Laatste Berichten Afsluiting der Katwijkse Zuid-duinen behoeft belangen badplaats niet aan te tasten Officiële publicatie UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 11 FEBRUARI Volksgezondheid moest in deze kwestie primair zijn In Katwijk is de laatste tyd enig ru moer ontstaan over de plannen van de Leiöse Duinwater Maatschappij met betrekking tot de Zuid-duinen, en naar aanleiding van de ongerustheid over een mogelijke afsluiting van het gehele duinterrein tussen Katwijk en Wasse naarde Slag vielen in de jongste raads- attin? harde woorden, die de direotie i de L.D M. in een weinig fraai dag licht plaatsten. Wanneer de gemoederen zo hoog lo pen, dat op een dergelijke plaats scher pe persoonlijke verwijten worden geuit verdient het aanbeveling eens te onder zoeken, hoe de vork in de steel zit. Wij meenden er daarom goed aan te "doen, ohs licht over deze affaire eens op te steken bij de heer lr P. C. Lindenbergh, directeur van het Duinwater Maat schappij. die wij bereid vonden zijn zienswijze uiteen te zetten. In korte trekken komt het plan voor afsluiting van de Zuidduinen hierop neer, dat van overheidswege aan de Leidsc Duinwatermaatschappij op dracht is gegeven het duinterrein voor de waterwinning in het belang van de volksgezondheid te beschermen, en van de zijde van het ministerie van Justitie was men het eens met de zienswijze van de directie van de LDM., dat zulks alleen effectief mo gelijk was door afsluiting. Staatsbos beheer en Domeinen werden bereid gevonden, dit afgesloten duinterrein, dat toegankelijk gesteld zou worden voor het goedwillende publiek, in te richten tot een fraai recreatieoord, waarin beplanting en lichte bebossing geheel in overeenstemming zouden worden gebracht met liet karakter van het terrein. De vergevorderde plannen in deze richting zjjn voor een deel op losse schroeven komen te staan, door dat Katwyk op de verwezenlijking geen prijs stelde, waarbij men niet ln aanmerking heeft genomen, dat afsluiting zeker geschiedt, dus dat men niet voor de keuze stond tussen open terrein of inrichting van een afgesloten recreatieoord, doch tussen afsluiting zonder meer of afsluiting, aanleg en openstelling voor goedwil lende bezoekers. Er is geen sprake van, dat de afslui ting geschieden zou om een jachtdomein voor de directie of iets dergelijks tot sand te brengen Integendeel, de wild- liand zal noodgedwongen moeten wor- Zilveren jubileum Ned. Chr. Reisvereniging OOK IN „PLANKENLAND" TONEN DE LEDEN ZICH BEHENDIGE TOURISTEN. Het zilveren jubileum van de afdeling Le'den van de Ned. Chr. Reisvereniging, dit reeds kort geleden met een uitne mend geslaagde Zwitserse avond in de Schouwburg is herdacht, vond gister avond haar vervolg in de geheel bezette B'jrchtzaal, waar leden van deze Jubi lerende afdeling een opvoering gaven van het vrolijke blijspel „In het witte ward", dat ons verplaatste naar de om haar natuurschoon zo bekende touris- venplaats Salzkammergut-, waar alles in gereedheid wordt gebracht om de gas ten een aangename vacantle te bieden. De voorzitter van de afdeling Deiden, de heer J. Vooys, heette allen hartelijk se'.kom, in het bijzonder de secretaris van het H.B., de heer C. H. Sonneveld, om daarna zeer in het kort te herinne ren aan de oprichting van de Ned. Chr. Reisvereniging, die in feite reeds in 1922 Den Haag werd geboren toen enkele personen het initiatief namen om te ko men tot oprichting van een Chr. Reis- club. Gezien de grote animo, welke reeds h die tijd bestond om in verenigings verband de grenzen over te trekken, be- fiolen zij tot opriohtirig van de Ned. Chr. Reisvereniging, welke al spoedig run 600 leden telde. Gaandeweg wer den er verschillende afdelingen in het leven geroepen. Ook Leiden meende voor 25 jaar niet achter te moeten blij ven, in welk verband spreker hulde bracht aan hen, die hiertoe het initia tie! hebben genomen. De heer Vooys, die reeds sinds 1923 met de N.C.R.V. op reis pat, bracht vervolgens de prebtlge sfeer, •dice de N.C.R.V.