Rondom het proces Kravchenko Nederlanders brengen zware verliezen toe" KLOOSTERBALSEM SCHML£ HUID DINSDAG 8 FEBRUARI Kravchenko's eerste vrouw als getuige (Van onze Parijse correspondent) De getuige décharge, waarvan de aangeklaagde partij ,,Les lettres tran- caises" het meeste ophef maakte, is dan eindelijk voor het hekje verschenen: Zina, Kravchenko's eerste vrouw. Zij was al enige dagen in Parijs, maar geen enkel journalist slaagde er in haar te ontmoeten of zelfs haar verblijf plaats te ontdekken. Kennelijk be ft schouwden de communisten Zina als een der hoogste troeven in hun spel. Het voornaamste, dat riien op de pers- bank te voren over haar te vertellen wist, was dat Zina een hoofddeksel moest dragen, dat, volgens Parijse normen, een seizoen of wat aan de achterlijke kant mocht heten. En die informatie bleek ter zitting dan ook juist te zijn. Kravchenko is in de Sovjet-unie tweemaal getrouwd geweest. Vyoor mo derne Russische begrippen is dit niets verwonderlijks. In de Sovjet-unie wa ren namelijk de huwelijksbanden de wetgeving is op dit punt thans wat strenger gemaakt van een zeer broze makelij. Wanneer een der belde part ners een verbintenis verbreken wilde, dan kon na een simpel bericht van liquidatie naar een bepaald bureau de scheiding zich onverstoord voltrekken. Desgewenst kon men dan ook de weder helft op een briefkaart nog even mel den, dat hij of zij geen wederhelft meer was. In zijn boek heeft Kravchenko zijn huwelijk met Zina vrij uitvoerig be sproken en het portret, dat hij van haar karakter geeft, inspireert de lezer weinig sympathie. Van voorkomen was ze tenger en fragiel thans is Zina al een vrij gezette dame haar stem was zacht en kozend, en haar karakter sentimenteel en egoïstisch. Zina was allerminst een specimen van de jonge vrouwelijke generatie van de Sovjets, die zich bewust is van haar „sociale taak". Voor politiek had zij generlei belangstelling en van de in nerlijke strijd, die Kravchenko toen reeds voerde communist die de par tijconsignes niet met zijn eigen gewe ten in harmonie wist te brengen had zij geen flauw benul, Toen ze inzag ten slotte, dat haar man met zijn be scheiden ingenieurssalaris haar toch niet het luxueuze leven aan kon bie den, waarnaar de „bourgeoise" in haar hunkerde, trad de ware crisis van hun huwelijk in. De breuk voltrok zich toen Kravchenko op partijbevel het land werd ingestuurd om de collectivisatie der industrie te Inspecteren. In 1939, na een reeks zuiveringspro cessen te hebben overleefd, werd Krav chenko aangesteld als directeur van een metaalfabriek in Siberië. In dezelfde tijd maakte hil kennis met een char mant jong meisle, dat haar brood met Franse en Duitse vertalingen vm-dl-m- de en dat hij in 1940 te MosVnu trouwde. Dit was Irina. Hun huweM1kv was gelukkig en wanneer journalisten hem thans bijzonderheden over zijn verhouding met Irina vragen, beperkt Kravchenko zich tot de mededeling, dat hij zijn vrouw sedert 1943 niet meer heeft gezien en dat haar afwezigheid hem zwaar weegt. Wat van Irina is ge worden weet Kravchenko namelijk niet. Het Is een der mysteries, die het ijze ren gordijn zorgvuldig heeft afgegren deld. Heeft men zich willen wreken, vraagt Kravchenko in zijn boek, op een vrouw met wie ik drie jaar gelukkig ben geweest doch die van mijn politieke moeilijkheden en mijn vlucht niets heeft afgeweten? In tegenstelling met de oorspronkelijke berichten verschijnt Irina niet voor de Franse rechters, De sluier op te lichten van Kravchenko's intieme leven was een taak. die uit sluitend Zina opgedragen is. Een nieuwe bladzijde van het proces wordt daarmede omgeslagen. En met de amoureuze onthullingen verwijdert men zich weer wat verder van de kern van de zaak Over het verloop der zitting van gis teren het volgende: Er verdrong zich gisteren in het Palais de Justice te Parijs een grote menigte om de getuigenis te horen van Kravchenko's eerste vrouw. Het was de grootste