Deviezen ziften in de Nederlandse bodem Van New Look naar ,Duifjesmodel Voor de Vrouw SIGAAR EN VROUW J Hoe de luchtbrug op Berlijn ontstond Na een maand waren de kinderziekten overwonnen UIT DE RIJNSTREEK Het Leidsch Dagblad ZATERDAG 19 FEBRUARI Aardappelvezels kunnen jrachtvoederpositie verbeteren t Wij behoeven er de redevoeringen i ran de minister van Landbouw, Visse- rij en Voedselvoorziening, ir S. L. Mansholt en die van dr S. L. Louwes, directeur-generaal van de Voedselvoor ziening. maar op na slaan om te weten, dat wij in de toekomst, met bel oog op de schaarse deviezenposi- i (ie, zoveel mogelijk moeten streven om de hoogwaardige voedermiddelen uit en in eigen land te produceren. Bezield van deze gedachten is by prof. j[H J. C, Tendeloo. hoogleraar van de Landbouw Hogeschool te Wageningen en directeur van het Proefstation van de gjrdappelverwerkende industrie, van prof ar G M. v. d. Plank en dr J. jürschfeld van het Zoölogisch Instituut te Utrecht en van de heer J. W, Bonda, voorzitter van het Leidse Vebo-bestuur, welke laatste ook aan het hoofd staat v3n Bonda's Veetechnische voorlich tingsdienst. tijdens een reis naar en door Amerika het idee gerijpt om wegen te hnden om meerdere voortbrengselen uit te Nederland.se bodem te halen, die voor veevoeder geschikt zijn. Zij hebben het daarbij vooral gezocht in de richting van tet gebruik maken van tot nog toe ver- vaarloosde afvalstoffen. Hun weg, of om het juister te zeggen, ij* weg van de heer Bonda, die zich voor dit onderzoek wel zeer geïnteresseerd heeft, leidde naar de provincie Gronin gen. het centrum der aardappelmeelin- dustTie. waar hem opviel, dat men na ce fabricatie van aardappelmeel in feite niet goed raad wist met de overgebleven aardappelvezels (moes). Alleen al in 1943 vis dit een hoeveelheid van 250.000 ton, cie zonder meer werd vernietigd. De suiker in deze aardappelvezels. alsmede de doorgaans goedkope zetmeelwaarde, hadden zijn belangstelling voor dit .eindproduct" opgewekt en deden hem besluiten er een hoeveelheid van te ko pen voor liet nemen van proeven op zijn proefboerderü „Bellesteijn" te Wasse- naar. PROEVEN SLAAGDEN UITSTEKEND. Hoewel de heer Bonda uiteraard wel begreep, dat deze vezels niet afzonder - I ijk konden worden gevoerd, paste hij bü het nemen der proeven een nieuwe sijze van ensileren (inkuilen) toe, n.l pras mee aardappelvezels. Vooraf was theoretisch reeds vast komen te staan, dat bij deze vezels de voorwaarden tot Terming van melkzuur aanwezig waren. De practijk moest echter uitmaken hoe de verhoudine van gras en vezels diende t» zijn en of de juiste stammelkzuur- bacteriën werden gevormd. Om zijn verwachtingen te realiseren werden in een „batterij" van 5 silo's de proeven genomen, waarbij het aan tal toegevoegde kilogrammen vezels varierede van 25 tot 50%. Deze proe ven begonnen 4 Mei jL en wel met zeer jong. eiwitrijk gras. De monsters van deze ensilages werden door des kundige medewerkers van 't Centraal Instituut voor Landbouwkundig on derzoek te Wageningen getrokken en op de laboratoria geanalyseerd. In middels ziin de resultaten van dit on derzoek, die pleiten voor de juistheid van 's heren Bonda's proefnemingen, bekend geworden. Nu ook de officiële instanties met deze nieuwe methoden op de hoogte ziin ge bracht en is toegezegd, dat ook zij. ge zien de mogelijkheden, welke de aard- appe1 vezels voor de veehouderij bieden, uitgebreide proeven zullen nemen, Is de I heer Bonda er één dezer dagen toe over gegaan om ook de pers van zijn voor de Nederlandse veevoederpositie zo uiter mate belangrijke „vinding" op de hoog te te stellen. Met een: „Er zitten deviezen in de grond" opende de heer Bonda het on derhoud om ons vervolgens een uitvoe rige beschrijving te geven van de door hem toegepaste methoden, welke wü, ontdaan van de vele technische bijzonder heden. hierboven reeds opsomden. De reden, aldus de heer Bonda. dat ik voor mijn proeven aardappelvezels ge bruikte. was. dat ik verwachtte en die verwachting is ook niet beschaamd naast de