Tweede Kamer staat achter de Regering Sassen wilde met terugtrekking uit Indonesië dreigen WEERBERICHT Hoop op belastingverlaging niet ij del, mits Wetsontwerp bedrijfswinsten te verwachten 87ste Jaargang ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949 No. 26622 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Schijnbare rust Wie momenteel aandachtig het we reldgebeuren gade slaat, moet bijkans vel tct de conclusie komen, dat er sprake ls van .,de pas markeren". Het is, alsof men niet verder komt, trots aètjeen men rondom zich ziet afspe len. De wereld raast als het ware ver der ln een bijkans niet Jby te benen tcinpo, doch besluiten vallen er niet. Men vergisse zich eohter niet. Het moge waar zijn, dat er op het huidig ogenblik nog geen sprake is van resul taten, toch is alles volop in beweging. Beweging, die zich nog in hoofdzaak afspeelt achter de schennen. Helaas laat de gevoerde actie niet toe. cm op enigerlei wijze te mogen verwachten, dat zich een ontspanning zal voordoen in de bestaande contro verses, die culmineren in de tegenstel ling Ocst-West. Moskou loopt te ver achter bij de gang van zaken! Af en toe ziet men toch een gebaar van toe geven van Moskou, doch dan is inmid dels de kwestie zelve zover gevorderd, dat de moskovitische concessie niet de minste indruk meer maakt en maken kan. Neem als recent voorbeeld de kwes tie van Triëst. Toen van Westelijke zijde werd voorgesteld om een gouver neur te benoemen, weigerde Rusland, waardoor men in een niet te ontwarren impasse geraakte. Om daaruit te ge raken. besloten de Westelijke machten toen maar om Trièst aan Italië terug te geven, waarbij de Sovjets zich na tuurlijk niet aansloten, want voor Zuid-Slavië zou dat een strop zijn. En nu opeens wil Moskou een oandidaat j voor het gouverneurschap aanvaarden, j van Engelse zijde voorgedragen, doch destijds afgewezen! Mosterd na de maaltijd en 't Westen hapt niet meer. Alles schijn en nog eens sohijn. Wat is er overgebleven van het vre- des-offensief van Moskou? Niemendal. Want op de uitgestoken voelhoorns is geen enkel direct bewijs gevolgd, dat het de Sovjets ernst was. Men kan zich in interviews etc. neg zo mooi uit laten, zolang de officiële weg niet wordt ingeslagen, komt men niet ver der. En dat is logisch en begrijpelijk. Niettemin zou men een verkeerde conclusie trekken, wanneer men de schijnbare stilstand van het ogenblik zou aanvaarden als werkelijke stil stand Niets is minder waar. Allerwege is volop actie merkbaar, doch zij be weegt zich nog in stilte. Beide partijen zijn druk doende om al haar krachten te organiseren en te coördineren. Het Oostelijk blok voert een scherpe zui- veringsbeweglng uit, zich veilig willen de stellen voor een zogenaamde poli tieke aanval in de rug. Natuurlijk wor den daarbij de welbekende wijzen van terreur toegepast, die de methodes der middeleeuwen ver overtreffen. Op het gebied der menselijkheid en de rechten van de mens is de klok zover terug gezet, dat we niet zouden clurven aan geven hoever. Het is eenvoudig voor een beschaafd mens onmogelijk zich in te denken, dat zulke methodes kunnen worden gehanteerd in onze z.g. be schaafde wereld van cultuur. En even min begrijpbaar is, dat in het Westen zich symptomen voordoen, die, zich be roepend op hetgeen in vroeger eeuwen zich heeft afgespeeld, waarschuwen, cm zich niet voor een of ander karretje te laten spannen. Alsof onrecht niet on- recht blijft, vroeger en nu! Tegen on recht dient stelling te worden geno men, onverschillig wie het treft. Het Westen zit evenmin stil. Aan de idee van een Westeuropese eenheid wórdt hard gewerkt