fDSGmiT Is samenwerking scheep- en luchtvaart mogelijk! van agenda Schip van 15 millioen kosf-thans 60 a 70 millioen Met een enkel woord STADSNIEUWS Palar slaat weer aan het fantaseren „De. Nederlandse troepen in Indonesië Èjn geheel ln het defensief tengevolge van de actie van het Republikeinse le ger en de guerilla tactiek van de burger bevolking", zo heeft.de afgevaardigde van de Indonesische Republiek bij de Veiligheidsraad. Palar, tijdens een pérs- conferentie te New York verklaard. Hij vergeleek de Nederlandse militaire positie met een. serie zakken binnen het door de Republikeinen bezette gebied. Vervolgens somt hij talrijke berichten van de Republikeinse noodregering te Sumatra op, het een al fantastischer dan het andere. Volgens deze berichten neemt de Ne derlandse militaire actie thans de vorm aan van represailles tegen .de burger bevolking, hetgeen „geweldig verlies van levens, en bezittingen van de armen" veroorzaakt. Palar verklaarde voorts, dat de Ne derlanders trachten de wereldmening in de war te brengen. Zfj zouden een rege ring kant en klaar aan de Indonesische bevolking willen opleggen. De Neder landers staan de militaire waarnemers der V.N. niet toe uit de eerste hand inlichtingente verkrijgen in de gebie den, waar militaire bedrijvigheid is, aldus Palar. „De komende aanbevelingen van de C. v. G. D. en het besluit van het Ne derlands1 kabinet, moeten volledig re kening houden met het militaire suc ces van het Republikeinse leger" be sloot hfj. Medicus schuldig aan moord? J (Speciale berichtgeving! Begin Juli van het vorig jaar werden de bewoners van Kollum in Friesland opgeschrikt door het bericht dat bij Oud- woude het lijk was gevonden van de particuliere verpleegster R. Visser uit Kollum die reeds enige tijd werd ver mist. Ofschoon de doodsoorzaak niet kon worden vastgesteld, kreeg men het ver moeden dat er misdaad in het spel was. De verpleegster werkte veel samen met een dokter uit Kollum, die haar meerma len bij zijn patiënten aanbeval. Kort na het vinden van het lijk vertrok de dokter als militair arts naar Indonesië. Een uit gebreid onderzoek schijnt vermoedens tegen deze arts te hebben doen rijzen. Op last van de Justitie werd hij gevan kelijk uit Indonesië naar Nederland te ruggevoerd en herhaalde malen te Leeu warden verhoord. Thans heeft de dokter echter medege deeld, da.t er inderdaad sprake van moord is en hij hierbij was betrokken. ZATERDAG 19 FEBRUARI ALCALA ZAMORA OVERLEDEN. De gewezen president van de Spaan se republiek, Alcala Zamora, is over leden. Zamora leed aan aderverkalking. Hij vluchtte naar Argentinië toen Frank rijk door de Duitsers werd bezet. Hij is 77 jaar oud geworden Zamora is geboortig uit Andatusië, de „tuin van Spanje". In 1917 werd hij kabinetsminister. Vijf -jaar later trok h\j zich uit het openbare leven terug, totdat hij in 1930 een vooraanstaande rol speelde in de gebeurtenissen, die leidden tot de omverwerping van de regering van koning Alfonso, In 1931 werd hij eerste president vün Spanje. Kort voor de burgeroorlog in 1936 dooi de Cortes afgezet, ging hij in-balling schap, eerst in Frankrijk en daarna in Argentinië. Zamora, die slordig gekleed ging en er niet als een belangrijk man uitzag, verkoos zijn woonhuis te Madrid boven het voormalig koninklijk paleis aldaar, dat hij alleen voor zijn officiële bezig heden gebruikte. Als president stortte hij een belangrijk gedeelte van zijn in komen, dat ongeveer 500.000 gulden per jaar bedroeg, in de staatskas. Na zijn verkiezing schopk hij zijn inkomen van de eerste dag aan een.-fonds voor arme kinderen. In 1941, nadat hij Spanje had ver laten, veroordeelde een gerechtshof in het nieuwe regiem van Franco hem tot 15 jaar ballingschap eh confiscatie van zijn gehele bérit. EEN LUCHTBRUG FRANKRIJK—ENGELAND. Er zal van 4 April af een luchtbrug functionneren tussen Le Touquet en Folkstone. Automobilisten zullen dan met hun wagen in 20 minuten het Ka naal kunnen oversteken. De administratie- en douaneformali teiten zullen tot-een minimum geredu ceerd worden en maar enkele minuten op elk vliegveld in beslag nemen. Zo zal men dus minder tijd nodig hebben om van Frankrijk naar Engeland te ko men, dan om b.v. de Frans-Zwitserse of Frans-Belgische grens te overschrijden. EBERT VAN CORRUPTIE BESCHULDIGD. De burgemeester van dé Sovjet-sec tor van