Massale protest-vergadering tegen kardinaal Mindszenty's gevangenneming Bedrijfiuifkomsfen der K.L.M. ongunstiger „Duisternis viel over de liele wereld" WEERBERICHT Blijvende aandacht voor geval Mindszenty Verklaring in Engelse Lagerhuis 57ste Jaargang DINSDAG 15 FEBRUARI 1949 No. 26618 LEIDSCH IÜ DAGBLAD 1 1 ■'--n.HiiliJi-" 1 *,eur: J DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21501 fdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer 14 I5 per kwartaal; 32 cents per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 670SS I11 het Amsterdamse Concertgebouw is gisteravond een massale landelijke pro testvergadering gehouden tegen de veroordeling van de Hongaarse Kardinaal Mindszenty. Men ziet hier v.l.n.r. Johan kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht met de ministers prof. dr J. R. M. van den Brink, mr Th. R. J. Wyers <q mr J. R. H. van Schaik. „Het recht in Hongarije verkracht" De Aartsbisschop van Utrecht, Johan nes Kardinaal de Jong, opende gister avond de massale landelijke protestver- iidering in het Amsterdams Concert gebouw, die door de Alg. R.K. Propa ganda Vereniging „De Katholieke Gar de" te Amsterdam en de Katholieke Actie in Nederland, onder aanwezigheid van talrijke autoriteiten, was belegd -tegen de onderdrukking van de Katho lieke kerk in Hongarije." JSr ls een doisternis gevallen over de gehele wereld", zeide de Kardinaal. „Dit mogen wij wel zeggen nu een gruwelijk vonnis is uitgesproken over de edele en nobele figuur van de Hongaarse kardi naal Mindszenty. Wij moeten bidden voor de Chris tenen in de landen, die onder de in vloed van het communisme van hun godsdienstvrijheid worden beroofd. Wij moeten ook bidden voor ons eigen dierbare vaderland, anders gaat het in ons land als in vele andere, die kreunen onder de druk van het com munisme." Pastoor H. A. J, Drost uit Schoorl, Waarschuwde, dat de Nederlandse pries ters, indien zij thans in Hongarije zou den leven om dezelfde reden als Kardi naal Mindszenty zouden worden onder drukt en vervolgd, „Als men onze Kar dinaal zou aanvallen." zo ging hij voort, -dan zouden wij, priesters, hier als één man tegen de muur gaan staan. Wij als Katholieken nemen het niet, dat een Christelijk Europa weer terugvalt in de rerdierlijking van het heidendom. Laten *ii er ln ieder geval voor zorgen, dat 'nier dit roofdier aan banden wordt ge legd." Na de pauze sprak de secretaris van de KAB< de heer Dré de Wolf. Hij noemde nH gebeurde in Hongarije verkrachting ran het recht, schending van de mense lijke persoon en aantasting van 's men- onvervreemdbaar recht. „Wat zou «ze held in Hongarije", zo zeide de «er De Wolf, „zich weergaloos hebben verdedigd, indien hij voor zijn rechters «d kunnen staan in de geestelijke kracht, en met de welsprekendheid, die Ij kennen uit ziin herderlijke brieven toespraken. Maar de Hongaarse machthebbers hebben hem van tevoren ebroken. Men vil de vrije hand krijgen de Jeugd te misvormen tot slaafse volgelingen van een goddeloos systeem, "at met daemonische middelen de aarde «n ander aanschijn wil geven. Thans pa het- niet lange- blijven bij lege pro ven. bij holle frazen. bij luidruchtige ontlading v.in het opgekropte gemoed onsentimentele beviediging van het ge- Wn zullen positief moeten zijn en het Machtwoord zal moeten luiden: bid den voor de hele Balkan, voor alle vervolgden, voor Rusland, voor alle DE VREDE MET OOSTENRIJK. De vertegenwoordiger van de drie Westelijke mogendheden hebben bij de «ivatting van de besprekingen over oen Oostenrijks verdrag opnieuw hun standpunt bevestigd, dat Oostenrijk herstelbetalingen zal verrichten, p Sovjet-plaatsvervanger verklaarde,' «t ofschoon de Sovjet plaatsvervanger jerdaarde, dat ofschoon de Sovjet unie haar eigen aanspraken had opge- pen, zij nog steeds de Joegoslavische tot herstelbetalingen ondersteunde ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige tot krachüge Z.