en niet zonder succes, al menen we te moeten waar schuwen voor een te groet optimisme. Regeringen zowel als volken werken zich slechts moeizaam cp tot een sa mengaan, dat offers vraagt aan zelf standigheidsnormen, die vroeger im mers als een axioma van onaantast baarheid hebben gegolden. Langzaam, heel langzaam zal men daarvan af stand willen doen in het belang van het algemeen. Ten aanzien van het Atlantisch pact loopt het ook niet geheel naar wens, daar Amerika voor een eigenaardig be- zvaar is komen te staan. Volgens de Amerikaanse wet kan toch alleen het Congres oorlog verklaren en dat be lemmert in hoge mate een directe toe zegging partij te zullen kiezen bij een agressieve aanval op een verbonden staat. De regering te Washington moet dientengevolge laveren en dat is o.i. de reden, dat er ongerustheid is ontstaan over de Amerikaanse toezeggingen bij geval var. een agressie. Het feit, dal Noorwegen na het bezoek van minis ter Lange aan Washington, bereid blijft cm rich met het Westen te alliërsn, beet wel uitkemen. dat in de Ameri kaanse ho. fdstad voldoende zekerheid is ge-geve:'. Ook het partij-kiezen van Italië spreekt boekdelen. Men houie zich dus niet te veel vast aan uiter lijkheden. Schijnbaar gebeurt er weinig, maar ln voorbereiding is er veel! Dr Beel Dinsdagavond naar Batavia? Naar wy vernemen ligt het in het voornemen van dr Beel, indien mo gelijk, Dinsdagavond de terugreis naar Indonesië te aanvaarden. VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met Plaatselijk enige lichte regen of mot- re?en en hier en daar tijdelijk nevel of yt. Zwakke tot matige wind tussen ycst en Zuid Morgen vrij zacht voor Ce tijd van het jaar. 20 FEBRUARI. Jon op: 7.46 uur: onder: 18 02 uur. Maan op. 2.54 uur; onder 10-31 uur u (L. K.) hoogwater te Katwijk te 8.22 en 20.54 u. '21 Febr te 9.26 en 22.11 uur - Doodtij) *-•1 nummer bestaat uit acht pagina's. missie van onderzoek naar beweerde mishandelingen door Nederlandse sol daten in Indonesië. De heer Schouten, A.R.-fractielei der. leest tot sensatie van velen een fotoeopy voor van een verslag, van Palar aan Djokja over een onderhoud dat de heer Goedhart met Palar in October jl. zou hebben gehad in op dracht van de P. v. d. A. en de minis ter-president. Wij zijn hier in aanraking gekomen met iets, dat buitengewoon griezelig is, roept de heer Schouten uit en vraagt de regering om opheldering. Na uiteenzetting van het bekende A.R. standpunt tegenover het Indisch beleid en tegen het samengaan van Katholie ken en Arbeid dient de heer Schouten een motie in van wantrouwen in het be leid van het kabinet. De heer Goedhart (Arb), die direct bij de onthullingen van de heer Schou ten op de minister-president toesnelde en deze in een raam-nis troonde voor overleg, komt nu verklaren, géén enke le verantwoordelijkheid op zich te kun nen nemen voor het voorgelezen verslag van Palar. dat zonder zijn medewerking is opgesteld. Hij heeft over zijn bespre kingen met Palar esn uitvoerig rapport ingediend, daar waar het hoort, name lijk bil de Minister-President. De heer Hoogcarspel (Comm.) wil naar aanleiding van Schoutens onthul ling de beraadslagingen schorsen. Zijn voorstel werd evenwel bij zitten en op- Minister Lieftinck antwoordt Begroting O. G. aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) Na de lunch kwam gisteren de C.II.