Noorwegen en hel Atlantisch pad WEERBERICHT „Grootste proces dezer eeuw" lijkt meer op een kermis 57ste Jaargang ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 No. 26616 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 57055 Op naar een gesloten front Terwijl over de ganse wereld nog tteeas een golf van protest biljft gaan over de veroordeling van kardinaal Mindszenty, waaraan nu ook offciële psreonen als president Truman en Dean Acóeson deelnemen, gevolgd door an- figuren als Bevin, Schuman en Spaak, neemt men achter het ijzeren Gcrdün een actie waar, die maar al te reer bswijst, dat Meskou voor alle sa- tcllietlanden blijkbaar het tav el heeft uigegeven, cm een krachtdadige ver- Yokir..g in te zetten tegen de elementen, stcrend werken voer de communis- tische propaganda. Behalve uit Zuid- Siavië, dat immers door de Kominfcrm b de ban is gedaan, maar toch altijd eg ce steun van Moskou geniet, wan neer het er op aan komt men zie b.T. hce Moskou zidh nog altijd stelt achter de Joegoslavische eisen ten aan ren van Karintië is er geen enkel ander onder 't juk van Stalin gebracht Und, of soherpe vervolgingen zijn a3n ce orde van de da.g. Het is zodoende tel bijzonder duidelijk, dat Meskou ten leste van alles momenteel bezig is zijn petitie te consolideren op de welbeken de wijze van terreur en machtsmis bruik Dientengevolge zal men er goed doen, cm zich weinig voor te stel len van een actie der Verenigde Naties, die immers bovendien te allen tijde ge- troffen kan worden door een Sovjet- «to. Niettemin, laat de wereld nog maar eens scherp naar voren brengen, hoe de kaarten cp tafel ligigen; het kan geen kwaad, wanneer Moskou dat nog eens ondervindt in de vorm van een formele, maar afdoende veroordeling. Zelfs al toont het zich ongevoelig voor een dergelijke afkeuring van zijn han- tówijze. Dat de Sovjets juist thans na het rcorgevallene voortgaan, doet zonne klaar uitkomen, hoe zy zich geheel in bet defensief gevoelen en met alle mid delen zich willen wa,penen tegen de mogelijkheid van een poging tot op- ehnd of revolutie. Reden te meer voor het Westen om Tan zijn kant niet te versagen en de Terming van de afweer-pacten te be spoedigen voor zover dat maar enigs- sas mogelijk is. Zo ooit, is thans het ogen'olüc van kleur-bekennen aangebro ken en zal men goed doen, om zich niet cwr ijdele hoop te laten weerhouden De gevaren, die dreigen, zijn een reali teit, de kans om zich alleen daartegen over veilig te stellen is weinig minder dan een utopie. Dubbel jammer daarom, dat Zweden zijn neutraliteitspolitiek nog altijd poogt voort te zetten, hoewel het bekend is met, het feit, dat Noorwegen en Dene marken besloten hebben zich op het Webten te oriënteren. Zo wordt <$s kracht van Scandinavië eenvoudig on dermijnd. De Noorse minister van Buitenland se Zaken, Lange, heeft zich cp kruis tocht begeven cm na te gaan, hoe de verhoudingen precies zijn. Zijn eerste bezoek gold natuurlijk Washington, vaar hij met alle leidende figuren con tact heeft gehad. Nu komen Londen en Parijs aan de beurt. Een verheugend teken is trouwens, cat zich bezig is naar voren te werker, een nieuw pact, zij het ook, dat dit rog in de kinderschoenen staat: de Mid dellandse Zee-rnogendheden doen blijk bar pogingen om naast het Westeuro- p-A pact en het Noordatlantisch pact «n pact te stellen van het Midden- Oosten, dus omvattend naast de deel nemers aan beide eerstgenoemde pac ten Portugal, Italië, Griekenland en Turkije. De plotselinge erkenning van