UW KANS! Djokja's Sultan had sympathie voor Republiek Slagers-Halfwas ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD UIT DE OMSTREKEN Benelux moet voortgang hebben UIT DE RIJNSTREEK STRIJKPLANKEN JAN DE NIE ZONEN RUIME VERDIENSTEN Leerling-Y erpleegsters, Flinke DONDERDAG 3 FEBRUARI Oude glans verdwenen uit Solo. {Tan onze Indonesische correspondent) Solo (Surakarta) is wel de meest Javaanse stad op Java. Zy is ge groeid rond de kratons van de Su- suhunan en de Mangkuncgoro, die met de Sultan van Djokja en de Pa- ku Alam van Djokja ieder hun deel bestuurden van het gebied, dat als de Vorstenlanden bekend is. Het is aan deze vier vorsten dat het gebied zijn naam ontleent. De enige van deze vorsten, die tijdens de Republi keinse heerschappij zijn gezag bleef uitoefenen, was de Sultan van Djok ja. Dit had verschillende oorzaken, zo wel van persoonlijke als van politieke aard. De Sultan is een krachtige figuur met grote bestuurservaring. HU geniet een hoog aanzien bij het volk. Daar hij sympathie had voor de Republikeinse zaak, maakten de re gcerders van Djokja maar al te gaarne van zijn invloed en prestige gebruik. De Paku Alam is een klei nere vorst, die naast de Sultan min of meer in de verdrukking geraakte en waarover we dan ook maar wei nig hebben gehoord. gerige blikken naar wierpen. Toen men tot de overtuiging kwam. dat onze jon gens er een ander soort moraal op na hielden en geen bedreiging vormden voor particuliere eigendommen, kwa men de fietsen van alle kanten weer te voorschijn. De Susuhunan van Solo, hoewel door zijn oudere afstamming .de hoog ste van de vier vorsten, is nog zeer jong en hij heeft daardoor veel min der persoonlijke invloed. Evenmin als de Mangkunegoro heeft hij in de Re publikeinse tijd een politieke rol ge speeld. Dit zal voor een deel ook wel 'te wijten zijn aan het feit dat in Solo weer geheel andere invloeden speelden dan in Djokja en de Republikeinse re gering er weinig te zeggen had. Het eerste wat de bezoeker van Solo opvalt zijn de vele hoge muren. Ach ter dtze muren verschuilen zic.i ae verblijven van de Pangerans (uitspre ken: Pangéran). Deze Pangerans (Prin sen) zijn de rechtstreekse afstamme lingen der vorsten en hun woningen zijn gebouwd in de stijd van de kra tons. Vóór de Japanse inval bekleed den zij een functie in het bestuur van de Vorstenlanden. De gezamenlijke toelage van de vorsten bedroeg f. 64 000 per maand, waarvan de Pangerans maandelijks f. 1.200.— ontvangen. Toen óe Japanners in de plaats van de Ne derlanders traden, werd de betaling ge stopt. Gedurende de bezettingstijd leef de men van wat men bezat en de Pangerans moesten er toe overgaan 'n deel van hun bezittingen te verkopen. Later betaalde het Republikeinse be stuur de toelagen weer uit, doch de roepia had zó weinig waarde, dat de vorsten met moeite zelf konden rond komen van wat ze ontvingen. De Pan gerans ontvingen 300 roepias p. maand, ihetgeen net voldoende was voor tien liter rfjst. De oude glans is" dan ook totaal uit Solo verdwenen, het algemene beeld is armoede. Overal in de stad vindt men vuilnishopen met zwermen vette vliegen er boven. Zjj zijn een demon stratie van de onmacht van het ge meentebestuur om gezag tc doen gel den. De stad was onderhevig aan de wisselende invloed van allerlei gro tere en kleinere ma<?hthebbertjcs, die ieder over hun eigen strijdorganisa tie beschikten cn al naar de kansen lagen, elkander bestreden of met elkaar optrokken tegen een derde. Het vervoer is in Solo aanmerkelijk beter dan in Djokja, waar nauwelijks een paar wielen te bekennen waren. 't Meest gebruikelijke vervoermiddel is een rijtuig met twee paarden, waarin onze soldaten prinsheerlijk en hoogst deftig door de stad rijden. Fietsen wa ren aanvankelijk nergens te bespeuren, maar langzamerhand komen zij weer te voorschijn. Men bleek ze zolang „op stal" te hebben gehouden, omdat de diverse strijdorganisaties er al te be- De gezondheidstoestand in Solo is matig. In het algemeen zien de men gen er niet slecht uit, maar door vita minegebrek en een tekort aan vet en vis is de kindersterfte er hoog. Een der doktoren, die we er spraken, trachtte dit aan. de hand van de statistieken te weerleggen, door er op te wijzen, dat het