Herv. Synode en de Indonesische kwestie PANDA OP DE Het proces Kravchenko mist de grote stijl die velen verwachtten ommunistische zaak tot dusverre niet versterkt Ds H. J. F. Wesseldijk vond in Amerika begrip voor het Nederlandse standpunt HOEST VAN MEVROUW MAQUISTEN Radio-programma 87ste Jaargang» LEIDSCH DAGBLADDinsdag 8 Februari 1949 Tweede Blad No. 26612 (Van onze Parijse correspondent) Na een twintigtal der circa honderd getuigen in zes zittingen gedurende on geveer 35 uur te hebben aangehoord, is de vraag misschien gewettigd, welke re sultaten het proces Kravchenko tot dus verre heeft gehad en welke men er in de toekomst nog van mag verwachten. Alvorens een poging te ondernemen om een antwoord te formuleren is het naar wij geloven, raadzaam er nogmaals op te wijzen, dat deze rechtzaak twee aspecten heeft, die men goed doet wel te onderscheiden: juridisch is de vraag, of Kravchenko het boek zelf heeft ge schreven, of dat deze vroegere Sovjet functionaris gelijk de mysterieuse Sim Thomas in „Les lettres frangaises" be weerde,, niet meer is dan een ongelet terde pion op het Amerikaanse schaak bard der contraspionnage. De politieke betekenis van het proces overtreft na tuurlijk ver de aanleiding: het gaat er om of de gruwelijke, mensonterende fei ten die in Kravchenko's boek staan op getekend door bewijzen of getuigenissen zijn te staven. Ten aanzien van het eerste punt kan men wel vaststellen, dat, psychologisch beschouwd, Kravchenko het in hoge mate waarschijnlijk heeft gemaakt, dat hij inderdaad schrijver is van zijn boek. Men herkent hem er in. in de stül en in de vorm. Maar die subjectieve herken ning vormt natuurlijk nog geen juri disch bewijs. Kravchenko heeft enkele malen toegezegd, de rechter het origi nele manuscript van zijn boek over te zullen leggen. Dat is tot dusverre echter nog niet gebeurd. Als hij met zijn eigen handschrift aan komt dragen, dan is het voor de tegenpartij natuurlijk niet lastie te insinueren, dat dit „getruqu- eerde" bewijsstuk naar het Amerikaanse origineel is vervaardigd. Een onaan vechtbaar bewijs zal men zelfs het ma nuscript derhalve niet mogen noemen. De communisten voelen echter heel goed, dat de oorspronkelijke lezing over de „analphabeet Kravchenko" niet te handhaven is. Een der intelligentste communistische getuigen, de redacteur van de Humanité. Pierre Courtade, heeft aan het begin van het proces in dit ver band een interessante veronderstelling gedaan. Hij wilde dan wel erkennen dat verscheidene fragmenten vaji het boek de hand van Kravchenko verrieden, maar die fragmenten zijn, aldus Cour tade, aangevuld met ander vervalst ma teriaal en uit het geheel is, volgens het Amerikaanse procédé der „re-writing" het vermaarde boek gewrocht. Een Ame rikaanse expert zou dus, zoals dat bij de publicatie van memoires van staatslie den en bevelhebbers in de V.S. zeer ge bruikelijk is, de stof in een journalis- tiek-literaire vorm gegoten hebben en aangepast aan de smaak van het mo derne publiek, Volgens deze hypothese zou enerzijds de virtuose schrijftechniek van een debuterend schrijver zijn ver klaard, en anderzijds de on-Russische mentaliteit van dit geschrift, waarop verschillende tegenstanders van de auteur hebben gewezen. Deze vernuftige verklaring zou men dus een compromis kunnen noemen tussen de oorspronke lijke lezing van Sim Thomas en het standpunt van de schrijver, die volhoudt zijn boek van de eerste tot de zeshon- derdzoveelste bladzijde geheel zelf en zonder bijstand van anderen geredigeerd te hebben. Hoe dit zij, zolang de communisten in plaats van met hypotheses, niet met degelijke bewijzen komen, kan men ver vrachten dat zij de partij verliezen: want het is immers aan hen. om de be wering waar te