Israël dcet zelfs vermoeden, dat ook an dat land gaarne een plaatsje zc-u *orden ingeruimd! Spanje laat men rog steeds afzijdig liggen, daar men de oude prestige-kwesties niet ter zijde vst te stellen. Tot schade van het ge- teel. De bedoeling zit natuurlijk voor om de drie pacten aan elkaar te ver binden, opdat de keten rond de landen tthter het IJzeren Gordijn gesloten tan werden. In dit teken staat onge- twyfeld ock de onverwachte reis van de Turkse minister van Buitenlandse Ziken naar Londen. Endelijk schijnt de wereld wakker te sjn geworden, al is het nog niet in die sate als men gaarne zou zien. En toch ligt daarin de redding be ften een gesloten front te vormen tosen het dreigend gevaar uit het Oos- ten. Slechts zo alleen zal men Meskou toen kunnen houden. Eendracht maakt macht, dat moet tet devies der wereld zijn tegenover de dictatuur van het Sovjetisme en diaar- •fcr moet men risico en offers zelfs navaarden. Daarvan hangt het voortbestaan van to# oude beschaving af! Op naar een gesloten front! AMERIKA VERZOEKT TERUG ROEPING HONGAARS DIPLOMAAT. Het Amerikaanse ministerie van bui- tolandse zaken heeft de terugroeping |eeist van de eerste secretaris van de "Qgaarse legatie te Washington, „daar niet langer in de V. S. gewenst is". Vs# week heeft de Hongaarse regering ce terugroeping geeist van twee Ameri- ^nse diplomaten. TIJDELIJK REGEN. 0? Bilt verwacht tot morgenavond: een *ïond en tijdelijk re- Morgen overdag enkele plaatse- tuien en opklaringen. Weinig ver- Qering jn temperatuur. Tijdelijk potige of vrij krachtige wind tussen en West. 13 FEBRUARI. Zon op: 8.00 uur; onder; 17.49 uur. ^•uaan op: 17 56 uur; oner: 8 35 uur Jf00*''»'" te Katwijk te 3.17 en 15.28 '14 Febr. te 4.00 en 16.14 uur Maar beide partijen boeken er In de Verenigde Staten had hy alleen r. In zy'n eigen levenskosten te voorzien, financieel winst bij (Van onze Parijse correspondent).. „Het grootste proces van deze eeuw' heeft tot dusverre, daarover kunnen beide partyen plus het publiek het al thans wel eens zyn, zijn hooggespan nen beloften nog niet ingelost. Het lykt op alles, op een kermis, op een scheld partij in een niet al te gedisdingeerde buurt en desnoods op een zitdag van de Franse Kamer, maar het is beter in dit verband niet over een edele strijd der ideologiën te spreken. Van zo'n nobel dispuut, zo'n spiegelgevecht tussen op rechte meningen staat dit proces pre cies even ver verwijderd als alle andere beledigingszaken, die in dit obscure ge- rech'szaaltje tot nu toe zyn behandeld. Maar het, proces heeft tot vandaag beide part yen niettemin geen wind eieren gelegd en ook dat is een ver dienste. Kravchenko's boek heeft een oplage in Frankryk bereikt, die door alle uitgevers een unicum wordt ge noemd men spreekt van een millioen exemplaren en het weekblad „Les lettres francaises" dat een bankroet naby was, heeft sedert enkele weken haar cijfers met sprongen de lucht in zien schieten. „Be verkoos de vryheid" wordt mo menteel in drie verschillende uitgaven verkocht: één editie bevat de vollediee tekst der 850 pagina's en kost circa vyf en een halve gulden, een slanker broer tje. wordt voor f. 1.80 verkocht en een zeer gedunde versie wordt ten slotte op straat voor 30 cents te koop aangebo den. Bovendien drukt een ochtendblad het verhaal voor de derde maal in de Franse pers nog eens af als feuille ton. Als het proces nog een maand wordt gerekt kenf elke Fransman het boek uit ziin hoofd Aan auteursrechten moet de schrijver tot vandaag 9 