung vervolgde: „Dit. verdrag hl slechts de beginselen bevatten, die de latere definitieve verhoudingen grondslag zullen liggen en zal te- Tens de voorzieningen regelen, die als gevolg van de souvereiniteltsoverdracht Coodzakelijk zijn. Op deze wijze zal het Terorag inderdaad snel tot stand kun- komen", aldus Anak Agung". Ten aanzien van de rcpolutie van Veiligheidsraad zeide de premier, dat het standpunt van Oost-ïndone- Tië reeds door president Sukawati bij de opening van het parlement werd bekendgemaakt, doch dat het „geen on heeft om de realiteit, die door vrij- ffel de gehele wereld als zodanig aan- AFNEMENDE WIND. e Bilt verwacht tot morgenavond: ^'aar bewolkt met plaatselijk enige «cate regen of motregen en later voor- riÜw ln ^et Noorden van het land Waringen Krachtige tot matige lelijke wind. Iets minder zacht. 24 FEBRUARI. t-p: 7.38 uur: onder: 2D uur. ;han op: 6.54 uur; onder: 14 02 uur (LK.) iter te Katwijk te 1.14 en 13.38 u. feu nummer bestaat uit zes pagina's. dat op de scholen buiten het gewone lesrooster om door de kerken wordt gè- geven. Het percentage der kinderen, dat aan de godsdienstlessen deelneemt, be draagt nog altijd 85 90. Zowel de Evangelische als RK. kerk heeft te kampen met grote geldelijke moeilijkheden, die door de geldsancring sterk zijn toegenomen. De staatstoela- gen aan de Evangelische kerk, die se dert een eeuw bestonden, zyn geruime tijd geleden tot de helft teruggebracht. Bovendien hebben beide kerken groot gebrek aan bedienaren. Vele Evangeli sche predikanten zijn naar het Westen gevlucht. Men tracht in het gebrek te voorzien door het aanstellen van volks missionarissen en andere krachten. VERKLARINGEN UIT TSJECHO-SLOWAKIJE. De Tsjechoslowaakse premier Zapo- tocky heeft- de namen van vier Tsjecho slowaakse politici bekend gemaakt, die de „organisatoren van de staatsgreep" zouden zijn geweest, welke de niet-com- munistische party en, naar door de com (burgerlijke en mild. VAn onderzoek in de DE DIENSTPLICHTWET IN DE V.ST. De gemengde balre) commissie V. St., die door Truman is ingesteld en waarvan de voormalige staatssecre taris James Bymes voorzitter is, heeft aanbevolen, de wet - op de militaire dienstplicht tot het uiterste door te voeren, ten einde de strijdkrachten van de nationale garde en van het reserve- leger „om veiligheidsredenen" op meer dan een millioen man te brengen. De commissie stelde voor de nationale garde tot 475.000 man en de reserve tot 579.000 man uit te breiden. De nationale Gistermiddag is het proces van Krav chenko tegen „Les lettres - frangaises" voortgezet. Kravchenko was zelf weer op de zitting aanwezig. De leraar Roger Garaudy, commu nistisch parlementslid, wordt als eerste getuige gehoord. Hy tracht in een lange uiteenzetting onwaarschijnlijkheden aan te lonen in Kravchenko's boek. Wan neer hij spreekt over het tsaren-regiem en over de voorkeur, die Kravchenko voor dit regiem zou hebben betoond, roept deze laatste: „Onder het regiem van de tsaar waren er duizenden ge vangenen, doch onder het Sovjetregiem zijn er millioenen". Garaudy vergelijkt vervolgens de Franse revolutie met de Russisché" en de emigranten van Koblenz met Krav chenko. „Kravchenko", zo zegt hij, „spreekt de traditionele taal der emigranten en verraders, welke tot doel heeft een at mosfeer van heilige oorlog te schep pen". „De vrijheid, die wij, Franse commu nisten, hebben verkozen, is niet die van Kravchenko". Kravchenko; „Gij zyt agenten van het Kremlin en schaamt U daarvoor niet' De volgende getuige is dr Aboulker, die een belangrijke rol heeft gehad bij de Amerikaanse ontscheping in Noord- Afrika in November 1942. Getuige be twist de titel van Kravchenko's boek. „Ik ken de Amerikaanse geheime dienst goed",zegt hij. „De vrijhelti, welke