„Nederland vrijwaart Indonesië voor anarchie en communisme" Pleidooi voor een Europees Gerechtshof CHURCHILL ONTVANGT GROTIUS MEDAILLE WEERBERICHT Spaak gelooft niet aan oorlog Truman zal Stalin niet bezoeken 87ste Jaargang VRIJDAG 4 FEBRUARI 1949 No. 26609 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: 3 W Hom, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 2150' Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer f 415 per kwartaal; 32 cents per week Witte Singel l. Leiden - Giro no.: 5705: Aan Winston Churchill is gisteren tijdens een plechtigheid in de Londcnse Guildhall de gouden Grotius-medaille uitgereikt „uit erkentelijkheid voor zijn diensten, aan de zaak van de Vrede bewezen". In zijn rede voor de aanwezige vooraanstaande persoonlijkheden uit het Nederlandse en Britse openbare leven verklaarde Churchill oa. „dat de Ne- derlandte regering „vastbesloten er naar streeft, da werkelijke vooruitgang ln Indonesië te vrijwaren voor de greep van het tweelingmonster van anarchie en communisme", Hij zeide, diep getroffen te zijn door de vriendelijkheid, waarmede hij altijd door het Nederlandse volk was bejegend en vervolgde: „Koningin Juliana is de regerende vorstin van een staat, die zulk een prachtige rol heeft pespeeld in de geschiedenis, niet alleen van Europa doch ook van de zaak der vrijheid". Herinnerend aan de door Nederland en Groot-Brittannië in de laatste oor log gezamenlijk gevoerde strijd voegde hij er aan toe: „Thans zijn wij, teza men op het wijdere gebied van Öe West-Europese Unie, bes'otcn deze morele schatten, die wij gered hebben van wat wel scheen en bleek brute geweldena rij te zijn, in onze hoede te nemen"." Onder vele moeilijkheden en ernstige gevaren streven Groot-Brittannië en Nederland, tezamen met hun naburen, naar een nauwere eenheid dan ooit se dert de val van het Romeinse rijk heeft bestaan, aldus Churchill. „Wy gaan in goede kameraadschap tezamen voort en van ver over de At lantische Oceaan komt £en machtige vloed van gezondheid en kracht tot ons in onze problemen van kwelling en ver warring". Clv.irchil zeide, dat de West-Euro- pese Unie een „bewuste en resolute stap" betekende naar de vestiging van een Verenigd Europa", dat herrijst om opnieuw tot bloei te komen en de ge neugten van duurzame vrede te bieden aan zijn gekwelde bevolking. Hij drong aan: „Laat oude veten uit sterven, laat de hindernissen tussen de rassen van het continent afgebroken worden of wegteren, laat broederschap en vriendschap en vlot onderling ver keer een tijdperk doen beginnen van cuhuur en lering, zodat welvaart en veiligheid het deel mogen worden van zo vele millioenen nederige tehuizen, die thans gekweld worden door gebrek en vrees. Wij zijn allen droef gestemd door het feit, dat de nieuwe V.N.-or- ganisatle zo verdeeld en gespleten moet zijn. De V.N. heeft in haar eerste vier jaren een veel minder hoopvol begin gemaakt dan haar voorgangster, de or ganisatie van de Volkenbond. Doch, hoewel teleurgesteld, wij moeten de moed en het vertrouwen niet. verliezen. Want slechts langs die wegen kan het menselijk geslacht bevrediging vinden vonr zijn verlangens. Ik ben altijd van mening geweest, dat de structuur van de wereldveiliglieid ge fundeerd moet worden op regionale or ganisaties. Evenals het nodig is in een groot leger groepen te vormen, moeten er ook dergelijke t.ussenoreanisaties zijn om samenhangende en effectieve acties in wijder sferen mogelijk te maken. De oprichting van regionale organismen. Is een onmisbaar onderdeel van elke struc tuur van wereldvelllgheid. welke deze naam waard wil zijn. Dit is het, wat wij thans doen of althans pogen te doen in de West-Europese Unie". Churchill zeide, dat deze regionale structuur reeds op vele manieren vorm begon ie krijgen. Zij was reeds een omvane-rjjke werkelijkheid aan de andere zjjde van de Atlantische Oceaan. „Er moef een Europees parlement ziin om de idee van een Ver. Europa in concrete en definitieve vorm aan te bieden", aldus Churchill. ,.Er moet