Evatt verdedigt Australië's houding Samenwerking mei Nederland is noodzakelijk WEERBERICHT Restauratie van in de oorlog beschadigde monumenten Enorme bevolkingsaanwas maakt industrialisatie noodzakelijk Nieuwe serie terreurdaden in Indonesië 57ste Jaargang VRIJDAG 18 FEBRUARI 1949 No. 2662 IJ LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J.' Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 De Australische minister van Buiten landse Zaken, dr Herbert Evatt, heeft de mededelingen over het vertrouwen lan Australië in de Ver. Naties tot het oplossen van geschillen in de wereld berhaald. In verband met Indonesië zeide hy: ,De handelwijze van de Australische regering is van het begin tot het eind correct en in overeenstemming met de beginselen van de V. N. geweest. Onze bonding ten opzichte van Indonesië werd bepaald door ons lidmaatschap ren de V. N. Het geschil tussen de Ne derlanders en Indonesiërs ontstond lang voordat- Australië er iets mee te maken bad. Twee overeenkomsten werden tus sen beide partyen bereikt. De eerste had betrekking op zelfbestuur voor Indone- fié in een Nederlandse Unie. In de twee de waren wederom bepalingen inzake de onafhankeiykheid van het Indone sische volk opgenomen en werd voor een in een Unie tussen de Ver. Staten ren Indonesië en de andere delen van bet Koninkrijk der Nederlanden. Deze overeenkomst werd de Neder landers niet opgelegd en heeft daarom geenszins de bedoeling hen uit te slui ten uit dit gebied, yidien een Unie zal «tstaan. Het is een overeenkomst, vaarbij de samenwerking tussen beide landen kan voortduren en de buitenge mene economische belangen van de Ne derlanders niet zullen worden aange- tist Levatt ging voort: „Mijn reactie op de verklaringen, dat wjj de Nederlan ders uit Indonesië villen hebben, kan niet in woorden omschreven worden. De bereikte overeenkomst bedoelde de invloed van Nederland in dit deel van de wereld voort te zetten. Verre van een besluit van de V. N. om de Nederlanders uit Z. O. Azië te verdrij ven. betekende dit juist het tegen overgestelde. Wij zyn er van overtuigd en dat zijn wij altjjd geweest omwillo van van Z O. Azië, dat samenwerking met de Nederlanders bij dc vestiging van een nieuwe, zelfbesturende staat nood zakelijk is. Desondanks hebben de Nederlanders, zonder kennisgeving aan de Veiligheids raad en terwyi de Commissie v. G. D. nog bezig was met de uitwerking in bij zonderheden van de Renville-overeen- komst, een aanval op de hoofdstad van Indonesië gedaan en de leiders, die thans nog vastgehouden worden gear resteerd. De Veiligheidsraad was van mening, dat dit een weloverwogen schending van het Handvest der V. N. was, hetgeen dit ongetwijfeld was. Ik verwerp geheel de mening, dat onze re gering enige gedachte zou koesteren, dat de belangen van Europese landen, zoals die van Engeland od Malakka en van Frankryk in Nieuw-Caledonie, moe ten worden opgegeven. Wij hebben ge handeld als een loyaal lid van de Ver. Naties", aldus besloot dr Evatt in het Australische Huis van Afgevaardigden. Ons jongste prinsesje Marijke wordt vandaag twee jaar. Hierboven ziet men baar tijdens het spel in een der vertrek ken van Paleis Soestdyk. Nieuwe zet van Brewster c.s. WETSONTWERP IN VERBAND MET ACTIE IN INDONESIË. Alle Marshall-hulp aan een Europese mogendheid, die weigert te gehoorza men aan bevelen of verzoeken" van de Veiligheidsraad, zou ophouden op trond van een wetsontwerp, opgesteld door de Republikeinse senator Owen B. Brewster, dat gisteren by de Ame rikaanse Senaat is ingediend. Het wetsontwerp, dat de vorm heeft tin een amendement op de wet betref- feade de economische samenwerking, is «n nieuwe zet van Brewster en andere Republikeinse senatoren om invloed uit l< oefenen op de Nederlandse militaire fcdïiteit in Indonesië. Gevraagd om een nadere verklaring Wde Brewster: „Een republikeins re- fcm in Indonesië wordt vernietigd ter- *ijl de VN de handen wringt in ver las protest en de Verenigde Staten Amerikaanse dollars ter beschikking l*Uen