DRIE LEVENS STADSNIEUWS Laatste Berichten Radio-programma MAANDAG 21 FEBRUARI Directeur P.T.T.-kantoor gaat heen f* een eervolle staat van dienst zal B heer D G. Hartgerink, directeur van J. p.T.T.-kantoor te dezer stede, met king van 26 Februari a.s. de dienst L pensioen verlaten. "De beer Hartgerink, die 28 Februari B4 te Deventer werd geboren, deed op October 1905 als surnumerair der pos- njeh en telegrafie zijn intrede bij de ^TT.-dienst op het telegraafkantoor Rotterdam. Een jaar later volgde in overplaatsing naar het postkantoor s-Hertogenbosch, vanwaar hij al Ldig naar Utrecht vertrok. op 1 Maart 1907 benoemd te zijn commies 4de klasse, verwisselde hij v Ln datzelfde jaar zijn standplaats et Arnhem, waar hij op 1 Maart 1913 erij benoemd tot commies 3de klasse, chtereenvolgens was hij werkzaam op j. postkantoor te Rotterdam, Sneek, /welke gemeente hij werd bevorderd commies 2de klasse, en Apeldoorn, a op 1 Mei 1928 terug te keren naar rt inspectiebureel te Arnhem. Nadat n op 1 November 1928 was benoemd it referendaris 2de klasse, werd hij 11935 overgeplaatst naar het postkan - or te 's-Gravenhage, om nog in dat- Ifde jaar te worden benoemd tot re- tendaris Op 1 October 1941 werd hij benoemd it directeur van het P.T.T.-kantoor dezer stede, in welke functie hij na Bevrijding veel heeft mogen bijdra- jn tot de snelle normalisatie van deze i oorlogstijd 7.0 zwaar gehavende dien- ten." Sinds Juli 1947 heeft de heer Hart- Hink ook zitting ln de permanente ^missie van beroep. Het afscheid van de heer Hartgerink il *s Zaterdagmiddag om 4 uur plaats inden. IJSLANDSE REDERIJKERSKAMER D? Toneelgroep „De Eglentier", 2de in de Rijnlandse Rederijkers- imer, gaf gisteravond een uitvoering het Anthonius Clubhuis, jpgevoerd werd: In „Het witte Paard", i bewerking van de gelijknamige irette. De groep bestaat voorname - uit jonge krachten, die een aardige ériolking van hun rol te zien gaven. viel het op, dat de rol van Josefa, waardin van „Het witte Paard" in orde handen was, evenals die van Leo randmeijer, de ober, Siedler, de ad- xaat, en Giesecke, de gloeilampen- ibrikant, al was deze laatste soms wel it te vrijmoedig met zijn tekst. De edelaar Ba oh en de leraar Hinzelman achten het er eveneens goed af. wen er enkele zwakke plekken zijn, het algemeen mag van deze greep egd worden, dat uit alles blijkt, dat onder strakke leiding staat en wij irven voorspellen, dat deze groep cedig haar zustervereniging: „DeLa- indelbloem", die wij in het begin van t seizoen voor het voetlicht zagen, 1 evenaren. Het décor, een moeilijke opgave op in bescheiden toneel, was door de den zelf vervaardigd en gaf het be lts dat er met zeer eenvoudige mid- elen wat aardigs is te bereiken. Onder de aanwezigen bevonden zich halve een lid van het Diocesane Be- uur van het Werkverband Katholiek lateurtoneel, ook de -beide modera- s van de Kamer. REMONSTR. BROEDERSCHAP. Aan het Seminarium der Remon- 'ranten alhier is bevorderd tot vicaris e heer W. Knoppers. EEN PRACHTIGE OVERWINNING. Het personeel van de Stedelijke Licht- brieken te dezer stede, dat gisteravond -jen een ploeg van de Gasfabriek te ést aan de'uitzending „Hersengymna- l!ek" deelnam, behaalde met 29 tegen I punten cle overwinning. Beide ploegen waren voortreffelijk op reef, hetgeen wel hieruit blijkt, dat oze stadgenoten van de 30 hun gestel- vragen slechts éénmaal het antwoord ■huldig bleven, terwijl aan Zeister zijde «hts driemaal de plank werd misge len. Het zou ons niet verwonderen, teweer Leiden een recordscore had eboekt! Amateur-smalfilm over oorlogsjaren VERDIENSTELIJKE HALF- DOCUMENTAIRE VAN DE IIEER H. KLEIBRINK. De heer H. Kleibrink, wonende in de Fagelstraat, heeft sinds '46 gewerkt aan een smalfilm over de lotgevallen van twee families in de Fagelstraat gedu rende de oorlogsjaren. Mét medewerking van de gehele buurt werden talloze moeilijkheden, die de. amateur-cineast nu eenmaal op zijn weg vindt, over wonnen, en Zaterdagavond vond in be sloten kring ln de Doelen de eerste ver toning plaats van het resultaat, de film „Strijd" die een draailengtp heeft van niet minder dan anderhalf uur. Uiteraard vond de film bij het zo nauw met de vervaardiging betrokken publiek grote bijval bij deze eerste