-W. wind. «pst zwaar bewolkt met plaatselijk zachtregen of motregen. Aanhoudend 16 FEBRUARI. Zon op: 7.54 uur; onder: 17.55 uur «aan op; 22.31 uur; onder: 9.20 uur ^Hoogwater te Katwijk te 5.27 en 17.40 Dit nummer bestaat uit vier pagina's. door Rusland geterroriseerde volkeren, en voor allen, over wien de kerk de ex communicatie heeft uitgesproken. Als vandaag millioenen de communistische leer aanhangen, dan is dat ook de schuld van de katholieken .die co u- promis sloten." Mgr dr Knebel, afgevaardigde van de Kardinaal, belast met de zorg van de Hongaren in Nederland, memoreerde hoe dankbaar het Hc ^ga&rse volk gestemd is jegens de Nederlanders, die liefdevol Hongaarse kin Wen hel len opgenomen. „Kardinaal Mindszentv heeft ges.tredan voor de vrijheid ran de Hongaarse scno- len, teneinde 0° ziel van het Hongaa.se kind en daarmede de ziel van Hongarije te redden," zo besloot hij. Met instemming van de vergadering werden telev.muier verstuurd aan cle Hongaarse regering, a on de Paus en n de UNO. Aan de Hongaarse regering werd geseind, dat de vergadering „met de grootste afschuw protesteert tegen het schandelijk onrecht de Hongaarse vrij heidsheld Mindszenty en zijn mede slachtoffers aangedaan." De Ver. Staten beschuldigen de Sovjets MILLIOENEN SLAVEN-ARBEIDERS IN DE SOVJET-UNIE? De Verenigde Staten hebben de Sov jet-Unie er van besohuldigd tussen de acht en 14 millicen mensen in arbeids kampen als slaven-arbeiders te houden. De Amerikaanse autoriteiten hebben de economisch en sociale raad van de Ver enigde Naties verzocht een onpartijdig onderzoek hiernaar in te stellen. Willaxd Thorp, vertegenwoordiger van de Verenigde Staten, deelde de Raad mede, dat er zeer vele bewijzen waar van sommige uit Sovjetrussische bron afkomstig waren cm de beschuldi ging kracht bij te zetten, dat de Sov- lel-Unie arbeid onder dwang laat ver richten. Thorp verklaarde, dat de Sovjetrussi sche afgevaardigde, Pavlov, tijdens een bijeenkomst van de derde commissie van de Raad, welke in October 1948 werd genouden, het bestaan van „ar- beidsver'oeteringskampen" in de Sovjet- Unie had toegegeven, dcch dat hij geen statistische cijfers over het aantal ge vangenen in deze kampen had ver strekt. De Amerikaanse vertegenwoordiger in de economisohe en sociale raad der Verenigde Naties had zijn Sovjetrussi sche collega daarop een zestal vragen gesteld. „Doch," aldus Thorp, „de Sov jetrussische regering verwaardigde zich zelfs niet. zich bereid te verklaren, één van deze vragen te beantwoorden." Ook verwees Thorp naar een in 1947 uitgegeven Sovjetrussisch geschrift, ge titeld: „Arbeidswetgeving", waarin wordt bepaald dat arbeiders, die niet meer op hun werk verschijnen, tot acht jaar straftijd in deze „arbeids-verbeterings- kampen" kunnen worden veroordeeld. De Amerikaanse vertegenwoordiger be ëindigde zijn verklaring met te zeggen dat de enige wijze, waarop op afdoende wijze tegenover de Verenigde Naties dui delijk kon werden gemaakt, dat deze beschuldigingen vals waren, gelegen was in het door de Sovjet-Unie toe staan van een