Moge 50-jarige Kalwijkse gasfabriek over dreigende gevaren triomferen Raad van Alphen verliesl 2 gewaardeerde leden Boskoopse veiling had een goed 1948 Een halve eeuw voldaan en gegroeid lof steunpilaar der gemeenschap UIT DE OMSTREKEN Tegenstrijdige factoren voor Nederlandse paardenstapel DINSDAG 8 FEBRUARI Bij de herdenking van het vijftig jarig bestaan van de Katwjjkse gasfa briek gistermiddag in het kantoor van de fabriek onder grote belangstelling van autoriteiten gehouden, werd van vele zijden gewezen op het grote belang, dat de Katwljkse gasfabriek als zelfstandig bedrijf blijft bestaan en niet het slachtoffer zal worden van de landelijke concentratieplannen. Algemeen werd de waardering tot uitdrukking gebracht voor de wijze, waarop het jubilerende bedrijf steeds in staat bleek, de eisen van de tijd te verstaan en aan de ver langens der bevolking tegemoet te komen. Gemeentebestuur dankbaar voor het gepresteerde In het gebouw van de fabriek waren o.m. aanwezig burgemeester mr W. J. Woldringh van der Hoop, de wethou ders H. P. Bloot, D. J. Kleen en D. C van Leeuwen, de gemeente-secretaris D. C. O. Boekhoven, de directeur van gemeentebedrijven J, A. Blom en het uit een zeventigtal leden bestaande per soneel van gemeentebedrijven. Burgemeester Woldringh van der Hoop trad als eerste spreker op en was er dankbaar voor, dat vijftig jaar gele den het besluit tot oprichting genomen werd. Geen van de pioniers, aan wier initiatief wij dit te danken hebben, is nog in leven. Indertijd was het een vraag, of het gas niet zou worden over geslagen, en direct naar electrificatie moest worden overgegaan. Men bedenke daarbij, dat gas in die tijd uitsluitend voor verlichtingsdoeleinden werd ge produceerd. Op grond van de uit die tijd daterende uitvinding van de gloei kousjes, die men als de doodsteek voor de electriciteit en begin van grote bloei van het gas zag, werd toch besloten een gasfabriek op te richten. Dankbaar kunnen wij op de afgelopen vijftig jaar van dit bedrijf terug zien. Het bedrijf bleek verstandig opge bouwd en geieid te zijn, waardoor het rendabel bleek te maken. Niet in het minst daardoor is het een steunpilaar van de Katwljkse gemeenschap ge worden. Van overheidswege dringt men aan op concentratie der gasbedrijven, doch voor Katwijk zou dit een ramp beteke nen. Dit bedrijf heeft bewezen, in de moeilijkste omstandigheden te kunnen voldoen, zoals in de oorlogsjaren. Mede dank zij de fabriek is de bevolking door veel ellende heen gekomen. Van groot belang achtte spreker het, de mogelijk heden daartoe in eigen hand te houden. Spreker uitte dankbaarheid jegens de velen, die het bedrijf tot bloei hebben laten komen, en noemde daarbij tevens de huidige directeur, de heer J. A. Blom en het gehele huidige personeel SOMBERE TOEKOMST? De directeur der bedrijven, de heer J. A. Blom, sprak vervolgens zijn dank baarheid uit, dit jubileum op deze plaats te mogen meemaken. Juist het feit, dat eigenlijk geen 50-jarlg bestaan van de fabriek gevierd kan worden, aangezien van het oorspronkelijke gebouw niets meer over is, doch alleen 50-jaar gas levering stemt tot dankbaarheid. Hier door kon bereikt worden, dat het be drijf geheel is aangepast aan de eisen des tijds, en voldoende capaciteit bezit om de steeds groeiende behoefte aan gas te dekken. Spr. uitte dank jegens zijn voorgangers aan de hand van een korte blik in de geschiedenis van het bedrijf. Daarbij trad duidelijk aan het licht, hoezeer ook het gehele personeel aan de bloei van het bedrijf heeft mede gewerkt. De gasfabriek zag spr. als het moe derbedrijf van de gemeente, waaronder electrfciteit en waterleiding als dochters zijn gerangschikt. Als moeder jarig is, is het feest in heel het huis, en daarom delen de beide dochterbedrijven ten volle in de