„Barst in vertrouwen van K.V.P. in kabinet' STADSNIEUWS HOEST Laatste berichten „Sociale zorg blijve gedragen door particulier initiatief''' VRIJDAG 18 FEBRUARI "online in Tweede Kamer ov-- aftreden Sassen en Indonesisch beleid Na de korte verklaring van minister Van Maarseveen werd de vergadering de Tweede Kamer voor korte tijd reehorst. Hierna werden de debatten heropend. De heer Romme <KVP) be toogde, dat zijn gehele fractie het uit treden van de heer Sassen uit het ka binet betreurt. De heer Sassen vervulde Djn ambt met grote toewijding. HIJ was JD man van grote bekwaamheid en brakter. Spr. betreurt het aftreden de afbreuk, die hierdoor is toege bracht aan 's lands belang. Spreker be- trijfeU of het gelukkig is geweest, dat In dezelfde vergadering, waarin de re- Krjir het uittreden meedeelde, zij bij sonde van minister Van Maarseveen „.•ekende de eigen aansporing tot het Jiaren van de eenheid overnam. De •'er Romme kan het uittreden van mr cjssen niet zien als een „opluchting" Joils in sommige persorganen is gezegd. y redenen van het ontslag van minis ter Sassen zijn spreker overigens niet duidelijk Het verschil over de te volgen cedre^lü» in zake het Indonesische publeem tussen het kabinet en de heer össen zal in dit debat niet openlijk hnnen worden uiteengezet, omdat dan 'tt gedragslijn van de regering krach teloos zou worden. Het zal dus een Tjale moeten blijven. In de vaas, waarmede spreker het ka binet vergeleek, is een barst gekomen. Oot in 'het vertrouwen van sprekers fractie in dit kabinet ls daarmede een berst gekomen. Spreker wil voor het overige de loop no dit debat afwachten. Standpunt un sprekers fractie blijft dat van: cri- -h toezien en constructief medewer- »en, tenzij de loop van dit debat tot een lad'ere houding zou nopen. Voorts vraagt spreker wat de rege- rir wenst te doen, indien de afwljzen- le houding van de Republikeinse lei- cers blijft voortbestaan. Zal de regering tot vorming van een Ia erim Regering willen overgaan even tueel ook zonder de Republikeinen? Spreker hoopt hierop een bevestigend antwoord te krijgen. Betreffende de houding tegenover de Commissie van de V. N. in Indonesië, rraagt spreker: Hoe wil de regering Dr A. W. J. H. Hoitink wordt hoogleraar AAN DE UNIVERSITEIT VAN INDONESIË. Dr. A. W. J H. Hoitink te Oegstgeest cl 26 April met de „Willem Ruys" naar Indonesië (Buitenzorg) vertrekken in verband met zijn benoeming tot hoog leraar in de physiologic in de Facul teit voor Diergeneeskunde aan de Uni versiteit van Indonesië. Dr Hoitink werd 15 Februari 1905 te Winterswijk geboren en studeerde van 19231930 medicijnen aan de Rijks universiteit te Utrecht, waar hfj in 1930 het arts-diploma behaalde. Prof. dr A. W. J. H. Hoitink. an 1930 tot 1941 was hij aan het üboratorium voor Physiologische Che- te Utrecht verbonden en tevens paeüserend arts te dier stede. Op 6 Februari 1934 promoveerde hij doctor in de Geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op een soelschrlft, getiteld: „Zijn er kunst- Batige sera met een bijzonder gunstige Jerking bij bloedverlies? Vergelijkend aderzoek over de werking van ver schillende kunstmatige bloedvervang- riidelen bij levensgevaarlijke bloed verliezen". In 1941werd dr Hoitink onderdirec- van het Instituut voor Praeven- --•'e Geneeskunde te Leiden en hoofd ri!1 de afdeling voor Hygiëne en Ar- ^idsphysiologie. Als reserve-officier van gezondheid v" hü in 1939 en 1940 onder de wa ttien gedurende de mobilisatie en oor- Na de bevrijding werd dr Hoitink in militaire dienst opgeroepen, hij opdrachten op het gebied van genschap en onderwijs kreeg te ver ben Hij volgde een .senior course" do Britse ..Army School of Hy- Pene" en bestudeerde het luchtvaart- fysiologische onderzoekingswerk bij ■e Royal Air Force. In 1947 maakte dr mmk gedurende een half jaar een •kerels door de Verenigde Staten en fRada als lid van een wetenschappe- missie Hij was tot voor kort com- R»i-ant Van Militaire School voor .'Eiene en Preventieve Geneeskunde Neerijnen. Een reeks wetenschanpeliike publi- -ues verscheen van zijn