drie levens B. en W. van Leiden beantwoorden de 25 sprekers Woningbouw laat zich slecht aanzien De positie der lichtfabrieken eist alle aandacht Radio-programma g7ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 17 Februari 1949 Tweede Blad No. 26620 De derde dag van 'het begrotings-fes- tijn ving aan met het antwoord van B. en W. Wethouder Menken is de eerste van het college, die antwoord geeft aan de 35 sprekers, en wel naast zijn eigen de partement ook op onderwijsgebied. ONDERWIJS. Twee opmerkingen wil hij vooraf ma ken: le. Dat het college zich aansluit bij ce goede wensen voor het herstel van wethouder Van Schaick. 2e. Dat het niet mogelijk ia waar de 'neer v. Schaick ontbreekt, diep in te gaan op de opmerkingen. Inzake scholenbouw en schoolruimte zal alles gedaan worden om scholen te verkrijgen, desnoods Finse, zowel voor openbaar als bij zender onderwijs. De tcestand is inderdaad hier en daar slecht. Wat een avond-lyceum betreft, samenwerking tussen schoolbesturen zit reeds voor in deze richting. Een M.T.S. lijkt niet direct te verwe zenlijken. Ook 't bedrijfsleven is er voor. doch vooraf dient te gaan uitbrei ding van het ambachts-onderwijs Inzake verfrissing van het onderwijs, een grote taak is weggelegd voor de leerkrachten, dooh de gemeente moet cok coördineren en stimuleren in deze riohting. Men moet niet alleen werken voor examens. Niet alleen functies met een boord voldoen. Over de 'kosten van het onderwijs zullen in de C. v. O, ge gevens worden verstrekt, waar ook de opmerkingen van de heer Woudstra te berde kunnen worden gebracht. De wet legt de plicht op te zorgen voor het openbaar onderwijs. Hoe be langrijk de school ook is, het is on juist, dat de massa-jeugd voornamelijk voortkomt uit het openbaar onderwijs; milieu, plaats van vestiging der school enz., oefenen grote invloed uit. Dat deze jeugd gegrepen kan worden, is echter reeds meermalen bewezen en B. en W. zullen niets nalaten, daarnaar te stre ven. Aandacht zal worden gegeven aan 't Leids Universiteitsfonds, evenals aan de wijkgedachte, Dit laatste behoeft ook niet te kostbaar te zijn; er zijn eerder organisatorische dan finantiële bezwaren. Met een handelsschool met 4-J. cursus is de webhouder bezig, maar net is niet zo eenvoudig. Wat betreft een commissie voor cul tuur, door de heer A. v. Dijk geënta- neerd, dit is een zo belangrijke zaak dat 'net voorstel in prae-advies kan worden genomen. SOCIAAL GEBIED. Voor het personeelsbeleid is nabuur- kik grote aandacht. De samenwerking met de organisaties is in en buiten het G-O. goed en daarvoor is het college dankbaar; trots verschil van mening is er steeds realiteitszin. Aan het verzoek om dienstcommissies kan worden voldaan, doch laten we machten op de medezeggenschap, die spoedig aan de orde zal komen, evenals de kwestie van een herstel voor enige ambtenaren. ce kwestie van eerherstel voor enige standhouding in één bedrijf hoort m net G.O. Dienstcommissies werken ook niet feilloos. Laten we de kwestie niet opblazen. De kwestie zelf zullen B. en W in finesses behandelen. Naast de gewone seizoen-werkloos- reld is er inderdaad sprake van een toeneming van het aantal ontslagen, maar tooh nog altijd is er goede vraag naar vakheden. Spr. verdedigt dan het salaris van de directeur der Volkscre- öietbank, dat z.i. volledig juist is ge steld en zo alleen is goedkeuring uit Den Haag te krygen geweest. De preventieve gezondheidszorg voor het gehele Gem.-personeel is in wor ding. De salaais-regeling heeft zoveel werk gegeven dat veel moest blijven liggen, zo ook de aangelegenheid der volksge zondheid, die bovendien is getraineerd door langdurige ziekte van de directeur. Moeizame onderhandelingen worden er gevoerd, maar zij sohieten op. Bedoe ling is eerst te verenigen de Kruisver enigingen. Soberheid is deugd en je kunt toch wel dansen, al is het niet met de bruid; beide gelden hier in volle betekenis. Als de Geneesk. Dienst gereorgani seerd is. kan er meer gedaan worden, doch dat eist tijd. Veel is reeds bereikt. Een crèche is ongetwijfeld nuttig, maar de vereniging achtte f. 10.000 voor in richting zowel een subsidie van f. 10.000 per jaar nodig. Nu