DRIE LEVENS Leidse begroting onveranderd z. h. st. aanvaard Cctoé Kachelpasta RECHTZAKEN Radi o-programma 67ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Vrijdag 18 Februari 1949 Tweede Blad No. 26621 f r— VOORTZETTING REPLIEK. lm de replieken namen op de vierde rfttingsdag neg deel de heren Knol, Van Itórson, Goslings, Aalders, Kortmann, Knetsch, Knuttel, Van Oyen, Sohüller, Key. Frohwein, A. v. Dijk, dr Hcsson, mevr Bragg aar en mevr. v. Staveren. De heer Van Iterson bepleit als mid del cm uit de woningibouw-misère te I fcomen een gemengde commissie, be gaande uit enkele raadsleden, voorzit ter en wethouder van O.W. en enkele deskundigen uit de burgerij. Tevens drong hij aan op in prae-ad-vies nemen ran zijn voorstel Inzake doortrekking van de Wassenaarse Weg, De heer Goslings ziet geen enkele I reden voor prae-advies over zijn voor- stel, waar de kwestie immers al enize malen is bekeken. Zo wordt maar weer oaaieuw getraineerd, terwijl grootste sooei eis is. De heer Key steunde hem. 'De heer Knuttel kan accoord gaan met praeadvies over. zijn voorstel, uaruit hij de woorden: „op korte ter mijn" schrapt. De heer Van Oyen splitst zijn voor del Inzake sluiting van theaters op le Kerstdag. Ie Paasdag en le Pinksterdag en Goede Vrijdag in twee delen (le de le dazen. 2e de Goede Vrijdag). De heer Sohüller vraagt bij het on- I derzeek inzake de houding van een di- reetair van een tak vaii de Gemeente dienst in te schakelen het gehele perso- neel en de organisaties. De heer A. v. Dijk stelt voor aan de Minister van Wederopbouw te vragen een onderzoek naar de redenen, die lebben geleid tot stagnatie bij de wo- cing'ocuw hier te stede. In totaal namen derhalve ZO sprekers deel aan de replieken. DUPLIEK. Wethouder Jongeleen ontraadt de idee Wilmer, evenals hetgeen de heer Van Iterson entameerde. Het zou zl. rem mend werken, vooral nu de verdeling h handen is gelegd van een prov. com missie. Meer contact met de Raad zal «titer misschien wel mogelijk zijn. Na de beslissing van de prov. commissie zal een rapport worden samengesteld, dat m de Minister en GecL Staten zal worden gezonden, terwijl een onderhoud met de Minister in het voornemen ligt. Met de huidige tostand kan geen ge noegen worden genomen; het ls een levensbelang voor Leiden. De Raad zal op de hoogte worden gehouden. AVONDZITTING. Wethouder Menken verzekert, dat het ganse college de verantwoordelijkheid aanvaardt voor de G.G. en G.D., waar van hij de werkzaamheden opscmt. Er is heus niet stil gezeten, al is het rap port nog niet behandeld. Spr. geeft aan, wat er gedaan is. Het rapport is echter onder handen en zal, hij hoopt in Maart, worden afgedaan in E. en W., om dan raar de commissie te gaan. Kern van ce zaak blijft dit rapport en spr. zal bljj zijn als dit Jaar deze zaak zal kun nen worden afgehandeld in volle om vang, Tenslotte beantwoordt de voorzitter nog enige bij de replieken gemaakte op merkingen en gaat men over tot stem- i over de diverse voorstellen. STEMMINGEN. Het voorstel-Van Oyen (sluiting thea ters op le Kerstdag, le Paasdag en Le Pinksterdag) wordt aangenomen met 17 -16 stemmen. Voor de RK., Prot. Ohr. en de heren Riedel en Rlemens van de P.v.d.A. Het voorstel v. Oyen Inzake Goede Vrijdag wordt verworpen met 1815 st. Voor de RH. en de Prot. Ohr. Het voorstel v. Iterson (doortrekken wassenaarse Weg) gaat op voorstel van de heren Wilmer en Vos om prae-advies. De verdere voorstellen gaan eveneens, gelijk gemeld, om prae-advies naar B. «n W. Ook de heer Goslings gaat thans Eccoord daarmede. De begroting Bij vclgno. 