bevolkingscijfer de afgelopen jaren aanmerkelijk was gestegen, doch toen we dit aan een Indonesische KNIL- kolonel vertelden, begon hij hard te lachen. „Dank je de drommel", zei hij. „Er zijn in de laatste jaren minstens vier divisies door Solo getrokken: TNI, Pesindo. Hizboellahs en communisten^." Wat de bevolking betreft, moet men onderscheiden: degenen die daar van oudsher gewoond hebben en de talloze nieuwkomers, die merendeels van Djok ja naar hier zijn afgevloeid. Van de oude Soloërs zijn vooral de arbeiders en de Pangerans er het sleohtst aan tce. Zij hadden weinig mogelijkheden voor bijverdiensten. Van de normale verdiensten kon niemand leven. Een generaal verdiende officieel 600 roepias per maand, wat overeenkomt met 20 liter rijstde bijverdiensten zorgden voer de rest. Dank zij deze „emolumen ten" kon ook de ambtenaarsklasse be hoorlijk leven. De nieuwkomers waren merendeels militairen en politici, voor wie deze bijverdiensten geen probleem vormden. Het waren dus vooral de oud ingezetenen, die het kind waren van de Republikeinse rekening. KATWIJK AAN ZEE De heer B. J. Dijkdrenth overleden ZEER ACTIEF OP MAATSCHAPPELIJK EN KERKELIJK TERREIN. Woensdagmiddag is na een langdurig ziekbed, alhier overleden de heer Ber- nardus Jacobus Dijkdrenth, in de ouder dom van ruim 72 jaren. De overledene heeft zich in zijn leven veel bewogen op kerkelijk en maatschappelijk gebied. Een lange reeks van jaren, ongeveer veertig, heeft hij de Herv. Gemeente alhier gediend, eerst als notabel en daarna als kerkvoogd Bijna 40 jaar is hij lid geweest van de Kamer van Koophandel te Leiden. De overledene was hoofd van de Kustwacht te dezer plaatse. Als penningmeester behartigde hij de financiële belangen van de Chr. Middenstandsvereniging. Verknocht aan het Oranjehuis, was hij vele jaren bestuurslid van de Oran jevereniging. Van de indertijd bestaan de Rederij „Willem Beukelsz" was hij directeur. Ook was hij bekend als ma kelaar in schepen en visserijbenodigd heden. De teraardebestelling zal plaats heb ben Maandagmiddag om 14.30 uur op de begraafplaats alhier. NOORDWIJKERHOUT JaJa speelde voor het Thuisfront. Voor een stampvolle zaal voerde de Gsm. Toneelver. J.A.J.A. Dinsdagavond het toneelspel „De Tyran" op. Kapelaan Vink sprak als aalmoezenier van het Thuisfront in de St. Jozefpa rochie een kort openingswoord, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de grote opkomst, waaruit bleek, dat dfe paro chianen werkelijk meeleven met de jon gens in Indonesië. Het publiek heeft genoten. Het stuk, dat naar het Engels bewerkt werd door Bob Bertina, voerde ons naar de villa van een handelsmagnaat, die dank zijn streng doorgevoerde theoriën ln za ken millionair werd doch dezelfde theo riën ten onrechte meent te kunnen doorvoeren in zijn huwelijk en zijn ge zin. Jaja speelde weer op de van dit ge zelschap bekende wijze Het was dan ook geen wonder, dat de aalmoezenier, kap. Vink, in een enthou siast slotwoord hulde en dank bracht aan de spelers en speelsters, die ons allen zo'n kostelijke avond bezorgden. Distributie Nieuwe bonkaarten ha len op Vrijdagmiddag voor de letter W en op Zaterdagmorgen voor de letter IJ en Z. De collècten over de maand Ja nuari hebben bedragen: voor de Kerk voogdij f. 161.80 en voor de Diaconie f56,56. Men neme de Belgische commentaren met een korreltje zout Hoofdzakelijk bedoeld om eigen kansen te verbeteren. NIEUWE UITGAVEN. „Willem de Sitter, een menschenleven" Men zal zich ln de eerste opwelling onwil lekeurig afvragen wat mevrouw de weduwe E. de Sitter-Suermondt er toe mag hebben bewogen om eerst* vijftien jaar na het overladen van haar echtgenoot dit ge schrift te wijden aan zijn nagedachtenis. Ik geloof dat de lezing er van omtrent deze motleven een klaar Inzicht verschaft. De Sitter was een uitzonderlijk gave figuur. Als mens èn als geleerde. Aan karakters als het zijne heeft de wereld altijd behoefte gehad, doch de tegenwoordige ongetwijfeld ln nog meerdere mate dan een vorige generatie. Deze overtuiging schijnt ons de Inspirerende kracht te zijn, welke Mevrouw de Sitter tot deze publicatie deed beslui ten. Het met grote liefde geschreven werkje toont ons De Sitter ln al zijn een voud. maar ook ln als zijn grootheid