ver toning, en ook als buitenstaander kon den wij bewondering hebben voor het verbeten doorzettingsvermogen van de heer Kleibrink, om een resultaat te be reiken, dat de grote mogelijkheden, maar ook moeilijkheden van de amateur zo duidelijk demonstreert. De heer Kleibrink opende deze avond met een woord van dank jegens allen, die zich bij de vervaardiging verdienste lijk hebben gemaakt, hetzij als speler, hetzij achter de schermen. Voor de voornaamste medewerkers, die zelf na afloop de heer Kleibrink huldigden, Was er een materiële onderstreping van deze dank. De film, die ook enkele authentieke opnamen uit oorlogsjournaals brengt voor het aanduiden van de belangrijk ste oorlogsgebeurtenissen, laat hoofd zakelijk het leven van alle dag zien, zoals dat zich in honderdduizenden ge zinnen heeft afgespeeld. Technisch wa ren de opnamen goed verzorgd, doch sommige close ups leken ons van iets te lange duur. Een stylistische onvolko menheid die alsnog weg te werken zou zyn. Omlijsting van de film met pas sende muziek zou voorts de aandacht voor het beeld sterker boeien, het geen vooral met het oog op de lengte van de film niet onderschat moet wor den. Overigens viel er veel te waarderen! CARNAVAL „LIMBURGIA". Een avond en nacht van vrolijke onzin. Temidden van een groep vrolijke car- navalsgangsrs(sters), wier enige lust het was deze avond eens echt „gek" te kunnen doen, hebben wij Zaterdag in „Den Burcht" geruime tijd vertoefd bij de carnavalsviering van Limburgia Dit feest van zobternij en spotternij werd ingezet met de grandioze ontvangst van prins Carnaval, die, omringd door de Raad van Elf, zijn intrede ln de Sleu telstad deed. Een hoempa-orkest bracht er al spoedig een enthousiaste stemming in, welke naar mate het tijdstip van 't démasqué naderde haar hoogtepunt bereikte. Daartussen door produceerden twee orkesten zulk een maximum aan vrolijke klanken, dat het onmogelijk was zich afzijdig te houden van de algemene feestvreugde. Hoewel het aantal paren, dat zich voor deze gelegenheid in car- navalscostuum had gestoken, niet zo groot v/as als voorgaande jaren, had men ook deze avond zijn fantasie weer de vrije loop gelaten. En zo werd het een avond en nacht van vrolijke onzin, waaraan de Llmburgianen met genoe gen kunnen terugdenken. De heer W. F. van Wijk leidde deze carnavalsviering en zorgde voor tal van attracties. J. VAN LEEUWEN HOOFD V.G.L.O.-SCHOOL. De heer J. van Leeuwen, die reeds geruime tijd was belast met de functie van waarnemend hoofd van de V.G.L.O. school, uitgaan-de van de Vereniging voor Chr, Onderwijs te dezer stede, is met ingang von 1 Maart a.s. benoemd tot hoofd van deze school, welke is ge huisvest in het gebouw Noordeinde 40. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde: de heer L. R. G. Rustige (Gorssel)doctoraal examen genees kunde: mevr. S. Croes-Buth (Oegst- geest), mej. A. Joustra (Zandvoort) en de heer H. K. F. Katzenstein (Arnhem) voor het artsexamen 1ste gedeelte: de heer E. Solmo (Rotterdam). ZILVEREN JUBILEUM J. M. HEYN. Onder grote belangstelling heeft Za terdag de heer J. M. Heyn, bedrijfslei der van de N.V. Fabriek van verduurz. levensmiddelen v/h. L. E. Nieuwenhui- zen, het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar zijn intrede deed in dit bedrijf. Temidden van de directie, commissa rissen, het kantoorpersoneel en enkele afgevaardigden van het fabrieksperso- neel is de jubilaris allereerst toegespro ken door de directeur, de heer F. H. Nieuwenhuizen Segaar, die zijn grote waardering uitte voor de bijzondere plichtbetrachting en ijver van de heer Heyn, in aansluiting waarop spreker nog enige herinneringen ophaalde uit de 25 jaar. dat de heer Heyn aan de N.V. is verbonden. Namens directie en commissarissen bood spreker een en veloppe met inhoud aan. Vervolgens werd de jubilaris gehuldigd door de mede-directeur, de heer L. E. Kieuwen- huizen Segaar, die in het byzorider wees op de orgianisatirsche kwaliteiten van de heer Heyn en door de heer C. Lau. die namens het kantoorpersoneel het woord voerde en de grote werklust en aangename samenwerking met de ju bilaris ln het licht stelde. Mede namens de vertegenwoordigers bood deze spre ker een stoel en een kistje sigaren aan. Hierna