KOU GRIEP AKKERTJES tDa-GmiTj Films'van deze weeks Met een enkel woord STADSNIEUWS RECHTZAKEN ZATERDAG 5 FEBRUARI Massa-arrestaties in Polen BECHULDIGING VAN SEIONNAGE De Poolse regering heeft voor het feeerst officieel gewag gemaakt van mas sa-arrestaties in het gehele land door de geheime politie onder voormalige of ficieren van de--AJK.-, tijdens de oorlog een ondergronds verzetsleger, dat zich onderscheidde bij de opstand te War schau. Volgens officieuze schattingen van diplomaten zouden in totaal enkele honderden arrestaties in Warschau zijn verricht en meer dan 1.000 arrestaties in de provincies- De woordvoerder der regering, kolonel Grosz, zeide. dat de autoriteiten de openbare mening bin nenkort over de redenen van de arres taties zouden inlichten. Volgens niet-offlciële berichten zou den o.m. studenten en enkele priesters, die vroeger als aalmoezeniers van AK.- eenheden optraden gearresteerd zij 11; De binnenlandse strijdkrachten van de A.K. werden door de Poolse oorlogslei- der, generaal Sikorski, in het leven ge roepen en van Londen uit geleid door de Poolse regering in ballingschap. In 1945, tegen het einde van de oorlog, slo ten enkele leden van de A.K. zich bi) de ondergrondse beweging tegen de re gering aan en vochten tegen regerings troepen nabij de Oekrainse grens. Enke len hunner werden gevangen genomen, doch later vrijgelaten- krachtens een amnestiebeslult. De voormalige Poolse minister van voedselvoorziening Wlodzlmierz Lecho- wicz, lid van de democratische partij, die verleden jaar October werd gearres teerd onder verdenking van spionnage voor Poolse agenten te Londen, was of ficier van -de A.K, Naar verluidt, zou de regering ernstig rekening houden met de mogelijkheid van voortduring der te gen de staat gerichte activiteit in Po len. Men achtte het waarschijnlijk, dat huidige leden van de regering, die be trekkingen hadden niet. Lechowlcz, hun portefeuilles zouden verliezen bij wijzi gingen in de regering, die verwacht wor den na de fusie van de twee boerenpar tijen, die waarschlinlijk de volgende maand tot stand zal komen, Generaal Markos ontslagen ALS LEIDER DER GRIEKSE OPSTANDELINGEN. Generaal Markos is door het hoofd bestuur der Griekse communistisdlie partij, in vijfde plenaire zitting bij een, uit zijn functie ontslagen. Volgen? hèt bericht van de radio dei- opstandelingen is Markos „ernstig ziek en niet in staat de hem toegewezen taak te. vervullen" en „van elke plicht ontheven". Het besluit was „ergens in het gebied van het Grammosgebergte in Noord-Griekenland op 30 en 31 Januari genomen. De ritting van het hoofdbe stuur werd door 26 leden bljgewoopd, al dus dit radiobericht. Men gelooft te Athene, dat Markos zal worden opgevolgd door generaal Goessis, die tijdens de jongste regeringsaanval- len op Ka toria voor het eerst de aan dacht op. zich vestigde. De radio maakte verder bekend, dat verkiezingen gehouden zullen worden voor het politiek bureau der partij en f ,r het. hoofdbestuur wijzigingen zal on dergaan. Markos werd in 1906 geboren Na zich uit Klein-Azië in Saloniki te hebben ge vestigd. sloot hij zich in 1924 bij de com munistische partij aan, waarvan hij standvastig aanhanger ls gebleven. VREEMDE ONTDEKKING. De Rijsselse schrijnwerker Charles Bernaerts was niet weinig verwonderd te vernemen, dat hij naast zijn huidige echtgenote nog twee vrouwen had, vader was van zeven kinderen en een straf register had met vijf veroordelingen, waarvan één tot vijf jaar dwangarbeid wegens desertie In oorlogstijd, Bernaerts zou van dit alles waar schijnlijk nooit op de hoogte gekomen zijn, wanneer hij niet van plan was ge weest familieleden ln België te bezoe ken, m.et welk doel hij onlangs een pas poort had aangevraagd. De politie had een onderzoek inge steld en dé schrijnwerker werd ondanks zijn hardnekkig protest van veelwijverij beschuldigd. In de registers van de bur gerlijke stand stond formeel vermeld, dat hij gehuwd was met Marie Adèle Donez, die hem vier kinderen schonk en dat hij na het overlijden