als man en vader, als natuurliefhebber en als met-hart-en-zlel aan de wetenschap ver knocht werker, wiens omgang met "s werelds grootsten op uiteenlopend wetenschappe lijk gebied hem nooit verflauwende vreug de strekte. Inzonderheid voor hen. die het voorrecht hebben gesmaakt. De Sitter per soonlijk te kennen. Is dit boekje een blijde herinnering, omdat het opnieuw voor ogen stelt, hoe rijk een mensenleven kim z\jn. Het is verschenen bij H. D. TJeenk Willink en Zn's Uitgeversmij te Haarlem. Verschenen bij: Universitaire Pers. Leiden: In het Grensgebied van Twee Weten schappen, Rede uitgesproken ln verband met de aanvaarding van het ambt van bUzonder hoogleraar ln de palaeophytolo- gle van het Kalnozolcum en de palynolo- gle aan de Rijksuniversiteit te Lelden, door Dr Mr F. Florschütz. Wolters, Groningen: Sterrenglds, 1949. Uitgegeven ln op dracht van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde, samengesteld door Dr J. J. Balmond Jr. NAGEKOMEN BERICHTEN BUITENLAND Noorwegen en het Atlantische pact Lange, de Noorse minister van bui tenlandse zaken heeft heden in het Noorse parlement verklaard, dat Noorwegen „een nader onderzoek" moet instellen alvorens in overweging te nemen, of het prijs stelt op een uitnodiging om aan het voorgestelde Atlantische pact deel te nemen. Hij verklaarde, dat Noorwegen nog niet was uitgenodigd tot de besprekin gen over het pact. Wanneer door nader onderzoek meer materiaal over deze kwestie verkregen is, zal het parlement kunnen beslissen of Noorwegen aan de besprekingen deel zal nemen. Lange verklaarde, dat de Ver. Naties hun leden niet voldoende veiligheid boden en dat de Oost-Europese lan den reeds wederzijds bindende pacten hadden gesloten lang voordat het verdrag van Brussel getekend had. „De beslissing ten aanzien van het standpunt ,dat w\j moeten innemen, kan niet afhangen van de wensen van andere landen", zo zeide Lange. „Noorwegen is niet sterk genoeg om zonder hulp een aanval van een grote mogendheid tc voorkomen of af te slaan. Ten tweede hebben wij militaire bevoorrading uit het buiten land nodig om onze verdediging op tc bouwen". Lange verklaarde, dat Noorwegen het niet met Zweden eens kan zyn, dat een Scandinavisch verbond onaf hankelijk van alle andere staten zou moeten zijn'. Bij de Scandinavische verdedigings besprekingen konden wij geen overeen stemming bereiken over een clausule, waaronder wij geen overleg over veilig heids- en politieke realiteiten konden plegen met de Westerse mogendheden. Ons standpunt is gegrond op de over tuiging, dat solidariteit tegenover agres sie het beste middel is om oorlog te voorkomen Het Deense standpunt hield een poging ln om tussen de Zweedse en Noorse gezichts-punten te bemidde len. Verzoek van kardinaal Mindszenty verworpen De rechtbank te Boedapest heeft het verzoek van kartjinaal Mindszenty tot stopzetting van de gerechtelijke actie verworpen. De volgende beklaagde, dr Baranayl, werd vervolgens gedurende twee uur verhoord. Na hem werd de secretaris van de kardinaal, dr Zakar, aan een verhoor onderworpen. Berlijn in West-Duitse Bond Een commissie van de parlementaire raad te Bonn heeft besloten Groot- Berlijn als gelijkgerechtigde twaalfde staat in de West-Duitse Bond op te nemen. In de preambule van de grond wet zal Groot-Berlijn naast de West- Duitse „Laender" als lid-mede-oprich ter genoemd worden. Gisteravond is in de Canadese pro vincie Quebec een transportvliegtuig te pletter gevallen. Er zijn 6 dodeh en 4 gewonden. BOSKOOP INSTALLATIE RESERVEPOLITIE Ten Raadhuize alhier had Dinsdag morgen de installatie plaats van de plaatselijke Reserve-politie- Een 16-tal leden dezer politie was aanwezig, als mede de burgemeester van Boskoop, mr dr E. P. Verkerk, en de Groeps-com- mandant der Rijkspolitie te Boskoop de heer M. van Buren. Voorts de districts commandant der Rijkspolitie, de ma joor C. Warmoltz. De bijeenkomst werd geopend door burgemeester Verkerk, die in het kort een uiteenzetting gaf van het doel der hulppolitie: de steun aan de wettige overheid in dagen van woelingen. Hierna vond de installatie plaats door majoor Warmoltz, die daarbij dieper in ging op de reeds door de burgemeester aangeroerde punten. Met de oefeningen zal zo