menigte sinas het proces zeven dagen geleden begon. Nordmann, de verdediger van de ^Lettres frangaises"-vroeg de aandacht van de plaatsvervangende openbare aanklager voor Kravchenko^ verkla ring, dat hij hei proces in een Franse rechtzaal had gebracht omdat de Fran ke communistische partij de moeite waard was aangevallen te worden. Kravchenko had toegegeven, dat hij Frankrijk onder een valse naam was binnengekomen. Daarom moest er op de een of andere wijze van regerings wege ingegrepen -zijn; hem was name lijk een Frans visum verstrekt. Georges Izard, de raadsman van. Kravchenko, zelde, dat sommige Sov- jetgetuigen leden waren van de com munistische partij en gebonden waren aan de partijdiscipline, Hij haalde een gezegde aan van Wys- j'insky, toen deze als openbare aan klager in de Sovjet-unie optrad en volgens hetwelk het Sovjetrecht „een orgaan is van de Sovjet-politiek" en dat ingeval de wet in conflict komt met de partijpolitiek, de partijpolitiek de meerdere behoort te zijn. In het licht hiervan, aldus Izard, moesten de verklaringen van Sovjet-getuigen met- de grootste reserve bezien worden, Als eerste Sovjet-getuige trad Victor Romanof op, een te Moskou wonende technicus die verklaarde Kravchenko reeds 20 jaar goed te kennen Hij kende eveneen* Kravchenko's va der en twee broers. Hü zeide, dat Krav chenko placht te bluffen met het ge mak, waarmede hij successen bij de vrouwen behaalde en hi1 vertelde dan allerlei ontuchtige bijzonderheden Romanof zeide, dat Kravchenko's va der zeide zieft over zijn zoon te scha men. Als student was Kravchenko lui en slordig. Romanof was er over ver baasd, hoe hij er in slaagde zijn di ploma te halen. Tijdens de gehele getuigenis van Ro manof maakte Kravchenko opmerkin gen als „onzin" of „leugens". Op een desbetreffende vraag van de rechter antwoordde Romanof, dat Kravchenko een technische functie be kleedde, welke overeen kwam met die van kapitein in het rode leger. Ten tijde, dat hij de missie te New-York^ verliet, was hij nog steeds onderworpelf*" aan de discipline van het leger, hoe wel hij bij de missie was gedetacheerd. Beging 1944 was hij samen met Krav chenko te New-York geweest en had met hem besproken of zij hun verwan ten zouden bezoeken, die zo juist van de Duitsers bevrijd waren. Kravchenko had geweten, dat hi), als man van het rode leger, eenmaal in de Sovjet-unie, weer naar het front gezonden zou worden. Hij had een animale vrees voor het front. Toen Kravchenko zich op een gegeven - ogenblik niet bij de missie had gemeld, was men niet verbaasd ge weest, daar men gedacht had, dat hij, zoals gewoonlijk, weer in een nacht club was verdwenen. Een man met de staat van dienst van Kravchenko, met een leven van verraad en uitspattin gen moest zich schamen fatsoenlijke Sovjet-burgers in de ogen te zien. „Niet in het minst," riep Kravchenko uit en sprong op om de getuige recht in de ogen te zien. Zinalda Gorlova. voormalig echtge note van Kravchenko,- verklaarde, dat Kravchenko haar had geslagen en obscene taal had gebruikt. Zinalda Gorlova is lang, krachtig ge bouwd en heeft blond haar. Zij ver telde, dat zij thans nog alleen gevoelens van „afkeer en minachting" voor Krav chenko had. Deze laatste zal op onge veer twee meter afstand van zijn voor malige vrouw. Zij verklaarde, dat Kravchenko was weggegaan en haar enige tijd zonder een cent" had achtergelaten. Toen hij terugkwam sloeg hij haar. brak het aardewerk, was erg jaloers en over laadde haar met verwijten, „omdat zii geen bruidschat had". Op een avond zei hij: ..Wel, miln beste, het is tijd, dat je gaat, want ik heb een hoogge plaatste functie." Zij ging terug naar haar familie. Zij vervolgde: „Ik heb Kravchenko twaalf jaar niet gezien. Ik bid God, dat mijn zoon geen enkele karakter trek van deze man heeft. Denk niet. dat ik hem haat Ik heb geen gevoel meer voor hemalleen afkeer en minachting. Deze man is tot elke leu gen in staat." Zij zei, dat haar