Berlijn, Friedrlch Ebert, is door zijn adjunct, de christelijk demo craat Arnold Gohr, van corruptie be schuldigd. Volgens de kranten zou Gchr Ebert hebben beschuldigd op ei^en gezag wijzigingen te hebben aan gebracht ih dë lijst der bedrijven, die op bevel der Sovjets in zijn sector zijn genationaliseerd; en verscheidene de zer bedrijven te hebben geplaatst op de lijst van bedrijven die aan hun eigenaars moeten teruggegeven worden. Dientengevolge zouden Gohr en de andere christelijk-democratisohe ge meenteraadsleden besloten hebben op positie te voeren ln de gemeenteraad. SKELET UIT DE VOORHISTORIE. Dezer dagen hebben arbeiders, die grond verzetten voor woningbouw, in het Trichterveld, op het hoge plateau ten Westen van Maastricht, schedel- resten en delen van een menselijk skelet gevonden, welke blijkens het gisteren ingesteld onderzoek door de archaeo- loog, drs J. Sprenger, en enige geologen van het Limburgs mijnbureau uit de voorhistorie dateren. Verdere conclusies wil men uit de gedane vondst; niet trek ken, voordat experts op -archaeologisch gebied o.a, van de Groningse universi teit, zijn geraadpleegd. RUSSEN NEMEN IN OOSTENRIJK PAMFLETTEN IN BESLAG. Sovjetrussische autoriteiten in Oos tenrijk hebben een vrachtauto in beslag genomen, die 250.000 verkiezingspam fletten van de rechtervleugel der volks partij naar boven-Oostenrijk bracht. Op de spotprenten ziet men-een serie ke gels met de namen van de landen Roe menië, Hongarije, Polen, Joêgo-Slavië en Tsjecho-Slowakije er op, dis omge worpen zfjn door een bal met het em bleem hamer en sikkel. Slechts één kegel in de Oostenrijkse kleuren rood- wit-rood blfjft overeind. De Oostenrijkse regering vat dit ln beslag nemen „zeer ernstig" op. Men verwacht, dat bij de - geallieerde be stuursraad een klacht zal worden inge diend over de Sovjetrussische inmenging in binnenlandse politieks aangelegen heden. Da inzittenden van de vrachtauto zijn -vrijgelaten doch de auto en de biljet-, ten zijn ingehouden. ENGELAND KRIJGT LUCHTVAART-BASES TERUG. In 1941 stond de Britse regering, voor de tijd van 99 jaar, het gebruik van drie luchtbases ln Brits-West-Indie aan de Amerikaanse luchtmacht af, zulks in het kader van de overeenkomst, waar bij de Verenigde Staten die toen- nog niet in oorlog waren 50, neg uit de eerste wereldoorlog daterende torpedo- bootjagers. ter beschikking van de Britse marine stelden. Thans is bekend gemaakt, dat deze luchtbases aan En geland zullen worden terug gegeven. INCIDENT AAN SOVJETRUSSISCH- AMERIKAANSE ZONEGRENS. Sovjetrussische soldaten en grens wachten uit de Sovjetzone van Duits land hebben gisternacht met eèn loco motief 31 lege Duitse goederenwagons uit dé Amerikaanse zone bij Kronaclï Weggehaald. Aan het hoofdkwartier van het Amerikaans militair bestuur te Berlijn zal volledig rapport worden uit gebracht, waarna dit zal overwegen, of eén protest zal worden ingediend. Casino Dreiging en spanning zijn de 2 beheersende elementen in de ingeni eus samengestelde film „Schimmenjacht" waarin de lugubere Peter Lorre nog niet eens een hoofdrol vervult. 7 Véél meer gaét de dreiging uit van zijn chef, de man, die op een raadselachtige wij ze millioenen schijnt te verdienen. Want in zfjn luxieuse woning zfjn de pracht en praal niét te overzien, Maar van zijn persoonlijkheid gaat zulk een be klemming uit, dat iedereen voor hem beeft, ook zijn vrouw. Wij zouden te ver gaan, wanneer de geschiedenis verhaald werd van de wijze, waarop zij aan de satanische macht van haar echtgenoot ontkomt. De gang van zaken is knap gevonden en laat U tot het einde toe in afwachting, hoe de oplossing zijn zal. Deze film is een aaneenschakeling van achtervolgingen en avonturen op eèn tot hoogste spanning opgevoerd ni veau en behelst o.a. een droomtoestand van een der hoofdvertolkers, waaraan zelfs een psychiater plezier beleven zou. Dat het „eind goed. al goed", ten min ste voor de twee die elkaar liefhebben, na het adembenemende verloop als een wonder op komt dagen, is geruststel lend. Het zou nauwelijks te verdragen zijn geweest, wanneer het óók met deze twee was misgelopen. Deze vlucht voor de verschrikking is een kolfje naar de hand van hen, die er niet tegenop zien een avond van sensatie te beleven! - Rex Spannende luchtgevechten tussen een in China gestationeerd Ame rikaans luchteskader en Japail.se