VOORTGEZET VREDESOFFENSIEF WEERBERICHT Medische wetenschap en televisie reiken elkaar de hand Leiden beleeft de Europese primeur van per televisie uitgezonden operatie Kardinaal Mindszenty herroept zijn verklaring 37ste Jaargang ZATERDAG 5 FEBRUARI 1949 No. 26610 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 De Sovjet-leider, generalissimus Sta lin, laat niet los en zet zijn vredesof fensief onwrikbaar voort. Of hy echter de juiste weg daarbij kiest, is twijfelachtig, 't Wil ons toch voorkomen, dat waar Mos kou overal ambassadeurs heeft of ver tegenwoordigers van het buitenland in eigen stad bezit, het opnemen van con tact het best kan geschieden langs of ficiële weg en dat men daarvoor niet moet kiezen zijdelifigse paden als inter views, telegrammen aan journalisten of wat ook. Wel is waar geeft het laatste meer armruimte, om het zo eens uit te drukken, daar men dan meer aan de oppervlakte kan blijven, doch het laat ook de tegenpartij vrijer, zodat men verliest aan andere kant, hetgeen men aan eigen zijde meent te winnen. Op zijn opzienbarend interview deed Stalin een uitnodiging volgen voor een onderhoud met president Truman in Rusland, Polen of Tsjecho-Slowakije, dus in door de Russen beheerst gebied, voorgevend, dat zijn gezondheidstoe stand niet toeliet de verre reis naar Washington te maken. Wederom niet rechtstreeks, doch via dezelfde journa list, die hij ook voor zijn interview had gespannen. Maar ook deze tweede stap bracht de generalissimus niet het succes, dat Washington zich soepeler toonde. In tegendeel heeft Truman volkomen voet bij stuk gehouden en beleefd, doch be slist bedankt voor de invitatie. De lo- geer-kamer op het Witte Huis staat echter te allen tijde voor Stalin klaar- Doch daarnevens heeft Washington bij monde van de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, duidelijk gemaakt, dat er feitelijk geen aanleiding is voor een dergelijk tête téte, daar immers vraagstukken aan de orde zouden komen, die behalve de Sovjet-Unie en Amerika vele andere landen evenzeer ter harte gaan, met de overige andere groten voorop. En zonder deze, zal Amerika geen beslui ten nemen. Het is logisch op zich zelf, maar des te meer, waar hard gewerkt wordt aan de vervolmaking van de Wes terse Unie en aan het tot stand bren gen van het Noord-Atlantisch pact. Vast staat, dat aan uitstel in dit op- zlch niet wordt gedacht en dat geeft reden tot grote verheugenis. Het Westen toont zich vast besloten, om niet langer te wachten, het wil spij kers met koppen slaan! Van uitstel manoeuvres kan immers ook nooit iets goeds komen behalve voor degene, die daarnaar streeft Praten, best, maar tegelijkertijd door gaan, dat is de leus geworden en dat is de juiste weg! Zal het ten slotte tot „praten" ko men? Uitgesloten lijkt dat niet, mag men de berichten geloven, dat St-alin een conferentie wil aanvaarden met Truman, Attlee en Queuille. Blijkbaar ligt er Moskou dan toch wel veel aan gelegen, om te proberen uit de impasse te geraken, waarin het zich zelf heeft gewerkt! De grootste voorzichtigheid blijft evenwel geboden, want de paden van Moskou zijn steeds ondoorgrondelijk en moeilijk valt te beoordelen, wat schijn en wat werkelijkheid is. Noorwegen heeft geantwoord op de vragen van Moskou inzake het Atlan tisch pact en wel op zeer voorzichtige wijze Duidelijk heeft Noorwegen het uitgesproken, dat de Verenigde Naties niet de gewenste macht bezitten om agressie tegen te gaan, zodat het voor Noorwegen zaak blijft, te meer waar het