Oïw twee jaar wordt Broekman wereldkampioen Kornel Pajor dé verrassing van Oslo Schiflerende prestatie van Kees Broekman Mefz, de bedachtzame, ongeslagen kampioen! Rozenburg geen tegenpartij voor Vitus Oriëntis Oordeel van Sinnerud Hollands ijs in de Noorse hoofdstad Rondom de Korf 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 21 Februari 1949 Tweede Blad No. 26623 (Van onze speciale verslaggever). De baan in het Bislet-stadion bood 0D beide dagen der wereldkampioen- raappen een troosteloze aanblik. Za- i'riag moest het water met grote oTeilen van het ijs worden genomen en Zondag was de hardheid verdwenen, a sterk was de invloed van dooi en rezen geweest. De rijders spraken van een trooste- iZe borstplaat, waar zelfs een botte scóaats in verdween, vooral in de tochten, waar met meer kracht wordt Jgezet dan op de rechte einden. De c4anisatoren van dit werelkampioen- schap hadden him uiterste best ge daan om de baan in zo goed mogelijke conditie te brengen, maar het zat de KEES BROEKMAN. Tevreden lachend na zijn fraaie prestatie. mensen ook werkelijk niet mee. Het Tas een zielig gezicht, Zaterdagmiddag de deelnemers door het water te zien rijden, met een lang kielzog achter de schaats, zioh op gevaarlijke plaatsen voorzichtig voortbewegend, geen risico nemend om geen miss treek te doen. In de bochten meden ztf de vuile sneeuw- rand, die er voor de afscheiding ligt, namen bewust een grotere straal, ten einde een valpartij te voorkomen. Hier en daar lag er zogenaamd droog-ijs, zo van de fabriek, op de baan te „ro ken." Met dit fabrieksijs trachtte men de gaten te vullen, een voortreffelijke methode, welke afdoende was. En bo ven het stadion hing een gTijze lucht, velke dreigde met regen die prompt ce eerste dag kwam, zij het sleohts voor een uur. Maar gelukkig bleef het Zondag droog. Het geheel maakte de indruk van een wedstrijd in Nederland, bij dooiweer. En, zo vragen wij ons af, a!s er werelkampioenschappen worden gehouden onder zulke slechte omstan digheden, met tijden die nog boven de Hollandse liggen, waarom dan met «ns het „gokje" gewaagd om een der gelijke wedstrijd ook eens in Neder land uit te schrijven? Met een plaats In een der Scandinavische landen als reserve Voor het geval, dat ons land een winter geheel van ijs verstoken blijft. Al blijft het van tevoren vast stellen van data een grote moeilijk- heli Maar weer of geen weer, goed ijs cl slecht ijs, in Oslo komen 30.000 toe schouwers per wedstrijd naar het Bis let-stadion toe, een aantal, dat voor b?ide dagen tot 150.000 had kunnen oplopen, indien er maar meer plaats ïou zijn geweest. De Noren weten dat Bislet niet voldoende capaciteit heeft sn zijn van plan cm voor 1952 ter ge- fcjenheid van de Olympische Winter spelen een nieuw stadion te bouwen met een ruimte voor 60.000 toeschou wers. Maar evenals in Nederland heeft men te kampen met gebrek aan ma teriaal. Zodat het de vraag is, of dat nieuwe stadion op tijd klaar komt. Ver rassend voor ons Nederlanders is, de grote deskundigheid van het publiek. Iedereen, van jong tot oud, man en wouw, kent de persoonlijke records van de internationale klasserijders uit het hoofd, en iedereen loopt met een chronometer op zak, zoals u en wij met een zakdoek. Men drukt ijverig eike ronde op de lange afstand af. nteert de tijden in het programma en trekt er zijn conclusies uit. Op de eerste dag zagen wij dat kroonprins Olaf, die met zijn dochter prinses Astrid en zijn zoon erfprins Harald de gehele wedstrijd bijwoonde, dit ook doen. Zondags kwam de Koning zelf, eveneens uitgerust met program ma, chronometer en potlood, 't Noorse publiek kent de fijne kneepjes, men discussieert fel over de te volgen tac tiek, en af en toe wordt er