stemming van deze dag. Voor wat tot nu toe is bereikzijn allen dank verschuldigd aan God, die op zo onuitsprekelijk goede wijze het werk van ons mensen heeft willen lei den, en de fabriek voor de onheilen heeft witten sparen, die telkenmale weer In allerlei vorm dreigden. Wanneer wij een blik in de toekomst werpen, aldus spr. openen zich geen wijze vergezichten. Integendeel. Zul len we onze democratische vrijheden blijven behouden? Zal er mettertijd een omwenteling komen in de ener gievoorziening, oa. door vredelievende toepassing van de atoomenergie? Zal ons bedrijf misschien al voordien ten offer vallen aan het conccntratiestre- Geheel rechts boven de onthulde gedenkplaat, welke bewonderd wordt door de autoriteiten: geheel links burgemeester Woldringh v. d. Hoop, in het midden de directeur de heer J- A. Blom. Foto KruytKatwijk. Omvangrijk internationaal programma voor Leidse Sportbeoefenaars WEDSTRIJDEN TE OXFORD EN GENT. Naar wij vernemen, zullen dit jaar, in het kader van de sportuitwisselfng, de volgende contacten met Gent en Oxford worden opgenomen: 6—13 April te Oxford: hockey en tafeltennis. Ds reis zal worden gemaakt door dames- en herenploegen. De hockey- elftallen zullen worden samengesteld uit de LMHC en Zuidwijck en de t-afelten- nisteams uit de ALTC en De Sleutels. 23—30 April te Oxford: voetbal. Het ligt in de bedoeling een team, samengesteld uit de beste Leidse spelers af te vaardigen, terwijl eveneens de niet gekozen spelers van UVS I de reis zullen meemaken, zodat er tweeërlei soorten wedstrijden georganiseerd zou den kunnen worden. Een en ander hangt natuurlijk af van de toestem ming van de Leidse Voetbalbond. 2629 Mei: sportuitwlsseling met Gent. Welke takken van sport voor deze uitwisseling zullen worden ingescha keld, ls nog niet definitief bekend. Wel staat reeds vast, dat ditmaal ook Njord de tocht zal meemaken. Op Hemel vaartsdag vinden namelijk te Gent in ternationale roeiwedstrijden plaats, waaraan door Njord met twee ploegen zal worden deelgenomen. Het sluitstuk van dit omvangrijke in ternationale programma zal gevormd worden door athletiek-, tennis- en zwemwedstrijden in de maand Augus tus, eveneens te Oxford. SCHAATSENRIJDEN. Strijbis trekt de aandacht HIJ OVERTROEFDE COEN DE KONING. Op de baan van de ijsclub te Hamar (Noorwegen) heeft Marius Strybis uit Harencarspel gisteren een poging ge daan om de beroemde prestatie van Coen de Koning, die in 1906 te Davos in 1 uur 32 km 370 reed, te verbeteren. Hij is hierin ook geslaagd want hü reed in 1 urn* 32 km 660, dat is dus 290 me ter meer dan De Koning. Alhoewel het hier geen officieel we reldrecord geldt er bestaat geen we reldrecord voor 1 uur heeft Strybis toch een prachtige verrichting geleverd, die in Noorse schaatsenrijderskringen sterk de aandacht heeft getrokken.. BRIDGE. Bedrijfscompetitie De gisteravond voor deze competitie plaats gehad heb bende ontmoeting tussen S.C.L, I en de Onderwijzers eindigde in een gelijk spel. Het tweede team van S.C.L. won van de Twentse Bank met 176 tegen 137 matchpunten. As. Maandag worden gespeeld: Stad huisNRM en PTTLeidsch Dagblad. ZWEMMEN. GEMEENTEPERSONEEL GAAT STRIJD LEVEREN IN OVERDEKTE. Naar wij vernemen, zullen op Don derdagavond 24 Februari a.s. in De Overdekte zwemwedstrijden voor het gemeentepersoneel plaats vinden De wedstrijden zullen worden afgewisseld met het z.g. patroonzwemmen. KATWI/K AAN ZEE Teraardebestelling van de heer B. J. Dijkdrenth Onder zeer grote feelangstelling had Maandagmiddag de begrafenis plaats van de heer B. J.. Dijkdrenth, Aan de groeve werd gesproken door ds P. Pras, die te voren in het sterfhuis de dienst had geleid, met een woord over de ver gankelijkheid van het leven naar aan leiding van psalm 90. Namens de kerkvoogdij der Ned.Herv. Gemeente sprak