zoon thans 14 jaar oud is. Kravchenko verhief zijn stem, toen hij verklaarde, dat zijn voormalige vrouw door de Sovjet-politieke politie gedwongen was naar Parils te gaan en tegen hem te getuigen Hij beweerdp. dat de politie macht over haar had. omdat- baar vader „een voormalig tsa ristisch officier" was en haar moeder naar Siberië was gezonden. Mevr. Gorlova onderbrak hem met de woorden: Ik weiger naar zulke leu gens te luisteren". Hierna ontstond er verwarring, toen Kravchenko, mevr. Gorlova. hun ver dedigers en de vertalers allen tegelijk beconnen te roepen Hat Droces werd daarop tot heden verdaagd. Het Atlantisch pact De Engelse Minister van Staat Hector Mc Neili verwierp in het Lagerhuis een suggestie om Rusland uit te nodigen tot toetreding tot het Noord-Atlantische defensiepact. De linkse onafhankelijke afgevaardig de Platt-Mills betitelde het voorgestelde bondgenootschap als een „anti-Sovjet, pact" en vroeg of de regering bereid was een uitnodiging aan Rusland om tot het pact toe te treden te onder steunen. Mc Neill antwoordde: „Neen, en wel om deze reden: de onderhandelingen voor een Noord-Atlantisch pact zouden nooit nodig zijn geweest, wanneer niet alle pogingen om de collectieve veilig heid direct onder de U.N.O. to organi seren onmogelijk waren geweest tijde lijk naar men mag hopen door de obstructie, de achterdocht en het ach terwege blijven van samenwerking van de zfjde der Sovjet-regering". Platt-Mills bracht daarop in het midden: „Is dit niet de ware betekenis dat dit een agressief, anti-Sovjet pact is, dat het opschrift „Noord-At lantisch" draagt, maar zich uitstrekt van de Pacific tpt de Zuidelijke zeeën, en gemaakt volkomen in strijd met on ze verplichtingen onder de U.N.O., en had u niet veel beter de hele zaak maar kunnen stopzetten?" Mc Neill ontkende, dat het Atlanti sche bondgenootschap in strijd zou zijn met de verplichtingen va-n Engeland onder de U N O. „Evenmin betekent de term „collectieve veiligheid" iets anders d-p.n vrede". Het Mc Neill er op voigen, (United Press). Help de oorlogsslachtoffers en wordi millionnair BELGIË BELOONT DE ZWARTE HANDEL. (Van onze Brusselse correspondent), Een lening van drie en een half mil liard francs (210 millioen guldenter financiering van de oorlogsschade aan particuliere goederen is binnen de korte pertode van 10 dagen voltekend. Men had vanwege het departement van Fi nanciën allerlei faciliteiten uitgedacht om deze obligatielening zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het is bekend, dat er vooral op het Belgische platteland, maar ock in de steden, nog veel „zwart" geld voorhanden ls. Boeren en hande laars, die tot in het- begin van 1947 met zwarte handel een aardig fortuin tje hadden vergaard, konden dit geld niet beleggen in productieve zaken. Kochten zij een huis of auto, dan liepqn de heren het gevaar door de belasting aangeklampt te werden. Het bijzondere van de obligatielening, die de oorlogsslachtoffers weer aan een huis moet helpen, is nu, dat kan wor den ingeschreven zonder dat de oor- spreng van het geld moet worden aan gegeven. Men kan naar de bank gaan en onmiddellijk de 1000 francs obliga ties krijgen in ruil voor het geld, zon der notering van naam, adres etc. Zo wordt de zwarte of illegale handel door de Staat officieel beloond in plaats van gestraft. Een andere attractie van de lening wordt gevormd door de premies, die cm de week worden uitgeloot. Er zijn 52 loten van een millioen francs, en kele tientallen van twee en vijf millioen francs en nog een groot aantal „hajf- mlllioenpremies" Daarom gaat- de offi ciële propaganda haar gang onder het motto: „help de oorlogsslachtoffers en word miilionnair". Deze lening is de tweede van een reeks van 10 emissies van. 3,5 milliard francs. Engeland zal niet bemiddelen Op een vraag van het Britse Lacer- hulslld voor de labour-partij Chaimber- lain, of Attlee met het oog op de be reidheid van Truman en Stalin