aan een regering, die de VN re- leert." ^Volgens de New York Times voorziet -jd een debat over het amendement Brewster. Naar gemeld wordt zou a-n In Senaatskringen in aanzieniyke voor de bedoeling van het amen- «oent voelen, boekemnzameling voor zeelieden. Op Zondag a.s. Op Initiatief van de Bibliotheek voor «warenden te Rotterdam, gesticht to>r de Ned. zeemanscentrale en de bi, Chr. Zeeliedenvereniging, wordt 6:ndag a.s. onder het motto: „Geef de peman een goed boek" een landeiyke ^eninzameling gehouden. Alle Pro testantse kerken steunen deze actie. Jn alle kerken zal Zondag by de in- de gelegenheid worden geboden «wen af te geven. ^TS MINDER KOUDE NACHT. Bilt, verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enkele overdryvende u-fcen veld en. maar later verder toe- «menöc bewolking. In het Oosten van land droog weer, in het Westen Kenöe het grootste deel van de aL 8 weer. Matige, langs de Wad- «QKiist later krachtige wind hoofdza ng tussen Zuid en Zuid-West. Iets Dirt!?6r koude nacht en ochtend. In de ongeveer-, dezelfde temperatuur 4li vandaag. 19 FEBRUARI. op: 7.48 uur; onder: 18 00 uur. *wan 0p: 1.28 uur; onder; 10.06 uur :)u2 LX.>. jgogwater te Katwyk te 7.35 en Oii nummer bestaat uit zes pagina's Cochran Amerikaans Ambassadeur in Pakistan VERTREKT ZODRA INDONESISCHE SITUATIE HET TOELAAT. Het Amerikaanse lid van de Com missie der V. N. voor Indonesië, Merle Cochran, is door president Truman tot Amerikaans ambassadeur by dc Pakistaanse regering benoemd. Deze benoeming moet nog door de Senaat bevestigd worden. In de bekendmaking wordt gezegd, dat Cochran, „met het oog op het cri- tieke stadium van de situatie in Indo nesië zyn werk in de Commissie der V. N. voor Indonesië zal voortzetten". Zodra de toestand in Indónesië het toelaat, zal Cochran naar Karatsji ver trekken. Volledige overeenstemming Regering en dr Beel omtrent het uitgestippelde beleid. In de Tweede Kamer legde mi nister Van Maarsevcen hedenmor gen de volgende verklaring af: Mijnheer de voorzitter, In verband met de verklaring van de minister-president in de vergadering van Woensdag j.l. kan ik thans mededelen dat de be sprekingen, die gisteren in de ver gadering van het kabinet met de H.V.K. in Indonesië hebben plaats gehad, tot een volledige ophelde ring hebben geleid. Dc H.V.K. ver klaarde zich geheel te kunnen ver enigen met het door de regering in deze Kamer uitgestippelde be leid. Omtrent de uitvoering daar van worden de besprekingen met de H.V.K. voortgezet. Bij de opening van de zitting deelde de voorzitter mede eerst in de loop van de middag te kunnen zeggen of de beraadslagingen mor gen moeten worden voortgezet. (Biykbaar hoopt de voorzitter nog hedennacht gereed te komen). Vervolgens schorste de voorzit ter de vergadering tot half twaalf. HET NOORDATLANTISCH PACT. President Truman heeft nogmaals uiting gegeven aan zijn vertrouwen in het voorgestelde Noordatlantisohe vei ligheidspact en gezegd, dat hy nog steeds zyn opvattingen betreffende het pact onderschreef, welke hij in zyn in augurele rede had uiteen gezet. Het werk van Monumentenzorg. Volledig herstel in circa 30 jaren (Speciale correspondentie) Het ligt in de bedoeling, in de loop van ongeveer dertig jaren te komen tot vo'ledig herstel van die gebouwen met historische en kunstzinnige waar de in ons land, welke door de oorlogs handelingen sertade hebben geleden. worden als een voortzetting van de Ryksinspectie Kunstbescherming, die dit werk tydens de oorlog verrichtte. Deze vyf commissies hebben ieder een eigen arbeidsveld en verstrekken advie zen aan de minister, terwijl iedere com missie, ter uitvoering van haar taak, een bureau ten dienste staat Met eerst genoemde commissie correspondeert de Rijksdienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek; de onder 2. 