spraken nog de heren K. Mok- kenstorm namens de reizigers, J. J Groen als oudste commissaris, J. W. Nieuwenhuizen Segaar Jr en J. van Eersel namens de Emballagefabrieken. Alle sprekers lieten mevrouw Heyn, die helaas door ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, in de hulde delen. Talrijke geschenken werden aangebo den. Met een enkel woord heeft de heer Heyn voor alle vriendelijke woor den en prachtige geschenken bedankt. Spreker achtte het meer een voorrecht dan een prestatie om 25 jaar aan één bedrijf verbonden te zijn. In aansluiting op deze huldiging vond een receptie plaats, waar zeer velen, ook buiten de kring van het bedrijf, hun fe licitaties kwamen aanbieden. Tsn slotte is de heer Heyn in een samenkomst van het fabriekspersoneel gehuldigd, waar bij hij is toegs sproken door de heren J. Vermeulen en J. Kalisvaart. Aangebo den werden een leeslamp, een sigaret tenkoker met inscriptie en een bloe menmand, Ook nu was het laatste woord aan de heer Heyn, die dankte voor de prettige samenwerking, welke hy nu al zovele jaren ook van deze zijde ondervindt. VERENIGING „ONS GRUNNEGERLAAND". Voor de Leidse Groningers trad Za terdagavond op de heer G. Eist te Utrecht, een der beste kenners van de taal, geschiedenis en folklore van het Groningerland en Schrijver van toneel stukken, gedichtjes en schetsen in de volkstaal. De velen, die in de Harmonie waren samengekomen, zijn in hun, uiteraard hooggespannen verwachtin gen niet teleurgesteld, integendeel! Hoe treffend en boeiend herdacht spr. wij len Geert Teis Pzn., de grootmeester op het terrein van het Gronings en de Groninger beweging. En hoe meester lijk demonstreerde hy de schoonheid, de rijkdom van uitdrukking en de hu mor van de Groninger taal. Inderdaad de tijd is voorbij, dat het dialect slechts aardig werd gevonden voor een artikel tje in de Groninger Almanak of voor een komische voordracht van bedenke lijk allooi. Met grote aandacht werd deze op hoog peil staande lezing gevolgd en ten slotte met een daverend applaus beloond. Gezamenlijk werden vele aardige Gro ninger iedjes gezongen, hetgeen niet' weinig bijdroeg tot de gezellige stem ming, welke er de gehele avond heerste. Door de eigen toneelclub werd op zeer verdienstelijke wijze een alleraardigst blijspelletje van B. H. Broekema „Dij ollerwetse Pait" opgevoerd. Na afloop hiervan bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. K. EN O. De Spookrots. Het Zuid-Nederlands Toneel gaf Za terdagavond onder auspiciën van K. en O in de Schouwburg een voorstelling van het uit het vorig seizoen hier al bekende „De Spookrots", een spel van levensnood van Robert Andrey, dat wel kwaliteiten bezit, hoewel het reële en het irreële soms wat al te veel door elkaar lopen. Een bepaald sterke opvoering is het niet geworden, maar toch van een aard, dat de aandacht geboeid bleef. UIT DE RAADZAAL. DE BEGROTING 1949. Toen de begroting 1949 uitkwam, bleek, dat deze voor het eerst na een reeks jaren sluitend kon worden aan geboden. Dat was zeker een gelukwens meer dan waard, want Lelden herkreeg daardoor de autonomie, na jaren, als noodlijdende gemeente, afhankelijk te zijn geweest van hogere instanties. Niet ln normale zin, want ook met de auto nomie kan Leiden niet doen zonder meer, wat het wil, doch ver daarbuiten om Daarmede was het karakter van de behandeling der begroting vastgelegd: niemand zou aan deze begroting dur ven tippen, want daarmede zou de autonomie stond de behandeling der begroting 1948 trouwens niet geheel in dat teken? in gevaar kunnen zijn gebracht. En dat mocht ook inderdaad niemand voor zijn rekening nemen. Althans niemand, die het goed meent met het belang van onze oude Sleutel stad Het sectie-verslag bevestigde volko men deze suggestie: nimmer nog was zo weinig essentieels aan de orde ge steld als ditmaal. Slechts een paar vet ogen dreven op de uiterst magere soep. Nogmaals, wij nemen het niet kwalijk, het lag volslagen in de lijn. Dientengevolge mocht echter ook ver wacht worden, dat bij de behandeling der begroting hetzelfde beeld zou wor den vertoond en men zich had gedwon gen tot de nodige zelfbeperking. Helaas, men heeft zich daartoe niet kunnen opwerken en men heeft voor afdoening van deze begroting