een Europees Hooggerechtshof zijn, waaraan inbreuken op de verklaring van mensenrechten, welke door de regeringen van zovele mogendheden op zo plechtige wijze te Genève is geproclameerd, kunnen worden afge- kondigt en verdedigd". „Deze doelen kunnen niet door de re uringen afzonderlijk bereikt worden. Zij moeten worden gedragen door een rijzende vloed van bewuste en opgevoe de publieke opinie. Op deze manier kan het geraamte van de structuur der we reldregering worden omkleed met het riees en bloed van een levend organis me. Ofschoon wij, helaas, na al onze moeiten en victorie nog steeds moeten werken en ademen in de schaduw van het zwaard kunnen wij voelen, dat Gro tius en de wijsheid van het verleden hun zegen geven aan ons werk en ons leiden op ons pad". De Grotius-medaille is enige tijd ge- eden door de Ver. voor Internationale Rechtsorde aan Churchill verleend. Tijdens de plechtigheid was Churchill Sezeten naast de Lord-Mayor van Lon- AANHOUDENDE VORST 'S NACHTS. De Bilt vei wacht'tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking en wind. 's Nachts in het Noord westen van het land .behalve dicht bij oe kust, lichte vorst. In de rest van land matige vorst. In de middag J-tapsratuur enkele graden boven het Mespunt. 5 FEBRUARI. Zon op- 8.15 uur; onder: 17.34 uur. Maan op: 10.33 uur; onder: 0.39 uur tam.).' Hoogwater te Katwijk te 7.32 en uur. kil nummer bestaat uit zes pagina's den, sir George Aylwen, die de bijeen komt leidde. Ook mevrouw Churchill en de jongste dochter, mevrouw Soa- mes, met haar echtgenoot waren aan wezig en verder mevrouw Attlee, de echtgenote van de Britse minister-pre sident, jhr mr F. Beelaerts van Blok land, vice-president van de Raad van State en mr N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, de voorzitter van de Ver. voor Internationale Rechtsorde, die uit Nederland was overgekomen om de medaille aan Churchill uit te reiken. Ook leden van het corps diplomatique en vertegenwoordigers van de politieke partijen in Groot-Brittannië waren aan wezig. De Lord-Mayor sprak ter opening 'n woorcl van welkom. Jhr Beelaerts van Blokland herinnerde aan de invloed van Grotius op de jongste geschiedenis en aan de betekenis van de Grotius- medaille. Deze medaille, aldus zeide hij, is driemaal verleend aan mannen uit Groot-Brittannië, o.w. Vet. Cecil, ere voorzitter van de Wereldbond van Ver enigingen voor de V. N., die ook aan wezig was. „Voor de eerste maal in haar ge schiedenis", aldus jhr Beelaerts van Blokland, „is de Grotius-medaille ver leend voor verdiensten, die in de vol le zin van het woord aanpassen bij het door Grotius verrichte werk. niet alleen op het gebied van het recht in vredestijd en oorlogstijd doch ook in het bijzonder voor verdiensten tijdens de buitengewoon moeilijke oorlogs periode. Men mag wel zeggen, dat de hoofdreden van het aanbieden van de Grotius-medaille aan Churchill als een nederig blijk van de gróte dank baarheid van ons volk is gelegen in het feit. dat hij Europa en zijn be schaving er voor gevrijwaard heeft gedrongen te worden in de nauwe kanalen van autocratie". Mr Kappeyne van de Coppello bood Churchill de medaille aan als „een bescheiden hulde van het intematio- naal-denkende Nederland en niet slechts als een eerbewijs doch ook als een tastbare uitdrukking van de vriendschap, waarin wij, Nederlan ders, ons bij u aanbevelen en bij het Britse volk, bij het dikwijls zware werk voor nationale en internatio nale wederopbouw". „Internationaal", aldus mr Kappeyne. „blijft Grotius de man. die voor het eerst een systeem grondvestte van internationaal recht en internationale orde, een systeem waaraan gij, mr Churchill, grotere mogelijkheden en nieuwe vergezichten verleend hebt!" Waardebonnen consumentencrediet verliezen geldigheid NA 28 FEBRUARI 1949. De directeur van het Centraal Bureau voor het Consumentencrediet deelt ons mede, dat alle geldig verklaarde waardebonnen van het consumenten crediet dus zowel de oude genum merde als de nieuwe ongenummerde