Kravchenko beweert te hebben verko zen, is geen vrijheid. Bovendien is hij thans geen vrij man meer. al was hij aanvankelijk te goeder trouw. Hij is een strooman in dienst van zijn meesters. Niet hij heeft besloten naar Frankrijk te komen. Men heeft hem hierheen gezonden in het kader van het plan Marshall". Nadat de twee getuigen, die de ver dediging had gedaagd, zijn gehoord, vraagt mr Iz-ard het woord in verband met de Sovjetnota, waarin van de I Franse regering de uitlevering van drie van Kravchenko's getuigen wordt ge- eist. Mr Izard zegt, dat onder de drie ge tuigen, die de Sovjet-ambassade van de Franse regering als oorlogsmisdadi gers opeist, zich Krevzoen en Pas- setsjnik bevinden. „Het is mogelijk dat de Sovjet-Unie hen- kent, daar zij reeds 'hebben getuigd en hun namen door -de pers zijn bekendgemaakt". Wat An ton of betreft,- die straks, moet komen getui gen en die eveneens als oorlogsmisda diger wordt opgeëist, verklaard de ad vocaat: „Alleen onze tegenstanders kun nen zijn identiteit, welke wij him had den medegedeeld, aan de Sovjetoverheid hebben bekendgemaakt". „Indien de beschuldigingen van de Sovjet-Unie ook maar enigszins waar schijnlijk waren, gebleken, zouden wij van die getuigen hebben afgezien. Voorts merken wij op, dat men voor de anderen getuigen niets heeft kunnen vinden om hen als oorlogsmisdadigers voor te stel len. Maar de Sovjet-Unie heeft reeds sedert vier jaar lijsten met oorlogs misdadigers bekendgemaakt. In de mate van het mogelijke zijn deze oorlogsmis- garde telt thans 287.000 man, terwijl de sterkte van de reserve niet bekend is. dadigers uitgeleverd. Nooit echter zijn De woordvoerder der commissie er- de namen dezer drie mannen medege kende, dat de kosten van een dergelijke uitbreiding hoog zullen zijn, maar hij voegde er aan toe: „Wij mogen geen ge noegen nemen met een zuiniger pro gram. Onze volledige macht moet ge handhaafd blijven om de wereldvrede te bewaren". FRANKRIJK EIST GEEN DUITS GRONDGEBIED. Frankrijk eist geen duimbreed Duits grondgebied, de minister van buiten landse zaken, Schuman, heeft mij Zon dag j.l. bij mijn bezoek aan Parijs daar van de verzekering gegeven, aldus heeft Altmeder, eerste-minister van de Rijn- palts, verklaard op een vergadering van de grenscommissie, die door de plaatse lijke Land-tag is opgericht. deeld. Vervolgens komt de bejaarde Nikolas Antonof getuigen. Eerst verschaft hij 'enkele inlichtingen over zijn betrekkin gen met Kravchenko. „Ik heb gedurende drie jaar met hem te Nikopol gewerkt", zo zegt hij. „Hij was eerst adjunct-leider en vervolgens leider van een der voornaamste werk plaatsen voor draad-trekking, waar on geveer 1600 arbeiders werkten. Hij stond bekend als een actief lid der commu nistische partij. De arbeiders, evenals zijn vrienden en chefs, beschouwden hem als een vriendelijk man". Hjj weidt vervolgens uitvoerig uit over de vervolgingen die hij sedert 1930 vanwege het Sovjetregiem te verduren had. Hij was driemaal gearresteerd en Maling aan conventies en tradities •.-•dent te Londen - tele- maakte hij allerminst de indruk van een Brits gouverneur. In een interview liet hij zich kleinerend uit over zijn superieur, de minister. Het spreekt van zelf dat Baldwin Jr. in veler ogen niets goeds meer kan doen. Maar zal de re gering hem laten vallen, alleen wegens zijn uitzonderlijke manier van optre- Onze corre9oo: foneerde ons heden De naam Baldwin is weer op ieders lippen. De belangstelling betreft na tuurlijk niet de overleden oud-minis-- ter-president, maar wel diens zoen, de den? ZÜ onderzoekt in elk geval Bald- earl Baldwin, Engeland kende hem wins klachten c'ver de gang van zaken maar half. Hij was reeds vele jaren <?P de eilanden grondig. Was Baldwin, socialist, toen zijn vader aan het