bom bardementsvliegtuigen vormen het hoofdmotief van de film „Vliegende Tijgers". De piloten van dit eskader, die reeds lang voor Amerika ln oorlog met de JaRpen raakte aan de zijde van China meevochten, deels uit overtuiging, deels om het gevaar en de premie van 500 dollar voor elke neergeschoten tegen stander, zijn voor het merendeel on verschrokken avonturiers, voor wie vlie gen het schoonste op dit ondermaanse is. Met hun pijlsnelle jachtvliegtuigen brengen zij de Jappen gevoelige verlie zen toe en trachten met gewaagde bom bardementen de Japanse opmars in China op te houden. De doorlopend on der hoogspanning staande zenuwen zorgen op het vliegveld voor de nodige onderlinge conflicten, terwijl door de film een vnj zwakke liefdesgeschiedenis tussen de eskadercommandant (John Waynel en een Rode Kruis zuster is geweven. Maar dat doet overigens wei nig afbreuk aan deze goed gespeelde film, die de toeschouwer van begin tot einde weet te boeien. Lldo „Duistere wegen" behandelt een onderwerp, waarop, voorzover ons bekend, de filmindustrie nog niet eer der haar belangstelling schonk, n.l. de moeilijkheden, waarmede de chauffeurs van de enorme trucks te kampen heb ben bij hun dagelijks en naohtelijke plichtsvervulling op de eindeloze hoofd verkeerswegen van Amerika. De felle concurrentie dwingt tot topprestaties wat betreft het uithoudingsvermogen der bestuurders, die meestal bij toer beurt hun taak verrichten. Overver moeidheid en onvoldoende concentratie als gevolg van de eentonigheid van het werk zijn oorzaken van vele ongelukken, hetgeen anderzijds het onderling saam horigheidsgevoel en de solidariteit van deze categorie van deze groep van maat schappelijke werkers in aanzienlijke mate versterkt. Om dit onderwerp heen is een spannend verhaal gevlochten, waarin niet alleen de beroepsgevaren worden geschetst, doch bovendien een romantisch gegeven is verwerkt. George Raft, Humphrey Bogart en Anna Steri- dan doen aan deze intrige alle recht wedervaren. Trianon Een hond als hoofdrolspe ler komt in de film slechts zelden voor, aangezien hiermede de gebruikelijke ele menten van een „publiekfilm'' worden uitgeschakeld Dat niettemin, misschien wel 'juist daardoor, een dergelijke film aantrekkelijk kan zijn, bewijst de kleu renfilm „Lassie komt thuis", waarin de prachtige hond Lassie wordt gevolgd door een avontuurlijke periode van zijn leven. Lassie hoort, thuis in Yorkshire, doch moet door zijn baas van de hand worden gedaan, wanneer werkloosheid zijn Inkomsten reduceert en hem niet meer in staat stelt, voedsel voor zijn hond te kopen. Telkens weer weet het .aanhankelijke dier los te breken uit de kennel, waar hij zijn nieuwe tehuis vond, tot hij ten slotte naar Schotland wordt overgeplaatst. Op een getokkig moment weet hij daar andermaal te ont snappen, om van daar uit de lange weg naar zijn eigenlijk tehuis aan te vangen. Tijdens die tocht zien wij hem in aan raking komen met diverse mensentypen en omstandigheden die een aardie beeld geven Van deze schitterende landstre ken. Ten slotte komt het dier uitgeput in Yorkshire aan, waar de toestand van de mensen inmiddels van kwaad tot erger is gekomen. Er is een aardige od- lossing gevonden voor het ..happy endJ', dat zo typisch aan deze film hoort De kleuren vormen nu en dan een bij zondere attractie, doch over het alge meen ziin zij te veel van het - „brief kaart-genre". Luxor Zoals te verwachten viel .werd de bijzondere Deense film „Ditte, -,een mensenkind" voor een week geprolon geerd. LIQUIDATIE DER COMMISSIE TOT I UITZENDING VAN NED. KINDEREN. 1 Na de bevrijding van het Zuiden werd, mede op initiatief van de toen weer in zijn functie- herstelde Directeur-Gene raal van de Volksgezondheid, dr C. v. d. Berg, opgericht de Stichting Nationa le Commissie tot uitzending van Neder- 1 landse kinderen. 