Laatste Berichten Vrijdagochtend regeringsverklaring over Indonesisch beleid STADSNIEUWS Dit iaar Koninginnefeest op 30 April WOENSDAG 16 FEBRUARI Aftreden van minister Sassen gevolg van reeds eerder ontstane meningsverschillen over practisch beleid Voortzetting begrotingsdebat Overzeese Gebiedsdelen Heeds uren voor de aanvang der ver kering van de Tweede Kamer, tijdens «lke ae debatten over de begroting «jn Overzeese Gebiedsdelen werden ;o:rt;ezet, verdrong zich een groot aan- Ul belangstellenden voor de ingang van H publieke tribune. Ook op het Bin- tenbof was meer dan gewone drukte. Sa opening van de vergadering van hedenmiddag deelde de voorzitter me de dat de regering, na overleg te heb ben gepleegd met dr Beel, die, heden in Nederland wordt verwacht, Vrij dagmorgen om 11 uur in staat hoopt te zijn cen nadere verklaring af te leggen betreffende haar Indonesische politiek. Zo nodig zal ook Zaterdag vergaderd worden. De Kamer ging hiermede accoord. Voorts kreeg de minister-president h=;,ffOord die verklaarde, dat tegen de «nracbting in de debatten over de be groting van O.G.. Woensdag jj. onder zien. Donderdag niet konden worden roxtgezet. Het verschil van gevoelen ontrent bet te geven antwoord noopte ce regering om uitstel te verzoeken en eerit zich intern te beraden. Het gehele Indonesische beleid kwam hierbij ter rrafce. Het kabinet stond ook voor de corizaak de Hoge Vertegenwoordiger Tin de Kroon, dr Beel, uitvoerig in te bchten en te instrueren. Een uitvoerig telegram aan dr Beel werd opgesteld ec behandeld. Hierbij ontwikkelde de heer Sassen echter denkbeelden met betrekking tot het internationale aspect van het In donesisch beleid, waarmede de overige leden van het kabinet zich niet kon den verenigen. Daarom meende de heer Sassen bfj zijn reeds eerder ge uit voornemen te moeten blijven en ontslag te moeten nemen. Dr Drees Prof. dr A. Querido voor een jaar naar Amerika VOOR GESPECIALISEERDE STUDIE TE BOSTON. Prof. dr a. QueTldo, tweede hoogleraar fa ce interne geneeskunde alhier, ver trekt Vrijdag 3.JS. naar Amerika ten- finie daartoe in staat gesteld door en research fellowship van de Rocke feller Foundation aan het universi taire ziekenhuis te Boston studies te aiken van stofwisselings-processen in tet menselijk lichaam, o.a. verband hou- ccnde met de harmonische groei en ontwikkeling van het lichaam en het algemeen herstel na ziekte. Tengevolge van de sterkere speciali satie van de medische wetensdhap in Amerika, biedt slechts de ruime outil lage van Amerikaanse ziekenhuizen en universiteiten de mogelijkheid, de jong- sie snelle ontwikkelingen van de inter - n? geneeskunde in practljk te volgen. Persoonlijke waarneming van de in Amerika plaats hebbende onderzoekin gen en persoonlijk contact met de ge specialiseerde onderzoekers aldaar moet voor een juist begrip dezer nieuwste ontwikkelingen en hun resultaten on ontbeerlijk worden geacht. Vooral waar de practische toepassing van nieuwe geneeswijzen inzicht in daarbij optre dende practische problemen vereist. Niet in het minst is dit het geval ten aanzien van de toepassing van radio actieve isotopen in de interne genees kunde, waarvan prof. Querido studies hoopt te maken. De gevaren, verbon den aan het inwendig gebruik dezer radio-actieve materialen, stellen de medische inrichtingen voor moeilijke problemen, waarmede men zich slechts in practyk geheel vertrouwd kan ma ken. Het moet van groot belang wor den geacht, dat ook Nederlandse me dici vertrouwd geraken met deze stof fen, om te zijner tijd, wanneer ook in ons land over deze middelen wordt beschikt, zo goed mogelijk voorbereid te z\jn op hun toepassing. Prof. Quendo, die o.a. aan de onder gingen onder leiding van prof. dr J. H. Means op het gebied van de schild klier zal deelnemen, blijft' vermoedelijk kd klein jaar in Amerika, in welke pe riode zijn functie te Leiden zal worden •«afgenomen door de eerste hoogleraar fa de interne geneeskunde, prof. dr J. Mulder BOND VAN HOGER ONDERWIJS PERSONEEL. Filmavond. In de grote collegezaal van het Ka- Eïlingh Onnes laboratorium, voor deze tegenheid welwillend afgestaan door fe directie, werd gisteravond de film tertoond van de Stoomvaart Maat- Khappij ..Nederland": „Java's Pracht tn Praal1' met