wordt gestreefd naar een minder dure oplossing. Een consul tatiebureau voor zuigelingen in de bin nenstad lijkt ook B. en W. noodzakelijk en reeds wordt uitgezien naar een ge bouw. Een voorstel inzake schooltandverzor- ging is spoedig te verwachten. Inzake ziekenhuisruimte is gedacht aan een urgentie-lijst, maar het Acad_ Zieken huis heeft alle medewerking geweigerd. Ook een bestuurslid van het Diaco- nessenhuis opperde bezwaren. Zo was er weinig voordeel te verkrijgen! Maar het college blijft hopen. De gedane voorst-ellen zullen in prae-advies wor den genomen. Met de middenstandscentrale wordt reeds overleg gc-pleegd, doch door deze 7,ed getraineerd. Een contactcommissie is in voorbereiding. Spr; besluit: Wer ken wij alsof alles van ons afhangt, bidden wij alsof alles van God afhangt. Openbare Werken Wethoudei Jongeleen spreekt zijn spijt uit, dat de heer Lombert afwézig is, nu toch heeft men van 19 zijden opmerkingen gemaakt, anders ware hetzelfde getal van het vorig jaar be reikt, n.l. 20. Eerst wil hij enige losse opmerkingen beantwoorden. Wij stippen daarbij aan: sloot-demping aan het Utrechtse Jaagpad lijkt hem 'n zich be geven op gevaarlijk pad en ontraadt hu'. Het is de bedoeling een jong sociograaf bij Gemeentewerken aan te stellen. Een tehuis voor ouden van dagen Is niet zo eenvoudig. B. en W. staan er echter welwillend tegenover en onder zoeken de mogelijkheden. Eerste voorwaarde voor slagen is echter de plaats hiervoor aan te wijzen en 't moet z.i. zo dicht mogelijk in de middenstad zijn. Spr. heeft al bespreking gevoerd over een bepaald terrein, doch nog niet succes bereikt. Het voorstel Knuttel gaat spr. te ver, speciaal de woorden „op korte termijn". In de Meerburgerpolder is reeds re kening gehouden met kleine woningen voor ouden van dagen en dit is in on derzoek. Bad- en zweminrichtingen vinden bij B. en W. grote belangstelling, doch is de animo voor badhuizen hier wel groot genoeg? Geldt op ervaringen met de bestaande 2 badhuizen aanvechtbaar. Een zweminrichting zal nog even moe ten wachten, andere dingen gaan voor. Het streven van B. en W. is gericht op de bouw van gezondheidswoningen d.w.z. woningen met een wisselkamer. Het zal echter nog vele moeilijkheden opleve ren. In plan Meerburgerpolder is al een plan aangebracht. 't Klinkt ietwat eigenaardig nu reeds te denken aan werkloosheid, doch men zal goed doen daarmede rekening te houden zoals ook de minister reeds doet. Een; lijst van urgente werken zal spoedig aan de raad worden overgelegd. Het bouwen van middenstandswonin gen staat op het program. Een fietspad naar zee heeft alle be langstelling van B. en W. Trouwens ook in Prov. Staten is er belangstelling. De kwesties van parkeerverbod in de Breestraat en van v. Gend en Loos ko men weldra in de Verkeerscommissie. Van Gend en Loos is moeilijk houdbaar. De bezwaren der bewoners van de Boer- haavelaan tegen de bus noemt spr. wel wat overdreven; bovendien met een jaar verandert de situatie toch totaal, daar een deel van het N.ZH.T.M.-•terrein voor een nieuwe verkeersweg zal worden gebezigd. De halteplaats is echter iets verplaatst en spr. hoopt op verbetering. Op cultuurgronden zijn B. en W. zuinig. Voor de gedupeerde tuinders blijven zij dellgent. Overkluizing Nieuwe Rijn zou te zeer ingrijpen in 't karakter van de binnen stad en zou grote kosten vragen, mede aan onderhoud. In de zaak Jesse meent het college nog altijd juist gehandeld te hebben. DE WONINGBOUW. Dan de hoofdzaak: de woningbouw. Dat hier in Leiden traag gebouwd wordt, is maar al te juist. Het gaat ook hem' niet naar de wens. Wat is de oorzaak? Spr. geeft opnieuw een opsomming van de worsteling, die hier gevoerd is moe ten worden. 3 Dec. 1947 waren de eerste bespre kingen over het plan Noord met de prov. directie. De plannen waren in gediend, er kwam het bezwaar over de grondprijs. Dit bezwaar werd overwon nen. Intensief werd er gewerkt, doch op 21 Mei kwam de mededeling: haast je maar niet, je zult moeten wachten tot 't bouwvolume van het derde kwartaal. 