-reizen kenmerkt in herinnering, om er hierna op te wijzen, det de afdeling door haar lezingen, filmvertoningen en excursies ook in de vinter haar leden elk wat wils biedt. Nadat spreker nog dank had gebracht het prachtige Jubileumgeschenk ten opname-apparaat), dat de leden te: gelegenheid van dit 25-jarig bestaan hadden aangeboden, eindigde hij met een krachtig woord van opwekking om de gelederen der N.C R.V. te versterken. Het toneelgezelschap, dat ons deze evond in een rechte vacantiesfeer tracht, deed ons volop de geneugten 'an het schone Tirolerland genieten. maakten kennis met de beminne lijke waardin (mej. B. A. Beks) van di&t Witte Paard", die verliefd was op fctn van haar gasten, de advocaat Seedier (G. Mulder), maar ten slotte teh maar de partij koos van haar ober- hllner (P. Anes). Siedler op zijn beurt het gezet op de charmante dochter ttevr. H. Mulder) van de gloeilampen- hbrikant Wilhelm Giesecke (A. M. de Soning) met wie hij nog een appeltje bid te schillen, maar ook hier heelde liefde alle wondenDit vijftal, fet gesecondeerd werd door een enthou- test gezelschap van blijde vacantie- §mgers en hotelpersoneel, maakte er hn wat er van te maken viel een ^joiijk spel, dat zeker wist te boeien en 7*aimede het bewees, dat leden van reisvereniging zich niet alleen in S'lzkammergut maar ook in Planken- ■yh behendige „touristen" tonen. De Wieling Leiden van de N.C.R.V. bezit ,a dit clubje, zoals de heer Vooys aan a-l einde van de avond dan ook terecht C'pmerkte, een goed gezelschap, waar in ook wij een wederoptreden met he istelling tegemoet zien. Nadat de ■ter Vooys nog had medegedeeld, dat zilveren feestviering zal worden be- --ten mat een op 23 Maart te houden J>uper, werd deze geslaagde avond be- ^'•«n met het zingen van de Avond den gereduceerd, indien tot beplanting en bebossing wordt overgegaan. Van Katwijkse zijde heeft men indertijd prijs gesteld op de aanleg van een herten kamp en daartoe bestaat in het kader van de L.D.M.-plannen gelegenheid in de uiterste Noord-Oostelijke hoek van het terrein, buiten het eigenlijke wa terwingebied. De beschuldiging, dat in het af te sluiten terrein een hertenstand zou worden opgekweekt om een welvoor zien jachtgebied te krijgen is volkomen uit de lucht gegrepen, en in de laatste raadsvergadering van Katwijk is daar tegen geen stelling genomen, hoewel de gemeente geheel op de hoogte was van dit. detail der plannen. Gevraagd naar een verklaring van de noodzaak der afsluiting, zette ir Lin denbergh uiteen, dat de na.-oorlogse bandeloosheid en zorgeloosheid veroor zaakten. dat gevaar ontstond voor be smetting van het waterwingebied door ziek vee, verontreiniging op andere wijze en beschadiging van de installaC ties der L.D.M. Onder de honderddui zenden. die water uit dit duinterrein betrekken, behoort ook Katwijk, en het moet zo nodig ten koste van zware of fers voorkomen worden, dat het drink water van zovelen zou worden besmet of ernstig verontreinigd. Dit kan voor komen worden, zonder de belangen van Katwijk te schaden. Daartoe is alleen nodig, dat het (dikwijls zieke) vee uit het duinterrein wordt geweerd, en dat ook kwaadwillende elementen buiten worden gesloten. Daartoe is afzetting nodig, benevens openstelling alleen op kaarten, die tegen geringe prijs ter be schikking worden gesteld. Daarmede kan nimmer enig belang ran Katwijk geraakt worden, integendeel, de bad- plaatsbelangen worden gediend door het verkrijgen van een welonderhouden duinterrein, dat aantrekkelijker is dan het kale terrein van het moment. Enige technische bijzonderheden van de afsluitingsplannen: er zouden toe gangen komen bij de watertoren, na bij het Zeehospitium, en nabij Duin oord bij Wassenaarse Slag. De af scheiding aan de zeekant komt te lopen aan de landzijde van het rij wielpad door de duinen. Het terrein van een 'eventueel recrea tieoord omvat niet minder dan 600 H.A. duinlandschap. De kosten van de af sluiting illustreren de onjuistheid van de bewering, dat de L.D.M. op eigen voordeel uit zou zijn. Minstens i 300.000 zullen de kosten van de afsluiting zelve bedragen, waarboven dan nog de kosten van het toezicht komen. De geringe ontvangsten uit hoofde van de kaart verkoop kunnen hier niet tegen opwe gen. Mogelijk wordt reeds dit voorjaar met de afsluitingswerkzaamlieden be gonnen. inenting tegen pokken. P® Burgemeester van Lelden brengt Keanla. dat. op Woensdag 16 Februari ".ussen 14 en 15 uur aan het Bureau de Geneeskundige Dienst Mare 13 a. •«enheld ls tot kosteloze Inenting te- i iMVen voor kinderen tot de leeftijd 1 - Jaar. «ouwboekje meebrengen. „De Eendracht" bouwt 294 woningen GISTEREN WERD DE EERSTE TAAL GESLAGEN. Gistermorgen heeft zonder enig offi cieel vertoon een gebeurtenis plaats ge had. die voor Leiden toch wel van grotte betekenis is te achten. Gisteren precies een jaar geleden werd in Plan-Noord de