conserverende werking, een zeer goedkoop zetmeel over te houden, dat in combinatie met eiwitrijk gras een uitstekend en toch goedkoop voeder zou kunnen vormen Hoewel wij de eenvou- suikers in aardappelvezels ookai"- treffen in „Melasse", heeft dit laatste overigens zeer behoorlijke middel echter het nadeel, dat het vrij kostbaar is en van zijn voedingswaarde verliest. Een belangrijke factor voor de prac- tiik bleek tevens het feit. dat door de bijvoeding van vezels het grasverbruik terugliep, zo zelfs, dat wij meer gras konden ensileren met vezels dan oor spronkelijk in de bedoeling lag. waar door er ook weer vroe^ etgroen beschik- baar kwam. Door bïjvoedering tijdens de weidegang met aardappelvezels bleek dus, dat wij niet alleen meer gras voor de winter konden conserve ren, maar zelfs meer koeien konden houden op dezelfde oppervlakte en er wel een zeer intensief gebruik werd gemaakt van het groenland. EEN UITSTEKENDE MELKGIFT De heer Bonda. die op grond van zijn ervaringen de verhouding grasaard appelvezels 5050 het gunstigst acht, vertelde ons nog, dat de koelen en ook het Jongvee de nieuwe ensilage met gTaagte opnemen De resultaten waren: een uitstekende melkgift en een diep- glanzende kleur van de beesten, zoals in de weide. Hij schrijft dit toe aan de uit stekende kwaliteit van de ensilage en aan het hoge carotlne-geha'te. n.l. 569 mg/kg in de droge stof, hetgeen belang rijk hoger is dan in prima gedroogd gras. Hoewel het voorkeur verdient om deze nieuwe wijze van ensilering in silo's toe te passen, kan dit ook geschieden op de grond zonder silo. De heer Bonda. die gezien het' gunstig oordeel van het Centraal Instituut voor Landbouwkundig onderzoek te Wagenin gen, voor dit product, ook al met het oog op onze huidige deviezenpositie. nog een grote toekomst ziet weggelegd, wees er ons nog op, dat deze eenvoudige en goedkope wijze (de prijs van 100 kilo I vezels varieert van f. 1.25 tot f. 1.50) bin- J nen het bereik van iedere boer ligt. Er j zit, aldus eindigde de heer Bonda ons gesprek, geld in de grond. Aan de boe- I ren de taak om het er uit te halen! Scheppingskoorts in de Parijse modehuizen (Van onze Parijse correspondent). Zo goed als de kellners en de profes soren. de straatmuzikanten en ae druk kersknechten, de schoolopzieners en de opticiens, hebben in 't ordelijke Frank rijk natuurlijk ook de mode-ontwerpers zich in een vakvereniging georganiseerd. Hier, in de bcezem van hun syndicaat, worden elk jaar gemeenschappelijk de ontwerpen gecoördineerd tot een nieu we mode, werden de kleuren vastge steld, die zullen overwegen, wordt de taillebreedte alsmede de lengte der rok ken bepaald. Enfin, Hier wordt de vrouwelijke helft van het mensdom voorgeschreven, wat de volgende maand mooi of lelijk is, modern of hopeloos ouderwets. De mode-ontwerpers werden door hun syndicale voorschriften tevens verplicht, hun voorj aars ontwerpen nooit voor 18 Maart wereldkundig te maken. Dan gaat voer hen pas de officiële lengte in, zelfs wanneer, als dit jaar, de bontgele pluimen der mimosa Parijs al maanden lang in een uitbundige voorjaarsstemming hebben gebracht Op overtreding van het syndicale voor schrift staat 'n bcete van 100.000 francs (1000 gulden) en men meet wel aanne men dat dit bedrag, dat nauwelijks de waarde vertegenwoordigt van twee wil lekeurige japonnetjes van fab)i, rouff of ricci, onvoldoende werking vermag uit te cefenen. want elk seizoen weer weet weken van tevoren iedereen, die dat weten wil. haarfijn van de komende mode te vertellen, wat iedereen weten meet. In werkelijkheid zijn de mode-konin gen minder clisoreet dan ze willen schij nen. Ze ..hebben zelfs het hart op de tong, vooral wanneer men ze overvalt tijdens de crisis van hrn scheppings- koorts. Zoals in deze weken. Ze horen tct een zeer curieus men sensoort, Artisten met ongebruikelijk veel zakenlnstinct. Ze weten hun ont werpen te verkopen. Comedianten zijn het ook. In geen beroep word zo ge- makkelijk vandaag iets aanbeden dat I gisteren als iets afgrijselijks gedoodverfd