3 Aug had spr. een bespreking met de minister gevraagd. (De M3 prijs daalde inmiddels van f. 35 tot f. 32.50). Deze bespreking is echter niet doorgegaan, want 6 Aug. kwam de goedkeuringv tot aanbesteden. Later zette de minister evenwel de zaak weer stop, daar de prov. directie het volume te zeer had overschreden. 23 Oct. was er een onderhoud met de minister en werd een voorlopige toe stemming losgekregen, zij het dat ver wezen werd naar besprekingen met mr Bolsius. 26 Oct. trok spr. de stoute schoenen aan en deelde aan de Prov. directie me de: de gunning! Gezien de moeilijkheden die anders zouden ontslaan. (Inzake de grondprijs heeft spr. moeten toegeven, doch bre dere straten hebben weinig invloed, ge zien hoe bij een bouwplan bij de Groen teveiling een grondprijs van plm. f. 4.000 p. woning wordt bereikt). Het departement neemt een verkeerde houding aan, door een zelfde grond prijs te nemen voor het gehele land; in plan Noord en elders ter plaatse is echter het gebruik van palen nodig, hetgeen de prijs zeer doet stijgen. Met 1 Jan. trad een heel nieuwe re geling in. Spr. -juicht dat toe, want de verdeling van 't bouwvolume komt nu aan lagere bestuursorganen, n.l. een Prov. commissie. Spr. wil echter waar schuwen: het beeld in Zuid-Holland ls zeer bedroevend (weshalve reeds enige besprekingen gevoerd zijn). Waar het bouwvolume 1948 is geble ven weet men niet, doch dit is zozeer overschreden, dat de 2360 woningen voor 1949 al volledig ingepikt zijn! De beslissing der Protf. commissie dient men af te wachten. Spr. heeft gevochten, zo lang hij kon, en hij heeft daarom tooh nog wel hoop op enig perspeotief. Part. bouw zullen B. en W. gaarne steunen. Het voorstel v. Iterson voor verlenging van de Wassenaarse Weg ontraadt spr. Behalve om technische redenen ook om dat het z.i. niet nodig is en niet helpt. Bedoeling van B. en W. is ln overleg met de rijksverkeersinspectie te komen tot een verbod van verkeer uit Amster- I dam over de Rijnsburger weg en dit te doen gaan via de Haagse Schouw. De- j zelfde moeilijkheden zouden ontstaan bij i de Morsweg, terwijl het werk slechts enige maanden zal duren. Het verkeer per fiets en handwagen kan via de Ma- redijk geschieden. Dit afgezien nog van finantiële bezwaren en bezwaren van de Waterstaat. Een industrie-flat zal nog wel enige tijd aanhouden. Een plan voor de bouw van een 1016 Amerikaanse werkplaat sen wordt onderzocht. Alles zal gedaan worden tot bevorde ring van industrie-vestiging, maar de gemeente kan niet alleen alles dragen. De aanvragen betreffen tot dusver toch hoofdzakelijk aan conjunctuur onderhe vige fabrieken. Boren kan goed zijn. maar geeft geen volledige zekerheid. Dit aap de heer v. Iterson. die hü ook op andere punten beantwoordt, zich niet alles in de schoe nen willende laten schuiven. In 1945 b.v. was hier zegge 2 HA bouwrijpe grond en reeds voor de oorlog was er hier een wo ningtekort! Zie wat er reeds gebeurd is sindsdien, maar laten we de toekomst thans aldus bezien, de fouten van het verleden vergetend. Duidelijk heeft spr. nu alles uit de doeken gedaan. Klachten over verdeling der woning ruimte dlene men in bij de commissie. De financiën Wethouder v. d. Kwaak vond het een bijzondere dag, toen vast kwam te staan, dat de begroting 1949 sluitend zou zijn. De medewerking van Ged. Staten mag niet onvermeld worden gelaten. Dit in verband met de vele moeilijkheden om tot dit resultaat te geraken. Zo eenvoudig was het toch niet. Spr. releveert in 't kort nog eens de gang van zaken om dit aan te tonen, zulks aan de hand van een lange reeks cijfers. Ook de begroting voor 1948 is sluitend gemaakt door een uitkering van het rijk van f. 189.000, terwijl die voor 1949 f. 206.400 zal bedragen. De tekorten van 1945, '46 en '47 zullen de 4 millioen niet te boven gaan Een program van vele werken moet uitgevoerd worden, daarom zal er een jtenze gedaan moeten worden. Van deze begroting als middelpunt uit moeten cirkels worden getrokken, die de mogelijkheden omvatten. Nauwlettend zal de positie der stad moeten worden nagegaan. Leiden mag niet weer worden een biikantoor van het rijk. Productieve zowel als inproductieve uitgaven zullen worden afgewogen, be lang tegen belang. Optimisme bij B. en W. heeft spr. niet kunnen ontdekken, integendeel, we zullen