Dankbaar aanvaardde Kafwijks Nieuwe Kerk bei gerestaureerde orgel Een luisterrijk instrument, gebouwd op de liefde der gemeentenaren 'Ook komende geslachten zullen er God. mee kunnen loven UIT DE OMSTREKEN Het Leidsch Dagblad VRIJDAG 18 FEBRUARI Een geheel bezette Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee was gisteravond het toneel van een gebeurtenis, waarnaar Hervormd Katwijk de laatste jaren heeft uitgezien: de overdracht van het geheel gere5taureerde orgel, waartoe een nauwe samenwerking van gemeenteleden, orgeleomité en kerkelijke in stanties heeft geleid. Deze avond vormde een van de hoogtepunten van de gewichtige dagen, die Katwijk momen teel beleeft, en algemeen werd het als een gelukkige omstandigheid beschouwd, dat deze overdracht aan de andere feestelijkheden mocht voorafgaan. Niet voor Kunst-genot maar tot Gods eer Onder de. talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op burgemeester mr W. J Woldringh van der Hoop, de wethouders H P. Bloot en D. C van Leeuwen, de plaatsvervangend gemeentesecretaris J C. Tieleman, het ministerie van predi kanten, de colleges der kerkvoogden, no tabelen en ouderlingen, regenten van gast- en weeshuis, de collectanten, die in 1946 ruim f 7000.— bijeen brachten, de orgelbouwers G. en W. van Leeuwen uit Leiderdorp, de architect J Verloop en de aannemer G. de Best, de heer L. J. Mens; organist ran de Pieterskerk te Leiden, de heer Joh. Zweers, organist van de Ptfuluskerk te Oegstgeest-, en de heer C. van Beelen, organist van de Herv. Kerk te Katwijk a. d. Rijn. De organist van de Nieuwe Kerk, de heer Van Rhee, speelde in de aanvang van de dienst het eerste gemeenschap pelijk gezang nog op het kleine harmo nium, dat tijdens de restauratie van het orgel dienst heeft gedaan. De voorzitter van het orgelcomité, ds J. G. van Ieperen, liet zingen ps. 68 10, las de 150e psalm en ging voor in gebed. Met de jubel „Geloofd zjj God" op de lippen, aldus ds Van Ieperen, zijn wij deze dienst begonnen om de lof des Allerhoogsten te verkondigen, nu een van onze diepste verlangens vervuld is, namelijk een orgel te hebben overeen komstig de eer die wij God willen be tuigen. Spreker wilde de geschiedenis van het orgel nogmaals releveren, en herinnerde er aan, hoe het instrument in 1882 door een Duitse bouwer was vervaardigd om tot 1887 dienst te doen in een R.K. Kerk te Nijmegen. Daarna werd het overgeplaatst naar Katwijk waar het jaar tevoren de Nieuwe Kerk was voltooid. Deze „goedkoop" bleek „duurkoop" te zijn, en er is steeds met de beperkte mogelijkheden en de gerin ge kwaliteit getobt. Spr. ging de ge schiedenis van de restauratie na, waar van wij elders de belangrijkste momen ten vermelden. Het orgel behoort thans tot een der mooiste in den lande, en wij zijn God dankbaar dat het ons daar door gegeven is het te laten klinken tot Zijn eer. Grote erkentelijkheid is verschuldigd aan de Kerkvoogdij, die een zo juist evenwicht wist te vinden tussen gezonde zuinigheid en noodza kelijke eisen van de eredienst. Ook bracht spr. dank aan de gebr. Van Leeu wen met hun ruim 20 medewerkers, die in prettige sfeer werkten en zo mogelijk aan wensen van de zijde van het orgel comité tegemoet kwamen. Woorden van dank werden voorts gericht tot de ar chitect en aannemers, de heren Verloop en De Best, benevens de twee andere leden van het orgelcomité de heren H. van der Hucht en L Haasnoot, evenals iegens ds Van der Krift, die tevens als voorzitter is opgetreden. Bovenal is ech ter dank verschuldigd aan de gehele gemeente die zo offerbereid bleek, om in een gestadige actie f. 15.000.