Laatste Berichten België gaaf de werkloosheid bestrijden Credieten voor openbare werken en particuliere woningbouw Officiële publicatie Italië is enthousiast over „Raad van Europa" RECHTZAKEN STADSNIEUWS Een magistraal violist: Simon Goldberg WCCESVOL OPTREDEN OP TOONKUNSTCONCERT. Simon Goldberg-, overgekomen uit York, is uitgegroeid tot een her- schepper van geestelijke waarden. Nóg meer door deze factor, dan door zijn smetteloze toon, welke de hoogste „loon-kunst" schenkt, blijft zijn spel op'n onvergelijkelijk schoon klinkende Slradivarius in onze herinnering ge- grift. Ging in vroeger jaren wy sloegen (- bijv. onze beschouwing uit 1939 nog sas op na allereerst de aandacht uit naar die prachtige toon, thans staat .herschepping" op de eerste plaats. E?n bewijs, dat de Jaren en w&t voor jiren, oa. in Japanse kampen hun Lirloed deden gelden! "ten weinig gehoorde solo-sonate ln s tl t. van Bach, werd in haar door- rrechtc uitwerking tot een meesterwerk in de nobele allure, Goldberg gaf er een diepe en zinvolle uitbeelding van in één volgehouden gespannen concentratie, D3?iscraal van bouw en analyse. Welk een relief verkreeg bijv. de Fuga fa welk een rijkdom aan klankverschei denheid kon men beluisteren. Het was ilsof de registers van een orgel bij wij- ;»a opengetrokken werden. Deze Bach werd hèt kernpunt van de avond, hoezeer wij Goldberg ook be s-onderden in Corelli's bekende „La Folia", in de verzadiging van Mozart's Adagio of de luchtigheid van diens Rondo, waarvan de verfijnde, vlinder achtige inzet echter nog iets tederder bn klinken. De immateriële strakke soberheid en de onwrikbaar zekere streek in Bach i Jüd haar plaats in sterk contrast ge- I roimd voor een zeldzaam welluidend, soepel en tevens beheerst bel canto. Maar ook Hindemith's speels compo' r.lorisch gemak tijdens de uit 1935 da- .erende Sonate In E gr. t. reproduceerde Goldberg met élan, al leek het toch. jlsof dit werk niet zijn grootste liefde beat. Dan hoorden wij nog Schubert's Phan- tasie In C gr. t., waarin de melodie van hei „Sei mir gegrüszt" telkens opbloeit. Het rhapsodlsche karakter en de wijd lopigheid weten echter niet de aan dicht volledig vast te houden. Met ver andering vroegen wij ons dus af, wat Goldberg bewogen kon hebben, deze S-hubert op het programma te plaatsen. Maar de wegen der „groten" zijn wel eens meer ondoorgrondelijk Het enorme applaus had vanzelfspre kend een toegift tot gevolg: in Karol Siymanowsky's brillant en effectvol ftfchreven werkje „La Fontaine c'Arethuse", illustratief tot het uiterste, r.frien de wonderbaarlijkste en meest engehoorde effecten al of niet con sordino van Goldberg's virtuositeit hoogtij. Doch bij dit alles bleef toch Bachs er stralen aan het firmament, waar aan eü dat andere in feite niet kon raken.... Hengeveld was een meelevend com parant, die vooral in de uiterst veel- e.iende Schubertpartij §eminente dingen deed. pr. het hoge spelniveau bewonde renswaardig wist op te houden. Naar mate de avond vorderde benaderde hij Goldberg's gouden bergen meer meer. Dit concert was dus een besluit van het Toonkunstseizoen om oprecht dank baar voor te zijn! H. DINSDAG 22 FEBRUARI Leid se Schouwburg NUT EN VERMAAK. De „Privé-verpleegster". De Privé-verpleegster, blijspel van A. den Hertog, is alleszins gesohikt om 'n aangename avond te bezorgen trots het feit, dat het stuk nu en dan wat trekt, waardoor de zo zeer gewenste vaart wordt geremd. Het gegeven is zeer eenvoudig, niet altijd geheel in overeenstemming met de waarschijn lijkheid, maar de geestige dialoog helpt daar wel over heen. Men lacht en amuseert zich waarmede het doel wordt bereikt. Het is een luchtig liefdesspel met happy end' Zonder complicaties, zodat de afloop tevoren valt te voorspellen, doch niettemin aardig om te volgen. Na een zwakke inzet, die ons enigs zins verontrustte, heeft ..Nut en Ver maak" er verder een geslaagde vertol king van gegeven. Speciaal door de creatie van de oude brombeer van een scheepskapitein, die au fond een „blan ke pit" blijkt te bezitten en- van de gevatte Joyce, „de Zij", waarom alles draalt. Zij werden resp. door de heer P. Wijnbèek er. mevr. L. de Jong knap uitgebeeld. Alle hulde. „De hij" van de heer H. de Bruijn was iets minder overtuigend, doch voldeed