eerste paal ge slagen voor de bouw van 103 woningen en thans was het voor de bouw van 294 woningen, dat de eerste paal de grond lnSinS- iv. j Een jaar geleden sprak de wethouder van fabricage de heer A. J. Jongeleen de hoop uit. dat het niet al te lang zou duren .voordat er voor het tweede plan geheld zou moeten worden. Eén jaar nadien is het zover, dat aan de bouw van 294 woningen wordt be gonnen I Zonder enig officieel vertoon, maar daarom niet minder belangrijk! Leiden bouwt verder! De eerste" 103 woningen., die voor de woningbouwvereniging „Ons Belang" bestemd zijn, vorderen al heel aardig. Hopen we slechts dat deze 294, waar aan thans Ls begonnen voor de" woning bouwvereniging De Eendracht" even vlot en even solide zullen worden vol tooid. Het tweede gedeelte van een groot plan, hetwelk Plan Noord toch Inder daad is is onder handen genomen. Weer een stap in de goede richting. OUDEN VAN DAGEN-MIDDAG U.V.V. Het'Comité'voor het organiseren van bovengenoemde middagen is door de belangloze medewerking van de Directie van het Casino-theater in staat gesteld de oudjes weer een gezellige middag te bezorgen. Gistermiddag omstreeks half 5 had zich op de Hoogewoerd een lange file bejaarden opgesteld, die in span ning wachtten tot de voorstelling zou beginnen. Nadat allen een plaatsje h<td- den ingenomen en Mevrouw Van Rijn- bach met een enkel woord de samen komst had geopend, werd met de afwer king van het programma begonnen. Allereerst werd de film vertoond van de inhuldiging van Koningin Juliana. In de pauze werden versnaperingen ge presenteerd. Daarna volgde de film ,La Symphonie Fantastique" van Ber lioz. Na afloop zijn de oudjes zeer vol daan huiswaarts gekeerd. Ongetwijfeld zal deze middag nog lang ln hun herinnering blijven. VERON. Op de maandelijkse bijeenkomst van de afd. Leiden der Veron (Ver. voor experimenteel radio-onderzoek in Ne derland) besprak de heer S. den Hol lander het Decca-Navigatie-systeem voor de plaatsbepaling van schepen. De werking van dit systeem werd be handeld. Verder besprak hij de werking van Radar in gebruik by de koopvaardij en de eisen, welke daaraan worden gesteld met de gebruiksmogelijkheden. De avond werd besloten met de be antwoording van vele vragen. FILMAVOND „NUT EN VERMAAK". In de Jacobazaal van „Den Burcht", waar met de plaatsruimte moest worden gewoekerd, had de Muziek- en Toneel vereniging „Nut en Vermaak" gisteren een filmavond belegd, welke geheel werd verzorgd door de Biscuit- en chocolade fabriek Victoria uit Dordrecht, die be halve een fllmreportage van haar bedrijf ook enkele amusementsfilmpjes ver toonde. Ook Victorientje kwam deze avond nog even kijken en deelde -ver snaperingen uit. De avond, welke werd besloten met een dansje, waarbij het Nuvé-orkest zijn medewerking verleende, stond on der leiding van de tweede voorzitter, de heer J. van Stralen, die een openings- en slotwoord sprak. Nut en Vermaak, dat haar 75-jarig bestaan tegemoet gaat, kan op een geslaagde avond terug zien. Voordrachtavond Herman Frentzen Detlev von Llliencron's schilderach tige en emotionele visie op Jezus' heen gaan „Golgatha", met daartussen epi soden van verstilde en verstrakte sober heid, vormde het hoogtepunt van de voordrachtsavond van onze oud-stad genoot Herman Frentzen. Daarin overtuigde hij ons van de aanwezigheid van veel rijkere en die pere facetten, dan wij aanvankelijk voor mogelijk gehouden hadden. Innerlijke doorleving kreeg hier de overhand op de in zekere zin over- verfijnde inslag, welke zijn zeggings wijze, zowel als zijn gebaar en houding kenmerken en waardoor hij dikwijls meer treft door gepolijste techniek en nauwlettende, verstandelijke bestude ring tot in de geringste nuance, dan door een van nature uit opwellende zui verheid. Frentzen's taalgevoel, waarin ook de muzikaal beluisterde schoonheid van het woord treft, heeft vooral charme in het perfecte Frans en Duits, meer dan in het Nederlands. De stem draagt uitstekend, maar haar uitdrukkingsmogelijkheden zijn beperkt. De duidelijke dictie staat ook op zijn creditzijde. Daartegenover konden wij ons niet losmaken van de idee, dat de buiten kant der dingen hem vooralsnog meer raakt, dan de waarachtige innerlijke kern. Dit- kwam ook tot uitdrukking in de weliswaar gevarieerde en dikwijls inte ressante keuze der Nederlandse verzen, die echter zo'n „bont allerlei", zonder stylistisch verantwoorde rangorde ver toonden. dat dit getuigenis