— bijeen te brengen om de hoge kosten van de restauratie mede te bestrijden. Ds Van Icpcren sprak voorts over de betekenis van het orgelspel voor het godsdienstig en kerkelijk leven, daar bij herinnerend aan de oudste tijden, toen de kerkmuziek, zy het dikwijls in andere vorm, reeds haar intrede had gedaan. Het orgel zal niet mogen die nen om uren van hoog kunstgenot te geven, doch slechts voor het hoger en heiliger doel, om te jubelen van Gods grote daden. „Zo draag ik dit orgel over aan de kerkvoogdij met de wens en bede, in Psalm 150 uitgesproken Prachtig klonken de tonen van het nieuwe orgel door de kerk, bespeeld door Hennie Schouten ter begeleiding van de gemeenschappelijke zang van de ge meente van ps. 150, vers 1, 2 en 6. TOESPRAAK VAN DE HEER D. J. KLEEN. Aan het woord kwam nu de voorzit ter van de kerkvoogdij, de heer D. J. Kleen, die zijn toespraak aanving met de woorden van psalm 107 43 aan te halen „Wie is wijs? Die nemen deze dingen waar; en dat zij verstandlglijk letten op de goedertierenheden des Heren". In dit Schriftwoord ligt alles samengevat van de gehele gang van zaken bij de orgelbouw. De gehele ontwikkeling der plannen en hun uitvoering zijn zo gezegend verlo pen, dat we mogen spreken van de goed heid Gods bij deze arbeid. Uitvoerig ging ook deze spreker in op de ontwikkeling van dfze restauratie., waarna hij zeer hartelijke woorden van dank richtte tot de gebroeders Van Leeuwen, de orgel commissie en de gemeente voor haar be langrijke bijdragen, die spr. echter nog hoopte te zien oplopen tot f- 20.000, aan gezien de kosten van de restauratie ho ger zijn geworden, dan was geraamd Moge dit orgel echter vooral de lof des Heren verkondigen .want Hij heeft dit werk mogelijk gemaakt. Met deze woor den aanvaardde spr. namens de kerk voogdij het gerestaureerde orgel, met woorden van dank voor wat door zo ve len tot stand is gebracht. Moge dit or gel vele geslachten tot zegen zijn. opdat het loflied hier nimmer moge verstom men. RIJKDOM VAN HET ORGEL GEDEMONSTREERD, Hennie Schouten, die als adviseur optrad bii de orgelrestauratie, be speelde daarna het orgel, waarbij de rijke mogelijkheden van het instru ment op klare wijze tot uitdrukking kwamen. Achtereenvolgens bracht hij twee koralen van Bach, variaties op het koraal „Vatcr unser im Himmel- reich" van Mendelssohn, een mars op een thema van Handel door A. Giiil- mant. de Suite Gothique van L. Boëll- mann en het Allegro Cantab'le uit de vijfde symnhonie van Widor. Hel fraaie spel. waarin dp gemeenten de pracht van het orgel konden bewonderen, werd met stTe aandacht gevolgd, waarna drie verzen van Ps 150 wer den gezongen, en Hennie Schouten nog twee toegiften speelde. Na het uitspreken van de zegenbede werd staande nog gezongen Gezang 96 BIJEENKOMST IN HET JEUGDHUIS. Na afloop van de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk kwamen de genodigden nog tezamen in de Oranjezaal van het Jeugd huis. Ds J. G. van Ieperen heette nu ook allen hartelijk welkom en memo reerde in het kort veel van wat hi) in de kerk had gezegd. Aan de kerkvoogdij schonk hij namens het comité een mooie foto van het orgel Een tweede foto werd aangeboden aan de orgelbouwers G. en W van Leeuwen met woorden van waar dering. een derde aan de heer Schouten. Het orgel, zei spr.. zal steeds opengesteld worden voor u. Aan de werkers van de heren F. van Leeuwen zal een kleinere foto worden aangeboden. De heer Kleen sprak woorden van dank voor de foto. Nogmaals sprak hij zeer waarderende woorden tot de gebrs. Van Leeuwen. De heer Schouten be dankte voor het vertrouwen in hem ge steld en voor de samenwerking. Dit or gel. aldus spr., is daardoor een van de mooiste in het land geworden: Ook de heer W, van Leeuwen sprak woorden van dank voor de prettige samenwer king. De voorzitter van de kerkeraad, ds D. Boreman, sprak zijn hartelijke dank uit namens de kerkeraad en oe gemeente. Hij bedankte dé Kerkvoogdij en het or gel-comité voor de onverdroten actie, wat de gang van het werk heeft bespoe digd. Vergeleken bij andere gemeenten in het land mogen wij, wat het kerke lijk leven betreft zeer dankbaar zijn. God is altijd goed geweest voor