om elkaar te ontmoeten niet te Londen een dergelijke ontmoeting zou arrangeren, antwoordde de Britse premier, dat een weinig initiatief van de andere kant van Europa van nut zou kunnen zijn. Chaimberlain zeide, dat een weinig initiatief bergen zou kunnen verzetten. Bevin, de minister van buitenlandse zaken, aldus Attlee, had keer op keer het injtiatief genomen. Hij, Attlee, be greep niet waarom men altijd moest denken, dat- het initiatief van Enge land moest komen. Hij had geen offi ciële mededeling van Truman of Stalin ontvangen en zag dan ook geen rede nen te interveniëren. Op de vraag van Chaimberlain, of met- het oog op de weigering van Stalin en Truman om voor een ontmoeting uit het eigen land te gaan, het vraag stuk niet opgelost zou zijn door een ontmoeting te Londen, antwoordde de premier „neen" Od een vraag van een ander parlementslid verklaarde Attlee het ermee eens te zijn, dat het wense lijk was het handhaven van de vrede aan te moedigen. Hij achtte de door Chaimberlain aangegeven methode echter niet de beste. Austin (Labour-partij) zelde, dat met betrekking tot het in vele opzichten falen der oude methoden trots en vooroordeel ter zijde gesteld moesten worden. De drie landen moesten bij eenkomen en de geschillen oplossen in dien er vrede moest zjjn. Attlee zeide, dat er geen kwestie was van trots en vooroordeel. VAN DE PARIJSE ONTBIJTTAFEL NAAR DE LONDENSE LUNCH. Via een luchtbrug tussen Frankrijk en Engeland. (Van onze Parijse correspondent) In afwachting van de befaamde Ka naaltunnel waarvoor de plannen nog altijd sluimeren in diverse Franse en Engelse parlementaire dossiers zal op 4 April tussen Le Fouquet (Frank rijk) en Folkestone (Engeland) een brug worden ingewijd: een brug, waarvoor geen kubieke meter beton of staal be hoefde te worden aangevoerd om de sim pele reden dat het enig materiaal er van uit Bristol-vliegtuigen bestaat. Na het geslaagde Berlijnse experiment zal er thans een tweede Europese luchtbrug worden opgericht. Het initiatief werd genomen door een Engelse maatschappij —the Silver City Airways die zich voorstelt haar Bris tol vooral aan automobilisten ter be schikking te stellen. Dank zij de nieuwe brug zal een autorit van Parijs naar Londen niet meer tijd vereisen dan een willekeurige reis op het vasteland over een gelijke afstand. Nauwelijks 20 mi nuten na het ogenblik dat men in Frankrijk, achter zijn stuur, is opgeste gen, wordt men namelijk in Engeland weer op de vaste erond gezet. De doua ne-formaliteiten zullen tot het hoogno dige beperkt worden .zodat de maat schappij meent dat het mogelijk zal zijn de afstand tussen een Parijse ontbijt tafel en een Londense lunch in een morgen per auto af te leggen. De eerste proeven voor de luchtbrug zftn vorige zomer genomen en ze bleken aan de hoogste verwachtingen te vol doen. Niettemin kan het eerste jaar nog maar een beperkt aantal vliegtuigen worden ingezet en zal de dienst slechts in de zomermaanden van April tot October worden onderhouden. Ge middeld worden per Bristol twee auto's vervoerd en de pri.is per overtocht door de lucht zal die per boot nauwelijks overschrijden. BRUSSELSE AUTO-TENTOONSTELLING IS GESLAAGD. (Van onze Brusselse correspondent). De Brusselse autotentoonstelling is een succes geworden, niet alleen door de verscheidenheid van de geëxposeerde modellen, die door alle bekende con structeurs van de wereld ïn de Belgi sche hoofdstad waren samengebracht, maar ook de goede zaken, welke er ge daan zijn. De Britse groep Nuffield (Morris, Woiseley, Riley etc,) deelt o.a. mee, dat ze tijdens de tentoonstelling 2000 personenwagens verkocht voor een totale waarde van 132 millioen francs. SLOTBIJEENKOMST WERKCOM- MISSIE DUITSE WESTGRENS UITGESTELD. Naar wij vernemen, is de slotbijeen komst van de werkcommissie der zes mogendheden terzake de Dult-se West grens, welke vandaag te Parijs zou wor den gehouden, op verzoek van Neder landse zijde opnieuw