werd. Zij kondigen elk jaar een nieuwe tctale revolutie af. Vorig jaar lange rokken. Dit Jaar korte rokken. Vorig jaar gedekte kleuren, dit jaar tinten hemelsblauw, helrood, bladgroen). Men herinnert zich misschien neg, dat de veelbesproken New Look op de keper beschouwd zo heel erg nieuw niet was,- en dat de heren Fatoh en Paquin en de dames Ricci, Rouff en Schiaparelli, vorige lente, toen ze hun ontwerpen uitbroeiden, met hun geest tamelijk ver in het verleden verwijlden. Ze zien dat nu zelfs ook wel in. Geen New Look dus meer voor 1949. De mode van het komende seizoen wordt niet meer door onze grootmoeders geïnspi reerd, maar door een fiere, niet onele gante vogel, namelijk de duif. Je meet er maar op komen. De benen mogen dus weer worden gezien (de rok komt een 35 om boven de grond te hangen) de taille blijft op gelijke hoogte acch wordt een centimeter cf wat ingesnoerd, de vlerkjes worden wat gewiekt kor te mouwen dus en wat men de „na tuurlijke vormen" noemt, zal dank zij de kropduif weer natuurlijk gedragen mogen worden? Het kopje tenslotte werdt licht en minuscule gehouden middels een coiffure van korte haren en een hoedje met kleine, omgeslagen randen. Op jassen en jurken zijn veel knopen toegestaan en veel zakken echte of voor de scherts en de kleu ren verschijnen als gezegd in gepronon ceerde tinten. Het devies voor 1949 Luidt dus: me vrouw, uw naam is duif. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Hlndricus Pieter, z. van G. H. Bosker en A. Havlnga; Elsje Catharlna, d. van W. F Stouten en E. C. Kriek; Maria Cornelia, d. van H. van Weizen en C. Stravers; Al fred, z van J. J. Stouten en J. H. M. Kaapaan; Laurens, z. van L. Verhoeven en G. M. Kramp. Menu voor Februari Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Zondag: Selderijsoep: spruitjes, vlees, aardappelen; custardvla met appelmoes. Maandag: Vermicellisoep; jachtschotel (met vlees van Zondag), andijviesla. Dinsdag: Rest vermicellisoep; andij vie. gebakken bloedworst, aardatoelan. Woensdag: Zuurkoolstamppot; haver moutpap. Donderdag: Prei, gehakt, aardappe len. Vrydag: Bieten, bakbokking. aardap- pelpurée. Zaterdag: Erwtensoep met krabbetjes; wentelteefjes. Dit is dus een eenvoudig menu voor een week in Februari. Nog steeds Is het winterkost, want de koude maanden hebben we nog niet achter de rug. Eén gerecht is er. dat in alle jaarge tijden op onze tafel blijft verschijnen: de aardappel. Zijn voedingswaarde blijft echter niet steeds dezelfde. De aardappel immers bevat vlak na de oogst het grootste gehalte aan vitamine C. Bij het bewaren gaat dit langzamerhand ach teruit en hoe meer de tijd voor de vol gende oogst nadert, hoe minder er van h^t vitaminegehalte der oude aardap pelen is overgebleven. Daarom is het juist in het vroege voorjaar zo nodig, om vruchten en zoveel mogelijk groen ten (ook rauwe) te gebruiken, teneinde daarmee het vitamine C-gehalte van onze voeding op peil te houden! Daarom geven wij bij dejachtschotel, waarin al uien zijn verwerkt, ook nog wat andijviesla. We gebruiken daarvoor deze keer alleen de lichtgroene en gele binnenste blaadjes. Deze snijden we kort voor de maaltijd zeer fijn en ver mengen ze met een slasausje. Het buitenste, groene deel van de an- dijviestruiken wordt op een koele plaats tot de volgende dag bewaard. Dan snij den wij het in stukken en koken die op de gewone manier. Zo hebben wij ver schillende gerechten van een en de zelfde groente. Voor de zuurkoolstamppot van Woens dag, die maar 30 minuten behoeft te koken, houden we een beetje rauwe zuurkool achter, snijden die zeer fijnen mengen ze op het laatste ogenblik dooi de stamppot- Daardoor zal dit gerecht rijker zijn aan vitamine C, dan wamieer we alle zuurkool meekoken. Op het Zaterdagmenu staat erwten soep, maar: erwtensoep met aardappe len en flink wat groente (bijv. knolsel derij, prei, ui, peterselie of wortel) erin verwerkt; dat komt namelijk niet al leen de smaak, maar ook de voedings waarde ten goede. De geëmancipeerde vrouw is niet voor een kleintje