hoofd d*e cptrad, zoals hij meende dat een van de regering kwam. Vanzelfspre- 1 socialist diende c<p te treden, plus roya- kend wa.s ae labourpartv trots c.p deze j "'5ke Que r°i? zÜn houding is mis- a2nwinst uit 'net' tegenovergestelde schien te verklaren, omdat hij uit een kamp. Hij werd Lagerhuislid en kwam 20 ?eheel ander milieu komt dan de in het Hogerhuis, toen hij door de dood meeste socialisten en als reactie daar van zyn vader tot peer verheven werd CP ver 3in3- Baldwin is, indien alles HÜ' had reeds een avontuurlijk bestaan J T a' er cvei verteld wordt, juist achter de rug. toen hij aan de zijde 15ee i hooi ander soort rebel dan de der vervolgde Armeniërs streed en in arbeiderspartij reeds zolang kent. Na- Turkse gevangenschap raakte. Vorig I melijk degenen, die van tijd tot tijd jaar zond de regering hem als gouver- van de partijlijn afwijken en van eigen neur naar een eilandengTcep in West- inzicht blyk geven. Baldwin, mei wie munisten wordt beweerd, in Februari indië; de Britse bovenwindse eilanden. do regeringsieoen waarschijnlijk in hun 1948 hadden willen plegen. I Al gauw bleek hoe 'n volkomen onconven- hare sympathiseren, stelt Attlee voor Volgens Zapotocky waren de vier j tioneel man hij was Hij ging als ge- I een moeilijk dilemma. Stuurt hij hem schuldigen: dr Zenkl, dé .gewezen socia- lijke om met de inlanders, nodigde ze naar West-Inflië terug, dan zijn de listische vice-premier, dr Drtina. gewe- uit op partijen, bezocht ze in hun wo- moeilijkheden met de Britse suiker zen socialistisch minister van justitie, ningen. Hij oefende scherpe critiek uit Panters en andere blanken niet te mgr Sramek, voormalig (katholiek) vice premier en dr Lettrich, gewezen presi dent van de Slowaakse nationale ver gadering. Hjj verklaarde, dat de niet-communls- tische partijen een kabinetscrisis had den veroorzaakt, J.n de hoop daaruit Voordeel te trekken, doch zU hadden geen rekening gehouden met de wer kende klasse. Dr Zenkl en dr Lettrich vertoeven bulten Tsjecho-Slowakjje; dr Drtina en mgr Sramek bevinden zich binnen de landsgrenzen Zapotocky deelde nog mede, dat het ledenaantal van de communistische partij, dat voor Februari j.l. twee mil- lioen bedroeg, thans was toegenomen tot drie millioen. op de koloniale toestanden, die hij daar overzien. Maar indien Baldwin van zyn aantrof. Een blad nam hy nooit voer post entheven wordt, meet gevreesd zijn mond. By die opening van het worden voor troeoelen onder de inlan- plaatselyke parlement hield hy 'n rede ders In eik geval wyst Creech Jones een volksvergaderings-stijl, waarin het verwijt van de hand, dat hy _een hij de regering hekelde om haar na latigheid-jegens de kolonie, Baldwin liet niets na om de blanken tegen zich •in het harnas te jagen. De inheemsen dra sen hem op de handen. Minister Creech Jones heeft hem nu op het matje geroepen. De manier reactionnaire politiek zou voeren. Zyn hele leven lang was hy de kampioen voor de afschaffing van het kolonia lisme. Hy is echter uc bedachtzame vakverenigingsman. die, ook als hy in het openbaar spreekt, vaak schijnt te fluisterey. Hij is van een geheel ander waarop hij naar Engeland terugkeerde, temperament dan de onstuimige Bald- was ook in overeenstemming met zijn „spontane" aard Hij kon niet wachten op het oorlogsschip, dat hem zou afha len en pakte de eerste de beste bana- nenboot. Toen hij aan wal stapte met zijn gedeukte hoed en oude regenjas, win. Indien het laster is, dat de laat ste, zoals zyn vijanden beweren, onbe kwaam is, zal er dan een oplossing mogelij'k zijn tussen regering en deze haa negen jaar in de gevangenis door gebracht. Hij verstrekt s ijzingwekkende bijzonderheden over de wijze, waarop hij werd verhoord, bewusteloos geslagen, vervolgens opgesloten in een klein