1945, welke leiding moest geven aan de .uitzending van kinderen naar binnen- en buitenland. De commissie is dezer dagen in liqui datie-vergadering bijeen geweest. De voorzitter, jhr J. P A., van Len- nep, bracht verslag uit. van, de werk zaamheden der commissie sedert haar oprichting. Dr C, v. d. Berg sprak namens de re gering woorden van dank tot de com missie en al haar medewerksters en -werkers. ln totaal nog 4174 geëvacueerde gezinnen Het aantal geëvacueerde gezinnen c.q, alleenstaande personen, die nog in de verschillende provinciën Verblijven, is als volgt, verdeeld: Groningen 43, Fries land 143, Drenthe 83, Overijssel 136, Gelderland 851, Utrecht 667, Noord-Hol land 1148, Zuid-Holland -734, Zeeland 266, Noord-Brabant 62, Limburg 41. VESTIGINGSEISEN BROOD- EN BANKETBEDRIJVEN. Bij algemene maatregel' van bestuur zijn de eisen t.a.v. de vestiging van brood-, banket- en broodrbanketbedrij- ven" geregel-d. -Vastgelegd is, dat, zoals- tbt hu telkens voon één.Jaar w paald, voer ae vestigingvan verkoop- bedrijven de eisen voor 'handelskennis lager zijn dan die, welke gelden voor het Algemeen Middenstandsdiploma. Q Voor a.s. A-loeders én hun babies. vj )y\ de Kalk-VIlamine D tabletten van DAGRA TWEEMAAL BRAND IN NOORS ZEESCHIP. Griepepidemie neemt af In het algemeen kan er ten aan zien van de huidige griepepidemie ge zegd worden, dat deze de laatste week over het gehele land een zekere da lende lijn vertoont. Deze vermindering zet door. ZATERDAG: L 1 s s e: Bloemententoonstelling, 10 uur voorm 9 uur nam. Volkshuls: Architect F. S. Spanjaard over woninginrichting, 4 uur nam. Stadszaal: Uitvoering D-G.V. „Brunhllde" 8 uur nath. Den Burcht', Carnavalsfeest „Llmburgla" 8 uur nam. Allemansgeest (Voorschoten)Ver. Vriendenboerderij „De Poppenkast 3 u. ZONDAG: Stadszaal: Ëkperimenten van Chandu, 8 uur nam. MAANDAG. Steenschuur 4:. Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming: Spr. Gè Nabrlnk. 8 u. nam. Zoeterw. Singel 22: Spr. J. Reljs over Mor.tessorl-onderwijs. 8 uur nam. Stadszaal: MIJ voor Toonkunst. Viool - sollst Simon Goldberg. 8 uur nam. Federatie-huis (Gerecht 10): Spir.Ver. Harmonla. 8 uur. DINSDAG: Rapenburg 22: Ledenvergadering -MIJ voor Toottkunst, 8 uut nam DE BIOSCOPEN. Casino „Schimmenjacht (18 Jaar) Zat en "Zon 2.30, 4 45; 7 en 9.15 uur: overige dagen -2,90, 7 en 9.15 uur. Lldo .Duistere wegen" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30. 4.30. 7.15 en 9 15 uur, overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Dltte een mensenkind" (18 Jaar) Zat en Zon 230. 4.45. 7 en 9.15 uur; overig edagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Hex „Vliegende Tijgers" (18 laar) Zat en Zon 2J5. 4.15 7.15 en 9.15 uur; overige dagen. 2.15, 7.16 en 9,15 uur. Trianon Lassie komt thuis" (alle leeft.) Zat en Zon 2.30, 490, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 19 Februari 13 uur tot Zaterdag 26 Febr. 8 uur waargenomen door Apotheek Kok, Rancnburg 9. Tel. 24807 en Apotheek „Tot Huin der Menschheld" Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest. door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8. Tel 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman, Van Leeuwen en Simons. T" Oegstgeest door dr Flu, tol. 22030. Dc dienst der dierenartsen door de heren Commandeur en Weening. De heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland-Amerika lyn hield in het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam een lezing over „Het scheepvaartbedrijf". Sprekende over het probleem scheep vaart-luchtvaart zeide de heer De Mon chy, dat bij de luchtvaart niet het ver blijf voor de passagier het belangrijkste Is, maar de snelheid. Het probleem scheepvaart-luohtvaart behoeft geen probleem te zijn. De scheepvaart heeft er steeds naar gestreefd zijn passagiers te gerieven door de nieuwste techni sche vindingen in practijk te brengen en zo het nodig zou zijn, zou hij des noods van onderzeeboten gebruik gaan maken. Is het dan billijk, zo vroeg spr. zich af, de scheepvaartmaatschappijen te verbieden gebruik tc maken van de nieuwste technische vinding op het gebied van vervoer, n.L het vliegtuig? ALs do rederijen zou worden toege staan ook vervoer door do lucht te bieden, dan zou tussen de KLM en dc scheepvaart-rederijen een nauwe sa menwerking moeten ontstaan. Spr. hoopte, dat op de duur een op lossing voor dezo moeilijkheden, die in wezen geen moeilijkheden zijn, zal worden gevonden. Na de oorlog, aldus spr., bleken de rederijen sterk verzwakt te zijn. De Ne derlandse koopvaardijvloot was tot op de helft teruggebracht. Quantitatief zijn we echter ongeveer weer op voor- oorlogs peil; de qualiteit staat echter nog ver ten achter bij wat we voor de oorlog gewend waren. Het zalgrote financiële en economische offers ver gen, dit peil weer te bereiken. De Li- berty-en Viotoryschepen, waérmee