hand. Dr Verzoekingen lagen voor rei op het fewein van de kunst- hlnedvervangmiddelen de be- aaeiins: van het acute levmsgevanr- fiip .blnec1v,erlies de colloïd-osmoti- v,, van hpt bloednlasma en od t'srv- van arbeidsnhvsloloffle, ö,l vooral de phvsiologische ver ine van het prestatievermogen in "entrum van de belangstelling stond e betpkenis van vitamine C voor orpstafjpVPrmnffPr> van de mens in JcM werd gestold t:,,vraagstuk van de Universi- h v,1 7i1r> aandacht. Zi1n tdeën over arming, van c!e universiteit r,f ,m'versitpirp leven werden ppn hrnnv-nre: „Reforma- ,dn de Universiteit?" voorkomen, dat deze commissie de vol ledige leiding uit onze handen zal ne men? Kan de regering dit voorkomen? Is zij hiertoe In staat? Betreffende de status van de Repu bliek vraagt spreker, 'of de regering kan verklaren, dat in het oog van Nederland de Republiek niet een internationale status als partij in het geschil heeft, ofschoon zij dit wel heeft in het oog van de Veiligheidsraad. Met het plan- Beel kan spreker zich verenigen, maar vraagt ook hier de vorming van de In terim Regering door te zetten, als het moet ook zonder de Republiek. De Re publikeinse groep mag onze construc tieve plannen niet blijven verijdelen. De heer Romme betreurt de lange periode van onzekerheid, waarin Bata via geleefd heeft na het aannemen van de resolutie van de Veiligheidsraad. Had de regering niet voor het aanvaar den haar standpunt kunnen bepalen? Het vertrouwen in Indonesië heeft door dit talmen geleden en dit vertrouwen van Indonesië in Nederland is onmis baar, wil de regering, die het woord abandonneren niet in haar woordenboek heeft, niet op zekere dag tot de ontdek king komen, dat het in haar vergeet boek staat. De zitting werd daarna ge schorst tot hedenmiddag twee uur. Rode Hoestpoeders van Mijnharde DOO* CC. KINDEREN VOOR DE MICROFOON. In het P.CJ.-programma van a.s. Zondag zal een uitzending worden ge geven van een zanguitvoering, welke de kinderen van de Openbare school aan de Driftstraat kortgeleden voor de We reldomroep hebben verzorgd. Deze uit zending, welke o.a, goed te volgen is over de 49-meterband, zal plaats vinden van 11.15 tot 12 uur, terwijl zij in het avondprogramma van 6.30 tot 7.15 uur zal worden herhaald. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands recht: mej. E. N. A. Guyot v. d. Ham (Den Haag) en de heren L. van Solkema (Den Haag), D. B. ten Bergen (Den Haag) en J. J. v. d. Weel (Middelburg). VOORDRACHTAVOND MISS IRENE BRENT. In het Oosters Instituut heeft miss Irene Brent. een Engelse voordracht kunstenares, gisteravond voor de afde ling Leiden van het Genootschap Ne derlandEngeland een aantal gedich ten voorgedragen. Dr A. A. Prins, die haar met een enkel woord inleidde, achtte het een groot genoegen de kunstenares, die zelf tevens dichteres is. welkom te mo gen heten. Miss Brent heeft haar gehoor ge boeid door een serie gedichten van velerlei soort, van Longfellow, Shelley, Keats, Tennyson, Swinburne en son netten van Shakespeare, welke zij alle kort toelichtte. Zo stelde zij zich voor, dat Elizabeth Barrett Browning het gedicht ,.How do I love thee" ook daarom merkwaardig, omdat er geen enkel woord in voorkomt van meer dan twéé lettergrepen gemaakt had, ter wijl zij voor een warm knappend haardvuur zat. en dat daarop Browning geantwoord had. De kunstenares vond voor haar voordrachten een dankbaar gehoor, dat genoten heeft van de mooie dictie, ondersteund door zuiver beheer ste gebaren Als laatste nummer voor de pauze droeg zij een gedeelte uit .Anthonv rr*d Cleopatra" van Shakes peare voor. Na de muze kwamen de dichters van onze tijd aan de beurt. BELLAMY CULTUURCENTRUM In het Lido-theater hield gisteravond het Bellamy Cultuurcentrum een bij eenkomst, waarin de film „Geef ons het recht om te leven" werd vertoond. Deze film, welke in Engeland werd op genomen. gaf ons een indruk van de ongelukkige toestanden, waaronder een deel der arbeidende bevolking omstreeks 1930 leefde en vormde een aanklacht tegen vele misstanden uit die tijd. Voor af heeft de heer Bogaard nog in