voorzichtig moeten zijn, al kan Leiden meedoen. Het ligt niet in het voornemen over te gaan tot belastingverhoging; tariefs verhoging zal slechts dan worden voor gesteld als het beslist nodig is en an dere middelen ontbreken. In Maart is een nieuw voorstel Inzake de vermakelijkheidsbelasting te ver wachten. Het marktgeld valt onder de prijsbeheersing. DE LICHTFABRIEKEN Trots een hogere winst der electrlci- teitsfabriek en een lager verlies der gas fabriek zullen de fabrieken de eerste ja ren alle aandacht vragen, gezien de grotere aan'.vaag. Omtrent de uitbreiding van het pro ductievermogen in Zuid-Holland is een uitgebreide studie gemaakt. Uitgaande van de Productie van rond 800 millioen kilowatturen en een opge treden maximale belasting van 245.000 kilowatt in 1947 is een raming opgesteld voor de eerstvolgende 10 jaren. Aan het eind van die periode dus voor 1957, wordt geraamd dat deze cijfers ver dubbeld zullen zijn. Het normale productievermogen dat in 1947 ter beschikking stond was juist voldoende voor de productie van dat jaar. Ten gevolge van het ouder worden der betrokken machines, mede gepaard gaande aan de tosvoeging aan het re serve-vermogen zal dat normale pro ductievermogen in 1957 tot de helft zijn afgenomen. Rekening houdende met de geraamde verdubbeling der productie zal dus in 1957 een uitbreiding van het normale productievermogen met VA maal de tegenwoordige waarde, dus met rond 360.000 kilowatt moeten hebben plaats gevonden. Als onderdeel van deze uitbreiding is nu in E.Z.H.-verband besloten tot uit breiding van de Centrales te Rotter- Feuilleton door DAVID GARTH 2) Hij herinnerde zich ook nog andere aingen dat hü in de Raad van Be geer zat van een oude exclusieve oplei- Qingsschool, diep in de heuvels van Connecticut, waar zü'n enige zoon sohool nad gegaan. Hü schonk die sohool de «aaie Carsden Herlnnerings Bibliotheek Pd stichtte een fonds er voor. In de 'oyer was een bronzen plaat aange- oracht „Ter herinnering aan kapi- Richard Carsden, neergeschoten ooven de Argonnen in een luchtduel bij ?nL?anbreken van de da6 op 18 Juli 1918 Toen had Nathaniel Carsden de ürenton School min of meer vergeten Pd had zün aandacht op iets anders be paald. Maar de B ren ton-Sohool had hem niet vergeten en dat was de reden, dat ppd jongeman met hoogblond haar en «d mager ernstig gezicht in Natha niel Carsden's betimmerde bibliotheek en aankondigde, dat hü daar was ais vertegenwoordiger van de directeur vfr het corps leraren, de Raad 1, Beheer, de studenten en de oud studenten. De oude veteraan van het Wilde Wes- 'sn zat in zün grote gebeeldhouwde hiel zün fraaie witte leeuwenkop achterover leunend, tèrwül hij met zün ^uerpe koele blauwe ogen de jonge man nadenkend bekeek. Jongemannen ^,5res?eerden de oude Nathaniel opz'n W dag' In z^n ®eest vergeleek hü uit rolde, om in het struikgewas te gaan slapen". Jock Pemberlain glimlachte tegen hem. y „Ik veronderstel, meneer", zei hü „dat u refereert aan die laatste grens van ons het jonge Westen van het laatst der negentiende eeuw". „Beste dagen, die het land ooit gehad heeft", gromde Nathallen Carsden. „Land heeft een grens nodig. Ieder heeft een grens nodig, waar het aan de andere kant niet veilig is. Iets om hun moed en kracht en vooruitziende begrip pen te testen iets om naar lichaam en geest kerels van te maken. Anders worden het slappelingen. Een land zon der grensgebied verwekelijkt. Net als de mensen". Hij knikte oevredigend met zün witte hoofd. „Wel?" vroeg hij. „Heb ik geen gelyk?" Dat scheen Jock een nutteloze vraag, want als de oude Nathaniel Carsden meende, dat hij gelijk had, zou men evengoed met een cycloon kunnen gaan argumenteren. Maar er werd blikbaar een antwoord van hem venvacht. „Mag ik misschien een enkele tegen werping maken, meneer?" vroeg hij beleefd „De vooruitgang der bescha ving heft de noodzakelijkheid van grensgebieden op". ..Kletskoek!" antwoordde de cycloon. „Grensgebieden bevorderen de oescha- ving. Noodzaken tot intelligentie en initiatief." Weer keek hü Jock aan! „Wat voert u uit op die school?" „Ik geef les in de geschiedenis, me neer". „Vindt u dat prettig?" „Ik vind het een zeer veel