- fracticleider Tilanus op de katheder. Hy vond, dat niet alleen in het kabi net, doch ook in het vertrouwen een barst was gekomen. Nochtans wil zyn fractie het kabinet blijven steunen. Daarvoor vraagt hij uitleg van het ge beurde en vooral daden. Want op da den komt het aan. Spr. keurt ten scherpste af, dat sommige links georiënteerde Neder landers in het buitenland anti Neder landse actie voeren, waarvan hij voor beelden aanhaalt. De overgrote meerderheid van ons volk keurt inmenging van de Veilig heidsraad af en wil niet. dat wy ver der met Sukarno en Hatta praten, aldus spr Het schriftelijk antwoord op sprekers vragen naar het gebruik van de belas tende Hatta-documenten nadert de grens van het onbehoorlijke, roept de heer Tilanus uit Spr. is bevredigd door de rede van minister Van Maarseveen, doch heeft nog critiek Zo keert hij zich tegen de naam „Republiek der Ver. Staten van Indonesië" dat tegen de jongste grond wetswijziging in gaat. Voorts is de ge lijktijdige instelling der Unie voor spre kers fractie een „conditiosine qua non" voor de souvereiniteitsoverdracht. De Unie moet een staatsrechtelijke en niet een volkenrechtelijke constructie zijn. Ten slotte vraagt spr., voor zover mo gelijk, te worden ingelicht over het re sultaat der besprekingen met Beel en zegt, zijn houding na de debatten te zul len bepalen. De heer Van der Goes van Naters, leider der fractie van de P v. d. A., zegt dat haar critisch-constructieve houding tegenover het kabinet nog geheel intact ls. Het critisch element in die houding is ze'fs minder geworden, sinds door Sasssns aftreden de remmingen in het kabinet zijn weggevallen. De barst in het kabinet was, aldus sprmaar de barst is dichtgetrokken. Van niemand heb ik gehoord, alc^us de heer Van der Goes, dat hij aangaande de bekende vier punten van Van Roven overstag wilde gaan. De heer Oud had niet het recht te zeggen dat, ik op het eerste teken op de vlucht sloeg. Ook ik heb bezwaar tegen die vier punten. Daar heb ik al moeite genoeg mee (doelend op de stemming in het jongste P. v. d. A.-congres), In zeer geestige boutades, die grote vrolijkheid in de Kamer wekken, keert de heer Van der Goes zich tegen de heer Romme, met name over de vele fractie vergaderingen der KVP in de laatste dagen en over Rommes houding tegen over de Commissie der Ver. Naties. De heer Van de Wetering (C.H.) be handelt weer de Indonesischs perso neelszaken. De heer Weiter (Nat. Kath.) consta teert, dat de heer Romme niets anders wist te doen dan een gebarste vaos zet ten naast Sassens po'itieke grafzerk. De heer Schermerhorn (P. v. d. A.) blijft er bij dat wü de Republikeinse lei ders niet kunnen externeren buiten Djokja houden als wii hen In volle vrijheid willen laten spreken. Spr. wijst namens .zijn fractie een interimregering zonder Republikeinen beslist af. De heer Oud, fractieleider der VVD. wijst er op. dat onze souvereiniteit over Indonesië niet alleen juridisch en vol- kenrechtshjk, doch ook moreel gerecht vaardigd is. Spr. is nogal optimistisch over onze ..goodwill" in Amerika. Het heengaan van Sassen acht spr. geen barst in de vaas, doch slechts een afgesprongen scherf, die met een goed bindmiddel weer is aangebracht Vijf geestverwanten van Sassen en Romme bleven in het kabinet, onder wie de er varen en wijze Van Schaik. De heer Oud sluit zich overigens aan bil de vragen van Romme. Maar de bezwaren van Ti lanus teeen het zogenaamde plan-Beel kan hil niet delen. Het kabe baantje in Sankt Anton en Arlberg, waarvan de prinsesjes Beatrix De heer Goedhart (Arb.) dient een en Irene vrijwel dagelijks gebruik maken om de Galzig te bestijgen, de 2500 motie in tot instelling van een com- meter hoge berg, vanwaar zij dan haar skitochten beginnen. staan met overgrote meerderheid ver worpen. De heer De Groot (Comm.) bespreekt vervolgens het algemene Indonesische beleid en de heer Gortzak (Comm:) de beweerde soldaten-gruwelen. De heer Gerbrand.v (AH.) valt onder herhaalde hilariteit van een rumoerige zaal in vaak koddige vergelijkingen het regeringsbeleid aan. „Wij zijn al drie jaar lang bezig, Indië te abandonneren" roep spr. uit .terwijl de voorzitter hem afhamert daar zijn spreektijd verstreken is. De heer Van Dis (St. Ger die zich ongeveer bij het AJR.