maken, dat Kravchenko zijn boek niet zou hebben geschreven. Vanuit de politieke gezichtshoek be zien staan de communisten er na twee weken nauwelijks sterker voor. Hun ge tuigen toonden zich tot dusver bijna al len ver onder de maat. Er was er nog niet een, die Rusland anders dan met de ogen van de welwillende tourist be keken had. Een enkeling hunner was de Russische taal meester, maar die enke ling was dan weer nooit in de Sovjet- Unie geweest De Amerikaanse commu nist Kahn gaf een kundig betoog over spionnagemethoden, waarvan hij een diepgaande studie moet hebben ge maakt, doch met het proces had dit ex posé slechts heel in de verte wat. uit te staan. Kahn erkende tevoren trouwens ruiterlijk, dat hij geen benul van de kwestie had, die de Franse rechter tot een oplossing had te brengen en van een collega-landgenoot Sim Thomas had hij werkelijk nog nooit gehoord: mister Kahn had overigens de reis New York— Parijs niet helemaal vergeefs gemaakt., merkte snedig Kravchenko's raadsman, mr Izard op, want hij bewijst de wereld, dat een Amerikaan blijkbaar zonder ri sico's van zün communistische gezind heid kan getuigen. De bewering van het tegendeel dient „Les lettres frangaises", zo men weet. tot verklaring van de af wezigheid van de geheimzinnige Sim Thomas Het meest genuanceerde, en daarom verstandigste betooe van communisti sche zijde is, lijkt mij tot. dusver, uit de mond van het ultra-linkse lagerhuislid Z iliac us gekomen. Deze deed althans geen onwaardige pogingen om het over stelpend materiaal van Kravchenko's boek en zijn getuigen mensen op wier gezicht het leed te lezen was met wat drogredenen en een licht gebaar weg te vagen. Hij erkende de rampspoed, die het Sovjetregiem over duizenden en dui zenden gebracht had. maar dit leed is3 historisch gezien, niet zinloos, aldus verklaart hij: Rusland zal minstens der tig jaren nodig hebben om op een trap van Westerse beschaving en democra tisch denken te komen. Het was een me ning, die voor discussie vatbaar is, en welke getuigde van veel gemak in het waarderen van het leed der medemen sen. maar men gevoelde althans hier te genover een man te staan, die althans iets aan waarheidsliefde bezat en die van goeden wille was. Dit is namelijk het treurigste en meest teleurstellende in dit gehele proces: het algeheel gebrek aan oprechtheid, aan waardigheid, en aan morele moed om voor een eigen overtuiging uit te komen. Wanneer men thans reeds uit dit proces een les zou willen trekken, dan zou het, geloof ik, wel deze moeten zijn, dat er met de, apostels van de kwade trouw geen gesprek te voeren is. Er zijn mensen, die hadden verwacht en gehoopt, dat deze rechtzaak uit zou groeien tot een modern drama in de klassieke zin des woords tot een ver heven, geestelijk spiegelgevecht tussen twee wereldbeschouwingen, waarvoor millioenen mensen bereid zijn en waren hun leven te offeren. Die manifestatie had van een epische grootheid kunnen zijn. Doch wat men in de houding van het overgrote merendeel der getuigen en advocaten miste, dat was het geloof in een beginsel, een eerlijke overtuiging. De laster verdrong zo het argument. Het proces Kravchenko valt ten offer aan het onheil van deze tijd: de moderne propaganda. Maar misschien deed men verkeerd te geloven, dat een civiel be ledigingsgeding zich tot een geestelijk niveau verheffen kon Misverstanden konden worden weggenomen De president van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, ds H. J. F. Wessel dijk, keerde de afgelopen week uit de Verenigde Staten in Nederland terug. Zoals bekend, was hi.1 met de secretaris dr E. Emmen, door de Synode afgevaar digd om informatie te verstrekken aan de Amerikaanse kerken, verenigd in de Federal Cquncil of