van deze echt genote gehuwd was met Madeleine Ca- try. die hem drie kinderen gaf. Bij nader onderzoek is de goede trouw van de schrijnwerker gebleken. Hij is het slachtoffer geworden van Iemand, die zijn naam heeft misbruikt en die niet geïdentificeerd kon worden. Made leine Oatry, de echtgenote van deze laatste, die in December 1947 te Lens ls overleden, kon tijdens een ondervraging slechts de schuilnaam van haar echt genoot, nl. Bernaerts, opgeven. Zij voeg de er echter aan toe, dat de valse Ber naerts haar eens had medegedeeld, dat hij een vondeling was. Griep heeft hoogtepunt bereikt. OVER HET GEHELE LAND GOEDAARDIG KARAKTER. Ten aanzien van de griepepidemie kan gezegd worden, dat deze zich op het ogenblik over het gehele land ver spreid heeft. Er kon in de laatste we ken een toeneming van het aantal griepgevallen worden vastgesteld, maar in medische kringen neemt men aan, dat thans waarschijnlijk het hoogte punt is bereikt. Alhoewel er zich en kele sterfgevallen hebben voorgedaan, behoudt de griepepidemie een zeer goedaardig karakter. Om echter op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, heeft de hoofdinspec teur voor de volksgezondheid aan de in specteurs voor de volksgzondheid ver zocht met de artsen maatregelen te be ramen, indien zich in de toekomst eens het geval zou kunnen voordoen, dat door overgrote drukte hulp bij de verpleging schaars of in het geheel niet te verkrij gen is. Artsen en verpleegsters zijn dan zo volhandig, dat zij misschien niet vol doende zelf voor de verpleging hunner patiënten kunnen zorgen. Door de inspecteurs wordt daarom aan de artsen en wijkverpleegsters aan geraden uit te zien naar personen, die in tijd van nood kunnen helpen bij het verplegen van patiënten. Hopelijk zal dit niet nodig zijn, doch het is het beste om voorbereid te zijn, indien onverhoopt de epidemie toch nog haar goedaardig karakter zou verliezen. Voorlopig geen goedkeuring voor kerkbouw De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft bepaald, dat voorlopig geen Rijksgoedkeuringen voor herbouw, nieuwbouw en uitbreiding van kerken kunnen worden verleend. Er is momenteel een dusdanig aantal kerken In aanbouw, dat door uitbreiding daar van het ln het bouwplan 1949 voor ker ken gereserveerde bouwvolume zou worden overschreden. Het is wenselijk, dat met de voorbe reiding tot de bouw van kerken wordt voortgegaan, aangezien daarmede veel tijd ls gemoeid. BENJAMINO GIGLI ZONG TE AMSTERDAM. Benjamino Gigli, een van de grote vertegenwoordigers van het Italiaanse bel canto, vierde gisteravond triomphen in het Amsterdamse Concertgebouw, Gigli Is een van de weinige vocalisten, die op een leefijjd van bijna 60 Jaar nog op het eerste plan staan. Zijn stem be zit nog verrassende souplesse en heeft ook in het lyrische ruime draagkracht. ÏSnlpverkouden oi alleen I maar hoold- en keelpijn? r Verwaarloos zo n kou toch niet, de gevolqen kunnen ernstig zijn I Bestrijdt do Infectie daarom direct, neem 'n „AKKERTJE" en ga dan vroeg naar bed. „AKKERTJES' bevorderen het transpireren en verdrijven de koorts. Let goed op het AKKER-merkl helpen direct! AGENDA ZATERDAG: Stadszaal: Leldse Jeugd Actie. Concert W, Andrlessen. 3i uur nam. Volkshuis: Met H. O. Verkruysen naai Parl|s. Brugge en Venetië, 4 uur nam. WOENSDAG: Gerecht 10: Ned. Splr. Ver. „Harmonla" 8 uur nam. DONDERDAG: Trianon: K. en O. „Citizen Kane", 9.15 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „La symphonie fantastique" (alle leeft). Zat "en Zond. 2,30, 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Lldo „Nacht en dag" (18 Jr)Zat. en Zon. 2, 4,45, 6,45 en 9,15 uur; overige dagen 2,30. 6,45 en 9,15 uur. Luxor „De getemde avonturierster" (18 Jr). Zat. en Zon. 2,30. 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30. 7 en 9,15 uur, Rex „Jamaica Jnn" (18 Jr). Zat. en Zon. 2,15, 4.15, 7,15 en 9,15 uur; overige dagen 2,15, 7.15 en 9-15 uur Trianon „Het verborgen leven van Walter Mltty" (14 jr). Zat. en Zon. 2,30. 