38 (jaarwedde wethouders) stelt de heer A. v. Dijk voor de wethou ders kinderbijslag toe te kennen. De heer D. J v. Dijk bestrijdt dit, omdat een wethouder g-een ambtenaar is en dit niet mag worden; De heer Woudstra steunt de neer A. v. Dijk. omdat de salarissen te laag zijn. De heer v. Wei zen gaat accoord met de heer D. J. van Dijk evenals de heer Vos. Wil men Iets bereiken, dan verhoge men de wedden. De voorzitter steunt de heer A, van Dijk, maar hij vreest dat het niet luk ken zal. De heer Hendriks verklaart zioh voorstander van het voorstel, doch hfi raadt aanhouden aan, van mening, dat ook de ministers kinderbijslagen ge nieten. Laat men dat eerst onderzoeken. De heren Knol en Ligtvcet pleiten voor; de heer Riedel tegen. Over het voorstel staken de stemmen. Tegen de heren Vos, Piena, Key, v. Weerlee, Schüller, Riedel, Riemens, D. J. v. Dijk, Goslings, Smit, mevr. Brag- gaar en de communisten. De heer D. J. v. Dijk dient een mo tie in om een actie te ondernemen cm te geraken tct een uniforms regeling voor de wethouderssalarissen met kin derbijslag via de Ver." van Ned, Ge meenten. De heren Wilmer, Frohwein en Woud stra ontraden dit, evenals de voorzitter, die echter bereid is de Ver. v. Ned. Ge meenten te raadplegen. De motie wordt ingetrokken. Bij volgno. 142 (brandweer) bepleit mevr. Braggaar, verwijzend naar het artikel in ons Blad daarover, verbete ring der slaapplaatsen voor de brand weermannen in werktijd, gaarne de brandweer huldigend- De voorzitter kan verbetering toezeggen en hoopt spoedig plannen te kunnen overleggen. Na nog enkele losse opmerkingen wordt de begroting onveranderd met algemene stemmen goedgekeurd. De gewone dienst sluit met een be drag van f.15.216 810,15, de kapitaal- dienst van f. 19.146.735. De heer Llgtvoet wijst er nog op. dat het inzake het carillonfonds te lang zaam gaat en hij dringt aan op meer actie. De voorzitter zegt, dat dit spoedig onder de ogen zal worden gezien Tevens brengt hij dank voor deze be handeling der begroting, de prettigste sinds hij hier burgemeester is. Ook dankt hij alle ambtenaren. Hij stelt voer een telegram te zenden aan wet houder Van Schaik, en een schrijven aan de heer Lombert met de beste wen sen voor herstel, hetgeen onder applaus wordt aan-vaaxd. Mevr. Braggaar brengt namens de Raad de voorzitter hulde voor zijn lei ding. Even voor elf uur valt dan voor de laatst maal de voorzittershamer. Be behandeling der begroting was ten einde. Het gouverneurschap van Triest De Sovjet-Unie heeft in de Veilig heidsraad meegedeeld, dat zij de candi- datuur voor het gouverneurschap van Triëst goedkeurde van de vroegere Zwit serse gezant te Moskou, kolonel Herman Flaeckiger. Deze goedkeuring kwam als een verrassing. Engeland stelde aanvankelijk k->?onel Flueckiger voor, doch toen achtte de Sovjet-Unie hem onaanvaardbaar. De Russische afgevaardigde Malik deed zijn onverwachte aankondiging na een rede, waarin hij de V.S. en Enge land er van beschuldigde, de regeling van de gouverneurskwestie opzettelijk te vertragen om de bezetting van Triëst door Brits-Amerikaanse troepen te kun nen doen voortduren. Warren Austin (V.S.) zei, dat de Joe goslavische politiestaat, waardoor een onafhankelijke en democratische status van het gebied onmogelijk werd ge maakt". „Het vorig jaar Maart," aldus Austin, „hebben Engeland, de V.S. en Frankrijk aan Rusland voorgesteld het vredesver drag met Italië te herzien en Triëst aan Italië terug te gevgn. Met het oog op deze toestand zijn wij van mening, dat een discussie in de Veiligheidsraad over het gouverneurschap *Van Triëst geen epkel constructief doel zou dienen, zo- lane de kwestie niet door diplomatieke onderhandelingen met de andere be trokken mogendheden is geregeld". Austin