een Atlantisch land is, om zich op an dere wijze veilig te stellen en al zal het geen militaire bases aan andere landen geven In vredestijd, toch wordt met die mogelijkheid rekening gehouden, zodra er gevaar gaat dreigen Feitelijk is van Noorse zijde in bedekte termen uit gedrukt, dat bij uitnodiging deelneming aan het Atlantisch pact zal worden aanvaard, doch het parlement zal moe ten beslissen. Denemarken neemt vrij wel een zelfde standpunt in. Zweden handhaaft echter het oude neutraliteitsstandpunt. Blijkbaar ge looft het. tweemaal uit een wereldoor log gebleven, ook voor een derde keer gespaard te kunnen blijven. Zodoende verzwakt het eigen zaak, maar tevens de afweer der wereld tegen agressie en neemt het een ontzettende verant woordelijkheid op zich. Moge het daar van later geen berouw krijgen! De Zweedse hoop. om trots alles toch uit Amerika bewapening te zullen ont vangen, is ongetwijfeld de bodem wel Ingeslagen na de laatste verzekeringen daaromtrent uit Washington en dat laat zich billijken. Slechts landen, die zekerheid bieden, komen voor Ameri kaanse hulp, in welke vorm ook, in aanmerking. DE VERHOUDING TOT SPANJE. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft categorisch tegengesprokeri, als zou Bevin machtiging hebben gegeven tot overleg met andere geallieerde mogend heden inzake de terugkeer van de am bassadeurs der ledenstaten van de V.N. uaar Spanje. tijdelijk veel bewolking. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk veel bewolking en plaatselijk vnist. maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Vannacht voorna melijk in het Zuiden van het land lichte vorst Morgen overdag temperatuur iets boven het vriespunt. 6 februari. Zon op: 8.13 uur; onder: 17.36 uur. Maan op: 10.53 uur; onder: 1.53 uur (e. k.) Hoogwater te Katwijk te 8.16 en 20.40 u. (7 Fcbr. te 9.07 en 21.41 uur Doodtij». Uil nummer bestaat uit acht pagina's. (Van een onzer Redacteuren) In het kader van de Dies-viering der Leidse academie vindt hedenmiddag, zoals gemeld, de eerste per televisie uitgezonden operatie in Europa plaats. Dit evenement" van Europese betekenis, dat niet alleen Leiden, maar geheel ons land in het centrum van de medische belangstelling stelt, vindt plaats in de chirurgische afdeling van het Academisch Ziekenhuis, onder leiding van prof. dr W. F. Suermondt. Dank zy de vriendelijke bemiddeling van prof. Suermondt en de medewer king van de wetenschappelijke staf van het Philipsconccrn te Eindhoven waren wij reeds gistermiddag in de gelegenheid een proefuitzending mede te maken. Een co-assistent van prof. Suermondt,, die overigens zonder enig „risico" als proefkonijn dienst deed, en daarmede tevens de eerste „televisie-patiënt in Europa" kan worden genoemd, heeft deze middag een moedervlekje laten verwijderen. Terwijl de operateur, de heer E. K. de Vries, die ook de „regie" in handen heeft, de televisie-camera bediende, volgden velen in de collegezaal de operatieve behandeling. Hoewel er nog enkele verbeteringen zijn aan te brengen in de ontvangst van 't beeld, dat evenals de uitzending van hedenmiddag op een tweetal projectiescher men werd vertoond, waren dè experts van Philips over de bereikte resulta ten zeer tevreden. Men koesterde de verwachting, dat deze verbeteringen in de loop van hedenmorgen nog konden worden aangebracht, zodat verwacht kan worden, dat de uitzending van hedenmiddag aan haar doel zal beantwoorden. Voorzover ook onze tijd 't toeliet (wij hebben onze aan dacht verdeeld tussen de