-standpunt aan sluit, is door de roezemoezige sfeer haast niet te verstaan. REPLIEK DER REGERING. Na een korte pauze was het woord aan de regering, die reeds wist dezelfde kamermeerderheid achter zich te heb ben als bij haar eerste optreden vorig jaar, en die nog slechts een aantal vra gen had te beantwoorden, waaruit de angel zo die al aanwezig was in deze omstandigheden gemakkelijk zou zijn uit te trekken. Premier Drees legde uit, hoe de Djokja vertegenwoordiger in Londen, de heer Subandrio. hem om een onderhoud met Haria had verzocht, hetgeen niet tot stand is kunnen komen. Het rapDort van Palar die evenals de heer Goedhart later bij de toenaderingspoging betrok ken w°rd, is niet geheel juist. Ook de Brits-Indische secretaris der C. v. G. D. vroeg om een dergelijk onderhoud hier in Europa, wegens het. goede re sultaat van de besprekingen met de Afschaffing dividendbaperking ongewenst Wij ontlenen aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betref fende dc begroting van Financiën: Met betrekking tot de dians aan hangige belastingvraagstukken zal de regering zjch eerst moeten beraden over het complex van verscheidene metel kander in verband staande en op zeer verschillende wijzen in elkander grij pende maatregelen, ook in het kader van de loon- en prijspolitiek, van wel ke maatregelen de voorbereiding nood zakelijkerwijs tijd vergt. Uit dit complex van maatregelen kan worden gelicht de fiscale vast stelling van de bedrijfswinst, waar omtrent binnenkort een wetsontwerp kan worden tegemoet gezien. De minister zet uitvoerig uiteen, dat er geen aanleiding bestaat bij het be palen van het belastingvrije minimum of bij het bepalen van samenstellende bestanddelen van het zuiver Inkomen Het Atlantisch pact Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft de voorgestelde bepalingen van een Noord- atlantisch veiligheidsverdrag besproken met de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat, die in geheime zitting bijeen was. De bespreking duurde drie uur, doch geen overeenstemming werd bereikt. Tom Conally voorzitter der commis sie, deelde aan verslaggevers mee: „Men kan niet eens zeggen, dat een voorlopige overeenkomst werd bereikt". „Verschillende voorstellen werden ge daan over een zin hier en een woord daar, maar het zal nog wel even duren, voordat tot publicatie kan worden over gegaan". aldus Connally. Êen tweede bijeenkomst staat op het program. De Noorse premier, Gerhardsen, en de minister van buitenlandse zaken, Lange, hebben een onderhoud van ruim een uur gehad met Erlander, de Zweedse premier, en Hedtoft, de Deense premier. De besprekingen waren consultatief en officieus. De Zweedse en Deense premiers zijn de gasten van het congres van de Noorse arbeiderspartij, dat thans te Oslo wordt gehouden. Verwacht wordt, dat het partij-con gres met overweldigende meerderheid zijn steun zaJ geven aan het door mi nister Lange voorgestelde Atlantische verdrag. Dr Philip Jessup, reizend ambassa deur der VB., heeft in een te Des Moines (Jowa> gehouden rede o.m. gezegd: „In dien het optreden van de staten, die een Noordatlantisch verdrag onde"' 5ke- nen, valt onder de bepalingen van hoofdstuk acht (betreffende regionale i overeenkomsten) van het handvest der V.N., zullen zij