vervolgde: „Naaj- de mening van de Westelijke mogendheden is de teruggave van Triëst aan Italië de enige oplossing, die tegemoetkomt aan de de mocratische aspiraties van de bevolking in het vrije gebied". De Britse afgevaardigde, sir Terence Shone, Tsloot zich bij de woorden van Austin aan. Hij zei, dat de taak van gouverneur in Triëst onmogelijk is ge worden en dat de oplossing, waarin bij het vredesverdrag is voorzien, niet lan ger uitvoerbaar is. De Britse regering was daarom nut Lereip de benoeming van een gouverneur te overwegen". FranpoTs de Rose (Frankrijk) zei: „De Franse regering is niet van oordeel, dat de door de Sovjet-afgevaardigde afge legde verklaring een wijziging in haar politiek met betrekking tot de kwestie- Trièst rechtvaardigt". DE ZAAK-MINDSZENTY VOOR DE VERENIGDE NATIES. Negen Latijns-Amerikaanse staten en de Philippijnen zouden onderling niet-officieel hebben besloten, de zaak- Mindszenty voor de Verenigde Naties te brengen. De houding van Scandinavië In politieke kringel te Oslo acht men het bijna zeker, dat Noorwegen zich zal aansluiten bij het Atlantische Pact. Het is echter onwaarschijnlijk, dat «Noorwegen binnen veertien dagen zich bereid zal verklaren deel te nemen aan de besprekingen over het Pact. Afgezien van de communisten kan de enige oppositie tegen de „op het Westen gerichte" politiek der regering worden gevonden in de socialistische partij zelf. Deze oppositie wordt echter niet als numeriek sterk beschouwd. Met het oog op het feit dat in October ver kiezingen zullen worden gehouden, wordt verwacht, dat de partij de eenheid zal bewaren en de regering zal steunen. De drie Scandinavische premiers te zamen met de Noorse minister van bui tenlandse zaken, Lange, hebben te Oslo een bespreking gehouden. Hedtoft. de Deense premier, zou hebben aangedron gen op een Scandinavische samenwer king. De meningsverschillen tussen de Zweedse en de Noorse premier zouden echter zo groot zijn, dat een toenade ring onmogelijk is, zo verklaart men. De Noorse premier, Gerhardsen, heeft officieel de berichten tegengesproken, welke in het Deense blad „Politieken" zijn verschenen, dat er nadere Scandi navische onderhandelingen zouden wor den gevoerd voordat Noorwegen een de finitieve beslissing zou nemen aangaan de het voorgestelde Atlantische Pact. Hij voegde er aan toe: „Het is echter redelijk, dat wij de andere Scandinavi sche landen in zullen lichten alvorens een besluit bekend tè maken." DE IMMIGRATIE IN ISRAËL. Dr Goldstein, de penningmeester van het Joods bureau, heeft voor zijn ver trek uit Londen naar Israël verklaard, dat het overbrengen naar Israël van een millioen Joden uit Europa en het midden-Oosten binnen vijf jaar voltooid zou moeten zijn. Van de 250.000 Joden, die in de loop van dit jaar in Israël verwacht worden, zullen er 55.000 uit de kampen voor ontheemden komen, 75.000 a 100.000 uit Mohammedaanse landen, een aantal uit Oost-Europa en een kledn aantal uit Frankrijk, Nederland en België. De immigratie in Israël bedraagt bhans 25.000 per maand. De verhouding tussen £ngeland en Duitsland VERKLARING VAN GENERAAL ROBERTSON. „De Britse regering streeft er naar van Duitsland een volwaardig lid der West-Europese Unie te maken", zo ver klaarde generaal Robertson tijdens een persconferentie te Dusseldorf, in ant woord op een vraag van een journalist betreffende de mogelültheden van een verbetering van de Duits-Britse betrek kingen. De generaal gaf toe, dat deze betrek kingen de laatste weken niet meer zijn zoals het behoort. „Gedurende mijn ge hele leven", aldus de generaal, „zijn er in de Duits-Britse betrekkingen moei lijkheden geweest, die zelfs