Churches, betreffen de het standpunt der Synode in het In donesisch vraagstuk, toen in Nederland bekend werd, dat in kringen van kerk en zending in Amerika daaromtrent mis verstanden gerezen waren. De komst, van de afgevaardigden der Synode bleek, naar ds Wesseldijk thans verklaarde, in de leidinggevende krin gen der Amerikaanse kerken zeer ge waardeerd te worden. Begrip kon worden gewekt voor het standpunt der Synode uiteengezet in haar verklaring van 14 Januari jl-, waar in de Synode o.a. zegt de eigen verant woordelijkheid van de overheid te res pecteren en niet anders te kunnen doen dan de verklaring van de regering ern stig te nemen. Voorts. <jat het herhaal de politioneel optreden geen stap terug betekent in kolonialisme of imperialis me, zoals velen in Amerika geneigd zijn te denken, doch naar de mening van de regering de enige weg is om de -«ïsreven belofte van onafhankelijkheid voor de Indonesische volkeren te ver werkelijken en om' te voorkomen dat een toestand van rechteloosheid en chaos de vrijheid der volkeren illusoir zou ma ken Uiteengezet werd opk hoe zeer de Sy node -evenals de regering zelf overigens het. betreurt, dat de weg van een her nieuwd politioneel optreden gegaan moest worden, omdat hij naar het inzicht der regering de enig openge bleven weg was. die tot het bovenge stelde doel kon voeren. De uiteenzettingen der afgevaardig den voorkwamen dat misverstanden, als gebleken in de motie, aangenomen ter vergadering van de Foreign Mis sions Conference, ook zouden zijn ont staan in de vergadering van de Fe deral Council of Churches, welke een dag na de aankomst der afgevaardigden gehouden werd en waar een motie over de Indonesische kwestie werd aangenomen, die van veel meer begrip getuigde. Bij de ontmoetingen bleek, aldus ds Wesseldijk, hoe groot de goodwill is, die de Nederlandse kerken in Amerikaanse kerkelijke kringen hebben, niet in het minst door het feit. dat in Augustus 1948 de Assembly van de Wereldraad van Kerken te Amsterdam werd gehouden, waardoor o.a. veel Amerikaanse kerke lijke afgevaardigden Nederland en de Nederlandse kerken leerden kennen. De president en secretaris der Synode werden te Washington door de Neder landse ambassadeur, dr v. Kleffens, ont vangen, bil wie zij de lunch gebruikten. Aandr&ng werd geoefend door een aantal leidinggevende figuren uit de Amerikaanse kerken, dat de Nederland se afgevaardigden nog langer in de Ver enigde Staten zouden blijven ter voor lichting van de kerken. In verband hier mede werd besloten, dat dr Emmen nog enige weken in de Verenigde Staten zou blijven. Róde Hoestpoeders van Mijnharde Doos 4* Vele tennissterren uitgenodigd voor internationaal toumooi te Noordwijk Mede in verband met het 50-jarig ju bileum van de Ken. Ned. Lawntennis bond zal het internationaal tournooi, dat van 31 Mei t.m. 6 Juni te Noord- wijk gehouden wordt, dit jaar een bij zender sterke bezetting krijgen. Het is, voor het eerst sinds 1928, „erkend", het geen zeggen wil, dat gedurende de tour- nooi-öagen geen Davis Cup wedstrijden plaats zullen hebben. Voorts valt het uit hoofde van zijn erkenning buiten de regeling, die de vergoeding van onkos ten beperkt tot acht tournooien in to taal per seizoen. En dit vergroot van zelfsprekend de aantrekkelijkheid van een „erkend" tournooi voor de deelne mers. Door bemiddeling van de betrokken benden zijn ongeveer veertig bekende buitenlandse cracks, heren en dames, uitgenodigd voor het tournooi te Noordwijk. De lijst ziet er als Volgt uit: mevr. Weiss, Merea, Russell en Weiss (Argentinië)mevr. Bolton, me vrouw Hopman, Bromwioh, Hopman, Harper, Sedgman en Sidwell (Austra lië) mej. De Bcrman, mevr. De Meu- lemeester, Washer en Peten (België); mevr. Bostock, mej. Gannon, mej. Quertier, mevr. Menzies, mej. Sloabing, Mottram en Paish (Engeland); mevr. Landry. Borotra, Bernard en Abdessa- lam (Frankrijk), mevrouw Straubcova, mej. Miscova, Cernik en Drobny (Ts.