Laatste Berichten STADSNIEUWS Lezers schrijven Radio-programma maandag 14 februari Kinderbijslag loor gebrekkige kinderen.' (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen wordt door de mi nister van Sociale Zaken overwogen de kinderbijslagwet in dier voege te wijzi gen dat ook voor lichamelijk of geeste lijk gebrekkige kinderen van 16 tot 20 jaar kinderbijslag zal kunnen worden gegeven en wel op dezelfde wijze als tbans geschiedt voor kinderen van de leeftijdsklassen, die het dagonderwijs rolgen aan een inrichting voor alge meen vormend of vakonderwijs. dr. beel reist in de „curacao". Nader wordt gemeld, dat dr. Beel vanavond per KLM-Constellation PH- TDC 'de Curacao) uit Batavia naar ons land zal vertrekken. Gezagvoerder is de aeer W. Schultz. generaal bethouard sprak MET prins bernhard. Generaal Bethouard, bevelhebber der Franse bezettingstroepen in Oostenrijk, vertrekt heden uit St. Anton, doch hoopt aan het einde van de week terug keren. Gisteravond had hij gedurende meer dan een uur een onderhoud met prins Bernhard. Een groepje van 20 Belgen, die te St. Anton vertoeft, heeft als bewijs van ver ering en van vriendschap tussen Neder- lafj en België een boeket met een lint ia de Nederlandse nationale kleuren op d« kamer van prins Bernhard laten neerzetten. brand te batavia. Door een grote brand in de Bataviase benedenstad zijn gisterochtend acht houten huizen afgebrand, waardoor 48 mensen dakloos zijn geworden. MERLE cochran te batavia aangekomen. Het Amerikaanse lid van de C. v. G.D. de heer Merle Cochran, is hedenmiddag te Batavia aangekomen. Hü werd ver- velkomd door de heren Elink Schuur man, Leimena, de consul-generaal der Ver. Staten Livengood en leden van de VN.-commissie. 14000 personen te batavia gevaccineerd. Gisteren is te Batavia, in samenwer king tussen de politie, de gezondheids dienst en het Rode Kruis, een „vacci natierazzia" gehouden, waarbij in de omgeving van Pasar Senen, een drukke Bataviase volkswijk, 14.000 personen verden gevaccineerd. De politie hield de voorbijgangers aan, die daarna ver plicht werden gevaccineerd. Onder de behandelden was een aan pokken lij dende patiënt. LN december 6557 woningen gereed. In de maand December van het vorig jaar kwamen volgens C.B.S. 6557 wo ningen gereed (in November 4269). In Zuid-Holland (excl. 's-Gravenhage en Rotterdam) 296 (in November 288). In Den Haag 87 en in Rotterdam 22. In 1948 zijn in totaal 36.269 woningen voltooid. rPAUL vlaanderen" jubileerde. Jan van Ees in „Kleine Comedie" gehuldigd. (Speciale berichtgeving). In de Amsterdamse „Kleine Comedie" herdacht Zaterdagnacht in een speciale nachtvoorstelling de bekende Neder landse acteur Jan van Ees zijn 35-jarig toneeljubiieum.. Alle vooraanstaande kleinkunst-figu- ren waren in het holst van de nacht naar de Kleine Comedie getrokken om hera te huldigen. Ook kwam o.a. de heer De Clercq, voorzitter van de AVRO in Jan van Ees de trouwe radio-figuur Paul Vlaanderen belichten. Een aardig moment was het toen Van Ees' oudste zoon, net uit militaire dienst uit Indlë terug, het toneel op kwam om cc jubilerende vader na jaren scheiding w begroeten. Hernieuwd onderzoek zaak Gebr. De Vilder en Doedes De Bijz Raad van Cassatie deed he denmorgen uitspraak in de zaak tegen de gebr. A. F. en C. F. de Vilder, direc teuren van de N.V. Amsterdamse Bal last Mij en L. Doedes, directeur van de N.V. HolL Beton Mij. Aan hen was ten laste gelegd, dat zij leveranties hadden gedaan aan de Duit sers en reparaties aan vliegvelden had den verricht. Ten aanzien van de gebr. De V. was de Raad van oordeel, dat zij zich had den schuldig gemaakt aan de in de ten lastelegging omschreven feiten. Zij heb ben zich beroepen op het advies van dr Hirschfeld, dat. de raad echter onjuist en in strijd met het land-oorlogsregle ment achtte. De Raad gelastte bij het hernieuwd onderzoek na te gaan of de gerequireer- den zich later nog beraden hebben op dit advies. Dit onderzoek zou, aldus de Raad, van grote waarde zijn bij het be palen van de strafmaat. Ten aanzien van D. golden in hoofd zaak dezelfde overwegingen. Verder gelastte de raad een onderzoek naar het verweer van Ddat hij in i£42 de werkzaamheden aan het vliegveld Gilze-Rijen had beëindigd 'en later niet meer voor de Duitsers heeft gewerkt. zaak tegen directieleden wilton-feyenoord terug verwezen. De Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag heeft de zaak tegen F. Muller, C. H. Teschmacher, W. Wilton en A. C. Mstzelaer van de Scheepsbouwmaat schappij N.V. Wilton-Feyenoord heden morgen terug verwezen naar het Am sterdamse Bijz. Hof. De Raad achtte een nader onderzoek noodzakelijk naar de cessies van con tracten tussen de Scheepsbouwmaat schappij en de Staat (Ministerie van Marine) waarbij ook de Zweedse Maat schappij „Bofors" betrokken was. De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijz. Hof heeft hem wegens collaboratie met de Duitsers tot gevangenisstraffen (behalve W.) veroordeeld en geldboeten opgelegd. 