3 en 5 ge De restauratie over de gehele lijn zal j noemde Rykscommissies ressorteren on- niet eerder voltooid kunnen zijn, door- j ^er Rijksdienst voor de Monumenten dat. vanzelfsprekend, rekening moet *org. die aan het Smidswater 7 te Den worden gehouden metde financiële Haag is gevestigd, terwijl met de onder positie van het Ryk, welke van dién vermelde commissie het bureau voor - - - de adviseur voor de musea correspon deert. aard is, dat slechts een klein bedrag kan worden gereserveerd voor het her stel van onze rijkdom aan monumen ten. Een Monumentenraad De minister van O., K. en W. is belast met de zorg voor de Nederlandse mo numenten van geschiedenis en kunst en voor die zorg heeft hy een adviserend lichaam in het leven geroepen, opdat niet alle daaraan verbonden werkzaam heden door het departement verricht behoeven te worden. Dat adviserend lichaam heet nog Voorlopige Monumen tenraad, doch zal. zodra de Monumen tenwet in werking zal zyn getreden, Monumentenraad genoemd worden. VIJF COMMISSIES. Deze Monumentenraad omvat vijf Rijkscommissie: le. die voor oudheid kundig bodemonderzoek; 2e. die voor monumentenzorg: 3e. die voor de weten schappelijke beschrijving: 4e. die voor de musea en 5e. die voor de bescherming van monumenten tegen oorlogsgevaren, welke laatste afdeling beschouwd most Beangstigend probleem (Speciale correspondentie) De industrialisatie is een punt van groot belang geworden in ons land, in de eerste plaats als gevolg van het verliezen van grote leveranciers, zoals b.v. Duitsland, na de bevrijding, terwyl verder ook de enorme bevolkingsaan was. dringend-noopt-Jot het uitzien naar andere bestaansmogeiykheden, dan we tot dusver hadden. 'Iet is nu eenmaal niet mogeiyk, alle werkzoe kenden in de landbouw onder te brengen en ook speelt een rol het feit, dat in bepaalde streken van ons land een achteruitgang van de bestaans mogelijkheden valt waar te nemen. Over het geheel genomen moet mo menteel' zelfs van een beangstigend probleem worden gesproken. Omschakeling Daar zijn b.v. de veenstreken in'ZO. Drente. Het laat zich aanzien, dat daar over twintig jsar al het veen afgesto ken zal zyn. En in die tussentijd zal voor de 5.000 veenarbeiders met hun gezinnen naar een andere wijze van broodwinning moeten worden uitgezien. Op het ogenblik hebben er zloh reeds enkele industrieën gevestigd en de prac- tijk heeft uitgewezen, dat de bevolking daarvoor geschikt is. Zo heeft de Aku daar een conerij gevestigd, waar de kunstzyde op spoelen wordt gewonden, 'n uitermate fijn werk, waarvoor in 't bijzonder meisjes die een speciale opleiding krijgen en elke da? gemani cuurd worden! zeer geschikt en be vattelijk zyn. Overigens meet bij deze overschakeling, b.v. van de landbouw op de industrie, met overleg te werk worden gegaan in het bijzonder ten aanzien van het tempo, waarin gewerkt meet worden. Ook in andere streken van ons land zoals de Streek in Noord-Holland waar de uitoefening van de grove tuin bouw. gezien de merkbare verlaging van Aanvallen op personeel van ondernemingen Uit Bandung wordt gemeld, dat van de onderneming Panglipurgalih, in West Java, de administrateur werd gedood en een employe werd gewond, toen een grote bende de ondememingswac-ht had overvallen en vuur opende op/ de em placementsgebouwen. De gewdnde em ployé wist zich dood te houden toen hy door 7 schoten was getroffen, waarop de leden der bende hem van alles be roofden en lieten liggen. Twee Europese employé's van de rub beronderneming Djalupang in West- Java werden uit een hinderlaag bescho ten en gedood, toen zij in een motor met zyspan de rubbertuinen inspecteerden. Uit Oost-Java wordt gemeld, dat een Europese inspecteur van politie tijdens een nachtelyke patrouille te Probolinggo levensgevaarlijk werd gewond en later aan zyn verwondingen ls overleden. Uit verschillende plaatsen melden de correspondenten van A*neta aanslagen en schietpartyen, in de laatste dagen gepleegd. Op de weg van Malang naar Batu is. een motorryder ontvoerd en werden drie auto's aangehouden, waarvan de inzit tenden werden beroofd, terwijl kort ge leden nogmaals drie kleine bussen wer den aangehouden, waarvan er twee in brand werden gestoken en een Chinese passagier