een greep gedaan in do binnenzak, naar 'n fles, want zonder aquavite doet men het hier niet. vanwege het feit, dat men vijf uren in de koude staat, een ge woonte welke bij dooiweer, dus bij zich'.c-e tempf-ra turen, in ere wordt gehouden. Toevallig waren wij een der laatsten, die het stadion na afloop verlieten en op de tribune lagen, leeg en verlaten, duizenden flesjes. Met of zonder aqua- vite. De toeschouwers zijn altijd en thousiast bij het zien van een hevig duel, wanneer er strijd wordt geleverd zoals op de tienduizend meter tussen Liakiev en Lundberg en later tussen Pajor en Broekman. Zoals wij Hollan ders, in een dolzinnig enthousiasme de vanjehemden aanmoedigden bij Hol land—België vooral in het beroemde kwartiertje, zo brullen de tienduizenden Noren voor hun favorieten en ook, en dat tekent hun sportieve opvattingen, voor uitmuntende prestaties van bui tenlandse rijders. En dit geenszins rustige volkje zette Zaterdagavond de hoofdstraat van Oslo, de Karl Johansgate, op stelten, misschien als uiting van vreugde over het feit, dat Lundberg voor de tweede dag nog een goede kans op de titel had, en Zondagavond speelden dezelfde tonelen zi«h af, verhit als de gemoede ren waren na de opwindende wedstrij den van deze dag en de geestrijke dranken, dit alles gemengd met een vleugje teleurstel''ng door het feit, dat het met de hegemonie der Noren ge daan was. Inderdaad, hun vier rijders hadden teleurgesteld. Sverre Parstad, het communistische gemeenteraadslid van Drontheim, Europees kampioen te Da- vos, sterk favoriet voor de wereldtitel, kon met zijn lengte van 1.68 meter en zijn naar verhouding te groot gewicht van 76 kg op dit zware ijs niet weg komen. Hij, de grote man van Da/vos, mooht niet eens de tien kilometer rij den. Hjalmar Andersen en ook Far- stad waren in Davos in topvorm en de voorspelling van kenners was, dat er veertien dagen later een inzinking moest komën. Vooral bij schaatsenrij ders duurt de topconditie slechts kort. En dus presteerde ook Andersen, die in Davos het wereldrecord op de tien kilometer had verbeterd, naar verhou ding minder te Oslo. Met Lundberg, de zwoeger, uitstekend geschikt voor moeilijke omstandigheden, ging het beter, maar uiteindelijk bleek dat hij niet van de klasse van Pajor en Broekman was. En Liaklev ontbreekt het aan vechtlust, aan de goede mo raal, cm tot topprestaties te komen. Zo werden de Noorse sterren niet al leen verduisterd door de bewolkte lucht, maar ook door de opkomende schaat senrijdersgeneratie, door Pajor en Broekman, door Cronshey, Werket en Henry. De Zweden zijn zonder Seyf- farth en Hedlund nergens en de grote tijden van de Finnen, van Clas Thun- berg, van Birger Wasenius en van Lassi Parkkinen zijn al lang voorbij. En de Nederlanders? Broekman moest het hoofd buigen voor Pajor, die in derdaad sterker was. Maar een tweede plaats in dit wereldkampioenschap was een verdienstelijke prestatie, welke eigenlijk niet hoog genoeg aangeslagen kan worden. Wij hebben met Peter en Arve Sinnerud, de vader en de zoon, de beide mensen die In de afgelopen trai ningsperiode Broekman zo uitnemend hebben geholpen, gesproken, en ziehier het oordeel van Peter, de oud-wereld kampioen: Kees heeft nog niet de fighting spirit welke nodig is om in de moeilijkste omstandigheden, wan neer het werkelijk gaat om het bezit van de titel, een gunstig resultaat te verkrijgen. Vergeet niet. hij is nog in een groeiperiode, hij heeft zich nog niet volkorflen ontwikkeld, hij is eer lijk gezegd nog niet rijp voor de titel van wereldkampioen, zo^yel geestelijk als wat betreft de techniek. Over twee of drie jaar, zo voorspel ik, aldus Sin nerud. is Broekman wereldkampioen. Wij vroegen Sinnerud nog. wat er waar