4,30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 5 Februari 13 uur tot Zaterdag 12 Februari 8 uur waargenomen door de Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-Apotheek. Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeeater Apotheek, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt van hoden middag 1 uur tot Maandagmorgen 8 -uur waargenomen door de doktoren Van Boekei. Do Graaff, Do Jager en Veldhuizen. Te Oegstgeest door dr Varekamp, tel. 21916. Dienst der dierenartsen door de heren «ommandeur en Weening: DE ONTMANTELING DER WEST-DUITSE INDUSTRIE. Te Berlijn is officieel medegedeeld, dat in de Britse bezettingszone van Duitsland thans 593.000 ton aan instal laties ontmanteld zijn. Het aantal ge heel ontmantelde fabrieken bedraagt 247. In 189 fabrieken is men met de ontmanteling bezig, zodat er ln 101 van de 537 fabrieken nog met ontmanteling begonnen moet worden. Van de ontmantelde installaties ging o.a. naar: de Sovjet-unie 163.896 ton, Joego-Slavië 43.135 t-on. Frankrijk 18.639 ton, Tsjecho-Slowaklje 18.618 ton, Enge land 13.112 ton, Griekenland 10.832 ton, India 5507 ton en Pakistan 431 ton. Egypte en de V.S. ontvangen het minst, n.l. respectievelijk 20.6 en 1,5 ton, DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. Naar „Le Solr" bericht, heeft de Bel gische regering een commissie van Bel gische juristen en parlementsleden in gesteld, die een onderzoek zal instellen naar de constitutionele principes, welke betrekking hebben op de prerogatieven van de koning. De namen dergenen, die deel zullen uitmaken van de commissie, zijn nog niet bekend. De commissie zou zich in dit verband ook bezig houden met het opperbevel der Belgische strijd krachten in tijd van oorlog. Trianon De genoeglijkste films zijn die, in welke wij onszelf terugvinden. Wij zijn er daarom zeker van, dat Wal ter Mitty de harten van negentig pro cent van de tallozen, die Danny Kaye in deze creatie komen bewonderen, stor menderhand zullen worden veroverd. En die tien procent die overblijft? Wel, ook die zullen hun genoegen niet ontberen, want zij zien zichzelf weerspiegeld in de anderen, die de dromer het leven zuur maken door hun harde realiteits zin en superioriteitswaan. Zij kunnen daarbij zélfs het genoegen smaken, de trots van de „overwinning" in deze film weg te dragen, want het zijn degenen, die de voosheid van hun realistische zege over de zoveel rijkere droomwereld ook ln de werkelijkheid niet beseffen. Dat is de essentiële kern van deze zeldzaam aantrekkelijke film, die ge dragen wordt door een rijk en diep sce nario en een welhaast volmaakt mense lijk spel. Het is een caricatuur, deze film, zeker, maar een caricatuur die de types beter uitbeeldt dan de meest realistische. Het ls het verhaal van een romantisch aan gelegde jongeman, die door de wereld voor een dromer wordt uitgemaakt, en juist daardoor zich zo in zijn droom wereld inleeft, dat hij de werkelijkheid niet als zodanig herkent, wanneer deze zich met de hoofdfiguren van zijn eigen wereldje aan hem voordoet. Ten slotte put hij uit zijn belevenis sen in zijn dromen de kracht, om ln het werkelijke leven te doen, wat van hem wordt verwacht. En dan ook goed doen, met een onversaagde flair, die de zo anders van hem gewende wereld ver stomd doet staan en doet erkennen: er zit toch heel wat bij, bij deze dromer. Danny Kaye, die over het algemeen als „komiek" zijn triomfen vierde, heeft in deze film een nieuwe Chariie Chaplin 'in diepere zin, niet in verschijning of spel,die geheel verschillen) geschapen, die wij nog dikwijls hopen te zien. Een voortreffelijke film, nu en dan ondanks, dan weer mede dank zij de aspecten ons aan „A matter of life and kleuren techniek, waarin verschillende death" doen herinneren. Lido Met Irvin Berlin behoort Cole Porter tot de beroemdste Amerikaanse componisten van de lichte amusements muziek. Zijn werk ls ebschaafd en streelt het oor, hetgeen in de film „Night arid Day" op uitstekende wijze naar voren komt. Porter schreef „Night and Day" in een Engels hospitaal