twee oorlo gen tot gevolg hebben gehad. Hat is on mogelijk dat deze betrekkingen in één slag buitengewoon goed zouden worden. Ter verzekering van vrede en veiligheid zyn wi) genoodzaakt geweest in Duits land een paar weinig populaire maat regelen uit te vaardigen". De generaal sprak voorts zijn vertrouwen uit in het succes van de pogingen tot toenadering, welke van beide zijden worden gedaan. Betreffende de wijzigingen in de Westdultse grens kondigde generaal Ro bertson aan, dat daarover eerlang door de betrokken regeringen een communi qué zal worden verstrekt. Hij stelde er prijs op te zeggen, dat deze grenswijzi gingen nogmaals zullen worden onder zocht bij de ondertekening van het vredesverdrag met Duitsland. Voorts wees hij er op, dat hij geen instructies had ontvangen betreffende eventuele volksraadplegingen in de grensstreken. De Britse opperbevelhebber wees er voorts op, dat de directie van het inter nationaal gezagsorgaan voor het Ruhr- g-ebied zich in de Ruhrstreek zal vesti gen en dat het Britse militaire bestuur opdracht had gekregen daartoe de no dige stappen te doen. Het Britse militaire bestuur was met van plan in zijn zone maatregelen uit te vaardigen als die, welke ln de Ame rikaanse zone met betrekking tot de vrijheid ondernemingen te stichten van kracht zijn. In Duitsland zouden een bureau en diverse centra worden inge richt, die tot taak zouden hebben de culturele betrekkingen met Engeland te bevorderen, zoals dat in talrijke landen door „The British Council" wordt ge daan. SPIONNAGEPROCES TE MUENCHEN Het Amerikaanse leger heeft thans Be naam medegedeeld van de beschuldigde in het eerste van de serie van vijf spionnageprocessen, die te Muenchen worden gehouden. Die beschuldigde is Frantisek Klecka. Hij is tot 20 jaren dwangarbeid ver oordeeld, omdat hij schuldig werd be vonden aan spionnage voor Tsjecho- Slowakije. In de acte van beschuldiging werd hem onder meer ten laste gelegd, dat hij de Tsjechoslowaakse regering in lichtingen had verstrekt over de garni zoensindeling van de Amerikaanse en Britse troepen en de organisatie van sommige takken der Duitse industrie. De beklaagde was zeer onder de in druk van het vonnis en riep in het Duits uit: „Geloof me, ik ben onschul dig". De verdedigers zeiden dat zij te gen het vonnis in beroep zouden gaan. BERLIJNS GEMEENTERAADSLID AANGEHOUDEN. Dr Suhr, de voorzitter van de „Wester se" gemeenteraad van Berlijn, heeft medegedeel, dat het liberaal-democra tische gemeenteraadslid Urban door de politie van de Sovjetsector is aange houden op het ogenblik, dat hij zich van de Amerikaanse naar de Sovjetsector begaf. Dr Suhr heeft de politie van de Sov- jetsector verzocht het gemeenteraads lid dadelijk vrij te laten, zich hierbij beroepend op de onschendbaarheid van de gemeenteraadsleden. Het in 1945 door Roland Petit en Boris Kochno opgerichte Ballets des Champa Elysées uit Parijs, dat zich tijdens het Holland Festival 1948 aan hst Neder landse publiek presenteerde, zal volgende maand wederom een tournèe door ons land maken. Een moment uit „Jeu des Cartes" op muziek van Igor Stra- winsky met Janlne Charrat als prima ballerina. ACTIE VAN FRANSE DOUANEBEAMBTEN. De nationale bond van douanebeamb ten heeft besloten de leden uit te nodi gen tot een staking van onbepaalde duur, ingaande op 28 Februari a.s., zulks om kracht bij te zetten aan de eisen in zake de herclassering. De stakingsbeweging zal er niet in bestaan, dat de beambten werkloos blij ven. Integendeel, de bond bepaalt, dat de douanebeambten „strikt het regle ment zullen toepassen zowel aan de grenzen als in de vlieghavens en aan de kust. In de grote douane-centra