onpartijdig onderzoek naar de bestaande arbeidsvoorwaarden binnen haar grenzen. DE E.C.A. De E.C-A. overweegt een verlaging van het bedrag van 5 580 millioen dollars voor het Europese herstel programma, in verband met de prijsdaling, der goe deren, zo deelde de plaatsvervangende administrateur, Howard Bruce, mede. De E.C.A. heeft er voorts b\j de Ame rikaanse regering op aangedrongen om aan Marshall-landen en de van deze afhankelijke gebieden contracten op lange termijn aan te bieden tot aan-, moediging van de ontwikkeling en pro ductie van strategische grondstoffen. Hector McNeil. Brits minister van staat, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse gezant in Hongarije ge komen was tot een „krachtige conclu sie", waarmede Bevin het eens was, n.l. dat de wijze, waarop het proces tegen kardinaal Mindszenty was gevoerd, „geen gelijkenis had met een recht vaardig proces zoals men dat in Groot- Brittannië opvat." Dit. was in het bijzonder toe te schrijven aan het feit, dat „alle hulp bronnen van de staat gebruikt waren, zowel voor als gedurende de voorlopige hechtenis van de kardinaal, om voor oordeel tegen hem te kweken". Sir Henry Morris Jones nationaal- liberaal, en een arts vroegen, of het gedrag van gevangenen in processen achter het ijzeren gordijn niet deed denken aan het toedienen van een pre paraat, dat de wil en het bewustzijn verlamde. McNeil antwoordde hierop dat de houding van de kardinaal na zijn ar restatie en voor het hof voorzeker in zeer verrassende tegenstelling stond met zijn houding van daarvoor. Hij zeide nog. in antwoord op een andere vraag, dat de regering de vraag overweegt, of het proces en de veroor deling een inbreuk op het Hongaarse vredesverdrag betekenen. Paus herhaalt protest te°en veroordeling kardinaal Mindszenty GEHEIM CONSISTORIE. Het buitengewoon geheim consistorie, dat onmiddellijk na het uitspreken van de levenslange gevangenisstraf over kar dinaal Mindszenty is bijeengeroepen door Paus Pius XII, is gisterochtend te Vaticaanstad geopend. Zestien kardinalen wonen het con sistorie bij. Kort voor 10 uur was de zitting ge ëindigd. De Paus is onmiddellijk naar zijn vertrekken teruggekeerd. De Paus en de kardinalen droegen paarse gewaden ten teken van rouw. Tijdens het consistorie sprak de Paus van zijn „bitter verdriet" over de le venslange gevangenisstraf, die tegen kardinaal Mindszenty is uitgesproken. Hij herhaalde zijn plechtig protest hier tegen. Paus Pius XII verklaarde, dat het prcces tegen de kardinaal „niet te ver klaren was tenzij men aanneemt dat er gebruik is gemaakt van een geheime invloed, die niet openlijk blijkt." „Als bewijs hiervoor kan worden aan gevoerd het feit, dat een man, begiftigd met rijke energie en een kraohtlge na tuur plotseling zo zwak en geestelijk onevenwichtig is geworden." De Paus zeide voorts: „Gij zult maar al te gced de reden van ons verdriet begrijpen: zij betreft een allerernstigste schanddaad, die een diepe wond heeft geslagen niet alleen in uw eerwaardig college en de kerk, doch eenveneens in een ieder, die de waardigheid en de vrij heid van de mens hoog houdt. Van het begin af veroorzaakte het nieuws, dat rend deze kwestie ver scheen, wantrouwen. Personen buiten Hongarije, die vergunning verzochten om bij het proces tegenwoordig te zijn, werd deze geweigerd, als van hen ver wacht kon worden, dat zij onpartijdig zouden oordelen of een oprecht verslag zouden geven. Dit heeft hen en alle eerlijke mensen er toe gebracht te geloven, dat