105-jarige tante mietje kreeg griep en stierf. Hedenmorgen Is te Barneveld op 105-jarige leeftijd overleden mej. M. Janssen, of wel „tante Mietje", zoals zij in Barneveld genoemd werd. Zij leefde or een bovenhuis aan de Verlooplaan, trouw bijgestaan door de 79-j. wed. Haanschoten, terwijl de zustere van het Groene Kruis haar liefderijk verpleeg den. Tante Mietje vertoefde met haar gedachten eigenlijk nog slechts in het verleden. Bezoekers merkte zij nauwe lijks op. Vorige week kreeg zij griep. Als een kaars ging haar leven uit, vertelden haar buren protest der kath. nat. partij. De Katholieke Nat. Partij heeft aan de Hongaarse gezant te Den Haag een telegram verzonden, waarin o.a. wordt gezegd, dat het Centraal Bestuur der partij, te Den Haag in vergadering bij een alsnog besloten heeft krachtig en ondubbelzinnig te protesteren tegen het gevoerde proces en uitgesproken vonnis tegen de Hongaarse prins primaat der R.K. kerk Kardinaal Mindszenty. nieuwe komeet ontdekt Volgens „La Libre Belgique" heeft dr Arend van de sterrenwacht van Ukkel een nieuwe komeet ontdekt, die zich met grote snelheid verplaatst door het sterrenbeeld de Kreeft. De komeet werd voor het eerst waargenomen op 1 Fe bruari en had een buitengewoon lange staart. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: van der Valkvan Thlenen, z.. Drumpt; Heybroek-de Rilke, d Bllthoven. Getrouwd: J E. Mazel en J. F. Rocke, New York; F. W. van Heyst en A. M. Boes Hogeraats, Schevenlngen. Overleden: A. van Beek. m„ 86 Jaar, Bllthoven; M. Haastert-Haastert. v 86 J.. R'dam; S. Crommelln, m„ Haarlem; H. J. J. van Seventer, m 59 Jaar, R'dam; S. F. F. M. Bolssevaln-WUson, v.. A'dam; J. A. C. Severijn, m., 60 Jaar, A'dam. V oordrachtsa vond Albert Vogel-Mevr. Hageman georganiseerd door de N.k.t.V. Men behoeft misschien niet eens zo ver te gaan om te zeggen, dat een voordracht met muziek alleen dütn zin heeft, wanneer deze combinatie voort komt uit een absolute innerlijke nood zaak Maar wèl moet er toch een bevre digende kunstzinnige eenheid ontstaan. Wanneer zulks niet het geval is, werkt deze combinatie slechts storend, zowel op het declamatorische, als het muzi kale aandeel. Dit nu was zeker het grootste nadeel in Albert Vogel's voordrecht „Ballade van de Zeeman" van Coleridge in een vertaling van Anthonie Donker. Boven dien was er een onbelangrijke en on persoonlijke muziek van Roest Crollius met totaal ongemotiveerde gapingen, welke zich allerminst harmonisch en illustratief aansloot. Deze muziek werk te instede van verhelderend, afleidend en men verstond en kwam eerst tot de kern van het verhaal, wanneer Vogel alleen aan het woord was. Vogel lijkt ons tevens te weinig intuïtief muzikaal voor dit genre: daardoor gingen hij en zijn partner Aribo volkomen los van elkaar hun weg. Daar kwam bij, dat Vogels stem, al thans deze avond weinig resonans in hield en te ongevarieerd was. om de noodzakelijke bewogenheid tot expressie te brengen. Dit was te meer te betreu ren, omdat~hy ons daarvan indertijd in het klassieke genre bijv. Couperus' „De verliefde ezel" wel wist tc over tuigen. Zijn optreden in „rok" in deze typische zeemansvertelling vormde bo vendien een niet te overbruggen han dicap. Had voor dit kader een geijkte dracht en grime niet beter gepast en zou dit zijn gebarenspel, dat thans ner veus en merkwaardig stijf aandeed, niet ten goede gekomen zijn? Vogel als vertellend zeeman te ge forceerd gewichtig, Is tot betere vertol kingen in staat; deze „muzikale" com binatie ligt hem niet. Moge hij revanche nemen Bijzonder heeft ons daarentegen me vrouw HagemanVerhagen met haar eenvoudige en charmante voordracht van Andersens levenswijs, bekoorlijk, Chinees sprookje „De nachtegaal" ver