muzikale illustratie en toelicht door dr Tan. Dae avond, gewijd aan het mooie Indonesië, was de maandelijkse cultu rele avond die bovengenoemde bond, iütaaaae uit het niet-wetenschappelij ke personeel der Rijks-Universiteit, tield. Dat voor deze film belangstelling bataat, bewees de stampvolle college- na L Na een kort openingswoord van fe voorzitter werd direct een aanvang Ptnaakt met de vertoning der film. Wet de ..Oranje" varen we mee via SMhampton naar Port Said. Hier •tapped we van boord en bezichtigen k Piramiden en de grafkelders der farao's. Na inscheping varen we via '";t Suez-kanaal naar Colombo en daar- via Singapore naar Pandjong Priok. verlaten het schip, gaan aan land ft trekken door Java. Achtereenvolgens run we naar Batavia, Buitenzorg en Bandung. We zien de eeuwenoude tem- f*ls. de Borobudur en de Prambanan. trekken langs prachtige bergwegen schitterende vergezichten en 'alles 'at we thans lezen over Indonesië en plaatsen, die we leerden uit de trieven van onze vrienden en kennis- gaat voor ons leven. We begrijpen ftam waarom Indonesië ook wel de -Gordel van Smaragd." wordt genoemd. Het daverend applaus bewees aller Pote waardering. JUBILEA N.Z.H.V.M. De heren C. Zandbergen en C. van "tuten te dezer stede, zullen resp. mor- en Zaterdag het feit herdenken, ut zij voor 25 jaar in dienst traden bij [- NZ.h.v.M. Beiden zijn werkzaam N t-echnisohe dienst, de heer Zand- als voorwerker en de heer Van «Wen als ambachtsman. betreurde het, dat in deze moeilijke omstandigheden de eenheid van het kabinet niet kon worden gehandhaafd. Doch de handhaving van een louter uitwendige eenheid zonder inwendige zou de regering zwak en besluiteloos maken. Reeds eerder waren spannin gen in het kabinet ontstaan, niet over principiële vragen, doch over vragen van practisch beleid. „Geen politieke partij-tegenstellingen hebben echter 't kabinet beheerst," aldus dr Drees. De Kamer neeft recht op een klare uiteenzetting, maar de regering verzoekt hiermede te mogen wachten tct dat overleg zal zijn gepleegd met ar Beel. De debatten over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen zullen echter worden voortgezet en minister Van Maarseveen zal het standpunt van de regering verdedigen. Hierna was het woord aan de minis ter van O.G. ad interim. Van Maarse veen. Hedenmiddag aankomst van dr Beel Volgens de laatste bij de K.L.M. bin nengekomen berichten werd dr Beel hedenmiddag omstreeks drie uur op Schiphol venvacht. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (A)de heer M. L. Potters (Rotterdam); idem (PD: de heer G. W. F. H Borst Pauwels (Oegst- geest); idem (E): de heer B. Franken (Leiden); idem (I): de heer A. H. v. d. Veen (Den Haag); idem (J): de heer S. P. Althuis (Leiden)voorbereidend Kerkelijk examen: de heer D. Paling (Heemstede). 25-JARIG JUBILEUM. Maandag JJ. stond de vlag op de kraan van de N.V. Kon. Nederl. Grof smederij, omdat die dag de heer D. v. d. Heijden zijn 25-jarig dienst jubileum vierde. De jubilaris werd 's morgens met zijn echtgenote door de directie ontvangen. De heer De Jong roemde in zijn toe spraak het vakmanschap van de heer v. d. Reijden en sprak de wens uit, dat deze nog vele jaren zijn beste krach ten aan het bedrijf zou mogen geven. Als aandenken aan deze dag ontving de heer v. d. Reijden het getuigschrift van de Mij. voor Nijverheid en Handel voor 25 jaar trouwe dienst en een en veloppe met inhoud. Voor mevrouw v. d. Reijden waren er bloemen. In de loop van de volgende week wordt hier ter stede vanwege het Ned. Geleidehondenfonds te Amsterdam cen propaganda-bijeenkomst gehouden, wel ke beoogt ook in onze stad meerdere be kendheid te geven aan de doelstelling van het Fonds: het verschaffen van een geleidehond aan iedere blinde, die hier voor geschikt is. Een artistieke omlijsting van film, zang en muziek getuigt, van het streven om het nuttige met het aan gename te verenigen. B. en W. stellen de Raad voor de percelen Pelikaanstraat 14. 