spoedig mo gelijk worden begonnen .onder lei 1 Tg van bekwame instructeurs. Hierbij zal de bediening van de meest moderne "U ir- wapenen worden bijgebracht.. Ten slotte werden aan deleden der hulp politie de verband-akten uitgereikt, Brandstoffenvereniging „Voorzorg" In de gehouden bestuursvergadering van de Brandstoffenvereniging „Voorzorg" zijn de functies als volgt verdeeld: J. Pellekoren. voorzitter; J van Helden, secretaris, Zuidkade 114 en H. van Ge- meren. penningmeester. Scheepvaartbeweging Hefbrug Ge durende de maand Januari zijn 2497 vaartuigen de hefbrug te Boskoop ge passeerd. Voor dit aantal moest de brug 1451 maal omhooggebrafcht worden. JAARVERGADERING IJSCLUB „OTWEG". Onder leiding van de heer A. P.Bon- gers, kwam in „Neuf" de IJsclub „Ot- weg" in jaarvergadering bijeen. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental enigszins is teruggelopen. Het bestuur heeft evenwel plannen, om ae ijsclub te reorganiseren, en te trachten er wat nieuw leven in te blazen. Voorts vermeldde het verslag, dat toestemming verkregen is om btf nsfeesten en wed strijden gebruik te maken van despoor- haven, hetgeen meer in het centrum ligt. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat er een kassaldo is van f. 59.10, welk bedrag bij de reserve zal worde» gevoegd. Tot bestuursleden wer den herkozen de heen D. C. van Dam. A. J. Ie Clerq en Rien Bakhuyzen Tot leden van de kascommlssie wer den benoemd de heren J. C. Hoogeveen en J. A. Susan. Tot slot hadden nog enige besprekin gen plaats van huishoudelijke aard. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer E. B L. Stijkel, thans hoofdopzichter bij de gasfabriek te Meppel, is benoemd tot adi directeur bij de Ned.-Ind. gas maatschappij ter standplaats Surabaja. NIEUWE WETERING IJSCLUB „IJSVERMAAK". In café Vaneman hield de IJsclub „Ijsvermaak" voor de tweede maal in dit seizoen een kaartavond, met het doel om bij gebrek aan ijsvermaak toch andere verpozing aan haar leden te bie den. De prijzen bestonden deze avond uit eieren, en dit ontlokte een vinnige strijd, welke uiteindelijk als prijswin naars bracht: 1. J. Hoogeveen en P. Pecht, 2. B. Vaneman en A. Bouwmeester, 3. N. Bouwmeester en C. v. Zanten, 4. J. Vrijburg en J. Boxce. RIJNSBURG Filmavond Gisteravond werd door het bestuur der Buurtver. Wilhelmina een filmavond aan haar leden aange boden ln de zaal „Vliethof" De voorz de heer J. Hoogstraten, opende en heette in 't bijzonder burgemeester Höweler welkom Na zijn openingswoord werden de films vertoont, welke door de Licht fabrieken beschikbaar waren gesteld. O.a. de Bedrijfsfilm Lichtfabrieken, waarin wij te zien kregen hoe het gas ontstaat, en hoe wij ons gemak er van hebben, voorts een natuurfilm en we- tenschappelük nieuws terwijl ook nog enkele tekenfilms te zien waren. „Wederzijds Belang" Gisteravond kwam de Ver. van grossiers in groenten en fruit „Wederzijds Belang" te Rijns burg en omstreken in bijzondere verga dering bijeen in café Central De voor zitter de heer Joh. Verhave. opende De mededelingen bestuur bevatten het voorstel om de heer Joh. Verhave can- didaat te stellen als bestuurslid van de ondervakgroep groothandel, hetgeen met grote meerderheid van stemmen werd aangenomen. Op voorstel van Den Haag werd besloten gezamenlijk met Den Haag vacantie te nemen in drie groepen. Daar de heer R. Mol, voorzitter van de ondervakgroep te Den Haag wegens ziekte verhinderd was te komen, werden door de secr de heer v .d. Lichte, de vragen van de dag behandeld In de rondvraag werd druk gediscussieerd. Aan het einde dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun opkomst. Auto aan de rol Bij het uitwijken voor een tegenligger op de Noordwijker- weg geraakte een vrashtauto van de fir ma v. Gent e nLoos het spoor bijster en kwam naast de berm op het lager ge legen land terecht. De schade bleef be perkt tot het te velde staande gewas. Het verkeer werd gedurende een half uur via de Vinkeweg omgelegd. Jaarverg. Gcrcf. Mannenverenigingen. Gisteravond hielden de drie Geref. mannenverenigingen hun 29ste jaarver gadering in de Geref Kerk aan het Rapenburg. De voorzitter sprak in zijn openingswoord naar aanleiding van Openb. 3 11. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het aantal le den thans 140 bedraagt. Het verslag van de penningmeester maakte melding van een saldo van f. 168.—. Hoofdschotel van deze avond was de inleiding van de heer Fr. van Delft over Het Gebed. Voorts werd een gevarieerd programma afgewerkt .terwijl diverse afgevaardigden het woord voerden. Aan het slot sprak de voorzitter, die binnenkort de gemeente gaat verlaten, een woord van hartelijke dank voor de steeds ondervonden medewerking. Spr. wenste de verenigingen Gods zepen toe. Namens het bestuur sprak de heer C. van Egmond de scheidende voorzitter toe en uitte in welgekozen woorden de dank van de vereniging. Ds v. d. Linde sloot met gebed. SASSËNHEIM AUTO-ONGEVAL. Onze plaatsgenoot, de heer F. Boot Is tijdens zijn zakenreis in Amerika bij een auto-ongeval gewend. Docr het slippen van zijn auto. kwam deze in 'n sloot terecht. Met inwendige kneuzingen werd hij in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand baart gelukkig geen zorg. Burgerl.'stand Geboren: Elisabeth Dlederica, dr van T Nlemyer cn W de Kwaasteniet; Petronella Helena Johan na. dr van C. J. Hoogervorst en P. S van der Berg; Joannes Theodorus. zn van Th. F. Homan cn C. J. v. d. MelJ; Dirk Willem, zn van B van Loo en A. Visser, OverledenG. S. de Haan 59 Jr en C. E. Flkkcrs 81 jr. J Ondertrouwd L C. v. d. Eist 29 Jr en A. M. Bakker 23 Jr; S. Braam 26 jr en J. van Dijk 21 jaar. Getrouwd: P. A. Kipping en N. C. v d Broek; P J. van Dijk en A. M. Kraan. VOORSCHOTEN Burgerlijk, stan.l GeborenMaar- Z1? >'an G. Bakker en M. Rozeboom. Overleden: Elisabeth Gsertrulda Jose- phlna Schenk 82 jr. w.'duwe van P. E A. van der Zee; Nelly Elizabeth Cornelia Hoogendorp 85 jr. weduwe van L. van Rossen; Wilhelmina Elisabeth Lagerberg 40 Jr. echtgenote van C. G. v d. Peet. Gehuwd: Jacob Hendrlkse 23 jr en Pe tronella Angel 28 Jr. Ondertrouwd Willem van Wijk 26 Ir en All Bogerd 22 jr; Dirk Verboon 29 Jr en Johanna Jannetje Blok 27 Jr. Brand Tn de benedenverdieping van het perceel v. Kempenstraat 12, bewoond door de fam. Belt. werd gister middag brand geconstateerd. De be woners waren afwezig. Gelukkig waren deuren en ramen gesloten, waardoor de wind geen kans kreeg het vuur aan te (Van onze Brusselse correspondent) In zijn rede ln de Tweede Kamer heeft Spaak vele over Benelux onte vreden Belgen terecht gewezen. Over de eerste acht maanden van 1948, zeide hij, heeft België aan Nederland voor 5 milliard frs. goederen geleverd en voor 3 milliard frs. goederen in Nederland gekocht. Het nadelig saldo moet door Nederland in goud of dollars aangezui verd worden en de Noordelijke Benelux- partner heeft dit steeds trouw gedaan, zonder b.v. tot de drastische maatregel van volledige stopzetting van de Bel gische import te besluiten, zoals de Fransen dat deden. Als wij met de Nederlanders de Be nelux nog niet eens vooi elkaar zouden kunnen brengen, aldus redeneerde Bel- gië's premier, dan is het voor de samen werking der 19 Marshall-landen maar treurig gesteld. Is de stemming in België dan zo om geslagen? Wij weten, dat er ln Nederland over de opbruisende commentaren van de Belgen wel eens ontstemming is. Dat kan ook niet anders Men voelt zich als Nederlander natuurlijk onprettig als de Belgische pers schrijft, dat Benelux een fopperij is, zulks omdat die pers boos is, dat de Belgische export van afgewerkte producten niet groter kan worden, in gevolge Nederlands deviezenpositie. Intussen moeten de Belgische com mentaren nogal eens met een korreltje zout worden genomen. Na uren harde discussie kan men het met de Belgische vrienden roerend eens worden over de noodzakelijkheid om deze Benelux-unie zo spoedig mogelijk te realiseren. In derdaad betekent deze unie immers het wegvallen van alle importvergunningen, bilaterale handelsnarigheden met rijks- bureaux, etc. Dat aanvaardt elkeen, ook de Belg, die zich bedreigd voelt. Bovendien is dit geschreeuw vaak een methode om de regeringsinstanties, die zich met de Benelux-problemen bezig houden, te beïnvloeden. Als wij rustig blijven, zei ons een wakkeren. Spoedig na de melding ar riveerden brandweer en politie. Men be hoefde de spuit niet te gebruiken, doch kon met emmers water het vuur doven. Een theemeubel en een dlvanbed