voldoening gevende en stimulerende werkkring", deelde Jock hem mede. „Is dat alles, wat u in het leven wenst te doen?" vroeg Nathaniel. Aan deze vraag wijdde Jock enkele ogenblikken van diep nadenken. „Wel", zei hü ernstig. „Ik zou graag een werkelü'k goed boek schrüven over de geschiedenis der koloniën voor ge bruik in de klas. Ik geloof, dat de te genwoordige boeken over dat onderwerp nog wel voor verbetering vatbaar zün, speciaal wat betreft de behandeling van het onderwerp aangaande de factoren, die de koloniën onderling verbonden in hun eerste opstand tegen de Kroon". Nathaniel Carsden Keek hejji énige ogenblikken aandachtig aan. „U herinnert mü'\ zei hij toen plot seling, „aan Babe, de Hemelpiloot". Jock schrok op. „Ehaan wie. meneer?" „Babe de Hemelpiloot." De oude man knikte nadenkend. „Ik zie hem nog voor mü. Hü was afkomstig van Harvard, of van een van die instellin gen in het Jaar '88. Zün gezondheid was niet al te bestdat was de re den, dat hü naar het Westen kwam. Een heel aardige kerel, maar veel te vol met grote woorden en beleefdhe den." Hij schudde het hoofd. „Het was jammer van die Babe". „Wat is er met hem gebeurd?" vroeg Jook Pemberlain. „Hü begon een ranch, maar de vee dieven gapten zün vee en deden hem failliet gaan, zodat hü naar het Oosten terug moest." „Oh", zei Jock. Er was een interruptie op komst in de vorm van hoge hakken, die een staccatomars over het gepolijste par ket buiten de bibliotheek trommelden. Het volgende ogenblik stormde een meisje de bibliotheek binnen met de enthousiaste begroeting: „Hei. Opa!", vloog op de formidabele oude Nathaniel Carsden af en belandde op zün schoot, terwül zü haar beide armen om zün hals sloeg. „Ik ben zo blü, om u weer te zien!" kondigde zü aan. „Hoe gaat het er mee. Two-gun?" Een lange man in een tweed pak en een polo jas kwam achter haar naar binnen en stond er glimlachend naar te kijken, terwijl Nathaniël zich met enige moeite losmaakte uit de verstik kende omhelzing. (Wordt vervolgd) hen biet de zware en strü'dvaarddge - fBI c cu oiii^uvaaiuigc acntergrond van zijn eigen jeugd. Dit een zich flink rechtop houdend ooor de zon verbrand exemplaar met «iachte beschaafde stem. «En uit hun naam", zei hij, „heb ik eer U uit te nodigen tot het bijwo on van de inwüding van de Richard n Herinnerings Bibliotheek en u v, f,te delen, dat u gekozen bent tot £re-Voorzitter van de Raad van Be- n<*r voor het leven". Nathaniel Carsden bewoog zich rus- op zün stoel hen en weer. Ere voorzitter! Dat scheen het enige te zün. ,a" hij nog goed voor was. .ik dank u, Mr Pemberlain", zei hü- •4K accepeer dehemü aan- swane eer en als ik mü goed genoeg *0€1 zal ik de reis maken, om de in wijding bij te wonen". Hij lachte even r^s ik mij goed genoeg voel! Lieve j!elD. en als ik er dan nog aan denk. dat menigmaal een week in het zadel öeD doorgebracht en er alleen maar 42). De matrozen lieten van schrik alles uit hun handen vallen en stonden als aan de grond genageld. „Heb je dat gehoord?" fluisterde er eentje, doch hij had het nauwelüks ge zegd. toen de walvis zich opnieuw liet horen: „Haal de kapitein! Ik wil de kapitein spreken!" Nu was er geen houden meer aan. Alle matrozen renden weg, alsof de dui vel hen op de hielen zat. Het leek wel, alsof de walvis er ple zier in had, want hü begon nu nog veel harder te schreeuwen. „Waar is je kapitein? Wat hebben jullie met Je kapitein gedaan? Dacht je soms, dat je die hier rustig kon achter laten?" Doch niemand luisterde meer. Allen renden zonder op of om te kijken naar de „Jonas" en een ogenblik later was er niemand meer te zien, behalve dan de drie walvissen, die daar' doodstil op het üs lagen. dam en Dordrecht met ieder 2 x 50D00 kilowatt, te Den Haag en Leiden ieder met 30.000 kilowatt, terwül «en beslis sing over een volgende uitbreiding met 30.000 kilowatt aanstaande is. In totaal dus voor een productievermogen van 290.000 kilowatt. Het bedrag dat met deze uitbreidin gen gemoeid zal zün is te ramen op 145 millioen gulden. De daaruitvoortvloeien- d? kapitaallasten stellende op rond 10% en er rekening mee houdend, dat de Lichtfabrieken met ongeveer 1/10 van die kapitaallasten belast