uitgesteld. De besprekingen met verschillende groepen belanghebbenden hebben lan ger tijd gevergd dan oorspronkelijk be rekend was. Men neemt nu aan, dat deze bijeenkomst over ongeveer 10 dagen zal worden ge houden. Luchtbrug piloot Andersen in Amsterdam „HET IS NÈT EEN GEWOON BUSLIJNTJE (Speciale berichtgeving). Captain Frederick H. Andersen, thans „luchtbrug"-commandant der American Overseas Airways op d-e route Frank furtBerlijn, benutte een korte vacan- tie voor een bezoek aan Neerland's hoofdstad. In het gebouwtje der A.O.A. aan het Leidse Plein ontmoetten wij deze twee meter lange Amerikaan en vroegen hem naar zijn bevindingen. „Het is een leuk baantje." zei Ander sen, „net een gewoon buslijntje. Drie maal per dag FrankfurtBerlijn en terug. Het is de meest intensieve vlieg route ter wereld. Iedere drie minuten stijgt een vliegtuig op en daalt er een, met een nooit genoeg te roemen regel maat. Want juist in die regelmaat zit het moeilijke van het werk. Dat eist uiterst ervaren piloten. De A.O.A. vliegt als énige burgermaatschaippij deze route tussen allerlei typen leger - toestellen. Wij vliegen met 31 vliegtui gen, terwijl de luchtmacht er enige honderden inzette." „Hoe lang zal het nog duren?" vraagt een argeloze collega. „That's up to mr Stalin", (Dat hangt van Stalin af!), was het even argeloze antwoord. „Moeilijkheden met de Russen?" „Nooit gehad," zegt Andersen. Af en toe komen ze eens kijken met hun ja gertjes. That's all." Andersen is al 18 jaar vlieger. Eerst bij de burgerluchtvaart, in de tweede wereldoorlog bij de „Air Transport Command" en daarna weer bü de A.o.a. „Een welkome afwisseling op (töie eeuwige oceaan-vluchten," vond hij' zijn baantje als „luchtbrug-chef". Deze week twee vluchten naar Batavia De K.L.M, zal deze week wederom twee vluchten van Amsterdam vla Mau ritius naar Batavia maken. Morgenavond vertrekt een Constella tion met 4350 k.g. post aan boord. De tweede machine vertrekt Vrijdag en zal behalve post ook een beperkt aantal passagiers meenemen. AANKOMST VAN DE „SLAMAT". Met eerste Deli-tabak en recordlading Rubber^ Gisteren is de „Slamat" van de Kon. Rotterdamsohe Lloyd, van zijn eerste reis naar In den es ie teruggekeerd. De „Slamat" heeft een recordlading rubber, n.l. bijna vier millioen kg, mee gebracht, alsmede de eerste S2(J balen Deli-tabak. De passagiers hadden in Antwerpen het schip reeds verlaten en zijn per autobus naar Nederland ge reisd. EERSTE VERBOD AARDAPPEL TEELT. Voor ruim 7 hectaren grond onder de gemeente Tegelen geldt voor dit jaar een verbod om aardappelen te telen. Deze grond is gedurende vele jaren, voornamelijk in de vorm van volkstuin tjes. met aardappelen beplant geweest. Het land is in vrij ernstige mate be smet met de moeilijk uitroeibare aard appelmoeheid Dit is een der eerste ge vallen, waarbij een teeltverbod wegens aardappelmoeheid wordt opgelegd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHliil! WIE DOET HET HEM NA? In Geleen wo<fe.t een man- die zich kan beroemen op 199 nog in leven zijnde nakomelihgen! Het ls de heer Jacob Pol, die gisteren zijn 90ste verjaardag vierde. Zijn na geslacht bestaat uit 10 kinderen, 86 kleinkinderen en 106 achter kleinkinderen. Hoge leeftijden z'yn overigens in zyn familie geen zeldzaamheid. Zijn vader werd 86 jaar; twee boers en een zuster van de heer Pol zijn resp. 82, 84 en 86 jaar oud. Zijn oudste zoon Is reeds 67 jaar. Hij geniet nog van zjjn oude dag, In volle gezondheid en opgewekt Van geest! Fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i ZUID-AFRIK A EN HET COMMUNISME. Een bijzondere commissie van de sy node der Nederlauds-Hervormde Kerk in Zuid-Afrika heeft de andere kerken in de Zuldafrikaanse Unie uitgenodigd gezamenlijk de regering te verzoeken de communistische partij te verbieden en aan communisten de toegang tot de Unie te ontzeggen. Zondagavond arriveerde Z.K.H. Prins Bernhard met zijn oudste twee doch tertjes, de prinsesjes