van gesneden koek wederom zeven zittingen nodig gehad. Een dit terwijl niemand met een in grijpend voorstel kwam, of finantieel andere gedachten ontwikkelde. Bedenkt men daarnevens, dat de be groting op zich zelve binnen 2Vi uur volkomen afgehamerd is een presta tie, waarvoor de voorzitter op zich zelf al hulde toekomt, speciaal gelet op de huidige ietwat omslachtige wijze van volgorde nu. dan is hiermede reeds voldoende aangetoond, hoever de Slui zen der welsprekendheid weer eens zijn open gezet. Op zich zelf vinden \vy het niet erg, dat eens per jaar wat breedvoerig de ganse gemeente-politiek onder de loupe wordt genomen, mits men dan ter zake blijft. Zelfs niet wanneer dit plaats vindt aan de hand van de partij-prin cipes, geldende voor de gemeente-poli tiek, doch er zijn grenzen. Laat ons even verduidelijken, hetgeen wij bedoelen: het is niet anders denk baar dan dat de fractie-voorzitters "een uiteenzetting geven. Doch is het dan nog noodwendig, dat daarnaast 20 leden het woord gaan voeren? Het beeld ligt zo: aanwezig waren 35 raadsleden. (Afwezig waren wethouder Van Schaik en de heer Lombert wegens ziekte Gaarne sluiten wij ons aan bij de goede wensen, gesproken voor hun herstel). Logisch kwamen aan het woord de vijf fractie-voorzitters en de drie wethouders. Dus hebben van de over blijvende 27 raadsleden nog 20 gemeend het een of ander in het midden te moe ten brengen. Zie, dat is te veel van het goede, zelfs al erkent men, dat ook de experts op zeker terrein der gemeente politiek recht van spreken hebben. Zo ontaardt de behandeling in een „her kauwen" van je welste, hetgeen slechts afbreuk kan doen aan het prestige van de raad zelf. En een verklaring is te vens voor het feit, dat zovele bekwame figuren zich niet beschikbaar stollen voor een candidatuur, van oordeel, dat zü te veel tijd verliezen door het lid maatschap Als bewijs: 19 sprekers hebben de woningbouw aangeroerd Zelfs de cijfers van vorig jaar zijn overtroffen En van die 20 sprekers meenden zelfs 15 bij de replieken opnieuw zich te moeten doen horen. Dat is te zeer over dreven. Speciaal gelet op de kosten, die zo doende worden gemaakt Overigens zijn we dankbaar voor de loon der debatten. Met verkiezingen in het vooruitzicht, had dat heel anders kunnen zijn! Algemeen is echter een goed decorum bewaard en geen onver togen woord politiek gesproken na tuurlijk ls gehoord. Integendeel, van diverse kanten ls ronduit uitgesproken, dat men elkaar moet verdragen en zo veel mogelijk tot samenwerking moet zien te geraken. Slechts de heer Gos lings maakte zich een ogenblik onnodig kwaad tegenover wethouder Menken, doch liet zich overtuigen, dat daarvoor geen reden bestond Wil men enkele cijfers over de duur van het debat: de heer Vos sprak 32 minuten, de heer v. Weizen 45, de heer Wilmcr 40, de heer Woudstra ruim 20, de heer D. J v. Dijk 50 minuten. Van de overigen noteren we nog. de heer v. Iterson 26, de heer Schüller 33. de heer Hendriks 26. de heer Frohwein 12, d ueer Kortmann 16, de heer Knol 42, de heer Knuttel 40. de heer Goslings 34, de heer A. v. Dijk 21 en mevr. Braggaar 15 minuten. De anderen kwamen niet in de dubbele cijfers. Wethouder Menken had, tevens on derwijs behandelend, 35 minuten nodig, wethouder Jongeleen 95, wethouder v. d. Kwaak 45 en de voorzitter 50. Het is vanzelfsprekend, dat wethou der Jongeneel hetl eeuwendeel had, want hoofdzaak van het debat was de bedroevende wijze, waarop hier ln Lel den het vraagstuk van de woningbouw zeer terecht algemeen erkend als het voornaamste vraagstuk onzer tijden in de practijk wordt ten uitvoer ge legd. Lelden heeft ln dit opzicht een grote achterstand, de wethoudxr er kende het zelf volmondig, maar aan wie de schuld? Opnieuw heeft de wethou der een klare uiteenzetting gegeven, waaruit duidelijk sprak, dat niet de fout bij de gemeente lag, zodat niemand hem dan ook aansprakelijk heeft durven stellen. Niettemin het resultaat ls be droevend en de vooruitzichten weinig bemoedigend. Laat ons echter hopen, dat alsnog meer begrip zal worden ge vonden voor de rechtmatig te stellen eisen en laat ons niet pessimistisch worden. Overigens had het debat weinig om het lijf. zondert men de speech van de heer Goslings uit, waarvan