16 en 18 aan te kopen voor f. 5.250. Ver. „Koninginnedag" maakt haar plannen bekend Nadat ons volk bijkans een mensen leeftijd op 31 Augustus de Konin ginnedag heeft gevierd, zal dit jaar voor het eerst deze dag op Zaterdag 30 April, de verjaardag van H.H. Koningin Juliana, vallen. De Vereniging „Koninginnedag" te dezer stede, die aan deze 31 Augus- tus-viering nu reeds vele jaren lei ding heeft gegeven zag zich daar om genoodzaakt enkele maanden eerder met haar plannen voor de dag te komen en zo waren bestuur en leden gisteravond in de boven zaal van „In den Vergulden Turk" bijeen om deze plannen te bespre ken, terwijl tevens met een enkel woord aandacht werd besteed aan het 20-jarig bestaan der vereniging. De voorzitter, dr ir P. C. Lindenbergh, die aan dit laatste feit in zijn openings woord herinnerde, wees er op, dat het plan tot oprichting van de Ver. Konin ginnedag is gerijpt tijdens een feest avond van de Leidse Chr. Oranjever eniging op 30 April 1928. Tijdens de pauze van deze feestelijke samenkomst maakte de toenmalige burgemeester, mr A. v. d. San.de Bakhuizen, de opmer king, dat het toch eigenlijk jammer was, dat er op 31 Augustus ln Leiden niets gebeurde en vroeg of men bereid was hem voorstellen te dpen, welke hierin verandering konden brengen. Resultaat was, dat een en ander in een vergade ring van het bestuur van de L.C.O.V. werd besproken en men besloot tot het oprichten van een commissie, die tot taak zou hebben telkenjare de verjaar dag van H M, de Koningin op passende wijze te vieren. Het eerste programma, waarmede deze commissie voor de dag kwam, omvatte des middags een grote demonstratie op het toenmalige Raam- land van padvinders en gymnastiekver enigingen en des avonds een optocht van alle Leidse verenigingen. Zo werd in Leiden een aanvang gemaakt met de regelmatige viering van Koninginnedag. De eerste maal zonder leden, zonder geld en zeer bescheiden, maar er was in ieder geval in Leiden iets gebeurd. Toch begreep men al spoedig, dat er, wilde deze zaak bestendigd worden, een vaste basis gevonden moest worden door het werven van vaste donateurs of het vormen van een vereniging met leden. Tot het laatste werd besloten en op 15 Februari 1929 had in „Den Burcht" de oprichting plaats. In het kort her- nnerde spreker voorts aan de samen stelling der diverse besturen. Nadat de heer L. Questroo het voorzitterschap van de tijdelijke commissie had bekleed, trad de heer P. C. Labrfjn als eerste voorzitter van de Ver. Koninginnedag op. Hij werd opgevolgd door mr A J. Romjjn, die deze functie tot aan zijn vertrek uit Leiden in 1935 heeft waar genomen. Van dit tijdstip af is spreker met het presidium belast. Nadat de heer Lindenbergh er nog op gewezen had, dat in elk programma steeds een grote plaats wordt ingeruimd voor de jeugd en hij nog eens had onderstreept, dat het van zeer veel belang Is indien het werk der vereniging door velen wordt gesteund, sprak hij de wens uit, dat de vereniging nog vele Jaren haar mooie taak zal mogen vervullen tot meerdere glorie van het geliefd Oranjehuis en tot meerdere vreugde van de Leidse burgerij. In zyn jaarverslag bracht de secreta ris, de heer J. C. J. Lambermont, nog eens in herinnering, dat het jaar 1948 voor ons volk en Vorstenhuis zulk een historisch jaar is geweest, waarna hij uitvoerig de^verschillende werkzaamhe den van de vereniging, in het bijzonder haar aandeel in de jubileumfeesten, de revue deed passeren. Momenteel telt de vereniging bijna 700 leden, een aantal, dat zeker nog voor een sterke verhoging in aanmer king komt Het financieel overzicht van de pen- nngmeester, de heer F. J. de Jong, meldde een batig saldo van f. 1.134. Bij acclamatie werden als bestuursle den herkozen dr ir P. C. Lindenbergh en de heren A. v. d. Neut en L. Questroo. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heren W. Brouwer, C. Schout en J. Baart. DE f EESTPLANNEN VOOR ZATERDAG, 30 APRIL. Hierna gaf de voorzitter een uiteen zetting van de feestplannen voor de viering van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana op Zaterdag, 30 April welke er als volgt uitzien: aubade van schoolkinderen aan het college van B. en W., kinderfeest in de Stadsgehoor zaal, kinderspelen op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel, Oranje wandeltocht (in de middaguren), brandwqerdemonstratie bij de molen „De Valk", twee openluchtconcerten, filmvoorstelling op het Schuttersveld, feestavond in de Stadsgehoorzaal ln samenwerking met de Leidse Chr. Oranjevereniging en de Timdelerclub en