millioen francs ongeveer 9 ton alleen al in Frankrilk hebben verdiend. Maar dat bcirag heeft hy ruimschoots nodig voor zi\"i eigen onderhoud en dat van ziin dertig getuigen, want p°r dag geeft hy eenkleine duidend vulden uit. Krav- chenko vindt Frankrijk stukken duur der dan Amerika. Dat kan uitkomen. De kwestie Mindszenty Deskundigen te Wenen besuderen op het ogenblik microfilms en documenten, waaruit zou blijken, dat kardinaal Mindszenty gedwongen werd vóór zyn proces een schuldigverklaring te teke nen, zo wordt uit Amerikaanse bron fe Wenen vernomen. Deze documenten zouden naar de Amerikaanse zone gebracht zyn door een Hongaars echtpaar, Laszlo en Han- na Sulner, die verklaren handschrift deskundigen te zijn, verbonden aan het gerechtshof, dat de zaak van de kardi naal behandelde. Volgens het echtpaar Sulner, dat zegt uit Hongarije gevlucht te zyn, heeft men van Mindszentv verklarin gen los gekregen, toen hy onder in vloed van verdovende middelen stond Dr Jones, voorzitter van de Brook- lynse afdeling van de Protestantse Raad van New York. heeft echter de Amerikanen gewaarschuwd, „zich twee maal te bedenken" alvorens mee te doen aan de heilige kruis'oclri" voor kardinaal Mindszentv Volgens ds Jones hebben zowel de R.K kerk als de com munistische regering van Hongarye in deze zaak „hun oevlucht genomen tot de laakbare tactiek van een onzepaste oorlogvoering". Weinig Amerikanen, misschien geen enkele, weten de vol ledige waarheid omtrent het proces van de kardinaal, aldus Jones. Hy spoorde de pro-estanten aan „alle factoren objectief te beschouwen, voor dat de regering of de openbare mening ons in ernstige verplichtingen betrekt". Trygve Lie. algemeen secretaris der V.N., heeft meer dan 1.000 brieven ont vangen, waarin verzocht wordt om actie der V.N., indien mogeiyk, In de zaak Mindszenty. Nog geen regering heel: zich in deze tot hem gewend, zo deelde Lie op een persconferentie mee. Wanneer Kravchenko zyn proces wint en weinigen twyfelen aan zijn gun stige kansen dan zal zyn tegenpartij worden verplicht hem al zyn kosten plus eventueel de boete, waartoe het blad veroordeeld wordt te vergoeden Als de Russische ambassade dan niet byspringt. zal die veroordeling het lot van het communistisch blad bezegelen. De redactie heeft dan de bijdrage van de mysterieuze heer Sim Thomas duur betaald. Maar zover is het nog niet. De ui'spraak kan nog vele weken op zich laten wachten. KRAVCHENKO MOET MANUSCRIPT TONEN Het weekblad „Les lettres frangaises" meldt by deurwaardersexploit Krav chenko te hebben gesommeerd binnen 24 uur het integrale origineel van zyn boek „Ik verkoos de vrijheid" in de Russische taal over te leggen. Generaal Eisenhower tijdelijk voorzitter vergadering stafchefs President Truman heeft medegedeeld, dat generaal Dwight Eisenhower tij delijk zal optreden als voorzitter van de vergadering van stafchefs. Het Witte Huis gaf geen nadere uit leg omtrent de benoeming. Generaal Eisenhower, geallieerd op perbevelhebber tydens de oorlog, trok zich in het begin van het vorige jaar uit het Amerikaanse leger terug en werd president van de Columbia-uni- versiteit. „Dg president heeft nu meegedeeld, dat een regeling is voltooid, waacby ge neraal Eisenhower tijdelyk als voor naamste militaire adviseur aan de op perbevelhebber (de president) en de minister van Defensie (James Forrew- tal) is toegewezen. In deze functie zal hy de bye en kom sten van de gezamenlyke stafchefs by- wenen en als voorzitter optreden Met het oog en generaal