degenen, die het proces leidden, bevreesd schenen te zijn om alles, wat plaats greep, te laten zien. In het bijzonder beschouwen wij het als onze plicht, de tijdens het proces gedane bewering, als vólkernen vals te brandmerken, dat de zaak waar het hem om ging was, dat deze apostolische stoel, ten einde een plan voor politieke overheersing van de natie te bevorde ren, instructies heeft gegeven om zich tegen de Hongaarse republiek en haar regeerders te verzetten. Aldus zou alle verantwoordelijkheid op deze zelfde apostolische stoel vallen. Zo vaak de kerk wordt geteisterd door stormen, die niet door menselijke mid delen kunen worden bedwongen, moet men met vertrouwen de Goddelijke Ver losser aanroepen, Die alleen de rijzende golven tot rust kan brengen," zo zeide de Paus. Na 2000 jaar eerste zitting van Joods Parlement President Chaim Weizmann heeft gisteren in het gebouw van het Joodse agentschap, in de nieuwe wijk van Jeruzalem, de Israëlische grondwetge vende vergadering, als eerste Joodse parlement sinds 2000 jaar, officieel ge opend. Onder de vooraanstaande bezoekers, die de openingsplechtigheid bijwoonden, bevonden zich de diplomatieke verte genwoordigers der Sovjet-Unie en van andere Oos t-Europese staten en voorts consulaire ambtenaren van Nederland en de Scandinavische landen (De overi ge Westelijke landen waren niet verte genwoordigd, daar zij vasthouden aan het besluit van de V.N.). Er waren erewachten, gevormd uit politie- en legereenheden. Een muziek korps van de politie bracht, bij de aan komst van president Weizmann, het Israëlische volkslied „Hatikva" ten ge hore. In zijn openingsrede deelde president Weizmann die zelf een geleerde van wereldfaam ls de afgevaardigden mede, dat de Joden „een nieuwe brug tussen de wetenschap en de geest van het mensdom zouden moeten bouwen". Hij voegde hieraan toe: „Laat ons er naar streven onze hulpbronnen voor de opbouw van onze staat uit te brei den, door de positie der wetenschap en van het wetenschappelijk onderzoek ln het leven van Israël te versterken". Dr Beel uit Batavia vertrokken MIDDEN VOLGENDE WEEK TERUG? Dr Beel is gisteren te 22.00 uur Bata- viatijd met de Constellation „Curasao" naar ons land vertrokken, vergezeld van dr Koets. Het ligt in de bedoe ling, dat het vliegtuig geen nachtstop op Mauritius houdt, zodat het mor genochtend te 11 uur Ned. tüd op Schiphol verwacht kan worden. Dr Beel, die werd uitgeleid door luit.- generaal Spoor, vlce-admiraal Pinke en vele leden van de voorlopige Federale regering en ae B.F O., verklaarde, dat zijn bezoek aan Nederland van zeer korte duur zal zijn. Verwacht wordt, dat dr Beel midden volgende week te Batavia terugkeert. Voor zijn vertrek ontving hij de voor zitter van de BJF.O., Sultan Hamld II cn vele deeLstaatleiders. In verband hiermee werd de aange kondigde vergadering van de B.F.O. uit gesteld tot vanochtend. Tijdens de af wezigheid van dr Beel is prof. Hussein Djajadiningrat belast met de dagelijkse leiding. Indonesische kwestie voorlopig niet in Veiligheidsraad? RAPPORT VAN COCHRAN VERMOEDELIJK 27 FEBRUARI. Er zijn te Lake Success geen aanwij zingen, dat de Veiligheidsraad de Indo nesische kwestie spoedig weer zal op nemen. Het tijdstip daarvan hangt ver moedelijk af van wat de heer Cochran uit Batavia zal rapporteren. Naar wij vernemen, wordt in Indonesische Re- pqblikeinse kringen een telegrafisch rapport van Cochran aan de Veilig heidsraad omstreeks 27 Febr. verwacht. Proces Kravchenko voortgezet