o.m. het quantum van de nationale koop vaardijvloot is opgevoerd, zullen, naar spr's mening, niot zo lang mee kunnen. Dit betekent, dat binnen 10 k 15 jaar een zeer g\oot deel van de koopvaardij vloot zal moeten worden vervangen. Wat betreft de passagiersschepen is het op het ogenblik zo goed als on mogelijk een groot schip op stapel te zetten en af tc bouwen. Dc zeer hoge prijzen vormen een bijna onoverko melijk struikelblok. Kostte de „Nieuw Amsterdam" voor de oorlog 15 milli oen. nu zou een dergelijk schip, blij kens ramingen, 60 a 70 millioen moe ten kosten. Dit is zo fantastisch hoog, aldus dp. heer De Monchy, dat men nu tot het bouwen van een tweedo „Nieuw Amsterdam" nog geen weg ziet. Het herstel van de Rotterdamse ha ven zullen wij binnen het jaar vieren. Dit herstel zal bijdragen tot de bloei van de nationale koopvaardij. Hoe de grote rederijen, als de Kon. Rotterdam se Lloyd, de Mij. „Nederland"- en de H A. L. schepen zullen kunnen bouwen als de „Willem Ruys", de „Oranje" en de „Nieuw Amsterdam" weet' ik niet, maar ik ben er van overtuigd, dat het ons mettertijd zal gelukken, omdat wij altijd ons doel bereikt, hebben. „Wij allen tezamen", zo besloot de heer De Monchy „d.w.z. de rederljen.de regering en het Nederlandse volk zullen de oplossing vinden". Zij is in het Zuiden begonnen en is thans ook in andere provincies waar neembaar. Het komt nog wel voor, dat er in en kele gemeenten een toeneming van het aantal griepgevallen is, maar zulks be treft vaak gemeenten waar totnutoe vrijwel gsen of heel weinig griepgeval len, werden vastgesteld.' Zwavelzuur verwondde vijf personen Te Almelo sprong gisteren ter hoogte Tan het Algemeen Ziekenhuis een fles zwavelzuur tijdens het transport naar het station uit elkaar. De gevolgen wa ren ernstig. Het zwavelzuur stroomde over de straat en verschillende fietsers, die niet onmiddellijk begrepen wat er gebeurd was, reden over de met zwa velzuur bedekte weg. Zij slipten daar door en kwamen te vallen. Vijf mensen, drié volwassenen en twee kinderen, werden hiervan het slachtoffer. Hun kleren verbrandden en zij liepen ern stige brandwonden op. Twee van de slachtoffers werden naar het R.K. ziekenhuis overge bracht, een jongetje werd opgenomen in het Diaconessenhuis en een dame en een knaapje werden verpleegd in het Algemeen Ziekenhuis. Voor zover thans valt na te gaan is er voor de slachtoffers geen sprake van levens gevaar; niettemin zijn de opgelopen verwondingen zeer ernstig. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. „HET VIERDE PRINSENKIND" ZENDT WEER DUIZENDEN KINDEREN UIT. De Stichting „Het vierde Prinsen kind" zal ook in de komende zemer aan duizenden oorlcgswezen, -halfwe zen en lichamelijk door de oorlog ge troffen kinderen, die ons land telt, een gratis vacantie aanbieden. De overheid heeft wederom alle mo gelijke medewerking toegezegd. Een aantal vacantie-oorden, kampen \an de DUW, is ter beschikking gesteld. Honderden geschoolde jeugdleiders en -leidsters, doktoren, verpleegsters, enz., hebben con amore hun medewerking toegezegd. Het bestuur schat, dat dit jaar on geveer 4500 kinderen aan de zomer- I kampen zullen deelnemen, terwijl bo vendien ongeveer 200 jeugdige oorlogs invaliden zullen worden uitgezonden naar 'n speciaal daartoe ingericht va- cantie-ocrd. Van de gemeente-besturen wordt alle hulp ondervonden ten behoeve der re gistratie en de enquêterlng der uit te zenden kinderen. J Hedennacht is tot tweemaal toe brand ij uitgebroken in een lading katoen van n het Noorse m.s. „Trondanger", tósbe- horende aan de WesbfalLarsen en Co. a/s te Bergen, thans liggende by de r Stevedore Maatschappij „Quick Dis patch" aan de Merwehaven te Rotter dam. Omstreeks twee uur bemerkte de waoht dat er rock kwam uit ruim" 4. Hij slaagde er vrij spoedig in het vuur met een blusapparaat meester te wor den. Maar cm kwart over zes steeg er opnieuw rook uit hetzelfde ruim. De gezag-véerder gaf onmiddellijk or der de brandweer te waarschuwen. In middels was in enkele minuten de brand dermate verergerd, dat de vlam men uitsloegen. De brandweer pakte evenwel van meet af krachtdadig aan en enige brandweerlieden wisten, voor zien van gasmaskers, tot de vuurhaard door te dringen. Tegen negen uur was het ergste voorbij. De gehele lading katoen, die voor Rotterdam is bestemd, wordt nu ten spoedigste