niettemin naar» behoren. Noemen we voorts nog de heren D. Versloot en L. Groffie als neef en dokter en speciaal nog de heer T. Sturm als butler. Onder leiding van de heer De Bruijn heeft „Nut en Vermaak" een over 't geheel te prijzen voorstelling gegeven, waarover het tevreden mag zijn. De zeer talrijke aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd en daarvan op overtuigende wijze getuigd. Na afloop werden de dames bloemen aangeboden. Het grote belang van vakkundig melken Rl'IM 400 BOEREN ONTVANGEN VOORLICHTING. KOMT ER EEN TWEEDE FINSE SCHOOL? Ver. voor Chr. Onderwtjs voert besprekingen. Reeds lang voor de oorlog liep het tetuur van de Vereniging voor Chr. Onderwijs, dat hier ter stede 9 scholen 3 kleuterscholen exploiteert, met plannen rond om te komen tot scholen- bauw in de onmiddellijke omgeving van ce Professorenwijk. Nu althans .voorlo- nog geen sprake kan zijn van nor- 'aale scholenbouw, overweegt het be duur de mogelijkheid tot aankoop van na Finse school. Na zich vooraf van lie medewerking der gemeentelijke In stanties te hebben verzekerd, heeft het bestuur zich thans in verbinding ge- e'eld met de autoriteiten in Den Haag, die over toewijzing van een dergelijke sthool beslissen. Indien deze besprekin- een gunstig resultaat mochten heb- jen. ligt het in de bedoeling van het letuur deze school te doen verrijzen «9 een terrein in de Roodenburgerpolder. Voorts vernemen wij, dat deze vereni ging met ingang van 1 September a.s. In een afzonderlijk gedeelte van de christelijke school aan het Plantsoen «n BX.O.-school zal openen. Tot hoofd hn deze school is benoemd de heer A. [Eigens te Katwljk-Binnen. FAMILIE-AVOND JPROFESSORENWIJK". De BV, „De Professorenwijk", die reeds het vorig jaar zoveel succes had cet haar familie-avonden, had giste- :tn in de geheel gevulde grote Burcht- een dergelijke avond georgani- fcerd. De voorzatter, de heer P. D. Be- versluis, heette allen hartelijk well»m, Vl^na hij. nu voor een heel wat groter fcjelschap, nog e^is een uiteenzetting fri van de bouwplannen voor een club- -'Jis, waarvoor op Zaterdag, 5 Maart, eerste spade in de grond zal gaan. juerna zette men zich aan de afwerking programma van kleingoed, dat pbeel door eigen krachten werd ver- en waarmede de aanwezigen zich ^stekend amuseerden. Zo was er mu- «es vooral het optreden van het rjo-duo Jan en Christiaan Plu dient te worden genoemd zang, decla- ie en de opvoering van enkele aar- jse schetsjes, welke voor een deel be- hadden op het leven in de m "Urenwijk. Tot slot volgde een op- |van het familiedrama van God- Bomans „Een eeuw achter", dat A, '"gestudeerd door het clubje van neer P, H. M. Kok, dat veler waar- J'tog kon weg dragen, 't Geheel was 6eslaagde avond, met, door en on- Qe Professorenwijkers KLEUTERDAGVERBLIJF „MARGRIET". Een geslaagde kennismaking. Aan het onuitgesproken verlangen van veel ouders, wier kinderen in „Mar griet" verzorgd worden, is voldaan. In grote getale hebben de ouders de inrichting in „Margriet" bezichtigd. Zij waren opgetogen: over het zonnige huis. waarin hun kleuters verzorgd worden, de meubeltjes en versiering, die zo geheel op hun ontwikkeling wa ren ingesteld, de badgelegenheid, die zo aantrekkelijk is, dat alle vrees voor water tevoren overwonnen is, de tuin met grote zandbak en speelvijver, die de kinderen ln staat stelt naar harte lust te spelen en hun levensdrang uit te leven, de rustgelegenheid, die, be schut en zonnig, na het spel gelegen heid geeft tot herstel van krachten. Deze eerste kennismaking van ouders der kleuters met het verzorgings-per- soneel in „Margriet", moge leiden tot meerdere bijeenkomsten, waarin dieper op het belang van de kleuters kan wor den ingegaan. Daartoe uitgenodigd door de Vebo.de Ver. van bedrijfsvoorlichting Rijnstreek West en de Bond van rundveefokvereni- gingen in de Rijnstreek hebben van ochtend in de Stadsgehoorzaal ruim 400 boeren voorlichting ontvangen over het vakkundig melken, terwijl zij tevens in staat waren om via de filmband de door prof. Peterson in Amerika toegepaste machinale methode van melken te vol gen. De heer J. W. Bonda, die namens het comité van voorbereiding een inleidend woord sprak, zette daarin nog eens uit een van hoeveel belang het is, dat de boeren deskundige