tijdens de eerste wereldoorlog. Na zijn terugkeer in Ame rika heet hij vele moeilijkheden moe ten overwinnen voor het succes kwam. Maar eenmaal op de to pvan de ladder, vlogen de composities uit zijn pen. Zijn revues werden wereldsuccessen en ge deelten hieruit werden gevlochten door zijn levensgeschiedenis, behandeld in de kleurenfilm „Nlght and Day". Deze film behoort ongetwijfeld tot de beste Ame rikaanse showfilms van de laatste jaren, het verhaal is boeiend en de muziek uit stekend Casino brengt „La Symphonie fan tastique", hei prachtige filmwerk waar over wij gisteren uitvoerig schreven naar aanleiding van de K. en O.-vo&vstelling. Luxor „De getemde avonturierster" is een romantische avonturenfilm met veel achtervo'gingen te paard en schiet partijen in een met natuurschoon rijk gezegende omgeving. De stijl is naar Hollandse begrippen wat al te Ameri kaans en daardoor niet altijd even hoog te waarderen, hetgeen door de k'Jeuren- productie nog eens extra wordt onder streept; doch aan spanning ontbreekt het niet. Het thema is -opgebouwd vol gens het aloude recept, volgens hetwelk de deugd en de dapperheid overwinnen ten koste van de misdaad en de verbor gen aanslag. Yvonne de Carlo, de vrouwelijke hoofd persoon, wordt ons in deze film aange kondigd als „het mooiste meisje van de wereld" maar ook ddarover kunnen de smaken nu eenmaal verschillen Rex Wie heeft niet gezien of ge lezen het spannende verhaal van de aasgieren van Cornwall „Jamaica Inn", het onherbergzame plekje aan de Britse kust, waar reeds zo velen het zeemans graf vonden en waar een groot deel van de bevolking leeft van de opbrengst der aangespoelde goederen- Het theater aan de Haarlemmerstraat geeft er deze week een prachtige versie van onder regie van Alfred Hitchcock en met grootse rollen van Charles Laugliton en Manreen O' Hara. Een betere combinatie is nauwe lijks denkbaar en garandeert de maxi mum-spanning, welke fle Jamaica Inn kan brengen. En dat is héél wat! Schout bij Nacht F. J. Kist plv. chef Marinestaf OUD-COMMANDANT VAN DE „KAREL DOORMAN". De kapitein ter zee jhr A. H. van Foreest, die tot 1 Febr. j.l. plaatsver vangend chef van de Marinestaf was, is met ingang van deze datum benoemd tot marine-attaché te Washington, als opvolger van de schout bij nacht F. Stam. Met ingang van 1 Fcbr. j.L is be noemd tot plaatsvervangend chef van de Marinestaf de kapitein ter zee F. J. Kist, die met ingang van deze datum is benoemd tot Schout bU nacht De nieuwbenoemde trad. op 6 Sep tember 1916 in dienst van de Marine en werd op 16 Augustus 1919 benoemd tot luitenant ter zee der derde klasse. Na verschillende plaatsingen in Neder land en Indie. werd hij in 1936 aange wezen voor het volgen van een 2-j. cur sus aan de Hogere Marine Krijgsschool. Na afloop daarvan werd- hij geplaatst op het toenmalige Departement van De fensie. In 1942 werd hij in krijgsgevan genschap gevoerd en nadat hij op 28 April 1945 door de geallieerden werd bevrijd, was hij enige tijd op de marine staf werkzaam, waarna hij naar Indo nesië vertrok en hij als commandant der zeemacht in het Oosten de functie vervulde van hoofd admirallteitsdien- sten, later chef van de staf. In Januari 1948 repatrieerde hij naar Nederland en in Mei van da,t jaar werd hij be noemd tot commandant van Hr Ms vliegkampschip „Karei Doorman", een functie die hij tot voor kort heeft ver vuld. Belgische belangstelling voor Utrechtse Jaarbeurs ZAKEN DOEN IN HOLLAND IS NIET ONVOORDELIG! (Van onze Brusselse correspondent) De vele klachten over Benelux ten spijt, bestaat er in België een steeds stij gende belangstelling voor de Nederland se markt. Het feit dat de Belgen, dit jaar aan de Utrechtse jaarbeurs zullen deelnemen met een speciale collectieve inzending van haute couture, confectie en luxe -weefsels, zegt reeds genoeg. En als men dan leest in het officieel orgaan van de Organisatie van Jaar beurzen en tentoonstellingen, dat de Belgische exposanten te Utrecht in 1948 voor 10 millioen frs. van de ge- exposeerde goederen (ter waarde van 12 millioen frs) ter plaatse konden verkopen zonder deviezenmocilijkhe- dan moet men alhier wel erkennen, dat zaken doen in Holland niet zo on voordelig is. In de onlangs afgesloten overeenkomst is bepaald, dat België voor 90.6 millioen frs of 5.4 millioen gulden textiel naar Indonesië zal kun nen leveren. Reeds hebben 60 firma's zich een stand gereserveerd te Utrecht In dat aantal is niet vervat het veel groter ge tal Belgische firma's, dat rechtstreeks van Nederland uit door de eigen verte genwoordiging op de Jaarbeurs komt. Over 1948 kocht Nederland in België voor 1.8 milliard frs metaalfabrikaten en machines tegen 14 milliard frs over 1947. Daarmede is Nederland veruit de belangrijkste cliënt van België voor deze producten. Het herstel van de Spoorbrug over de Dedemsvaart tussen Zwolle en Meppel, heeft lange tijd gevorderd, hetgeen in de eerste plaats werd veroorzaakt door de grote frequentie van het treinverkeer, waardoor de werkzaamheden veelvuldig werden onderbroken Bovendien lagen er tal van onontplofte bommen in de vaart, zodat het noodzakelijk was dit deel eerst droog te leggen teneinde de Mijnenopruimlngsdienst gelegenheid te geven de projectielen te verwijderen. Dezer dagen is de brug „in beet'ren staat hersteld" in gebruik genomen. Er is overbevissing op de Noordzee BINNENLAND. Het dagelijks bestuur vat: de Ned. Heidemaatschappij ls thans als volgt samengesteld, mr S baron van Heemstra, voorzitter; mr C. Th E. graaf van Lynden van Sandenburg, onder-voorzitter, jhr G. F. van Tets van Goldschalxoord, 1ste se cretaris; Jhr A. J. B. van Suchtelen van de Haare, H D. Louwes, Ir J. P. v. Lonk- huyzen en A. J. BUjdensteln. De eerste groep van 20 Belgische arbeiders ln Twente ls aldaar aangeko men en vandaag aan de slag gegaan. ZIJ zijn te werk gesteld bij de fabrieken van Van Heek en Co. N.V, en bij de spinnerij Roombeek te Enschedé. Volgens mededeling van de Belgi sche dienst der wegen wordt er op gere kend, dat de verbiidiag van Antwerpen met de grens Wüstwezel ln de loop van dit Jaar geheel zal worden verbeterd In tussen zal men nog enige hinder onder vinden tijdens de verbeteringswerk zaamheden Giftermiddag had ln het Denarte- ment van Verkeer en Waterstaat de In stallatie plaats van de korte tijd geleden Ingestelde lnterdenartementale commis sie voor de vliegvelden In het Westen des lands (Schleveen-Ypenbure) door do mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W Spitzen. De IJmuldense trawler „Catharina Duvvls". die bil Honnlngsvaar bij de Noórdkaap ln quarantaine lag omdat daar een grlep-epidemle heerste, die ook vier leden der bemanning had aangetast, ls thans weer uitgevaren ter visserij op de Barenaszee BUITENLAND. De grote muziekprijs van de stad Parijs, ten bedrage van 100 000 Franse francs, ls toegekend aan de Franse cofn- Bonlst Guy Ropartz voor zijn gezamen- 'k oeuvre. Berlllns „Oostelijke" burgemeester, Frledrlch Ebert. heeft verklaard, dat 440 bedrijven en fabrieken fn. Oost-Berlijn zullen worden onteigend en aan de ar beiders overgedragen Radio Moskou heeft een oproep ge daan om de Westers georiënteerde to neelrecensenten en artlsten ter wille van de kust te zuiveren. Alle 44 passagiers Brits dienst personeel en hun gezinnen zijn bij het vliegongeval in Llbye er met lichte ver- wondigen afgekomen. De piloot kwam om het leven. Vijf andere leden van de be manning liepen verwondingen op. Er ls een handelsovereenkomst ge sloten tussen Denemarken en de Sovjet- Russische zone van Duitsland, tot een bedrag van lb millioen Deense kronen. De Britse autoriteiten hebben voor de komende week communistische ver gaderingen ln West-Dultsland verboden, voor zover deze belegd worden als protest tegen de gevangenneming van de West- duitse communistische leider Max Rei- mann. De Griekse Kamer van Afgevaar digden heeft een motie van wantrouwen ln de coalitie-regering van Sophoells met 245 tegen 50 stemmen bij één onthou ding aangenomen. De 4-Jarige Ferry Emons ls ln de Lambertusstraat te Rotterdam tegen een voorbijrijdende vrachtauto aangelopen. HIJ werd meegesleurd en zó ernstig ge wond. dat hij vrijwel onmiddellijk over leed. Noorwegen heeft gisteren, als 35ste staat. Israël erkend. Een B-25 „Mltchell"-bommenwer- per van het Amerikaanse leger, met een vermoedelijk uit acht koppen bestaande bemanning, ls ten gevolgen van een ont ploffing aan boord, ln het ten Noorden van New-Orleans gelegen Ponc Chartraln- meer neergestort Er zijn geen overle-' venden. 