vervaard. De laatste eeuw heeft haar zóveel voordelen in de beminnelijke schoot geworpen, dat zij tegenwoordig in menig opzicht het mannetje al of niet echtgenoot volledig staat. Wij misgunnen de vrouw deze verst erkte we erbaarhei dsposi ti e geenszins: integendeel, zien altijd met vreugde hoe de geestelijke zowel als sportieve ontwikkeling der Eva's hand over hand toeneemt en haar dikwijls al een gelijkwaar dige plaats naast de wat beduusde Adams doen innemen. Zagen wy niet onlangs in het vertraagde filmjournaal de ge spierde dybenen van Fanny Blan- kers—Koen, die met deze massieve onderdanen de sportenthousiasten van Australië tot bewondering bracht? Daar kunnen de heren nauwe- ltfks tegenop! Of lezen wy niet de verzen van Henriëtte Roland Holst met sty- gende verering, om van de gevatte antwoorden van Annie Romein- Verschoor tijdens de Oiympus-keu- veltjes maar niet te spreken?. Onze hoogachting voor dit alles neemt ongekende afmetingen aan. Waarmee gezegd wil zyn, dat we tenminste in dit opzicht een pro gressieve inslag hebben. Maar toch Soms bekruipt ons een gevoel van wrevel, wanneer zekere gren zen overschreden worden. Grenzen der aesthetica. Om Andere grenzen bekommeren wy ons niet, want iedere vrouw moet per slot zelf weten, welk een indruk zy wenst te maken op het mannelyk geslacht. Maar er zyn toch héél bepaald gevallen, waarin ons innerlijk ge voel zich verzet tegen uitwassen. Een meisje of een dame met een sigaret vinden we dikwijls char mant. Een meisje of een dame met een broek aan niet met dè broek aan kunnen het Inderdaad óók zijn. Maar een vrouw met een „Si gaar" hebben we altyd onuitstaan baar gevonden. Daarmee zien we Churchill héé1 wat liever pronken. Laat nu juist déze foto van een „schone" uit Denemarken ons on der het oog komen: het schynt, dat daar al vele dames een luch tig trekje uit een zware Havanna tydens het koken en andere huis- houdeiyke werkzaamheden nodig hebben, om er de moed in te houden. Doch het ontneemt óns de moed, om één vrouw nog ooit lief aan te kyken! Als zy het tenminste in óns land in haar hoofd haalt deze gewoonte na te apen. Een sigaar alleen kan Iemand soms al misseiyk maken. Hoeveel misseiyker wordt ge dus van een sigaar in een vrouwen mond! Afgesproken lieve dames: U doet het niet FANTASIO. (Van onze Beriynse correspondent) De luchtbrug, waarlangs sedert Juni van het vorig jaar de West-BerUjnse sectoren met hun by na twee en een half millioen inwoners van levensmiddelen en kolen worden voorzien, is weliswaar geen wonder, maar zy is een prestatie, die belangstelling en achting verdient. Van het begin der blokkade af hebben Britse en Amerikaanse transportvlieg tuigen ongeveer 570.000 ton lading naar Berlijn gebracht. Dat heeft alleen de Amerikanen tot nu toe circa 110 mil lioen dollar gekost. Voor benzine en aan alphen BAZAR CHR. PEUTERSCHOOL Ten bate van de Chr. Kleuterschool lal op 22, 23 en 24 Februari a.s. in de 1 school in de Hoofdstraat een bazar morden gehouden. O.a. zullen te bezlch- j tizen zijn de poppen Yan H.M. de Ko- ningin. ALPHENS OUDSTE INWONER OVERLEDEN. I In de leeftijd van byna 99 jaar is gis teren in onze gemeente overleden de heer C. Kramer die de oudste inwoner to gemeente was. BENTHUIZEN Bedankt voor beroep Ds Chr. v. d. Woestjjne van Ridderkerk heeft be dankt voor het beroep door de Geref. Gemeenten alhier uitgebracht. bodegraven Medische Zondagsdienst Deze wordt 'aargenomen door dr Beye en dr Sc'nreuder. wykverpleegster is zuster Eool, Stationsweg 11. boskoop Begrafenis B. B. C. Felix Onder grote belangstelling had Vrljdae- oidda» op de algemene begraafplaats de Uraardebestelllng plaats van bet stoffe- ^X overschot van de heer B. B. C. Fellx, jjoeger lid van de firma Fellx en Dijkhuis. lijkbaar was gedekt met een schat (an bloemen. Aan de groeve werd het woord gevoerd soor de heer M. J. Rosbergen, zwager van overledene, die o.m. memoreerde wat de 'imllie in de overledene heeft verloren, j Hierna sprak de heer J. Dykhuls. die °Jnkte voor het goede voorbeeld, zowel op min- en kweekgebled alsmede ln zaken. Derde spreker was dr E. F. Jacobl, Directeur der Rljkstulnbouwschool te Bos- «op. die namens school en personeel voor het vele dat de overledene "w het tulnbouwonderwljs heeft gedaan. lot slot sprak de heer J. P. Werkman, a«mens de vereniging „De Proeftuin". De oudste zoon dankte mede namens jo moeder en familie de sprekers alsmede j i^gïele aanwezigen voor hun belangstel- Medische Dienst Zondag zal de t'^Msche dienst verzorgd worden door Qr T. de Jong, telef. 