zullen de beambten aan „straatbetogingen deel nemen". Deze bijzondere soort van staking zal dus tot gevolg hebben, dat de reizigers vertraging ondervinden, want. zo meldt de vakbond „het nauwgezette onderzoek van een eenvoudige handkoffer kan twee en een half uur duren". De actie is slechts een „eerste stadium en zal in verscherpte vorm worden voortgezet tot een gunstige oplossing ls verkregen." NOODTOESTAND IN SIAM. De Siamese minister-president, Plboel Songkram. heeft aangekondigd, dat binnen 24 uur in Siam de noodtoestand geproclameerd zal worden „ter bestrij ding van de toenemende communisti sche bedreiging". Hij verklaarde, dat Siam toegestemd had in het Britse verzoek, de grens van Siam en Malakka te sluiten In de af gelopen dagen zijn in dit gebied uitge breide acties tegen de communisten on dernomen. Songkram verklaarde juist bericht uit Parijs te hebben ontvangen, dat Ho tsji minh, de leider van de Vietnamese na tionalisten in Indo-China. „de handen ineengeslagen had" met de leider der Chinese communisten, Mao tse toeng. Een Ccta-Bcrer product Groote tube 20 et. FEUILLETON door DAVID GARTH ben ook blij, om jou te zien, Fcn- »®e, zei hij met ietwat gesmoorde -Heb je een goede reis gehad? Hooi zo.... Hallo, Curtis." "C-oedenmlddag. meneer," antwoordde «ötaine's begeleider. k PeTiberlain werd voorgesteld en r^-'° j dat kU aan een korte geïnte- inspectie onderworpen werd tow met donkere wimpers bedekte J™ ®Sen, die een groene gloed had- l en toen zij zich naar hem voorover pttg, om hem de hand te drukken, werd tl bewust van een besliste geur j® cocktails, Jasmijn, sigaretten en «Belucht... 3 completeerde de beleefdheden door -'us Maitland voor te stellen en ruk- toen haar hoed af. -Dus ik kon het niet, hè?" kondigde right Ourtis, deze wedden- «fcp heb jij verloren," Joci keek haar verbaasd aan, toen de grote zilveren gesp op haar tokte. Deze geraakte los en bleek [r* no-1e schaal te zijn, die en prach- gesneden jade-medaillon omsloot. 7»J wierp dit met een achteloos ge- iwaan Maitland toe. L.f1!* enige exemplaar," zei zij, „Ik órtL vlak onder de neus van de mee naar binnen gebracht." £c"nL -t het gelukkigste mens, dat fear 1 op. •;Neen, dat ben ik niet. Ik heb een Tfoo gelopen. Er is alle verschil tus- rLs «toluk en het nemen van een nsico." fen mom-ent werd Nathaniël Cars- Hif .Plotseling zijn stem weer meester, «y poog zich voorover in zijn stoel en hevig de wenkbrauwen. ■jvvou je zeggen, dat je dat gesmok- Qebt?" riep hij met donderende ^„"Gesmokkeld? Waarom bij alle p/Jfkine stak onverstoorbaar een si garet op. ^jzameling van materiaal voor mijn ^oires. „zei zij luchtig. "-MemoiresHaar grootvader begon aan te lopen. „Je hebt voor die r~®°Ires al zoveel krankzinnige din- gedaan! ik kan bijna geen krant wemen uit vrees, dat ik er weer het a oi ander in vinden zal, dat je voor t* jfnphes gedaan hebt! En nu be- je ook al het pad van de mis- het plotseling haar siga- „De misdaad?" hertiaalde zij. „Oh, neen, Two-gun, dat is het helemaal niet. Het is een echt opwindend spel letje. Natuurlijk, als de douane niet wist, dat ik de dingen had, zou het wat anders zijn. Maar dat weet zij wel de gelijk. De helft van die bedienden in de exclusieve continentale winkels zijn spionnen voor de douane. Of dacht je, dat ik niet wist, dat de een of andere keurige meneer, die mij dit jade me daillon zag kopen, aan de douane ken nis zou geven ran mijn aankoop? Mis daad, m'n hak! Ik lig al tnvee lengten achter cp het moment, dat ik die loop plank af kom!" „Het kan me niet schelen, hoeveel lengten je achter ligt!" snauwde de oude Nathaniël, sissend van wcede. „Je overtreedt de wet. Je