is van de geruchten als zou Kees in Noorwegen blijven en van plan zou zijn Noor te worden. Dat laatste, zo antwoordde de oude Peter, is natuur lijk onzin, maar de kans dat hij voor lopig in Noorwegen blijft is niet uitge- I sloten. Tenslotte kan hij hier werk ge- I noeg vinden, hij is verwarming -mon teur en heeft dan meteen gelegenheid zloh verder te ontwikkelen. Na deze bemoedigende woorden van de Sinneruds gaat het circus weer draaien. Het heeft namelijk uitnodi gingen voor de Nederlandse rijders ge regend. Jan Langedij-k gaat echter di rect naar de Beemster terug, waar de boerderij op hem wacht. Hij vertelde ons nog dat' hij ondanks het klimmen der jaren er nog niet mee zal uit schelden, en als volgend seizoen de wereldkampioenschappen in Davos worden verreden, dan weet hij eigen lijk wel zeker dat hij zal gaan. Anton Huiskes zal nog enkele wedstrijden rij den en dan keert hij terug naar de studie in eigen land. En Wim van der Voort, de laatste man van het viertal, gaat met Kees Broekman nog enige tijd op tourneé. Na afloop wacht ock cp hem de arbeid in de kassen van het Westland, waar op het ogenblik zijn broers en zusters zijn aandeel in het werk hebben overgenomen. ATHLETIEK. Nieuwe zege van Slijkhuis op de mijl Tijdens de Amerikaanse indoor kampioenschappen, Zaterdagavond in Madison Square Garden te New l'ork gehouden, heeft Slijkhuis met groot gemak de mijl gewonnen in 4 min. 11.2 sec. Hij had meer dan 20 meter voorsprong op de Zweed Bengtsson, de enige die goed partij gaf .ofschoon hij onze land genoot geen ogenblik bedreigde. Derde werd Neil Pratt (V.S en vierde Two- mey (V.S.). Toen Slijkhuis als eerste door de finish ging bracht he\ publiek hem een grootse ovatie, en onmiddel lijk daarna werd het Wilhelmus ge speeld. De Belg Gaston Reiff won de 3 mijl in 14 min. 8.1 sec. Op de tweede plaats kwam, met 7 meter achterstand, de Zweed Ahlden. De Amerikaan Wilt werd derde. SLEGT WINT NATIONALE VELDLOOP TE APELDOORN. De uitslag van de Zaterdag te Apel doorn gehouden nationale veldloop over een afstand van 20 km. luidt: 1. Slegt «PSV) 1 uur 11 min. 30 sec.; 2. Moons (PSV) 1 uur 11 min. 302 sec.; 3. Jansen (VVOG) 1 uur 12 min. 57 s.; 4. Poeldijk (GAC) 1 uur 13 min. 47.6 s.; 5. v. d. Berg (Adelaar, Vught) 1 uur 13 min. 52.6 sec,; 6. v. d. Linden (Holland, Leiden) 1 uur 14 min. 16 sec. (nieuw Leids record). Sportsplinters Va.n 23 t.m. 26 Februari wordt te Angouleme het toumooi om het Euro pees kampioenschap drie banden ge houden. Voor Nederland nemen Broek huizen (Arnhem) en Wevers (Ensche dé) hieraan deel. Bob Bonte heeft als eerste zijn naam op de nieuwe wereldrecord lijst schoolslag geplaatst door de 100 meter af 1>e leggen in 1 min. 15.2 sec. Het wereldkampioenschap ijs hockey is gewonnen door Tsjecho-Slo- wakijs, dat 8 punten uit 5 wedstrijden vergaarde. Op de tweede plaats volgde Canada met 6 punten; 3. Ver. Staten 6 pnt,; 4. Zweden 5 pnt.: 5. Zwitser land 5 pnt. en 6 Oostenrijk 0 punten. Men moet in de historie niet minder dan 45 jaar terug gaan om op de lijst der wereldkampioenen een rijder te vinden, die niet uit een der Noordelijke landen stamt. Het was Coen de Koning die in 1905 het wereldkampioenschap te Groningen won en daarna waren in de strjjd om de hoogste titel uitslui tend Noren, Russen en Finnen aan bod. De laatste 35 jaren kwamen de we reldkampioenen uitsluitend uit Noorwegen en Finland, waaruit wel heel dui delijk een Scandinavische hegemonie sprak. En nu werd deze hegemonie ge broken, niet Vi toeval, maai omdat er twee rijders waren, die één klasse bo ven de Noren en twee klassen boven de Zweden en de Finnen uitstaken, Pajor, de Hongaarse student, cn Broekman, de jeugdige Nederlander, dieresp. wereldkampioen