tot slot een vuurwerk op het Schut tersveld. De aanwezigen hechtten hun goedkeuring aan dit programma. Aan het einde van dit huishoudelijk gedeelte heeft de heer Questroo de voorzitter nog gelukgewenst met zijn herbenoeming, in aansluiting waarop hij de heer Lindenbergh dankte voor al zijn bemoeiingen in het belang van de vereniging. Het deed spreker genoe gen, dat de voorzitter, ondanks zijn as. verhuizing naar Katwijk, zich bereid heeft verklaard het presidium te blij ven bekleden. Na de pauze vertoonde de heer Timan een door hem en de heer Huizer opge nomen film van de Leidse jubileum feesten, welke dezs avond haar pre mière beleefde. Een woord van hulde mag niet achterwege blijven! Tot slot volgde een vertoning van de film van de Gem Reinigingsdienst en van en kele mooie stadsgezichten. Liederenavond Mea Naberman VOOR „KUNSTKRING VOOR ALLEN". Voor een liederenavond zijn nodig stem, geestelijke rijpheid en beheersing van uiteenlopende stijlen en genres. Daarom moet een zanger (es) er zich niet te vroeg aan wagen. Daarom ook zou de sopraan Mea Naberman, die wij herhaaldelijk reeds als oratoriumzange res leerden waarderen, er goed aan ge daan hebben, Indien zij er nog even mee gewacht had. Want aan de eerate voorwaarde werd weliswaar volkomen voldaan, maar aan de twee andere nog niet. Over stem be schikt zij zeer zeker: het timbfre is zelfs ideaal en betoverend-charmant. Fris, klaar en rein, jeugdig-onverbruikt. Technisch echter niet feilloos. Het gebruik van het kopregister bijv. over heerst dermate dat het verschil ln klankidioom met de middenstem evi dent is. De stemegallsatie ls derhalve niet gerealiseerd. De productie der hoogste tonen geschiedt niet moeiteloos en tengevolge van een onvoldoende adembeheersing constateert men veelal een opvallend vibrato; vooral ln de aanvang was deze onrust opmerkelijk. De geestelijke ondergrond is beperkt: haar liedkeuze bepaalt zich hoofdzake lijk tot het deze sopraan overigens uit nemend liggende „lieftallige" genre, doch er ls zóveel „liefs", dat men al gauw naar contrastwerking verlangt, naar iets pittigs of iets tragisch, om aan een on herroepelijk gevoel van monotonie te ontkomen. Men verlangt op de duur naar iets, dat in de richting wijst van „levensdiepte" en -„uitbeelding". Maar 't blijft in dit opzicht bij enkele temper ramentvolle de Falla-liederen, waarin hartstocht en raffinement ontbreken Na deze serie opmerkingen, zou men denken, dat deze avond al heel weinig goeds opleverde. Dit was echter niet 't geval: men kon bij voortduring genie ten van een glanzend geluid, een su blieme dictie en een zij het wat zoe telijke eenvoud. En men mag ver trouwen, dat deze zangeres op de duur ook raken kan met waariyke ontroe ring. In Purcell's rouwzang op de dood van Koningin Mary (1695), stijlvol bewerkt door Britten, bestond grote affiniteit met het Mea Naberman vertrouwde oratoriumgenre. Bach's geestelijke liede ren klonken eenvoudig maar qua voor dracht te zeer aan de buitenkant; Mo zart, Schubert en Mahler waren allen .koekoek één lieve zang"; in Britten's uitermate knap gearrangeerde „Folk songs" richtte de aandacht zich hevig naar George van Renesse's de ganse avond reeds buitengewoon geacheveerde begeleiding en de simpelheid der door Pijper en Röntgen prachtig bewerkte oud-hollandse liederen harmonieerde bijzonder met het karakter van dit wel luidende zingen. De weg, die naar een totale artistieke voldoening leidt en die een liederen avond hoe moeilijk ook k&n en móet geven, is echter nog lang. Slechts een rij van bewust levende jaren kan deze voldragenheid wellicht schen ken. Een herhaling van Mozart's ,War- nung", waarin veel sprake is van „Zucker naschen", gaf ons de impres sie, dat wij te veel „suiker geproefd" hadden. Daardoor ontbraken climax en spanning Veel applaus en fraaie bloemen H. LIMBURGLA-CARNAVAL. In verband met de a.s. Limburgse Carnavalsviering wordt medegedeeld, dat Prins Carnaval, in de persoon van Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Huub I as. Zaterdag des avonds 8 uur Zijn intrede zal doen in onze stad. Na de ontvangst aan het station zal ZD.H. met Zijn Raad van Elf, voorafgegaan door een gecostumeerd muziekcorps en gevolgd door leden van Limburg ia, zich in optocht