aflegde van een te oppervlakkige geesteshouding. De ironie, de spiritualiteit en een juist naar voren brengen van de pointe lig gen hem voorzeker, getuige bijv. Leo van Breen's „Ina Boudier Bakker", Heine's „Der Teetisch" en menig Frans gedicht, waartegenover staat, dat bijv. het „Zwerversliefde" van Roland Holst een nog inniger, zacht-weemoediger en eenvoudiger toets verdragen kan. In Vondel's moeilijk „Electra"-frag- ment schoot de uitbeelding der karak- ers, speciaal ten gevolge van het te een zijdige klankvermogen, te kort, maar daarnaast was er weer de prachtig weer gegeven typering van de imposante trots in Thu Fu's „Der Kaiser". Mocht het programma wel zeer hete rogeen zijn samengesteld, toch gaf het blijk van een algemene eruditie. Wanneer Frentzen er op de duur in slagen mag sterker dan nu de inner lijke zieleroerselen te raken en daar voor is vóór alles nodig een volledig af stand doen van elke uiterlijke schijn dan zal hij voorzeker ook het contact eten te vinden met hen, die zoeken naar het volkomen „ware". Frentzen bood ons beschaving, ge paard gaande met een subtiele verzor ging: op zichzelf reeds twee waardevolle factoren. Met belangstelling zullen wij dan ook zijn verdere groei volgen. Groot succes, waarbij prachtige bloem stukken hem ten deel vielen. H. „DE BANIER VAN HET BEGINSEL". Pleidooi voor de Vrije Universiteit. De eerste opvoering in Zuid-Holland- Noord van het declamatorium „De ba nier van het beginsel" heeft gisteravond vele Calvinisten uit Leiden en omstre ken vooral Noord wijk was goed ver tegenwoordigd naar de Vrije Univer siteitsavond in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg getrokken. Dr H J. Westerink, voorzitter van het plaatselijk comité van de V.U., opende deze avond. Hij liet Ps 150 zingen en zei na zijn welkomstwoord, dat het de clamatorium een stuk propaganda voor de VU. is. Hoofd voor hoofd moet wor den aangevuurd om anders en beter voor deze Stichting te werken, dan voorheen het geval is geweest Dat het declamatorium. dat daarna werd uitgevoerd, is ingeslagen, daaraan twijfelen we geen ogenblik. In dit stuk beschrijft de heer B. Faber, administra teur van de V.U., de strijd, die er Ls ge voerd tege nongeloof en liberalisme. Hoe het volk der „kleine luyden" zijn stem tot God verhief. God heeft het gebed verhoord: het beginsel heeft getrium- feerd. Op 20 October 1880 werd de V.U. gesticht Het begin was klein en de te- genwerkine groot, maar de taal van het geloof deed zich horen en het stekje werd langzamerhand tot een boom. Rechters, leraren, enz. baanden hun weg in het volksleven, zij het onder veel belemmeringen. Maar ook hierin kwam verandering: ln 1905 kwam de volledige erkenning van de V.U. af. En nu zijn de grote mannen, die de Universiteit stichten als helden des geloofs er niet meer, maar hun woord blijft klinken. In de oorlog bleef de V.U. wat zij was. dragende de banier, dienende de zaak van haar Koning. De tekenen des tyds moeten worden verstaan. De strijd spitst zich steeds meer toe. Zullen de geeste lijke waarden worden wegespoeld? Laten de zonen in de plaatsen van de Vade ren staan om te bouwen en te bewaren! We belijden immers, dat Christus van elk stukje van het leven zegt: het ls Mijn?" Dat er dan faculteit na facul teit aan de V.U. in het leven geroepen kan worden. Wel ls pas een nieuwe fa culteit n.l. een economische bijgekomen, maar de anderen moeten volledig wor den en met groot verlangen wordt uit gezien naar een medische faculteit. Is dit allemaal mogelijk? Ja, want we heb ben een God, Die wonderen werkt en Die bergen van bezwaren als vlakke vel den maakt. Laat oris dus opstaan en bouwen en de God in de Hemel zal het ons doen gelukken. Ziehier in het kort de inhoud van het declamatorium dat op suggestieve wijze werd voorgedragen door de heer Nlc. Dekker en dat nog meer tot zijn recht kwam door de strijd- en zegezangen van het jeugdkoor „Ex Animo", hetdub- belmannenkwartet „Variante" en van alle aanwezigen. Herman de Wolff toon de zich weer een bekwaam dirigent. Ds J. H. Jonker .emeritus-predikant te Voorburg sprak het slotwoord Hii accentueerde nog even het ver schil van onderwijs op de V.C. en an dere Universiteiten en wekte op tot of fervaardigheid. De heer W. v. d. Brink Jr bespeelde het orgel. LEIDSE CHR. JONGENSVER. „PHEBE". Herdenking van het 25-jarig bestaan. De Leidse Chr. Jongensvereniging „Phebe" herdenkt 16 Februari het feit, dat zij