en tweede in liet eindklassement werden. Geen qfstand werd door de Noren gen in de schaatsensport, keken elkaar gewonnen, de 500 nieter was voor Hen ry, de lange magere Amerikaan met zijn lange, ietwat stijve slag, de 1500 meter w?rd gewonnen door zijn land genoot Johnny Werket. het kleine vin nige mannetje met zijn groene hard rijderspakje aan, de 5000 en 10.000 me ter waren voor Kornel Pajor, de rijder met de fraaiste techniek en de meest opvallende stijl van dit wereldkampi oenschap. Dat de hegemonie der Scan- dinaviërs in gruzelementen viel moge ook blijken uit het feit, dat slechts 1 Noor zich onder de eerste vijf bevindt van de eindrangschikking. Odd Lund berg; de titelhouder van het vorig jaar. Pajor en Broekman streefden hem royaal voorbij en als vierde en vijfde eindigden de bside Amerikanen Ken Henry en Johnny Werket. Die laatste race van dit tweedaagse schaatsenfestijn zal nog lang in her innering blijven. Hoe was de §ituatie op dat ogenblik? Na de 1500 meter was de stand wat puntenaantal betrof als volgt: 1. Werket 153.687, 2. Ken Henry 153.813, 3. Odd Lundberg 153.910, 4. Broekman 154.953, 5. Pajor 154.97. De loting'» voor de 10.000 meter was zodanig uitgevallen, dat de Noren Lundberg en Liaklev als eerste paar zouden starten. Werket reed m de vierde serie, Henry in de vijfde en Pa jor en Broekman de nummers 1 en 2 van de 5000 meter als zesde, tevens laat ste paar. Uit de stand waren de vol gende conclusies te trekken. In de eer ste plaats moest Broekman van Pajor winnen of desnoods verliezen met ten hoogste 0.3 sec. om een kans op de ti tel te- verkrijgen. De tijden van onze landgenoot en van de Hongaar zouden zeker 21 seconden sneller moeten zijn dan die van Lundberg en op de derde plaats zouden de Amerikanen op de lange afstand slechte tijden moeten no teren, hetgeen prompt uitkwam. Een laatste belangrijke factor was gelegen in het feit, dat Pajor en Broekman na Lundberg reden, met andere woorden zij zouden op schema kunnen rijden, waarbij rekening werd gehouden met alle voorgaande tijden der belangrijkste concurrenten. Zoals wij schreven reden Lundberg en Liaklev als eerste paar. De strijd tussen beide Noren ging volkomen ge lijk op met Lundberg als winnaar, aangezien hij op dit zware ijs over iets meer kracht in de laatste ronden bleek te beschikken dan zijn landgenoot. De tijden waren resp. 19 min. 41 sec. en 19 min. 41.7 sec. Dat betekende, dat Broekman en Pajor resp. 19.20.1 en 19.19.7 zouden moeten rijden om de titel in bezit te krijgen. Werket, een der andere favorieten, werd er glansrijk door Andersen uitge reden en Cronshey rekende af ipet Henry. En toen volgde aan het einde van de dag die fantos 10.000 meter tus sen Broekman en Pajor. Onder grote spanning werd de eerste ronde gereden. 46 seconden werd er door de luidspreker aangekondigd. Tweede ronde 44 seconden, derde ron de een zelfde tijd. Een schok ging er door de tienduizenden toeschouwers. Na drie ronden, van de 25, lagen Broek man, die de leiding had, en Pajor reeds zes seconden vóór op de tijd van Lundberg. In de vierde ronde reden bei den een tijd van 43 seconden, acht se conden was het verschil nu geworden. veelbetekenend aan. De Nederlandse rijder, de opvolger van Jaap Eden en dat jonge studentje van Boedapest gin gen de tijd van Lundberg, hun favo riet voor de wereldtitel vermorzelen. Prachtig draalden beiden rond. in elke ronde gingen er niet tienden van se conden af, maar twee soms drie volle seconden tegelijk. memoreren. Op de 1500 meter was Broekman in het nadeel, want Ander sen en hij gingen als zevende paar van start toen het ijs al stuk was gereden, met voor hem Henry en Werket die van zelfsprekend de snelste tijdenmaakten, en ook de andere