operatic-kamer en de collegezaal) hebben wij de televisieuitzending in de collegezaal bijgewoond en met belangstelling „van een afstand" de chirurgische arbeid van prof. Suermondt gadege slagen. Het beeld, dat een afmeting heeft van 1 meter bü 1.30 meter, was duidelijk, waardoor alle handelingen van dc behandelende chirurg nauw keurig waren te volgen. Gisteren vond reeds een geslaagde proefuitzending plaats Na afloop hebben wjj nog even een onderhoud gehad met ae heer P. Beys- huizen van de Philipsfabrieken, aan wiens zorgen een belangrijk aeel van deze uitzending is toevertrouwd, en de heren A. Vernis en H, C. Wardenaar, die met het aanbrengen en de zorg voor de technische installatie zijn belast, terwijl zich tenslotte ook de heer Joh. Jansen, die de gehele verlichtingstech niek in handen heeft, nog in ons ge zelschap bevond. Onzë zègslieden, die er zich van harte over verheugen, dat de medische facul teit te Leiaen zioh thans wil bedienen van het nog ongekende mogelijkheden biedende televisieapparaat, vertelden ons het een en ander over de voorbe reidingen, waarvan de werkzaamheden reeds enkele dagen geleden zijn begon nen. Alle apparaten, die een onderdeel vormen van de mobiele studio-installa tie van Philips, waarmee o.a. ook in Barcelona en Parijs is gedemonstreerd (zij het op geheel ander terrein) zijn, behoudens de camera, cp een coven de operatie-kamer gelegen zolder opgesteld, van waaruit men per kabel .met de operatiezaal is verbonden. Dank zij het watergekoelde Philips-kwiklampensys- teem, doen zich geen ninderiyxe warcn- teversohynselen voor, zodat men op slechts enkele tientallen centimeters ai- stand (al naar gelang de behoefte va riërend van 50 tot 75) van de patiënt met het televisie-apparaat kan „opere ren". Teneinde echter toch het daglicht het meest te benaderen, zijn in een zich boven de operatiekamer bevindende dakkoepel enige schijnwerpers met gloei lampen geplaatst, ene via een glafcen wand hun brede stralenbundels naar beneden, „uitzenden". Men vestigde er nog onze aandacht cp, dat men bij deze uitzending in te genstelling met de normale prog^amma- uitzenaing door de aether, met opzet zijn tceviucht tot de ove. arcn^ng pc kabel gekozen heeft, omdat het niet gewenst is, dat de reeds taliijke televi sie-ontvangers in ons land een biik zouden slaan in dit uitsluitend voor medici bestemde terrein der operatie zaal. televisie-ontvangst in kam. onnes-laboratorium.. Waar Philips deze dag „zo dicht by de hand was", en men toch ook neg wel eens een normale uitzending via de aether wenste te verzorgen, vond reeds hedenochtend een televisie uitzending plaats, welke door physici in het Kamerlingh-Onnes-Labora torium werd gevolgd. Dr Haantjes en dr Bruining van het Philipslabo- ratorium gaven hier 'n beschouwing over de principes van de televisie, na afloop waarvan dr Bruining zich ijlings naar de „zendzaal" van het Academisch Ziekenhuis begaf, om via de televisiezender nogmaals zijn - in het Kamerlingh-Onnes-laborato rium vertoevend en belangstellend auditorium toe te spreken. Een ex periment, dat uitstekend slaagde, en waarvoor de aanwezigen grote belangstelling aan de dag legden. Naar wij verder vernamen zou prof. Suermondt hedenmiddag bij de opera tie geassisteerd woorden door dr J. Kweekei, terwijl eerstgenoemde tegely- kertyd een explicatie geeft van de ope ratieve behandeling, welke uiteenzetting wordt uitgezonden en in de collegezaal kan worden gevolgd. Op onze vraag hoe een dergelijk te levisieapparaat, dat zeer