voor 25 jaar met haar werk is begonnen. Gedurende deze kwarteeuw heeft „Phebe" veel mogen bijdragen tot de geestelijke ontwikkeling van de aan haar zorgen toevertrouwde jeugd, waar bij zij er steeds naar heeft gestreefd om haar arbeid Ln een voor jongeren aantrekkelijke vorm be gieten. Ter ge legenheid van dit zilveren jubileum wordt a-s. Woensdagavond in „Den Burcht" een feestelijke herdenkings bijeenkomst gehouden. „CITIZEN KANE" VOOR K. EN O. Boeiend meesterwerk van Orson Welles. „No entrance", sombere woorden op een somber hek doemen op uit de vale schemering bij het begin van deze film en herhalen zich aan het einde. Met deze enkele woorden „verboden toe gang" heeft de Jonge regisseur en hoofd rolspeler Orson Welles de oplossing ge geven van het vraagstuk, waarmede deze film zich bezighoudt. Een oplos sing, die overigens geen oplossing in de ware zin van het woord is, want het geheim, in het begin van het verhaal voorgelegd, blijft bestaan. Het .verschil tussen het begin en het einde' bestaat slechts hierin dat men er aan het ein de vrede mee neemt. Achter het sombere hek bevindt zich een protserig paleis, waarin de mllio- nair en kranten-magnaat Kane op sterven ligt. Zijn laatste woord is .Ro sebud". Wat betekent voor hem het woord „rozenknop"?, vragen cineasten zich af, na de vervaardiging van een film over het leven van Kane, samen gesteld uit journaalstroken. Zij zien dat de film niet volledig is, maar weten niet wat er aan mankeert. Een hunner wordt er daarom op uitgestuurd men sen uit de omgeving van Kane te in terviewen, om er achter te komen wat dat laatste woord voor hem betekende. Dit beslaat het grootste gedeelte van de film. Van vijf verschillende zijden wordt een visie op het leven van Kane gegeven, maar uiteraard subjectief, zo dat het aan de toeschouwer is het raad sel te ontsluieren. Met „verboden toe gang" moet men vrede nemen. Niet op de eerste plaats om dit overi gens boeiende gegeven heeft deze film terecht veel belangstelling. Er is meer. We denken hierbij aan de noodzaak voor de toeschouwer zich intens in de situatie in te denken en met onverslap te aandacht het verhaal te volgen. Maar al te vaak is de bezoeker van een bio scoop volkomen passief. Hier echter mag hem geen detail ontgaan. Weden- ken ook aan de uitstekende vorm, die Orson Welles aan zijn eerste film gege ven heeft, door b.v. de verschillende journaal-stroken op te nemen, zoals ze in de betreffende perioden werkelijk opgenomen werden, 'met schokkende beelden en een zwaaiende camera. Iets bijzonders is ook de belichting, die bij de opname van deze film is toegepast, waardoor het mogelijk was drie of vier handelingen op verschillende afstand van de camera scherp op te nemen. Suggestief zijn de vaak toegepaste te- genlicht-opnamen, die de film iets van het geheimzinnige geven, waarmede 't verhaal omgeven is. Dit alles bij elkaar rechtvaardigtde bijzondere aandacht die men aan deze film schenkt en zeker de keus, die K. en O. hiermede heeft gedaan. Vele inschrijvers met ons ge noten gisteravond in „Trianon" van deze boeiende film. NED. RAAD VOOR EUROPESE BEWEGING. In de onlangs door oud-minister P. A. Kersten te 's-Gravenhage geinstal- leerde Nederlandse Raad der Europese Beweging hebben o.a. als lid zitting ge nomen prof. mr R. Kranenburg (tevens vice-voorzitter)prof mr F. M. van As- beck, A. Parmentier en mej. J. A .C. Taanman, allen te Leiden, D. J. Her waarden te Oegstgecst, Thijs Booij te Alplien aan den Rijn, P. Brijnen van Houten, jhr M. van der Goes van Na- ters, H. J. Hofstra, G W. Kampschroër en mr F. E. Spat, allen te Wassenaar, ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Geneeskunde: mej. A. Swagerman (Den Haag) en de heren H. v. d. Bosch (Lei den), J. H. Elzerman (Den Haag), H. W. ter Haar (Leiden), P. J. Jongerius (Rotterdam), G. H. v. Leeuwen (Slie- drecht), J. T. Mets (Den Haag), Tj. H. v. d. Ploeg (Den Haag), W L. W. Tersmette (Delft) en J. G. H. Wisse (Oegstgeest) Lezers sehrii ij ven NOGMAALS DE GEVAARLIJKE BREESTRAAT. Dr A. J. S. van A. wil aan de twee in ona -Blad van Woensdag j.l. gedane suggesties ter verbetering van de ver keerssituatie in de Breestraat een der de toevoegen. Hij dringt n.l. aan op verplaatsing van het expeditiebedrijf Van Gend en «Loos, dat zowel voor het voetgangers- als voor het rij verkeer een geweldig obstakel vormt. Geboren Lei- denaars, zo schrijft hij, schijnen deze situatie als vanzelfsprekend te aan vaarden, doch wie van elders komt en zich te Lelden vestigt vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat men deze toe stand zó lang heeft laten voortbestaan! D-trein ontspoort nabij Venlo VERMOEDELIJK ÉÈN GEWONDE. De D-trein nr. 255, komende uit Praag, is hedenmorgen op het trajeot Venio Eindhoven ter hoogte van Horst Seve- num en Heyershoeve bij een onbewaakte overweg in botsing gekomen met een vrachtauto en ontspoord. Van de trein ontspoorde alleen de lo comotief. Deze werd naar Blerick terug gesleept. Om ongsv. 