we gaarne meer gegeven zouden hebben, doch het was ons niet doenlijk hem te volgen: voorstellen waren er slechts zeven, waarvan er vijf in praeadvies naar B. en W. zijn gegaan en dus op nieuw aan de orde zullen komen. Waar om wij er over zwijgen. Principiële kwesties waren er maar twee' de heer Van Oyen stelde voor de theaters op Eerste Kerstdag, Eerste Paasdag en op Eerste Pinksterdag te sluiten, hetgeen dank zij verdeeldheid in de P. v. d. A. werd aanvaard, terwijl sluiting op Goede Vrijdag werd ver worpen en de heer Frohwein wilde geen gemeentezalen meer beschikbaar stellen voor de communisten, hetgeen geen steun vond. De heer Goslings heeft de G.G. en G.D. zeer uitvoerig besproken, maar het wachten is op het rapport van de di recteur, of liever op de afdoening daar van De enige deining, om het zo maar eens te zeggen, veroorzaakte de heer Schüller door zijn zeer uitvoerige klacht over de directie van een der takken van dienst, waarnaar B. en W. een onder zoek tot ln finesses hebben toegezegd. De zaak is er ernstig genoeg voor, gelet op ae motivering van de klager. Na deze toezegging had de heer Schüller overi gens verstandiger gedaan om in tweede instantie niet zo breedvoerig er verder op in te gaan, al had de heer Woudstra hem dan getart. Aan Onderwijs is niet die. aandacht ten deel gevallen, die bij aanwezigheid van wethouder v. Schalk er aan gege ven zou zijn, maar dit mag men wet houder Menken niet euvel duiden, die er van gemaakt heeft, wat er van to maken was. Wethouder v. d. Kwaak, de man, die het eerst verantwoordelijk is voor deze begroting, en daarvoor alle hul de verdient ls feitelijk niet aange vallen. Niettemin heeft hij een goed werk gedaan door nadere gegevens te verstrekken over de Lichtfabrieken. Eens de kurk, waarop Leiden dreef, geven zij thans reden tot een zekere ongerust heid, maar het college ls diligent! Ook de waarschuwing tot de buitengemeen ten zal hopelijk daar worden verstaan; zulks in haar eigen belang en in dat der Sleutelstad! Vermoedelijk zal einde van dit Jaar de begroting voor 1950 nog worden be handeld. Alle hens komen daarvoor aan dek. NED. HANDELSREIZIGERS- EN -AGENTENVERENIGING. Onder voorzitterschap van de heer Brouwer vergaderde de Ned. Handels reizigers en -Agentenvereniging, afd. Leiden, in hotel „Centraal". In zijn openingswoord heette de voor zitter allen hartelijk welkom, inzonder heid de heer Bécude, HJB.-lid. Na afhandeling van de agenda-pun ten hield de heer G. H. Rekers een cau serie over de Benelux. Spr. begon met een uiteenzetting van de grondgedachten der Benelux en de moeilijkheden, welke moeten worden overwonnen, alvorens men zal kunnen spreken van de verwezenlijking van deze idee. Uitvoerig stond spreker stil bij de economische, monetaire en financiële politiek, die België, Nederland en Lu xemburg zullen moeten volgen. De Be- neluxlanden hebben het bewijs reeds geleverd, dat zij op de goede weg zijn met de coördinatie van deze uiteenlo pende politiek en dat het hun ernst is om de Economische Unie op 1 Januari 1950 in werking te doen treden. Spr. eindigde zijn betoog met de wens, dat de Benelux moge uitgroeien tot een Europese Economische Unie. De voorzitter dankte de heer Rekers voor zijn uitvoerige beschouwing, waar na gelegenheid werd gegeven om vra gen te stellen, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. Nadat spreker alle vragen had beant woord. werd deze welgeslaagde vergade ring gesloten. FEUILLETON door DAVID GARTH Zü kwamen op de Nachtzitting en wonden, dat die in volle gang was. ontaine knikte tegen de politieagent, tij de deur de wacht had. vHallo, Mike", begroette zy hem. Wat ls er aan de hand?" -Alleen maar een troep variété-artis- zei Mike. „Die hebben ze inge- toen zy een inval deden by de - u». ter Follies. Follies!" grom- Mike minachtend. „Het is variété ■-* Je dat dan ook spelt", rontalne wuifde niet tegen de rech- maar hy herkende haar wel het slanke meisje, dat menigmaal op drongen was, om de boete voor ®and te betalen. Terwijl zy en Curtis namen, zat de rechter te luiste- Wrf0331 kei een of andere vettige in- Wju. dat stond te praten over borg- Het meisje bekeek het troepje met instelling. Er waren er ongeveer ffrilen- allemaal met hun