het kort de door Bellamy verspreide ge dachten, waarin volgens spreker wel vaart voor allen ligt opgesloten, uiteen gezet. Medegedeeld werd nog. dat in aansluiting op deze filmvoorstelling, op 24 Februari in het Federatiehuis een propaganda-avond van het Bellamy Cultuurcentrum zal worden gehouden. SPEELTUINVERENIGING „ONS EILAND". Toneel- en Dansclubje gaven uitvoering Het streven van het bestuur van de speeltuinvereniging „Ons Eiland" is er op gericht „de jeugd van de straat te houden". Het tracht dit niet enkel te bereiken door de speeltuin, maar tevens door de toneelclub en het dansclubje. Ongetwijfeld is het bestuur met het da mescomité er in geslaagd in de laatste maanden vele jongens en meisjes van de straat te houden. O.l.v. mevrouw KaakHartendorp studeerde het tooneelclubje „De vrolijke Kabouters" een toneelstukje in, getiteld „De kabouterprins" en mevrouw Sieval- Hooldonk leerde het dansclubje „Door rhythme lenig" enige dansjes en een lintenspel. Gisteravond waren vele „Eiland-be woners" naar de Schouwburg gekomen om de uitvoering bij te wonen. De voor zitter, de heer B. Broers, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de hoofden van scholen van de Ooster- en Munnikenstraat, de heer H. J. de Kos ter, beschermheer van de verenlging.de heer Coers, ambtenaar voor Lich. Op voeding en de vertegenwoordigers van de N.Ü.S.O., de Leidse Bond van Speel tuinen en zusterverenigingen. De presidente van het damescomité, mevrouw G. Broers—Slegtenhorst, bood namens het comité een vaandel aan. Het bestuur .heeft dit vaandel verdiend, want het heeft in de 2% jaar, dat de vereniging bestaat, reeds zeer veel be reikt en er zal nog meer volgen. Intussen popelden de kinderen van ongeduld om ook aan de beurt te ko men. Het toneelstukje werd heel leuk gespeeld. De dansjes zaten er goed in en vooral het lintenspel oogstte veel bb'vaL Het orkestje „Nippho" o.l.v. Nico Ver hoeven speelde tussen de verschillende nummers gezellige muziek. Het was een geslaagde avond en zon der twijfel zal het voor het bestuur een stimulans zijn op de ingeslagen weg voort te gaan. Dank zij de medewerking van de Nazorgvereniging konden weer 12 bleek neusjes der B.L O. school uitgezonden worden naar het B.L.Ö.-koloniehuis „Zonneoord" te Ede. Henkemans als Mozartspeler RESIDENTIE-ORKEST INTRODUCEERT VAN OTTERLOO'S „SERENADE". Wederom een interessante intro ductie van een Nederlandse composi tie, getuigend van de levende kracht onzer huidige componistengeneratie: Willem van Otterloo's Serenade (Di vertimento) voor 12 koperblazers, piano, celesta en slagwerk. Een zelden gehoorde combinatie en behandeld naar het inzicht van een autoriteit op orkestraal gebied, een instrumen tatie-deskundige, die zijn sporen als zodanig reeds eerder verdiende. De bloem van de kopergroep van het Residentie-orkest kon er in triomferen: vier trompetten en vier hoorns, een drietal trombones en de tuba. Het di vertimento der 18e eeuw komt er in tot leven in moderne geest, met als colo- ristisch hoogtepunt het van grote po tentie getuigende brillant klinkende Scherzo, waarin de solistische virtuosi teit kan schitteren. Maar ook de andere delen, de „Mars", de „Nocturne" en, zij het in mindere mate de vermoedelijk eerst later toege voegde Hymne, vormen een boeiend ge heel, met rijke contrastwerking. Van Otterloo houdt er de aandacht mee gevangen, al ls de melodieuse „Noc turne" in verhouding tot de andere de len wat te wijdlopig. Voor zover na eerste auditie te beoor delen, lijkt de componist getroffen door de Ravelliaanse geest, waaraan de ge raffineerde instrumentatie, maar ook enkele invallen o.a. aan de Bolero her inneren. Het celesta-effect is buitenge woon aantrekkelijk. Onder Öut's leiding gaven allen er hun beste krachten aan en werd een opvallende sonoriteit' ontwikkeld. Hans Henkemans die zich de laatste tijd sterk op Mozart specialiseerde, so- lieerde in het sierlijke pianoconcert in C gr. t-, waarin het Andante een diepe ondergrond openbaart. Henkemans ver staat Mozart's fijnzinnige geest ten volle, hij bezit daartoe ook