- Slowakije); Pallade en Mitic (Z.-Sla- vië), mevr. Summers, mevr. Muller, Stungess en Fannin (Z.-Afrika), Ber- gelin, Johansson en Fornstedt (Zwe den) mevr. Bossi, Cucelli en del Bello (Italië); mevr. Kc-rmoczy, Asbobh en Stoipa (Hongarije), Misra (India); Ul- rich en Nielsen (Denemarken)Roquet- te (Portugal) en Sxavost (Spanje). Voorts is aan de Amerikaanse ten- nisbond gevraagd een sterke ploeg van vier dames en vier heren af te vaardi gen. Het is natuurlijk niet met zeker heid te zeggen, dat al deze uitnodigin gen zullen worden aangenomen. Maar dat op een groot percentage gerekend mag werden staat, mede in verband met de sympathieke houding, welke de buitenlandse bonden tegenover Noord- wijk aannemen, wel vast. TAFELTENNIS Te Stockholm werden Amerika en Hongarije wereldkampioen De landenwedstrijden van de wereld kampioenschappen tafeltennis te Stock holm eindigden gisteravond. Het da mes-kampioenschap werd veroverd door Amerika, dat in de finale Engeland met 3—1 sloeg, terwijl de heren-titel ten deel viel aan Hongarije door een 54 zege op- Tsjecho-Slowakije in de eindstrijd. Nederland (heren) boekte een onver wacht fraai succes, door cp de vijfde ■plaats in greep B te eindigen. Onze da mes wisten de prestatie van de heren niet te evenaren: zij bezetten in haar groep de zesde plaats. Vandaag wordt een aanvang gemaakt met de wedstrijden om de persoonlijke titels. Hier volgen de eindstanden: Dames: Groep A: 1. Amerika 7 pnt.; 2. Hon garije 6 pnt,; 3. Tsjecho-Slowakije 5 p.; 4. Schotland 4 p.; 5. Joego-Slavië 3 p.; 6. Nederland 2 p.; 7. Denemarken 1 p.; 8. Noorwegen O <p. Groep B: 1. Enigeland 6 p.; 2. Frank rijk 5 p.; 3. Oostenrijk 4 p.; 4. Wales 3 p.; 5. Zweden 2 p.; 0. Italië lp.; 7. Fin land 0 p. Heren: Groep A: 1. Hongarije 7 p.; 2. Ameri ka 6 p.; 3. Frankrijk 5 p.; 4. Joego-Sla- vië 4 p.; 5. Wales 2 p.: 6. Luxemburg en Noorwegen 1 p.; 8- Finland 0 p. Greep B: 1. Tsjecho-Slowakije 9 p.; 2, Engeland 8 p.; 3. Zlweden 7 p.; 4. Oostenrijk 6 p 5. Nederland 5 p.; 6. Italië 4 p.; 7. Zwitserland 3 p.; 8. Bra zilië ,2 p.: 9. Denemarken 1 p.; 10. Schotland 0 p. WEDSTRIJDEN IN DE CADICLUB. Op 16 en 23 Februari zullen onder auspiciën van de Algemene Leidse Ta feltennis Club in de Cadiolub onderlin ge wedstrijden voor het garnizoen Lei den worden georganiseerd. De „Royal Sovereign", het 29.000 ten metende slagschip dat Engeland in 1944 aan Sovjet-Rusland in bruikleen gaf, is in het moederland teruggekeerd om gesloopt te worden. Met de Russische naam „Archangel" nog op de steven, passeert het machtige schip hier de beroemde brug over de Firth of Forth om direct daarna het anker uit te werpen bil de sloperij van Thomas Ward. „Treffers" (R.A.veen) De uitwed strijd van het le team tegen Netbal I (Den Haag) le kl. leverde een 10—0 overwinning op voor Treffers. Het 2e team kreeg" de afgelopen week een druk programma te venverken. Eerst 'n uit wedstrijd tegen Sleutels III, wat een 6-4 overwinning werd en Vrijdagavond' de thuiswedstrijd tegen Wilskracht I (Noordwijkerhout). De gasten konden het niet verder brengen dan een over winning in het dubbelspel, zodat de uitslag werd 91 voor Treffers. Uitslag Sleutels IV—1Treffers III 4—6. Ook in Hoogmade schijnt, tafeltennis vaste voe4 aan wal gezet te hebben. Zondag werd de vriendschappelijke wedstrijd Hoogmade I—Treffers TV (28) ge speeld. R.K.L.T.V. „De Sleutels" Uitslagen competitiewedstrijden Heren: 2e kl.: Sleutels IDDS 2 9—1; Sleutels II—SBS I 8—2; Sleutels II— PVSB I 10—0; 3e kl.: Sleutels III— Treffers II 46; Sleutels IVTreffers III 