daarna de heer C. Zwitser. Hij schetste de overledene als iemand, die bijzonder stipt was en steeds op zijn post als kerkvoogd. Doch dit zou bij deze groeve slechts 'n schrale troost zijn, indien het daarmede uit was. Doch de heer Dijkdrenth was op zijn ziekbed verzekerd, dat Gods oog op hem zou zijn, ook na de dood. Daarna sprak de heer C. van Tonge ren namens het bestuur van de Chr. Middenstandsver,, waarin de over ledene 23 jaar penningmeester was ge weest en nog steeds had hij met de ver eniging meegeleefd. Hij was uit een fa milie van zeevaarders en zijn kinderen zette n de traditie voort. Ten slotte sprak spr. nog een stichtelijk woord. Ds J. G. van Ieperen, die hierna sprak, deed zijn intrede juist op de dag. dat de overledene nog in gezondheid zijn functie als kerkvoogd waarnam. Zijn intens medeleven met de zaken van het Koninkrijk Gods en die van de Ned. Herv. Kerk in het bijzonder had spr. steeds getroffen. De laatste spreker was mr P. Knibbe, namens het bestuur van de Kamer van Koophandel uit Leiden. De overledene was een bescheiden man, die niet gaar ne de grote trom roerde, doch van wiens adviezen de K. v. K. ruim 15 jaren mocht profiteren Nadat was gezongen Gez. 130: 6 dank te de oudste zoon van de overledene, kapitein B. J. Dijkdrenth uit Rotter dam, namens de familie voor de be langstelling tijdens de ziekte en dezer dagen ondervonden. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens door de P.T.T. is onze plaats genoot Huig Ouwehand Pzn., stuurman KW. 138, geslaagd voor het certificaat van radio-telefonist, afd kustwacht. Gevaarlijke mijn - Voortdurend wor den door de opruimingsdienst mijnen, die bij de kust liggen, tot ontploffing gebracht. Dicht onder de kust voor Nieuw Brittenburg is er één ontdekt, die ongeveer 700 kg weegt. Wegens de grote 'ruitenravage, die 2cu ontstaan als deze tot ontploffing zou worden ge bracht, wordt daar niet toe overgegaan. Eerst zal het gevaarlijke object ver sleept moeten worden Orgelfonds In de 2de helft van Januari is het fonds voor de restau ratie van het nieuwe kerkorgel met f. 205,79 toegenomen en is nu groot f. 14.421,28. KATWIIK AAN DEN RUN Tulnbouwoverzicht Des nachts is het de laatste week winter, doch over dag is de temperatuur van dien aard, dat de enkele graden vorst geen schade aanrichten aan de nog buiten staande groente als spruiten, groene kool of boerenkool. Daardoor is de toestand eigenlijk zo, dat er van deze groente, plus de Witlof die toch ook niet be ven van de overheid? De kleine en middelgrote gasbedrijven staan vooral in dit laatste opzicht voor een don ker uitziende toekomst. Dit mag even wel nimmer leiden tot veronlachtza- ming van de belangen van het huidige bedrijf, waarin gestreefd moet blijven worden naar perfectionering. DANK IN TEGELS. De heer P. van Rijn, die ruim 45 jaar aan de fabriek verbonden is geweest, trad als derde spreker op namens het gehele personeel. Spr. was erkentelijk voor de woorden van waardering voor fabriek en personeel en hoopte dat het bedrijf nog tot in lengte van jaren zijn belangrijke taak zou kunnen vervullen. Van degenen, die van het begin af aan het bedrijf verbonden zijn geweest, zijn er nog drie in leven, namelijk A. Klein- hout, G. van Diggelen en L. Wielders, waarvan laatste'twee in de zaal aanwe zig waren. Aan deze lange diensttijden denkend uitte spr de hoop, dat de hui dige directeur het 75-jarig jubileum zou mogen meemaken. Namens het gehele personeel bood spr. vervolgens aan B. en W. een te geltableau aan, waarop een voorstel ling van de gasfabriek is gegeven. Het tableau werd vervaardigd door de Katwïjkse kunstenaar Hugo van Maa- nen. Mej. Van Vliet onthulde in de hal dit tableau, dat aller bewondering wegdroeg. Wethouder Kleen dankte namens het gemeentebestuur en prees