dicht bij de patiënt is opgesteld, werd gesteriliseerd, deelde men ons mede, dat daaraan bij zondere aandacht was besteed, en dat door verschillene behandelingen voor een afdoende steriliteit was zorg gedra- ^Uiteraard werken ook de „camera mensen" onder dezelfde omstandighe den wat betreft de steriliteit als de me dici. die de operatie verzorgen Behoeven wy nog te vermelden, dat bij een zo in details verzorgd systeem van opname, uitzending en ontvangst ook de technici hun voortdurende con- tróle op de werking van hun instru mentarium uitoelenen? Via een .k'ein- beeld" volgen zy van begin tot einde tot in details het nauwgezette werk van de hoogleraar en zijn assistenten, -m hun bevindingen weer door te geven aan de ontvangstzaal, waar medici, oud- ammni van de Leidse Academie waar onder verscheidene hoogleraren, oit voor Nederland en Europa hoogst inte ressante evenement volgen. Op de uitzending van hedenmiddag hopen wij in ons blad van Maandag nog terug te konen. Lange naar Washington Halvard Lange de Noorse minister van buitenlandse zaken, vertrekt heden mat ambassadeur Morgenstierne en Os car Torp, leider der parlementsfractie van de arbeiderspartij, per vliegtuig naar Washington. Ook functionarissen van de ministeries van defensie en bui tenlandse zaken maken de reis mee. Het bezoek kwam voor Washington als een verrassing, daar er nog geen uit nodiging aan Noorwegen of aan enig ander land was gezonden om toe te tre den tot de uit zeven landen bestaande groep, die bezig is het voorgestelde vei ligheidsverdrag op te stellen. Wel werd reeds verscheidene dagen verwacht, dat dergelijke uitnodigingen zouden worden gezonden. Door het initiatief te nemen met naar Washington te gaan, hebben de Noorse autoriteiten duidelijk getoond vastbe sloten te zijn, zonder uitstel te han delen. Mislukte aanslag op Sjah van Perzië DADER ERNSTIG GEWOND. Mohammad Reza Pahleve, de Sjah van Perzië, 's licht gewond door scho ten, die van dichtbij werden afgevuurd door een journalist, genaamd Fachre Rai. De sjah werd getroffen aan zijn lip en in de rug. Nadat de eerste hulp verleend was in een naburig ziekenhuis, is de sjah naar zijn paleis teruggekeerd. De man. die de aanslag pleegde, werd door het publiek aangevallen en later ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. De sjah had zich van zijn paleis naar de universiteit begeven om de plechtig heid ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan bij te wonen en prijzen aan.de studenten uit te reiken. De aanslag werd gepleegd toen de sjah op een podium de rector en andere universitaire auto riteiten de hand schudde. Een ohk in de operatiezaal, waar hedenmiddag de eerste televisieuitzending van een operatie in Europa al plaats vinden. Rechts op de foto ziet men het be weegbaar opgestelde opname-apparaat, dat tijdens de operatie op slechts enkele tientallen centimeters van het Dunt van operatief ingrijpen de handelingen van de chirurg zal volgen, en het vele medici mogelijk zal maken, de operatie van nabij" te volgen. Foto Leidsch Dagblad—Van Vliet Drie leidende figuren uit de Organisatie voor de Europese Economische Samen werking hebben de vertegenwoordigers van de Amerikaanse pers ontvangen ter beantwoording van vragen betreffende de voortgang van het Europees herstel. VI.nr.: Sir Edmund Hall-Patch, president van het Uitvoerend Comité van de O.E.E.C (Organisation for European Economic Cooperation); Robert Marjolin, secretaris-generaal en baron Jean Snoy, president van de Raad van de