werd ontvoerd, die later on gedeerd werd aangetroffen. Twee dagen geleden werd opnieuw een autobus aan gehouden. Onder de passagiers was een Europeaan, die echter ongemoeid werd gelaten, aldus wordt uh Surabaja ge meld. tevens vernemen wy uit die plaats dat een Europese employé van de on derneming Pegundagan by een overval werd gedood. De administrateur van de onderne ming Kertowono werd door bomscher ven eveneens gedood. NEGER-VLIEGENIER JULIAN ZET DE ZAKEN RECHT! In de „New York Times" deelt H. F. Julian, een neger-vliegenier, die in de V.S. bekend staat onder de bynaam „Black Eagle" mede, dat hem was toe- geslaan, een reis in Indonesië te maken. Hy had daar tot zijn verrassing erva ren, dat het Amerikaanse publiek om trent de situatie In Indonesië onjuist wordt voorgelicht. Hy heeft ook het binnenland bezocht en zowel de bevol king ais de bestuursambtenaren, waar mede hy had gesproken, zeiden hem, dat zy een Federale regering wensen onder Nederlandse bescherming. Julian kenschetste de Nederlandse militaire acties niet ais een inval, doch als een interventie en is voorts van mening dat. als de Nederlanders niet in Indo nesië waren teruggekeerd, het land zon der enige twijfel in communistische handen zou zyn gevallen. DE NIEUWE DIENSTVOORSCHRIF TEN VOOR N.S.-PERSONEEL. Vertegenwoordigers der afdelingsbe sturen der Ned. Ver. van,1 Spoor- en Tramwegpersoneel kwamen te Utrecht bijeen ter bespreking van het reglement dienstvoorschriften voor het personeel der Ned. Spoorwegen, dat dit jaar haar beslag moet krijgen. De conferentie stond onder leiding van de heer G. Joustra. De bondspenningmeester F. Landskroon hield een inleiding over de algemene voorwaarden en over de eco nomische situatie, waaronder de R.D.V.- herziening zal moeten geschieden, welke mogelijkheden en moeilijkheden daarin gelsgen zijn en wat de taak van de vak vereniging hier zal dienen te zyn. de inkomens per jpoofd, achteruit gaat en in ae Peel meet naar andere be sta ansmcgelykheden gezocht worden. EMIGRATIE. Nu zou, om aan de geweldige toene ming onzer bevolking het hoofd te kunnen bieden, tot emigratie kunnen worden overgegaan en velen trek ken dan ook naar Canada, Zuid- Afrika, Frankryk en Indonesië maar het ziet er niet naar uit, dat dit in de naaste toekomst tot een directe oplossing van het probleem zal leiden, ook al omdat door verschillen de landen aan die emigratie bepaalde belemmeringen in de weg worden ge legd. En zo dwingt die bevolkingsaan was, welke ook verplichtingen oplegt, eveneens tot industrialisatie. DE VESTIGING VAN NIEUWE INDUSTRIEËN. Intussen moet bij de vestiging van nieuwe industrieën grote voorzichtig heid in acht worden genomen. Men dient er rekening mee te houden, dat bepaalde landen, zoals Duitsland, nog niet of niet geheel aan de markt zyn en ock zal er nauwlettend op moeten worden toegezien, of de concurrentie op den duur wel vol te houden zal zyn. En voorts is een factor van betekenis, of er bij de ondernemers grote lust om te indus tri alen aanwezig is. Nu blykt daartoe in die kringen niet zoveel initiatief te bestaan, als gevolg van de omstandigheid, dat men met allerlei moeilijkheden heeft te kampen. Er is natuurlijk risico verbonden aan het vestigen van een nieuwe industrie: de kans bestaat immers, dat over enige tijd de artikelen goedkoper uit het bui tenland kunnen worden betrokken. Ver der zit men onder een zware belas tingdruk en verkeert men in onzeker heid t.a.v. de belastingen. Wy menen echter te weten, d^t mo menteel interdepartementaal overleg plaats heeft over de vraag, of het mo gelijk zal zyn, ta.v. de belasting aan de ondernemers bepaalde faciliteiten te verlenen. Dit zou een belangryke stap vooruit betekenen, daar de Over heid er op die manier toe kan mee werken, dat er „een gunstig klimaat" ontstaat voor uitbreiding van be staande en vestiging van nieuwe in dustrieën en de ondernemers meer initiatief zullen nemen. RICHTLIJNEN GEWENST. Dit initiatief wordt geheel aan de ondernemers overgelaten, maar niette