Eisenhower's andere verplichtingen is bepaald, dat deze regeling van betrekkelijk korte duur zal zijn," aldus de officiële ver klaring. taisuj). nummer bestaat uit acht pagina's. Rijzen er bezwaren? De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange, en zyn Amerikaanse ambtgenoot. Dean Acheson, heoben medegedeeld, dat zy na zorgvuldige be studering van de Noorss veiligheidspro blemen geen beslissing hadden bereikt ten aanzien van Noorwegens lidmaat schap van het Noordatlantisch pact. Deze verklaring werd afgelegd, nadat de beide ministers een uur en 'n kwar tier hadden geconfereerd. Dr Lange zal heden naar Lenden vertrekken. Hy hoopt Maandag een onderhoud te heb ben met Bevin. In de gemeenschappelyke verklaring wordt gezegd: „Zoals de Noorse minis ter van Buitenlandse Zaken voer zyn vertrek uit Oslo verklaarde, was 't doel van zyn bezoek aan Washington inlich tingen te verkrygen aangaande het voorgestelde Noordatlantisohe pact. Tylers de besprekingen is er een volledige en openhartige discussie ge weest over de oogmerken en de aard van het voorgestelde pact. De Noorse delegatie gaf ook haar me ningen ten aanzien van de veiligheids problemen voor Noorwegen weer, waar van alle aspecten zorgvuldig werden bestudeerd. Er werd geen beslissing beoogd of be reikt „tydens deze besprekingen." In Europese diplomatiek^ kringen te Washington betuigt men zyn grote on tevredenheid over Amerikaaiïre voor stellen. die te elf dier ure zouden zyn gedaan, om de Amerikaanse verplich tingen, aan te gaan krachtens 't voor gestelde N o or ai a tlontisch pact. te be perken. Ds nieuwe Amerikaanse voorstellen, zo wordt vernomen, zouden elke nauw keurig omschreven verpliohting van de ondertekenaars van het pact om mili tair op te treden, indien een onderteke naar wordt aangevallen, onvermeld la ten. Volgens de voorstellen zou 't pact van kracht worden, wanneer alle be trekken regeringen het hebben geratifi ceerd. Volgens het vorige ontwerp zou den de ondertekenaars van het pact verplicht zyn „onmiddellijk een militai re cf andere actie" te ondernemen en zou het pact bindend zijn, zodra het door de helft dier onderteken aars was geratificeerd. De betekenis van de nieuwe Ameri kaanse voorstellen is. dat het verdrag geen militaire alliantie zou zyn in de gebruikeiyke zin. Afgezien van het veto in de Veiligheidsraad blyken de ver plichtingen, die de V S. volgens de voor gestelde wijziging van het pact op zich nemen, minder vérstrekkend te zyn dan die, welke worden aangegaan krachtens het Hand-Vest ö-er V.N. Zij zijn eveneens minder vérstrekkend dan die. welke de leden van de Westeuropese Unie met betrekking tot elkaar aangaanen dan de militaire verplichtingen, die door Nazaten van de vroegere Duitse tempel ridders trokken in de vorige eeuw u t Duitsland naar het Heilige Land en stichtten daar de christeiyke nederzet ting Wilhelma. gelegen in de vlakte tussen de Arabische steden Ramleh en Lydda. Gedurende de jongste gevechten werd het door de bewoners verlaten. De bevolking van drie Joodse kolonies, die in dezelfde omstandigheden verkeerde, heeft er thans haar intrek genomen en heeft alle werkzaamheden overgenomen Zweden in het voorgestelde Scandinavi sche verdrag aan Noorwegen en Dene marken worden aangeboden. Een der belangrijkste vragen, die door dr Lange aan de Amerikaanse regering werd gesteld, is thans nog dringen, lor geworden. Deze vraag Luidt: welke be scherming of militaire bystand zouden aan Noorwegen kunnen worden gega randeerd in