worden,'bete kenen deze uitbreidingen dus voor de Fabrieken alhier in de naaste toekomst een verhoging der lasten met rond 1.5 millioen gulden. Tegenover deze hogere lasten zullen hogere baten staan tengevolge van de gelüktijdige toeneming der verkoop, doch betwijfeld moet worden of dan de verkoopsprüzen toch op het huidige peil gehandhaafd zullen kunnen worden. De klein-verbruikers zullen echter niet meer worden belast. Ook de gasfabriek zal zorgen baren. Productie is thans 115.000 M3 p. dag. Door uitgave van f. 250.000 is de pro ductie met 30.000 M3, p. d. te verhogen. Waarschuwing tot de buiten-gemeenten Ten aanzien van de gasfabriek zou ik willen opmerken dat de meest economi sche productie van gas in studie is bü de staatscommissie voor de concentratie der gasproductie, onder voorzitterschap van prof. van Iterson. De gedachten gaan daarbü uit naar de stichting van een klein aantal zeer grote gasfabrieken. Beter ware te spreken van chemische industrieën, omdat bij die fabrieken de winning van de z.g. bijproducten en de verwerking daarvan tot allerlei produc ten hoofdzaak geworden is en het gas als overschot ter beschikking komt voor de gasvoorziening. Op deze wüze wordt Inderdaad de mogelükheid geboden de kostprüs van het gas zeer voelbaar te verlagen. Er zullen echter deugdelüke waarborgen moeten worden geschapen tegen een afhankeüjkheid van het voor de open bare gasvoorziening beschikbare gas. in de eerste plaats naar de hoeveelheid, debh ook voor wat betreft de prijs van het wel en wee der chemische Indus trie. Het is duidelük, dat deze waarbor gen alleen aanwezig zullen zdjn, wan neer de voor de gasvoorziening verant woordelijke lichamen ten minste over voldoende invloed in de bedrüfsvoering van die supergasfabrieken .beschikken Indien daaraan is voldaan zou het van kortzichtigheid getuigen een gemeente- lüke gasfabriek te behouden. Met de oprichting van de bedoelde chemische industrieën zullen tenminste tien jaren gemoeid zün, waarbij een geleidelüks overgang der gasproductie van', de gemfeentelijke gasfabrieken naar de nieuwe fabrieken zal moeten plaats vinden Nu de staatscommissie echter nog geen rapport heeft uitgebracht en dus ten aanzien van haar plannen nog geen enkele beslissing is genomen, is het zeer te betreuren, dat het goedkeuringsrefcht van hogere instanties op credieten te verstrekken aan gemeentelüke gasfa brieken gehanteerd wordt om tot gelei delijke stillegging van bepaalde fabrie ken te geraken. Waar het nu wel dui delük is geworden, dat de gasfabriek te Leiden tot de laatste zal behoren welke het productiebedrijf geheel stil leggen, ontstaat nu de figuur, dat verschillende gemeenten in de omgeving welke zelf fabrieken exploiteren de inkoop van gas van Leiden min of meer wordt op gedrongen. Het college stelt er prijs op hier te verklaren, dat Leiden deze gang van zaken betreurt en zeker niet gewenst heeft. De moeilijkheden waarmede die gemeenten in dit opzicht nu te kam pen hebben zijn bü'doorgang der plan nen in de toekomst ook voor Leiden weggelegd. Bovendien bepaalt de commissie Van Iterson zich niet alleen tot de techni sche zü'de van het vraagstuk, doch be studeert ook de w\jze waarop de gas voorziening zal plaats vinden en welke lichamen daarbij kunnen worden inge schakeld. Zeer goede gronden zün nu aanwezig voor de veronderstelling, dat daaruit een verdere en grotere bedrei ging van de gemeentelüke gasvoorzie ning zal voortvloeien. Een overweging van het voorgaande wüst onherroepelijk naar een samen werking van de betrokken bedrijven, waarbij een financiële bevoordeling van een der bedrijven boven de andere ach terwege dient te blüven. Aan de tot standkoming van een dergelüke samen werking moet daarom alle medewerking worden verleend. Spr. kan dan ook verklaren, dat de inkoopsprijs voor de buitengemeenten niet hoger zal liggen dan de thans gel dende productieprijs in eigen plaats. De oorzaak ls de afwezigheid van één artikel. De 'directie is diligent in deze. De kwaliteit van het gas is niet hoog. Spr. zegt een rapport binnen een jaar toe. Het vernieuwingsfonds kreeg ln 1935 2 pet (f. 26.000.— L in 1936—'48 pet. (f. 10.000.in 1949 1 pet. (f.49 000.