min zal het gewenst zyn, dat er van Overheidswege enige riohtlynen, bepaal de mogelijkheden. worden aangegeven, waarmee het bedrijfsleven rekening zal kunnen houden. Het ligt voor de hand dat het zojuist ingestelde directoraat- generaal voor de industrialisatie, met de leiding waarvan dr A. Winsemius is belast, zich hiermee met spoed bezig zal houden. Tenslotte zal het aanbeveling verdie nen de industrialisatie ook in Euro pees verband te bezien. In Frankrijk b.v. is de grondprijs veel lager dan in ons land, waar het bouwrijp maken van grtmd grote kosten met zich brengt. Europese samenwerking is dus ook op dit terrein gewenst! OMVANGRIJKE TAAK Alle aanvragen om herstel, welke door de eigenaren \van monumenten tot de minister van K. en W. worden ge richt, worden om advies doorgezonden aan de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg, welke hierdoor een om vangrijke taak heeft. Momenteel zijn alleen tot herstel van oorlogsschade cir ca 300 aanvragen in behandeling, hoofd- zakeiltk betrekking hebbend od kerken, raadhuizen, kastelen en woningen, ge legen in het Zuiden on Oosten van ons land. welke gedeelten het meest van de oorlogshandelingen geleden hebben. Daarnaast komen ook talrükp gewone, normale restauraties voor. als gevolg van de omstandigheid, dat er in de oor- locslaren practisch geen restaura t'es hebben plaats gehad, zodat er op dit- gebied een grote achterstand is in te halen. GEBRUIK VAN OUD MATERIAAL AI deze restauratics geschieden in hoofdzaak met gebruikmaking van ou-1 materiaal. In de oorlog zyn zóveel steden en dorpen verwoest, dat oude stenen, die afgebikt worden, cn oud eikenhout in grote hoeveelheid be schikbaar zUn en mèt natuursteen, dat niet in aanmerking komt voor ge wone woningbouw, voor restauratie werkzaamheden worden opgeslagen. Waaruit dus kan worden opgemaakt, dat het herstel van monumenten geen afbreuk doet aan de zo nodige woning bouw. Voorts beschikt men over de restau raties over speclaal-geschoolde arbei ders met grote "liefde voor hun vak, die de oude technieken beheersen. VOORLOPIGE INVENTARIS Doordat reeds in de jaren 19001925 een voorlopige inventaris van de monu menten van geschiedenis en kunst in twaalf delen ls opgemaakt, waarvan elke gemeente een exemplaar van de betref fende provincie heeft ontvangen (Am sterdam ls afaonderlyk uitgegeven), be schikt men over een algemene leidraad betreffende de gebouwen, welke als mo nument worden aangemerkt. Ook bezit de Rijksdienst een groot archief van foto's en bouwkundige te keningen. benevens een bibliotheek, waarin, voor zover mogelyk. alles wordt opgenomen, wat op het gebied van de kunstbeschryvine en op dat van de be schrijving van gebouwen van belang is. Vanzelfsprekend is dat archief niet vol ledig. waarom de Ryksdienst zich voor toezending van waardevolle foto's of boeken, van ODmetingstekenlngen van monumenten door particuliere „stille werkers" houdt aanbevolen. Uit dit alles moge blüken, dat de Ryksdienst voor de Monumentenzorg er naar streeft, zoveel mogelijk mo numenten voor het nageslacht te be waren. Maar wil men aan alle ver langens tegemoet kunnen komen, dan zal het noodzakelijk zijn. dat op de aanstaande begroting voor dit prach tige werk, voor dit belangrijke doel, een groter bedrag wordt gereserveerd dan tot dusver! DE DEBARKATIE VAN DE „ORANJE" De debarkatie van de „Oranje" zal niet geschieden op Maandag a.s. te 1 uur, geiyk abusieveiyk gemeld, doch 's morgens te 11 uur, behoudens ver traagde aankomst. Trein-ontsporing bij Den Haag PENDELDIENST ZORGDE VOOR VERBINDING MET LEIDEN. Tengevolge van een ontsporing, even na middernacht aan de Noordzyde van het station Den Haag Hollands Spoor, is een seinbrug aangereden en op het ontspoorde tveingcdeeltc ge vallen. als gevolg waarvan aanvanke- lijk alle sporen versperd waren. Met man en macht heeft men het öprulmlngswerk aangepakt en de situa tie by het krieken van de dag was zo, dat men één spoor weer had vryge maakt. Hoewel met grote stagnatie kon de verbinding