de cultuur en het ls een weldaad daarvan in een ruwe tijd te mogen getuigen Hoe hij zijn oor te luisteren heeft ge legd en tijdens het spelen te luisteren legt om de subtielste toongeving in zui ver evenwicht tot expressie te brengen is een ware lust. Een andere kwestie is, of zijn toucher voldoende draagkracht bezit om overal in een grote zaal door te dringen. Het lijkt haast te Intiem ingesteld, waarbij het te zwaar gehou den accompagnement hem niet tot voordeel strekte. Henkemans deed zich Intussen als een precieus en vooral be schaafd Mozartvertolker kennen, waar van bij grotere solistische routine grote verwachtingen gekoesterd mogen wor den. Zijn succes was buitengewoon: her haaldelijke terugroepingen voor deze bescheiden kunstenaar, die de anderen volop in het applaus liet delen. Tot slot een warm-bezielde weergave van Dvorak's „Aus der neuen Welt"- symphonie, waarvan men, hoe dikwijls ook gegeven naar wij menen in onze stad driemaal ln korte tijd toch altijd weer geniet. Een uitnemend slot, waar mee Out en het orkest grote eer kon den inleggen! H. PROPAGANDA-AVOND ,.DE ZIJL" In café-restaurant -,,'t Raedthuys" werd gisteravond een tweede contact- en pro- paganda-bijeenkomst gehouden, waar voor goede belangstelling bestond. Na het welkomstwoord van de heer J. J. Prevo wqrd een af wisselend, programma afgewerkt, waarin de heren Heemskerk en Arbouw een groot werkzaam aandeel hadden en waarvan alle nummers even- zovele successen waren. Raadwedstrij- den en een verloting droegen het hunne bij tot het welslagen van deze avond, waarna ook nog een dansje werd ge maakt. Voorzitter Van der Sleen be sloot de bijeenkomst met een opwekking tot allen om te streven naar uitbreiding van het aantal leden en donateurs. TENTOONSTELLING DE ROOS. In 't Prentenkabinet der Leidse Uni versiteit wordt tot 12 Maart een ten toonstelling gehouden van tekeningeji en lithografieën door S. H. de Roos. BUURTVER. MAREDIJKKW ARTIER. Met medewerking van de toneelvere niging „Kunst naar Kracht", als onder afdeling van de buurtvereniging „Ma- redljkkwartier", hield laatstgenoemde gisteravond in „Den Burcht" een feest avond. De heer G. A. Sassen verwelkomde de zusterverenigingen en niet minder de talrijk opgekomen buurtbewoners, waar na een programma voor „elck wat wils" werd afgewerkt. Zo zagen wij allereerst de nog pas kort opgerichte gymnas tiekvereniging met een keurige stand de avond openen, waren er verschil lende vraagtekens op het programma, welke werden ingelost door de goed spelende mondorgel virtuozen en voorts de talrijke schetsjes door de toneelver eniging zelf. Vlot en geestig kwam alles over het voetlicht en herhaalde malen werd er hartelijk gelachen. Het slot van de avond bracht nog enkele verrassingen in de vorm van en kele mededelingen van de heer P. D. Visser, als voorzitter van de speeltuin vereniging „Marelita". Op originele wijze had men 't nieuwe clubhuis nagemaakt ln de vorm van een spaarpot, waarin deze avond f29 77 werd gedeponeerd, terwijl tot slot werd medegedeeld, dat op Woensdag 23 Fe bruari het clubhuis voor leden ls te bezichtigen. De officiële opening vindt plaats op Vrijdag 25 Februari, des avonds te 8 uur Met een gezellig bal onder leiding van de heer P. Breddels werd deze ge animeerde avond besloten. A.R.J.O.S. x In een onder voorzitterschap van de heer C. Kromhout gehouden vergade ring van de Leidse A.R.J.O.S. heeft de heer J. M. Bösecke een inleiding gege ven over „De positie van de arbeider in het bedrijf'' Spr. gaf eerst een hlsto- risch-critische uiteenzetting van de verhouding werkgever-werknemer se dert de Middeleeuwen, waarbij hij in het bijzonder stilstond bij de opvat tingen van het economisch liberal)«me en het marxisme. Vervolgens behan delde inleider de wetsontwerpen on dernemingsraden en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de hierover be staande meningen Ten slotte besprak hij enkele vragen verband houdende met de medezeggenschap der arbei ders. Na de discussie las de voorzitter een brief van de heer J. van Anken Jr. e.a. voor, waarin zij mededeelden om ker kelijke redenen voor het A.R.J.O.S.