Katwijk; dat is ook nu gebleken. De stem van de gemeente kwam van de heer B. Vooijs. die de wens uitsprak, dat vele nageslach ten van dit orgel nog zouden genieten. Het was bij elven, toen deze bijeen komst werd gesloten. Het gerestaureerde orgel van Katwijk's Nieuwe Kerk Een geschenk uit Gods hand, een instrument der muziek Gods. Het zijn de bewoordingen waarmede ds J. G. van Ieperen en ds J. J. van der Krift onlangs uitdrukking gaven aan hun jubelende vreugde over de voltooiing van de restauratie van het orgel in de Nieuwe Kerk, gisteravond bekroond door de overdracht en de eerste bespeling in dienst van het vrome doel. waarvoor het door geheel Hervormd Katwijk met zo grote liefde en toewijding is gesteld. Het is voor Katwijk een grote dag geweest, deze dag van overdracht van het orgel, waarvoor op zo onnavolgbare wijze is gewerkt en gespaard, niet alleen omdat hiermede een met zorg voorbereid en ten uitvoer gelegd werk werd voltooid, doch tevens omdat door deze dag met zo grote luister de belangrijke aanstaande jubilea en herdenkingsdiensten kunnen worden ingeleid. Wij menen, ons bij het uitdrukking geven aan het belang van deze dag niet te mogen beperken tot een verslag van de plechtigheden van gisteravond, doch willen deze waardevolle aanwinst voor het godsdienstig leven in Katwijk trachten tot een nog vertrouwder element in de Katwijkse samenleving te maken, dan zy uit hoofde van haar bestemming reeds is. Een grote stap bracht beloning van vertrouwen - De geschiedenis van de restauratie vangt reeds voor de bevrijding aan, na melijk op het ogenblik, dat in April 1945 het „Orgelcomité" in het leven wordt geroepen onder leiding van ds B. van Glnkel. De hoogtepunten van de aldus bijna vier jaar geleden begonnen restau ra tie-actie zijn reeds dikwijls gememo reerd: de eerste rapporten van de orgel bouwer Van Leeuwen, het- vertrek van ds Van Ginkel naar Amsterdam en het overnemen van diens taak in het Orgel comité door ds Van Ieperen nu ruim twee jaar geleden, de collecte-in-eens, die in Mei 1946 het niet geheel bevre digende bedrag van ruim f. 7.000,— op levert, de begroting van de orgelbouwer Van Leeuwen ten bedrage van f. 35 000, het besluit in Januari 1947 om van de restauratie af te zien, het nieuwe be sluit van twee maanden later om de grote stap toch te nemen en de kosten te bestrijden uit een fonds, byeen te brengen door busjes bij jubilea, huwe lijk en doop, dan de grote dag van 11 Maart 1947, waarop de opdracht aan de firma G. van Leeuwen te Leiderdorp wordt verstrekt, de moeilijkheden met de Rotterdamse orgelbouwer Luyten. de benoeming van de heer Hennie Schou ten tot adviseur bij de restauratie, de moeilijke beslissing omtrent de plaatsing van de speeltafel, de opvolging van ds verwezenlijken, werden de mogelijk heden geschapen om een instrument te bouwen dat aan de hoogste eisen voldeed, en diezelfde zorgen, adviezen en dragende daadwerkelijke liefde der Katwijkenaren zijn er borg voor ge weest, dat deze mogelijkheden ten volle werden uitgebuit. HET ORGEL ZOALS HET WERD. De stem van het orgel moge de groot ste beloning zijn voor deze zorgen, en de dankbaarste wijze om kennis te ma ken met wat werd gepresteerd, op deze plaats zullen wij het met andere mid delen moeten stellen om de omvang en waarde van het werk te schetsen. In plaats van het orgel met te kleine capaciteit en draagkracht om een enigs zins goed gevulde Nieuwe Kerk te be heersen, is een instrument gebouwd, dat in de Protestantse kerken in Leiden in uitrusting en mogelijkheden alleen wordt overtroffen door het fraaie orgel van de Pieterskerk. Het nieuwe orgel telt niet minder dan 41 sprekende registers, over 3 hand- en 'n voetklavier verdeeld. In totaal telt het orgel 2366 pijpen, in lengte variërend van zes meter tot acht milimeter. De in- en uitschakeling van registers kan, in tegenstelling met het vroegere orgel, bij