GISTEREN WAS ER WEINIG INTE RESSANTS IN HET PROCES KRAVCHENKO. Voorlezing werd gedaan van een brief van generaal Maxime Weygand, waarin de beweringen werden tegengesproken, welke gedaan zijn door het Britse La- bour-parlementslid Zilliacus, dat het Franse leger in Syrië in 1940 er meer naar gestreefd zou hebben Sovjet-Rus land te bevechten dan Duitsland te ver slaan, en dat Zilliacus, toen hij naar Syrië ging. alleen maar kaarten zou hebben gezien voor aanvallen op het ge bied van Bakoe. Generaal Petit, lid van de republi keinse verzetspartij, die leider was van een Franse militaire missie en tijdens de oorlog meer dan drie jaar in Moskou heeft doorgebracht, verklaarde, dat naar zijn mening de verwijzingen in het boek van Kravchenko naar het rode leger en de rode luchtmacht en de beschrijvingen van militaire operaties ofwel onaccu raat of onwaar waren. Kravchenko schreef, dat het rode leger slechts om patriottische beweegredenen vocht en „ondanks Stalin". „Dat is absoluut onwaar", aldus zeiöe Petit. „De rode strijdmacht vocht zoals ze deed, omdat zij vertrouwen had in de toekomst van haar land onder het lei derschap van Stalin." De advocaat van „Les lettres frangai- ses". mr Nordmann, bracht opnieuw het vraagstuk van het document betreffende de toespraak van Molotof ter sprake. Mr Izard gaf ten antwoord, dat hi) nauwkeurig had aangegeven, wat het document inhield een dagblad-ver slag van een rede, waarin Molotof een beschrijving zou hebben gegeven van een grote fabriek, die in Siberië zou worden gebouwd. Hij vervolgde: „Ennu zal ik de laatste zin van dit artikel let terlijk weergeven: „De volkscommissa ris voor de zware industrie heeft kame raad Victor Kravchenko- tot directeur van de in aanbouw zijnde fabiek be noemd". De voorzitter van het gerechtshof ver klaarde ,dat het bedoelde document nim mer bij hem de mening had doen post vatten, dat Molotof Kravchenko tot di recteur van de bewuste fabriek zou heb ben benoemd. Mr Izard: „Dank u, mijnheer de pre sident". Mr Nordmann antwoordde hierop, dat de uiteenzetting, welke door zijn collega Izard over het document was gegeven, niettemin bij vele mensen en bij „de meeste bladen" de indruk had gewekt, dat de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken persoonlijk de be noeming van Kravchenko had goedge keurd. Burgemeester Reuter over zijn reis naar Londen en Parijs POSITIEVE VERKLARINGEN. Prof. Ernst Reuter, burgemeester van „Westelijk" Berlijn, heeft in een verga dering van de gemeenteraad verklaard, dat de Britse minister van buitenland se zaken. Bevin, „in de loop van de vol gende paar maanden" een bezoek aan Berlijn zal brengen. Verder zeide Reuter, dat ook de bur- gemèester van Londen, sir George Ayl- wen. de wens te kennen had gegeven een bezoek aan Berlijn te brengen. Hij zou hiervoor uitgenodigd worden. Tijdens een „zeer belangwekkend" in formeel onderhoud met Bevin, had deze grote interesse getoond in de proble men van Duitsland en Berlijn, aldus Reuter. Bevin had hem gemachtigd te verklaren, „dat een concrete beslissing over de vraag of de Westelijke mark het enige betaalmiddel in de Westelijke sec toren zal zijn, spoedig zal worden be kend gemaakt." Zodra dit probleem was opgelost zouden de andere problemen zich vanzelf oplossen. De vergadering juichte, toen Reuter mededeelde, dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, hem in Parijs had verklaard, „uit naam van Frankrijk, dat de Franse regering een verenigd Duitsland wil." Reuter