onthoudt geld aan de regering van de Ver. Staten Het maakte allemaal op Fontaine niet de minste indruk. „Oh, de regering van de Ver. Staten heeft geld genoeg van ons gekregen," zei zij kalm. „En heel wat ook. Ik vind, dat ze eigenlijk wel eens een slagschip naar ons konden noemen." Haar grootvader scheen voor het mo ment geen woord te kunnen uitbren gen. Jock maakte gebruik van deze kleine pauze, om een beetje verlegen zijn keel te schrapen. Hij had zo'n idee, dat zijn tegenwoordigheid volkomen overwdig was. „U wilt mij misschien liever excuse renbegon hij. Het meisje wuifde even met de hand. „Oh, dat hindert niets," zei zij. „Laat u niet derangeren, mr Pemberlaln." En dus stond Jock eerst op een voet en dan op de andere en keek strak naar een schilderij boven de schoor steen, Curtis Maitland echter leunde op zijn gemak achterever in een stoel naast het gevechtsterrein en luisterde met blijkbaar welbehagen. Nathaniël Carsden kwam weer in actie. „Je betaalt morgen de boete op dat ding!" barstte hij los. „Smokkelen! Hoe kom je er bij!" Maitland trachtte iets te zeggen, maar kreeg een verzoek te 'horen, om zijn mond te houden. En hij trek zioh met een onverstoorbaar goed humeur weer terug. „Hoe lang." ging haar grootvader ver der, „is dit al aan de gang?" „Oh, zo af en toe heb ik eens een grote veldslag met die jongelui in het blauw cp de pier," gaf Fontaine toe. „Grote Goden!", barstte Nathaniël weer los en was toen gedurende enige minuten sprakeloos. Zij drukte haar sigaret uit en ging op de armleuning van zijn stoel zitten. „Hoor eens even, maak u nu niet zo druk!" wees zij hem zachtjes terecht. „U weet heel goed, dat ik er niet op uit ben, om iets te doen, wat de naam van de familie zou kunnen sohaden. Voopuit, Two-gun, geef de kleine Fonnie eens een zeer gewenste kusEn houd u nu verder rustig. Ik zal de boete er op betalen en dan is iedereen tevreden. Behalve ik zelf dan. Want dan ben ik compleet blut.' Zij boog zioh voorover en kuste hem snel op rijn witte haren, waarna zij opsprong. „Ik moet er nu vandoor, om mij te gaan verkleden, Ourtis en ik moeten vanavond het vuurwerk bij Ann Sylvester gaan bijwo nen." Zij bleef even staan en keek naar de lange rechte gestalte van Jook Pember- lain. „Zoudt u er iets voor gevoelen, om met ons mee te gaan, mr Pembrook?" „Pemberlaln," zei Jock. „Ik? Wel e'h dank u zeer, miss Carsden, maar avond-vuurwerk ligt niet erg in mijn lijn. Ik moet naar de school terug voor een leraarsvergadering." „Voor een wat?", vroeg Fontaine. „Een leraarsvergadering", zei Jock. „Ik heb de eer, cm leraar te zijn op de Brenton School." Het meisje laohte plotseling» „Professor," zei zij met een goedmoe dige glimlach. Ik vrees zeer, dat uw opvoeding eigenlijk nog beginnen moet. Wel, 'het is me een genoegen geweest u te ontmoeten, Ik zie u wel aan het 43). Met verschrikte gezichten ston den de matrozen voor stuurman Stomp. „Heus, stuurman", beweerde er een, „mijn handen mogen er af vallen, als het niet waar is. Dat beest spreekt! Het vroeg naar de kapitein!" „Wat zijn jullie voor een zoodje kind se ouwe mannen?" brulde stuurman Stomp woedend. „Ben je misschien in slaap gevallen en heb je gedroomd?" „Nee stuurman", volgde een koor van stemmen, „we hebben het allemaal ge hoord en we waren stuk voor stuk klaar wakker „Nou, dan zal ik wel met jullie mee gaan", zuchtte de stuurman, „je zult zien, als ik er bij ben, spreekt hijvast niet. Ik heb van mijn leven nog nooit een sprekende walvis gezien. Dat is on mogelijk!" „Sinds de sprekende film is alles mo gelijk", merkte Lummel schuchter op, doch niemand luisterde naar hem. Aar zelend volgden ze de stuurman naar het