het nieuwe zonder onderbreking van het spel plaats vin den, doordat dit niet meer met de hand doch door middel van voetknoppen ge schiedt. KATWIJK LOOP DER BEVOLKING. Aantal inwoners op 31 December 1947 10140 m.. 10082 vr., totaal 20222. Ver meerdering door geboorte 279 m., 263 vr., totaal 542. Vermeerdering door vesti ging 342 m., 327. vr., totaal 669. Totaal 10761 m.. 10672 vr., totaal 21433. Ver mindering door overlijdën 52 m., 46 vr., totaal 98. Totaal 10709 m„ 10626 vr., to taal 21335. Vermindering door vertrek 311 m., 306 vr., totaal 617. Stand op 31 December 1948: 10398 m., 10320 vr.. to taal 20178. In 1947 vermeerderd met 446 m., 342 vr., totaal 788. In 1948 vermeer derd met 258 m. 238 vr. totaal 496. Aantal gesloten huwelijken 205. Aan tal ingeschreven echtscheidingen 1. Aantal levenloos aangegeven kinderen 5. Verkiezingen Officieel Is de verkie zing voor leden van de gemeenteraad vastgesteld op 22 Juni. LISSE Jaarverslag Arbeidsbureau Door het Arbeidsbureau te Lisse is een jaarverslag samengesteld. De aanzieniijKe bëvoiKingstoename in de 5 gemeenten, ressorterende onder de competentie van het bureau, ge paard gaande met een geleideiijKe in- Krimping van werkgelegenheid, ener zijds wegens de ongunstige perspectie ven van de bloem bollen bedrijven en anderzijds wegens in de loop van dit jaar opgetreden verzadeging aan ar beidskrachten in de industriebedrijven, wordt tot uitdrukking gebracht in het aanmerkelijk gedaalde aantal' aanvra gen van werkgeverszijde. Het aantal plaatsingen is daarentegen op onge veer hetzelfde niveau blijven liggen als in 1947. Uitvoerig wordt ingegaan op de moeilijke plaatsbaarheid van de eate- goriën van kantoorpersoneel en onge schoold personeel, terwjjl het ruimere aanbod voor vrouwelijke arbeidskrach ten ook wijst op een belangrijke ver schuiving op dit terrein van de ar beidsmarkt. Desondanks bestaat er wei nig of geen belangstelling voor huis houdelijke diensten. Door de vestiging van een tweetal industrieën respectievelijk te Lisse en te Sassenheim werd een belangrijke verruiming van werkgelegenheid ge schapen. De verwachting wordt voorts uitgesproken, dat tot verdere indus trievestiging zal worden overgegaan, hetgeen als een gebiedende eis moet worden beschouwd voor het in even wicht houden van vraag en aanbod. Een punt van voortdurende zorg was de terugplaatsing in de burger maatschappij van de gedemobiliseer- den. Van de 60 gedemobiliseerden kon den er 40 aan een passende betrekking worden geholpen, terwiil een vijftiental een scholing- of omscholingcursus Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken BEURSOVERZICHT AMSTERDAM18 Februari. De koerswinsten welke gisteren op de effectenbeurs konden worden verkregen, konden vandaag over het algemeen ge makkelijk gehandhaafd blijven; diverse fondsensoerten konden zich zelfs nog een kleinigheid verbeteren. De handel was niet onbevredigend. Per saldo ver schilden de slotnoteringen niet zoveel bij die van gisteren. De belangstelling voor Cultuurfondsen was verminderd. Bij de opening waren de koersen der toonaangevende Cultuur-aandelen wat hoger dan gisteren, dcoh daarna legden zy een kleine neigir.g tot reageren aan de dag; tegen het slot was er weer een kleine verbetering. De minder courante Cultuurfondsen konden zich goed handhaven. Koninklijken konden, na diverse kleine fluctuaties, een goede viertal punten verbeteren. De toonaan gevende Industrie-aandelen waren .me rendeels iets beter. De minder couran te soorten waren niet slecht gedispo neerd. Op de Scheepvaartmarkt was de stemming prijshoudend. Bankaandelen weinig oi niet veranderd. Aandelen Rot ter damsche Bank werden ex 9% divi dend genoteerd. Nederlandse Staatspa pieren waren wederom aan de gedrukte kant. De Conversielening 1947 kwam zelfs een fractie beneden de 97%. De Amerikaanse markt was weer verwaar loosd. volgde. Dat ook de emigratie