OEE.C. Sukarno pleegt morgen overleg met Hatta OOK BFO-VOOR MANNEN EN REPU BLIKEINEN GAAN NAAR BANKA. Naar Reuter meldt, zal ir Sukarno zich morgen met een Nederlands vliegtuig van Prapat naar Banka be geven, om met drs Moh. Hatta over leg te plegen over de brief der Bij eenkomst Federaal Overleg, terwijl van Batavia uit enige voormannen der BFO en Republikeinen eveneens per vliegtuig naar Banka zullen gaan. AFP meldt hierover, dat op deze bij eenkomst eveneens overleg zal worden gepleegd over de resolutie van de Vei ligheidsraad Verder, dat Hadii Agus Salim de heer Sukarno naar Banka zal vergezellen, dat Anak Agung zich on der de Federalisten bevindt die naar Banka gaan en dat deze de Republi keinse leiders op de hoogte zullen stel len van het behandelde in de recente BFO-bijeenkomst. die gisteren werd gesloten nadat daar het besluit was ge nomen, met de Republikeinse leiders overleg te plegen, alvorens men zijn houding jegens de Veiligheidsraads resolutie zou bepalen. SUKARNO ZOND TELEGRAM AAN B.F.O. Sukarno heeft aandeBF.O. (Bijeen komst Federaal Overleg) een telecram gezonden, aldus verneemt Aneta. Toen Aneta de voorzitter van de B.F.O. in lichtingen hieromtrent vroeg luidde het antwoord: „Geen commentaar". REPUBLIKEINEN OP BANKA ONTVINGEN GEEN TEKST DER RESOLUTIE. Mohammed Hatta en de andere Re publikeinse leiders .die op het eiland Banka gedetineerd zyn, hebben de offi ciële tekst van de resolutie, die de Vei ligheidsraad op 28 Januari heeft goed gekeurd, nog niet ontvangen, zo ver klaarde een woordvoerder van de Com missie der V. N. voor Indonesië. Hy voegde er aan toe. dat Hatta noch zyn collega's antwoord hebben ontvan gen op de brieven, die zy op 10 Januari aan hun familieleden hebben gezonden. 10 JAAR GEËIST TEGEN CARLTON HIRE. De Officier van Justitie heeft 10 jaar gevangenisstraf geëist tegen de 39-J. Carlton Hire, voormalig officier van de Britse Marine, die terecht stond op de beschuldiging, wapens in Indonesië te hebben binnengesmokkeld De strafzaak tegen Hire was gisteren afgelopen. De rechter zal op 20 dezer uitspraak doen. Verscherping der tegenblokkade ONZE HANDEL GETROFFEN. De Britse en Amerikaanse autori teiten in Duitsland hebben een ver bod gelegd op alle internationale weg verkeer over de grens tussen de Brits- Amerikaanse zone en de Russische zone. Het verbod wordt morgen te middernacht van kracht. In de bekendmaking der militaire gouverneurs wordt verklaard, dat de nieuwe maatregelen „in overeenstem ming zijn met de beperkingen op het vervoer door de sovjetzone". Op dit algemeen verbod zijn enkele uitzonderingen gemaakt. Zij betreffen personenauto's voor zover deze alleen passagiers en hun persoonlijke bagage met zich voeren, alsmede legervoertui gen, die naar hun eigen land terugkeren en hun reis zijn begonnen, voordat het verbod was uitgevaardigd. Het verbod treft in de eerste plaats de Nederlandse expediteurs, die met be hulp van vrachtwagens een uitgebreid verkeersnet tussen Nederland en de Sovjetzone. Polen en Tsjecho-SlowafcUe hadden georganiseerd en die ondanks de blokkade en de tegen-blokkade tot dusverre er in waren geslaagd het han delsverkeer met de genoemde landen gaande te houden. Ofschoon het tech nisch mogelijk zou zyn, de verbinding met Tsjecho-Slowakije door de Brits- Amerikaanse zone in stand te houden, zouden door het nemen van deze omweg toch financiële offers worden gevergd. Twijfelachtig is het, of een transport uit en naar de Svjetzone van Duitsland langs deze omweg uitvoerbaar