de tyd, welke verloopt tus sen hef zich aansluiten van Noorwegen by de onderhandelingen over het ver drag en het van kracht worden van de garanties van het verdrag? Indien het verdrag, volgens de laatste Amerikaanse voorstellen, niet van kracht wordt, voordat alle onderteke nende landen het hebben ondertskend, kan deze periode maanden omvatten. Indien de krachtsverhouding der par ty en in ae wetgevende vergadering van een der ondertekenende landen zou om slaan, zou het van kracht worden van het verdrag vermcedelyk zelfs voor on bepaalde tyd uitgesteld kunnen worden. Reuters diplomatieke correspondent verduidelykt, dat het dilemma is gele gen in het feit, dat de grenzen, die door de Amerikaanse grondwet aan het ministerie van Buitenlandse Zaken wor den gesteld by het aangaan van ver bintenissen t.a.v. de verdediging van buitenlandse mogendheden, een belem mering vormen voor de dwingende nood zaak om toekomstige Europese leden van een Atlantisch verdedigingspact te verzekeren, dat zij concrete waarborgen t.a.v. hun veiligheid zullen krijgen. Indien de volken gewestelyke allian ties inplaats van een oollectieve wereld veiligheid aanvaarden, dan komt de vestiging van een duurzame vrede ern stig in het gedrang," aldus een verkla ring, die de secretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie, aan de pers heelt overhandigd. „Nochtans kunnen gewestelyke ver dragen in ruime mate bydragen tot het uitbouwen van 'n collectief veiligheids systeem, indien hierby de voorrang van het V.N.-Handvest op byzondere over eenkomsten wordt erkend." Deze verklaring, afgelegd op 'n ogen blik, dat de onderhandelingen over het Atlantisch pact in een actieve fase zyn gekomen, wordt te Lake Success opge vat als een waarschuwing ten aanzien van de plaats van 'n Atlantisch Hand vest en welke Westelijke alliantie ock in het kader van de V.N. wy ontvingen nog bovenstaande tydens de operatie genomen foto van de Euro pese première, welke ter gelegenheid van de Leidse Diës-viering in het Aca demisch Ziekenhuis plaats vond. n.l. de eerste televisie-uitzending van een ope ratie. De ingreep werd verricht door prof. dr W F. Suermondt en dr J. Kuekel. die men respectievelijk links en rechts van de operatietafel ziet staan. Koningin dit weekend niet naar Sankt Anton Naar wy van de algemeen secretaris van het Kon. Huis vernemen zal H. M. de Koningin dit weekend nog niet naar Sankt Anton vertrekken. STANLEY WIL ISRAËLISCH BURGER WORDEN. Sydney Stanley, 'die betrokken was by het onderzoek naar beweerde corruptie ln Britse regeringskringen en die op de nominatie zou staan om uitgezet te worden, heeft thans verklaard aan spraak te maken op het burgerschap van de staat Israël. CHURCHILL EN TRUMAN ZULLEN SPREKEN LN MASSACHUSETTS. Winston Churchill zal op 31 Maart een rede houden in het technologisch instituut te Cambridge in Massachu setts. Door het Witte Huis is medege deeld, dat president Truman de dag daarna in dit instituut een rede zal houden. Een woordvoerder van het instituut deelde mede, dat Churchill zou spreken over „de twintigste eeuw. haar belofte en verwezenlyking". Volgens gewoonte zal het onderwerp van Truman's rede niet aangekondigd worden. DE GASPERI BIJ DE PAUS. De Paus heeft gisteren de Italiaanse minister-president, De Gasperi, ontvan gen. De audiëntie duurde vijftig minu ten. Het was de eerste audiëntie, die aan de huidige Italiaanse minister president werd verleend en tevens een van de langdurigste, ooit door Paus Pius XII gehouden. De