7 DR HAVENGA BEPLEIT REGELING VANGSTBEPERKING. Op het visserijweekend, dat gisteren en vandaag op de Volkshogeschool te Bergen wordt gehouden, hield de di recteur der Visserijen, ir G. J. LIenesch, een inleiding over het biologisch visse rij onderzoek, dat nader werd uitge werkt door dr B. Havenga. Deze zeide o.m.: Er is reeds sprake van overbevissing op de Noordzee, die binnenkort fatale gevolgen zou kunnen hébben voor het visserijbedrijf voor alle landen, die op de Noordzee vissen. Hij propageerde een internationale regeling tussen de hierbij betrokken lan den terzake de vangstbeperking en een spoedig bindende afkondiging voor de maaswijdte der netten en de maten van de vis. Dit is een kwestie, die reeds in het begin dezer eeuw ln de visserij - wereld naar voren is gekomen, doch door het onderlinge meningsverschil der verschillende landen nimmer tot een definitieve oplossing heeft kunnen lei den. Overeenstemming Nederlands- Engelse televisie-industrie EEN LIJNEN-AANTAL VAN 625. Onderhandelingen te Eindhoven tus sen afgevaardigden van de belangrijkste Engelse radio- en televisiemaatschap pijen en de N.V. Philips Gloeilampen fabrieken hebben gisteren geleid tot al gehele overeenstemming omtrent aan bevelingen van technische standaards voor televisie-omroep. Men is het eens geworden over een lijnen-aantal van 625, geïnterlinieerd 2 1, 25 beelden per seconde, een to taal beeldgrootte per televisiekanaal van 6 mc/s, positieve modulatie voor het beeld, terwUl voor de wijze van modulatie van het geluidskanaal geen bijzondere aanbeveling wordt gedaan. De bij deze overeenkomst betrokken Engelse maatschappijen zijn de Electri cal Musical Industries Lim, General Electric Company Lim., Marconie Wire less and Telegraph Company Lim, en Pye Lim. Hiermee is dus een veel om streden teehnisch-economische kwestie tot oplossing gebracht. De verantwoor delijke autoriteiten zullen thans sneller en met minder moeite tot besluiten kun nen komen, waardoor de televisie-indus trie gelegenheid zou krijgen zich te ont plooien en wel In de eerste plaats in het gebied van de Westelijke Unie. De overeenkomst betekent niet, dat in Engeland het daar geldende systeem van 405 lijnen thans verlaten zou worden. ENGELSE UITLEVERING OORLOGS MISDADIGERS UIT BENELUX- LANDEN. Oud Gestapo- en SS-leden. Een Britse commissie voor oorlogs misdaden heeft gunstig beschikt op de verzoeken tot uitlevering, die door Ne derland, België en Luxemburg zijn inge diend betreffende 9 oorlogsmisdadigers. oud-Gestapoleden of gewzen SS-man- nen, die thans geïnterneerd zijn in het kamp Tallingsbostel, in de Britse zone. Het zijn Belgische. Nederlandse en Luxemburgse on'derdanen t.w.. Desmedt, Bossier, Maes, Hempel, Schneider, Gil les, Hoffman en een vrouw van Belgi sche nationaliteit, Marcelle Lange. Allen hebben zich schuldig-gemaakt aan moorden en gruweldaden. PRINSES WILnELMINA BEZOCHT OUD-ILLEGAAL WERKER. Gistermiddag heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina een bezoek gebracht aan de heer G.Veeneman, te Apeldoorn, die tijdens de bezetting veel illegaal werk verrichtte en daardoor geruime tijd in Duitse gevangeniskampen heeft door gebracht. Hij heeft daarvan een aandoening aan de ruggewervel overgehouden, waardoor hij al verscheidene jaren in een 'gips verband ligt. De hoge bezoekster onder hield zich ongeveer een half uur met de heer Veeneman. CREMATIE STOFFELIJK OVER SCHOT VAN DE HEER S. F. VAN OSS. Op de begraafplaats Westerveld werd gistermiddag o-ncler grote belangstelling gecremeerd het stoffelijk