gin- «- verloren. Kinderen zoek Gistermiddag werd bij de politie aangifte gedaan dat twee kinderen van de inrichting Nieuw Voor dorp werden vermist- Het betreft een broerije en een zusje. Zij moesten schoolblijven en zijn daarna niet aan de inrichting teruggekeerd. VERGADERING K.V.P. De afd. Voorschoten der K.V.P, heeft gisteravond een aanvang gemaakt met de voorbereiding der gemeenteraadsver kiezingen. Het bestuur was van oordeel dat de in het verleden gevólgde metho de van groslijststemming niet de meest geschikte is en deed het voorstel het z.g. puntenstelsel te vervangen door het systeem, dat ook bij de groslijststem ming voor de Tweede Kam er-verkiezing is gevolgd. Na ampele disoussie werd 't bestuursvoorstel aangenomen, waar bij nog werd bepaald dat het z.g. ad viescollege 4 candidaat-leden en 4 can- didaat-cpvolgers zal adviseren. Bij de gedachtenwisseling over de menir.gspei- ling brak de Frrt3n,er een 'an* voor de gezinstarieven bij openbare nutsbedrijven Hij verkreeg verschillen de medestanders, doch de meerderheid der aanwezigen was niettemin van oor deel dat de eerste vraag (Welk onder deel der gezinspolitiek moet de K.V.P. momenteel het sterkst beklemtonen) moest worden beantwoord met: kinder bijslag voor kleine zelfstandigen. De volgende vraagWelke onderdelen der politiek moeten na de gezinspolitiek het meest de aandacht vragen, werd als volgt beantwoord: Loon- en prijs politiek, Wederopbouw en volkshuisves ting, Industrialisatie en Jeugdpolitiek. WASSENAAR BINNENKORT PARKEERVERBOD RIJKSWEG BIJ DE DEYL. Na aanleg parkeerterrein nabij Papelaan. De K N.A.C. bericht dat een terrein- geeelte gelegen aan de Rijksweg te Wassenaar nabij de Papelaan zal wor den ingericht als parkeerterrein. De hinder en het gevaar welke thans nog worden veroorzaakt door de vele par kerende wagens, welke de drukke rij baan. in belangrijke mate versmallen, zullen dan worden opgeheven, aange zien een parkeerverbod op de Rijksweg zal worden ingesteld voor het bebouwde gedeelte bij de Deyl. ONTSPANNING NA INSPANNING. „Wat is aangenamer „Ontspanning na Inspanning", dan het gezamenlijk in studeren van een vrolijk blijspel, dat later aan velen ook weer ontspanning zal brengen. De Wassenaarse Politie Toneelvereniging is er op Woensdag avond in het Centraal Theater volko men in geslaagd, aan ,de vele aanwezi gen deze dienst .van ontspanning te be wijzen door een goede, vlotte vertolking van het blijspel „Tot wederdienst be reid" van Piet Mossinkoff. Er was bo vendien bal na. textielindustrieel, dan doet de regering niets. Luiden we de alarmklok voor we gehangen worden, don wordt er iets gedaan. Waarin dat hangen bestaat? Wel, men wou op financiën de weel debelasting hervormen zonder rekening te houden met de speciale noden van de textielindustrie. Men heeft het kun nen verhinderen. Ook inzake de han- delsaccoorden wordt nu speciaal op de afzet van textiel gelet. De Belgen haal den bv een aardige slag thuis in Frank furt, Op een importcontingent, buiten de handelsverdragen van 20 millioen dollar, slepen de Belgische breigoed- en onderkleding-industrieën bijna 75 pro cent van de contingenten weg. Zij wa ren er in concurrentie met de Zwitsers en Italianen en de monsters werden ge keurd zonder originekentekens. Over dergelijke successen spreekt een Belgisch industrieel nooit. Ook als hij met Nederland een goede zaak heeft afgehandeld, zwijgt hij volkomen. Dat maakt de propaganda voor de Benelux- idee in België moeilijk. Men hoort nooit een groot staalproducent verklaren, dat Nederland, na Argentinië, België's beste cliënt voor de metaalfabncaten is. Zo blijven alleen de malcontenten aan de markt en de Antwerpse havenkringen Maar zou er zonder Benelux ook geen concurrentie bestaan tussen Rotterdam en Antwerpen? BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 3 Februari. De effectenbeurs te Amsterdam gaf weliswaar geen omzetten van betekenis te zien, maar voor zover van buiten af was te beoordelen, was de markt toch iets actiever dan de laatste dagen doorgaans gebruikelijk was. Daarbij was de stemming goed prijshoudend, terwijl enkele aandelensoorten bepaald vast in de markt lagen. De aanleidende oor- zat k hiervoor moest, naar het scheen worden