11 uur werd de reis voortgezet, waarbij de wagons door een andere locomotief werden getrokken. Het treinverkeer op het baanvak VenloHorstSevenum Is door het on geluk versperd, hetgeen, temeer omdat het baanvak hier slechts enkelsporig is, een aanzienlijke vertraging met zich mede brengt. Deze dienst wordt voorlo pig met bussen onderhouden. Het overige spoorwegverkeer van het baanvak EindhovenHelmondVenlo wordt omgeleid via EindhovenWeert Roermond. De vrachtauto werd bestuurd door de 53-jarige chauffeur W. Jacobs. Voordat de chauffeur, die de situatie ter plaatse zeer goed kent, deze ge vaarlijke onbewaakte overweg overstak, had hij zijn wagen wegens de mist tot stilstand gebracht en was er uit ge stapt, teneinde zich er van te cvertui- gen of het baanvak vrij was. Hij ont waarde geen naderende trein, keerde te rug naar zijn auto en bracht deze in beweging. Bijna was hij de spoorbaan gepasseerd, toen de vrachtauto aan de achterzijde met grote kracht gegrepen werd door de lcoomotief van de D-trein. Meegesleurd door de trein, raakte de auto beklemd tussen de locomotief en een naast de spoorbaan staande ijzeren paal en werd volkomen gekraakt. De carrosserie werd van het chassis afge rukt, het chassis met de cabine kwam in een sloot terecht. Tot geluk'van de chauffeur bleef de oabine grotendeels intact. Hij zelf liep slechts een lichte hersenschudding en enkele builen en schrammen op. Deze maakten opname in een ziekenhuis niet noodzakelijk. De zware locomotief van de express, die met een "kwartier vertraging- uit Venlo was vertrokken, werd uit de rails gewrikt op het moment, waarop de vrachtauto tussen locomotief en paal bekneld raakte. Ondanks Br ach tig rem men van de machinist reed de trein nog 200 meter voort alvorens tot stil- sand te komen, waarbij de wielen van de locomotief zich een weg baanden over de dwarsliggers van de rails. De trein was overdekt met papier, waar mede de vrachtwagen was geladen. Van de locomotief waren de koplampen af gerukt en het bufferstel ontzet. Om halftwaalf hedenmorgen arriveerde eer werktrein uit Venlo bij de ont spoorde lcomotief. Personeel van de spoorwegen begon tegen de middag de werkzaamheden voor 'het vrijmaken van het baanva/:. Rumoer in Australisch Huis van Afgevaardigden OVER UITWIJZING VAN MEVR. O'KEEFE. De disoussie van het besluit der Aus tralische regering tot uitwijzing van mevr. O'Keefe en haar acht kinderen, veroorzaakte vandaag rumoer in het Australische Huis van Afgevaardigden. De heer Harrison, waarnemend lei der der oppositie, vroeg of de Neder landse gezant in Australië, mr P. E. Teppema, een „sterk protest" had in gediend tegen de rede van ds minister van Immigratie, Calwell, twee dagen geleden in liet Huis gehouden. Dr Herbert Evatt, minister van Buit. Zaken, zeide, dat het voor hem „geheel onmogelijk" was verslag uit te brengen over een particulier onderhoud, dat hij gisteren met mr Teppema had. Hij was „zeer verstoord" bij de ge dachte, dat op het bezoek van de ge zant zo de nadruk gelegd en dat hier omtrent zo overdreven moest worden tot het veroorzaken van moeilijkheden tussen de Australische en Nederlandse regering. Temidden van het rumoer heeft Mi nister Calwell heden de oppositie uit gedaagd tot een motie van wantrou wen in zün beleid ten aanzien van de immigraliewcttcn. „Ieder lid staat vrjj amendementen in te dienen op de immigratiewet, indien lijj het niet eens is met de blauk-Australië-poli- tiek", 'Idus Calwell. „Ik ben van me ning; t de oppositie een zwart-Aus- tralic uenst," zo zeide hij. Uit gezaghebbende bron wordt thans vernomen, dat mevr. O'Keefe en haar acht kinderen, die 28 Februari Australië zou moeten verlaten, misschien uitstel zal worden verleend. ALPHEN EEN HALVE EEUW IN DE JAM. Een gouden arbeldsjubileum valt onze plaatsgenoot Bernard van Leeuwen te beurt. Niet minder dan vijftig jaren heeft hij zijn beste krachten