overschot van de heer S. F. van Oss, in leven hoofd redacteur en leider van het weekblad de „Haagsche Post". De heer A. O. van Oss schetste de carrière van zijn vader en roemde diens karakter en grote werklust. Mej. dr H. M. Jacobs, oudste redactie lid van de „Haagsche Post" noemde de overleden hoofdredacteur de vader van de „Haagsche Posf'-familie. Namens directie en personeel van de „Haagsche Post" sprak nog de heer W. C. Burger, waarna de heer A. O. van Oss de sprekers en aanwezigen dankte, VRAATZUCHTIGE VELDMUIZEN IN DE N.O. POLDER. ^Vintergerst geheel weggevreten. Omtrent de schade, die de veldmuizen in de N.O.-polder hebben aangericht, vernemen wü, dat van de 8.500 ha uit gezaaide tarwe ca 20% of 1.700 HA ver loren ging. Ook de rogge hèeft veel ge leden. hoewel de met dit gewas beteel- de oppervlakte betrekkelijk gering was (ca 580). De wintergerst is vrijwel ge heel (d.w.z. 1200 HA) weggevreten. Ook lucerne en grasland hadden veel te lij den van het optreden van de veldmuis. Het koolzaad bleek minder te zajn be schadigd. ft Voor kinderen die nog „wisselen": de Kalk-VIlomlne D tabletten $jl van DAGRA Een wooid van bezinning NA HET EERSTE TEKEN. Wij zouden zo denken: als Jezus op de bruiloft van Kana ln Galilea de mensen zo volop, de vreugde heeft ge gund, dan zullen zij dit wel zó verstaan hebben en dan zal dit zodanig om zich heen grijpen, dat het hele leven in al zijn verschijningsvormen er van door trokken wordt. Ja. dit zouden wij zo denken. Maar de ervaring leert helaas anders. En de droevigste ervaring doen wij op, wan neer wij de tegenstrijdigheid bemerken zouden daar, wraar het zeker niet zou mogen worden verwacht. Na de bruiloft is Jezus naar de tem pel gegaan. En werkelijk, wij zouden, als wij niet beter wisten, Jezus eenvou dig niet herkennen. Want Hij, die een en al hulpvaardigheid was op de brui loft, vertoont zich hier in de schrik wekkende gestalte van een, die met een gesel de hele tempel in een ogenblik tijds leegranselt. Wat is er toch aan de hand? Het verhaal na de bruiloft zegt ons, dat men van de tempel gemaakt heeft een goederen-, handels- en effectenbeurs. Wij kunnen deze dingen goedpraten, En er is werkelijk niet zo heel veel moeite voor nodig om dit te doen. Wij kunnen zelfs met eeri zLnspeling op de praktijk van de offerdienst in de tem pel deze toestanden en tonelen begrij pelijk en aanvaardbaar maken. Maar voor Jezus is er één weg: hij raapt wat touwen, op de grond verspreid, bijeen; hü slaat alle mensen, die daar kopen en verkopen, het tempelterrein af en keert de tafels der geldwisselaren om. Legt hier Jezus soms een andere maatstaf aan dan kort geleden op de bruiloft? Want Hij die een en al vrien delijkheid op de bruiloft was, is een en al onvriendelijkheid in de tempel. Het schijnt wel zo te zijn. En Inderdaad is dat ook zo. Het wordt ons hier met zovele woorden wel duidelijk gemaakt, dat aan de tempel andere eisen wor den gesteld dan aan de bruiloft. Want de tempel spreekt van de dienst aan God. En wanneer die dienst getrokken wordt in de sfeer van de verburgeljj- king en de schijn, is niets zó waar, dat het bederf van het beste het ergste is. Dat is geweest na het eerste teken. En naar het besef van de Joden ls het zo ingrijpend geweest, dat zij om een tweede teken hebben gevraagd, het te ken van zijn volmacht om deze tempel dienstverstoring te verrichten. En wat gebeurt nu? Dit, dat in andere vorm precies hetzelfde teken gegeven wordt als op de bruiloft. Ln beide geval len was er een „mankement". In beide gevallen kon het feest niet doorgaan, Nu kan men er wat van maken (en dat lukt blfjkbdar ln de tempel beter dan op de bruiloft), maar het is niet echt. Doch nu wordt het echt! De bruiloft gaat door en de tempeldienst gaat door. Ja, de bruiloft werd nu pas goed brui loft. En de tempel? Neen, dat laatste zagen de Joden uit Jezus' dagen niet. En velen met hen tot op vandaag ook niet. Dan komt het tweede teken: breek deze tempel af, en in drie dagen zal ik hem oprichten. En als wij over het