voorlichting ontvan gen en dat zij streven naar een doel matige fokkerij. Ir H. J. Huisman hield vervolgens 'n rede over „Het grote belang van vak kundig melken". Spr. zette allereerst uiteen, dat melkvbrmine en melkaf scheiding twee afzonderlijke processen zijn, welke terdege in het oog moeten worden gehouden. Omtrent de melkvor- ming heeft men lange tijd de twee phasentheorie aangenomen, welke men thans gevoeglijk kan verlaten, omdat uit verschillende processen is gebleken, dat alle melk. welke men bij een be paald melkmaal verkrijgt, aanwezig is in de uier op het moment, dat men met het melken begint. De melkvorming, al dus spreker, heeft plaats tussen 2 melk tijden en niet tijdens het melken. Deze melkvorming is een proces, dat wordt beïnvloed door een bepaald hormoon, dat tezamen met enkele andere hor monen,een rol gaat spelen zodra het jonge dier wordt geboren. Uitvoerig weidde spreker uit over de betekenis der hormonen, waarbij hij in enkele opzichten de theorie van prof. Peterson uit Amerika, op grond van voorbeelden uit de practijk bestreed. Grote waarde ring had spreker evenwel voor het uit wetensohappelijk oogpunt baanbrekend werk van deze geleerde. In het tweede gedeelte van zijn le zing gaf ir Huisman een uiteenzetting van de drieërlei methoden van melken, t.w. door het kalf, met de volle hand en met de melkmachine, waarbij hij het grote belang van deskundig melken nog eens onderstreepte. Behalve dat de boe ren moeten zorgen voor een zo groot mogelijke productie, is het van belang, dat zij er naar streven, dat de melk aan bepaalde, niet te veronachtzamen kwaliteitseisen voldoet Hierna volgde de vertoning van de film, waarin een overzicht werd gege ven van de door prof. Peterson in Ame rika toegepaste methode van machinaal melken. Wordt de Amsterdamse havenstaking opgeheven? De „Scheepvaartvereniging Noord" te Amsterdam heeft hedenmiddag de sta kende havenarbeiders die gisteren schriftelijk hebben medegedeeld, dat zij de werkzaamheden op bepaalde voor waarden zouden hervatten de vol gende mededeling doen toekomen: 1. Bij werkhervatting op Woensdag 23 Februari v.m. om acht uur zal geen rancune worden toegepast. 2. De kern is een zaak van de onder neming zelf, waarin door de N.V. Am sterdams Havenbedrijf zal worden voor zien. De ploegsterkte wordt in principe door de bedrijfsleiding geregeld. 3. Omtrent de lonen bij het Amster dams Havenbedrijf en de Commissie Samenwerkende Havenbedrijven is ons standpunt U reeds eerder bekend ge maakt. ZWEEDSE KRUISER ZAL ROTTERDAM BEZOEKEN. Van 12 tot 16 Maart zal de Zweedse kruiser „Gotland" in de haven van Rotterdam vertoeven. De „Gotland" is het eerste Zweedse oorlogsschip, dat na de oorlog ons land bezoekt. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (I): de heer f. J. J. van Heyst (Oegstgeest). GOUDEN JUBILEUM. A-S. Zondag hoopt onze stadgenoot N. Jansen, de dag te herdenken dat hU 50 jaar geleden als conserveerder in dienst trad bi) de C.V. Tieleman &Drcs alhier. (Van onze Brusselse ooi-respondent) Het jongste werklozencijfer geeft aan dat België 174.288 volledig werklozen en 92.122 gedeeltelijk en toevallig werklo zen telt. Deze statistiek geeft echter geen juist beeld van de toestand. Er zijn daaronder b v. 25.000 oudere arbei ders (van 60 tot 65 jaar) begrepen, die dagelijks steun trekken en die door het arbeidsbureau ook niet meer verplicht worden zich aan te bieden in een bedrijf waar plaatsen vrij komen. Dergelijke arbeiders komen in het Nederlands werklozencijfer niet voor. Voorts zijn in bovenvermeld cijfer 27.000 jongeren be grepen, die voer het grootste deel weer naar school zullen moeten gaan, indien de regering haar plan doordrijft om de schoolplicht tot 16 jaar op te voeren. De oorzaken van de werkloosheid zijn, menen wij, voldoende bekend, al komt het ons voor dat in Nederland enkele onjuiste meningen daarover be staan. Het is niet waar dat zij het gevolg zooi zijn van een stagnerende export wegens de te hoge prijzen. Het export cijfer van December J.l. was in de ge schiedenis van België nooit gekend, n.l. het record van 7.2 milliard francs, en de Belgische textielprijzen liggen naar ieder ervaren kan reeds voor vele arti- j kelen onder het Nederlandse prijspeil. Maar de Belgische franc is een