4—6. Dames: Sleutels IISBS I 82; Sleu tels I—HBS I 5—5; Sleutels IV—ATTC I 1—9. Maandag as. zal er een massakamp plaats vinden tussen ALTC en De Sleu tels, in het clublokaal van ALTC. Competitie Leidse Schaakbond SPANNING BIJ NOORDWIJK—L.S.G. II. Hoewel er niet zo veel meer voor beide ploegen op het spel stond, heb ben Noordwijk en L.S.G. II gistel-avond gestreden tot de stukken er af vlogen! Noordwijk kwam volledig aan de start, L.S.G. II had enige invallers, die echter allen voor een winstpuntje hebben ge zorgd! De einduitslag is nog niet defi nitief bekend, maar het staat voorlopig 3 V£21,& voor L.S.G. II, met een gerede kans, dat de einduitslag een 5%4te overwinning voor de Leidenaars zal worden. De gedetailleerde uitslagen waren L. W. Turk (Noordwijk)C, Kuilman (L.S.G. II) 1—0, P. Bedyn—mr A. G. de Blécourt tete, J. Hoogeveen—M. M. Segaar afg., G. J. M. MarijtJ. van Steenis afg., J. A. Scheepmaker—A. E. J. Modderman afg., A. Leenheerdr P. C. van Arkel afg.,- J, v. d. Meer—J. Boot 10, mr K. E. EriksJ. van De venter 01. J, Plug-^-A. Mulder 0—1, A. VeefkindP. v. d. Bosch 01. GROTE OVERWINNINGEN VAN PHILIDOR V. De uitgestelde belangrijke wedstrijd tussen de beide leiders in de 4e klasse A., Philidor V en Sassenheim II, is op een grote Philidor-overwinnlng uitge lopen. Sassenheim II was evenwel ge handicapt door het- gemis van 3 spe-* FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alioe Iterson. 61) Toen kwam Ernst Hood binnen en ging zitten; hij moest Ellen passeren en vond een plaatsje een eindje ver derop. Hij zag er precies zo uit als hij er iedere dag van het proces uitgezien bad. Na hem kwam Der.nis Harian roet een stok, en hij keek niemand aan. vervolgens Mordaunt met een gezioht daarop duidelijk te zien was, dat hij zoeven uitstekend geluncht had en dat bij bijzonder in zijn nopjes was. Hij snikte Jeff toe, toen hij voorbij ging een jolige knik, alsof hij wilde zeggen: Nou, wie doet ons wat? Nu kwamen zij binnen: Sir Wilbury. en mijnheer Lanthony; de lange, ma gere Telfer, en Hugo Vane, jongens achtig, rozig en glimlachend. En nu telden zich ook de banken van de jury. Carey kwam de beklaagdenbank bin- hen, de bewaakster onmiddellijk naast haar. Toen kwam er weer beweging in de zaal, omdat de rechter rijn entree maakte. En daarop begonnen de eeu wen-oude formaliteiten. Door de stilte, die een ogenblik daarna intrad, klonk een stem: Getuige Janet Gwent! Jeff keek angs de r\j gezichten naar Qat van Ernst Hood, en ontdekte, dat het bleker was dan gewoonlijk. Terwijl hji strak naar hem bleef kijken, zag hij, hoe er druppels zweet op zijn voor hoofd kwamen en hoe zijn mond open zakte. Nu keek Jeff snel achter zich en zag Ellen Bridling, onbewogen en onbeweeglijk, met haar zwarte han den in haar schoot, haar hoofd wat haar voren onder de armtierige hoed, haar ogen half geloken. Zijn blik gleed haar Majk Aylwin. De ogen in dat zware masker keken met aandacht haar Ernst Hood. Juffrouw Gwent had in de getuigen bank plaats genomen en legde de eed a'. Carey keek naar haar en zag een drote, wat vormloze vrouw met een grote hoeveelheid rossig haar on-der 'n olijke zwarte hoed, die te klein voor haar leek. Ook van voren kwam er een massa haar uit en van achteren Vas er een grote knot. Juffrouw Gwent was trouwens helemaal niet van de ^•tinsten. Zij moest een formidabele £h?te hebben ondanks /haar degelijke •choenen met platte hakken en zij had grove grote beenderen. Men kon eigen lijk niet zeggen, dat zij dik was. maar ze had nu eenmaal een raar model en haar kleren waren ook niet van dien aard. dat ze iets aan haar goed maak ten. Zij was .goed en voldoende bekleed, maar daar hield dan ook alles mee op. Toen zü liaav hoofd ophief na het af leggen