Beatrix en Irene, in het Tiroolse wintersportplaatsje St, Anton am Arlberg. Voorafgegaan door het witte hondje van de Prins, begeven de gasten zich door de straten van het stadje naar hotel „Post", de prinsesjes met haar rode koffertje in de hand, omstuwd door een grote schare belang stellenden. Wat kan men met geblokkeerd geld doen? (Van onze financiële medewerker). Op grond "van het door Eerste en Tweede Kamer aangenomen Wetsont werp „Afwikkeling van de Geldzuive- ring" kan nu definitief worden bepaald, wat men met geblokkeerd geld wil doen. Bedragen van f. 1.000 en daar bene den mogen zonder toestemming van dé Ontvanger worden overgeboekt naar 'n optierekening; voor overboeking van grotere bedragen is de toestemming van de Ontvanger nodig. Een optie-reke ning is dus een fiscaal vrijgegeven, maar wel geblokkeerde rekening. Partculleren kunnen maximaal f. 3500 naar beleggingsrekening laten overboe ken, welke rekening ln vijf gelijke jaar lijkse termijnen vrijkomt; de eerste ter mijn is op 1 Juni 1948 vrijgekomen Het minimum-vrijkomende bedrag is f. 300. Saldi beneden f. f^OO kunnen dus in elk geval het best naar een beleggings- rekening worden overgebracht; zij ko men dan het snelst en zonder verlies vrij. De rente op de beleggingsrekening is gering. Voorts kan men ten laste van optie- tegoed Onroerende goederen, schepen kopen, alsmede hypotheken en efi'ecten overnemen van hen, die oude belastin gen, zekerheidsstellingen of heffingen moeten betalen, Deze komen niet vcor 1 Januari 1951 vrij. Ook mogen levens verzekeringen, spaaiwerze keringen en lijfrenten worden gesloten met optie- tegoeden. Zij mogen niet vervallen voor 1 Jan. 1951 of beleenbaar en afkoop- baar zijn voor die datum Tenslotte kunnen 3% investeringseer- tificateiï en 31/4% beleggingscertifica ten werden aangekochtdeze kernen geleidelijk binnen vier jaar vrij, aan gevangen 1 Juni 1943. Binnenkort zijn hiervan twee termijnen vrij verhandel baar. De investenngscertificaten (100%) hebben een betrekkelijk korte looptijd, de beleggingscertificaten lopen lang, doch geven 1/4% rente meer dan de investeringscertificaten en zij moeten a 190worden aangeschaft. Men kan er ook de bijzondere heffingen, zeker heidsstellingen en z.g.n. cude belastin gen mee betalen. De investeringscertifi caten zijn tegen koersverlies beter be stand dan de beleggingscertificaten. Voor saldi, welke na verloop van tijd geen belegging is gezocht, zullen t.z.t, be- leggings- en investenngscertificaten be schikbaar worden gesteld. De beleggingscertificaten noteren ten beurze 99 5/8%, de investeringscertifica ten 98 1/4%. COMMISSIE VAN GEDELEGEERDEN ZIEKENFONDSRAAD. In de Commissie van Gedelegeerden bij de Ziekenfondsraad zijn benoemd: dr. ir. A. H, W. Hacke, voorzitter; als vertegenwoordigers van de op het ge bied der volksgezondheid, der speciale verzekering en dei particuliere verze kering deskundige ambtenaren: dr C. van den Berg, plaatsvervangend voor zitter; mr A. C. M. van de Ven; als vertegenwoordigers van de Alg Zieken fondsen: C. J. van Lienden, F. C. Nieu- wenhuijzen; als vertegenwoordigers van het bedrijfsleven: J. Landman, mr C. E. J. Maltland; als vertegenwoordigers van de groepen van personen en in stellingen, die hun medewerking ver lenen aan de ziekenfondsen bij het ver strekken van de onderscheiden onder delen der geneeskundige bezorging: C. Blanksma en J. c. Hupperetz. De gueiilla-strijd: Zuiveringsacties duren onverflauwd voort Het Nederlandse hoofdkwartier merkt in een rapport op dat de guerilla oor log „bijna uitsluitend" gericht is tegen de Indonesische bevolking. Verder wordt gezegd „het aantal directe acties tegen Nederlandse soldaten was slechts een fractie van het totaal der plunder-aan- vallen en andere terreur-daden". In het rapport wordt toegegeven dat „verscheidene aanvallen in de laatste tijd op Java op grote ondernemingen zijn ondernomen, doch hier werd aan toegevoegd dat de verliezen