naar De Burcht begeven langs de volgende route: Stationsweg, Steenstraat, Prinsessekade, Kort Ra penburg. Breestraat, Koornbrugsteeg en Burchtsteeg. De intocht in de feestelijk versierde zalen van De Burcht geschiedt met het gebruikelijke ceremonieel, waarbij naar folkloristisch gebruik de voorlezing plaats vindt van de „Proclamatie", naar welk recept jolijt en plezier die avond niet van de lucht zijn. DE ONTWIKKELING VAN HET NEDERLANDSE KASTEEL. Lezing van de heer Renaud. Onder bovenstaande titel hield de heer J. G. N. Renaud, wetenschappelijk as sistent aan de Rijksdienst voor 't Oud heidkundig Bodemonderzoek gisteravond een lezing in het Rijksmuseum van Oud heden. Spreker begon met de vraag te stellen, wat men nu eigenlijk wel onder een kasteel te verstaan had. De beantwoor ding van deze vraag bleek niet zo ge makkelijk als het lijkt. Spr. citeerde verschillende binnen- en buitenlandse onderzoekers ter toelichting. Zij komen hierin echter allen overeen, dat het ka steel als een uitgesproken verdedigings werk moet worden beschouwd. Talloze met torens verfraaide landhuizen wor den ten onrechte kastelen genoemd. Het kasteel is eerst sedert tientallen jaren het voorwerp' van wetenschappe lijk onderzoek geworden. Voor 1900 was er'meer sprake van romantiek dan van wetenschap, bovenal in ons land. Voor zover wetenschappelijk, was de belang stelling meer gericht op de bewoners dan op het gebouw. Een Deense onder zoeker meent wellicht niet ten onrech te. dat de middeleeuwse kerken meestal veel toegankelijker voor architectonisch onderzoek zijn dan kastelen. De spreiding van de wetenschappelijke belangstelling over Europa is tamelijk ongelijk en zeer verschillend van ouder dom. In Frankrijk bestaat deze al ln het midden der 19e eeuw; dan volgen En geland en Duitsland. Terwijl de Scandi navische landen hun achterstand in de laatste dertig jaar aardig ingehaald heb ben. staan wij in ons land nog aan het begin. Op het werkje van Eyck van Zuy- lichem uit 1855 kwam eerst een vervolg in het boekie van Van Nispen tot Se- venaer in 1942. Spr. behandelde vervolgens de ach tergronden van de kasteelbouw als maatschappelijk verschijnsel en in ver band hiermede de politieke en econo mische voorwaarden. Het recht van kasteelbouw berustte oorspronkelijk bij de landsheer, maar werd op den duur door kleine machtshebbers zonder veel omhaal in eigen hand genomen De ontwikkeling van het kasteel uit krijgskundig oogpunt wordt geheel be heerst door de wisselwerking ,die nieu we vondsten op het gebied van aanval en verdediging nu eenmaal op elkaar mg Het gaat goed, maar het kan beter „Over het algemeen gaat het goed met „Oud Leiden", maar meer leden blijft een vurige wens van ons en in een stad met 90.000 Inwoners is het zeker mogelijk". Dit was de conclusie, waartoe mevr. J. van LeurDe Loos, secretaresse van „Oud Leiden", aan het einde van haar zeer uitvoerig jaarver slag kwam, tijdens de jaarvergadering, die gisteravond in de grote pers van „De Lakenhal" onder goede belang stelling werd gehouden. Het financieel overzicht van de pen- ningmeesteresse, mej. F. A. Ie Poole, vermeldde een saldo van f. 4010.88. De heer E. Pelinck bracht, als lid van de kascontrölecommissie, een gunstig ver slag uit over zijn bevindingen. De secretaris van de commissie „Het Leidse Woonhuis", de heer A. Bicker Caarten. gewaagde in zijn verslag van de zeer vele werkzaamheden, die deze commissie heeft gehad, in verband met de restauratie van het pand Kloksteeg 2. De heer J. C. van Eek, penningmees ter van deze commissie, gaf enkele cijfers van deze restauratie, waaruit bleek, dat er nog ongeveer "f. 1000 te kort is, om de kosten te dekken. Naast de heer Pelinck werd in de kas commissie benoemd de heer mr Hehe- weerth. Bij de bestuursverkiezing bracht de voorzitter, dr T. P. Sevensma. naar voren, dat het bestuur zich gaarne zag aangevuld met drs E. Pelinck, die een der grootste vrienden van „Oud Leiden" genoemd mag worden. Bij acclamatie besloot de vergadering het bestuurs voorstel te aanvaarden. Met een hartelijk applaus werd even eens besloten ir G. L. Driessen tot ere lid te benoemen, uit dank voor de vele diensten aan de vereniging bewezen. De rondvraag leverde slechts cén suggestie op, n.l. om een