van do eed. zag Carey een breed, vol gezicht met een huid vol sproeten en een grote, gevoelige, mond, ver uit elkaar staande ogen, blauw als grote, bleke vergeetmij nietjes, met rossige wimpers en dito wenkbrauwen. Die ogen hadden een zeer vaste blik. Zij vestigden rich op Hugo Vane, toen hij haar toesprak. Juffrouw Gwent, wilt u ons eens mededeltr.. wanneer u uit Engeland ver trokken bent? Zij antwoordde met een tamelijk die pe, aangenaam klinkende stem. Ik ben uit Londen weggegaan op de avond van de 16e November. De volgende morgen vroeg vertrok ik uit Engeland. Er is in deze zaak sprake van een brief, die bezorgd is cp Maitland Spuare no 13 op de middag van de 16e November. Die brief was geadres seerd aan wijlen mevrouw Maquisten. Kunt u ons iets over die brief mede delen? Ja ik .ben degeen, die de brief bezorgd heeft. Ey kwam beweging in de zaal. Heeft u die brief geschreven, juf frouw Gwent? Nfeen. Dat heeft mijn moeder ge daan. Is uw moeder nog in leven? Neen. zij is de eerste November overleden. Kunt u ons iets qieer vertellen over die brief en waarom hij pas meer dan veertien dagen na de dood van uw moeder werd afgegeven? Ja, ik zal proberen het u uit te leggen. Mijn moeder was de oudste vriendin van mevrouw Maquisten. Zij hadden samen gespeeld als kinderen, ze gingen samen naar school, ze trouwden in hetzelfde jaar en zij hebben hun vriendschap sindsdien steeds aangehou den. Het was een zeer hechte en intie me vriendschap. Tegen het einde van October was ik bezig met voorbereidin gen om naar Perzié te gaan in ver band met plannen betreffende voedsel voorziening voor kinderen in een der bezette landen. Ik sta in connectie met een vereniging, die zich met dergelijke vraagstukken bezig houdt en men had ons verzocht een afgevaardigde te stu ren. Op 30 October kwam ik laat thuis en kwam tot de ontdekking, dat mijn moeder in hevige ongerustheid verkeer de over iets, dat in verband stond met mevrouw Maquisten. Er was iets, waar van mijn moeder vond, dat zij het behoorde te weten, maar het was een nogal pijnlijke aangelegenheid en mijn moeder was bang, dat het haar erg van streek zou maken. Toch achtte zij het haar plicht me vrouw Maquisten op de hoogte te bren gen. Ik zei: Als ik u was, zou ik het niet overhaast doen. Denk er neg eens over na. We bleven nog even praten en toen ik haar gcedemnacht wenste, wist ik niet, of mijn moeder al tot enig besluit gekomen was. De volgende dag sprak zij er niet meer over en ik ging een week-end bij vrienden, die buiten wonen, logeren. Dat was- op Zaterdag. Zondagmorgen 1 November werd ik heel vroeg opgebeld en kreeg ik de me dedeling, dat mijn moeder een aanval had gehad. Ik keerde dadelijk terug naar de stad, maar ik kwam te laat óm haar nog levend te zien. Omdat ik twee weken later per vliegtuig zou vertrek ken, had ik nog veel te regelen. Mijn moeders zaken werden behartigd door de notaris, cie ook mevrouw Maquis ten's zaken beheerde. Mijnheer Aylwin, een vriend, die zij reeds haar gehele leven kende. Ik zei hem, dat ik waarschijnlijk zes maan den weg zou blijven en dat ik alles aan hem moest overlaten. Er moest een heleboel gedaan worden. Op de morgen van Maandag, de 16e, kwam een van 34). Aan boord van de „Jonas" ston den stuurman Stomp en harpoenier Dommel, allebei stevig ingepakt, ge reed om op verkenning uit te gaan. „We zullen zien, dat we een paar ijs beren verschalken", sprak de stuur man, „dan hebben we ten minste weer een paar weken te eten. We zullen toch moeten zien, dat we op de een of an dere manier de winter doorkomen". „We mogen anders wel oppassen, dat we niet verdwalen", opperde de voor zichtige Lummel, „ik denk niet, dat de A.N.W.B. hier richtingsaanwijzers heeft geplaatst". „Mislukte