lo kaal. waar hij niet eens rechtop kon staan. Antonof geeft voor de zuiveringen de volgende verklaring: „Op bevel van het politieke bureau zorgde de geheime po litie voor werkkrachten om de onbe woonde gebieden in het Noorden te ont ginnen. Er waren specialisten voor alle vakken nodig en om de deportatie te rechtvaardigen, Werd in de Sovjet-pers over samenzweringen gesproken, telkens wanneer de geheime politie tot aan houdingen overging". Vervolgens spreekt getuige lang over zyn verblijf in het kamp voor dwang arbeiders aan het kanaal naar de Witte Zee. Tot staving van he'geen Krav chenko over de zuiveringen te Nikopol en Dnepropetrovsk heeft geschreven, haalt hij namen aan. Nadat de zitting enige tijd geschorst is geweest, komt Antonov opnieuw naar voren. Zeer spoedig gaat het even warni toe als bij de eerste terechtzittingen. Naar aanleiding van de beschuldiging als zou hij een oorlogsmisdadiger zijn, verklaart Antonof nooit iemand verra den te hebben. „Sedert Ik in de Franse zone verblyf, aldus zegt hy. ben ik voor drie commissies verschenen en een van die commissies telde een Sovjetofficier onder haar leden". Dan komt de jurist Wassilof voor, die op krukken loopt. Wassilov spreekt in zijn getuigenis speciaal over de zuivering. Naar hij zegt, waren de slachtoffers hiervan vooral personen uit de arbeidersklasse, die allen de revolutie van 1917 hadden medegemaakt. Er zullen nog drie getuigen van Kravchenko worden gehoord. De tegenhanger van „Ik verkoos de vrijheid" BOEK VAN EEN AMERIKAANSE. Op de Russische boekenmarkt is een boek verschenen dat als tegenpool van Kravchenko's „Ik verkoos de vrijheid" reeds dadelyk een zo overweldigend suc ces bereikte, dat de 10.000 exemplaren tellende oplage in een oogwenk uitver kocht was. Het is „De waarheid over de Amerikaanse diplomaten" van de 34-jarige Anna belle Lapshin-Buc&r, een voormalig employée van de Amerikaanse ambassade in Moskou. De schrijfster, die in Februari 1948 de ambassade heeft verlaten uit protest tegen de door de U.S.A. tegenover Rus land aangenomen houding, verklaarde by haar vertrek, dat zij reeds langer dan een jaar in het geheim getrouwd was Inet de Russische zanger Konsta- Dr Beel naar Batavia ertrokken Om precies drie minuten over acht vanmorgen Is de Constellation PH TER onder commando van gezagvoer der Vis van Schiphol naar Batavia vertrokken met aan boord de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon dr L. J. M. BecL Hij werd uitgeleide gedaan door mi nister-president Dress en verschil lende leden van het kabinet. tin Lapshïn, dat zij voortaan het leven van een Sovjet-Russische huisvrouw wilde gaan leiden en dat zij hst Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken-^als een instituut van oorlogsop- hitsers beschouwde. In het voorwoord schrijft zij: „Ik kan niet langer blijven zwijgen". Als reden hiervoor voert zij aan, dat zij in Washington en in Moskou heeft erva ren, hoe stap voor stap de Amerikaanse diplomatie al het mogelijke doet om een wereldcatastrophe te veroorzaken. Zij eindigt het boek met de weergave van haar indrukken over het leven in de Sovjet-unie: „Ik ben blij dat ik hier leef en dat mijn zoon in de Sovjetunie is geboren. Ik heb grote waardering voor de Sovjet-Russische gastvrijheid, dis men my zo gul deelachtig heeft doen worden. Mijn erkentelijkheid geldt niet' slechts mijzelf maar meer nog mijn zoon". In haar boek beschuldigt mevr. Lapshin de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Walter Bedell Smith, er van. zijn hoge positie te heb ben misbruikt voor het behalen van grote winsten door de verkoop van ge bruikte kleding, gouden munten en horloges. Zy beweert verder dat, de am bassade zelf ook was betrokken bij grootscheepse smokkelarijen van goede ren en