ijs, waar de drie vissen lagen, doch nauwelijks waren ze op een paar meter afstand, of de grootste walvis galmde: „Ik wil de kapitein spreken! Laat de stuurman zorgen, dat hij terugkomt, anders. diner, Two-gun. Kom me om onge veer half negen halen, Ourtis." Zij wuifde even met een smal handje en vertrok uit Nathaniël Carsden's gro te betimmerde bibliotheek en toen zij wegging, scheen er iets van electrlsche spanning met haar mee te gaan. Curtis Maitland stond op. „Ik hoop, dat u mij mijn aandeel in deze vergeven zult, mr Carsden," zei hij. „Ik had haar niet tot een wedden- sohap moeten uitdagen." „Een mooie advocaat ben Jij," grom de de oude man. „Een weddenschap op wangedrag! Maar zij zou het waar schijnlijk toch gedaan hebben, wedden schap of niet. Adieu Curtis." „Goedenmiddag, meneer". Maitland knikte hem toe, schudde Jook de hand en vertroken. Jock besloot, oift ook maar liever heen te gaan. Hij frommelde even aan rijn actetas, die aantekeningen bevatte voor zijn brochure: „Aspecten van de Grote Oorlog op het Front van Saloniki," die hij in voorbereiding had voor de vol gende vergadering van de Ver. van Le raren in de Geschiedenis, Hij was van plan er rlog aan, te werken gedurende zijn treinreis terug naar de school. ,Het is mdj een groot genoegen ge weest u te ontmoeten, meneer," zei hij. Nathaniël Carsden keek op. En plot seling scheen hij erg vermoeid. „Ik dank u voor uw komst, mr Pem berlaln," zei hJj op vlakke toon. „Wilt u niet blijven dineren? „Ik geloof, dat ik maar een vroege trein zal nemen, meneer. Maar ik dank u voor de invitatie." Nathaniël knikte. „Wees zo gced mijn groeten te doen aan dr Bryder. Ik hoep hem spoedig te zien. Adieu, Jongeman." Jock wachtte buiten in de grote hall, terwijl de buttleir op jacht was naar zijn hoed Wat 'n wild en tromphantelijk leven had die oude vechtjas toch eigenlijk gehad! In de dertig jaren van zijn be staan Waren de momenten van triemph voor Jcck Pemberlain slechts weinige geweest en met grote tussenpozen. Als hij in de diplomatieke dienst gebleven was, zou hij missohien beroemd gewor- öen zijn door het verdedigen van een gezantschap tegen een troep wilde Wazdis of zo Iets. Maar hij had ont dekt, dat zijn voornaamste bijdrage tot de diplomatieke ^dienst waarschijnlijk zou zijn een beleefd vegeteren ln een of ander klein heet landje, dat zelfs aoor toeristen zelden bezocht werd en hij had zijn ontslag genomen voor hij de kans had gehad, om met de ene hand de glorierijke -vlag van zijn land omhoog te houden en met de andere een missionaris te ontzetten. (Wordt vervolgd) De eredienst in Bulgarije De Bulgaarse minister van buiten landse zaken en-erediensten heeft bij de Kamer een wetsontwerp betreffende de erediensten ingediend. Krachtens dit wetsontwerp zullen de bedienaars van de onderscheidene ere diensten bij hun ambtsaanvaarding de eed van trouw aan de republiek moeten afleggen. De geestelijken, die van ambts wege betrekkingen met het buitenland hebben, zullen hun ambt slechts mogen uitoefenen, mits hun hiertoe door de minister van buitenlandse zakene ver- gunnirte is verleend. Alleen Bulgaarse burgers zullen in Bulgarije een geeste lijk ambt mogen vervullen. Vreemde or den, congregaties en missies zullen in Bulgarije niet mogen werken. De ker ken hebben niet het recht ziekenhuizen, weeshuizen of dergelijke Inrichtingen op te richten. De opvoeding van kinde ren en volwassenen komt toe aan de staat en wordt volgens de wet „bulten de bevoegdheid van de bediehaars van de eredienst geplaatst". Wat de inwendige administratie der kerken betreft, dient het departement van buitenlandse zaken kennis te krij gen van de begroting, de lijst van titu larissen, de herdèrlljke brieven en alle publicaties, die voor de gelovigen zijn bestemd. De wet verbiedt de bedienaars der erediensten „om welke reden ook" godsdienstige bijstand te weigeren aan de gelovigen. De geestelijken mogen ci viel dragen. Verder voorziet de wet ge vangenisstraffen en boeten wegens het prediken van rassenhaat en de oprich ting van politieke organisaties op gods dienstige grondslag. EX-VERDINASO-LEIDER VOORHOEVE STAAT TERECHT. 