gelost. De schade valt- vermoedelijk mee. GOUDA HEEFT HET EERSTE ZEEKADETTENCORPS. Oefenterrein aan de Plassen De eerste afdeling van het Zeekadet- tenkorps in Nederland is gisteravond te Gouda opgericht. Deze oprichting had een officieel cachet. De voorzitter van het voorbereidend comité, dr A. Schey- grond, gaf een uiteenzetting over de doelstelling van het Zeekadettenkorps, nl. de jeugd van Nederland meer belang stelling bij te brengen voor alle takken van zeevaart: Marine, koopvaardij, vis serij. kustvaart en binnenscheepvaart. Gouda heeft de beschikking over een oefenterrein aan de Plassen. Materiaal is door de Kon. Marine beschikbaar gesteld. 52 jongens hebben zich reeds gemeld. Mr J. J. Oyevaar, Directeur- Generaal van de Scheepvaart, was- de. eerste, die mede namens de minister van Verkeer en Waterstaat zijn geluk wensen aanbood bij de „geboorte" van deze afdeling en sprak de hoop uit, dat het Zeekadettenkorps een belangrijke bijdrage tot het maritime denken van ons volk zal leveren. Ook zegde hij steun toe. Het hoofd van de Marine Voorlich tingsdienst, de luitenant ter zeefeerste klasse J. J, Noppen, bood namens de mi nister van Marine ad int., gelukwensen aan. Een woord van bezinning. GELOOFT U NU? De By bel Is het boek dat een acné! doet op ons geloof; het gaat er om dat wij in God mogen geloven. Maar het is met dat geloof van u en mij een won d2rlijke en moeilijke zaak. Want als ik ZEg ,ik geloof", dan wordt daarme» toch maar een activiteit van onszelf uitgedrukt, terwijl goed verstaan de ac tieve vorm van „geloven" slechts schijn is. Dr van Selms heeft in zijn laatst verschenen boek hiervan enkele voor beelden genoemd om ózt te verduidelij. ken. Hi) noemt het werkwoord „vre zen". Is, als ik zeg: „Ik vrees"," dit we oen mijn bedrijf? Neen; het is'veel eer mijn lijden. Ik wordt n.l. overwel digd door het voorwerp van mijn vr>es Dit voorwerp is dus in werkelijkheid het actief-optredende, en mijn vrees"is het resultaat van de werking, die het gevreesde op mijn uitoefent- Als ik zeg- „ik bewonder", is dit soms mijn werk' Neen; het staat er veeleer zo mede, dat er mensen of dingen zijn, die zulk' een uitwerking op mijn bewustzijn hebben dat ik daardoor overmeesterd word' dat mijn weerstanden en reserves weg smelten en ik mij wel gewonnen moet geven. Zo is het ook met ons geloven Dit betekent niet ons actief bezig zijn' doch veeleer- dat er zulk een macht op mij werkt, dat mij niets anders over blijft dan mij overgeven. Geloven is overmeesterd worden. La ten wij dat dus nu maar heel letterlijk nemen: dat er een meester is gToter dan ikzelf ben en die over mij waakt en heerst. En wanneer wij dan bovendien bedenken, dat geloven iets is, waar de hand bij te pas komt-, dan betekent dit hoe er iets in mijn leven tot werking en uiting komt, dat ik bereid ben de hand te geven aan die meester, die zijn hand naar mij al lang uitgestrekt houdt. Zonder geloof gaat 'het nu eenmaal in de wereld niet. Wanneer het geloof en de geloofwaardigheid, het vertrou wen en het crediet ophouden, is daar- mse tegelijk de ontbinding der samen leving werkelijkheid geworden Een mens kan nog zo „verintellectualiseerd" en vermaterialiseerd zijn, maar het vertrouwen in iemand of lets is een onmisbaar element in zijn levensstaat of wereldbeschouwing Het is helaas maar al te waar, dat wii beschaamd worden in de geloof waardigheid, die wij aan iemand of iets hebben toegekend. Wij werden he laas telkens bedrogen en ontnuchterd. De vaste grond, waarop wij gemeend hadden een sterk huis te bouwen, ont glijdt- ons; naar ons besef staan wereld en samenleving telkens op kantelen. Konden wii slechts zonder de ingescha pen behoefte aan geloof leven om vast heid te verkriigen en zekerheid op te bouwen Doch wij proberen het na vele teleurstellingen en ontgoochelingen steeds opnieuw. Temidden van zoveel, da-t een appèl is op ons vertrouwen, is er het teken van Eén wiens woord werkelijk vast heid geeft en stand houdt. Zou er niet alles vóór zijn om temidden van alles wat wijkt en wankelt, ons geloof vast te zetten op Hem, wiens hand ons nooit loslaat? W. H. K. BINNENLAND Het dubbelschroéf motorvraebt- en BUITENLAND De Poolse afgevaardigde in de eco- De Kamer van Arbeid heeft een al gemene staking voor een uur afgekondigd in de stad en de provincie Rome als protest togen het