deviezen. Zij beschuldigt de Amerikaanse am bassade verder van het bedrijven van spionnage op grote schaal en beweert ronduit dat het personeel van de am bassade opzsttelyk voor Washington be stemde rapporten vervalste ten einde een zo afschrikwekkend mogelijk beeld van de Sovjet-unie te geven. (United Press) WEER EEN AMERIKAANSE ONDERSCHEIDING TERUG! In navolging van verscheidene ande ren heeft de heer P. Alberts, een be kende figuur uit de illegaliteit, dezer dagen de onderscheiding, welke hij in 1946 van ae Amerikaanse regering heeft ontvangen, teruggezonden uit protts' tegen de houding van de Ver. Staten ten aanzien van de Indonesi sche kwestie. D oude garde sterft uit. Het Zaanse landschap, eens gekenmerkt door zijn talloze molens, verliest geleidelijk zijn karakteristiek aanzien. Gisternacht werd de 270 jaar oude molen „De Strijd", welke juist een week geleden door de Ver. „De Zaanse Molen" was aangekocht, door een brand totaal verwoest. Onze foto toont de droeve resten. De vrede met Oostenrijk De plaatsvervangers der ministers van buitenlands^ zaken van de vier grote mogendheden hebben overeenstemming bereikt over een artikel van het ont worpen vredesverdrag met Oostenrijk, dat gaat over het teruggeven van eigen dommen waarop gedurende de oorlog in Oostenrijk beslag is gelegd uit gods dienstige of radicale motieven; het be treft hier in hoofdzaak voormalige Joodse eigendommen. Het artikel is thans dorgezonden naar de commissie, die belast, is met het re digeren van de ontwerp-overeenkomst. De Russische vertegenwoordiger, Za- roebin, heeft opnieuw zijn steun toege zegd aan de Joegoslavische regering met betrekking tot de Oostenrijkse activa in Joego-Slavië. De Franse afgevaardigde, Berthelot, wees er op, dat Joego-Slavië het vol gende eist: 1. De Oostenrijkse activa op Joegosla- visch grondgebied, die op ongeveer 120 millioen dollar worden geschat; 2. Voor een bedrag van 150 millioen dollar herstelbetalingen. Berthelot meende, dat zulk een last Oostenrijk niet kan worden opgelegd en stelde voor dat Belgrado genoegen zou nemen met de 120 millioen aan Oosten rijkse activa, die reeds door de Joego- 9laven worden vastgehouden. De Britse en Amerikaanse afgevaardigden waren dezelfde mening toegedaan. De plaatsvervangers waren het even min eensover artikel 43 van het ont werpverdrag, waarin wordt bepaald dat de eigendommen, rechten en interessen van burgers der Verenigde Naties zullen worden beheerd krachtens de Oosten rijkse wet. Ook over artikel 44. betref fende de bescherming van de belangen STAKINGSBEWEGING IN JAPAN. Na enkele dagen kalmte wint de sta kingsbeweging opnieuw over geheel Ja pan veld. Door de vakbond van arbei ders in de electriciteitsbedrijven is gis teren* het bevel tot stroomonderbreking bjj tussenpozen gegeven. Dit bevel geldi tot na bylegging van het geschil. Ook de mynwerkers hebben het bevel hun ner vakbonden tot werkonderbreking ge durende 24 uur in acht genomen, terwyi het spoorwegpersoneel op het eiland Kioesjioe eveneens stakingsplannen ken baar heeft gemaakt, voor het geval de regering doof blijft voor het verzoek tot loonsverhoging. gouverneur, die blijkbaar maling heeft der minderheden werd men het niet aan alle conventies en tradities. I eens. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerap porteerd Kon. Landmacht: Sold. H. J. van Amstel, Vrees- wyk. 2e Lt. J, J. Bottinga, De Lier (Z.H.) 2e Lt. M. T. C. Klompenhouwer, Tilburg. Sold. J. E. Notenboom, Rotter dam, Sold. A. W. Gyzen, Rotterdam. Serg. A. J. Hoeboer, Nijmegen. Oppsrwachtm. H. J. Schreuders, Klundfrt (N.Br.). Korp. J. Frans, Oude Pekela. Sold. Ie kl. J. J. van Leuken, Erp (N.Br.). Marechaussee le kl. W. J. Hen driks, Oeffelt.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1