concurrenten Lund berg en Pajor. Dat ook dit nadeel heeft betekend voor Broekman komt ons als zeei* waarschijnlijk voor. Van der Voort werd twaalfde, Huiske§ negentiende en Lange dijk 21e. Op de 10.000 meter wilde het bij Van der Voort niet vlotten. Hij duwde elke ronde, zakte steeds meer af en eindigde ontmoedigd als laatste in de tijd van 20.47.6, twee minuten langzamer dan Pajor en Broekman. Neen, Van der Voort kan veel beter. Met Broekman op de tweede plaats, Van der Voort als elfde en Huiskes als twaalfde in de eindrangschikking heeft Nederland met zijn vertegenwoordigers weer uitstekend werk verricht. De klassementen: 500 meter: 1. Henry (VB.) 46.3 sec; 2. Werkett (V.S.) 47.1 sec; 3. Farstad Kees Broekman (rechts) aan de start voor de 500 meter. Links zijn tegen stander de Engelsman Cronshey. (I.S.U.). Helaas werd "ons één ding echter dui delijk: Broekman zou deze strijd tegen Pajor verliezen. Wel bleef hij goed vol gen, maar in elke ronde verloor hij ter rein, hetgeen ook niet anders kon, want Pajor gooide er op de tweede helft nog steeds ronden van 44 en 45 seconden uit, een phenomenale prestatie op dit zeer zware ijs, dat nog moeilijker te berijden was dan het Hollandse in dooi weer. Pajor nam de bochten zo zuinig mogelijk, Broekman daarentegen zocht in elke ronde zijn weg ten einde de slechte plekken te vermijden. En zo maakte hij, bij wijze van spreken, me nigmaal een „omweg", met het gevolg, dat zijn achterstand zienderogen gro ter werd. Intussen werd het verschil met de tijd van Lundberg 25 seconden, 28, 32, 35, 37, 40 zelfs. Op dat moment, na de 15e ronde, trachtte Broekman door het tempo te verhogen, zijn ach terstand in te halen. Inderdaad geluk te hem dit voor een deel, maar de Hon gaar rook het gevaar en verhoogde eveneens de snelheid, zodat alle ener gie van ae Westlander hem geen suc ces opleverde. De toeschouwers, die over hun verbazing heen waren, moe digden Pajor en Broekman aan. geest driftig als zij waren over de schitteren de prestaties van deze buitenlandse rij ders. waar oor een kennersvolk respect had. En zo eindigde Pajor deze gedenk waardige race met een prachtige eind spurt in de tijd van 18 min. 42 sec., practisch één minuut sneller dan Lund berg. En Kees Broekman eindigde in de tijd van 18 min. 53.3 sec. deze tien En met elke volgende ronde "klom de kilometer, dus bijna 50 seconden beter voorsprong op de tijd van Lundberg 1 dan de Noor. waarmede hij glansrijk naar boven, 8 seconden. 9 seconden de tweede plaats in dit wereldkam- elf .dertien, veertien, zsstien Het pu- pioenschap veroverde. blisk was volkomen stil geworden en Ten slotte willen willen wU nog even I de Norse journalisten, allen deskundi- 'de prestaties der andere Nederlanders (Noorw.) 47.5 sec; 4. Lundberg (Noorw.) 47.7 sec; 5. Moon (Korea) 47.8 sec; 6. Cronshey (I.S.U.) 48.3 sec; 7. Laitinen (Finland) 48.3 sec; 8. Broekman (Ned.) 48.5 sec; 9. Pajor (Hong.) 48.5 sec; 10. Andersen (Noorw.) 48.6 sec; 11. Liaklev (Noorw.) 49 sec; 22. Langedijk (Ned.) 50.5 sec; 23. v. d. Voort (Ned.) 50.7 sec; 24. Huiskes (Ned.) 50.9 sec. 1500 meter: 1. Werkett (V.S.) 2.30.8; 2. Lundberg (Noovw.) 2.31.8); 3. Henry (V S.) 2.32.2; 4. Farstad (Noorw.) 2.33.3 5. Broekman (Ned.) 2.33.7; 6. Pajor (Hong.) 2.34.6; 7 Andersen (Noorw.) 2.36.5; 8. Laitinen (Finl.) 2.36.5; 9. Hall- qvist (Zweden) 2.37.1; 10. Cronshey (I. 5.U.) 2.37.3; 12. v. d. Voort (Ned.) 2.38; 19. Huiskes (Ned.) 2.42.8; 21. Lange dijk (Ned.) 2.45.4. 5.000 meter: 1. Pajor 9.09.4; 2. Kees Broekman 9.12.2; 3 Lundberg 9.16.1; 4. Liaklev 9.20.9; 5. Wim van der Voort 9.21.0; 6. Laitinen 9.22.8; 7. Werkett 9.23.2; 8. Andersen 9.23.8; 9. Henry 9.27.8; 10. Cronshey 9.34.5; 11. Anton Huiskes 9.35.4; 16. Farstad 9.44.2; 17. Jan Langedijk 9.52.9. 