ziich door deze bepalin gen moeten laten leiden". Jessup wees tevens op artikel 103 van het handvest, dat bepaalt, dat de „verplichtingen, die volgens het handvest op een lid der V.N. rusten, het zwaarste wegen, indien deze verplichtingen botsen met die van enige andere overeenkomst". Jessup leg de er de nadruk op, dat de V.S. zich verplicht achten niet een verdrag te sluiten, dat het handvest ter zijde zou schuiven. Dr Jessup heeft verder nog verklaard, dat „de houding der Sovjet-unie het voor de Verenigde Naties moeilijk maakt haar werk te doen. Wy zyn het die, te zamen met 51 andere landen, voor het front der wereld aan het huis van de vrede bouwen. Wij zullen winnen, doch het zal geen gemakkelijke taak zijn, ter wijl zij evenmin kort van duur zal zijn". De vrede met Oostenrijk JOEGOSLAVIË ZAL OPNIEUW WORDEN GEHOORD. De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der grote vier voor het Oostenrijkse vredesverdrag hebben besloten een nieuwe uiteenzet ting van Joegoslavië të vernemen, zodra zij hun voorlopige beschouwing van het verdrag hebben voltooid. Men verwacht, dat de Joegoslavische verklaring de vol gende week Donderdag zal worden af gelegd. De plaatsvervangers namen hun be sluit na ontvangst van een brief van I dr Bebler, de Joegoslavische vice-minis- j ter van buitenlandse zaken, die een de- i finltief verzoek indiende voor een nieuw j gehoor. Zij besloten, dat een Oosten-1 rijkse delegatie tegenwoordig zou zijn by het Josgoslayische exposé en dat het Oostenrijk vrij zou staan ook een nadere uiteenzetting van zijn standpunt te geven Vermoedelijk zal dr Gruber, de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, dit doen. Verondersteld wordt ,dat- Bebler een belangrijke wijziging van de Joegosla vische eisen t.a.v. Oostenrijk zal bekend maken waarbij misschien de vroegere aanspraken op herstelbetalingen en ge bied zouden worden prijsgegeven in ruil voor een zekere mate van autonomie voor de Sloveense bevolking van Oos tenrijk. De plaatsvervangers gingen verder met hun gebruikelijke bestudering van be twiste clausules van het verdrag zonder vorderingen te maken van betekenis. De luchtbrug In het kader van de Engels-Ameri kaanse hulp aan Berlijn via de lucht brug is gisteren een Engelse York met de milllcenste ton levensmiddelen te Berlijn aangekomen. Luc'ntmaarschalk Williams, bevelheb ber der luchtstrijdkrachten van de Britse bezetting, zeide dat hij hoopte, dat het tweede millioen ton „heel wat vlugger" zal overkomen dan het eerste. Gedurende de 235 dagen, dat de luchtbrug. thans berut wordt, is peT da? gemiddeld 4.260 ton vervoerd- Het Amerikaans hoofdkwartier van de luchtbrug te Wiesbaden heeft be kend gemaakt, dat in de loep van deze tijd 14 luchtbrug-vliegtuigen zyn neer gestort. waarbij 26 Amerikanen en 10 Engelsen om liet leven kwamen. De kosten bedroegen tct 1 Februari 106.750.000 dollar. Koningin Mary in Croydon. De Engelse Koningin-Moeder heeft een bezoek ge bracht aan de grote huishoudschool in de Londense voorstad Croydon. H M. toonde grote belangstelling voor het onderwijs en onderhield zich lange tijd met de leerlingen. Hier maakt zij een praatje met Daphne Thorn (links) en Esther Murphy. Federalisten hier. Men meende dat de sfeer hier beter was dan in Indonesië. Doch een nader verzoek uit Djokja is toen niet gekomen en het onderhoud heeft niet plaats gehad. OORZAAK DER TEGEN STELLING. Naar aanleiding van dc publicatie terzake in het weekblad „De Linie", die kennelyk door de heer Sassen ge ïnspireerd is. gaat de premier wat dieper in op het verschil tussen het kabinet en de afgetreden minister. Deze