40. J^fierL Stand Geboren: Hendrlka -•«ia Theresla. dr van T L. van der I en C. J. van Leeuwen; Eduard, zn «n A. Vuijk en N. Booy; Cornells Jo- Twï?®8, zn van T. J. Toor en J. Romljn; ra» p'e.' dr van G Gelderblom en J. C. (W Harmen Hendrik, zn van P. van PrL en c F- A- Hulsman; Petrus anciscus, zn van J. Vermeulen en M. J- de Jong tfltawd Hendrik Glazenborg 41 jr en Hendrlna Hagen 35 Jr. v-' V Pn Geertje Schouten, echteen. p„j. p van Heiningen 65 Jr: Gerrlgje tornhout, wecl- van J. Akerboom 88 jr; fetavus Bernardus Cornells Fellx 81 Jr. JAARVERGADERING „HET MOSTERDZAADJE". Voor een goed gevulde zaal van „Sal- vatori" hield de onderafdeling van de C.J.V. „Het Mosterdzaadje" Vrydag avond haar jaarvergadering. Na afwerking der periodieke werk zaamheden ving een gezellig en fees- teiyk samenzyn aan. Het programma vermeldde o.m, een toespraak -over „De karaktervorming van onze jongens" en leuke toneelstukjes, afgewisseld door declamatie. Het was al laat toen deze uitstekend geslaagde avond met dankgebed werd gesloten. P. v. d. A\ In de deze week gehou den bestuursvergadering van de afd. Boskoop van de Party v. d. Arbeid zyn de bestuursfuncties als volgt verdeeld: P. D. Noest, 1ste voorz., P. v. d. Dool, 2de voorz., J. W. van Otterloo, 1ste seer., P. G. Valk. 2de seer., J. H. Nieu- werf, 1ste penningm. en D. Kalkman, 2de penningm. Voorts werd nog mede gedeeld. dat voor herplaatsing op de candidateniyst der gemeenteraadsver kiezing niet meer in aanmerking wen sten te komen de heren H. Geers en D. Kalkman. In de plaats hiervan zyn candidaat gesteld de heren A, C. van Dam en J. W v. Otterloo. N.C.R.V.- STER AVOND. In de Geref. Kerk alhier werd een goed geslaagde z.g. Steravond gegeven, uitgaande van de Ned. Chr. Radiover eniging. Voor deze avond bestond veel belangstelling, zowel uit Boskoop als uit de omgeving De opening geschiedde door ds A. de Leeuw, Ned. Herv. pred. alhier. Het muzikale gedeelte van het zeer afwis selende programma werd verzorgd door het zangkoor „Fryske Stimmen" onder leiding van de heer Smit, met mede werking van de sopraan Mien Peters, en door het Radio-koperkwartet on der leiding van Fred Hausdörfer. Dit muzikale optreden vond zeer veel waar dering. Een propaganda-woord werd gesproken door de voorz. der NCRV mr A. B Roosien, die daarbij wees op het gevaar, dat zi. schuilt in de z.g. „nationale omroep". De spraakwaterval van deze avond was een succes voor de heer J. Visser te Boskoop, die de eerste prys behaalde met een toespraak over „De Friese K1oderdracht". De avond werd gesloten door ds H Pol, Geref. predikant. hazepswoude JAARVERGADERING „HOU VAST". Vrydagavond hield de Chr. Gymna stiekvereniging „Hou Vast" alhier, in het Hotel het „Oude Raadhuis" haar jaarvergadering. De voorzitter de heer M. Jansen, opende. De penningmeester de heer J. Rademaker, bracht verslag uit van zyn financieel beheer. Het bleek dat de kas sloot met een batie saldo van f. 206.23.