is. Een gedeelte van onze handel met het Oos ten zal evenals tot nu toe langs de zee weg, het Kielerkanaal en de Oostzee, kunnen worden voortgezet. Dit geldt in de eerste plaats voor het transport van kali en superfosfaat. Het Brits-Ameri kaanse verbod betekent verscherping van de tegenblokkade. Reuter's diplomatieke medewerker meldt uit Londen, dat het goederenver keer tussen West-Europa en de Sovjet zone zelf door de tegenblokkade reeds officieel is verboden, doch dat het voor vrachtauto's, die ogenschijnlijk naar Po len of Tsjecho-Slowakije reden, niet moeilijk was in de Sovjet-zone goederen af te leveren Goederenvervoer per trein van West-Europa naar de Tanden in het Oosten zou nog toegestaan zijn. STANLEY MOET ENGELAND VERLATEN. Een beambte van de Poolse ambas sade te Londen heeft medegedeeld, dat een ambtenaar van het Britse ministe rie van binnenlandse zaken Donderdag j.l. een bezoek heeft gebracht aan het Poolse consulaat, ten einde de consulaire autoriteiten mede te delen, dat de Britse minister van binnenlandse zaken heeft besloten dat Sydney Stanley, de hoofd getuige in het onderzoek, dat kort gele den werd ingesteld naar beweerde cor ruptie in regeringskringen, Engeland moet verlaten. Stan.ey is in 1899 te Oswlecim. in Op- per-Silezië, geboren en in 1913 naar En geland gekomen. De beambte van de Poolse ambassade verklaarde, dat de „huidige nationali teit en niet de plaats van geboorte het criterium vormt bij gevallen van depor tatie". Hij bracht gevallen in herinne ring. waarbi de Poolse autriteiten had- cjen geweigeui uit Groot-Brittannië ge deporteerde personen in Polen toe te letten. Maandag uitspraak? Bij de voortzetting van het proces Mindszenty verklaarde dr Bela Ispanky, katholiek priester zich eveneens schul dig aan verraad en spionnage. Ispanky verklaarde gegevens te heb ben verstrekt over de militaire dienst plicht. de oogst, de hoeveelheid nitro- geen. die in de chemische fabrieken werd gebruikt, de beweerde uitrusting van het Hongaarse leger met Russische wapenen, onderzoek naar radio-actie ve elementen, wapenproductie en in aanleg zynde vliegvelden. Op de vraag van de president, waar hij deze informatie had opgedaan, zeide gedaagde, „ik hoor deze dingen in café's", wat aan de president de op merking ontlokte, dat hij nooit derge lijke dingen in café's hoorde. Ispanky bekende, dat hij Mihalovics zeven rap porten, in onzichtbare inkt geschreven, had doen toekomen. Ook de katholieke journalist dr Toth bekende schuld. Vervolgens las de president een brief voor. die de kardinaal voor zyn arrestatie heeft geschreven en waar in wordt verklaard, dat iedere beken tenis, die aan hem zou worden toe geschreven. vervalst of „te wiitcn aan menselijke zwakheid" zal zyn. De president vroeg de kardinaal of hij die brief heeft geschreven, waar op dc kardinaal met „ja" beant woordde. „Wanneer schreef u deze brief?" vroeg de president. De kardinaal antwoordde: „In No vember 1948". Op de vraag, hoe hij thans over deze brief dacht, zeide kardinaal Mindszenty: „toen zag ik vele dingen nog niet zoals ik ze nu zie. De ver klaring. die ik toen aflegde, is niet geldig. Mijn huidige opvatting is uit gedrukt in de brief, die ik schreef aan de minister van justitie". (Deze her roeping heeft natuurlyk geen bete kenis!). De president zei. dat het Hof „ge krenkt" was door hetgeen er in deze brief stond. Hierop antwoordde de kardinaal, dat de brief geen betrekking had op het gerechtshof, waarvoor hij nu terecht stond. Staande voor de microfoon