aan Neder landse zijde geleidelijk terugliepen. Gezegd werd, dat Nederlandse een heden zwaro verliezen hebben toege bracht aan de guerilla's die langs de Noordwest punt van West Java opere ren. De Nederlandse strijdkrachten ondernamen een verrassende aanval op twee guerilla hoofdkwartieren in het gebied van Tjianjur, een bergach tige streek op 100 km, ten Z. O. van Batavia, langs do strategische hoofd weg tussen Batavia en Bandung. Nederlandse strijdkrachten hebben ook grote guerilla concentraties ten Oosten van Bandung ontmoet. Ver klaard wordt dat de Republikeinen verliezen" hebben geleden. Volgens het Nederlandse hoofdkwar tier zijci 150 Republikeinen gedood in de strijd in Centraal Java. De actie vond plaats in de nabijheid van Bu- miaju, 150 km. ten N.W. van Djokja karta, De Nederlanders namen grote hoeveelheden wapenen in beslag. Intussen wordt gemeld dat de scher mutselingen tussen do Republikeinen en Nederlanders rondom Djokja zelf voortduren. Het verluidt dat guerilla- eenheden in toenemend aantal infil treren en dat de benden op geheel Oost-Java hun activiteit hebben uit gebreid. In het rapport wordt nog gezegd dat de Nederlandse zuiveringsacties onverflauwd voortduren. (U. F.) Kebajoransatellietstad van Batavia DIT JAAR 2700 HUIZEN. In Batavia klinkt de hele dag het ge grom van een tiental machines ('bulldo zers, graders en scrapers), waarmee de eerste werkzaamheden worden uitge voerd voor de bouw van Kebajoran, de voor 100 duizend mensen geprojecteerde satellietstad, van Batavia. Ondanks alle ondervonden moeilijkheden en bezwaren worden de slechts enkele maanden ge leden opgestelde plannen tot werkelijk heid gemaakt. Wanneer de regens geen vertraging veroorzaken, wordt in Maart met de bouw van de eerste huizen een begin gemaakt, die dan in Augustus of September gereed kunnen komen. De verwachting is, dat tegen het einde van dit jaar 2700 huizen zijn verrezen. Regeringsverklaring van Pasundan-premier HERSTEL VAN ORDE EN RUST. Premier Djumhana Wlranadja van Pasundan sprak gisteren een regerings verklaring uit in het parlement, waar van 69 leden aanwezig waren. Djumhana zeide: „Het kabinet is een parlementair kabinet, dat steunt op de fracties Indonesia en Kesatuam ën de Chinese fractie, terwijl ook andere le den steun toezegden. Het zal zich bij de uitvoering van zyn program op de eerste plaats richten op het herscel van orde en rust. Het is zich er van be wust, dat thans het ogenblik is aange broken om de achterstand in de ont wikkeling ton aanzien van de andere Negaras, o.a. Oost-Indonesië, in te ha len". Betreffende de politieke inrichting zeide Djumhana, dat de democratische idee beschermd zal worden en de rech ten van de minderheden zullen worden erkend De regering zal streven naar een betere verstandhouding tussen de verschillende bevolkingsgroepen. AANSLAG OP AUTO VAN ONDER NEMING DAJAMANGGOENü. Administrateur licht gewond. Nabij Garut is een aanslag gepleegd op een auto van de onderneming Daia- manggung, waarbij de administrateur licht gewond werd. De auto werd be stuurd door de administrateur. Deze zag dat plotseling een grote groep mannen in groene uniformen de weg oprende en zich terzijde van de weg opstelde. Het was al te laat om terug te keren, zodat hij zigzag op de bende afreed. Vlakbij gekomen gaf hü vol gas. De bende schoot op de auto, ten gevolge waarvan de administrateur licht werd gewond. Uit Buitenzorgwordt gemeld, dat een aanval van een grote goedbewa pende bende op een onderneming ton Zuiden van Tjiandjur door de onder- nemingswacht werd afgeslagen. HEI BLOED KRUIPT... Via de immigratiedienst te Malang kwam het verzoek binnen van vier Japanse kappers ol zij zich opnieuw in Maiang mochten vestigenals kap per Bertus Aaf jes worstelt met het geslacht „ONTSTELLENDE" FOUTEN. (Van onze Brusselse correspondent), Een jong Vlaams criticus C. M. de Bom ergert zich ln de Brusselse „Spec tator" over de vèrregaande