- -\;n de beurt van aftre den waren mei. D. van Aalst en de heer N. van den Bosch. Beide werden her kozen. Besloten werd om een verloting te houden voor aankoop van nieuw ma teriaal. Tevens werd besloten om in het begin van de zomer een Nationaal Kam pioenschap te houden in Hazerswoude. De pryswinnaars van de gehouden wed strijden waren: le prys: mej. T. Staal, 2e prijs: mej. A. van Dorp, 3e prys: mej. M. de Ruiter, 4e prys de heer E, Hoo- gendoorn en de 5e prijs de heer N. van den Bosch. De pryzen werden door de voorzitter met een toepasselijk woord aan de winnaressen en winnaars uitge reikt. De collecte over de maand Januari voor het kerkblad heeft opgebracht de som van f. 63.20 die voor het gedenk raam in de consistorie f. 225. KOUDEKERK JAARVERGADERING GEREF. JEUGDCLUBS. In hotel De Bruin hielden de Jon- gensclutos „De Brug" en „Timotheus" met de Meisjesclub „De Schakel" ii-un jaarvergadering, die goed was bezocht. De leiding van het eerste deel der vergadering was ln handen van de heer J. de Wit, die in zyn openings woord wees op het grote belang van de Jeugdclubs. Hierna volgde een de clamatie van Nettie Kerkhoven, ge volgd door het jaarverslag in de vorm van Thcmasvaer en Pieternel. Momenteel zyn er 150 jeugdigen lid. Dc leden Dik van Doorn, Nies Rade- maker en J. v. d. Vis behandelden Bybel-, Kerk- en Vaderlandse geschie denis, afgewisseld mt declamatie, zang, tableaux en verenigings-revue. Ook de spraakwaterval viel erg in de smaak. Na de klompendans sloot de voorzit ter der oudercommissie, de heer J. D. Reyneveld, deze prettige en ook leer zame avond, waarvan het 2de deel cn- der leiding stond van de heer C. v. d. Vis, DS JOH. POORT MAAKT KENNIS MET DE NED. HERV. GEMEENTE. Vrijdagavond was de Ned. Herv. Ge meente in grote getale byeen in de koorzaal om de beroepen predikant, ds Poort, van Giessen-Oudekerk, en echt genote te begroeten. Ds Chr. v. d. Leeden van Hazers woude, consulent, riep allen een har telijk welkom toe, ln byzonder ds en mevr. Poort. Vervolgens zeide spr. dat het beroep met algemene stemmen ls uitgebracht. Het is te begrijpen dat het voor U enigszins moeilyk is. want Koudekerk roept en Giessen-Oudekerk trokt. Maar wij hopen dat de weeg schaal ten gunste van Koudekerk over mag slaan. U maakt kennis, aldus spr., met de gemeente en afgevaardig den der diverse verenigingen, en met de leidende personen daarvan, oa. met de Herv. Jeugdraad, Jonge Kerk en Kerkkoor. Spr. besloot met: „wy ho pen dat gy Uw dienst in Christus nier moge gaan vervullen, Wien wy ook bidden: „Uw wil geschelde". De neer J. v. d. Sterre sprak als tolk der gemeente. U maakte kennis met de kerkeraad, die een goede weerspiege ling der gemeente is. Zoals in vele ge meenten is hier nood; mooht gy met •barmhartigheid bewogen zyn over deze schare, zy zal zeker ten volle achter U staan. Burgemeester Verheul sprak namens de burgerlijke gemeente. Deze spreker wenste dat ds Poort» vrijmoedigheid mocht hebben cm over te komen en 'het beroep te aanvaarden. Nadat ds v. d. Leeden nog enkele woorden gesproken had, verkreeg ds Poort het woerd. 2% jaar geleden deed ik myn intrede in mijn huidige ge meente. Wij horen terdege Uw reep, en zullen dit biddend overdenken. Nadat gezongen was Gez. 90 3, was er gelegenheid persooniyk met ds en mevr. Poort kermis te maken, waarvan allen gebruik maakten. Des middags werden ds en mevr. Poort rondgeleid in kerk en pastorie. leiderdorp Ver. van Vrijzinnige Hervormden. Genoemde vereniging hield de Jaarver gadering ln haar gebouw aan de Linde laan. De voorzitter, de heer A. de Jong, sprak een kort openingswoord. Hierna volg de de verslagen van secretaris en penning meester. Uit deze bleek de toestand van de vereniging bevredigend; wat de finan ciën betreft ls dit mede te danken aan de opbrengst van de gehouden bazar. Over actuele onderwerpen werd nadien gediscussieerd. NIEUWKOOP UITVOERING GYMNASTIEK VER. „O.K.K." Donderdagavond gaf de plaatseiyke gymnastiekvereniging O.K.K. ln de zaal van het Sporthotel haar jaariykse op voering, welke voor een geheel uitver kochte zaal plaats vond. Deze uitvoering vond veel waardering. Burgeriykc Stand Geboren: Cornelia Adrlanus, z. van N. van Koert en A. P. v. d. KlelJ; Jahanna Maria, d. van E. H. van Dam en A. M. Blom; Maria Wilhel- mlna, d. van W. van Capel en M. H. v. d. Zwet; Johannes Petrus, z. van P. H. N, de Bruin en A. J. Hessels; Pieternella, d. van A. Plalsler en C. de Wit; Hendrlka. d. van H. v. d. Ham en C. J. VermelJ; Klaas Pieter, z. van P. K. Both en A. Hoogcn- doorn. Getrouwd: Hendrik Oudshoorn, 28 Jaar en Maria Christina KaptelJn, 24 Jaar Overleden: Jan van Middelkoop, 61 Jaar; Margaretha Hendrlka Vis, wed. van J. Voorsluis, 67 Jaar. wouh ■'ie Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Adrlanus Cornells, z. van J. A. C. Slinger land en A. Hoogendoorn Adrlaantje El- drina. d. van J. P. van Straalen en S. v. d. Breggen. Overleden: Cornells de Blanken, 32 Jaar; K Stlgter-Strookman. 