rast. Hier had de samensmelting declama- tie-muziek ten minste raison. En al is de muzikale omlijsting van Von Winternitz evenmin van hoog ni veau, toch lijkt zij voldoende illustra tief om een welkom complement te vor men. Voor een zeer groot deel door het hoogst intelligente spel van Aribo, die de declamatrice voortreffelijk aanvulde en met haar tevens een volkomen ho mogeniteit vormde. Mevr. Hageman, perfect van dictie, levendig ln de vereiste afwisseling en zuiver in de typische gebaartjes, had zich terdege ingeleefd. Zij belichtte zo wel de Chinese figuren als de beschou wende passages op een weldoende, na tuurlijke wijze En het Goeden morgen" van de her stelde Keizer tot zijn verbijsterde hof houding, was van een uitmuntende in tonatie en ironie. De haar overhandigde bloemen, het dankbare applaus en de welgemeende, hartelijke woorden van de voorzitter der N.KT.V., de heer Leo Mens, die deze avond in „De Lakenhal" georganiseerd had hij betrok daarin tevens de he ren Vogel en Aribo zullen haar over tuigd hebben vlAn aller warme aopre- ciatie! H. B.L.O.-school krijgt filiaal aan het pieterskerkhof. In tegenwoordigheid van vele geno digden heeft Zaterdagmiddag de offici ële opening plaats gehad van de B-af- deling der school voor Buitengewoon Lager Onderwijs in de Caeciliastraat, welke afdeling is ondergebracht in de school Pieterskerkhof 4a. Na een welkomstwoord tot de autori teiten, heette het hoofd der school de heer M. G. H. den Haan de vele aan wezige ouders welkom en wees er op van hoeveel belang een goede samen werking met de ouders is. Ook de dames en heren van de Zazorg dankte hij voor hun aanwezigheid, de hoofden van scholen en de heren Voorbach en Trou- wee van Gemeentewerken, wie het in richten der school veel hoofdbrekens heeft gekost. Burgemeester Van Kinschot, hierna het woord verkrijgend, wees er op, dat het moeilijk lerende kind ruimte, rust en en geheel eigen omgeving behoeft om het voor hem geëigende onderwijs tot zijn recht te doen komen. Spr. deel de mede. dat hij heeds van 1929 af met. het B.L.O. in contact staat, eerst in Zuidlaren en daarna in Alkmaar, zodat hij de behoeften van dit onderwijs dui delijk aanvoelt. Spr. verheugde zich er over ook hier mensen te hebben ge vonden, die zich tot dit onderwijs bij zonder aangetrokken gevoelen en hij dankte daarvoor ook de heer Den Haan, wiens verrichtingen spr. met belang stelling zal blijven volgen. Namens de oudercommissie werd het woord gevoerd door de heer Fré Smit, die wees op dit onderwijs in verleden, heden en toekomst en als dank voor 't hier verrichte werk een klok voor de school aanbood. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door mej. mr A. P. Schil thuis namens de Commissie voor Zwakzin nigenzorg, door de heer M. Israel, als hoofd van de B.N.O.-school Voorgeest en haar kinderen (die als geschenk een gebruiksvoorwerp voor de huishoud- afdeling aanbood) en door de heer O. Hettinga, hoofd van de St. Pancratlus- school aan de Pelikaanstraat, mede namens Zr Accursia, hoofd van de St. Lidwina-school, die door ziekte verhin derd was aanwezig te zijn. Na een slotwoord van de heer Den Haan, begaf men zich naar de gang, waar de burgemeester het lint, dat toe gang gaf tot de bovengelegen lokalen doorknipte, waarna de aanwezigen met veel belangstelling de lokalen bezich tigde. Er zullen hier 25 30 leerlingen onderdak kunnen vinden onder leiding van twee leerkrachten De inrichting der school is uitstekend verzorgd en de kinderen zullen hier best op hun plaats zijn. vrouwengroep v.v.d. opnieuw geïnstalleerd. Vrijdag j.l. werd in een goed bezochte bijeenkomst in „Het Gulden Vlies" de Vrouwengroep van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie te Leiden en omstreken nieuw leven ingeblazen. Na de opening, waarbij de presidente ook de afgevaardigden uit Alphen a. d. Fün, Gouda, Leiderdorp, Oegstgeest, «oorschoten en Waddinxveen hartelijk welkom heette, hield mevr. mr E. A. J. Scheltema-Coraredi, gemeenteraadslid te Haarlem, een interessante lezing, o.a. over winkelsluiting, leesbibliotheken, huurverhoging, radiostrijd en de open bare school. Met een geanimeerd debat werd de vergadering besloten. Het nieuwe bestuur bestaat uit: me vrouw S A. Th. Goudswaard-Knip- scheer, presidente; mevr. P. H. Smits- Wibyliet, vice-presidente; mevr. D. P. Janssen-Munk, Prins Bemhardlaan 44, Oegstgeest, secretaresse; mevrouw E. E. Vos-Bodonowitz, penningmeesteresse en mej. Mr H. C. W. van Wageningen, lid. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Ivonne, dr van P. A. Dool en A. ren Schoonderwoerd den Bezem er; Michael Travis, zn van P. J. Leedekerken en D. M. Cocker; Johanna Engelina, dr van W. J. Dlecterlks en E. E. Corton; Adriaan Cornells Maria, zn van A. L. van Glezen en M. E van der Veer; Wilhelmtoa Jo hanna Alelda. dr van H. Steenvoorden en W. L'-igen; Diotima Cornelia Johan na. d. ren W. G. J. van der Vliet en A. B. J de Vries; Franclscus Theodores An- tonlus, z. van H J. Hoogervorst en A. C. van der Voort; Wlllemina. dr van A. de Moor en G Eikelenboom; Hermanus Jo hannes. zn ren H. Vermeulen en J. van Breen; Daniël Edward Jacobus, zn van D. E. Molloy en M. van Riln. OVERLEDEN: W. C. Sweep, man. 52 J.; G. Veelo, huisvr. van H. van der Hoek, 76 j. GEVESTIGD: W Alma, verpleegster, Rljnsb.weg 10: H. N van der Beek, zonder, J. de Witt- s tra at 20. A. den Dikken, verpleegster, Rlinsb.weg 10; J. van Duin, Zoeterw. Sin gel 94; A. van Duitrenboden en fam matroos Rijnvaart, a/b. „Beaumë", Fr. v. Mierisstraat 8. M. Eckelboom. 11. ver pleegster, St. Jorlsstg 34; M. C. C. de Groot, hulp i/d. hulsh.. Breeetr. 130a; J. M. Hendriks. Banketbakker, Morsweg 38; F. F. Hofman, stud. L. Morsweg 53. P. J. Jansen, landarbeider. Waardgr. 22; W. C. Jansen, echte, van Hal. zonder O. Rijn 37; A. A C. Janssen en fam.. waterbouwk. opzichter. Hartmanstr. 20; D. G. John, stud Oude Vest 49; A. van der Kamip, huishoudster. Plantsoen 83: H. Kamphuls. hulshoudster. Tesselscha- destraat 17 a; K Koopman en fam zon der. Utr. Veer 1 a; H. S. Koot. 11. ver pleegster, Rljnsb.weg 10; J Kulvenho- ven, vertegenwoordiger. Stieltjesstraat 39; J van der Linde, zonder, M. Treubln 41; P. J. L. Postma. landbouwerskrnecht, Ploenstr. 24; G. H. Roes en fam verte genwoordiger. De M. v, Streefkerkstr, 10; W. de Roode. dienstbode Plantsoen 85; B. Setitit, stud.. O. Rl|n 75. W. S. J. Slngerllna, boekhouder-correspondent, Middelweg 19b; C. Spaargaren, verpleeg ster, RiJnsb.weg ld. W. Spaargaren, con troleur ziekteverzekering. De Sltterln 56; B. H. Swaak. stud., Roodborststraat 19; A. M. Taal wed. Toet en fam., hulshoudster, Bllitonstr. 15 a; J. Tegelaar en fam. de- tacheur Chem. wasserll. Mareslngel 40: D. A. ren de Ven. Adj. comm. PTT. Bree- straat 46; J. J. Vogelenzang;, stud., Ra penburg 68. D. M. Wagenaar ech-tg de Water, zonder, Brederostr. 23; T. M. Wit vliet. 11. verpleegster. W. Singel 27; P. van Zundert. glasblazer. De Wetstr. 35. VERTROKKEN: C. P. Andrea en fam., van Diefsteeg lla naar Ede Gld., Zanderljweg 16; H. G. Baas Becking, van W. Singel 30 naar Wasse naar, Nassaulaan 12; D. D. Bannlnk en fam., van Schelpenkade 43 naar Olden- zaal, Kerkstraat 4, M. A. Hakkenberg- Barnard, van W. Singel 27 naar Oegstgeest, Geversstraat 79; C. B. van den Berg, van H. Rijndijk 13 naar Amsterdam, Amstel- dijk 60 III; J. J. Groenendljk-Bernard, van R. en Schlekade 7 naar Boskoop. Goudse Rijweg 44; Wed. B. M. Verhees- Bogaert, van Haagwcg 47 naar Geleen, Rijksweg Noord 170; H. Bos, van Rapen burg 59 naar Middelburg, Londcnsekade 25; H. P. W Brosse, van L. Rllndrik 12a naar Amsterdam, Bloemgracht 39II; S. Croes- Buth, van L Mare 100 naar Oegstgeest, Fred. Hendriklaan 13; A. J. M. Vollmar- van de Buusse, van Zoeterw.weg 62 naar Duitsland; J. Cowan, van Leeuwerikstraat 57 naar Indonesië; C. Detlger. van J. van Goyenkade 19 naar Haarlem, Grote Hout straat 48 wit; A. G de Groot, van Utr. Veer 27 naar 's-Gravenhage, Herman Cos- terstraat 184; L. E. M. Hack van Gerecht 10 naar Zuthpen, Coehoornslngel 3; M. W. Hakker, van Haven 28a naar Leiderdorp, Spanjaardslaan 15: A. G. Bakker-Hartlng, van Rljnsb.weg 128 naar Bruhssum. Pr. Ilendrlklaan 101; J Helder, van Lusthof laan la naar leiderdorp. Koningstraat 49: J. M. Jesse-Hendriks. van Hansenstraat 43a naar Alphen a. d. Rijn, Emmalaan 90E; A. van Kooten, van Tasmanstraat 52 naar Coevorden, v Heuisz Singel 40; A. Kllppel- Kouwenberg. van Boerhaavelaan 1, C.B.R C Kühn. van Rljnsb.weg 10 naar 's-Gra venhage, Zuldwal 83; Wed. E. S. S. Ploeg Kuipers en fam. van Kam. Onneslaan 26 naar Enkhuizen, Westerstraat 62; E. A. G. Landré, van Roodborststraat 34 naar In donesië; J. Lepelaar, van Kortenaerstraat 89 naar Amersfoort, 't Stort Zuid 51; E