audiëntie vond plaats bij gelegenheid van de twintigste verjaardag van de ondertekening van het verdrag van Lateranen. Na afloop van de audiëntie legde de Gasperi een krans op de graftombe van Paus Plus XI, die het verdrag van Lateranen on dertekend had. BEMIDDELINGSPOGING IN CHINA? De Chinese premier, dr Soen Fo, heeft verklaard, dat de Chinese regering een aanbeveling tot bemiddeling van de V.N. in de burgeroorlog zou verwelkomen. Deze aanbeveling werd gedaan door dr Herbert Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken. Bemiddeling van de V.N. zou wellicht de enige manier kunnen zyn om een re geling tot stand te brengen, zo zei dr Soen Fo. Minister Sassen vraagt ontslag WEGENS MENINGSVERSCHIL MET ANDERE KABINETSLEDEN. PRESIDENTSVERKIEZING PORTUGAL. IN Generaal Norton de Ma tos, dc candi- dnar van de oppositie voor de Portugese presidentsverkiezingen van morgen, heeft gisteravond medegedeeld, dat ny besloren had zich terug te treKken De 81-jarige generaal was de enige mededinger van de 79-jarige president Garmona. Hy heeft tydens de verkie- z.ngscampagne verklaard zich tc 2ullen terugrrekken, tenzij de verkiezingen ge heel vry zouden zyn. Het mi. is'urie van binnenlandse zaken had juis; te voren verklaard, dat de Portugese regering maatregelen had genomen om vrije ver kiezingen te waarborgen. Maar de generaal was daarmede niet tevreden. Een kijkje achter de schermen In ons blad van heden maken wy een aanvang met de publicatie van een aantal reportages, die een indruk willen geven van datgene, waaraan onze burgerij ln de regel achteloos voorbijgaat, wy kozen daarvoor de naam: „Een kykje achter de schermen". Uiteraard zullen wy ons in deze rubriek be perken tot die instellingen, organi saties of lichamen, welke het al gemeen belang dienen en dan nog voorzover dit voor de buitenstaan der zeer moellyk valt te consitate- ren, Wy openen deze serie met onze lezers een kykie te geven in de „keuken" van de Brandweer. Moge op deze wyze meer begrip en waardering ontstaan voor het werk, dat op zo onderscheiden ter rein geschiedt en dat veelal aan de openbaarheid is onttrokken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïi Conflict tussen Moskou en Tito onveranderd Tass. het officiële Sovjet-nieuwsbu reau, heeft bekend gemaakt, dat Rus land de onlangs door Joegoslavië geuite critiek op de vorming van een Oost- Europese economische raad „ongegrond" heeft genoemd. De Sovjet-zaakgelastig de t« Belgrado bracht gisteren een be zoek aan Kardelj, de Joegoslavische mi nister van buitenlandse zaken, om hem het antwoord op de door Joegoslavië op 1 Februari ingediende nota te overhan digen. In deze antwoord-nota wordt o.m. ee- zegd, dat Joego-Slavië niet is uitgeno digd. aangezien de Joegoslavische rege ring, door een vyandige houding aan te nemen tegenover de Sovjet-Unie en de landen van de volksdemocratieën, de mogelykheid van deelneming van Joego Slavië aan de Moskouse raad heeft uit gesloten. De Sovjet-regering zegt. dat de vy andige houding van de Joegoslavische regerine tegenover de Sovjet-Unie vol komen in strijd is met het Sovjet-Joe- goslavische pact van vriendschap en we derzijdse bystand en met de verplich tingen ,die Joegoslavië krachtens dat pact op zich genomen heeft." DE VREDE MET OOSTENRIJK. De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der vier grote mo gendheden zyn met hun besprekingen over de militaire lausules van het Oos- tenryks vredesverdrag, waar nog geen overeenstemming over heerst, niet ver