toegeschreven aan-de iets hoop voller beoordeling van de algemene in ternationale situatie, terwijl ook de ont wikkeling van het Indonesische pro bleem iets optimistischer werd ingezien. Bepaald vast gestemd waren de Scheep vaartaandelen, waarin zich enige af faire ontwikkelde en waarbij diverse aandelen 'n paar punten konden mon teren. Op de Petroleumafdellng werd op kalme wijze zaken gedaan in Koninklij ke. die weinig veranderd waren, maar toch goed in de markt lagen. Van de Industriëlen waren Unilevers verge'e- ken met het slot van gisteren aanvan kelijk iets lager, doch daarna ken een verbetering worden waargenomen. Voorts waren Aku een paar punten beter, terwijl ook de Philips-aar.dslen iets naar boven kwamen. De minder courante Industrie-aandelen waren door elkander genomen prijshoudend. Hoewel de affaire in Cultuurfondsen van beperkte afmetingen was, kon de stemming voor deze fondsen toch ook goed worden genoemd. Voor Indonesische fondsen was de tendens eveneens aan de gunstige kant. De beleggingsmarkt was stil. Al leen ontwikkelde zich enige affaire in de conversielening 1947, die wederom een fractie lager was. De overige Ne derlandse staatsobligatiën waren vrij wel onveranderd. De Amerikaanse markt lag verlaten. Prolongatie 2 1/4 MARKTBERICHTEN LEIDEN. 2 Februari. Coöp Groenten- veiling. Per 100 kilo- and|)vle 7699; boerenkool 1125; gele kool 712; groe ne kool 9.9015.90; knolselderie 913: kroten 6—6.30: lof 1 2440. lof II 16— 35; prei I 7—12, rode kool 7,10—12.10; spruiten 15-50; uien 1.10^3,40; peen I 8 —19; peen II 6: peen III 5.50—5.80. Per 100 stuks sla I 10.40—12 40; idem II f. 6.106.90. Per 100 bos: selderie 5—8.30; kroten (gekookt) 1017. GOUDA. 3 Febr Op de kaasmarkt te Gouda werden heden aangevoerd 34 par tijen. Eerste kwaliteit met rljksmerk f. 1.651,68, 2de kwaliteit met rljksmerk f. 1,61—1.64. extra kwaliteit tot f. 1.71; Inclusief opzet. KATWIJK A. D. RIJN, 2 Febr. Groen- tenveillng. Waspeen I f. 813. idem II f. 66.50; groene kool f. 6,2525; rode kool f 7.50—11,20; gele kool f. 8,80-11.80; boerenkool f.1117; kroten f. 6.106.25: spruiten f. 3119; uien f 3.103,90; prei f. 7.10—12.20: selderie f.4—5.10; peter selie f 6.90—7.10. IJMUIDEN, 3 Febr. Besommingen: IJm 49 f. 27.700: IJm 8 f. 18.280 IJm 117 f. 1700; Duitse trawler f. 13.000; KW 138 f. 7550; KW 70 f. 5590. ROELOFARENDSVEEN. 2 Febr. V. d. Eerden 3454; White Sail 4975; Nan- sen 3854. Crown Imperial 3044; Cop land 3450; Pink Gem. 3254; Piquant 4457; Zenober 2638; Golden Harvest 5068; E Eddy 51—77; Krelage 27—39: Albino 3342; Oostenrijk 3743; Gen. de Wet 3648, Delice 41—53: Dubb. Tul pen 4256. Narcissen: Alfred 4055: Am Glory 3246; Spring Glory 3641; Early Glory 3246. Whrestler 3640; He lios 2732; Agnes 2327; Magnificence 3239; Crocussen 1214. Groentenveiling. Witlof I 1932; Wit lof II 1523; spruiten 4248; groene kool 8—16. SCHEVENINGEN. 3 Febr. Besom mingen Sch 341 f. 8560; Sch 200 f. 6300; Sch 62 f 80; Sch 17 f.160; OD 6 f.200; OD 7 f.110; SI 6 f.160. SI 12 f.230: SI 49 f.210; SI 5 f.150. SI 10 f.40; SI 7 f.40; SI 34 f.35; SI 1 f.65; UK 185 f.75; UK 204 f.75; KW 215 f 60; KW 61 f. 45: IJm 343 f. 90; EH 20 f. 160; EH 4 f. 130; TH 1 f 60. diverse uitv. vanaf f 11,80. KORT RAPENBURG 10, Telefoon 20025 Fabriek van Interessant ar tikel zoekt PARTICULIER voor verkoop aan huis op prov. basis. Reclame wordt door fabriek gemaakt. Brieven Bur. van dit Blad onder No 3354a die goed gezond zijn, een helder hoofd en een vrolijke aard bezitten, kunnen in het Sanatorium „SOLE MIO" te Noordwyk aan Zee in de ver pleging meer vreugde en bevrediging vinden dan buiten deze betrekking, wéér ook. Salarisgrenzenf 950 f 1200 per jaar; aftrek voor hulsvesting voeding, enz. f 600,- per jaar. Dienstkleding wordt gedeeltelijk verstrekt door het Sanatorium. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Directrice, Rembrandtweg 9 te Noordwijk aan Zee. Gevraagd voor direct, J. S. KOOREMAN, Lindelaan 23 - Leiderdorp(|||||||||||||||||||!||||||||||||t||||||||||||||||||||||!i||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllillllllllll GEVRAAGD Goud. Zilver en Diamant Koopt Speller door het cehele land. Jan van Houtkade 18 Lelden Tel 26869 Taxatie Gevraagd een goede studie- plano ln ruil voor een gloed nieuwe Erres-Super-radlo. Br. Bur. v. d. Blad No. 8331 k Gevraagd, voor direct, net meisje, v. d. en n.. 