verklaar de hij de luistheid van alle tegen hem uitgebrachte beschuldigingen betref fende zwarte valuta-handel te erken nen. Opzien baarde de volgende verkla ring van de kardinaal: „Er zou thans een ontmoeting tus sen vertegenwoordigers van Kerk en Staat in Hongarije moeten worden ge houden. waarop een verzoening zou moeten plaats vinden". Hij voegde hieraan toe: ,.lk heb reeds in de brief, welke ik gericht heb tot de. mi nister van Justitie, verklaard, hoe thans mijn gevoelens ten aanzien van de Hongaarse renuhliek ziin. Er be staan vele vraagstukken, we'ke ik nu anders zou behandelen: ook zou ik niet meer op dezelfde wijze ontreden. Ik wens in alle opzichten een goed burger van de Hongaarse republiek te zijn". De kard:naal verklaarde desgevraagd, dat ziin behandeling in de e*vpn<?°n1? goed was en dat hil alle gelpgenheid had e~had om met zijn verdediger. Kic7ko. te spreken. Gedurende de tiid. dat het hof ver daagd was. las de kardinaal, on de ver- dachfenbank zittend, in de biibel. De kardinaal verklaarde, dat hij de Hongaarse regering ten volle de schade wilde vergoeden, die hij had veroorzaakt door de clandestiene verkoop van tien duizenden dollars, die hij van het Va- ticaan en Amerika had ontvangen. Tevoren had de president een rapport van de nationale bank van Hongarije voorgelezen, volgens hetwelk de door de kardinaal ontvangen bedragen in to taal 141.000 dollar belopen. Hiervan was slechts een bedrag van 4.800 dollar om gewisseld in overeenstemming met de deviezenbepalingen. De kardinaal verzocht, dat het ge noemde totaalbedrag zou worden ga- splitst in zyn deel en dat van de ka tholieke actie, opdat hij de schade zou kunnen vergoeden. Na een reces van een kwartier ver zocht de verdediger van prins Eszter- hazy tot verrassing van iedereen een onderzoek te doen instellen naar de geestvermogens van zijn cliënt die, naar hy zei, gemakkeiyk te beïnvloeden was. De openbare aanklager maakte hier tegen bezwaar en zei, dat het karakter van de prins reeds lang goed bekend wai. Hij wenste echter wel te voldoen aan 'n dergelijk verzoek van de verdedi ger van pater Ispanky ten behoeve van zyn cliënt, mits het onderzoek onmid- deliyk werd verricht. Ten slotte werden diverse getuigen gehoord. Maandag verwacht men uitspraak in het proces. In een nota heeft Engeland zich tot de Hongaarse regering gericht. In de nota wordt gezegd, dat de Britse regering zich haar rechten op grond van het vredesverdrag van 10 Februari 1947 voorbehoudt. Naar ver nomen wordt, wordt in de nota verwe zen naar artkel 2 van het verdrag. Vol gens hetwelk Hongarije zch verplicht de fundamentele vrijheden te waar borgen en geen onderscheid te maken op grond van ras, taal of godsdienst. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Sold. M. Goos- sens, Gemert (N-Br.). Sold K. Schilder, Voler.dam. Sold. J. A. Meys, Oisterwyk. Sold. M. A. Kuesken, 's-Graven- hage. Korp. C M. Planye, Schiedam. Sold. Ie kl. J. W. Pas, Arnhem. Kon Ned.-Ind. Leger: Am. sold Je kl. J Berhitoe, Tnonesie. Jav. sold le kl. Mangi. Indonesië Jav. sold, le kl Soekoer, Indo nesië. Tim. sold. 2e kl. G. M. Tabor, Indonesië Jav. korp Amathasan. Indonesië. Jav korp Samid, Indonesië. Jav. sold, le kl. inf. Gyo, Indo nesië. Soend. sold. 2e kl. inf DJenal. Indonesië. Mad. sold. 2e kl. inf. Slaslh, In- lonesië Soend sold. 2e kl. inf. Dlra, In donesië. Tor. sold, le kl. inf. A. Koetoe. Indonesië. Mad sold. 2e kl inf. Mohamad Saleh. Indonesië.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1