Jassen zo ai om zich heen geslagen, r~L ,Pn blot€ benen en zilveren ^Jans- --entjes bewezen duidelijk, dat zy arrest&tie geen tijd hadden om van costuum te verwisselen. ,llen zo eens bekeek met hun t-n rf" en rfascar^. in 't schelle licht gele lamp boven hun hoofden indruk makend met hun hv.ii opgemaakte en geblondeerde kon men zich gemakkelyk de l^nneisjes voorstellen, die met hun rijnse stemmen zongen: „My swee- *s cue on the two-to-two, he'll be R'iiSï tne big ohoo-choo. was er borgtocht gearran- v°°r de gehele troep op één na, ne du Valt werd uitdrukkelyk uit- esf i door °e kleine drukdoende -rarrelaar. Plotseling boeg Fontaine voorover, haar volle aandacht op ne du Valt gevestigd. (3p wel eens willen weten, waar- ri tv k ar er voor laten opdraaien," 3 naar voorhoofd fronsend. zou het je niet kunnen vertellen," ^urtis Maitland onverschillig. „Maar F',V.e.Qesnaam houd je er buiten." e» n beantwoordde deze raad door ,c Promptelijk in de wind te slaan. Zy °Lar de railing en tikte Chérie du de schouder. niet van plan, om voor Jouw te zorgen?" vroeg zy met ogen, die door de groene schmink diep i beschaduwd waren. Een ogenblik zei zy nietskeek haar alleen maar aan, terwyl haar jonge gezichtje een harde uitdrukking had. „Kom vooruit," zei Fontaine, „ik wil je graag helpen, als je me vertelt, hoe de zaak in elkaar zit. Frons je wenk brauwen maar niet over die mooie kle ren. Daaronder zyn we toch maar alle maal meisjes onder elkaar." „Och, ja." zei Chérie du Valt, haar schouders ophalend. „Wat doet het er ook toe? Dat kleine mispunt, die Fish- balm. heeft de pik op my, ziet u? Hy heeft er al lang op geloerd, om my in moeilijkheden te brengen. Ik zou hem net zo lief eens in zyn gezicht spuwen. Trouwens, dat heb ik al gedaan." Haar mond vertrok even. „Sapperloot, dit heeft nog niets te betekenen. Wacht maar eens tot hij probeert my er in te laten vliegen voor die voorstellingen, die hij in Jersey geënsceneerd heeft. Als ik maar een tijdje de stad uit kon." Het scheen een geval te zijn van een koriste, die een oorlog veerde tegen een derderangs impressario. Maar misschien verdiende zij wel een kans. „Uit de stad!" mompelde Fontaine nadenkend. Plotseling schoot haar de oplossing te binnen een oplossing, die haar bijna in lachen deed uitbarsten van pleizier. „Avond-vuurwerk ligt nletrin myn lyn." De conservatieve, professorale jon geman, die zo gauw terug moest naar een leraarsvergadering. Hce heette hij ook weer? Pembrook? Neen, Pember- lain, had hy gezegd, zy boog zich nog maals voorover. „Miss du Valtbegon zy. „Oh. noem me maar Connie," zei het meisje moe. „Chérie du Valt, me hak." „Ik weet een uitstekende plaats voor je," zei Fontaine snel. ,Een aardige oude rustige stad in Connecticut met een hoop grote bomen en heuvels en een witte kerk, etc. Brenton, Connecticut het zou voor jou een ideale plaats zyn, om Je te verbergen voor die Fishbalm. Ik zal je reis er heen betalen en je bovendien nog vyftig dollar geven." „Werkelijk?", vroeg het meisje onge lovig. „Werkeiyk," zei Fontaine prompt. „Maar nu moet je me dit beloven. Als je in Brenton komt, moet je mr Pem- berlain cp de Brenton School gaan op zoeken. Vraag hem, om je te helpen. Hier, ik zal het voor je opschrijven." zy krabbelde een paar regels op een stuk papier en gaf het aan het meisje. „Beloof je me dat?", vroeg zy. 1 „Zeer zeker," zei Chérie du Valt. I „O.K. Wat kan ik er by verliezen? i Maar hoor eens even, wel bedankt „Praat er niet over," zei Fontaine. „Misschien zul jij op een dag ook nog eens iets voor my kunnen doen." De rest van de troep verliet de zit tingszaal en een politieman naderde, om Chérie in verzekerde bewaring te stellen. „Edelachtbareriep Fontaine tegen de rechter. De rechter keek haar aan. „Goedeavond. Edelachtbare." begroet te Fontaine hem. „Ik zou graag voor dit meisje de borgtocht willen storten" Terwijl Fishbalm bleef staan, om haar met zyn kleine spleetoogjes verbaasd aan te kyken en een gemompel van verrassing door de ryen der toeschou wers liep, ging zy rustig naar de kas sier en gaf hem door het loket enige bankbiljetten. Enkele ogenblikken later verliet zy de Nachtzitting en op het punt om in de wagen te stappen, weerklonk weer haar heldere verrukte