waardebonnen. NA 28 Fe bruari 1949 hun geldigheid verliezen. Leveranciers van duurzame gebruiks goederen kunnen de op 1 Maart 1949 nog in hun bezit zijnde waardebonnen tot en met 19 Maart 1949 op de ge bruikelijke wijze bij de banken ter verzilvering aanbieden. Cochran zal ministers Drees en Stikker ontmoeten OOK ONDERHOUD MET MINISTER SPAAK. Merle Cochran, het Amerikaansf lid van de Commissie der Ver. Naties voor Indonesië, is gisteravond uit Wash ington naar New York vertrokken, waar hij gisteren een lang onderhoud had met de Republikeinse delegatie bij de Veiligheidsraad. Cochran zou gisteren per vliegtuig naar Brussel reizen, waar hü verwacht minister-president Spaak te ontmoe ten. Daarna zal hij naar 's-Graven- hage reizen voor besprekingen met minister-president Drees en minister Stikker Vervolgens zal Cochran zich per vliegtuig naar Indonesië begeven zonder Australië aan te doen. Waarom India doorvlucht weigert Overeenstemming over West-Duitse ontwerp- constitutie Een commissie, waarin alle partijen behalve de communistische, vertegen woordigd zijn. heeft vol'edige overeen stemming bereikt over alle punten van geschil in de West-Duitse ontwerpcon- stitutie Het is thans zeker, dat de constitutie in het begin van de volgende week bij de laatste lezing in de voornaamste com missie de steun zal krijgen van alle niet-cómmunistische partijen en door het parlement zal worden aangenomen, zodra het bezettingsstatuut door de ge allieerden is bekend gemaakt. Winston Churchi'.l (rechts) in de plech ise bijeenkomst in de Guildhall te Lon den, waar hem de Grotiusmedaille werd uitgereikt. Trots grote moeilijkheden De Belgisohe premier en minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, was giste ren do gast van de Rotary-c'.ub te Aalst. Tijdens een te zijner ere aangeboden lunch zeide Spaak oan.: „Ik ben thans op een propaganda- tocht het is evenwel geen politieke propaganda die ik voer, maar een pro paganda om mijn landgenoten, die se dert verscheidene weken aan een eco nomische crisis geloven en de moed laten zakken, op te beu ren. Men moet zijn persoonlijke moeilijkheden in. het algemene verband zien. Onze onge rustheid en onze vrees voor een nieuwe oorlog gaan te ver. Vele lieden menen dat wij aan de vooravond van een nieuwe oorlog staan. Geloof me deze mening houdt geen steek. In zoverre mijn blik reikt zie ik geen wereldoorlog in het ver schiet. Het is echter waar, de toe stand is niet al te zeker, en wij heb ben aan vele moeilijkheden het hoofd te bieden." Spaak sprak de hoop uit, dat het tus sen de twee tegenover elkaar starende werelden tot een vergelijk zou kernen. „Ik geloof niet dat zulks onmogelijk Is. Wij staan op een keerpunt in onze ge schiedenis. Op dit ogenblik poogt een communistische doctrine 'n filosofische doctrine en levensbeschouwing te wor den. die niet met onze tradities en ge woonten strookt. Wanneer ik „onze" zeg bedoel ik hiermede een ieder in het land, die niet tot de communistisohe partij behoort." Lovend sprak Spaak vervolgens over de Westerse Unie ..waarmede geen oor log za-1 worden gewonnen ma ar wel ver méden." Dat wij met de Amerikanen zullen samengaan en een conventie sluiten, is geen diplomatiek geheim meer. Voor een klein land als België is een alliantie met een groot land als Amerika een stoutmoedig politiek ge baar." Spaak betoogde dat aan de economi sche welvaart van België alleen een degelijke Europese organisatie ten grondslag kan liggen. Wat de economische positie van Bel gië betreft, zeide Spaak: „Onze positie is zeer merkwaardig, er is een recorduitvoer en toch zijn er 240.000 werklozen. Zulks is aan een on evenwichtige economie te wijten. Alleen de metaalindustrie bloeit, terwijl de an dere met moeilijkheden te kampen heb ben." Tot slot verklaarde Spaak dat er thans demagogie van tweeërlei vorm werd be dreven. „Alleen wanneer men zioh op eerlijke wijze van zijn belastingplicht kwijt, kunnen de belastingen worden verminderd," aldus Spaak. ITALIË UITGENODIGD IN ADVIESCOMMISSIE. Frankrijk