10.000 meter: 1. Pajor 18 min. 42 sec 2. Broekman 18.53.3; 3. Cronshey 19.40.2 4 Lundberg 19.41.00; 5 Liaklev 19.41.7; 6. Andersen 19.48.3; 7. Henry 19.55.7; 8. Werkett 20.01.5; 9. Hallqvest 20.03.9; 10. Huiskes 20.18 5; 11. Laitinen 20.19.3; 12. v. d. Voort 20.47.6. Eindklassement: 1. Pajor (Hong. 211.073 pnt.; 2. Broek man (Ned.) 211.618; 3. Lundberg (Noor wegen) 212.960; 4. Henry V.S.) 213.598. 5. Werket (V.S.) 213.762; 6. Ahdersen (Noorw,) 216.562; 7. Cronshey (I.S.U.) 217.193; 8. Liaklev (Noorw.) 217.408; 9. Laitinen (Finl.) 217.712; 10. Hallqvist (Zweden) 220.502. Hoofdklassekampioenschap 71/2 Piet v. d. Pol in beslissende partij verslagen Door een verrassende overwinning in de laatste partij op Piet van de Pol is de Hagenaar Metz ongeslagen kampioen van Nederland hoofdklasse groot biljart anker cadre 71/2 ge worden. Piet van de Pol, de Rotterdammer, die gedurende het gehele vierdaagse toumooi met kop en schouders boven de overige 7 spelers had uitgestoken, die tot Zondagmiddag toe gemiddeld 30 ca ramboles per beurt scoorde, die de eer ste dag een serie maakte van 227, waar mee hij een nieuw serie-record vestigde en die bijna in ieder zijner 7 wedstrij- d°n een hoogste serie van drie cijfers b:jeen tikte, liet zich in de belangrijk ste wedstrijd van alle stuk spelen door het onuitputtelijke geduld, de bedacht zame kalmte, de ijzersterke zenuwen van de geduchte en taaie runner-up uit het toumooi: Metz. Zonder enige noe menswaardige tegenstand had Van de Pol 6 zijner partijen met vlag en wim pel gewonnen met series en moyennes, die de wereld nog niet gezien had, maar intussen haalde zijn concurrent ook de volle winst binnen, al ging dat heel wat moeizamer en met een gemiddelde van „slechts" 18.00. Zo kwam dan Zondagmiddag een overmoedige Van de Pol de biljartzaal binnen, een Van de Pol, die meende zijn algemeen gemld4elde op 30.00 te kun nen handhaven en die zelfs toen hij de keuze kreeg, er juist aan meende te doen als eerste af te stoten. Maar na 11 ca ramboles miste hij. Toch kon niemand in het begin bevroeden, dat de strijd zo'n verrassende wending zou kragen. Möt series van 11, 21, 35, 26 en 49 stond de oude kampioen na 5 beurten met 142114 voor. Die 49 zou zoals later bleek zijn hoogste serie blijven. Beide spelers wisten het in de volgende vier beurten slechts tot minimale series te brengen, zodat zs weinig voor elkaar lieten liggen en bij beiden de reactie van de spanning zich deed gevoelen. In de 8e beurt op 154117 poedelde Van de Pol en toen kwam het keerpunt van de wedstrijd. De Hagenaar bracht een serie van 39 bijeen en de stand was weer gelijk. Wie daarna dacht, dat Van de Pol de strijd wel in één ruk zou beëin digen, kwam bedrogen uit. Weer bleef het bij 21 en met 55 caramboles in de volgende beurt nam Metz een voor sprong van 36 punten. Na de 12e beurt was de stand 210241 en Van de Pol nam de queue voor de laatste maal ter hand. Een serie van 90 leek waarschijn lijk. Van de Pol kreeg de cadans te pak ken en rappelleerde, zoals men dat van hem gewend is. Toen, op 43, werd een kleine inaccuratesse hem bij een ge makkelijk trekstootje noodlottig. Hij miste en ging zitten. Onder steeds stij gende spanning speelde Metz verder, minder perfect dan zijn tegenstander, uiterst langzaam en voorzichtig, maar taai en vast als weinig anderen. Hij stond op 241 en maakte inderdaad de ontbrekende serie van 59 vol, waarmede MELBOURNE CANDIDAAT VOOR O. S. 1956. Minister-president Chiffley heeft ver klaard, dat de regering alle mogelijke hulp zal verlenen indien de organisatie van de O. S. in 1956 aan Australië mocht worden toegewezen. De gemeente Melbourne heeft zich hiervoor namelijk candidaat