—). Dank zü onze herkregen autonomie is dit op te voeren. Op 't gebied der vliegasvangers is niets nieuws aan de markt gekomen. De accountantsdienst belooft veel voor de toekomst, doch spr/waarschuwt daarvan geen troetelkind te maken; hü zal op eigen benen moeten staan in harmonieuze samenwerking met de hoofden van dienst. Zijn bestaansrecht is reeds voldoende bewezen. Veel zal er in de gemeentelijke huishouding moe ten veranderen, brekend met oude sleur. Tot slot spreekt hü zün waardering uit voor de ambtenaren van zün afde ling, die verjongd is. Dankbaar voor de hulde, vraagt hij, of deze dezelfde zou zün geweest, zo de einduitslag eens minder gunstig zou zü'n geweest en hü hoopt op Gods kracht, bü zün verder beleid. Vvondzitting De Burgemeester antwoordt De voorzitter dankt voor de felicita ties met zün benoeming tot curator der Universiteit die hü beschouwt als een versteviging tussen de banden van Ge meente en Universiteit. B. en W. steunen gaarne de instel ling van commissies van advies, al moe ten er niet te veel komen. Maar vaak zün niet de gewenste personen te krij gen door gebrek aan rijd. Gaarne be tuigt hü zün dank voor de Volkshuis vestingscommissie, die voorbeeldig werkt Wat betreft medewerking aan de in dustrie, het college zal deze steeds ver lenen en de industrie weet het college vertrouwen te kunnen schenken. Aan alle wensen kan men echter niet toe geven. Vooral de hinderwet moet zeer voorzichtig worden gehanteerd, waarbij steeds twee belangen tegenover elkaar staan. Gestreefd wordt dan vaak naar'n compromis, waarbü belde partüen iets moeten toegeven. Of een agendapunt al dan niet be- langrük is. kunnen B. en V/. niet altüd beoordelen en daarom handhaaft hü liever de rfuldige samenstelling der raadsagenda. Spr. wil gaarne strenger optreden, maar de 'stemming is hier goed. Laat de raad beginnen zich zelf te verbete ren. Z.i. is men veelal te langdradig, vooral over verordeningen, te meer, waar de commissies toch de zaken heb ben bekeken. De toepassing der Zondagswet is een moeilüke affaire. Z.i. moet men zich richten naar de wensen der burgerij in alle geledingen en hü wüst naar de aan neming van een motie v. Eek van 1933 op de Chr. feestdagen de theaters te openen. Is dat nu veranderd? En wat Goede Vrijdag betreft, daarover lopen de meningen hemelsbreed uiteen. Het weigeren der St-adszaal aan de communisten blüven B. en W. ontra den. De Sociëteit Minerva is baas over eigen stoep en bordes. Alleen fietsen op het trottoir kunnen worden verwijderd en daartoe is opdracht gegeven. Voor bestrilding van pornografie, be staat een rükscommlssie. dooh hier zit bovendien een hoofdaeent er achter aan. Inzake beeldromans heeft de minister van Justitie een beroep gedaan op de hoofden van scholen. Onderbrenging van het technisch personeel van Endegeest naar Gemeen tewerken Hikt spr. niet gewenst, maar hij wil het «ma me nog eens bezien. Tn- zake het riitüden-besluit ls de controle in de eerste plaats bü het riik, maar de politie hier let eveneens op. Toezicht op stop-lichten is niet mo gelijk. waar dit licht niet hehoeft te worden gebezigd. De heer D. J. van Dük zeet spr. dat B. en V/. niet schu wen de raad in te lichten, zelfs al zijn zij daartoe niet direct verplicht, maar B en W. moeten zich voorbehouden zelf dp wensehikheid daarvan te beoordelen. De werkzaamheden ln het college worden verdeeld en nu is het niet mo- celijk. steeds het gehele college in te schakelen, ook al draagt het. «reirmen- schapneliik de verantwoordelijkheid. Veel hanat natuurlijk af van deveyhou- dlnc ln het college, waarbii de burge meester een aparte plaats Inneemt bij de voorbereiding van plannen. Hier is die verhouding goed en veelal wordt hem advies gevraagd. Wat d° woning bouw betreft, het eeVmie col^ge skaat daarachter ,en persoonliik heeft h'i mpt de wethouder steeds overleg gepleped. zelfs wel bulten de wethouder om. gelet op de zo bü uitstek belangrükheid dezer materie. Natuuriilk ls het college het niet al tüd eens. maar ieder lid toont zich een .good-looser" waarin duidelijk ligt de goede samenwerking, die er bestaat. Bü uitzondering slechts wordt naar bulten uiting