commissie te benoemen, die tot taak heeft het her stel van het Leidse Stadhuis-carillon te bevorderen. De voorzitter meende ech ter, dat zo'n commissie uit breder la gen gevormd moest worden, wat niet wegneemt, dat „Oud Leiden" het initia tief kan nemen. Het bestuur zal zich hierover nog beraden. „REIZIGERS TE LEIDEN". Na dit huishoudelijke gedeelte van de vergadering werd even gepauseerd, waarbij gramofoonplaten gedraaid werden, met opnamen van het oude carillon. Hierna hield de heer Pelinck een le zing met lichtbeelden over een door hem gemaakte studie „Reizigers in Lei den" dn oude tijden). Aan de hand van nagevorste reisbeschrijvingen gaf spr. een beeld van de situatie in Leiden, beginnend bij 1549, in welk jaar Leiden genoemd werd ln een reisbeschrijving. Tijdens de 80-jarige oorlog vermeer derde het aantal beschrijvingen, waar in steeds vermeld werd hoeveel grach ten en bruggen Leiden had en dat het na Amsterdam de grootste stad in Hol land was. Steeds werd hierbij de schoon heid van Leiden geroemd, hoewel in de 18de eeuw eveneens vermeld werd. dat Leiden een stad van slapers was, om dat zovele heren in kamerjassen lie pen! Met tal van aardige lichtbeelden, zoals de Oude Doelen, de Hortus, poor ten en stadsgezichten illustreerde de heer Pelinck zijn humoristisch eetinte lezing. Aan het einde mocht hij een hartelijk applaus en een dankwoord van de voorzitter ontvangen, waarmede de vergadering werd besloten. Einde distributie vlees- en voedingsvetten in zicht? RESP. SEPTEMBER EN DIT VOORJAAR. (Van een speciale correspondent). Naar wU vernemen is 'er goede grond voor ,de verwachting dat de vlees- distributie in September van dit jaar zal kunnen worden opgeheven. De vooruitzichten voor het nemen van deze stap zijn zeer gunstig, gezien de gunstige positie van onze varkens stapel. Het aantal biggen, dat ln December 1947 niet meer dan 95.000 bedroeg, was in December j.l gestegen tot 137.000, en in September zullen deze dieren slacht rijp zijn. Naar wij voorts vernemen bestudeert de regering ernstig de mogelijkheid om de distributie van alle voedings- vetten (dus boter, margarine en vet) in dit voorjaar op te heffen. Het on derzoek naar de mogelijkheid van deze stap is geconcentreerd op de vraag, of bij het huidig voorzienings- peil het verzadigingspunt is bereikt. In verband met de gunstige positie van de kaasexport wordt het opheffen van de distributie van dit artikel op het ogenblik niet overwogen. Van rege ringszijde vreest men namelijk, dat de consumptie van kaas in dit geval enorm zou toenemen hetgeen uiteraard ten koste van de export zou komen. Bon voor Sinaasappelen (Van een speciale correspondent). Naar wij vernemen zal zeer binnen kort opnieuw een bon voor sinaasappe len worden aangewezen voor de ge bruikelijke hoeveelheid, namelijk 500 gram voor personen boven 5 jaar en 1000 gram voor 5 Jaar en jonger. Herstel normaal kaasrantsoen (Van een speciale correspondent). Naar wij vernemen zal het normale kaasrantsoen, d.w.z. 200 gram per per soon per 14 dagen, half Maart worden hersteld, zodat met Ingang van die da tum het verstrekken van periodieke extra-rantsoenen wordt gestaakt. Men zou hieruit de conclusie kunnen trek ken, dat half Maart het vleesrantsoen naar aanleiding van welks verlaging indertijd de extra kaasrantsoenen wer den ingevoerd op het oude peil zou worden teruggebracht. Van officiële zijde kon men dit echter nog niet be vestigen. DISTRIBUTIE SURINAAMSE RIJST BEGONNEN. Vandaag is begonnen met de verzen ding van de Surinaamse rijst, die, zo als bekend, met f. 1,— per kg toeslag en enkele onkosten voor maximaal f. 2,10 per kg wc-rdt gedistribueerd, ten bate van het Wilhelminafcnds voor de TBC-bestrijding ln Suriname. Het bestuu#van het Wilhelminafonds deelt mede, dat voor particulieren nog de mogelijkheid bestaat één kg van deze rijst per pest toegestuurd te krijgen. Zij moeten daartoe ten spoedigste f. 2,10 storten op postgiro 6216 ten name van de Surinaamse Bank te Amsterdam. De export van pekel- en steurharing IN HET 4do KWARTAAL 1918. Volgens opgave van de dienst der Ned. Harlngcontröle werd gedurende het 4de kwartaal 1948 aan pekel- en steurharing geëxporteerd voor een totaal netto gewicht van 20.815.449 kg. tegen een waarde van f. 10.774.503 (in 1947 gedurende hetzelfde kwar taal 8.205.339 kg. tegen cen waarde van f. 5.208.090.