slbrdigheid, waarmede Bertus Aaf jes de geslacnten van naamwoorden behandelt. In de bundel: „Het Koningsgraf", welke tij dens zyn Egypte-reis tot stand kwam, komen, volgens de heer De Bom, „ont stellende" dingen voor. Hü citeert o.m,: Vers 35: „Er draaft een ezeltje door 't gat der nachtVers 53: „Zij slaan mij ga ln het drab der vijver..." Vers 100: „En in de top der stam ge stoken staanVers 107: „Langs het stervend goud der horizon Dr G. Stuiveling" moet het ook ont gelden, In zün: „Eeuw Nederlandse let teren" schrijft hij ergens van: „Hol lands hulde aan de dichter der voor uitgang". Gerard Knuvelder permitteert zich ln zijn „Handboek tot de geschiedenis der Nederlandse Letterkunde" een zin als„Het is de kracht der geestelijke rijkdom,(pag. 44). Heeft de gulden raad: „Richt u naar uw schrüvers" afgedaan of is het nog slechts een raad van klatergoud? In Hollandde „germanismen", in Vlaanderen de „gallicismen" en „flan- dricismen". „Wét blüft er dan nog over van Vondel's taal?. of Mowt gcipror.ge^ en pijnlijke Kanden, dAèrvooi is Klco5lerba!senf k een heerlijk verzochlend middel, dal Uw hu'-d VRc verjongt en weer prachtig gaaien glad maakt \y Ook bi| wonden, b'aren cn als wrijfmiddeli Speciaal echolood voor de visserij GUNSTIGE EXPERIMENTEN OP DE 1JM. 5. De IJmuidense kotter IJm 5 heeft kunnen experimenteren met een nieu we Amerikaanse vinding op het gebied van echoloding. Dit toestel, dat in de Ver. Staten is geconstrueerd, geeft niet alleen, zoals de tot nog toe gebruike- lüke apparaten eventuele bodemverhef fingen aan, maar eveneens omvang en dichtheid van de scholen vis. Een er varen vissersman kan daardoor zelfs een beeld krügen van de lengte en „diepte" van een school vis en er zijn zelfs vissers, die met dit apparaat het soort vis kunnen herkennen. Voor Denemarken, Noorwegen en IJsland is reeds een groot aantal van deze toestellen besteld. De resultaten door de IJm 5 bereikt zyn gunstig Het apparaat is aan boord van de kotter geplaatst met medewer king van een inspecteur van Radio- Holland. Er is evenwel een zeer grote „maar" aan dit ook voor de Nederlandse vis serij' zo belangrijke toestel. De kosten van het apparaat in dollars te vol doen zyn zéér hoog! EXPOSITIE VAN NEDERLANDSE LANDBOUWMACHINES IN HANNOVER. (Van een speciale correspondent). Naar wü vernemen zullen op de Landwirtschaftliche Ausstellung welke van 26 Juni tot 3 Juli a.s. te Hannover gehouden wordt, weer Nederlandse land bouwmachines en -werktuigen mogen worden geëxposeerd. De Nederlandse Kamer van Koophan del voor Duitsland, Van der Spieghel- straat 18 te Den Haag kan hierov er na dere inlichtingen verstrekken. DIT JAAR GEEN INTERNATIONAAL MUZIEKCONCOURS TE SCHEVENINGEN. Toen het vorige jaar voor de eerste maal een Internationaal Muziekcon cours te Scheveningen werd gehouden, deelde de organisator, dr G de Koos, mede, dat het in de bedoeling lag. lener jaar een dergelüke wedstrüd te organi seren. In verbana met de huidige politieke omstandigheden waardoor juryleden en deelnemers uit bepaalde landen niet aan het concours zullen kunnen deel nemen. is besloten deze wedstrijd dit jaar. geen doorgang te doen vinden. Gehoopt wordt dat In 1950 het con cours wederom gehouden kan worden. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADIl. Bevallenvan Asbeck-van Lennep. d- Driebergen, Brlels-Gottlleb, z.t Amster dam; Kooy-ter Poorten. z._ Paramaribo. Overleden- G. C. Michell, m.. 77 Jaar, Leeuwarden, W. F. A. L. van Zuylen. m-; 56 Jaar, Amsterdam; K. de Vries, m.. 84 jaar, Haarlem: J H. Domhoff, m 75 Jaap Aerdenhout: H, W. van der Lee, ro.. eu Jaar. Den Haag: A. Harsten van der Hoop. m 70 Jaar, Baarn; J. C Bastlaans. m.. b' Jaar, Amsterdam; J. C. Scharp de Visser» >m., 59 'aar. Eindhoven: C. H. E. VoncK^ 'van Zljll de Jong, v.. 83 laar. Den Haa;: C. F. E. Smith, m.. 72 jaar, Den Haas» J. C. Cort van der Linden-de Koning> 88 jaar. Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2