2 Maart komt Voorhoeve, vroeger lei der van het Verdlnaso, later tijdens de bezettingsjaren een bekende figuur in de kringen van het z.g. Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, voor het Bijzonder Hof te Arnhem., Op 11 Maart zal voor dit Hof voorts terecht staan Gerrit Klinkenberg, voor malig burgemeester van Putten, die zich schuldig maakte aan mishandeling en arrestatie van Joodse Nederlanders. VOOR ZATERDAG 19 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nlouws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Maria ter ere; 7.46: morgengebed en litur gische kalender ;8.00: nieuws; 8.15; pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9.05: kris kras door operaland; 10.00- klein, klein kleutertje; 10.15: muziek houdt fit; 11.00: de Zonnebloem; 11.45; schoolradio; 12.15: muzikale melange; 12.33: Amusements orkest; 12,55: zonnewijzer; 13.00; Ned. strijdkrachten; 13.30: Amusements orkest; 13.50: film en toneel, 14.10: Philadelphia Symphonle Orkest; 14.20: Engelse les voor beginners; 14.40: flultrecltal; .15.10: naar het wonderland der muziek; 15.30: vrolijke weekendklanken; 16.00: lezing; 16.10: Jongenskoor; 16.30; de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: de wigwam; 18.00: volksllederenkwartet; 18.15: Journalistiek weekoverzicht; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws. 19,15: kampvuren langs de evenaar; 19.30: Deanne Durbln 5®ngt; 19.45: voor de Nederlanders ln Duitsland; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: André Kostelanetz-ven zijn orkest; 20.20: lichtbaken; 20.50: Löfadon Palladium Orkest; 21,00: negen helt de klok; 21,45: radio-estafette: 22.00: weekend serenade; 22.30: actualiteiten; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.25 24.00: Concertgebouw orkest. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: lichte morgenklanken; 8.00: nieuws: 8.15: strijdlied; 8.18: Joe Loss en zijn orkest;; 9.00: ochtendconcert; VPRO 10.00: morgenwijding door ds Jhr J. C. Meijer; VARA 10.20: radlofeullleton; 10.35: voor de arbeiders ln de continubedrijven; 11.40: muziek van Gabriel Plerné; 12.00: Jan Vogel en zijn accordeon-orkest; 12.30: mededelingen; 12.33: een, twee, drie vier; 12.55: sport: 13.00: nieuws; 13.15: kalen der; 13.20- lunchconcert; 14.00: het Neder landse lied; 14.20 socialisme ln Noord- Brabant; 14.50: gram.muziek; 15.20; Paul Robeson zingt; 15.30: Radio Phllh. Orkest; 16.15: komt U binnen; 16.30: dansmuziek; 16.45: nieuws van de platenmarkt; 17.15: om en nabij de twintig; 17.45: sport; 18.00: nieuws: 18.15: Tbe Ramblers; 18.46: Franse chansons; 19.00: artistieke staal kaart; VPRO 19.30: het sociale werk; 19.45: passepartout; VARA 20.00: nieuws; 20.05: dingen van de dag: 20 12: varia; 20.15: Promenade door Franz Lehar's operettes; 21.00: socialistisch commentaar: 21.15: de winkel van Slnkel; 22.00: Vlndobona Schrammeln: 22 45: de mens en zijn lief hebberijen: 22.40: kwartet Jan Corduwener; 23 00: nieuws; 23.15: sport; 23.2524.00: sfeer en rhythme. AGENDA L 1 s 8 e: Bloemententoonstelling. 10 uur voorm.9 uur nam. Gerecht 10: Theosophlsche Ver. Spr. J. H. Kengen, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5