wilde by Amerika dreigen met ons algeheel terugtrekken uit Indo nesië. Het kabinet had daartegen be zwaren, zag niet in dat zulk een drei gement resultaat zou opleveren, en wees voorts op de noodlottige indruk. rekening te houden met de beweerde ongunstige sociale positie van de kleine zelfstandigen. In de overtuiging dat zyn beleid niet wordt gekenmerkt door het ma ken van gebaren, valt het de minis ter niet moeilyk dc leden, wier hoop op de aangekondigde belastingverla ging is gevestigd reeds thans to ver klaren dat die hoop. indien do van hem to verwachten voorstellen wor den aanvaard, niet ijdel zal blijken te zijn. Naar de mening van de minister is het niet wenselijk thans tot afschaf fing van de verplichting tot dividend- beperking en van dc daarmede in ver hand staande super-dividendbelasting over tc gaan. De gronden, waarop deze zienswijze berust, zullen door hem worden ont vouwd in de Memorie van Toelichting op het ontwerp Van wet op dc dividend beperking, waarvan hij de spoedige indiening hoopt te bevorderen. Het is zeker niet uitgesloten te ach ten. dat de nauwe economische samen werking tussen Nederland. België en Luxemburg ook op het. stuk der belas tingopbrengst van invloed zal zijn. Hoe wel in deze nog geen beslissing is ge nomen, is het, in verband met de ver schillen in heffing van omzetbelasting tussen de drie landen, zeer wel mogelijk, dat by bedoelde samenwerking de druk van dc omzetbelasting in Nederland zal toenemen. De minister is ook van mening dat het van de behandeling ten departe- mente afhangt .in hoeverre terzake van de na-inlevering van bankbiljetten van f. 500.en f, 1000.in de practijk een bevredigende regeling wordt bereikt. In dit verband moge hij opmerken, dat bij deze behandeling steeds voldoende re kening wordt gehouden met het feit, dat het bewijs, dat men op 13 Maart 1943 de biljetten reeds in ziin bezit had. moeilijk is te leveren. Ook worden klachten over gedane afwijzingen zoda nig behandeld, dat indien alsnog gege vens worden verstrekt, op grond waar van het bezit od 13 Maart 1943 aanne melijk wordt, de afwijzende beslissing in gunstige zin wordt herzien. Ten deze wordt derhalve zeer zeker de nodige soepelheid betracht. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar lee'dwezen de volgends verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon, Marine: Ar Jil Z.M. B van Stevenlnck. Rotterdam. Kon. Landmacht: Sold. G. N. Buren, Oude Nieriorp <N.H.); Sold. A. L. Bax, Amster dam (Z.); Sold. G. L. Jansen, Arnhem; Sold. W. van der Spo:l Bolsward; Kcrp. H. G. Wijnands. Soest; Sold. L. A. Wijsbeek, Hen gelo (O.). Kon. Ned.-Ind, Leger: Man. sold. 2e kl. Inf. Sangar, In donesië; Soend. Korp. Inf. Atma, Indonesië; Jav. sold. 2e kl. Sla- met, Indonesië; Man. sold. 2e kl. Kasan, id.; Tim. sold. 2e kl. Inf J. Lcbo, ld.; Man. sold. Ie kl Inf. N. T. Poli, ld.; Man. sold. 2e kl. Inf. J. Watoerlgir, id.; Mil sold, genie Kasinin, ld.; Mil. sold renie Sirat, id.; Luit.-kolonel E. Pesch, id.; Man sold. Ie kl. Inf H. P. Mait, id.; Amb sold. Ie kl M. Siaihaija. ld.; Mad. sold. Ie kl. Inf. Pal. id.; Sold. Ie kl. K. Deu- ten, id. die zo'n dreigement in Indonesië zou maken. Dit is de tegenstelling in het kabinet gewcesL Met ongewone forsheid wyst de pre mier het verwijt terug, als zou zulk een „loos" dreigement hot „standpunt der kracht" hebben vertegenwoordigd, ter wijl het kabinet door zyn afwijzen hiervan zich „zwak" zou hebben be toond. Met enige sprekende voorbeelden wijst de heer Drees ook het'Verwijt af, als zou het tempo van de kabinetsarbeid onvol doende zyn geweest. MINISTER VAN MAARSEVEEN ANTWOORD. In