J. van der Linden, van RIJnsb weg 10 naar In donesië, G. van der Linden, van Alex- anderstraat 56a naar Voorschoten, Vliet en Wegen 1; L. J. van der Meel. van Stations weg 39 naar Nederlandse Antillen; J. Mulders-Menken, van Floralaan 9 naar Rotterdam. Aleldistraat 42a; M. van der Neut. van de Sltterlaan 90 naar Alphen a. d. Rijn, Oudshoornsewog 15; Wed. C. S. G. Geraerts-Pattlnaka en fam., van Aal markt 20 naar 's-Gravenhage. Lange Voorhout 78; A. Poelstra, van W. Rozen straat 20 naar Indonesië; P. Pols, van Van 't Hoffstraat 5a naar Voorschoten, woon schip „Alpha", Valkcnb.weg 50; A. J. Pracht en fam.. Jullanastraat 17 naar Amsterdam. Hudsonstraat 42; A. Rade laar, van Boerhaavelaan 2 naar Rotterdam, Crlspljnlaan 92; C. T. M. Rclring, van Noordelndc 50 naar Arnhem. Utrechtse- weg 96; M. Noach-Renner, van H. Rijn dijk 65 naar Indonesië; A. J. Ritmeester, van Stadhouderslaan 15 naar Rotterdam. Palmweg 2; H. J. Roorda, van Meezenstraat 2 naar Oegstgeest. L. de Collgnylaan 8; J. d. Rijke, van Rapenburg 59 naar Hil versum, P. v. Loolaan 5; H. G. Schermers van Zeemanlaan 21 naar Epe. Vaassen H 102; C. J. P. Spruit, van L. de Kanter straat 33 naar Pretoria, Zuid-Afrlka: R. Struik, van Zijlsingel 30 naar Rotterdam, Cath. Beersmansstraat 33b; B. H Swaak van Roodborststraat 19 naar Eindhoven, Jullanastraat 11; T. K. Tan. van Utr. Jaagpad 3 naar Indonesië; W. A. van der Voorn, van Waardgracht 92 naar Sassen- helm. Berkenlaan 39; E. C. van der Wes ten. van W. Pyrmontstraat 74 naar Rot terdam. Statenlaan 4; E. de Wijs, van Rapenburg 59 naar Beverwijk. Acacialaan 84; J, C. van Zandwijk, van Koolpark 3 naar 's-Gravenhage, Scheveningseweg 90. FEUILLETON Hel testament ■N MEVROUW MAQUISTEN door Patricia Wentbworth. Dit het Engels vertaald door Alice Iterson. Dus jij denkt, dat ze het toen vooroereid hebben? Neen, dat denk ik niet, want dat zou te gevaarlijk geweest zijn. Ik ge- bof niet, dat- hij dat zou hebben geris- «erd. Ik denk, dat hij haar gezegd -eeft nem ergens te ontmoeten, als hij «n haifzes uit kantoor kwam. Dat heb zelf uitgevonden omdat ik zekerheid rJüe hebben, dat hij Honor niet ont boet kon hebben, en dat klopte. Hij alweer terug op kantoor voordat vm haar pakjesbureau weg ging en *1 was hier terug, voordat hij het kan toor verliet zij hebben elkaar onmo- p«J-< eigens kunnen spreken. Maar Is om twintig over vijf zogenaamd 'W3r de post" gegaan en ik zou er gek van opkijken, als „de post" wist was geweest, en als zij toen haar instructies van hem had gekregen. £lJ had immers zelf niet zoveel hersens c* iets dergelijks uit te werken. Maar zij wel heeft, dat is een phenome nal geheugen. Zij kan een uitgebreid pprek precies weergeven en dan kun €.ver van overtuigd zijn, dat het letter- uj zo geweest is. En zij kan een ein dloos verhaal een dozijn malen vertel- •En zonder er ooit een lettergreep in te J^acderen. Ik heb het haar horen .-*n sinds mijn kinderjaren. Hij aieki plotseling op en zei toen lang ham en moeilijk: Dat is de reden •nrom ik haar getuigenverklaring ge- «Wde. Carey. De tranen kwamen in Carey's ogen. f' beet. op haar lip en knikte. Hij ging 'öort: ~~Ik denk. dat hij haar toen pre- p gezegd heeft wat zii doen moest •ft maar eens op. wat een prachtig *Jbi er voor Honor in elkaar getim ed was! Als er ook maar de minste linking tegen haar was gerezen, «u het te gevaarlijk voor Ernst ge- jnt zijp om met haar te trouwen. Zij er absoluut buiten gehouden wor- :en on dat heeft hij heel handig en ^nemeliik gedaan. „Plotseling zei Carey: Maar tante .fnoria was helemaal niet boos op El- Als ze wist. dat Ernst Honor het ergste van de hele kwestie, kindlief. En er is maar één manier om het te ver klaren. Ellen moet er tante Honoria absoluut van overtuigd hebben, dat zij niets geweten heeft van wat er aan de hand was en dat zij even geschokt en verontwaardigd was als zijzelf. En als zij daar eenmaal van overtuigd was, begrijp je dan niet. hoe sterk Ellens positie geworden was? ZIJ wist uit er varing,' dat Tante Honoria een slaap drank zou krijgen dat kreeg zij al tijd na een opgewonden bul en dit was zelfs een heel erge bui. Zij wist, dat Magda haar vrije avond had en zij wist precies hoe zii er tante Hono ria toe kon krijgen om door te drijven, dat Magda ook werkelijk gaan zou. Zij hoefde maar even iets te zeggen over ongewenste luisteraars en het was ge