82 Jaar. Uitvoeringen van de Harmonie. Het Fanfarecorps „Harmonie" heeft op Donderdag- en Vrijdagavond een openbare uitvoering gegeven ln de bovenzaal van Hotel Swama. De voorzitter, de heer J. W. Keessen, opende met een geestige speech. Eerst speelde het korps het Wilhelmus wat door het publiek staande werd aangehoord ter ere van de geboortedag van Prinses Marijke. Daarna werden zes nummers op voortreffeiyke wijze gespeeld, wat het pu bliek met applaus beantwoordde. Na de pauze trad het bekende cabaretgezelschap Hofman uit Amsterdam op. Dit gezelschap wist de aanwezigen goed te amuseren. De voorzitter meende de tolk van de aanwezigen te zijn in zijn dankwoord. salarissen voor het personeel werden ruim 25 millioen dollar en voor repara ties aan vliegtuigen en vrachtauto's byna 40 millioen dollar uitgegeven. Het verlies van 19 machines vormt een schadepost van 4,7 millioen dollar. Hce indrukwekkend deze cyfers ook mogen zyn, zy vermogen geen beeld te geven van de dramatische omstandig heden. waaronder de brug door de lucht werd gebouwd en van de moeiiykheden, waaronder zy neg steeds in stand werdt gehouden. Toen in Juni 1948 de Beriynse crisis begon en generaal L/ucius Clay de mo gelijkheid overwoog om met wapenge weld een corridor naar het belegerde Berlijn te scheppen, dook plotseling lui tenant-generaal Albert C. Wedemeyer, een lid van de Amerikaanse generale staf, die toevallig te Beriyn vertoefde, in het Amerikaanse hoofdkwartier op. „Ge zyt zonder twijfel in staat," zei hy tot generaal Clay, „uw positie te Berlijn te handhaven als ge over voldoende vliegtuigen beschikt," Wedemeyer had tydens de jongste wereldoorlog het be vel gevoerd over de Amerikaanse strijd krachten in China, die na de versper ring van de Burmaweg eveneens maan denlang met behulp van vliegtuigen waren geravitailleerd. Hy kende het klappen van de zweep en op zyn ge zaghebbend advies kreeg luitenant- generaal Curtis Lemay de opdracht een nieuwe „hump" (zo heette de Chinese luchtbrug) te organiseren. De voorstel ling, welke de Amerikaanse leiding zich aanvankelijk van deze „onderneming Vittles", van haar capaciteit, omvang en duur maakte, was niet overweldi gend. Generaal Clay rekende er op, dat hoogstens 500 tot 700 ton levensmidde len per dag docr de lucht naar Beriyn zouden kunnen worden getransporteerd. Van een voortzetting der luchttrans porten gedurende de wintermaanden was nog geen sprake en niemand ver wachtte dat de luchtbrug langer dan drie weken zou duren. In dat opzicht dachten de Amerikanen er niet veel anders over dan de Russen. Het ontbrak aan vry wel alles. Met moeite en nood werden 110 vliegtuigen, tweemotorige Dakota's, byeen geschar reld. Het waren grotendeels machines, die aan de operaties op het Chinese oorlogsterrein en aan de invasie in Noord-Afrika hadden deelgenomen. Veteranen der lucht, ten dele zelfs opgekalefaterde wrakken, afkomstig van de Amerikaanse vliegtuigkerkhoven, maar inmiddels werkten de telefoon en de radio en vyf dagen na de opening van de luohtbrug kwamen op de vliegvelden van Frankfurt en Wiesbaden de eerste Skymasters uit Texas en Panama aan. En het duurde geen half etmaal voor dat de eerste dezer luchtreuzen rc\et 8 ton tarwe aan boord opsteeg naar Ber iyn. Bijna alle reserves aan mensen en materiaal, die de Amerikaanse lucht macht ln Europa kon ontberen, werden in dienst van de luchtbrug gesteld. De grootst mogelijke rationaliteit was no dig cm het bedrijf op gang te brengen en gaande te houden. De benzine moest uit het byna 400 kilometer verwyderde Bremerhaven met tankwagens worden gehaald 'en alleen aan ae omstandig heid dat drie volle tankschepen, die zioh met geheel andere