een verbluffend vlotte Inprovisatie repliceerde de heer Van Maarseveen. Het spreekt vanzefl, aldus de minister, dat wij streven naar een In'erimrege- ring, die representatief is voor geheel Indonesië. Daarim behoren ook de re publikeinen thuis. Dit is de overtuiging van ons, van de Commissie, maar vooral ook van de Federalen. Doch wy kun nen niemand dwingen mee te doen. De voortgang der ontwikkeling kunnen wij niet afhankelijk stellen van de onwil ener bepaalde groep. Of wij het onduldbare in de V.R. re solutie kunnen voorkomen? De regering neemt de verantwoorde lijkheid op zich, dat zy naar beste weten en kunnen een goede oplosiing nastreeft, doch zy kan geen garantie voor de toekomst geven. De status van gedingvoerende party ls iets, dat de V.R. schijnbaar kan geven aan wie hy dat verkiest, dat gaf hij aan Papanek, dat gaf hy aan het Joods Agentschap. Nederland heeft dc bevoegdheid van de V.R. ontkend, om in ons geschil te interve nieren, doch de erkenning van de Republiek als party door de V.R. is een feit, waaraan wy niets kunnen veranderen. De heer Van Maarseveen ziet geen verschil tussen de V.N.-commissic en de „leden dier commissie" in hun qualiteit. Evenmin als tussen „Repu blikeinse leiders" en „de Republi keinse leiders". De zaak kan niet be slist worden door louter woordenspel, daarvoor is zij te belangrijk (geroep: zeer juist!). Het bezwaar van Van Royen tegen het beslissen bij meerderheid van stem men door de Commissie is geen princi pieel doch een practisch bezwaar. De overige drie punten zijn wel ten volle onaanvaardbaar, zodat wy een onafhan kelijke houding aannemen jegens even tuele beslissingen en raadgevingen der commissie. Zij mag gerust trachten, partijen tot elkaar te brengen, „doch wij hebben bezwaar dat zy zich discre- tionnaire bevoegdheden aanmatigt. Minister Van Maarseveen acht het vertrouwen van Indonesië in ons een onderdeel van de door hem genoemde problemen. Gelukkig heeft de jongste regeringsverklaring er toe bijgedragen, dat vertrouwen te hersteller!. Vooral de mededeling dat wfj Indo nesië niet in de steek zullen laten. Het is zeer wel mogelijk, dat ons volk tegen verder praten met Sukarno en Hatta is. doch een regering heeft ook wel eens een volk te leiden, vooral waar het een zaak niet goheel beoordelen kan. Bo vendien stellen juist de Federalen prijs op het betrekken van genoemden in het verder overleg. Met de heer Oud ziet de minister geen bezwaar in de naam ..Republiek der Ver. Staten van Indonesië", en de bij het Uniestatuut behorende financiële en economische overeenkomsten blijven binnen het staatsrechtelijk vlak. Het vraagstuk der vrijlating van dc politieke gevangenen is met de heer Beel nog niet volledig doorgesproken. Als men met namen, data en feiten komt over mishandelingen door solda ten, garandeert de minister de heer Goedhart, dat döse over het onderzoek tevreden zal zyn. Doch de motie zou ln het buitenland een verkeerde indruk wekken. i De heer Goedhart trekt daarop zijn motie in. KAMER TOT HALF MAART UITEEN. Nadat minister Gö'zen voor zijn deel had gerepliceerd en een zevenral leden een korte verklaring hadden afgelegd ov de motie-Schouten, werd deze ver worpen met 15-76 ?t. ivoor A.R., Staatk. Ger. en de heer Weiter). De begroting werd z.h st. aangeno men onder aantekening da- de com munisten teg^n zijn. Het kab'net en in het byzonder de heren Van Maarse veen en Drees werden overladen met gelukwensen. De overige agenda punten werde® aangehouden. De voorzitter is voorne mens, de Kamer n!e' eerder dia tegca 15 Maart bijeen te roepen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1