naar het buitenland in de bloembollenstreek van belang is, blijkt wel uit de omstandig heid, dat ca. 300 geïnteresseerden te dezer zake van de diensten van het Ar beidsbureau gebruik maakten. Tijdens het verslagjaar deden 2326 personen een beroep op de medewer king van het Arbeidsbureau tot plaat sing in het bedrijfsleven. Geplaatst werden 1805 ingeschrevenen. Van werk geverszijde in het rayon Lisse werden 2370 aanvragen ingediend, waarvan er uit het beschikbare aanbod, zowel re gionaal als interregionaal, 1782 konden worden voldaan Aan het einde van het verslagjaar stonden 390 werkzoekenden uit de 5 ge meenten (Hillegom, Lisse. Sassenheim, Noordwijkerhout. en Voorhout» Inge schreven. terwijl 69 aanvragen om per soneel nog als onvoldaan te boek stonden. NOORDWIIKERHOUT Ontwikkelingsavond L.T.B.-L.T.J. Gisteravond had de L.T.B. in samen werking met de L.T.J. een ontwikke- lingsavond georganiseerd in hotel Van der Geest. Spreker was de heer J G. Tell over het onderwerp De Publiek rechtelijk® Becriifsorganisatie" De nieuwe voorzitter, de heer P. S. van Leeuwen' opende. Hij bedankte de afgetreden bestuurs leden. heel in het bijzonder zijn voor ganger op de voorzitterstoel. de heer J R Zonneveld, aan wie de afd. Noord wijkerhout van de L.T.B. veel te danken heeft. Ten slotte herinnerde spreker aan de reorganisatie van het vakgroepsbe- stuur en geeft hij het woord aan de heer Teil. Deze L.TS.-functionaris bleek pre cies geweten te hebben voor wat voor gehoor hil zijn uiteenzetting zou heb ben te geven en«hid daarom zijn cau serie zeer svstematlsch ingedeeld en op even eenvoudige als logische wijze uit gewerkt. Spreker begon met de vraag te stellen Wat is de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie?" Het antwoord op deze vraag luidde volgens sepreker: „De P. B O is een gemeenschap van bedrijfsge- noten. die een bestuur kiezen, dat met verordenende bevoegdheid bekleed de maatregelen neemt, welke het in het be lang van het be'riif acht en aan d°ze maatregelen sancties kan verbinden alles met inachtnamirg var het algemeen bi- lang." Terecht oogstte spr. dan ook een warm applaus van zijn toehoorders en de dank van de voorzitter OEGSTGEEST BONTE AVOND „DE KLEINE VIER". Ter gelegenheid van het 1-jarig be staan der Winkeliers-organisatie „De kleine vier" is in samenwerking met de Victoria"-fabrieken te Dordrecht in het Patronaatsgebouw aan cliënten een ,3onte Avond" aangeboden. Er werd een bont programma afgewerkt. v. d. Meer; Aloyslus Georglus P. m„ zn van G. L. J. van Relsen en C. M. A. Jan*, sen; Annlgje,' dr van A. Knetsch en g" Moerkerken; IJsbranda Mathilda, dr van M. Knetsch en D de Vries; Maria Apol- lonla. dr en Jacobus Gerardus Mzoon en dr van G. F. van Kesteren en C j Wesselman: Antonla, dr van Th. J Boo. den en G. de Jong: Elisabeth FTancina. dr van P Kruik en E. F Schalk Overleden: M. Bader, geb. v. d. Zon 77 Jaar Getrouwd: B. J. Lamboo 34 Jr en J. B Egberts Jr. RIJNSBURG Opbrengst bazar Het bestuur van de Chr. Kleuterschool alhier deelt me de dat de bazar welke gehouden is voor deze school,' f. 1.776,14 heeft opgebracht. Het bestuur is allen die medegewerkt hebben, zeer dankbaar. NED. CHR. VROUWENBOND. Gisteravond vergaderde de Ned. Chr. Vrouwenbond in de Geref. Kerk aan de Voorhouterweg. Na het zingen van Ps. 119 1 en 3 ging de presidente, mevr. d. Vijver-v. d. Voet, voor in gebed. Hierna las zij een gedeelte uit Matth. 