gesteld. Een Australische delegatie, waarvan o.m. de burgemeester van Melbourne deel uitmaakt, zal over enkele maanden naar Europa reizen en haar belangen verdedigen in de e.v. bijeenkomst van het I.O.C. hij kampioen van Nederland was. Hoewel Van de Pol zich dus tevreden moest stellen met de tweede plaats, be ëindigde hij het toumooi met het bij zonder fraaie gemiddelde van 28.12, waarmede hij een nieuw Nederlands record vestigde. Het oude record alge meen gemiddelde stond reeds op zijn naam met 18.92, gevestigd in April 1948 tijdens de Europese kampioenschappen 71/2 te Parijs. Kruythof en De Ruyter, de hoofd klasse-debutanten, promoveerden we gens het behalen van een algemeen ge middelde, dat boven het vereiste moyenne van 10 lag ,naar de hoofd klasse. Hier volgt de eindstand: pnt. oar. brt. h.s. gem. Metz 14 2100 113 106 Van de Pol 12 2053 73 227 S weering De Ruyter Kruythof De Leeuw Kobus Van Lochem 1769 1650 1796 177 144 104 122 153 1601 1602 135 1253 153 74 119 100 18.58 28.12 12.28 13.52 10.14 13.45 11.86 8.18 METZ EN VAN DE POL NAAR EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN. Het resultaat van het tournool om het Nederlands kampioenschap 71/2 is, dat zowel de Hagenaar Metz, de nieuwe kampioen als de Rotterdammer Van de Pol, de onttroonde titelhouder, zullen deelnemen aan de komende Europese kampioenschappen groot biljart 71/2' te Parijs. Van de Pol was reeds zeker van zijn uitzending, aangezien hij Europees kampioen is. OM DE LEIDSCH DAGBLADBEKER. Met de wedstrijden om de Leidsch Dagbladbeker is men genaderd tot de kwart-eindstrijd. De resultaten luiden: Prt. v. Cleef 6—WDOB 4 10—6; Animo 3Kroon 1 A 106; Animo 2DOS 6 124; Royal 3Animo 4 610: Prt. v. Cleef 1Royal 1 4—12; Noordeft 1 DOS 3 88. (DOS 3 winnaar); Noor den 3—WDOB 3 11—5. Het programma voor de komende wedstrijden luidt: 21 Februari: Animo 2Royal 1, Ani mo 4—DOS 3. Prt. v. Cleef 6Noorden 3; 22 Februari: Royal 1—Animo 2; 24 Februari: DOS 3Animo 4; 25 Februari Royal 2Animo 3, Noorden 3Prt. v. Cleef 6: 28 Februari: Animo 3Royal 2. TENNIS. Nederland slaat Denemarken met 4-1 SPANNENDE STRIJD TUSSEN VAN MEEGEREN EN NIELSEN. De internationale tennis-ontmoe- ting Nederland-Dcnemarkcn, welke op de overdekte baan van tennispark Marlot tc Den Haag werd gespeeld, eindigde ip een 41 overwinning voor de Nederlanders. Na de 11 van de eesrte avond bracht Linck de stand op 21 voor Nederland door een zeer goede overwinning op Kozuluh met de sprekende cijfers 62, 61, dank zij goed aanvallend spel met afmakend volleren. In verband met de tijd werd deze partij om twee gewon nen sets gespeeld. Een, vooral in de laatste sets uitste kende partij, speelden daarna Van Mee geren en Nielsen. Onze landgenoot won met 10—8, 4—6, 6—1, 4—6, 6—4. Dat was 31 voor de Nederlandse ploeg. In het dubbelspel brachten Rinkel en mr Wilton de stand op 41 door een overwinning met 62, 46, 75 op Nielsen en Kozeluh. De strijd om het landskampioenschap begonnen Hoewel er pas twee van de vijf 1ste klasse kampioenen bekend zijn en het zich laat aanzien, dat de beslissing voor het afdelingskampioenschap in de beide Westelijke districten en in 't Noorden nog wel even zal uitblijven, heeft de competitieleider te elfder ure toch be sloten de strijd om het kampioenschap v. Nederland te laten beginnen. Rig- tersbleek uit Enschedé en PSV uit Eindhoven openden deze reeks en de Zuidelijke kampioenen behaalden een kostbare 21 zege. Een goed begin voor de Lichtstadbewoners! Rozenburg ging in de Zuidhollandse lste klasse ten tweede male kansloos ten onder tegen Vicus Oriëntis. Onze stadgenoten waren over alle lir.iën stukken sterker en indien de Rotter dammers in de eerste helft niet zo door Vrouwe Fortuna waren