lach, „Wat is er zo grappig?" vroeg Curtis Maitland. (Wordt vervolgd) DE SLAG IN DE JAVA ZEE. De afd. Leiden der Kon. Ver. „Onze Vloot" organiseert a.s. Maandag hier ter stede een herdenking van de Slag in de Java Zee. De hoofd-vlootpredikant ds Sillevis Smitt zal in een korte rede de gevallenen herdenken, waarna prof. dr H. T. Milo, hoogleraar in de geschiede nis van het Zeewezen, een historisch verslag van de Slag in de Java Zee zal uitbrengen, de dappere en roemryke, maar ongelijke stryd van een geallieerd eskader onder commando van admiraal Doorman tegen een oppermachtige vy- and. Vilt 2 p V F* ja* -ke stem. rariété-cianseres keerde zich om «ei haar aan met donker blauwe i 45). „Mannen", begon stuurman Stomp, doch hy werd van alle kanten in de rede gevallen. „Niets te mannen!" riepen de woedende matrozen, die aan de hele houding van de stuurman en zyn makker zagen, dat die Iets op hun geweten hadden. „Zeg ons, waar je de kapitein gelaten hebt!" Doch stuurman Stomp was helemaal niet vai'. plan om dat te zeggen. „Ga mee!" schreeuwde hy plotseling. ..Lopen Lummel!" Het tweetal zette het op een lopen, doch de walvis brulde: „Laat hen niet ontsnappen! Grijpt ze! Dat zyn twee gevaarlijke boeven!" Met een luid gebrul stortte de gehele bemanning zich op de stuurman en de harpoenier, die nauweiyks enkele pas sen gedaan hadden. „Laat me los!" huilde Lummel, „ik zal alles vertellen!" „Als je dat in je hart haalt, zal ik jou ook iets vertellen", snauwde Stomp hem toe, terwyl hy zich als een razen de verweerde. Doch het gaf hem niets, de overmacht was te groot en enkele ogenblikken later was het tweetal aan boord van de „Jonas" gesleept en op gesloten in de enige hut, die van ste vige tralies voorzien was. GEEN WIJZIGING IN MELKPRIJS. De minister van Landbouw heeft be sloten om na het overleg, dat met de Stichting voor de Landbouw heeft plaats gevonden, de jaarprys voor de melk vast te stellen op 17.5 cent per kg. melk van 3.3 vet. Tot nu toe ls hem niet gebleken, dat deze prys niet juist is, weshalve hy geen aanleiding ziet om deze alsnog te doen wijzigen. BESPREKINGEN MET DR BEEL. Vóór de ministerraad vandaag begon heeft in de loop van de ochtend een bespreking plaats gehad tussen de mi nisters Van Maarseveen en Stikker, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr Beel en enige adviseurs. Voorontwerp Winkelsluitingswet VER. VAN HUISVROUWEN VÓÓR DINSDAGMIDDAGSLUITING. (Speciale berichtgeving). Naar wy vernemen acht de Ver. van Huisvrouwen, welke thans haar stand punt heeft bepaald ten aanzien van het voorontwerp Winkelsluitingswet, het geopend zyn van winkels op Donderdagavond tot 21 uur voor het publiek van niet zo overwegend be lang, dat hieraan, wanneer van de zyde der winkeliers daartegen ge gronde bezwaren bestaan, bepaald zal moeten worden vastgehouden. Voor het aanschaffen van duurzame gebruiksgoederen is het kopen op Za terdagmiddag een zó grote gewoonte geworden, dat men daarvan niet ge- makkeiyk meer zou afwijken. Handha ven van het geopend zyn op Zaterdag middag wordt dan ook gewenst geaoht. Wat de overige werkdagen betreft, is het Hoofdbestuur van oordeel dat by een sluiting der winkels om 18 uur ook werkende mannen en vrouwen voldoen de gelegenheid zullen hebben, inkopen te doen, byv. tussen 13 en 14 uur, wanneer tenminste 'n verplichte open stelling voor bepaalde tijden, byv. van, 9 tot 18 uur, gehandhaafd blyft. In het algemeen kan men zich ver enigen met een uniforme winkelslui ting voor het gehele land op Dins dagmiddag na 13 uur. Voor toeristen zal deze regeling echter nog wel eens moeilykheden opleveren en in ver band hiermee ware misschien voor de grote steden een sluiting bij toer beurt te overwegen, hoewel men zich niet ontveinst, dat de controle hier door bemoeilykt zal worden. Tenslotte kan men zich niet vereni gen met de bepaling, dat voortaan ook het verstrekken van z.g. geringe eet waren op Zondagen en algemeen er kende Chr. feestdagen verboden zou zijn, omdat de betrokkenen, die door hun bedrijfsuitoefening slechts een be scheiden bestaan vinden, hierin niet te veel moeten worden bemoeilykt en om dat het voor het publiek zeer bezwaar- jyk zou zyn wanneer 's Zondag onder weg geen kleine versnapering gekocht zou kunnen worden. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 21' Februari, la tegenstelling tot de beide laatste dagen van de achter ons liggende week bestond op de effectenbeurs te Amsterdam vandaag een zwakke stem ming De affaire was beperkt, maar in vrywel alle rubrieken bestond enig VOOR DINSDAG 22 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Angel Iglesia, gitaar; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuw; 8.15: pluk de dag; 9.00: lichtbaken; 9.30: och tendconcert; 10.00: wie komt er ln mijn hokje; 10.15: Marek Weber en zbn orkest; 10.40: schoolradio; 11.00: muziek houdt fit; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: sonate voor 2 plano's; 12.00; Angelus; 12,03: Maria Ncuss, vlooi; 12.30: mededelingen; 12.33: Amusements Orkest, 12.55: zonnewijzer: 13.00: nieuws; 13.25: planoduo; 13.45' uit het boek der boeken; 14,00: Nederlands kamerkoor; 14.30: onder ons; 15.00: school radio. 15.30: planoduo;' 16.00: de Zonne bloem; 16.30: zlekenlof; 17.00: na school tijd; 17.15: lang zullen ze leven; 17.45: Wajang; 18.00: septet Johnny Ombach; 18.20: sportpraatje; 18.30: Ned. strydkrach- ten; 19.00: nieuws; 19.15: het kwartiertje van de guitaar; 19.30: dit ls leven; 19.45: Nlwln-klanken; 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: Koning Lear. treurspel; 22.10: Omroep Kamerorkest; 22 37: actualiteiten; 22.45: avondgebed en liturgische kalender: 23.00: nieuws; 23.15: Het blaasinstrument ln de kamermuziek; 23.4524.00: liederen van Franse componisten. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15; van oude en nieuwe polka's; 7.50: dagopening; 8.00: nieuws; 8.15: och- tendvarla; 8.55: korte gesprekken; 9.00: gram.pl. 9.30: waterstanden; 9.35' aubade; 10.00 morgendienst; 10.15: arbeidsvitami nen; 10.50: v. d. kleuters; 11.00: zang en plano; 11.30: de wekker; 12.00: Papavers; 12.30: mededelingen; 12.33: v.h. platteland; 12.40: Pierre Palla. orgel; 13.00: nieuws; 13.15: mededelingen; 13.20: Promenade Orkest; 14.00: met naald en schaar; 14.30: radio matinee; 16.25; honderd beroemde componisten; 16.40: de schoolbel; 17.00: kinderkoor. 17.30: Les Gars de Paris; 18.00: nieuws; 8.15: Tom Erlch, plano: 18.30:" (RVU) verandering; 19.00: radiostrip; 19.10: Semper Pldelfs; 19.15: achter het voetlicht; 19.30: radio muziek Journaal: 20.00: nieuws; 20.05: ln het radio zoek licht 20.15 bonte Dlrcdseavondtreln; 21.30: allerlei; 21.35; als lk daar nog aan denk; 21.45: buitenlands overzicht: 22.00: Maria Zamora; 22.30: cello en plano; 23.00: nieuws; 23.1524.00: werken van Mozart. AGENDA MAANDAG. Steenschuur 4: Ned. Ver. voor Sexuel# Hervorming. Spr. Gé Nabrlnk. 8 u. nam. Zoeterw. Singel 22: Spr. J. Reys over Montes8orl-onderwys. 8 uur nam. Stadszaal: My voor Toonkunst. Vlool- sollst Simon Goldberg, 8 uur nam. Federatie-huls (Gerecht 10): Splr. Ver. Harmohla. 8 uur. Rehoboth (Rapenburg 10)Geref. Gem. onder 't Kruis. Spr. ds J. A. Smlnk, 7.3Q uur nam. Rapenburg 22: Ledenvergadering MIJ voor Toonkunst. 8 uur nam aanbod. De actieve fondsen werden by de opening reeds beneden de slot- koersen van Vrydag ingezet en liepen onder beurstyd nog verder achteruit; by het scheiden van de markt werd op ongeveer het laagste peil van de dag gehandeld. De koers van Konlnklyken kwam vier punten beneden 300. Ook de industrie-aandelen lagen zwaar ln de markt. Vooral voor Unilevers moest nogal wat aanbod worden verwerkt. Het fonds kreeg een nadelig verschil van een zevental punten te boeken, Philips en Aku's waren eveneens enig* punten lager. Op de Scheepvaartmarkt kwamen de bekende toonaangevend*! soorten alle iets lager. Voor cultuur fondsen was de stemming uitgesproken zwak. Van de Suikerwaarden verloren H.V.A.S een zestal punten; een onge veer even groot verlies kregen Am sterdam Rubbers te verwerken. Aandelen Deli My gingen vijf punten achteruit. De minder courante cul tuurfondsen waren byna algemeen la ger. De conversielening 1947 zakte op nieuw een fractie ln; ook de andei* Nederlandse Staatsobligatiën haddem een gedrukt voorkomen. Voor gemeeifc» telijke en provinciale leningen was da stemming eveneens aan de zwakk# kant. De Amerikaanse markt was ver laten.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3