en Engeland hebben Italië uitgenodigd deel te nemen aan de werkzaamheden van de vierlandencom- missle, die de voorzitter van de Raad voor Europese econ-omisohe samenwer king ten aanzien van de politieke oriëntering van dit lichaam zal advi seren. Italië heeft de uitnodiging aan vaard. In deze commissie zullen Frankrijk Engelan-d, Italië en een Scandinavisch land door de ministers van Buitenland se Zaken of de minister van Eronomi- sche Zaken vertegenwoordigd, worden. In het Ministerie van Handel in Londen worden op het ogenblik de besprekingen afgesloten voor een nieuw handelsverdrag tussen Groot-Brittannië en Neder land. Mr S. Th. J. Teppema, plv. directeur-generaal voor de Buitenlandse Eco nomische Betrekkingen (links) met de heer S. L. Holmes van het Engelse Mi nisterie van Handel. De besprekingen zün er op gericht de afzet van Engelse industriegoederen naar ons land te vergroten in ruil voor landbouwproducten. De generalissimus opnieuw naar Washington genodigd President Truman heeft de voor stellen van Stalin voor een bi'aterale conferentie verworpen. Hij verklaarde de minister-president der Sovjet-Unie voor een bespreking over een voorge steld vredesverdrag niet te zullen ont moeten in Polen of Tsjccho-Slowaküe of op enig andere tot dusver door Sta lin genoemde plaats. Truman deelde aan verslaggevers mee, dat Stalin's voorstellen na overleg met hem volledig door de minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, beant woord waren. Verder verklaarde Truman nog. dat de Amerikaanse regering niet derge lijke besprekingen zou beginnen als door Stalin voorgesteld, zelfs niet met de Sövjet-Unie en andere betrokken mogendheden, indien de besprekingen buiten het kader der V.N. werden ge houden. Truman wees er op. dat hü Sta'in tij dens de conferentie te Potsdam in 1945 had uitgenodigd naar Washington te komen. Hü verklaarde bereid te zijn Stalin te ontmoeten, wanfeeer hü naar Washington kwam. Hü had geen bericht ontvangen van Stalin, dat deze voorne mens is een dergelijk bezoek af te leg gen. doch indien dit kwam. zou hü zün vrouw zeggen „de logeerkamer gereed te maken voor deze voorname bezoeker". Op talrijke vragen der persvertegen woordigers over de voorstellen van Sta lin in het telegram aan de „Internatio nal News Service" gaf Truman herhaal delijk het antwoord: „Geen commen taar". Op de vraag, of Truman een nationale gebedsdag wilde bepalen voor het Ame rikaanse volk om gezamenlük te bidden voor vrede en een oplossing van het we reldvraagstuk, verklaarde hij, dat iedere da? zulk een dag van gebed moest zün. Truman benutte deze gelegenheid (juist 25 jaar geleden overleed Woodrow Wilson) om Wilson te eren als „vader van de oude Volkenbond, die tot de vor ming van de organisatie der V.N. heeft geleid". MCNEILL OVER STALINS TELEGRAM. „Indien het de Sovjet-Unie ernst is, kan men moeilijk begrijpen, waarom ge neralissimus Stalin in zijn telegram de organisatie der V-N. negeert, die de Ber- Bunche nodigt Arabische staten uit Dr Ralph Bunche, de fungerende be middelaar inzake Palestina, heeft thans officieel bevestigd, dat hij zes Arabische staten uitgenodigd heeft naar Rhodos te komen voor wapenstilstands-onder handelingen met Israël, dat er in heeft toegestemd met al die Arabische staten te onderhandelen. De zes tot deelneming aan de Egyp- tisch-Israëlische besprekingen uitgeno digde landen zün: Syrië, Transjordanië, Irak, Saoedi Arabië, de Libanon en Yemen. Naar te Damascus verluidde, zou ko ning Abdoellah van Transjordanië voor^ gesteld hebben het voorstel van Bunche terstond te aanvaarden. De uitnodiging van Bunche is 30 Ja nuari uitgegaan Hierbü werd de zes staten verzocht onderhandelingen te be ginnen binnen tien dagen, onder leiding van de V.N. lünse kwestie op haar agenda heeft staan. Waarom heeft hij de normale di plomatieke methoden in de wind gesla gen en aan de journalisten gezegd, dat hü een onderhoud wenste met president Truman, alvorens dit aan Truman zelf te hebben gezegd?"' heeft Hector Mc