harde uitgezonderd 700 millloen francs voor de modernisering der kolenmijnen. Het plan voorziet in priori teit bij de uitvoering van zulke werken^ die veel materialen en talrijke werk krachten mobiliseren, zoals b.v. wegen bouw en havenwerken. Voorts wordt de uitbetaling der oorlogsschade aan par ticuliere bezittingen bespoedigd. Voor 31 Mei e.k. moeten 5000 dossiers van volledig vernielde huizen afgewerkt zijn, zodat met de wederopbouw er van on middellijk kan worden begonnen. De aanwerving van vreemde mijnwerkers werd stopgezet. In dit verband ging een fel protest cp tegen de tewerkstelling van Belgische textielarbeiders in Engeland. Een liberaal oud-minister verklaarde, dat de Engelsen „ambtenaren naar Bel gië wilden sturen om vrouwen tussen de 18 en 40 Jaar en mannen tussen de 18 en 50 jaar aan te werven. Kindéren mochten niet worden meegenomen. Vele Belgen houden echter niet van derge lijke „Werbestelle"-methodes. Wij heb ben hier slavendrijvers genoeg gehad tijdens de bezetting." Inzake de tewerkstelling van 22 Bel gische textielarbeiders in Twente brach ten de Gentse syndicaten een ongunstig advies uit, alhoewel de voorwaarden gunstig waren. Al met al zal 1949 voor België een munt wat betekent dat de economische S°ed bouwjaar zijn, maar men maakt toestand betreffende staatsbudget. be- zich^waarschijnlJjk illusies omtrent de UITLOTING geldlening. r^Dieestcr en Wethouders van Lel- fL1" algemene kennis, dat op j mj* 1 ,1949- des voormiddags te 10 uur '-iifcnü Lneen der vertrekken van het de fiifw, worden overgegaan tot fiKfthrt 'ng van een bedrag van 1896gl"~\van de obligatielening f 10690°0; town™ B van een bedrag van 1947 van de 3% obligatielening Kroot f 4.120 000. UUtn, 22 Februari 1949. "^meester en De L"n Wethouders voornoemd, ^cjvtaris. De Burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT. J- BOOL talngsbalans, productie, lonen en prijzen enz. in evenwicht is. België exporteert meer naar de Europese landen en naar Zuid-Amerika dan het van deze landen koopt. Naar de U.S.A. werd de expert verhoogd en de import verminderd, zo dat er mede door de Marshall-hulp geen dollarprobleem meer bestaat. De Euro pese cliënten van België besteden hun Belgische deviezen hoofdzakelijk voor staal, chemische producten, o.a. mest stoffen, onmisbare machines en andere uitrustingsgoederen. Wat er daarna nog overblijft, gaat weg aan textiel, schoe nen, herstel van schepen, ceramiek, meubelen, glasartikelen, tabak en luxe producten. Het ls dan ook niet te verwonderen, dat het juist ln deze sectoren is, dat de werkloosheid zulk een enorme ontwik keling nam. Men kan de Belgische re gering echter verwijten, dat ze de pro portionele uitputting der han-delsa cc oor den niet nastreefde, noch controleerde, en maar liet begaan. Men staat nu voor het probleem, van de bestrijding der werkloosheid. Katho lieken en socialisten zijn het er over eens, dat men dit probleem meet op lossen zonder aan de stevigheid der munt te tornen. Geen crediet aan het buitenland dus, en geen uitbreiding van de ambtenarij voer de controle van in- en uitvoer. De regering reageert met de klassieke middelen: openbare werken en particu liere woningbouw. Het vrij heftige Ka merdebat gaf aan de verantwoordelijke ministers de gelegenheid het regerings plan uiteen te zetten. Toegegeven moet worden, dat het goed ls opgevat. Aan de nationale maatschappij voor goed kope woningen wordt een oredie t toe gestaan van 1830 milliard francs. Aan bouwpremies worden 430 millioen francs verleend. Vraagt men dus een crediet om een woning te bouwen, dan ver krijgt men ook, op aanvraag, 'n bouw- premie. In 1949 zullen op deze wijze 21.000 huizen verrijzen, wat aan 30.000 bouwarbeiders en 5000 arbeiders uit de aanverwante bedrijven, glas, ceramiek, e.a. werk zal verschaffen. Dez? bedra gen komen op de gewone staatsbegro ting en worden om. verkregen door de verdere afschaffing der compensatie- vergoedingen voor levensmiddelen. Wat de openbare werken betreft, wordt het bedrag der Marshall-lening van 59 millioen dollar of 2450 milliard francs daar bijna totaal aan besteed, resultaten en de weerslag daarvan op de andere getroffen sectoren. Alleen een betere economische positie van Belglës partners, waardoor deze mede dank zij