gegeyen aan de jam-fabricage. NAls Alphenaar, in wijk Hoorn nr. 36 geboren, trad hij, na eerst drie jaren bij bakker W. van Zalingen als jonggezel te hebben ge werkt, trad hij op 14-jarige leeftijd, als aankomende pakhuisknecht, in dienst van de N.V, Vruchtensap- en Jamfa- De heei B. v. Leeuwen, briek Stokhuyzen te Alphen. Later ver huisde de heer v. Leeuwen naar de pak- kamer van deze firma om ten slotte als magazijn-chef dev eertig dienstjaren bij de firma onder de oude naam, vol te boeken. Nu ongeveer 10 jaren geleden ls de firma Stokhuyzen overgegaan naar de firma Taminiau te Eist en werd de heer v. Leeuwen, als „behorend" by de zaak aldaar aangesteld als voorman van het magazijn. Thans bij zijn gouden jubileum bekleedt de heer v. Leeuwen de functie van algemeen-reserve voor man. Naar wij vernemen zal dit jubi leum op 28 dezer piet onopgemerkt voorbijgaan. WOUBRUGüE De heer A. Warnaar sprak voor A.R. Kiesvereniging Donderdagavond hield de A.R.-kies- vereniglne een openbare vergadering in een der lokalen van de Chr. School, waar als spreker optrad de heer A. Warnaar, burgemeester van Waddinxveen. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had met het lezen van een ge deelte van Ps 37 en gebed, gaf hij het woord aan de heer Warnaar. Spreker had als onderwerp: „de bete kenis van de politiek voor het leven van een volk". Hij wees in de eerste plaats op het grote vraagstuk van deze tijd: „Rusland". Niets is er, op enig ter rein, waar dit niet zijn schaduwen op werpt. Iedereen voelt het en vraagt zich wel eens af of het nog zin heeft vergade ringen als deze te beleggen. Daar zijn mensen die de ogen sluiten voor het ge vaar dat dreigt of uit pessimisme bij de Dakken neerzitten. Een Christen mag dit niet doen. hij moet door het geloof weten, dat Stalin niet verder kan gaan dan Gods wil. Uitvoerig toonde spr. verder aan dat het ging in de politiek, om het leven van het volk zelf. als het gaat over gro te vraagstukken als gezag, vrijheid, handhaving van het recht, het onder wijs. sociale vraagstukken enz. Wanneer de mens zich laat leiden door eigen verstand gaat het mis. Wan neer hij zich niet gebonden weet aan Gods Woord leid het tot de chaos. Dan wordt er gevraagd naar de sterke man en de dictatuur. Voor al deze dingen mogen wij niet onverschillig zijn; het komt er opaan trouw te blijven en getuigenis af te leg gen in het geloof. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door verschillenden gebruik ge maakt. die door spr. uitvoerig werden beantwoord, waarna de voorzitter de heer Warnaar dankte voor zijn rede. De vergadering werd gesloten met dankge bed door ds W. van der Meulen. Batavia wacht met smart op bepaling Nederlandse houding KABINETSCRISIS OP DIT MOMENT ZOU UITERST ZORGELIJK ZIJN. Politieke kringen te Batavia volgen met spanning de berichten uit Den Haag. volgens welke in het kabinet een tegenstelling bestaat ten aanzien van de houding tegenover de resolutie van de Veiligheidsraad, en de berichten in zake de mogelijkheid van een onver wijlde verklaring van de Nederlandse regering over de gedragslijn met be trekking tot de resolutie. Een verder vpn daarvan zou de besprekingen, welke hier tussen de verschillende groe peringen- gevoerd zlin en nog zullen worden gevoerd, in hoge mate aantas ten. zo zei men. In welingelichte Ne derlandse kringen verheelde men niet, dat op zulk een uitspraak reeds gerui me t(jd werd aangedrongen. Het be richt, dat het antwoord van minister Sassen in de Tweede Kamer zou zijn uitgesteld tot 15 Februari, nadat eerst verwacht werd, dat dit Donderdag zou worden gegeven en dat bij die gelegen heid een verklaring zou werden afgelegd, zou volgens sommige zegs lieden mogelijk voor dr Beel aan leiding ziin geweest om bij de regering te Den Haag nogmaals met grote kien aan te dringen op een duidelijke uit spraak od de kortst mogelijke termijn. Dat dr Beel daarbij met heengaan gedreigd zou hebben, indien niet op de kortst mogelijke termijn door het kabi net een beslissing zou worden genomen, werd in deze kringen niet bevestigd, evenmin echter ontkend. Men hoopt thans op zulk een beslissing voor het eind van de week. Ook in federale krin gen te Batavia legde men de nadruk op de noodzakelijkheid van een beslissing door Den Haag. „Een duidelijke uit spraak van de Nederlandse regering ten aanzien van de resolutie van de Veilig heidsraad is thans van de grootste ur gentie". aldus verklaarde