fokkers van een kerel", schold Stomp hem uit, „jij bent nog te bang om je eigen hoed op te zetten. Kom mee, we vertrekken en ik zal wel zorgen dat je weer aan boord komt, al moet ik je slepen!" Nagewuifd door de gehele beman ning klom het tweetal van boord en be gon de tocht over de ijsvelden. Ook Panda en de kapitein sjokten nog steeds" door de sneeuw. „Wat een afstanden hier", zuchtte de kapitein, „konden we maar met de bus gaan". de dienstmeisjes naar mij toe met een brief in het handschrift van mijn moe der en die geadresseerd was aan me vrouw Maquisten U zegt, geadresseerd. Bedoelt u daarmede, dat mevrouw Maquistens naam en adres er op stonden? Neen, alleen haai- naam. Gaat u verder, jurfrouw Gwent. Ik vroeg het meisje, waar zij ae brief had gevonien en zij antwoordde, dat hij even tevoren uit het vloeiboek op mijn moeders schrijftafel was geval len. Ze zeide, dat mijn moeder daar had ritten schrijven voordat ze naar bed ging op de Zaterdagavond voor haar overladen. Ik begreep toen, dat mjjn moeder een besluit had genomen en dat een van de laatste dingen, die zij had gedaan, was deze brief schrij ven aan haar oude vriendin. In deze omstandigheden voelde ik, dat deze brief zijn bestemming in ieder geval moest bereiken. Zij wachtte even en ging toen, wat zachter, voort: Het klinkt misschien wonderlijk, maar ik had er iets tegen cm het adres te vol- tooen. Ik vilde niet iets toevoegen aan hetgeen mijn moeder had geschreven. Omdat ik toch afscheid moest gaan nemen van een vriendin, die niet ver van Maitland Spvare woonde, besloot ik de brief zelf af te geven. Ik had geen lust iemand te ontmoeten -7- want ik had er werkelijk geen tijd voor. Ik liet dus de orief in de brievenbus vallen en ging naar mijn vriehoin toe. Later in de middag verliet ik Londen en vertrok de volgende morgen per vliegtuig. Wanneer hoorde u van de dood' van mevrouw Maquisten? Gistermiddag toen ik in Londen aankwam. Hebt u helemaal geen brieven ont vangen, terwijl u weg was? Geen enkele, waarin melding ge maakt werd van de dood van mevrouw Maquisten. De post was erg ongeregeld en bovendien was ik voortdurend op reis. U bent niet zo lang weggebleven, als u bad gedacht? Neen, ik kreeg het verzoek om te rug te komen en verslag uit te bren gen. Wat deed u, toen u hoorde, onder welke omstandigheden, mevrouw Ma quisten was gestorven? Ik belde mijnheer Aylwin, mijn notaris, op in zijn huis het was al na kantoortijd en zei hem, dat de brief, waarover gesproken werd, van mijn moeder was. Hij gaf me daarop de naam en het adres van de verdedi ger en verzocht mij om mij met hem in verbinding te stellen. (Wordt vervolgd) Sportsplinters In de Harringay Arena heeft de 24-jarige Londense bokser Terry Allen in 8 ronden op punten gewonnen van de Ierse wereldkampioen vlieggewicht Rinty Monaghan. De titel stond met op het spel, en de match was aange gaan in vrij gewicht. Te Luik vond een wedstrijd plaats tussen de Belgische middengewicht- kampioen Delannoit en de Fransman Laurent, welke door Delannoit op pun ten gewonnen werd. Tijdens wedstrijden te Vilvorde (B.) bokste onze landgenoot Nolten on beslist tegen de Belg Trullemans. De strijd ging over tien ronden. Manchester United heeft gister middag met 50 van Bradford gewon nen in een wedstrijd van de 4e beker ronde, die voor de tweede maal werd overgespeeld. Zaterdag a.s. komt de United op eigen terrein in de vijfde ronde uit tegen Yeovil Town. Het bestuur van de Franse Voet balbond heeft besloten om een elftal aan het internationale jeugdtournooi, dat van 18 tot 21 April in ons lapd zal plaats vinden, deel te laten nemen. 