daarbij de prettige samenwerking en harmonie in het bedrijf. Na deze toespraken werd receptie ge houden, ook de commissieleden van fabricage werden gefeliciteerd. Een 50- tal bloemstukken was aanwezig- Van 3—5 uur werd door velen gebruik gemaakt van de gelegenheid om te ko men gelukwensen. Besturen van talrijke verenigingen uit onze gemeente gaven blijk van hun be langstelling. Onder de aanwezigen wer- den opgemerkt de burgemeester van Rijnsburg, mr P. N. Höweler; ir IJ IJkema. directeur van de Leidse Licht fabrieken; de directeur van de Leidse Duinwater Mij.; de directeur van de gasfabriek te Hillegom, die uit Wasse naar, de oud-directeur van Schiedam; de directeur-president van de lichtbe- drijven te Haarlem; de vorige directeur alhier ir Adriaanse. thans te Schiedam; de directeur uit Nijkerk; de directeur uit Alphen: wel houder D v. d. Kwaak uit Leiden; de gemeente-secretaris uit Oegstgeest; de Herv. predikanten al hier ds J. J. v. d#. Krift. en ds P Pras; de Geref. predikant uit Katwijk a. d. Rijn ds H. de Valk en nog zeer veel be langstellenden. riëren in prijs van f. 8.60 tot f. 11.60, Prei f. 6.90 tot f.9.90 per 100 kg. uien staan zeer laag in prijs, beste kwali teit van f. 3.10 tot f. 4.80 per 100 kg, Boerenkool van f- 8 tot f -15, Knolselde- rie van f. 6.90 tot f. 8.40, dus ook veel te laag. In groene kool is veel variatie in die kwaliteit, en, logisch, dan ook in de prijs, deze varieert van f. 6.80 tot f24.50 per 100 kg. In 't algemeen ^zijn de uitkomsten voor de tuinders 'zeer. onbevredigend. JUBILEUM DAMCLUB De Katwijkse Damclub herdacht gis teravond op feestelijke wijze haar 15- jarig bestaan. In 1934 opgericht, liep het de eerste jaren nog niet erg vlot, maar na een paar jaar zat er de groei, dank zij de activiteit van de heer De Haffi, thans hier niet meer woonacn- tig, goed in. Maar de oorlog bracht, zoals in zovele verenigingen de moeilijkheden, maar daarna kwam de oude geest weer boven en het ledental had weer spoedig de 30 bereikt. De am bitie was er, de goede geest onderling liet niets te wensen over. een clublokaal kon de vereniging weer over beschik ken en onder het genot van een heer lijke sigaar, de nodige tractaties, enz., werd dan gisteren het derde lustrum gevierd. Het gezelschap Steenvoorden zorgde voor het luimige gedeelte. KATWIJK Burgerlijke Stand Geboren: Hulbertje d. van A. Guljt en C. van der Plas; Petro- nella, d. van F. G, van der Mark en T Kuljt; Cornells Arle, z. van G. van Duijn en A, van Duijvenbode; Jan Pleter, z. van J. de Graaf en E van der Weg; Bouwe, z. van B. van Beelen en M van Duijn; Neetje, d. van G J. van Welie en P. van Duijn; Arle Nico, z. van A. Kuljt en J. van Beelen; Willem, z. van C. van Velzen en T. Guljt; Ablgaël, d. van J. van Duijn en A. de Jong. Ondertrouwd: J. Guljt en J. Bonefaas; C- Duindam en M. W. Otte. Getrouwd: J, Dijkhuizen en I. Vooijs; N, de Vreugd en A. Hoogerdijk; M, Ros en M van der Bent; D. de Boer en K. Schaap. Overleden: B. J. Dijkdrenth, 72 Jaar, geh. met C. Spaanderman; K. van der Plas, 82 jaar, wednr. van W. Krijgsman; L. Hasenoot, 2 jaar. LISSE Rijkstuinbouwschool Tot leden van de commissie van toezicht op de Rijks tuinbouwschool te Lisse zijn benoemd mr W. H J. M. Lambooy, burgemeester van Lisse, en J. Heemskerk te Sassen- heim- l/NSBURü JONG HERVORMDEN. Gisteravond kwamen de Jong Herv. in de maandelijkse vergadering bijeen in de consistorie van de Kleine Kerk aan de Brouwerstraat. Ds H. J. H. Burgy opende. De heer J. Vink van Katwijk a. Zee, had als onderwerp „Jeugd en Ontkerste ning". Aangaande de ontkerstening gaf hij een historische inleiding. Hierna sprak hij over de jeugd, welke behoefte heeft aan leiding ook wat betreft de vrije tijd besteding. Aan het einde van zijn onderwerp werden vragen gesteld, welke door de