de Marshall-hulp meer verbruiksgoede- ren kunnen importeren, kan uiteindelijk de redding brengen. Burgerlijke Stand van Leiden geboren. Franclscus Johannes Nlcolaas. zn van F. H. Franken en P. Heemskerk; Frans, zn van P. Zaalberg en J M. IJzerman; Henry Martyn, zn van D. C. Mulder en C. Parmentler; Theodora Maria Joscfa, dr van J. Franse en E. I. Heljmeriks; Ple- ter Johannes, zn van F. Schoenmaker en J. G. van Helden; Hendrlkus Adriunus, zn van H- A. Weeber en A. C. G. Banen; Bernardus Anthony, zn van A. E. Hartc- veld en C. Zandbergen: Theresia Maria, dr van F. M. A. de Winter en A. van den Nouland; Johannes Reinier, zn van A. J. van Oosten en M. Mleloo, Franolsca Ma rina, dr van F. M. Klaassen en W. A. Mann; Henrlcus Franclscus Marle, zn. v. G. J Bllkman en A. A. Verdlckt; Wllhel- mlna Jasquellne Martina, dr van J. Kop en W. M. A. Kamerling; Nettle, dr van J Brakels en M. Zweistra; Arle, zn van W. Freeke en M. Meijwaard; Cornelia Allda, dr van H. van den Berg en E. Bouwland. GEHUWD, G. M. Hartslnk wednr en J. M. Schou ten wed. overleden. J. Onderwater wed. van W. F. Flllppo 83 Jr; L. Schipper zn. 1 Jr; B. Tesfnk, wednr 76 Ir; J. M. Vellekoop vr. 78 Jr; J. B. Muller, wed. van F. O. Schubert 61 jr. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN 22 Febr. Aanvoer 18 partijen kaas. Eerste soort f. 1.711,75, 2e soort 1.1,671,69. IJMUIDEN, 21 Febr. Besommingen; 1 stoomtrawler f. 22.200; KW 123 'f.4210: IJm 49 t. 23.700; IJm 57 f. 19.400; BU 33 X. 2380; KW 53 f.2350; KW 11 I. 1215; KW 227 X. 1790; KW 59 f. 1960; KW 124 f.4050; KW 56 f.3130. KW 84 f.2970; KW 64 f 2790; KW 28 f.2000; KW 107 f.2040, KW 17 1.2200; KW 5 f. 3250. KW 140 f. 3800; KW 166 f. 2250; KW 54 f-2670; KW 108 f.2440; KW 104 f.3600; KW 16 f.2410; KW 15f f.2440; KW 91 f.2640; KW 170 f.2610; KW 163 f 1790; KW 129 f.4710; KW 169 f 3090; KW 126 f.3170; KW 89 f 3515; KW 24 f.2380; KW 69 f.-2570; IJm 11 f.1200; IJm 229 f. 2250; IJm 204 f. 2320; IJm 53 f. 1650. Totaal-aanvoer 8700 kisten Koningin Juliana naar Oostenrijk vertrokken Omstreeks twaalf uur hedenmiddag is H.M. de Koningin met Prinses Margriet per vliegtuig van Soestcr- berg naar Oostenrijk vertrokken. H.M. reist met de Dakota van Prins Bernhard, die wordt bestuurd door kapitein G. Sonderman. Zaterdag regeringsverklaring over Indonesië DR BEEL KEERT TERUG MET VOLMACHTEN. Van officiële zijde wordt hot" volgende medegedeeld1: Gedurende het bezoek van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon aan Nederland heeft deze intensief over leg gepleegd met de Nederlandse re gering over het Indonesische vraag stuk in al zijn aspecten en over de in de toekomst te volgen vaste ge dragslijn. Daarover zijn gewichtige besluiten genomen, welke onverwijld gepubli ceerd zullen worden, zodra dr Beel in Batavia is teruggekeerd. De publica tie, die Zaterdag a.s. verwacht kan worden, zal gelijktijdig te Batavia en te 's-Gravenhage plaats vinden. Dr Beel keert thans naar Indonesië terug, geheel op de hoogte van de inzichten van de Nederlandse regering en voorzien van de nodige volmachten. Internationaal contact op landbouwgebied (Speciale berichtgeving). De besprekingen op Maandag, 28 Februari, Dinsdag 1 en Woensdag 2 Maart in Den Haag tussen een deputa tie van de West-Duitse landbouworgani saties en van de Nederlandse Stichting voor de Landbouw zal, naar wij verne men, worden bijgewoond door enige vertegenwoordigers van de Belgische en Luxemburgse landbouworganisaties. Ook de Belgische landarbeidersbonden zullen vertegenwoordigd zijn in verband met het feit dat een .aantal vraagstukken zal worden besproken nopens de orga nisatie der landarbeiders ln Duitsland. Aangezien ln Luxemburg éeen landar beidersorganisatie bestaat en de toe stand daar ook heel anders is. was het niet mogelijk ook Luxemburgse land arbeiders bij deze besprekingen te be trekken. HET PROCES TEGEN BULGAARSE KERKLEIDERS. De bladen te Sofia publiceren een nieuwe ..bekentenis" van een der ge arresteerde protestantse kerkleiders. Het betreft hier de predikant Georgoei Tsjernef. (Dus de derde! Wanneer vol gen do anderen?) Ook C.N.V.