Neill, Engels minister van staat, te Shef field verklaard. „Het is ook moeilijk te begrü'pen", zo heeft hü er aan toegevoegd, „waarom de V.N. noch president Truman op de hoogte zijn gebracht van de vraagstuk ken. die tijdens deze bespreking zullen worden behandeld". Door radio-Moskou is reeds kort com mentaar geleverd op hetgeen het om- roepstation de „negatieve houding" van president Truman tegenover de „vre- des"-verklaring van maarschalk Stalin noemde. Volgens radio-Moskou is de houding van president Truman een gevolg van de „agressieve voornemens", welke ach ter de organisatie van het Noord-Atlan tische verdrag schuilen. De Atlantische alliantie Het verdrag voor een Atlantisohe al liantie is thans grotendeels gereed en naar de diplomatieke correspondent van Aneta verneemt wordt in officiële krin gen te Washington verwacht, dat op de eerstvolgende vergadering de ambassa deurs der landen van de Westerse Unie met Acheson tot overeenstemming zul len komen. Het belangrijkste punt, waaromtrent nog enig verschil van me ning bestaat is dat van de opneming van Italië in de alliantie. Om politieke redenen zouden de Verenigde Staten Italië gaarne zien deelnemen hoewel van Europese zijde er op gewezen is, dat de van Italië te verwachten steun slechts minimaal kan zün. Thans wordt overwogen of een voorlopige oplossing zou kunnen worden gevonden door op neming Van Italië in de Raad van Eu ropa zonder lidmaatsohap van de Wes telijke Unie, dooli door sommige deel nemende landen wordt aan de uitvoer baarheid van dit plan getwüfeld. Niet temin is de waarsohijnlükheid groot, dat uiteindelük een uitnodiging tot al gehele deelneming aan Italië zal wor den gerioht. De omvang van de Amerikaanse mi litaire steun is tot dusver onbesproken gebleven. Die omvang zal vermoedelük afhankelük zün van de grootte van het militaire apparaat van de alliantie en niet van de bereidheid van het Congres om bepaalde bedragen te voteren. Egypte protesteert tegen erkenning van Israël Het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een protestnota gepubliceerd, die gezonden werd naar de landen, die Israël hebben erkend. Erkenning moedigt de Zionisten aan „hun agressie en hun inbreuken cp de rechten der Arabieren voort te zetten", aldus de nota. „De Egyptische regering betreurt het ten zeerste, vernomen te hebben, dat vele landen, voorafgegaan door twee grote mogendheden, die door historische banden met de Arabisren zlin verbonden, onlangs de z.g. staat Is raël hebben erkend, ondanks het feit. dat het Palestünse vraagstuk nog on derzocht wordt. De erkenning is een treffend voorbpeld van de mate, waar in de Internationale moraal is gedaald. POLITIONELE ACTIE IS OORLOGS DAAD TEGEN REPUBLIEK. De regering van India heeft gister avond verklaard, dat haar optreden bü het ontzeggen van het recht van door- vlucht over of van landen in India aan Nederlandse vliegtuigen noch in strüd is met de te Chicago ondertekende in ternationale burgerluchtvaartoveteen- komst noch een eenzUdige toepassing van sancties tegen Nederland betekent. Het besluit van de Indische regering Ls volgens het antwoord op de Neder landse protesten genomen volgens art. 89 van de overeenkomst van Chicago, dat. aldus werd verklaard, aan de con tracterende staten vrüheid van optre den geeft „ingeval van oorlog". „De zogenaamde politionele actie van de Nederlandse regering in Indonesië, aldus de verklaring van de regering van India, vormt een oorlogsdaad te gen de regering van de Indonesische Republiek, welke door de regering van India de facto is erkend en recht vaardigt ten volle het ontzeggen van faciliteiten voor landen in en vliegen over India aan Nederlandse vliegtui gen", aldus de verklaring., De verklaring verwees naar het ant woord van de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Bevin, op een in het Lagerhuis gestelde vraag, waarbü hU gezegd zou hebben: „De Britse regering kan volgens tie overeenkomst van Chi cago, de Nederlanders niet verbieden de route via Mauritius te gebruiken