2. Als uitgangspunt voor haar openings woord nam de presidente het 14e vers. Na haar openingswoord gaf zij het woord aan de spreker van deze avond, de heer E. H, Bos uit Den Haag, die als onderwerp had: „Het meisje van nu, vrouw van de toekomst." De beteke nis der vrouw is de laatste 100 jaar, maatschappelijk gezien, geheel veran derd. De vrouw, gehuwd of ongehuwd, moet zich ontwikkelen overeenkomstig haar aard. De idee in veel huisgezinnen, dat de man met de jongens een be voorrechte positie heeft boven de vrou<v- of het meisje moet er 'ut. Laat de jon gens ook leren aanpakken. Door de in richting der huizen doelmatig te doen zijn en dood werk te verdrijven, gaat men in de goede richting. Na zjjn lezing ging spreker voor in dankgebed, waarna met het zingen van de Avondzang deze vergadering geslo ten werd. Burgerlijke Stand Geboren; Gerrit, z.v. C. de Mooij en D. J. den Haan. Overleden: Johan de Mooy 74 j.; An- thonie v. d. Eikel 64 j. Ondertrouwd: Henclrikus Kralt 28 j. en Gerrit je Rhynsburger 23 j. Getrouwd: Cornells Gijsbertus van Delft 29 j, en Anna Geertruida de Mooij 21 j. SASSEN HU1.1/ Burgerl. Stand Geboren Jacobus Chrlstianus A., zn van J. C. Molkenboer en Th. v, d. Ploeg: Cornelia Klazlna, dr van J. van Dijk en D. Parlevllet; Adrla- nus Franclscus M. en Franciscus Adria- nus N zoons van A. P. Homan en M. J. Teraardebestelling H. v. Zonneveld Op de Herv. Begraafplaats had gis- termiddag de teraardebestelling plaats van de heer H. van Zonneveld, die cp 63-jarige leeftijd tijdens een zakenreis te New York plotseling was overleden. Onder de belangstellenden merkten we o.a. op: prof. Van Slogteren, ir Vol. kersz, oud-directeur van de Tuinbouw school, het personeel der firma en per- soneel van de Keuringsdienst. Ds Hoekstra sprak, nadat de familie plaats genomen had, woorden van troost tot de familie. We vragen, maar we weten dat we moeten zwijgen. Het is een troost, dat hij in New York een zeer trouwe vriend bij zich had, in wiens armen hij is gestorven. Hij wees er op dat ook dit sterfgeval ons iets te zeggen heeft, vooral in deze streek, waar we zo spoedig kunnen vervlakken. Op een bepaald ogenblik heeft hy alles lts kunnen laten, ondanks zijn verbonden heid. Hy heeft zijn arbeid gezien als een roeping Gods. Plannen maken is noodzakelijk, maar bedenk: Er is slechts één Plannenmaker, Die Zijn plannen geheel uitvoert. Hierna kwam een rij van sprekers aan het woord, die allen getuigden van de werkkracht en de vriendschap van de overledene. De heer C. van der Heiden bracht namens het gehele personeel dank voor de vaderlijke vriendschap die de nu overledene het personeel steeds toe droeg. Namens de Bond van Bloembollen- handelaren sprak de heer T. van Wa- veren, die er tevens een persoonlijk woord aan toevoegde. Dr A. Verhage sprak namens de Be drijfschap Sierteeltproducten, terwijl mr Teyse sprak namens de Ondervakgrcep. Namens de Kamer van Koopnancel en Fabrieken te Leiden, waarvan de overledene 25 jaar lid was, sprak de voorzitter, de heer Verhey Van Wijk, die verklaarde dat de Kamer van Koop handel veel in hem verliest; zijn ad viezen werden altijd op prijs gesteld. Tenslotte sprak ds Broekstra uit Oegstgeest namens de A.R. partij, d9 Kamerkieskring Leiden, de Statenkies- kring Leiden en de plaatselijke kiesver eniging. Ook hij wees op de grote ver diensten van de overledene. Nadat ds Hoekstra een slotwoord had gesproken, werd gezongen Ps. 89 1 en 8, waarna de begrafenis plaats vond. WASSENAAR MIDDENSTANDSVERENIGING. Donderdagavond werd in Huize Nieuw Rijksdorp de jaarvergadering gehouden van de Wassenaarse Middenstandsver eniging. Een gunstig verslag betref fende het verenigingsleven en een nog gunstiger verslag aangaande de stand van de kas werden uitgebracht door secretaris en penningmeester. De con tributie voor 1949 werd bepaald op f10 voor winkeliers en f8 voor dc overige middenstanders. Wegens druk ke bezigheden stelde de voorzitter, de heer A. v. d. Lee, zich niet herkiesbaar en in zijn plaats werd gekozen de heer J, C. de Bode, tot nu toe secretaris. De heer v. d. Lee werd benoemd tot ere voorzitter. Het bestuur werd aange vuld door de verkiezing van de heer Van Ammers. HUMANISTISCH VERBOND. Voor de leden van de afdeling Was senaar van het Humanistisch Verbond trad Woensdagavond j.l. als spreker op de heer A, Treurniet uit Den