5 Maart as. zal tussen de tiental len van de Amsterdamse en de New Yorkse effectenbeurs een telegrafische schaakmatch worden gehouden. Zoals men west, vond een dergelijke wedstrijd ook het vorig jaar plaats, toen de Am sterdammers met 5%4wonnen. De Europese kunstrijkampioene, de Oostenrijkse Eva Pavlik, zal, ondanks de aanval van blindedarm-ontsteking welke zij enige dagen geleden kreeg, toch aan de wereldkampioenschappen op 16, 17 en 18 Februari te Parijs deel nemen. Een foto wees uit, dat vroeg of- laat operatief zal moeten worden inge grepen ,maar de doktoren hadden geen bezwaar tegen haar-deelneming te Pa rijs. Iers, die niet opkwamen. De uitslagen waren J. J. Dubbelaar (Philidor V)n.o. (Sassenheim II) 10, C. Elzinga—n.o. 1—0, A, SamsonH. Kluverda 10, J. H. v. d. Veldenn.o, 10, I. VavierC. Staring 01, M. BrouwerE. Smit 01 P. J. v. d. ZeeuwC. v. d. Wijngaard 1—0, J. P. de Vries—L. v. d. Nat 1—0, A. BootsmanH. Staring 10, C. R. RijnenbergJ. Barnhoorn 10. Totaal 8—2. OOK PHILIDOR III BLIJFT WINNEN Philidor III was voor de 2e klasse A op bezoek bij Schaakgenoegen en be hield haar theorethische kans op het kampioenschap, afhankelijk van de vriendelijkheid van Zwarte Pion om te struikelen, door met 7 Vs—2*6 van de thuisclub te winnen. VOOR WOENSDAG 9 FEBRUARI Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Te Deum Laudamus; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15; gram.muzlek; 8.50; R Foort, orgel; 9.00: ziekenbezoek; 9.30: Concertgebouworkest; 10.30: mor gendienst o. 1. v. ds G. Faflë; 11.00; A. Rubinstein, plano; 11.15: hoorspel Ferdi nand Huyck; 12.00: narmonlemuzlek; 12.3U: weeruraatje; 12.33: Sextet Johnny Kroon, 13.00: nieuws; 13.15: A. Gray, orgel; 13.45 Alma Mualca; 14.15: be kende operettemelodleën; 14.40: onder ons; 15.00: kwartet; 15.35: Denny Vaug- han. plano 15 45: Cosmopolitans; 16.00: arbeid ln vrije tijd; 16.15: voor de Jeugd; 17.30: sangh en spel; 18.00: Ned. koren en korpsen; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: Prlkkebeen; 19.30: actueel geluld: 19.45: Engelse les voor gevorder den; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: Trio Fantasia; 20.45: bijbelse lezing; 21.15: Bachconcert; 21.45" kerkconcert Jacobskerk Den Haag; 22.15; Swcellnck kwartet; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15: muziek van Tsjaikofskl; 23.20: gezlns- en huweldksmoeiiykheden; 23.3524.00: opgewekte klanken. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws. 7.15: ontbljtmuziek; 8.00: nieuws; 8.15; strijdlied; 8.18: gram.muzlek: 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: Paganlnl-kwar- tet; 9.30" waterstanden: VPRO 10.00: morgenwijding door ds H. A. Enklaar: VARA 10.20: onze keuken. 10.30: als de stofzuiger zwijgt; 11.00: gram.muzlek; 12.00: Vlncentlno; 12.30: weerpraatje; 12.33: voor het platteland: 12.38: Klllma Hawailans; 13.00: nieuws: 13.15: kalen der: 13.20: Metropole Orkest; 14.00: ge sproken portretten; 14.15: Jeugdconcert; 15.00: hoorspel „Kermis der IJdelheid"; 15.30: ziekenbezoek; 16.00: Roodborstjes; 16.15: het stond ln de krant; 16.45: vra gen staat vrij; 17.15: Ramblers; 17.45: het geestesleven van de Indonesiër; 18.00: nieuws; 18.15: varia; 18.20: drie liedjes: 18.30: verandering ln het Zuiden der V.S.; 19.00: volkswoningbouw; 19.15: het nieuws uit Indonesië; VPRO 19.30: de taak van hoofd en hand; 19.40: Jeugd- nleuws; 19.45: lezen in de bijbel; VARA 20.00: nieuws: 20 05: dingen van de dag; 20.15: socialistisch nieuws; 20.20: Con certgebouworkest: 21.15: hoorspel „Je kunt 't nooit weten" naar Shaw; 22.15: kwartet Jan Corduwener; 22.45" voor dracht: 23.00: nieuws: 23.15: Bruce Lowe zingt: 23.35—24.00; orkest Charlie Barnet. AGENDA WOENSDAG: Gerecht 10: Ned. Splr. Ver. „HarmonliP 8 uur nam. Jeruël: Zwitserse Youth for Chri6t- avond, 8 uvr nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5