- lidmaatschap te bedanken. Een vroe gere bespreking waarin de briefschrij vers op de onhoudbaarheid van hun standpunt gewezen werd, bleef zonder resultaat Door onvoorziene omstandigheden kon de verkiezing van een penning meester geen doorgang vinden. De heer F. R. J. Knetsch werd tijdelijk met het beheer der financiën belast. Slagers willen extra spekbon EVENTUEEL LANGERE GELDIGHEIDSDUUR (Speciale bericht-geving). In verband met de grote voorraden spek, die zich momenteel bij de sla gers bevinden, hebben deze er bij minister Mansholt op aangedrongen een extra-bon voor bijv. 100 gram spek aan te wijzen. De toewijzing van de slagers bestaat door de grote aanvoer van varkens voornamelijk uit var kensvlees, dat, med door de hoge prijs, bij het publiek niet zo gewild is. Men vraagt zich evenwel af of het mogelijk zal zijn over het gehele land tegelijk deze spekbon te honoreren. De slagers denken daarom aan een langere geldigheidsduur van 4 k 6 weken. In officiële kringen overweegt men of het verantwoord is het publiek op deze wijze te dwingen tot het afnemen van spek terwijl ook het herstel van het oude vleesrantsoen (vermoedelijk half Maart) is gebaseerd op de ruime aan voer van varkensvlees. Naar wij echter van officiële zijde vernemen zal men niet overgaan tot aanwijzing van extra-spekbon. Tabaksrantsoen weer normaal Naar wij vernemen laat het zich aan zien dat het tabaksrantsoen voor de ko mende 14 dagen weer normaal zal zijn, dus dat, zoals altijd om de tweede 14- daagse periode, de heren vier rantsoe nen krijgen en de dames twee. KONINGIN ONTVING Dr. BEEL. H. M. de Koningin heeft heden ochtend de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr L. J. M. Beel, in het Paleis Soestdijk in audiëntie ont vangen. MINISTER DELBOS DINEERT MORGENAVOND IN „DE BEUKENHOF". De Franse Minister van Onderwijs, de heer Yvon Delbos, die morgen ons land komt bezoeken, zal na de ont vangst op Schiphol, naar Den Haag vertrekken en protocoladre bezoeken brengen aan de ministers Drees, Van Sohaik en Rutten. Om 8 uur 's avonds biedt de minister van O., K. en W., prof. dr F. J. Th. Rutten heim een diner in de „Beuken hof" te Oegsbgeest aan. CORRESPONDENTIE TUSSEN V.N.-COMMISSIE EN NED. DELEGATIE. De Nederlandse delegatie heeft in een brief aan de Commissie der V.N. medegedeeld dat de Nederlandse re gering alles in het werk stelt om er voor te zorgen, dat tegen 1 Maart a.s. de besprekingen een bevredigende voortgang zullen hebben gemaakt. De Nederlandse delegatie deed aeze mededeling naar aanleiding van het voorstel der V.N. commissie aan de Vei ligheidsraad om de datum, waarop haar rapport moest worden ingezonden be treffende de vorming der interim-rege ring, tot 1 Maart uit te stellen. De Commissie heeft aan de Neder landse delegatie commentaar gevraagd op twee brieven van de Republikeinse delegatie, waarin aan de Commissie verzocht wordt, een onderzoek in te stellen naar de dood van dr Masdulhak Nasutlon, een assistent van Moh Hatta, op 21 December en naar de verdwijning van Suharto, Republikeins directeur- generaal van de posterijen, op 17 Ja nuari. DOODSTRAF GEËIST TEGEN LID COLONNE IIENNEICKE. Hedenmorgen werd de zaak voortge zet tegen de 33-jarige Sera de Croon uit Amsterdam, die in 1942 en 1943 werkzaam is geweest bij de Zentral- stelle für Judische Auswanderung en actief heeft deelgenomen aan het' ar resteren van Joodse landgenoten. In Augustus 1943 werd hij gedetacheerd bij de Colonne Henneicke en zette hij zijn operaties tegen de joden met kracht voort. „De man is een voortdurende bron van ellende geweest voor zijn mede mensen" zei de advocaat-fiscaal, mr M. H. Gelinck, hedenochtend in zijn requi sitoir. Het verraden van een meisje, dat hij eerst het hof had gemaakt, noemde mr Gelinck „de parel op de kroon van zijn ploertigheden". Hij eiste de doodstraf. Uitspraak Vrijdag 4 Maart aanstaande. NEDERLANDER ONTVANGT HOGE FRANSE ONDERSCHEIDING. De heer Arthur Hartog, vice-presi dent van de raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever N V., is bevorderd tot Grootofficier van het Legioen van Eer. SCHAATSENRIJDEN De wereldkampioenschappen gaan waarschijnlijk door MILITAIREN LEGGEN NEVELGORDIJN OVER DE BAAN. De organisatoren van de wereldkam pioenschappen in het hardrijden zijn nerveuser dan de deelnemers. Geen wonder, want de weersomstandigheden zijn voor deze tijd van het jaar zo zaoht, dat het des nachts 1 of 2 graden vriest, maar de temperatuur overdag in de zon oploopt tot soms tien graden boven het vriespunt. Men heeft er de laatste dagen geprobeerd de ijsbaan te sparen door er hopen sneeuw op te leggen, maar de warmte van de zon deed de sneeuwlaag smelten en op deze wijze kwam men van de wal in de sloot. Vanochtend probeerde men een ander middel. Het heeft in de afgelopen nacht twee drie graden gevroren en nu wil men de dunne ijslaag beschermen te gen de zonnewarmte door een nevelgor dijn over de baan te leggen, waar de militaire autoriteiten zelfs aan te pas moeten komen. Aangezien het volkomen windstil is heeft men hoop, dat dit rookgordijn boven het ijs zal blijven hangen en de kracht van de zon het ijs niet zal kunnen bereiken. De Nederlandse schaatsenrijders ko men eerst hedenavond ln Oslo, zij zijn in Hamar gebleven, waar het ijs wel in goede conditie verkeert. Het ziet er dus naar uit, dat Zater dag en Zondag de kampioenschappen wel zullen doorgaan, maar dat het ijs dan in een niet al te beste conditie zal zijn. Selden Chapin, de voor het uitbren gen van advies naar Washington terugge roepen Amerikaanse gezant te Boedapest, heeft op zijn reis naar Washington te Parijs tesrupver Journalisten verklaard, dat de waarheid over het leven ln Hongarije niet ln te denken ls en alle beschrijvingen tart". Dr W. J. J. Dijsselbloem sprak voor Oegstgeester V rouwenfederatie „De duidelijke scheiding tussen sociale zorg en sociale zekerheid dient ge handhaafd te worden. I)c sociale zorg is geboren uit het particuliere initia tief en moet daarin ook haar bekro ning vinden. Het zou ophouden soci ale zorg te zijn en het zou een door de overheid gegarandeerd sociale ze kerheid worden, wanneer het specifie ke particuliere karakter er aan werd onttrokken. Dc grenzen tussen beide in wezen afgescheiden terreinen zijn de laatste jaren in vele opzichten in practijk reeds to zeer vervaagd." Aldus de conclusie van dr W. J. J. Dijsselbloem, die over deze problemen onlangs als wethouder in de gemeente raad het woord voerde, tijdens een bij eenkomst van de contactcommissie van vrouwenverenigingen in Oegstgeest, gis termiddag gehouden in een goed belet te raadszaal, waar ook het Burgerlijk Armbestuur zioh onder de toehoorders bevond. De voorgeschiedenis van deze bijeen komst kan gevonden worden in de voor stellen van mevr. Kramers-De Vlaming Pleysier, in de gemeenteraad naar vo ren gebracht, om de sociale diensten in Oegstgeest te reorganiseren speciaal met het oog cp de gewijzigde maat schappelijke toestanden, die haars in ziens slechts konden worden opgevan gen door een sterker overheidsbemoei ing met de tot dusver hoc-fdzakclyk op particulier initiatief grondende be staande diensten. Deze voorstellen kon den geen genade vinden bij de meer derheid van dej Raad, waarbij speciaal wethouder Deysselbloem zich een groot voorstander toonde van handhaven of zelfs scherper acentuering van de be staande toestand. Dr Dijsselbloem heeft zich daarop be reid verklaard, zijn persoonlijke inzich ten omtrent het probleem der sociale zorg voor een bijeenkomst, belegd door genoemde contactcommissie, nader te belichten, hetgeen dan gistermiddag ge- sohiedde. Dr Dijsselbloem wees allereerst op de twee gebieden, die z.l. strikt gescheiden dienen te blijven. n.L sociale zekerheid en sociale zorg. De sociale zekerheid ls een jong begrip, waaromtrent uiteenlo pende definities bestaan. Dit begrip om vat de verantwoordelijkheid van de Staat voor het recht van het individu op een redelijke bestaansmogelijkheid en mogelijkheden om calamiteiten te overwinnen zolang het individu daartoe zelf dcet, wat redelijkerwijs van hein mag worden