spreker werden beant woord- Os Burgy dankte de spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting, waarna de heer Vink met dankgebed sloot. Rijkspostspaarbank Op het rijks postkantoor alhier is door 190 personen f. 8234.28 ingelegd en aan 53 personen f. 2.721.67 terugbetaald. SASSEN H El M Ten huize van de heer De H„ aan de Hoofdstraat, geraakte doordat een droogrekje tegen de kachel viel, enig wasgoed in brand. De gealarmeerde brandweer, die sipoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. VOORSCHOTEN TONEELUITVOERING K.A.B. Gisteravond eaf de K.A.B. in de grote zaal van het Bondsgebouw voor de le den en genodigden een toneeluitvoering. Door de toneelvereniging van de Leidse K.A.B. werd opgevoerd het speciaal voor de K A B. geschreven jubileumstuk „Het begon zo" van Jan Muller. De avond werd geopend door de voorzitter der af deling de heer Nic. Lamboo, die de volle zaal hartelijk welkom heette en in het bijzonder de heren geestelijken, de heer Lansink uit Oldenzaal. die voor een pro pagandistisch woord was uitgenodigd en de heer Van Seggelen, oud-hoofdbe stuurder. Hierna kreeg de heer Lansink het woord. Zonder ook maar één mo ment naar zijn woorden te moeten zoe ken heeft deze de aanwezigen als con trast tegenover het toneelspel een boei ende uiteenzetting /gegeven van al het geen de K.A.B. tot lieden toe heeft we ten te bereiken. Wie daarna het toneelspel met aan dacht volgde, dat door de spelers le vendig en natuurlijk werd uitgebeeld, moest wel onder de indruk komen van de geweldige vooruitgang, welke bereikt is. Het stuk speelde in 1891 in een fa- brieksdorp. waar ellendige toestanden onder de arbeiders bestonden. De Ency cliek van Leo XIII „Rerum Novarum" is daar het beslissende ogenblik van ommekeer. Met een hartelijk en langdurig ap plaus toonde het publiek zijn dankbaar heid- Verheugd over de geslaagde avond sloot de heer Lamboo daarna met de Chr. groet. Ir J. Snijder directeur van gemeentewerken De gisteravond gehouden raadsver gadering te Alphen bracht twee ver rassende verklaringen van raadsleden mee: dat zij hun zetel ter beschikking stelden. De heer J. Sprey Thzn., lid van de raad namens de C.H. en wet houder van financiën: die onlangs te kennen had gegeven van die laatste functie afstand te willen doea, op grond van toegenomen werkzaamhe- en 'r> eigen bedrijf, gaf te kennen, op medisch advies ook ziin raadszetcl ter beschikking te willen stellen. Voorts deelde de heer L. C. Sloot jes, die twee jaar geleden door een vriezen zal omdat d-eze flink afgedekt zitten, zoveel wordt aangevoerd, dat de prijzen der eigenlijke winterproducten er danig onder lijden Grove peen en uien zijn haast niet te verkopen. Kroten gaan vrij slecht, de sluitkoolsoorten gaan mede erg traag en de kwaliteit gaat geregeld achteruit; ook de prijzen van deze groente hebben hieronder te lijden en het is momenteel zo, dat al leen Spruiten en Witlof een behoor lijke prijs opbrengen. Nog steeds is het Duitsland, die het leeuwenaandeel van de export voor zijn rekening neemt. Waspeen bleef stabiel in prijs, dat wil zeggen, steeds aanmerkelijk te laag, 1ste soort f.8 tot f. 13,20, 2de soort f6 tot f- 7.10, Spruiten van f30 tot f. 52 per 100 kg, Rode en gele va- Rekening houden met sterke daling De Stichting voor de Landbouw meldt: ,,De paardenstapel van Nederland vertoont van 1934 tot 1947 een regelma tige stijging, waarbij de laatste jaren van de oorlog een begrijpelijke uitzon dering vormden In 1934 had ons land 221.000 paarden van drie jaar en ouder; in 1947 bedroeg dit aantal 269.000 stuks. In het jaar 1948 was dit cijfer terugge vallen tot 250.000 stuks. Het aantal dek kingen van merries was de laatste jaren Aangedrongen op kwaliteitsverbetering Maandagavond hield de Coöp. vereni ging „De Boskoopse