bestemming op de Hoge zee bevonden, onmiddellijk be vel kregen koers te nemen op de Noord west Duitse haven, was het te danken, dat er niet reeds in Juli een catastro- phale stagnatie intrad. Toen het bleek dat de luchtbrug een duurzamer inriohting zou worden, deden zich nieuwe angstwekkende problemen voor. Een uitbreiding V3n de transport dienst vergde in de eerste plaats een verbetering en vergroting van de be schikbare vliegvelden, maar voor de aanleg van nieuwe start- en landings banen te Tempelhof en Gatow waren zware machines nodi?, die met skvmas- ters niet konden worden vervoerd. In de bureaux ran het Amerikaanse „NEDERLAND HELPT INDIË". In antwoord op een vraag van een onzer lezers, of het comité .Nederland helpt Indië" en het comité dat de In donesische studenten, die hun Rijks subsidie weigeren steunt, dezelfde zyn, delen wy mede, dat deze beide comité's niets met elkaar te maken hebben. DE WERKLOOSHEID IN DE V. S. 300.000 nieuwe werklozen zyn verle den maand Ingeschreven in de Verenig de Staten, waar thans 3 millioen men sen zonder werk zyn, wat iets meer is dan het normale aantal", zo verklaar de een ambtenaar van de dienst voor statistiek van het ministerie van arbeid. Volgens hem zou de regering wachten met maatregelen tegen de werkloosheid tot het aantal werklozen de vier of vijf millioen heeft berekit. VIJFTIEN MAAL DE DOOD IN DE OGEN GEZIEN. Een jonge man van 22 jaar is voorde 15de maal aan de electrische stoel ont snapt. 2 uren voor zyn terechtstelling. Het betreft Samuel Taylor, een neger te Montgomery (Alabama), die reeds veertien maal voor dezelfde misdaad was veroordeeld,, n.l. aanranding van een blank meisje. Hy heeft steeds ontkend. Taylor verklaarde, dat hem met geweld een bekentenis was afgedwongen. Het opperste gerechtshof heeft verschillende malen het beroep van Taylor verwor pen, maar telkens heeft de gouverneur van de staat hem uitstel verleend voor een aanvullend onderzoek. De krant voor iedereen luchtwapen te Washington staken de technici de hoofden bij elkaar. Goede raad was duur, maar gelukkig herin- nerde zioh een van de aanwezigen de naam van een burger-ingenieur, die tydens de wereldoorlog ergens in de oerwouden der Amazone vliegvelden had aangelegd en toentertyd hetzelfde vraagstuk op geniale wyze had opge lost. Mr La comb plaoht de benodigde machines met een zuurstofbrander in stukken te snyden, deze stukken per vliegtuig te transporteren en op de plaats van bestemming weer aan elkaar te lassen. Niemand wist waar de goede man zioh ophield, maar een oproep door alle Amerikaanse zenders lokte hem uit zijn schuilplaats en Lacomb zaagde zware tractoren,» puinklopmachi- nes en cementmolens in stukken en brokken en voegde ze op het Tempel hof erveld weer samen. Het was de hoogste tyd. Het grootste Beriynse vliegveld bezat slechts één startbaan, die uit oude, verroeste sta len platen bestond op een dunne laag puin en sintels. Deskundigen waren het er over eens dat deze baan na twee maanden volkomen vernield zou zyn. Onder leiding van Lacomb werden bin nen korte tyd ,op Tempelhof drie be tonnen banen aangelegd en ook by de bouw van het nieuwe vliegveld Tegel in de Franse sector van Beriyn kwa men de machines van de legplaatinge nieur goed van pas. De luchtbrug, die hoe langer hoe meer het voornaamste wapen in de „koude oorlog"^ om Beriyn werd, eiste vooral menselyke werkkrachten. Een SOS-rcep echode over de halve wereld, de mili taire herstelwerkplaatsen van de Ver enigde Staten en van alle Amerikaanse luohtsteunpunten werden uitgekamd en alle misbare technici, monteurs, inge nieurs. piloten, electriciëns en macha- nlciëns werden hals over kop naar de begin- en eindpunten van de Duitse luchtbrug gestuurd. Eind Juli bedroeg de dageiykse vervrachte hoeveelheid goederen, reeds 1500 ton. De luchtbrug had haar kinderziekten doorstaan, zy functioneerde, en generaal Clay, aange moedigd door het aanvankeiyk onver wachte succes, ontwierp plannen vaa grotere dimensies.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 7