gesteund, zou den de Leidenaars zeker de dubbele cij fers gehaald hebben. Thans kwam de rust slechts met een schamele 2-1 voor sprong voor V.O. door doelpunten van mevr. v. d. Broek en W. Somrrftling en een tegenpunt van Kats. Na de hervat ting was het hek echter varr-de dam. Bijna onafgebroken werd de Rotterdam se korf onder vuur genomen en toen het einde aangekondigd werd, hadden Kruit, Hensen, mej. C. Brieër, mevr. v. d. Broek, W. Sommeling en J. van de Water de stand tot 81 voor Vicus Oriëntis opgevoerd. In de 2de klasse B blijft Spangen on genaakbaar. Hoewel deze club reeds een maand geleden kampioen werd, blijft zij haar sportieve plicht vervullen Thans moest De Algemene met 7—1 het onderspit delven. Nadat Spangen drie maal raak geschoten had, zorgde La- bordus voor het enige tegenpunt en met 3—1 kwam de rust. Na de hervatting voerde de thuisclub met regelmatige tussenpozen de stand tot 71 in haar voordeel op. De Alge mene telde 4 reserves. Vicus Oriëntis n verloor wederom, thans met 30 van Olympiaan. Het was over het algemeen een slap partijtje en we kregen geen ogenblik de indruk dat de gasten nog niet veilig waren voor degradatie. Voor de rust werd er niet gescoord: daarna kwam Olvmpiaan er wat beter in Een drietal doelpunten was er het resultaat van, waartegenover V.O, II niets wist te stellen. Dnor pen onverwachte doch niet on verdiende 3—0 7.pge or> De Algemene- reserves bracht Fluks TT zirh vrijwel ln veiligheid. De wedstrijd zelf stond on lppg nei' en er wpM n?*r> beHe ziiden vril slordig gespeel^ Tn dp eerstp helft kregen beide partijen een strafworp toegewezen. Seller benutte deze beter dan v. Veen, waardoor Fluks met 10 leidde. Vlak voor de rust bracht dezelf de speler met een goede doorloopbal de stand op 20 en kort na de hervatting werd het door een ver schot van Mas tenbroek 30. Hierna beheersten de verdedigers van beide ploegen de situa ties. De uitslagen vari gisteren waren: Zuid-Holland I: Ons Eibernest— Achilles 7—3: Het Zuiden—OSCR 6--2; Rozenburg—Vicus Oriëntis 1—8; Dee- tos—GKV 5—2. Zuid-Holland IIB: SpangenDe Al gemene 7—1; Vicus Oriëntis II— Olympiaan 0—3. Zuid-Holland III D: Fluks II—De Al gemene n 3—0; Rood Wit—ALO 1—5: HSV n—GKV III 4—1. Uitslagen L.K.B. lste klasse: Fluks IIIDe Algemene III 22. 2de klasse: Vicus Oriëntis V—De Da naïden II 1—2. Zaterdagmiddagafd.: De Danaïden— NSA II 5—1. Adspiranten: KNS a—Zuiderkwartier a 2—4; De Algemene—KNS b 4—0. C.K.B.-COMPETITIE. In verband met de J.A.V. van de C. K.B. hadden de eerste klassers afgelo pen Zaterdag vrij en werd een beperkt programma samengesteld, waarvan en kele wedstrijden bovendien niet door zijn gegaan. De Leidse twaalftallen deden het niet slecht. PERNIX III wist in klasse IIB V.E.O. II met een nederlaag naar huis te sturen. In deze wedstrijd kwamen de Leidenaars pas na de rust op dreef en brachten de stand van 10 op 61. PERNIX IV wist in een spannende strijd de meerdere te blijven van FIKS II, dat kort voor het einde nog met 21 voor stond, doch met 3—2 de eer aan de oranjekragen moest laten. Ons Eiland II zegevierde met 3—0 over PERNIX V, dat in de derde klasse een zware dobber zal hebben. NEDERLAND—BELGIË KORFBAL OP 15 MEI TE AMSTERAM. Te Utrecht werfl een hoofdbestuurs- v.ergadering gehouden van de K.N.K.B., waarbij het hoofdbestuur de volgende data en plaatsen vaststelde voor inter land- en districtswedstrijden. Nederland—België zal op 15 Mei te Amsterdam worden gespeeld en Neder land BEngeland op 1 Augustus in een nader te bepalen plaats. Op 26 Mei zullen Noord-Holland en Zuid-Holland elkaar te Delft ontmoe ten en zal de wedstrijd Noord Neder landOost Nederland plaaU vinden t* Oosterwolde.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5