Veiling in het vei linggebouw haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. de Jong, opende deze 33e jaarvergadering met een hartelijk welkom en zeide voorts o.m.: Het jaar 1*948, dat achter ons ligt, kan zeer zeker voor de vereniging als een bijzonder jaar aangemerkt - worden, Allereerst denken Svij aan hem, die 32 jaar lang, de leiding aan dit bedrijf als voorzitter heeft gehad. Het is ons. een groot genoegen dat wij hem als ere voorzitter steeds nog in ons midden hebben. Het was voor mij geen gemak kelijke opgave om deze plaats in te ne men. Hij vervolgt: De keuze van de nieuwe veilingmeester de heer Plezier, ls gebleken een goede te wezen, de sa menwerking tussen aanvoerders en kopers is voortreffelijk. De heer Plezier heeft zich in korte tijd in het veilingwe zen weten in te werken, wat een groot belang is voor de vereniging. Wat do financiën over het afgelo pen jaar betreft, deze zijn voor de vereniging goed te noemen. Was de begroting gebaseerd op f. 250.000—, de werkelijke omzet bedroeg ruim f. 290.000.—. Is het resultaat voor de veiling goed te noemen, anders staat het met de meeste bedrijven; wij hebben onze vei- llngbrieven maar na te zien om te con stateren, dat de gemiddelde prijs heel wat lager ligt dan in het voorgaande jaar. De sociale lasten alsmede de be lastingen zijn ook een zware zorg voor de bedrijven en ook de veiling deelt hier ook rijkelijk in mee. Hoewel er reeds in de afgelopen zomer stemmen zijn op gegaan, om weder terug te keren naar de 75% kweek-oppervlakte, geloof ik dat dit voor Boskoop funest is, cjat hier in de afgelopen oorlog vele kassen zijn verkocht naar elders, zodat hier al te veel gesaneerd is voor de vei ling. Aangenomen kan wel worden dat een eventuele Inkrimping dit jaar niet aan de orde komt, daar eerst afgewacht- dient te worden hoe of de Benelux in 1950 zal werken. Wat de toekomst voor dit jaar zal wezen, de verwachtingen in deze zul len we niet te hoog moeten aanslaan. Hoewel er reeds een mooie export is naar Engeland en ook heel wat bloe men naar verschillende andere staten gaan, is steeds ons oog gericht naar het Oosten. Duitsland hebben wij dringend nodtig voor onze producten en hoewel het slot van de deur is, is het moeilijk hem verder open te wrin gen. Het kweken van kwaliteit zal een eerste zorg moeten zijn. De Boskoopse veiling heeft reeds een goede naam op dit gebied; laten wij dit hoog houden en nog verder opvoeren. Was de samenwerking tussen de ko per en de veiling altijd heel goed ge weest de afgelopen zomer heeft er zich, door het drijven van zekere elementen, een conflict doen ontstaan, wat een staking van 7 dagen ten gevolge" had. Dit heeft wederzijds grote offers gekost. Ik meen ook wel te kunnen zeggen dat na deze ongewenste staking een betere verstandhouding is ontstaan tussen de veiling en kopers beiden. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer C. Bulk. bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f. 44.637.54 en de uitgaven f. 44.29956, alzo een batig saldo van f. 337.58. Uit het verslag van de veilingmeester stip pen wij aan, dat in 1948. 238 veilingen zijn gehouden met een totaal jaaromzet van f. 290.090.79. Op 11 z.g. beshulstvei- lingen is ongeveer 40.000 kg. hulst aan gevoerd en 1000 bomen. Op deze dagen ls ook 4000 kg. coniferengroen de klok gepasseerd. De prijs der "hulst overtrof over het algemeen de verwachting, ge zien de grote voorraad in deze periode. De grootste dag-omzet van het gehele jaar was 15 Dec., toen voor f. 7.849.48 aan beshulst werd geveild. Namens Commissarissen bracht de heer W. P. Ravestein verslag uit om trent boeken en bescheiden van pen ning- en veilingmeester, die in orde waren bevonden. Tot bestuursleden werden herkozen de heren J. de Jong en D. van Wijk Az. en tot commissaris de heer Jac. Verboom. De begroting voor het jaar 1949 werd wederom vastgesteld op f250.000.