-afzijdig van herdenking Februari-staking Het Christelijk Nationaal Vakver bond deelt mede, dat het verbond reeds geruime tijd geleden heeft besloten in geen enkel comité zitting te nemen, waarin de C.P.N. of de E.V.C. is verte genwoordigd. Het C.N.V. is niet bereid op enigerlei wijze met communistische organisaties samen te werken. Nu het blijkbaar de bedcelinz ls. dat op de bij eenkomst ter herdenking v. d. Februari staking behalve de burgemeester van Amsterdam ook de heer F. Schoonen- berg, hoofdredacteur van de Waarheid, spreekt, zal de Christelijke vakbewe ging aan deze bijeenkomst in generlei Vorm medewerking verlenen. Het N.V.V. en de K.AJ3. hadden reeds een besluit ln gelijke zin geno men. TEGEN JOURNALISTEN HONDERD GULDENBOETE EN VOORWAAR- DELJKE STRAF GEËIST. De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage eiste heden zo wel tegen de algemeen hoofdredacteur van de vakpers der N.V. Uitgeversmaat schappij „De Gelderlander", W. H. Kruiderink als tegen de redacteur P. J. J. M. Corstiaensen van het vakblad „De Kruidenier" een boete vari hon derd gulden en een maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar. Beide journalisten wei gerden tegenover de rechtercommissa ris hun bron of bronnen te noemen, waaruit zU gegevens putten voor publi caties over de zogenaamde „margarine conventie", een geheime overeenkomst tussen de Nederlandse regering en de margarine-ind'*trie. Zij beriepen zich op verschoning ^echt, dat bij arrest van de Hoge Raad onlangs in de „zaak- Lunshof" werd verworpen. ITALIAANS VAKVERBOND WIL LOONSVERHOGING. Het hoofdbestuur van het Italiaanse vakverbond heeft eenparig een motie goedgekeurd, waarbij aan de vakbon den der verschillende takken van be drijf opdracht wordt gegeven „alle mid delen aan te wenden om een algemene loonsverhoging te verkrijgen". Het vak verbond, zo luidt het voorts in de mo tie, zal de werkloosheid uit alle macht bestrijden en heert reeds de vakorgani saties gelast de afschaffing van over uren te eisen, alsmede de uitvoering van een uitgebreid program van openbare werken. Te Florence en in de provin cie zullen drukkers van morgen af ln staking gaan. AMERIKA EN JOEGO-SLAVIË. In het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden is een resolutie ingediend tot intrekking van de diplomatieke er kenning van Joego-Slavië door Ame rika. Rooney (voor New York), die de resolutie indiende, zeide, dat de intrek king behoorde te geschieden naar aan leiding van de gevangenzetting van aartsbisschop Stepinatz en pas opge heven diende te worden als de aarts bisschop vrijgelaten werd. In verband met het Esperaoto- congres. dat dit jaar in Oostenrijk zal worden gehouden, zal door de Oosten rijkse PTT een speciale esperanto- postzegel ter waaixie van 20 groschen uitgegeven worden. IJMUIDEN, 22 Febr. Besommingen: 2 stoomtrawlers f. 41.6001 RO 53 f. 12.500; IJ ml56 f. 5640; IJm 75 f. 7840; KW 48 f 3090, KW 15 f. 6700; KW 29 f. 1710, IJm. 52 f. 1950; IJm. 249 f. 130. Aanvoer en prijzen nog niet bekend. ROTTERDAM, 22 Febr. Veemarkt Aangevoerd ln totaal 3127 stuks, waar van 230 vette koelen en ossen, 1031 stuks gebrulksvee. 103 graskalveren. 753 nuch tere kalveren. 420 biggen. 17 veulens, 333 paarden, 66 6chapen en lammeren, 130 bokken en gelten; 44 varkens. Prijzen per stuk: kalfkoelen 1ste soort f 870. 2de ESPJlPSk.*** soort f-625: melkkoeien 870. 730. 625; varekoelen 490, 390 300; vaarzen 600, 450, 350; pinken 450.' 375. 275; graskalveren 270, 170. 100; biggen 70. 60. 40: hitten 600. 500, 300; werk paarden 800. 600. 425. Prijzen per KG.: slachtpaardei.' 1,40,' 1,20, 1,10 Eindelijk zal Italië liaar oude plaats in de wereld herkrijgen aan Duitsland en zich zo als co-belll- gerente macht aangesloten bij de ge allieerden. En wat misschien, nog ster ker moet wegen: van alle laijden, die op de een of andere wijze tot de as be hoorden, bleek Italië ten slotte het minst te zijn aangetast door totalitaire waan. Uit eigen kracht is men er ln geslaagd een waarachtig democratisch bewind in te stellen en de verkiezingen van 1948 kwamen deze inwendige bezonnenheid Heropening onderzoek tegen Juden-Fischer Hedenmorgen zou het Bijz. Gerechts hof te Den Haag uitspraak doen in de zaak tegen de v.m. Kriminal-sekret&r Franz Fischer (Juden-Fischer) tegen wie de Advocaat-Fiscaal bij genoemd Hof 14 dagen geleden de doodstraf eiste. De president deelde echter mede dat het Hof het onderzoek in deze