verwacht. Spr. ging na, wat op dit gebied reeds in Nederland is bereikt, en hoewel wü ons niet op de borst mogen slaan over de voortreffe lijkheid van ons werk in vergelijking met andere landen, toch kunnen wij niet zeggen, dat wij op dit gebied ten achter zijn. De sociale zorg ls eveneens een recht waarop het individu aanspraak kan maken, doch niet een maatschappelijk recht, doch een moreel recht, voort vloeiende uit het algemeen menselijk gevoel van naastenliefde. Deze zorg om vat de bemoeiingen, waardoor men te gemoet tracht te komen aan het voor komen van maatschappelijke noden van hen, die daarin niet geheel kunnen voorzien. In deze sociale zorg domineert het individuele geval, en een individu ele norm. niet de algemene norm van de sociale zekerheid. Hierin moet het particulire initiatief de grondslag blij ven, terwijl dit slechts mag worden ver licht door een systeem van collectivis me, dat in wezen strijdig is met het particuliere karakter van deze zorg. Spr. kwam tenslotte tot voormelde conclusie. De vergadering, die werd voorgezeten door mevr. E. H. Smits-Witvliet, en tij dens welke mevr. Baumann mededelin gen deed over de tentoonstelling: „De Vrouw 1898—1948, eindigde met een ge animeerd debat. VITA VONK WINTERZON BIRD'S EYE KRISTAL I BIRD'S EYE KRISTAL VITA VONK WINTERZON STREMMING OP LIJN A'DAM—ROTTERDAM OPGEHEVEN. De lijn AmsterdamRotterdam D.P. werdt thans weer geheel met electrische treinen bereden. De tij delijke dienst met diesels tussen Den Haag en Leiden is dus Qj^eheven. TIEN JAAR TEGEN „KICKEN" GEËIST. Na een requisitoir van ruim drie en een half uur eiste hedenmorgen mr Ver steeg, de Procureur-Generaal bi) het Gerechtshof te 's-Gravenhage, 10 jaar gevangenisstraf met aftrek, en ter be schikking stelling van de regering te gen W. J K. Kicken, die gelijk be kend door de Haagse rechtbank tot 4 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, ARBEIDER BIJ HOOGOVENS DOOR GASVERSTIKKING GEDOOD. Hedenmorgen omstreeks halfacht is bij de hoogovens te IJmulden de 49- jarige arbeider B. W. Vallenduuk uit Beverwijk ten gevolge van gasvergifti ging om het leven gekomen. Hij moest te zamen met de eveneens 49-jarige D. J. Zoet uit Haarlem een afsluiter van een hoogoven dicht draaien op een bordesje bij de gasrai- nigingslnstallaties. Hoewel (beide man nen gasmaskers droegen, geraakten zij bewusteloos. V. overleed. Z. moest in een zieken huis te Beverwijk ter observatie wor den opgenomen. AARDSCHOKKEN IN ALGERIË. In de afgelopen nacht zijn hevige aardschokken waargenomen in het ge bied van Keraata en Oued-Marsa in Algerië. Verscheidene gebouwen zijn in gestort. Er is echter geen melding ge maakt van dodelijke ongevallen. Gistermiddag werd te Den Haag de commissie geïnstalleerd, die tot taak heeft de toestand van de arbeidscon tractanten in overheidsdienst te onder zoeken en voorstellen tot verbetering in die toestand te doen. Een aanvang werd gemaakt met het in schema brengen van voorstellen, welke definitief moeten leiden tot het brengen van orde in de tot heden ge volgde afvloeiings- en aanstellingspro cedure. Burgerlijke Stand van Leiden GEIJOKKN: Carlo. Maria. d. van L. Lolkes de Beer en E E. van Egmond. Willem Robert, z. van J. van der Heyden en E. P M. van Velzen; Mertlna Catharina Loulza. d. van A. W. Bohemen en C. vaii Ab; Adrlana Martina, d. van J. Stkklng en A. J. van Schle; Cornells Maarten, z. van W. van der Ham en A. LambooiJ; Hendrlca Anna. d. van" H Kuyvenhoven en M. Verbaan: Anton Petrus, "z, van A. P. Schmidt en H. J. C. van der Boog; Thomas Wilhelmus Maria, z. van P, E. M. van Schalk en M H, Delahalje. Wllhelmina Christina, d. van W. de Mooil en C. M. van Valderen; Joseph, z. van J. de Wolf cn M. Slebert; Hendrik, z. van J. A. Rietveld en J. van Heus den; Adrlaan Dlngeman. z. van J. Dol en G. Westerink; Maria, d van P. C. Heljmans en J. van Westbroek. OVERLEDEN: J. J. C. Heljmans, wed. van J. SJardJJn. 06 Jaar; D. Privé, vr.. 76 Jaar; C. H. Stol, wed. van W. E. Helvensteln. 