beurd. En daarna was elles verder mak kelijk genoeg. Zij zorgde, dat ze weg kwam en liet na het eten jou met tante Honoria alleen, als het ware om je tijd te geven naar de badkamer te gaan en daar met die drank te knoeien en als Honor of ik te gauw voorbij waren gekomen, zou ze ons op het portaal op gehouden hebben. Het is allemaal dood eenvoudig. en nu we eenmaal de sleutel gevonden hebben. Zijn toon was zeer bitter, toen hij dit zei. Carey keek naar hem. Dennis trek het je niet zo aan. Zij zag zijn ge zicht veranderen en ging snel verder: —Toe alsjeblieft, trek het Je niet ^n! Laten we al het oude vergeten en weer vrienden zijn. Kan dat dan? Ik zou niet weten, waarom niet. Is het heus, lieve kind? Het was de oude, luchtige toon, maar met een ondertoon van bitterheid. Carey zei: Het zou me heus vre selijk spijten. Zie Ie, ik heb hiervoor nooit enige familie gehad en toen ik bij de Andrew's was, was het niet ge makkelijk om vrienden of kennissen van miln eigen leeftijd te krijgen. Hü was een schat van een man en zij was heel lief voor mij, alleen hield zij er gekke Ideeën op na en zij nam bijna overal aanstoot aan. Ik kan mü niet voorstellen, hoe Je dat uitgehouden hebt. O, maar ze is werkelijk niet zo kwaad. In de beklaagden bank kreeg zij een soort hevige gewetenswroeging dat heeft ze wel meer. Maar hij was erg goed en vriendelijk en ik heb er een massa interessante mensen ont moet, alleen geen jonge mensen. En toen kwam ik hier en jullie waren al lemaal zo aardig voor mij. En Jeff wilde maar van mij weten of ik met hem trouwen wilde maar ik wilde niet gehaast worden. Ik wilde nog een beet je van mün vrüheid genieten en mij niet haasten en jij was een erg prettige speelkameraad. Meer niet? Hoor eens, Den. je weet heel goed, dat je niets meer wilde zijn! Is dat werkelijk zo? Dat is zo. zei Carey beslist, en ik wilde het ook niet. Hij keek haar een ogenblik recht in de ogen. De zijne stonden heel helder en een beetje cynisch. Toen barstte hij in lachen uit Laat je me een blauw tje lopen, liefje? Carey kreeg een kleur. Ik geloof niet, dat ik je een blauwtje kon laten lopen, want je had me niets gevraagd, nietwaar? Dat komt er niet op aan, vind Je wel? Heb je nooit gehoord van Jenny Baxter, die een man weigerde, voorda-t hij haar onthoofdde? Den, wees nu asjeblieft verstandig. We kunnen niet eeuwig voortgaan een spelletje te spelen. Ik wil gTaag goede vrienden met je zijn. Zijn mond vertrok. Ga je me nu vertellen, dat Je een zuster voor me wilt zijn? Zij lachte, maar er stonden tranen in haar ogen. Dat zou ik helemaal niet naar vin den. Ik wil goede vrienden met Je zijn, net zoals je met Nora bent. Zie je, ik weet heel goed, wat het voor jou ge weest is. maakte en daarom zo woedend op waarom was zii dan ook niet '""Mend op Ellen? ^onis keek grimmig. Dat ls het 39). „Snap jij nou, waar dat onge- luksjong gebleven ls?" vroeg Stomp, toen ze al een heel tijdje gezocht had den. „We kunnen dat onderkruipsel, toch niet hier laten, want hij is In staat om alles in de war te sturen!" „Ach wat", antwoordde Lummel, die blijkbaar koude voeten begon te krij gen en wel graag aan boord terug wil de, „die jongen ls er natuurlijk al. lang vandoor. Die vind je nooit meer. Mis schien is hij wel zo dom, dat hij naar de „Jonas" is gegaan. Dan kunnen we dadelijk nog wel met hem afrekenen". Maar Panda was niet zo dom, als Lummel dacht. Hij had zich voortdu rend tussen de lege iglo's schuil gehou den en ééns, toen ze vlak bij hem wa ren, was hü haastig een der ijshytten binnengekropen. Daar bleef hü stilletjes afwachten, wat er verder zou gebeuren. Lang behoefde hij niet te wachten. „Kom, we gaan naar boord terug" mopperde stuurman Stomp, wie het ze ker ook begon te vervelen, „Ik heb geen zin om me terwille van zo'n marlpin van een peuter een paar tenen te laten afvriezen". Langzaam verwijderden de tweeman nen zich. I O ja? Ik betwijfel het. Ik hoop, dat je het niet weet. Carey ging vastbesloten verder: Je hield' veel van nicht Honoria en je begon net een heel klein beetje verliefd op mü te worden. Toen dacht je dat ik haar vermoord had en je was bang, dat ik je zou doen vergeten, wat ze voor je gedaan had en wat je voor haa.r gevoeld had. Dus begon je je zo veel je kon tegen my te verharden zo dat je beter ken deen wat Je dacht, dat je plicht was. En hoe meer het je pyn deed, hoe