optreden van de politie tegen arbeiders van een papierfabriek. In de meeste fabrieken hebben de ar beiders het werk neergelegd en het tram verkeer was gedurende vijftien minuten passagiersschip „Langkoeas", ln aanbouw i nomische en sociale raad van de V.N. voor de Kon. Roiterdamsche Lloyd, is gister- heeft verklaard, dat het geen geheim is, ve morgen met goed gevolg van een der hel- dat er arbeldsverbeteUngsKampen ln de r onderbroken - In het centrum der stad lingen der machinefabriek en scheepswerf Sovjet-Unie bestaan. HIJ uitte de tegen- van P. Smit Jr te Rotterdam, te water beschuldiging, dat er dwangarbeid be- gelaten. De doopplechtigheid werd ver- staat in Bolivia, Zuid-Afrlka, de V.S. en richt door mej. J. C. Ruys. dochter van 1 Tanganyika. dc heer Th. A. W. Ruys, een der dlrec- Als gevolg van een botsing te Port teuren van de Lloyd. d'Ateller. in het Franse departement Binnenkort zullen de heren lr F J. Haute Saone tus-sen de expressetreln C. Blanch 1 en ir P. A A. Wlrtz officieel Nancy-Dljon en een locomotief, zijn, naar benoemd worden tot directeuren van de gemeld wordt. 21 personen gedood en N.V. Maatschappij tot Exploitatie van vele andpren gewond. Limburgse Steenkolenmijnen genaamd vele andere gewond. Vele slachtoffers Oranje Nassaumljnen -1"' In Stleltjcskanaal ls bij een 11-Jarig zoontje van bet hoofd der O.L. school aldaar, nekkramp geconstateerd. De school ls voorlopig gesloten. Gistermiddag fetortte tijdens werk zaamheden aan het Carolus Ziekenhuis ln Den Bosch een 7 meter hoge steiger, waaroD drie werklieden stonden, ln. De 62"-Jarige J. Hanff overleed ter plaatse. Een arbeider werd zwaar en de andere licht gewond. In de vacature ontstaan door het overlijden van rar A. S Rueb ls bi) K B. benoemd tot president van de Arrondls- sements-rechtbank te 's-Gravenhage. mr A N. Kuhn, tot dusver vice-president ln genoemde rechtbank. moeten nog onder dcf wrakstukken liggen. Gisteravond ls te KaratsJl het eerste wereldcongres van Mohammedanen ge opend Doel ls samenwerken om een blij vende bedrage voor de wereldvrede te leveren. Op dit congres zijn 16 landen ver tegenwoordigd. Generaal-majoor Kotlkof, de Sov- Jetrussisch bevelhebber te Berlijn, heeft bevel gegeven de gerechtelijke functiona rissen te Berlijn ln de toekomst te be noemen uit de rijen van hen. die ,,de democratie, zijn toegedaan". Een C-47 toebehorend aan dc Aint,- rlkaanse ambassade te Buenos Aires, ls ln Noord-Argentlnlë neergestort. Acht perso nen kwamen hierbij óm het leven. zijn de meeste winkels opeii gebleven, De niet bij het algemeen vakverbond aangesloten vakverenigingen waren tegen de staking. Hot vakverbond In Palermo deelde mede. dat Maandag a s. een algemene staking zal worden gehouden op geheel 'Sicilië, ter ondersteuning van de elseh der mijnwerkers op het eiland tot verhoging der lonen. Deze staking duurt thans zeven weken. Een woordvoerder van de Argen tijnse ambassade te Washington heeft ver klaard, dat.Argentinië zich uit de Inter nationale "ïarwe-conferentle zou terug trekken. Een arbeider, die bezig was ln een geteisterde wijk van het stadje Blols (aan de Loire), puin uit een kelder weg te ruimen, ontdekte daar 1300 zilveren mun ten uit de 16e eeuw. Deze schat, die 12 kg. weegt, moet daar begraven zijn, toen de Godsdienstoorlogen uitbraken. Volgens de Franse wet mag de eerlijke vinder de helft van de schat behouden, terwijl de staat de andere helft krijgt. De Belgen zulen waarschijnlijk 24 Jul! ter stembus gaan om een nieuw parlement te kiezen. Voor de eerste maal zullen dan ook de yrouwen stemmen. Aanwinsten Lakenhal GOEDE BURGERZIN. Onlangs heeft een ingezetene van Leiden een antieke pianoforte aan het Stedelijk Museum geschonken. Dit bui tengewoon fraaie Lodiewijk VXI-meu- bel is een welkome aanwinst voor de stijlkamers van de Lakenhal. Dezelfde museumvriend voegde aan deze schenking nog een aantal, ten dele tot de romantische school behorende schilderijen toe, welke echter voorlopig nog niet te bezichtigen is. Een andere stadgenoot gaf twee prachtige werkjes van de bekende Leid- se schilder Backer Korff in bruikleen, waardoor de Bakker Korff-af deling, welke het vorige jaar werd ingericht, aanzienlijk aan waarde heeft gewon nen. - '■=- LEID SE SMALFILMLIGA. Films van Hornecker. Gisteravond projecteerde de Leidse Smalfilmliga voor haar leden en