tenzij zü dit ook aan zichzelf en de Fransen verbiedt." De verklaring zegt. dat de Britse re gering vrü is de overeenkomst van Chi cago cp haar eigen manier te interpre teren en haar eigen politiek te bepalen ten aanzien van het gebruik van haar grondgebied door Nederlandse vliegtui gen. De betrekkingen met Spanje Naar regeringsfunctionarissen te Washington hebben medegedeeld zün de V.S. het eens met de onlangs bekend gemaakte Britse politiek, waarbü de uiteindelüke wedervestiging van een vol ledige diplomatieke vertegenwoordiging in Madrid wordt beoogd. Zü brachten in herinnering, dat de voormalige mi nister van buitenlandse zaken, Mar shall, in October van het vorig jaar verklaarde, dat de politiek, die de V S. van deze vertegenwoordiging „beroof de" geen enkel nut had en de V.S. iedere stap zouden steunen om de re solutie van de V.N. te amenderen, die vertegenwoordiging uitsluit. Marshall voegde er aah toe, dat de V.S. in deze kwestie niet het initiatief zouden ne mén. Nu echter Engeland en de V.S. kennelük vóór een herziening van de resolutie zijn, achtte men het waar- schünlyk, dat een Latüns—Amerikaans land een dergelüke herziening zou kun nen voorstellen tijdens de algemene vergadering der V.N. in April. DE CORRUPTIE IN ENGELAND. Minister-president Attlee heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat een com missie zal worden gevormd om een on derzoek in te stellen naar de activiteit van „contactmannen" die als koppelaar optreden tussen burgers en regerings instanties. De voorzitter van het Lager huis heeft besloten de bepalingen om trent toelating van vreemdelingen in het Huis te herzien, aldus Attlee. „Ministers moeten geen kloosterleven lelden, doch ook geen gastvrüheid aanvaarden van een persoon, aan wie zij geen verplich tingen willen hebben." Volgens Attlee heeft het tribunaal on twijfelbaar vastgesteld, dat de beschul digingen over corruptie op grote schaal in regeringsdiensten in feite ongegrond zyn. Churchill verklaarde, dat de op positie het rapport van het tribunaal heeft aanvaard. De oppositie verwacht, dat de wet in al haar gestrengheid zal worden toegepast op ieder, die bevonden wordt „in corruptie te liefhebberen." VROEGERE MANDAATGEBIEDEN VAN DE VOLKENBOND. De beheerschapsraad der Verenigde Naties heeft twee nieuwe voorstellen verworpen, volgens welke inboorlingen van gebieden, welke onder beheerschap van de Verenigde Naties staan d.w.z. gebieden, welke vóór de oorlog man daatgebieden van de Volkenbond waren door de raad zouden kunnen worden gehoord. Een desbetreffende, door Mexico in gediende resolutie, werd door staking van stemmen verworpen. De zes behe rende landen stemden „en bloc" tegen en de niet-beherende staten voor de resolutie. De voorstemmers waren de vertegenwoordigers van Mexico, de Sov jet-Unie, China, Irak, de Philippynen en Costa Rica. Door Irak was een dergelüke resolutie Ingediend, welke met 6 tegen 5 stemmen werd verworpen. Van de 6 staten, die bij de Mexicaanse resolutie voor hadden gestemd, onthield de Sovjet-Unie zich bij de stemming over de resolutie van Irak. RUSLAND BIEDT GRAAN AAN. Naar gemeld wordt, heeft Sovjetrus land aangeboden een vüfde deel te le veren van alle tarwe, die volgens het op te stellen wereldpact zün weg van de graanexporteurs naar de importeurs zal vinden. Dit betekent een hoeveelheid van minstens honderd millioen schepel per jaar en vermoedelük meer. Tot nu toe beliep de Russische export slecht3 35 millioen schepel per jaar. Het Russische aanbod veroorzaakte grote verrassing onder de diverse dele gaties. Naar vernomen wordt, hebben de Ver enigde Staten. Canada en Australië, die als de grootste wereldexporteurs worden beschouwd aangeboden tezamen vy'f- honderd mi'lioen schpoe] te leveren Argentinië, het vüfde exporterende land ter conferentie, waarop 48 Unie* vertegenwoordigd zün. heeft tot nu too niet laten blük°r> dat van deze kant be- langrü'ke dingen te ver ^aehtpn zijn (United Press)

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1