Haag. Spr. behandelde de geestelijke vrijheid en de maatschappelijke gebondenheid, speciaal van sociologisch standpunt, daarbij tevens gelegenheid open la tend voor ingaande discussie, welke dan ook in ruime mate volgde. Onvoorzichtig overgestoken De sol daat E. v. B., gelegerd in de Alexander- kazerne te Den Haag, stak gisteravond onvoorzichtig de Rijksstraatweg over ter hoogte van de Eikenlaan. Hij werd door een personenauto uit Hilversum aangereden en bekwam ernstige ver wondingen, Het slachtoffer werd over gebracht naar de Ursulakliniek alhier. Zonder licht op de fiets De Sche- veninger v. d. K. reed gisteravond met een onverlichte fiets over het rijwielpad tussen Wassenaarse Slag en Schevenin- gen en reed daardoor tegen een slag boom. Hij- brak de linkerknie en moest naar het gemeenteziekenhuis te Den Haag worden overgebracht. Laat zich 't orgel overal.. Van Ieperen door ds Van der Krift als voorzitter van het comité nu ruim een jaar geleden, en ten slotte de afbraak van het oude orgel en de installatie van het schitterend vernieuwde instrument, terwijl juist in deze dagen het orgel fonds het gestelde totaal van f. 15.000. overschreed, hoewel nog zal worden doorgespaard om de hogere kosten dan beraamd was te bestrijaen. Hot schitterend vernieuwde instru ment Is het dat geworden? Zeker. Dank zy de byzonder zorgvuldige werkzaamhe den van de restaurateur, de deskun dige adviezen van de heer Sehouten en bovenal d offerbereidheid van heel Hervormd Katwijk, dat penning by penning legde om het eenmaal ge nomen besluit zo goed mogelyk te Het orgel kent een rijke geluidsvariëteit, terwijl de dispositie er op is berekend, dat behalve psalmen en gezangen ook andere passende muziek ten gehore kan worden gebracht. Ook Bach en Franck zullen op dit orgel zuiver kunnen wor den vertolkt. De eerste bespeling van het orgel, gis teravond door Hennie Schouten tijdens de plechtige overdrachtsdlenst, heeft onomstotelijk aangetoond, dat de ver wachtingen, zelfs de hoogst gespannen verwachtingen, niet zijn beschaamd: Katwijk is gisteravond verrijkt met een aanwinst, die vele Godshuizen In wijde omtrek het zullen benijden, een aan winst die het Godsdienstig Katwijk zal weten aan te wenden tot uiting van de diep wortelende en juist in deze weken zo telkenmale naar voren tredende re ligieuze gevoelens. Te koop gevrdagd een In Net meisje biedt zlcli aan goede staat zijnde opvouwbare als hulp ln de huishouding, EHjfeke kinderwagen. Brie- tegen 1 Maart, in klein ge ven met ops. van orbs Bur van dit Blad No 9332 k zin. liefst Wassenaar, voor dag en nacht. Brieven Bur. v. d. GEVRAAGD Goud, Zilver en Diamant koopt Speller door het gehele land. Jan van Houtkade 18 Lelden Tel 26869 Taxatie. M Beschaafde jongedame, b. b. h. h.. zoekt zlt-slaapkamer, zonder of met gedeeltelijk pension, tegen half Maart. Br. Bur. v. d. Blad No. 9287 k B Net dienstmeisje gevraagd van 8 tot 4 uur. Aanmelden na 6 uur. Breestraat 56 a. Arbeider gevraagd, van MaartMaart. Moet goed bloemen kunnen snijden en spitten. C. Jungerlus, Wilk 4. Rijnsburg. Gevraagd een In goede staat zijnde invalldewagen. Brieven liefst met prijsopgave aan Agent v. h. Leidsch Dag blad. Rijnsburg onder lett. K. Alleenstaande Jonge vrouw met 6-Jarig dochtertje, vraagt voor zo spoedig mogellll: een zit- en/of slaapkamer Beiden meest buitenshuls. Br. Bur. van ddt Blad No 9289 k. B Te koop gevraagd een 2- persoons opklapbed. met om bouw. Mulder, Borneostraat 26 Lelden. a Meisje gevraagd, ln gezin zonder kinderen, van gen tot halfeen. Sophlastraat 50. Na 6 uur. Groot zwaar orgel gevraagd Blad onder No. 9294 k. en een klein orgeltje, b v. koffer. K. Gllle, Metselaar Rozenburg, Tel. 68. M.T.S.