85 Jaar. GETROUWD: W. F van der Veen ]m en M. J. L. de Kruljs. ONDERTROUWD: C. BodriJ Jm 23 Jaar en E. Gommans Jd 24 Jaar: A. Dufjverman Jm 24 Jaar en M. Phlllppo Jd 21 Jaar; J, van der Linden Jm 25 Jaar en A. C. Sllmmers Jm 19 Jaar; w. A. öudshoorn wednr. 43 Jaar en H. C. Der- nee Jd 38 Jaar; S. C. van Seggelen Jm 21 laar en M. A. Wortman Jd 18 Jaar; I. Valk Jm 25 Jaar en C. van Winkel Jd 24 Jaar; S. van der Vegte Jm 25 Jaar en G. M. Jaar en M. Neuteboom Jd 22 Jaar; J. de Zoete Jm 27 Jaar en G. Dekker Jd 28 Jaar; F. A, van Dlemen Jm 25 jaar en L. E. Phlllppo gesch 27 Jaar; L. J. L. Gordijn Jm 21 Jaar en C. H. Baak Jd 21 Jaar. HET BRITSE VAKVERBOND EN IIET COMMUNISME. Naar men verwacht zal de algemene raad van 't Britse vakverbond (T.U.C.), spoedig „de tweede ronde inzetten in de strijd tegen do communisten". De raad bedoelt de communistische Invloed te doen ophouden in de vakverenigings raden. de locale federaties van vak verenigingen. Volgens het T.U.C. heb ben bepaalde takken van vakverenigin gen opgehouden gedelegeerden te zen den naar vakverenigingsraden, omdnt de communisten deze zouden gebruiken als spreekbuis voor hun propaganda. Aan deze ernstige zaak, zo ver,klaren functionarissen van het T.U.C.moet spoedig aandacht worden geschonken. Een speciale commissie zal voor de al gemene raad plannen overwegen voor de tweede ronde van de strijd, zo neemt men aan. Dit plan zal gebaseerd zijn op de er varingen uit de eerste periode, waarin volgens een verklaring van het T.U.C., de strijd binnen de beweging uitge vochten zal worden. De meeste der grote vakverenigingen hebben zich voorstander verklaard van de houding van het T.U.C.. o.a. de 500.000 leden tellende Nationale vakvereniging van spoorwegmannen. In de laatste mag reeds geen president, secretaris-gene raal of assistent-secretaris-generaal tot de communistische partij behoren In de 150 000 leden tellende vakvereniging van ambtenaren is echter een sterke oppositie, die zich hevig blilft verzet ten In enkele eebledon weigerden de vakverenigingsraden het document om trent, de •inti-communistische cam pagne te verspreiden. PRESIDENT TRUMAN OVER DE ECONOMISCHE SITUATIE. President Truman heeft gisteren ver klaard, dat de huidige vooruitzichten voor het Amerikaanse bedrijfsleven geen enkele reden tot ongerustheid geven. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de prijsdaling van de laatste tiid uit sluitend een normalisering van de prij zen ls, waarnaar iedereen had ver langd. De president verklaarde voorts geenszins voornemens te zijn wijziging te brengen in ziin programma voor be lastingverhogingen BENELUXCONGRES OVER VERKEER EN TOURISME. Naar het Belgische comité Benelux mededeelt, zal op 18 en 19 Maart te Antwerpen een Benelux-Congres voor verkeer en tourisme worden gehouden. Tijdens dit congres zullen problemen worden besproken, welke het vrije ver keer tussen de drie landen thans nog in de weg staan. Na ajfloop van dit congres* zullen aan de regeringen der Benelux-landen voorstellen worden ge daan, die beogen met Ingang van 1 Januari 1950 net verkeer tussen België, Nederland en Luxemburg van iedere be perking te ontheffen. Het congres zal onder leiding staan van de Belgische professor Francois, voorzitter van de Belgische technische studiecommissie van het comité Benelux. Op het congres zullen de volgende vraagstukken worden besproken: do luchtvaart, de zeescheepvaart, de bin nenscheepvaart, het wegverkeer, de spoorwegen, het Jeugdtoerisme, de cul turele ensociale functies van het toe risme de economische functie van het toerisme en de propaganda. DE BERLIJNSE VALUTA. Heden werd druk queue gemaakt voor de wisselkantoren ln West-Berlijn, on danks de herhaalde ontkenning van Sovjetrussische zijde, dat in de Sovjet zone. een nieuwe geldsanerlng op han- der. zou zijn Reeds in de loop van Donderdag werd aan de Westelijke wisselkantoren ln totaal vierhonderdduizend Oostmark aangeboden. De omwlsselingskoers is 4,5 Oostmark tegen 1 Westmark. In de namiddag werd het aanbod zo groot, dat per klant niet meer dan voor vüf Westinark werd ingewisseld.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3