—. Een voorstel van het bestuur om de contributie van f.150 op f.3 te bren gen werd mede goedgekeurd. Tot slot deelde de voorzitter mede, dkt 3/4 v> terugbetaald zal worden van de ingehouden veilingskosten. Na een uitvoerige rondvraag, waarin de vragers zeer ten genoege, door de voorzitter werden beantwoord, volgde sluiting. reeds aan het dalen; van 1946 op 1947 zelfs vrjj aanzienlijk. De cijfers van 1948 zijn nog niet be kend, maar er wordt wederom met een sterke daling rekening gehouden, zo danig zelfs, dat sommigen van oordeel zijn zich aan de veilige kant te hou den, indien zij een daling van 25 aannemen. Kan men uit deze cijfers conclusies trekken ten aanzien van de toekopistige Ontwikkeling van de paardenstapel, en zeggen deze conclusies iets omtrent de verhoudingen van vraag en aanbod- in de toekomst? Deze vragen heeft de Paardencom- mlssie van de Stichting voor de Land bouw zich gesteld. Het antwoord op de eerste vraag is niet moeilijk. Als er nu minder paarden zijn en als het aantal dekkingen in 1948 nog sterk verminderd is, lijdt het geen twijfel, of de. paarden stapel zal in de eerste jaren aanzienlijk teruglopen. De tweede vraag echter is moeilijker te beantwoorden. Zal deze vermindering tot gevolg hebben, dat er binnen afzienbare tijd niet meer van een overschot, maar van een tekort aan paarden sprake zal zijn? De Paardencommlssie was van oordeel, dat een antwoord op deze vraag zelfs onmogelijk is. Er zijn immers zoveel factoren, welke invloed uitoefenen op de ontwikkeling van vraag en aanbod, en welke men niet kan voorzien, dat men zich geen idee kan vormen over de toekomst. Er ls berekend, dat een uitbreiding van het aantal tractoren met 3.000 per jaar de behoefte a°n paap - i stuks vermindert. Nu is 3.000 tractoren per jaar vrijwel het maximum, dat Ne derland kan invoeren. Volgens de in ventarisatie 1947 bedroeg het totale aantal paarden 363.000 stuks. De in ventarisatie 1948 wees uit, dat er 330.000 paarden waren. Er is berekend, dat bij de inventarisatie 1949 zal blij ken, dat het totale aantal paarden 286.000 zal bedragen. In deze jaren ziet men dus een vermindering van resp. 33.000 en 44.000 stuks, aanzienlijk meer dan 9.000. Zo bezien dreigt dus een tekort. Daartegenover moet men echter ook in het oog houden, dat niet alleen het gebruik van tractoren de behoefte aan paarden beïnvloedt Men moet zich ook afvragen, hoeveel de behoefte aan paarden voor het vervoer verminderd is en verminderen zal door het toene mende gebruik van de vrachtauto. Er worden thans reeds veel minder paarden gebruikt voor het vervoer. Zal dit nog verder gaan? Men kan thans constateren, dat er weer concurrentie komt bij het vrachtautovervoer. Dit heeft uiteraard invloed op de prijzen en dit kan op zijn beurt weer de toe name van vervoer per vrachtauto be vorderen. Het is onmogelijk enige verwachtin gen voor de toekomst uit te spreken. Door de zeer lage prijzen van de paarden is de animo voor de fokkerij zeer sterk verminderd. Het is een groot belang, dat de paardenmarkt weer gezond wordt. Het geven van advies, hetzij in positieve, hetzij in negatieve zin. het aansporen dus tot uitbreiding of beperking van de fok kerij, acht de Paardencommissie ni"t verantwoord, daar de fac/oren. weike de paardenmarkt kunnen beïnvloe den, veel te onzeker zijn. groep onafhankelljken candidaat was gesteld en als zodanig gekozen, mede teruggekeerd te zijn tot de K.V.P., op grond waarvan hij zijn zetel beschik baar stelde. De heer Sprey wordt volgens de can- didatenlljst opgevolgd door de heer J. Wassenaar en de heer Slootjes door de heer C. Koren. Burgemeester Schokking memoreerde in zijn Nieuwjaarsrede o.m. het sneuve len in Indonesië