-er zoekt zit-sl.kamer m. voll. pens., voor Mrt en April. - - lasch". Blad onder No. 9338 k. Gevraagd een meisje, niet beneden 16 Jaar. dat netjes kan werken: van 9 tot 4 uur. Mevrouw Kailadoe. Regentes- selaan 16. Oegstgeest. AANGEBODEN „Het Rlngenhuls" Uw adres voor gouden Verlovings ringen. Naam waarborgt kwa liteit. Vakkundige reparaties aan eoud. zilver en uurwer ken. In eigen ateliers. Van Duitse Herder te koop. 4 maanden oud. Te bevragen: H. J. Veldhuyzen Jr.. Meer burgerstraat 8, Lelden, B Aangeboden een rookstoel. Liefst om?. ..Electro- een goed werkende naalmachl- Brleven Bur. van ditne en een paar leren laarzen. J— Br. Bur v. d. Blad No. 9302 k M Een nette Juffr. zoekt plaatsing als hulp in de huis houding. goed kunn. koken en werken, v. g. g. v. Ook gene gen in zaak behulpzaam te zijn Intern. Brieven Bur. v. cl. Blad onder No 9307 k. S Moeder, als 'k groot ben wil lk zeeman zijn! Fijn. als moeder van Jantje dan nog die snoezige kinderfoto's heeft Natuurlilk gemaakt bij Stu dio Koopman. Hooigracht ouds bekend adres: Jac, Hoo-Drle briefkaarten f. 3.25. Te koop een goed onder- Wegens vertrek naar ande re gemeente, direct t.o. aan geboden: 2 nieuwe electri houden ledikant met spring- ®che kookplaten met regel bak en een theetafel. Te be zichtigen na 5 1/2 uur. Oostdorperweg 59 Wassenaar. B Aangeboden hoge hoed, kleine maat. uitstekende kwaliteit. Brieven letter h. Boekh. v. d. Veen. Geversstr. 59. Oegstgeest. Te koop kamgaren mantel- halfne- PRk.1e en damesmantel, m. 40 42. Magd. Moonsstraat 44 Aangeboden grijze klnder- B WU zoeken voor onze sue- wagen. Goed onderhouden, cesuitgave bekwame huls aan Te Maed Moons- huls verkopers. Uitg. Ondern. straat 88. Leiden. Confldentia v. Goghstraat 28. B Meubelen en vloeren blln- Den Haag. I ken als een spiegel, dank zij Heer wil les In Ned. laai OE»ze prima wrilfmiddelen. nemen. Welke leraar of lera- Nolet's DrogisterU Morsweg 5 res zou zich beschikbaar wil- Te koop aangeb. rondbrei bare schakelaars M 15 p st. cn modern strilkllzer k f. 7 50. Alles oneebrulkt en 125 volt Lorentzkade 13. B Voor rustig student ge stoffeerde kamer met slaap kamertje te huur. tazen 1 Maart. Gedeeltelilk eemeubl- leerd. Gelegen Rapenburg. Zonzijde. Brieven Bur. van dit Blad onder No 9351 k. m Te koop anngehoden electr. klokje, bed kruik. verwar- mlnoskussen. kookplaat ln z. 5- st. v- 225 volt Hoge Rljn- diik 28 Zoeterwoude. bil Lel- derdorpse brug. B Smeedllzeren open baard f. 100 en haardstel f. 25. stalen klnderearnltuur DIVERSEN B Spiritisme. Ellsabethliofje- De boekerij der Stichting Splritische Bibliotheek Is ge vestigd ln het St. Ellsabetn- hofje, Oude Vest. Voor be langstellenden geopend elke Woensdag van 3 tot 4 uur. De nieuwste boeken aan wezig. B Ter ruil aangeboden een boven- of benedenhuis. OP mooie zonnige stand, vrll uit zicht. ln centrum stad voor benedenhuis of heel huls me, tuin. Br. Bur. v. d. Blad on der No. 9331 k. Wonlngrull. Aangeboden te Lelden, le etage, bestaande uit hulskamer, en 2 kamers, keuken en zolder, huur Di m f. 4.75 per Week voor gTOtere woning te Lelden. Brieven Bur. v. d. Blad No. 9304 k. B Wonlngrull Den Haag— Oegstgeest Te Den Haag vrij benedenhuis, bev. suite en J slaapkamers serre, keuken, achtertuin, tegen dito hu-s te Oegstgeest of Lelden. Br. Bur. v. d. Blad No. 9335 K B Wonlngrull. Aangeboden een bovenwoning, bev. kamer en suite, zijkamer, keuken. Centrum stad. vrll uitzicht, voor benedenhuis, liefst met tuintje. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 9346 k. SLEUTELTJES worden dagelijks opgenomen, wanneer voldoende ruimte beschikbaar is Ze mogen hoogstens 30 woorden groot zijn (een woord maximum 12 letters). De prys bedraagt f150 bfj vooruitbetaling bewijsnummer (10 cent) Is dit Blad onder No. 9305 k. Kindergarnituur (tafeltle en 7 - 2 stoeltjes) f 10. Hole Rijn- n,et ln de PrUs begrepen S» met toebeh. .Lama", diii'"^'"zMtèrwoud^mi "iSl i Porto voor'toezending num- 9299 k 1 derdorpse brug. 1 mer brieven 20 cent extra. I Br. Bur. v. d. Blad No.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6