zaak niet volledig achtte, en dat op 3 Maart a.s., 's morgens te 10 uur, de behande ling heropend zal worden, met het als nog doen horen van een aantal getui gen. VRIJSPRAAK VOOR KOSTERES TE MIDDELHARNIS. De 56-j. kosteres van de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis, A. van der Slik— Born, is vanmorgen door de Rotter damse rechtbank vrijgesproken. Zij werd er van verdacht door nalatigheid de brand te hebben veroorzaakt, die op 30 December j.l. de uit de 15e eeuw da terende kerk in de as legde. „ONVINDBARE PIMPERNEL" VESTIGDE EEN RECORD. De „onvindbare Pimpernel", die zich verantwoorden moest voor 136 inbraken, ls door de rechtbank te Zutfen tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had ontvreemd: f. 5000 aan contanten, voor een waarde van f. 13.000 aan tex tiel en andere distributiegoederen, 44 fietsen, een aantal motoren, auto's en radiotoestellen. Twee van zijn mede plichtigen, O M. B., die resp. 43 maal en J.V. uit Amsterdam, die 47 maal op de uitkijk hadden gestaan, werden veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. Behalve de thans opgelegde straf heeft de „Onvindbare Pimpernel" nog vijf jaar te goed, hem opgelegd door het Bijz. Gerechtshof. MR RADEMAKER KRIJGT 16 JAAR. De Groninger Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden veroordeel de de 51-J. advocaat en procureur H. W. M. J. Rademaker tot een gevangenis straf van 16 jaar met ontzetting uit de kiesrechten voor het leven en het ver bod het beroep van advocaat en pro cureur uit te oefenen. R. werd o.m. schuldig bevonden aan verraad van een aantal reserve-officie ren, die te Groningen de z.g. „stads wacht" formeerden. Voorts was hem ten laste gelegd een aantal gevallen van verraad. AHLBRECHT'S BEROEP VERWORPEN. Voor de Raad van Cassatie te Den Haag diende gistermorgen het beroep van de Duitser A. L. W. Ahlbrecht uit Düsseldorf, ex-Sturmscharflihrer bij de Slpo, tegen de sententie van het Arn hemse bijzonder hof, waarbij hij tot de doodstraf was veroordeeld. De Proc. Fiscaal concludeerde tot ver werping van het beroep. Uitspraak 21 Maart a.s. ZAAK WARMOESSTRAAT NOG NIET BEËINDIGD? Mr J. Nathuisen heeft als raadsman van Jaap Hoogenboom, die gisteren ge lijk gemeld met zijn 2 medeverdach ten door het Amsterdamse Gerechtshof wegens het wurgen van „Moeke" Mars man in haar woning in de Warmoes straat tot 15 Jaar ls veroordeeld, voor zijn cliënt cassatie aangetekend. Ook de beide andere verdedigers overwegen voor Leo van der Helm en Cees Hoogen boom beroep in cassatie aan te vragen CARLTON HIRE TOT ZEVEN JAAR VEROORDEELD. D? Engelsman Carlton Hire werd we gens het smokkelen van wapens naar Indonesië door de landrechter te Tandjong Pinang tot zev" jaar gevan genisstraf veroordeeld. J (Van onze Romeinse correspondent) Het bericht, dat de ministers van bui tenlandse zaken der Westers© alliantie het te Londen eens zijn geworden over de instelling van een „Raad van Euro pa" is te Rome een ontvangst ten deel gevallen als geen ander bericht van deze na-oorlogse periode Het is immers nu wel zeker, dat ook Italië zal worden uit genodigd deel te nemen aan de onder handelingen over de vorming van die raad. Én dit is een zo heugelijk feit. dat zelfs minister Sforza, die reeds weken lang het bed moet houden wegen griep, radiotechnici bij zich thuis heeft ont boden om de betekenis van dit gebeu ren voor het Italiaanse volk toe te lich ten. Het is dan ook belangrijk. Eindelijk herkrijgt Italië, zij het nog slechts ten dele. de plaats, waarop het in Europa recht heeft. Voor het eerst sedert 1940 zullen ver tegenwoordigers der Italiaanse regering als volkomen gelijkgerechtigden aan een groene tafel zitten naast vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen. Wil men het anders formuleren: voor het eerst zal een der overwonnen mogendheden als gelijke zijn plaats innemen naast de overwin- i naars. Een gebeurtenis van diepgaande betekenis en voor de Italiaanse diplo matie een onloochenbaar succes. Allerlei verschijnselen wijzen er op dat de Italianen, althans de huidige re gering, beslist gebukt gaan onder dat gevoel van niet op gelijke voet te wor den behandeld met andere mogendhe den. Elke gelegenheid wordt aangegre pen om duideMjk te maken, dat men zich bij het Westen wenst aan te slui ten en dat de uitslag der verkiezingen van 18 April van vorig jaar moet wor den uitgelegd als het bewijs van een ln het Italiaanse volk levende drang om tot het Westen, tot de democratieën te behoren. Sedert maanden gelijkt de bui tenlandse berichtgeving in de informa tieve, partijloze pers een Schotse dou che: heet, koud. heet, koud. 