spoorde de Duitsers aan, zeer hard te werken om overeenstemming met andere landen en vooral met Frank rijk te bereiken. Hij voegde er aan toe: „Ik verliet Londen in de overtuiging, dat nu eindelijk het ijs tussen Londen en Berlijn is gebroken en een atmosfeer is geschapen, die ons de hoop geeft, dat onze moeilijkheden niet onopgemerkt zullen blijven." Rauter verzoekt om herziening van vonnis IN STRIJD MET DE MENSELIJKE RECHTEN? De vastelling, aanvaarding en af kondiging van de menselijke rechten, zoals dit 10 December 1948 door ae V. N te Parijs is geschied, is voor de ver dediger van Rauter, mr K. van Rycke- vorsel, de aanleiding geweest tot het gebruikmaken van het buitengewone rechtsmiddel van herziening. Dit wordt verklaard in de herrieningsaanvraee, welke gisteren ter griffie van de Bij zondere Raad van Cassatie werd inge diend. In het request wordt betoogd, dat de Raad van Cassatie in zijn arrest van 12 Januari j.l. in zeer belangrijke mate ten gunste van Rauter is afgeweken van de sententie van het Haagse Bijz. Hof De R«ad heeft Rauter namelijk uitsluitend schuldig verklaard aan oorlogsmisdrij ven en misdrijven tegen de menselijk heid en niet tevens zoals het Bijz. Hof had beslist, aan moord, doodslag, men senroof en vrijheidsberoving. Het request komt dqn tot dn con clusie dat de wet van 10 Juli 1947 cn als discriminerende wet èn als ach teraf verzwarende wet in strijd Is met do menselijke rceliten en om die re denen alsnog buiten beschouwing ge laten dient te worden. Het request besluit met het verzoek de aanvrage tot herziening gegrond te achten en schorsing van de tenuitvoer legging van het gewijsde vonnis (de doodstral)) te bevelen met verwijzing der zaak naar de terechtzitting van de Raad. GEDENKSTEEN „KORPS GENEESKUNDIGE TROEPEN", Onthulling in April. Het comité „Gedenksteen van het Korps geneeskundige troepen" is van plan om namens alle leden van dit korps in April een gedenksteen te plaatsen in de v.m. Damlustkazerne te Utrecht, ter nagedachtenis van hen die gediend hebben bij de geneeskundige troepen, hieronder niet begrepen de transportcolonne van het Ned. Rode Kruis, die in 1940 ook b.v. in Amster dam waren, die gesneuveld zijn in 1940, gevallen zijn in het verzet 19401943 of gesneuveld in Indonesië. Om te voorkomen dat van al deze kameraden er een vergeten wordt, ver zoekt het comité de nabestaanden, het volgende op te geven, indien mogelijk, zo spoedig mogelijk: naam. voornaam, geboortedatum en plaats, wanneer over leden, onder welke omstandigheden, gaarne enige bijzonderheden. Adres: van Sijpesteijnkazerne Utrecht. Boven dien gaarne het juiste adres van de naaste familiebetrekkingen om hen t.z.t, uit te nodigen, wanneer de gedenksteen onthuld wordt, Dr HIRSCHFELD VERVANGT Mr STIKKER TE» PARIJS. Minister Stikker, die ons land ver tegenwoordigen zou op de economische conferentie voor Europese samenwer king te Parijs, zal. in verband met de komende beraadslagingen in de Tweede Kamer op morgen te 1 uur, deze con ferentie niet bijwonen. Hij zal worden vervangen door dr H. M. Hirschfeld, Regeringscommissaris in algemene dienst. Lijn Amsterdam-Batavia vormt ruggegraat Uit bedrijfsgegevens der K.L.M. blijkt, dat de tonkilometerproductie (tonklio- meter is de eenheid van productie), die in 1938 nog 18.2C0.000 bedrceg, na de oorlog is toegenomen en wel tot 59 800.000 in 1946, 100 millioen in 1947, 159 millioen in 1948 en in 1949 215 mil lioen zou bereikt hebben, indien zich geen moeiltfkheden op de lijn