gegeven aan onenigheid, in principiële kwesWes verklaarbaar. De raad onthoude zich dus ook van zoeken naar verschillen in het college. Speciaal de kwestie van „geliik heb ben" vermüde men zoveel mogelilk Spr. wil eindigen met de volgende zin: De ware democratie kan alleen be rusten op samenwerking, erkenning v«n de broederschap der mensen en zelf opoffering in dienst der gemeenschap. REPLIEKEN. Bil de replieken komen eerst weer de fractie-leiders aan het woord. Wü zul len daarop niet verder ingaan. De heer Wllmer geeft echter nog in overweging meer contact tot stand te brengen tus sen het college en de raad in de vorm van een delegatie uit alle partüen, wat betreft de woningbouw, daar ieder, de wethouder incluis, toch erkent, dat het niet naar wens gaat. Ergens hapert dan toch wat, al valt aan de activiteit van wethouder en college niet te twü- felen. Hierna schorsing tot hedenmiddag. VOOR VRIJDAG 18 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: liederen van Schubert; 7.45: morgenge bed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: „Pluk do dag"; 9.00: Galte Parlslen- ne; 9.35; schoolradio; 10.05: Mozart-pro- gramma; 10.30. muziek houdt fit; 11.00: de zonnebloem; 11.40: schoolradio; 12.00: Angelus; 12.03: Dlck de Reus. vlooi. Hans Lachman, plano; 12 30: mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33: promenade-orkest; 12.55: zonne wijzer; 1.00: nieuws; 1.25* promenade orkest; 1.50: op de korrel; 2.00: the dream of Gerontlus, oratorium; 3.40: omroep a capellakoor; 4.00: de zonne bloem: 5.00: na schooltlld; 5.15: piano recital: 5.45: wat het buitenland leest: 6.00: Dolf van der Linden en zün Metro- pole-Orkest: 6.25: nationaal' Instituut steun wettig gezag; 6.30- voor de strijd krachten: 7.00: nieuws; 7.15 waarom werk Je eigenlijk, klankbeeld. 7.30: Uit 't land van Hertog Jan. Brabants halfuur; 8.00: nieuws; 8.05: de gewone man; 8.12: ..II Rltorno dl Ullsse ln Patrla". opera; 9.00: De tien geboden; 10 00* orgplsonates van J. S Bach: 10.20' Cyclus: Franse lyriek van troubadours tot moderne liederen; 10.37: actualiteiten: 10.45: avondeebed; 11.00: nieuws; 11.45 the Unnatural Seven f 11.40: Sandor Vldak; 12.00: sluiting. Hilversum. II, (415 M.) VARA 7 00: nieuwe; 7.15: muziek bil het ontbijt; 8.00: nieuws; 8.15: socialistisch strijd lied; 8 18: fragmenten uit „Der Fret- schüttz"; 8.60- vooi de hulsvrouw; 9.00: trio Pasquler; 9.30. waterstanden; 9 35: the Masoueraders; VPRO 10.20: Arthur Rubinstein, piano: 10.30: voor de vrouw; 10.45- Jos Plemner. bariton: 11.05: voor dracht door Henk Rlgters; 11 25 operette- selecties; AVRO 12.00: Pierre Palla. orgel; 12,30: mededelingen ten hchoeve van land- en tuinbouw: 12.33: Sport en prog nose; 12.45: Balalaika muziek; 1.00: nieuws; 1.15: mededelingen; 1.20: en semble Jo Bos: 1.50: Anna del Rlo: 2 00: kookkunst door mevr. R. Lotgerlng-Hil- lebrand: 2.20: gemengd omroep a canel- la-koor; 2.40: het pianoduo Beers en Van Lanschot; 3.00: ons volk ln ziln dichters; 3.20: de Kwintetspelers; VARA 4,00: or gelspel door Johan Jong- 4.30: tussen 12 en 16: 5.00- Victor Silvester en zlln or kest; 5.20: wij en de muziek: 6.00 nieuws; 6.15- de VARA feliciteert; 6.45: Silvestrl- kwartet: 7.00: denk om de bocht; 7.15: het Postmuseum: VPRO 7.30: Nederland en zijn gewesten: 7.50: tien voor nrht: 8.00: nieuws: 8.05: concert uit de Ou do Kerk te Amsterdam: 8.30' cursus ..Jeued ln Nederland: 8.55: zo Juist verschenen: VARA 9.00—10.10: ..Rlgolet.to". opera van Gluseone Verdl: 10.10: buitenlands week overzicht: 10.25- kwartet Sem Nijveen; VPRO 10,40: Vandaag: 10.45: avondwll- dine: VARA 11.00: nieuws: 11.15: In hu- welllk en gezin: 11.30: symphonle-con- cert; 12.00: sluiting. AGENDA DONDERDAG: Llsse: Bloemententoonstelling, 10 uur voorm.9 uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest. Pianist Hans Henkemans. 8 uur nam. Lido: Bellamy Cultuur centrum „Geef ons het recht om te leven". 9 uur nam. Oegstgeest: Aandeelhoudersverg. N.V, Hotel „Het Witte Huls", 2.30 uur nam. Llsse: Bloemententoonstelling. 10 uur voorm.9 uur nam. Gerecht 10: Theosophlscht Vtr. Spr. J. H. Kengen, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5