's Ochtends leest men dat Engeland nu heeft goed gevonden. dat Italië zich aansluit bij de 1 Westelijke alliantie, of dat Amerika Italië nu gaat uitnodigen om mee te werken tot de totstandkoming van het Atlantisch pact, of dat Italiaanse deel neming aan de Europese Unie nu zeker is. En dezelfde avond leest men dan weer. dat de berichten voorbarig zijn geweest en dat Engeland, of Amerika nog geen besluit hebben genomen, of zelfs nog afwijzend staan tegenover Italiaanse deelneming. Dan troost men zich weer met de mogelijkheid van een Middellandse Zee-pact tussen Italië, 1-»ekpnland, Turkije en Span je, dat het Atlantische pact zal aanvullen. Zo af en toe wordt dan weer eens verzekerd, dat Italië niet zonder meer verplichtin gen op zich kan nemen, gezien de geo grafische ligging, de nabuurschap van Joegoslavië en de aanwezigheid van het Albanië aan generii-!*» der Adrlatische Zee. maar de slotsom van al die tegenstrijdige berichten is toch wel deze. dat men gaarne een ein de zou zien komen aan het Isolement. En dit is een begrijpelijk en gerecht vaardigd verlangen. De thans in Italië aan de macht zünde personen hebben ten slotte ln 1943 en 1944 actief deel genomen aan de strijd tegen het fascis me. zelfs heeft men de oorlog verklaard van het Italiaanse volk nog eens beves tigen. Een zeer belangrijke factor ten slotte is deze dat Italië op dit ogenblik, wat zielental betreft, het grootste land van het Europese continent is aan deze züde van het IJzeren Gordijn. Het heeft meer inwoners dan Frankrijk en is er misschien ook economslch iets beter aan toe, in zoverre er meer rust heerst. Dat cultureel Italië nog steeds een mo gendheid ls van de allereerste rang, be hoeft wel geen betoog. z De deuren der V.N. waren tot nu toe, tengevolge van het Russische veto. voor Italië eesloten. Het ls te hopen dat ook aan deze scheve verhouding spoedig een einde kan worden gemaakt. Nederland zou er belang bi) hebben gehad. Indien Italië lid ware geweest van de Veilig heidsraad, daar Rome, n& Brussel, de plaats ls, waar men het meeste begrip toont voor de Indonesische kwestie. OPPOSITIE IS STERK EN LUIDRUCHTIG. Nu zou het verkeerd zijn te denken dat alle Italianen de nieuwe gang van zaken toejuichen. De communisten zijn fel gekant tegen de Atlantische unie en tegen de Westerse alliantie, die beide met de kwalificatie „oorlogsvoorberei ding tegen de Sovjet-Unie" worden af gedaan. De socialisten van Nennl denken er precies zo over als de communisten en zelfs in de kringen der sociaaldemocra ten heerst onzekerheid. Het dezer da^en gehouden partijcongres eindigde met een stemming, die voor twee uitleggingen vatbaar is. De rechtervleugel, met Sa- ragat aan het hoofd, ls geneigd mede werking aan een Europese raad goed te keuren, voelt Iets voor de Westerse al liantie en huldigt tegen de Atlantische Unie de mening, dat Italië, militair ver zwakt en geografisch weinig gunstig ge legen. wel een Amerikaanse garantie kan aanvaarden doch in geen geval ver plichtingen kan aangaan om bijstand te verlenen aan anderen. De middelmoot der sociaaldemocratische partij, omniet te spreken van de linkervleugel onder Matteotti. vinden dit veel te ver gaan de concessies en staan op het standpunt ener absolute neutraliteit tussen Ooste lijk en Westelilk blok, welk standpunt Saragat, zi.1 het met grote schroom, se dert kort heeft laten varen. Dit betekent dus dat van de regerlngs- oartüen alleen de kleine groep der re publikeinen (Sforza en de minister van defensie. Pacciardi) doch de2e met over tuiging. de liberalen en het overgrote deel der christendemocraten de politiek van samenwerking met het Westen voorstaan. Gezien de getalsterkte der Christendemocraten ls dit nog altijd vpel meer dan de helft der vertegenwoordi gers van de natie, doch de oppositie te gen de nieuwe ko—- met dat al sterk en luidruchtig.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3