— De grootste afnemers, uitgedrukt in hele vaten, waren wel België met 30.287, Denemarken met 21.238 (hiervan werden er 20.965 doorgevoerd naar Po len), Duitsland met 99.373, Italië met 18.957, Polen met 14.724 en Tsjecho- Slowakye met 7.932. In de verschillende visserijplaatsen werden gedurende de teelt 1948 aange voerd 981.190 kantjes (1947: 954.861) met een opbrengst van f. 33.679.985. (1947: f. 29.650.513.—of gemiddeld per kantje f. 34.32 (1947: f. 31.05), uitoefenen. De Kruistochten en de in trede der. vuurwapenen hebben in dit verband grote betekenis gehad. Van de oudste burchten zijn er slechts enkele in ons land bewaard. Verster kingen, genoemd in bronnen uit de 11de en 12de eeuw zijn nog niet teruggevon den. De grote massa der kastelen ont staat eerst in de 13de en 14de eeuw. Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden werd vervolgens het ont staan en de ontwikkeling van verschil lende kasteeltypen verduidelijkt. Voor de tweede maal in één week trad gisteravond ln de Schouwburg de voordrachtskunstenaar Max Croiset op in een Rabelais-programma. ditmaal onder auspiciën van het Leids Acade misch Kunstcentrum. Voor onze beoor deling verwijzen wil naar ons Blad van Zaterdag Jl. Burgerlijke Stand van Leiden GEtSOKEN: Maria Cornelia Hendrika. d. van J. Schouten en M. Blansjaar; Henricus Ja cobus Antonius, z. van G. C. Heemskerk en M. B. van der Hulst; Franciscus Jo hannes Mannus, z. van F. Seriier cn C. Masurel; Willem, z. van M. Jonker en M. Ouwehand: Cornells Willem, z. van C T. Rombaut en T K. M. Hoogeveen; Petro- nella Adrlana. d. van V. J. van Hove en A. van der MelJ. OVERLEDEN: J. van Haastrecht, man. 67 Jaar; I. J. Kelkcs. hulsvr van C Roelandse. 71 Jaar; P. Sloos. man. 64 Jaar; M. E. van Leeuwen, wed. van T. P. J Ober, 77 Jaar; L. Mos, wed. van T. RiJsdam. 81 Jaar; C. de Blan ken. z.. 32 Jaar; H. Oldenbroek, man. 40 Jaar; A. A. van de Buld, wed. van B. Heetveld, 91 Jaar. SCHEEPSBERICHTEN. AKKRUMDIJK, HoustonR'dam pass. 14/2 Miami; ALPHERAT. New York— Buenos Aires 15/2 te Trinidad; DELFS- HAVEN, 15/2 van Bordeaux naar Casa blanca; ESSO DEN HAAG (T). 16/2 ca 12 uur van Aruba te Rotterdam verwacht; HERMES. 15/2 van Buena Ventura te Bahla; LAURENSKERK, 15/2 van Ham burg naar Bremen; MAASKERK, 15/2 te Accra; NIEUW AMSTERDAM, 15/2 van Cap Haltlen tc San Juan te Portorlco; SALATIGA. 15/2 van Lake Charles te New York; STAD ARNHEM, 15/2 van Gent te Gdansk; ALCINOUS. MacassarAmster dam 13/2 te Aden. AAGTEKERK. R'damSydney. 15/2 v. Antwerpen; ABBEKERK, BrisbaneRot terdam, 15y2 te Londen; ALDABI. 15/2 Hatta verantwoordelijk voor bestandsschending De rustverstorende activiteiten in de onder Nederlandse controle staande gebieden gingen uit van het Republi keinse „Kabinet van bemoeiingen met de bezette gebieden", dal onder recht streekse leiding van de heer Hatta stond. Dit blijkt uit het antwoord, dat minis ter Göt-zen namens de inmiddels afge treden minister van Overzeese Gebieds delen heeft gegeven op vragen van het Tweede Kamerlid Tilanus (C.H.) over „zekere brieven", welke tijdens de jongste politionele actie ln het voorma lige Republikeinse kamp werden aan getroffen en waaronder zich een de creet bevond. Dit decreet bevatte in structies met betrekking tot Infiltraties van Republikeinse troepen in de door Nederland bezette gebieden. Energiebehoefte Ned. bedrijfs leven veilig gesteld DOOR AANKOOP VAN NIEUWE TRANSFORMATOR. Per s.s. Dotterell van de Hollandse Stoombaat Mij is ln Amsterdam het eerste deel gearriveerd van een 220 kilo volt transformator, de grootste van Ne derland en een van de meest krachtige van geheel Europa. De transformator is ln opdracht van het directoraat-Gene raal van de Energievoorziening op kos ten van het Rijk in Engeland gebouwd en bestemd voor hot in aanbouw zijnde 220 k. v. transformator- en schakelsta tion te Lutterade ln Zuid-Limburg. Door de aankoop van deze trans formator kan het Nederlands elcctri- citeitsnet gekoppeld worden aan het sterkste Europese net. De energiebe hoefte van het Nederlandse bedrijfs leven ls daardoor veilig gesteld. Het transport van Amsterdam naar Lutterade is in handen gelegd van een Bredase