der gekomen. Over de nog onopgeloste kwestie, of de conferentie een verdere Joegoslavi sche verklaring over de grens- en her- stelbetalingseisen tegen Oostenryk zal aanhoren, werd niet verder gedebatteerd. De plaatsvervangers zonden artikel 26 van het verdrag, dat de bestemming van oorlogsmateriaal in Oostenrijk be handelt, aan een commissie voor het ontwerp. Hierover bestond geen prin cipieel meningsverschil. Men kwam niet verder met de bespre kingen over het hachehjke artikel 27 In zake het voorkomen van herbewapening. DE VERKIEZINGEN LN ULSTER. De unionisten (regeringsparty) in Ulster waren gisteravond zeker van een absolute meerderheid in het Lagerhuis. Uil 16 kiesdistricten worden de uit slagen nog verwacht Volgens de tot nu toe binnengekomen i uitslagen is de stand als volgt: unionis- ten 31 zetels, onafhankelijke unionisten 2, nationalisten 5 socialistische repu- blikeinen 1 er onafhankelyke arbei derspartij 1 zetel. i Minister Sassen heeft aan H. M. de Koningin ontslag gevraagd als mi nister van Overzeese Gebiedsdelen. In de boezem van het kabinet is geen principieel verschil gerezen over de staatsrechtelijke doelstellingen met betrekking tot de hervormingen in Indonesië. De reeds by herhaling kenbaar gemaakte doeleinden van de regering zullen dan ook onveranderd worden nagestreefd en voor zover dat van de regering afhangt op korte ter mijn worden verwezenlijkt. Terwijl ook het gehele kabinet wen ste vast te houden aan dc verklaring van dr J. H. van Rojjen. op 28 Januari j.l. in de Veiligheidsraad afgelegd na mens de regering, rees meningsver schil tussen de overige leden van het kabinet en minister Sassen over de te dezer zake verder feitelijk te volgen gedragslijn. MINISTER VAN MAARSEVEEN AD INT. Naar wjj vernemen zal minister Van Maarscveen optreden als minister van Overzeese Gebiedsdelen ad int. DE NIEUWE POSTZEGELS. De nog ontbrekende waarden van de nieuwe serie postzegels (type Van Krimpen», de 30 cent en de f..l, zyn nu aangemaakt, zy worden ter beschik king van de postzegelverzamelaars ge steld op die postkantoren, waar een ver zamelaarsloket is. „KOTA INTEN" MET MILITAIREN NAAR INDONESIË VERTROKKEN. Aan boord van de „Kota Inten", het schip, dat de laatste jaren uitsluitend emigranten heeft vervoerd, hebben zich gisteren 1300 militairen ingescheept met bestemming Indonesië. Het zyn ditmaal 300 leden van de Koninklyke Marine en Mariniers en duizend leden van de Ko ninklyke Landmacht, terwyi zich ook 21 militaire artsen onder hen bevinden. EERST TWEELING, DAARNA DRIELING! Te Haps (N,-Br.) is in het gezin van L. van Haren—Kool een drieling ge boren, allen meisjes. Een jaar geleden werd hetzelfde ge zin verbiyd met een tweeling. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zyn gerappor teerd: Kon. Landmacht: Serg. G. Lubbi, Borger (Dr.). Sold. R. Jansma, Anjum (Fr.). Sold. E. H. den Hartcg. Sliedrecht. Sold. Ie kl. E. Dobberiberg. Dieren. Sold. Ie kl. J W. M. Gleben, St Anto- nis (gem. Oploo) Sold. Ie kl. J de Groot, Rotterdam. Korp. H. Bosman, Leiden. Sold. Ie kl. G P. Harbhoorn. Den Haag. Sold. P. van Poelgeest, Hil versum. Sold. A. Verlaan. Uit hoorn. Sold. C. L. van Hoof, Hoo- gerheide (gem. Wosnsdrecht). Rectificatie: D.d 4 Februai 1949 werd bij de verliezen in Indonesië vermeld: Sold M. A. Kuesken, Den Heag. Dit moet echter zyn* sola. M A. Huesken. Kon. Ned. Ind. Leger: Korp Artie A. C. Martens, Rot terdam Res. 2e It Infie A. F Reket. Bus^um.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1