met Leiden worden on derhouden middels een pendeldienst, bestaande uit een treinstel met diesel- tractie. De reizigers voor Haarlem en Am sterdam vonden in Leiden weer elec- trische treinen gereed staan, waarmede de reis kon worden voortgezet. Nader vernemen wy dat 't ongeval ge schiedde tussen 't station Holl. Spoor en de brug over de Trekvliet, vlak by deze brug. Tijdens het rangeren met een leeg electeisc-h treinstel werd, door een be- dieningsfout van een lid van het sein- huispersoneel. een wissel onder de rij dende trein verzet. De trein werd daar door als het ware uit elkaar getrokken. Het voorste gedeelte ontspoorde en kwam ln aanraking met de middelste steun van de seinbrug. die het gehele emplacement overspant. Deze steun knapte, waardoor de seinbrug naar be neden kwam De electrische bovenlei ding brak niet. maar kwam zo ver om laag dat er geen treinen meer konden passeren. Er hebben zich geen persoon- lyke ongelukken voorgedaan. De sein brug wordt thans door een uit Utrecht gekomen kraan wagen opgevijzeld. De opruimingswerkzaamheden zullen waar- schyniyk vandaag de hele dag duren. De dienst werd als volgt geregeld: Tussen Rotterdam D P. en Den Haag H.S. en tussen Leiden en Amsterdam riiden electrische treinen. Tussen Den Haag en Leiden wordt gelijk gemeld met Diesels gereden. De electrische treinen vertrekken op de normale tyden uit Leiden en Den Haag. doch door de vertraging bij het overstappen komen de reizigers een half uur later op hun plaats van bestemming dan normaal./ De D-trein naar Parijs en de boo^'rei- nen naar en van Hoek van Holland worden over Utrecht geleld. Wettelijke regeling van de crematie SAMENSTELLING ENER COMMISSIE (Speciale berichtgeving) Naar wy vernemen wordt thans ten Departemente van Binnenlandse Zaken gewerkt aan de samenstelling van een commissie, welke tot taak zal krijgen een bevredigende wettelijke regeling van de crematie in Nederland te bevorderen. Als voorzitter van deze commissie zal fungeren mr J. M. Kan raadsadviseur van het Departement van Binnenlandse Zaken. Voorts zal er in worden opge nomen een vertegenwoordiger van het Departement van Justitie en een van het Departement van Sociale Zaken. Ook zullen van de commissie deel uitmaken dr P H. van Roojen algemeen voor zitter van de Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding. ou-geneesheer-direc- teur van het Gemeentelijk ziekenhuis te Den Haag. prof. dr H. de Vos, hoog leraar in de Godgeleerdheid aan de uni versiteit te Groningen, als vertegen woordiger van de „A.V.V L.-vereniging voor Crematie (de in 1913 opgerichte Arbeidersvereniging voor Lykverbran- ding), mgr F. H, A. van de Loo, dr J. P L. Hulst, arts te Lelden, benevens drie nog nader aan te wijzen vertegen woordigers van het Contact in Over- heidszaken van de Oecumenische Raad. Europese economische samenwerking De raad van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking heêft overeenkomstig het uitgebrachte voor stel van de 9-mogendhedencommissie der organisatie besloten een raad van advies, waarin ministers van 7 landen zitting zullen hebben, in te stellen. Deze raad van advies, die onder voor zitterschap van de Belgische premier Spaak zal staan, zal de algemene lei ding van de organisatie in handen nemen. KRAVCHENKO VERANDERT VAN HOTEL. Victor Kravchenko heeft het weelde rige hotel aan de Avenue Montaigne verlaten, waar hy sedert zijn komst te Parijs onder de naam van Paul Kedrln verbleef. De Russische schrijver heeft zich ge ïnstalleerd in een groot hotel aan de linkeroever van de Seine, waarvan het adres nog niet bekend is gemaakt. In de 17e en 13e eeuw had Ameland een belangryke zeevaart en vele Amelan ders namen, deel aan de walvisvaart. Van hun reizen namen deze walvisvaar ders of „Commandeurs" de kaakbeenderen der grote zoogdieren mee en ge bruikten de?e op het houtarme eiland als terreinafscheiding. Het ..Kakebeen laantje" te Hollum. het grootste van de drie kerkdorpen op Ameland.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1