lntro- ducé's een viertal 16 mm '"ms mét mu zikale begeleiding van de Voorburgse cineast Rudl Hornecker. De eerste film „Maja's eerste verjaar dag" diet reeds duidelijk zien op welke bewonderenswaardige wijze de heer Hor necker eon eenvoudig thema weet uit te werken. We zagen hier reeds beeld-over vloeiers, welke mer.cg amateur zullen hebben doen watertanden Daarna kwam de Internationaal be kroonde film ..Fragment elner Ehe". Aangezien deze film vpor de Biennale in Zwitserland heeft gedraaid (voor de 2de wereldoorlog) lazen we Duitse titels. Met opvallende frisheid en wisseling van beeld behandelt deze film een prob'eem tussen m-an en vrouw met een verrassend en voor de toeschouwers oollchtend slot. De „Tweede Phase" heeft wederom een huwelijksverwikkeling tot onderwerp. Een man van 50 laar gaat de druk van het ouder-vvorden voelen en doet pogin gen deze last van zich af te schrrkien. Dit geeft allerlei komische verwikkelin gen met als slot een becrafenls van de vele aardse verleidingen. De laatste film: ..Resignation" (berusting) heeft een zeer eenvoud]^ eeseven: een jonge man en vrouw hebben een afsprnakle en dit mislukt door een misverstand. Geen ont- mo^tlni seen vrolllk slot. Deze film, met een zeer bepaalde Franse sfeer zal wel de grootste bewonderlne geoogst hebben.. De voorzitter, de heer Tlman. dankte ln z'n slotwoord de heren Krol en Klei» brink voor het vele voorbereidende werk aan deze avond verbonden en bracht van- zefsorekend grote dank aan de heer Hor- Verder zullen een opwekkend woord necker voor het belan?»ioo-= afstaan van I spreken, de miss. dienaren des deze unieke films. (£g Bikker en ds Geleynse. VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN ASSURANTIEKANTOOR SLEGTENHORST Nieuwe Ryn 46 - Leiden - Telef. 23010 (Adv.) Verzoek om benoeming Staatssecretaris voor Visserij De Stichting voor de Ned. Visserij heeft zich met een adres tot de Minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening gewend met het verzoek de benoeming te willen bevorderen van een Staatssecretaris voor de visserij. Betoogd wordt dat het gehele visbedryf door de overheid centraal dient te worden be handeld. Thans zijn de belangen over zoveel departementen verdeeld, dat van een actieve visserij politiek niet kan worden gesproken. Deze stimulans ls nodig wil de visserij als bron van devie zen blijven vloeien. VAKKUNDIG MELKEN. Op Dinsdag 25 Januari j.l. werd in het Histologisch Laboratorium der Leidse Universiteit voor ruim 150 ge nodigden - de Amerikaanse film „No hand Stripping" van prof. Peterson ver toond. Na afloop waren velen van mening, dat deze gedocumenteerde film eigen lijk door allen, die bij het melken be trokken zyn, gezien moest worden. Daarom is op initiatief van de „VEBO" te Leiden, met medewerking van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Rijnstreek „West" en de Bond van Rundveefokverenigingen in de Rijnstreek besloten deze buitengewoon belangrijke film in wijder kring bekend te maken. Bovendien vonden bovengenoemde verenigingen ir H. J. Huisman bereid naar aanleiding van de film een lezing te houden over: „Het grote belang vali vak-kundig melken". Uit de lezing van ir H. J Huismen zal blijken, dat door vakkundig melken de melkopbrengst kan worden ver hoogd. Belangstellenden voor deze voo*- dracht. welke a-s Dinsdagmorgen won't gehouden, kunnen een uitnodiging ver krijgen aan het Waaggebouw. VOLK STUINDERS VER. „HET NOORDEN". D? volkstuinvereniging „Het Noor den afdeling van de Leidse bond van Volkstuinders besloot onlangs om de lanen van het complex te beplanten met vruchtoomen. Gisteren was de dag van planting. De heer S. Boom, voorzitter nodigde de heer C. Gerritsen hoofdassistent1 bij d-> directie van tuinbouw, uit, om de eerste boom te planten. De heer Gerritsen feliciteerde het be stuur met het genomen besluit en w:es op het nut van zelf kweken van fruit en vo'deed daarna aan het tot hem gs* richte verzoek. CHR. GEREF. ZENDING. In verband met het feit, dat het 24 Februari 40 jaar geleden zal zijn, dat hier ter stede vanwege de Chr. Gerif. Kerk de eerste generale zendincsda? werd gehouden. h?eft de Chr. GereL Zendingskrans „Tot arbeid geroepen tegen a.s. Woensdag in ..Den Burcbt een bazaar georganiseerd, welke do* ds Joh. Jansen zal worden geopend-

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2