laatste heel lang en diep hebben nagedacht, dan zien wij Ineens het stralend verband: bruiloft en tempel zijn één!; het gaat om de vreugde. Want het teken van de brui loft wordt een teken van en in Hemzelf, die door zijn kruis de vreugde van het totale leven als een dienst aan God heeft gegeven. W. H. K. Leidse Universiteit DOODSTRAF VOOR ENGELSHOVEN. De v.m. „Unterscharführer" en lid van de Rotterdamse S.D., de 27-j. H. Engels hoven, is door de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof ver oordeeld tot de doodstraf. De eis luidde 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. Het publick, dat zich reeds buiten ru moerig had betoond, toen E. het ge rechtsgebouw werd binnengeleid, liet duidelijk merken hoezeer het met dit vonnis instemde en schreeuwde hem na toen hij werd weggebracht. E. was er van beschuldigd op 11 No vember 1944 Jan of Bert Eykenbroek in hun woning aan de Rotterdamse dijk te Schiedam t? hebben gedood, op 7 Sep tember 1944 de arrestant A. Breedveld zonder vorm van proces te hebben neer geschoten, een week later deelgenomen te hebben aan de executie van drie Ne derlanders en tot slot. dat hij op 22 Sep tember 1944 de zwaargewonde illegale werker J. J. M. van der Loo had geëxe cuteerd. JHR MR F. H. VAN KINSCHOT BENOEMD TOT CURATOR. Bij Kon. besluit is jhr mr F. H. van Kinschot met ingang van 1 Februari j.l. benoemd tot curator der Leidse Uni versiteit. Restauratie van Kloksteeg 2 voltooid HEDENMIDDAG DE OPENING VAN STUKJE „OUD-HOLLAND". Het fraaie zestiende eeuwse huisje Kloksteeg 2, over welks geschiedenis en restauratie wij onlangs uitvoerig schre ven, wordt hedenmiddag door de ver eniging „Oud Leiden", die het na de a ankoop van top tot teen liet restaure ren, overgedragen aan de nieuwe huur der, dis er een passend antiquariaat in heeft gevestigd. Diverse autoriteiten van Rijk, provincie en gemeente, bene vens geïnteresseerde instanties en in stellingen zullen deze overdracht bijwo nen. Gistermiddag hebben wij een bezoek gebracht aan dit stukje „oud-Holland", dat op een bescheiden plaatsje in het stemmige centrum van Leiden staat te pronken. De architect, onder wiens lei ding de restauratie heeft plaats gen;-: de heer G. van der Mark, toonde ons de vernieuwingen, die het pand heeft ondergaan, zonder dat daarbij de oor spronkelijke inrichting en stfjl geweld is aangedaan. Doordat het pand in hoge mate ge durende de oorlogsjaren was uitgeleefd, moest veel van het vaste interieur wor den vervangen, waartoe een speurtocht werd ondernomen door de oude gebou wen, die onze stad rijk is, terwijl van tijd tot tijd een 'beroep moest worden gedaan opde Lakenhal. Zo zijn ver schillende deuren, kozijnen, Ingemetsel de tegels, oud-gemodelleerde dakp3ii- nen etc. afkomstig van de Stadstlm- merwerf, het Pesthuis en particuliere panden. Er is bij het aanbrengen van deze onderdelen gestreefd naar het be waren van het oorspronkelijk karakter en de originele stijl. Hier en daar moes ten veranderingen worden aangebracht-, die het huisje bewoonbaar moesten maken naar de eisen des tijds. Er kon daarvoor echter een oplossing worden gevonden, die over het algemeen niet storend werkt op het algemene karak ter van het oud-Hollanase interieur. De gehele restauratie heeft, nadat t pand voor f. 3 000,— was aangekocht, ongeveer f. 13.800,— gekost, waarvan f. 1.500 kan worden beschouwd te zijn aan woningverbetering. Vanuit bedrag wordt derhalve 60% subsidie van de overheid ontvangen. Het reste rend gedeelte wordt voor 75% door overheidssubsidies gedekt als monu mentenzorg. Met het aankopen en restaureren van dit huisje is „Oud Leiden" neg niet aan het eind van haar Latijn. De commissi® ..Het Leidse Woonhuis" beeft 'n UJ?» opgemaakt van andere huizen, die gaarne in bezit worden verkregen, om ook andere huistypes voor het nage slacht te bewaren. Bovenaan dit. „ve> langlijstje" staat een zogenaamd Lrids wevershuis, waarvan er verscheidt m de Sleutelstad te vinden zijn.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2