expeditiefirma. Het eerste deel tot Stein aan het Julianakanaal, ge schiedt per motordekschuit. Van Steln wordt het gevaarte verder per trailer naar Lutterade vervoerd. Het nieuwe station te Lutterade gelegen in de na bijheid van de Staatsmijn „Maurits" is in de open lucht gelegen. De zware be tonnen fundamenten zijn praotlsch ge reed, ook de staalconstructie. Thans moeten de verschillende electrische ap paraten, w.o. drie Franse energiescha kelaars, die 9 meter hoog zijn, gemon teerd en aangesloten worden. Met een. tussenruimte van 4 tot 6 weken zullen de twee andere eenphasige transforma toren naar Nederland worden overge bracht. In het najaar hoopt men het station in werking te stellen. COMMANDANT RODE KRUIS KORPS Z.H. (Van een speciale correspondent). Naar wij vernemen ls benoemd tot gewestelijk commandant van het Rode Kruis Korps ln Zuid-Holland dr C. de Groot, arts te Rotterdam. POKKENLIJDERS NAAR EILAND ONRUST. De autoriteiten te Batavia hebben be kendgemaakt, dat in verband met de snelle uitbreiding van de pokken-epi demie te Batavia en elders in Indone sië, aan deze ziekte lijdende personen naar het eiland Onrust zullen worden overgebracht. Het aantal patiënten is van 170 in de vorige week tot 320 thans opgelopen. 200 STAKENDE AMSTERDAMSE HAVENARBEIDERS ONTSLAGEN. Tweehonderd van de stakende boot werkers, in dienst van een aantal scheepvaartbedrijven in de hoofdstad, zijn vandaag ontslagen, zo deelt de Scheepvaartvereniging Noord mede. De directies der bedrijven niet het bestuur der Samenwerkende Havenbe drijven hadden hun stakende perso neelsleden per brief aangezegd dat zij vandaag het werk moesten hervatten en zich als ontslagen moesten beschouwen zo zij weigerden zich te melden. V.N.-COMMISSIE VOOR OVERLEG NAAR BANKA. De Commissie der Verenigde Naties zal Donderdagochtend naar Ban ka ver trekken voor een bezoek aan de aldaar vertoevende Republikeinse leiders. Zoals reeds eerdesr werd gemeld, hadden ir Sukarno en Moh Hatta tot de Commis sie het verzoek gericht om naar Ban ka te komen, zodra Merle Cochran te Ba tavia zou zijn aangekomen. De commis sieleden, die zullen worden vergezeld door een zevental Republikeinse auto riteiten uit Batavia (w.o. leden der Re publikeinse delegatie en de minister Moh. Natsir) zullen op Banka informele besprekingen voeren met betrekking tot de resolutie van de Veiligheidsraad. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 16 Februari. Ter beurze bestond aanvankelijk weer een gedrukte stemming, voornamelijk in verband met alle onzekerheden over het Indonesische probleem. BIJ de ope ning waren de toonaangevende aande len alle lager, waarna zich nog een kleine inzinking vertrek. Het verlaagde koerspeil lokte klaarblijkelijk in 't twee de gedeelte kopers in de markt, waar mede de aanvankelijke nadelige ver schillen grotendeels of geheel konden worden gecompenseerd. Koninklijke opende een paar punten beneden het vorige slot, liepen nog 'n. paar punten achteruit, maar wisten zich nadien zodanig te redresseren, dat zij vergeleken met gisteren, slechts een klein verlies te boeken kre-gen. Van de Industriëlen traden Unilever op de voorgrond, waarbij na de nodige schommelingen de koers per saldo nog een kleinigheid boven het vorige slot kwam. De Philips-aandelen moesten zich eohter een verlies van een paar punten getroosten, evenals Aku. De minder courante Indiustrie-aandelen waren ln de meeste gevallen lager. De Cultuurfondsen waren aanvankelijk wat lager, dcch konden zich later behoorlijk herstellen. De Scheepvaartmarkt was stil. niet veel veranderd. Op bescheiden voet werd zaken gedaan ln de Conver sielening 1947, die een fractie beter was. De overige Nederlandse Staatsobligatiën konden zich gemakkelijk handhaven. Aan de Amerikaanse markt werd geea aandacht geschonken. v Hamburg te Antwerpen; ALGENIB, 16/2 van Rio de Janeiro te Victoria; AN- NENKERK. 15/2 van Adelaide naar Mel bourne; ARENDSKERK, R'damSydney. 16/2 van Colombo: CONGOSTROOM. 16/2 van Antwerpen naar Hamburg; COTTICA 16/2 van Amsterdam te Paramaribo; DA LER DIJK, 15/2 van Newport News t# New York: DELFT, Curasao—Amsterdam, pass. 15/2 Casquets; E6SO AMSTERDAM; 15/2 van Glasgow naar Avonmoutb;

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3