de voorzitter van de Bijeenkomst Federaal Overleg, Sultan Hamid n tegenover Aneta. De mogelijkheid van een kabinetscrisis in dit critieke stadium in Indonesië wordt te Batavia in politieke Nederlandse kringen met groote bezorgdheid onder ogen gezien. Mist zet luchtverkeer stop SCHIPHOL IS ONBRUIKBAAR. Heel ons land bevindt zioh op het ogenblik in een zeer dikke mist, waar door het luchtverkeer onmogelijk ls ge worden. Het vliegveld Schiphol is on bruikbaar. Er wordt nooh geland, noch gestart. Het KLM-toestel uit Johannes burg is uitgeweken naar Parijs, terwijl dat uit New York in Prestwick is blij ven staan. v Tegen 12 uur wordt een kleine opklaring verwacht met zlaht tot 1000 meter, maar vanmiddag wordt nieuwe mist verwacht. Van de buiten landse vliegvelden is Londen .slecht" en Brussel „twijfelachtig". Kopenhagen, Parijs en de vliegvelden in Zwitserland zijn goed bruikbaar. OVEREENSTEMMING OMTRENT LIQUIDATIE PARTICULIERE LANDERIJEN. Aneta verneemt uit Batavia, dat thans overeenstemming is bereikt inzake de liquidatie van 't grootste deel der par- tiouliere landerijen. Verwacht wordt, dat het regeringsbesluit spoedig zal af komen. KONINGIN JULIANA BESCHERM VROUWE BOND HEEMSCHUT. De bond Heemschut heeft van HM. Koningin Juliana bericht ontvangen, dat Zij zioh bereid heeft verklaard, in opvolging van HM. Koningin Willhel- mina, het bescherm vrouwschap van de Bond Heemschut te aanvaarden. DE KERK IN OOST-DUITSLAND. Het officiële Amerikaanse blad „Die Neue Zeitung" schryft vandaag: „Het Russische militaire bestuur heeft on langs op een conferentie met leden van de Duitse economische commissie in de Sovjetzone en van de door de conmui* nlsten beheerste socialistische eenheids party (S.E.D.) bevolen, dat de kerk, zo wel de katholieke als de protestantse, in haar werk moet worden beknot". GEEN CARE-PAKETTEN MEER NAAR HONGARIJE. De Amerikaanse liefdadigheidsorga- nisatie „Care", die zioh bezig houdt met 't zenden van voedingsproducten en kle dingstukken naar Europese landen, heeft besloten Hongarye te schrappen van de ïyst der landen, waarheen paketten mo gen worden gezonden. familieberichten. ontleend aan andere bladen. Geboren: Ruyter de WUdtHoyer. d., Medan; Kessler—Staal, z. Numansdorp; RelndersFolmers, z„ A'dam; De Zwaan Van Bakel. z.. A'dam, TeLs-Westeroüen van Meeteren, d., Den Haag; Frilda— WUst, d.. Den Haag; Van ToorBusch- mann, z„ Schiedam. Getrouwd: R. Relntjes van Veerseen en H. M. Richter. A'dam; P. J. Krouwcl en M Kroon A'dam; J. C. v. d. Steur en A. F. W. Molhuysen. Den Haag. Overleden: J. F. S. de Jormh, m„ 24 J. Utrecht; G. D. van dc Werk. v. 57 J„ Dordrecht; T. Slemellnk. v.. 75 J.. Den Dolder; O. J. Onnes, m„ 85 J. Apel doorn; A. M. Wecner—Knottenbelt, v. 67 J.. Haarlem; Ir. J. E. DeeLken. m., 63 J. Belgrado; A. C. de Neeve. m-, 70 J.. Rot terdam; H. Dilk m 74- J. Bergen: A. D. v. d. Pijl, m„ 65 J.. R'dam; W. A. H. van Peskl. m. 63 J„ R'dam, A. P. Zouten dijk. m.. 55 J„ Delft. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 Febr. Veemarkt. Aangevoerd 7 fokstieren; 1 slachtdier; 89 kalf- en melkkoeien 450850; 67 varekoeien e.a. 350576; 75 vette koelen; 19 pinken 240 400; 260 nuchtere slachtkalveren; 11 vette schapen; 89 weldeschapen 60-80: 3 zeugen. 116 mestvarkens 6585; 250 biggen 45—^5; 12 paarden; 2 veulens; 12 bokken en gelten. Alles matig. LEIDEN, 11 Febr. Kaasmarkt. Aange voerd 26 partyen. 22 partyen Goudse kaas le soort 166171; 4 partyen Leidse kaas le soort 157 per 100 kilo. Handel matig. IJMUIDEN. 11 Febr. KW 67 f.5320; KW 92 f. 510; KW 21 f 880; KW 94 f 250; IJM. 228 f. 568; IJm. 52 f. 140: LJm. 81 1'. 2928; IJm. 229 f. 1204 Aanvoer 315 kis ten. Prijzen: per 1 kg: tarbot f. 2.50; gro te tone f2.20; grote middeltong f. 2.50; kleine middeltong f. 2.85;- per 60 kg: bot f.2918: Schar f.2716; grote schol f.48 —45. middelschol f. 5443: wijting f 27 20.50; per 125 kg: kabeljauw f.120. ROELOFARENDSVEEN10 Febr. Bloe menveiling. v. d. Eerden 3441; Nansen 50; Copland 37—53; E. Eddy 44—52; Harvest 4657; Prins Carnaval 4450; Krater 3642; Sunburst 3841; Crown Imperial 2837; Zenober 27—35; Gen. de Wet 38—42; White Sail 60—95; Delicate 3039; Dubb. Tulpen 3652; L. Koster 23—28, Rembrand 4012; Helios 2931; BI. Druifjes 18—20. SCHEVENINGEN. 11 Febr. Besommla» gen. Sch. 65 f.2250; Sch. 11 f.2400; Scb. 12 f 1500 en 13 garnalcnboten met te zamen f. 330 aan verse viB.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3