naar In donesië hadden voorgedaan. Het personeel, dat eind 1945 uit 1800 man bestond, is sprongsgewijze omhocg gegaan en heeft thans het aantal van 13.500 personen bereikt. Werd aan de opleiding van vliegers in 1946 f. 3,6 mil lioen aan voorbereidende kosten be steed, in 1947 bedroeg dit circa f. 6 mil lioen en in 1948 kwam dit boven de f. 6 millioen uit. De gegevens tonen aan. dat de lijn AmsterdamBatavia de ruggegraat van het gehele bedrijf is. Volgens de voorlopige cijfers over 1948 bedroegen de totale inkomsten in dat jaar f. 149 millioen, waarvan alleen de Indië-lqn f. 54 millioen opleverde, gevolgd door de Noordatlantisc.he dienst met f. 28 millioen en het l\jn- bedrijf in Europa met f. 25 millioen. In 1947 bedroeg de omzet f. 100 mil lioen en in 1949 had deze f. 190 mil lioen moeten bedragen, indien de moeilijkheden op de Batavia-ljjn zich niet hadden voorgedaan. Het lijnbedrijf in Nederland bracht f. 1,5 millicen op. De curve van de per- soneelsgroei toont aan, dat deze gelei delijk een horizontale lijn gaat aanne men, hetgeen enige -streamlining" in het bedrijf nodig maakt. Wat de toeneming van de omzetten betreft, acht de bedrijfsleiding teruggang op een gegeven moment onvermijdelijk, als de tarieven drastisch verlaagd zou den worden. Ook in Europa zullen de tarieven mettertijd iets omlaag moeten. De resultaten over 1948 zullen in ieder geval ongunstiger zyn dan in het vo rige boekjaar, vooral op de korte-af- Het Atlantisch pact AMERIKA KRABBELT TERUG. De Noorse minister Lange had giste ren zijn onderhoud met Bevin, waar over siechts een nietszeggend communi qué is uitgegeven. Morgen keert hij naar Oslo terug. Donderdag zal hij nieuwe besprekingen van de Scandinavische landen bijwonen. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron zou aan Lange in Washington met be slistheid te kennen gegeven zijn. dat prioriteit bij de levering van militaire uitrusting slechts verleend zal kunnen worden aan staten, die aangesloten zijn bij het Atlantisch pact. De V.S zouden, naar verluidt, gene gen zijn in de militaire behoeften van een Scandinavische defensie-alliantie te voorzien, doch pas nadat ten volle aan de behoeften van de landen van het Atlantisch pact is voldaan, Amerika krabbelt echter steeds meer terug. Tijdens een voorlopig debat in de Se naat waren senator Tom Conally (de mocraat), voorzitter van de commissie van buitenlandse betrekkingen, en se nator Arthur Vandenberg, de repu blikeinse deskundige op het gebied van de buitenlandse politiek, het op dit punt eens, dat het voorgestelde Noordatlan tische veiligheidspact voor de V S. niet de „morele verplichting" moet inhouden bij agressie ten strijde te trekken. Vandenberg zeide te vertrouwen, dat de overeenkomst het „uitsluitend" aan de V.S. zou overlaten te beslissen hoe zij wensten op te treden tegen een agressor. Zelfs wanneer in de nieuwe overeen komst slechts werd gesproken van ..een belangengemeenschap" tussen de V. S. en de landen van Europa, aldus Van denberg. zou zij reeds in hoge mate pre ventief werken. Het woord „belangen gemeenschap" zonder meer zou een ..oneindig grote verzekering zijn tegen een derde wereldoorlog". Vandenberg was van mening, dat beide vorige we reldoorlogen voorkomen zouden zijn. wanneer de toenmalige Duitse leiders zich tegenover een dergelijke verkla ring van de V. S. geplaatst hadden ge zien. standsljjnen; men mag blij zyn, als de touwtjes aan elkaar kunnen wor den geknoopt. Men denkt over 1948 aan een fiscaal toegestane afschrijving van circa f. 16 millioen. Ten aanzien van de tarievenkwestie en de daarmede verband houdende mo gelijkheid van goedkoper passagiersver voer in de toekomst zou het in de be doeling liggen om eind volgend jaar een DC 6 in gebruik te nemen, die uitermate eenvoudig is ingericht en 70 passagiers zou kunnen bevatten. Het zou gebruikt worden voor verveer van land verhuizers. In 1949 bouw van 30.670 woningen IN TOTAAL KOMEN DIT JAAR 38.000 HUIZEN GEREED. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft vastgesteld hoe veel woningen in 1949 aan de verschil lende provinciën en de drie grote ste den zullen worden toegewezen. De mi nister heeft zich laten adviseren door het centraal orgaan voor de Wederop bouw en de Bouwnijverheid, welk or gaan enige tijd geleden is gevormd. Hierin hebben om, ook enige vertegen woordigers van de provinciale bestu ren en van de Ver. van Ned, gemeen ten zitting. De toewijzing is geschied geheel overeenkomstig het advies van het Centraal Orgaan. In 1949 zal goedkeuring worden ver leend voor de bouw van 30.670 wonin gen, waarvan in Zuid-Holland 2.320, waarvan 600 montagewoningen, classifi catie-inhoud 633.3Ö0, bouwkosten-inhoud 684.029, volume in guldens 23.256,986. Hierbij inbegrepen 250 woningen Cal- tex. Algemeen wordt rekening gehou den met het gereedkomen, ln 1949, van 38.000 woningen. Er wordt naar gestreefd het woning tekort in de provinciën en in de drie grote steden in 1953 op een zelfde ni veau te brengen. Voorts zijn nog beschikbaar gesteld de volgende centrale contingenten: 80 woningen voor het Ministerie van Fi nanciën, 140 voor dat van Oorlog, 40 voor dat van Justitie, 40 voor dat van Marnie, 60 voor dat van de Technische- en Landbouwhogeschool, 150 voor de Ned. Spoorwegen, 200 voor de stichting „Pelita", 250 voor de steen- en pannen- industrie. Blijkens een overzicht van het Mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting omvat het Bouwplan 1949 aan weg- en waterbouwkundige werken en aan gebouwen voor de onderschei dene rubrieken de volgende totalen (in millioenen guldens): Rijkswaterstaat 70.0, Genie (zonder marine) 35.2, Marine 8.0, Rijksgebou wendienst (zonder Marine) 31.0, Cul tuurtechnische dienst 2.0, Ned. Spoor wegen 21.2, N.-O. Polder 20.7, overigen 1066.0, „zwart" werk 45.0. (Deze post van f.45 millioen voor „zwart" werk bestaat niet uitsluitend uit met opzet clandestien uitgevoerde bouwwerken. Zij bevat ook de vele kleine werkjes, waarvoor men in het algemeen geen goedkeuring pleegt aan te vragen. DRIE 12-JARIGE „GANGSTERTJES". Een kapper in Velsen-Noord werd des avonds herhaaldelijk door enkele Jon gens lastig gevallen. Op een keer wer den zelfs twee spiegelruiten ingegooid. Onlangs vond hij een briefje in de bus, waarin hij werd aangemaand zijn voor tuintje op te knappen Zo niet, dan zou de bende, die het briefje met «De wilde tijger" ondertekende, andere maatrege len nemen. De politie, die de schuldigen, drie 12-jarige knaapjes, in hun ouder lijke woning in de kraag pakte, acht het niet onwaarschijnlijk, dat de drie jongens onder invloed van beeldromans tot hun kwajongensstrekken zijn geko men. HERVATTING ENGELS-NEDER LANDSE HANDELSBESPREKINGEN. De Board of Trade heeft medege deeld, dat de besprekingen tussen de Britse en Nederlandse handelsdelega ties over het goederenverkeer tussen Nederland. Indonesië en Engeland in 1949, op 21 Februari a.s. te Den Haag zullen worden voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1