van de Alphenaar Jan Rijswijk. De woningnood bleek een ster ke belemmering te zijn voor de bevol kingsaanwas. die slechts 246 bedroeg, en daardoor het inwoneraantal bracht op 21.539. Het aantal vertrokken personen bleek groter te zijn dan de nieuwe ves tigingen, terwijl een verhoudingsgewijs Taag geboortecijfer werd geconstate?rd. Men bedenke daarbij, dat in 1948 slechts 13 woningen gereed kwamen. Dit zal in 1949 tenminste 114 bedragen. In 1949 zal de verwezenlijking van het uit breidingsplan met kracht worden be vorderd. Het is thans ten departemeate in onderzoek. Het rapport van het ero- 'minisch-technisch instituut is dezer da gen 'te verwachten. Over goed twee maanden kan het voorontwerp van de nieuwe Rijnovergang ter beoordeling aan de raad worden voorgelegd. De gas fabriek wordt in ontwikkeling geremd door de landelijke concentratiegedachte. Spr. wijdde woorden van waardering aan het werk van de heer Sprey als wet houder van financiën en voorzitter van de raadscommissie voor de financien. D heer A. F. Ruyssenaars beantwoord de namens de gehele raad deze toe spraak van de voorzitter. De heer G. Nijman wees op de twintig urgentiegevallen van schoolbouw in deze gemeente .en betreurt, dat de openbare school in de Schoolstraat niet als ur gentie-klasse één is geclassificeerd. Op een vraag van de heer Hounout deelde de voorzitter mede. dat het niet in de bedoeling ligt de subsidies aan de muziekverenigingen afhankelllk testel len van het ledenaantal. Deze bepaling werd abusievelijk vermeld. Een uitvoerig debat ontwikkelde zich naar aanleiding van de overname door de gemeente van de Kerkvaartsweg, Het blijkt, dat het bestuur van de Droogge maakte Polder pertinent weigert, het on derhoud te verzorgen of een vergoeding aan te bieden bij overname van de on derhoudsplicht door de gemeente. Bij de behandeling van het Vborstel tot inrichting van een demonstratie ruimte van de water- en lichtbedriiven zag de heer J. v. d. Berg gaarne de plaatselijke neringdoenden volledig in geschakeld- De heer C. Verduvn betwij felde het nut van een dergelijke demon stratieruimte en voorzag een strop. Bij het voorstel om de gaspriis op nieuw met twee cent ner kubieke me ter te verhogen beDleittc de heer A. Groeneveld een verlaging van bet vastrechttarief. Ook de heren Geerlof ën Ruyssenaars bepleitten tegemoetko mingen aan de minst draagkrachtige^ Een en ander zou eveneens bii de in voering van een nieuw vastrecht-ta rief te regelen zijn. De voorzitter verklaarde, dat ver andering van het vastrechttarief reeds in studie is. De voorgestelde verhoging, nodig wegens afschaffing van de re- gerinjrssubsidies on kolen, moet gezien worden als deel van de algemene ver hoging der goederenprijzen. Het voor stel werd ten slotte aanvaard. De heer Nijman bleek niet tevreden te zijn over de wijze van oproeping van sollicitanten voor de functie van direc teur van gemeentewerken, ook niet na dat de voorzitter een vevredigende ver klaring had afgelegd. De voorzitter merkte op, dat het een lid van de raad niet past. de juistheid van een verkla ring van de voorzitter in twijfel te trek ken. De heer ir J. Snijder, adjunct-direc teur van gemeentewerken te D°r" drecht. werd ten slotte met 15 van dc 17 stemmen in deze functie benoemd. Het voorstel inzake het partieel uit breidingsplan van Aarlanderveen werd aanvaard. Evenzo het voorstel tot het ^psrh'khaar stellen van een crediet van f 141.000— in verhand met het aan'eg- gen van een voorionige industrieweg '*n Plan West. Verschillende leden uitten I hu-, tevredenhe'd over dit voorstel Tot «lot volgde de reeds gememoreerde verklaring van de heer Slootjes, dl# I woorden van dank voor zijn werk aan hoorde van de voorzitter en de heer 1 Dekker.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6