meer je Je verhardde. Dat is toch de waarheid nietwaar? Hy' keek haar een ogenblik recht aan en zei: Ja. Toen stond hü op, stak zyn hand uit naar de sigarettendoos, die open op de schoorsteenmantel stond en ging omslaohtig een sigaret aansteken. Toen hy daarmee klaar was, zei hij over zyn schouder: Ga Je met Jeff trouwen? Carey gaf geen antwoord, omdat de deur plotseling geopend werd en Ncra en Jeff binnen kwamen, HOOFDSTUK XLIII. Het bleek, dat zij elkaar op de stoep hadden ontmoet en dat ze beiden nieuws badcien. Nore moest het hare het eerst kwijt, terwül zij haar mantel uitgooide, haar hoedje, haar hand schoenen en onderwijl aldoor praatte. Ik ben gaan proberen of lk Honor te pakken kon krijgen, en toen kreeg ik Hoofdinspecteur McGillivray. Hy zei dat ze juist klaar waren met haar en ze kon naar huis gaan. Ze hebben haar duizend-en-een vragen gesteld en lk denk, dat ae wel helemaal afgedraaid zal zün, maar gelukkig schijnen zeniet van plan te zyn haar te arresteren. Ik 'neb tegen McGillivray gezegd, dat ik I hem voor slimmer had aangezien dan te veronderstellen, dat Honor iets an dere zou doen dan gaan zitten jamme ren, als ze dacht, dat ze onterfd zou worden, en hy zei: Ik ben geneigd het met u eens te zyn. Natuurlyk allemaal ernstig en erg op zyn Schots, maar toch met een twinkeling Ln zyn ogen. Dus ik verwaoht haar ieder ogenblik hier alleen: wat we met haar moe ten doen, weet lk niet. Dennis glimlachte op zijn aantrekke lijke manier tegen haar. Zy zal ons kleine zonnestraaltje blüven, lieve kind. Dat ls een prettig vooruitzicht. Waarom heb je haar niet meteen meegebracht? McGillivray zei, dat ik dat beter niet kon doen. Hy zei, dat ze helemaal bulten zichzelf was en dat ze haar in een taxi terug zouden sturen met een juffrouw van de politie. Hü klopte mü cp mijn schouder en zei dat ik al vast maar vooruit meest gaan en een war me kruik in haar bed leggen Die man is werkelijk een schat, (Slot volgt) ziekenver. „ondersteuning zij ons doel". Feestavond bjj 55-jarig bestaan. Het was Zaterdag precies 55 jaar ge leden, dat de ziekenvereniging „Onder steuning zy ons Doel" werd opgericht en dit feit werd op feestelijke wyze herdacht. De voorzitter van de vereni ging, de heer S. P Strijk, memoreerde, na dr H. P. Veldhuyzen, controlerend geneesheer van O.Z.O.D., de dageiykse besturen van het Sanatorium-fonds en de Leidse Ziekenkas welkom te hebben geheten, enige belangrijke gebeurtenis sen uit het bestaan van de vereniging. In 1894 was de arbeider, zo hij door ziekte of ongeval verhinderd was te werken, aangewezen op liefdadigheid. De overheid liet de .arbeider in de steek en dus moest men elkaar steunen. Die geest om elkaar te helpen is tot op de huidige dag bewaard gebleven. Toen in 1927 de ziekte- en ongevallenwet tot stand kwamen, moest de vereniging ge reorganiseerd worden en zy is gewor den tot wat zij thans nog is, aldus spr. Hierna sprak de voorzitter van het Sanatoriumfonds. Spr. hoopte, dat de goede samenwerking, die steeds tussen zijn vereniging en O.Z.O.D. heeft be staan, in de toekomst onveranderd zal blüven. Hü deed zijn gelukwensen ver gezeld gaan met de schenking van een voorzittershamer. Hierna was de beurt aan het cabaret gezelschap van Martin van Schie uit Rotterdam Op meesterlüke wijze wisten hy en zyn medewerkers de talrüke aan wezigen de grote zaal van de Burcht was nagenoeg geheel gevuld een gezellige, feestelijke avond te bezorgen. Een van de vele liedjes, welke gezongen werden handelde over de jongens in Indië. Dit lied werd verkoch; de on- brengst was bestemd voor de gewonde militairen. In de pauze was er gelegenheid het bestuur van de iubilerende verenlering geluk te wensen. Namens de Leidse Zie kenkas bracht de beer Van Klaveren, 2de voorzitter, de gelukwensen over. Nadat het programma was afgewerkt, bleef men nog enige tyd bijeen o.l.v. Martin van Schie. het onveilige verkeer. De recente opmerkingen in ons Blad over de verkeersonveiligheid in de Breestraat blijken velen uit het hart te zyn gegrepen, gezien de vele bewijzen van Instemming, welke ons van lezers zijde worden toegezonden. Eén aanbe veling willen wy niet nalaten ook op deze plaats kenbaar te maken; ls het niet raadzaam de maximum-snelheid voor motorrijders in de Bresstraat la ger te stellen dan de algemene voor schriften voor het verkeer binnen de bebouwde kom bepalen: by voorbeeld op 20 of 25 K.M. Ook dit zou ertoe kun nen bydragen de Breestraat iets min der onveilig te maken dan zü thans is. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 14 Februari. De handel was vandaag van beperk te omvang. De stemming was bepaald ongsanimeerd, voornamelijk in verband met het Indonesische probleem. Vooral voor Cultuurfondsen was de stemming zwak. Amsterdam rubbers verloren esn goede vüftal punten. De meeste andere rubberwaarden werden eveneens een paar punten lager genoteerd. In de Sui- kerrujbriek waren HVA's reeds dadelijk een vyftal punten lager, maar in het tv/eed e gedeelte trad een herstel in, doch hot aanvankelijk geleden verlies werd toch niet gecompenseerd. Van de Tabakken trokken vooral aandelen Deli My. de aandacht. Tenslotte was er een verlies van een paar punten. De Indo nesische fondsen waren aan aanbod on derhevig. Koninklijke eveneens gedrukt. Bii het scheiden van de markt wa6 de koers een viertal punten beneden het slot van Vrijdag. Unilevers waren aan vankelijk gedrukt, hetgeen verband (hield met de prospectus aangaande de obli gatie-uitgifte van Unilever ad f. 75 mil- lioen 3^% certificatie van gew. aan delen converteerbare obligaties tot de koers van 101%. Na enige schommelin gen kwam de koers iets lager te liggen. De Phillpsaandelen waren nauwelijks veranderd. Aku's waren iets lager. Voor tal van minder courante industrie-aan delen bestond enig aanbod. Bankaande len goed pryshoudend. Ook de Scheep vaartaandelen lagen goed in de markt en werden hoger afgedaan. De Nederl. Staatspapieren waren aan de de ge drukte kant en de oonverslelening 1947, die op 97 3/8 was ingezet, bedong later op de middag niet meer dan97 1/8. De Amerikaanse markt bleef verwaarloosd. VOOR DINSDAG 15 FEBRUARI Hilversum 1 (301 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: planowerkjes; 7.45: morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag: 9.00: lichtbaken; 9.30: ochtendcon cert; 10.00: wie komt er ln mijn hokje; 10.15: Promenade concert; 10.40: school radio; 11.00: muziek houdt fit; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: Nieuw Londens strljkensemble; 12.00: Angelus; 12.03: Sep tet Johnny Ombach; 12.30: mededelingen; 12.33' zang en orgel; 12.55. zonnewyzer; 13.00: nieuws; 13.25: operette muziek van Lehar; 13.45: Omroep Kamerorkest; 14.30: onder ons; 15 00: schoolradio; 15.30: luch tige middagklanken; 16.00: de zonnebloem; 16.30: ziekenlof; 17.00: na schooltyd; 17.15: lang zullen ze leven; 17.45: fauna en flora van Indonesië; 18,00: Paul Whlteman en zyn orkest; 18.20: sportpraatje; 18.30: Ned. strijdkrachten: 19.00 nieuws; 19.15: de contrabas; 19.30: dit ls leven; 19.45: Nlwln- klanken; 19.50wederopbouw; 20.00: nieuws: 20.05: de gewone man; 20.12: Koning Lear. treurspel: 22.30: het proces tegen Kardinaal Mindszenty; 22.45: avondgebed en liturg, kalender, 23.00: nieuws; 23.15: planorecital; 23.4524.00: Concert orkest. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: orkestconcert; 7.50: dagope ning; 8.00: nieuws; 8.15: ochtendvarla; 8.55: van vrouw tot vrouw; 9.00: muziek van Jos. Haydn; 9.30: waterstanden: 9.35: aubade; 10.00: morgenwijding door ds J. van Kuiken; 10.15: arbeidsvitaminen; 10 50: kleutertje luister: 11.00; gram.mu- zlek; 11.30; de wekker; 12.00: orgelspel; 12.30: mededelingen; 12.33: voor ons plat teland. 12.40: van Wood kwartet: 13.00: nieuws: 13.15: mededelingen; 13.20: John Renova and hls Music: 13.50: Rlna Ketty zingt; 14.00: met naald en schaar: 14.30': radio matinee; 16.25: honderd beroemde componisten: 16.40: de schoolbel; 17.00: kinderkoor: 17.30: Russische lledern: 18 00: nieuws; 8 15; Tom Erlch. plano: 18.30: lk zou zo graag; 19.00: radiostrip: 19.10: gram.muzlek: 19.15: vlotter Frans leren spreken; 19.30; pianomuziek; 20.00: nieuws: 20.05: radio zoeklicht: 20 15: bonte Dlnsdagavondtreln: 21.30: allerM; 21,35- brieven over hersengvmnastlek; 21.45: buitenlands overzicht: 22.00: The Skymasters; 22.30: zang en samenspel; 23 00: nieuws: 23.15: reportage; 23.30— 24.00: werken van Zdenjek Fibich. AGENDA Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Solist# Mea Naberman. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Jaarvergadering Ver „Koninginnedag". 8 uur nam. L1 s s e: Bloemententoonstelling, 2 uur-* 9 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3