's Zondags vrll. met huiselijk verkeer, ln gezin met 1 kind. C. J. Fen- nes Tulpstraat 12 Voorscho ten. B Kosthuis gevr. voor twee heren. b. b. h. h. Brieven Bur van dit Blad No. 8336 k. Gevraagd net meisje, voor hele dagen, of dag en nacht, die goed met kinderen kan ooschleten. Aanmelden na 7 uur. Van de Waal. Utrechtse Veer 12 b. Heer. vast ink. rockt ged. eem. zit-sl.kamer m Leiden of ome. Zonder pension, ca. f. 30.p. mnd. Brieven Bur. v. 1 d. Blad onder No. 8381 k. B Gevraagd zll-slaapkamer. m.v.p. voor heer. Chinees, die Pl.m. 6 maanden in Nederland za] vertoeven. Brieven met prijsopgave en datum waarop de kamer vrij is aap Bur. van dit Blad onder No. 8338 k. B Heer zoekt net kosthuis met zit-slaapkamer. J Pen- nlnps p/a. F. v. d. Steege P. Kam. Onneslaan 140 a Schie dam. ■I H.H, Kappers. Gevraagd een nette leerling of gevor derd leerling, ruime gelegen heid om zich ln het rak te bekwamen Opleiding geheel onder toezicht van Gedlplom. kappers L. H. v. Tongeren. Krnalerstraat 34. Te koop gevraagd een 2de hands naaimachine, ln goede staat. Brieven met opgaaf van merk en prils. Bur. van dit Blad onder No. 8389 k. AANGEBODEN ■I Kanariekwekers. W|| beta len de hoogste prilzen voor Uw overtollige popkanaries, geel en bont. op klein procent groen wordt niet eekeken. Ook mannen gevraagd. R. Karei Steenstraat 21. H Tc koop aangeboden 1 witte trouwjapon met sluier. Brie ven Bur v. d. Blad No. 8330 k B Te koop 2 clubfauteuils, (velours d'Utrecht) fabrikaat Pander en 2 stoelen (zelfde bekleding) 1. e. st. Te zien tussen 5 en 6 u. De Ridderstraat 22. B Te koop aangeboden baard f. 12.50. divan f 17 50. kinder- I wagen (Beatrix wagen) f.25. 1 kinderledikant Je f. 6 50. an- tiek tafeltje met stoel (hand- werk) f.22 50. Chinese tafel >nt uitgewerkt koperen bord f 12. Janvossensteeg 34. Telef. 22696. Oud coud tegen de hoog ste waarde. In ..De Goed kopere Zaak" Goud zilver, horloges. Specialiteit: verlo- vinesrlneen. Ie klas reparatie- Inrichting. S v. d. Water Haarlemmerstraat 185 Telef 24469 B .Roslne" geeft de hoogste prils voor goud zilver en lu- welen Grote keuze In verlo vingsringen gouden zilveren en verzilverde artikelen Het adres voor alle reparat'ën en uurwerken Steenstraat 16 Telefoon 26854 B Uitsluitend v.o. kant.- cn kofferschrilfmachines. hand- en trannaalmachlrfes. vloer kleden. lopers, velours over- cordünen etc. Pr. Marlanne- laan 209. Voorburg. Kamer met centrale ver warming en vaste wastafel te huur voor dame. b. b. h. h. Oranje Nassaulaan 27. War mond. B Nette werkster biedt zicll a--> voor 2 dagen per week. Br. Bur. v. d. Blad No. 8328 k Aangeb. Llts-Jumeauv sl.- kamer. compl. met spiralen en matrassen, ln Drima staat Br. Bur. v. d. Blad No. 8329 k Te koon v.o. vloerzeil, coeos- matten. lopers, vloerkled. f. 35. f45 f115, ledikanten f 19 2- pers ledikanten f 37 50. he- rencostuum f.35.—. modern ameublement f. 125. (Tevens Dakhuls te huur gevraagd). Hooigracht 55. 19 2e hands rllwlelen |n prima staat, met een laar garantie Heren-, dames- longens- en melsiesrit wielen. Riiwlelhan- del en reparatie-Inrichting H Geen laar. Hoeewoerd 71. i>)den 2e hands rllwlelen. In pri ma staat met een laar garan t-Ie Heren-, Dames-, Jongens- er. Melslesrilwlelen. Rijwiel handel en reparatie-inrichting H Geen laar Hoge woerd 71 telden. W 30 weckflessen met ketel f. 25 donkerblauwe kinderwa gen f. 35. Plantsoen 17. B Dierenliefhebbers! Prima postduiven. Dragoons. Tuime laars. Tropische vogels, aap jes. goudvissen. Chow-Chows, Witte Dwergkeesjes Goudvis sen aquariums. hondentul- gen kalk. levertraan, borstels, kammen, kluiven, vogelkooien standaards. Pracht Siamese poes. Steenstraat 21. R. Karei Aangeboden wasmachine motor met keerkoppellng ei snoer. 120 volt. Genegen te rullen voor motor 220 volt of bankschroef. Van Heemstra straat 17, Sassenhelm. B Aangeboden karpet 2x3 m. prima kwaliteit lap stof imi tatie bont vooroor 1 kwali teit. Genegen te ruilen voor licht motorrilwiel. Van Heem strastraat 17. Sassenhelm. B Te koon mahoniehouten piano, merk Kïrchner Dres den. Brieven Bur. van dit Bl. onder No. 8377 k. DIVERSEN Huwelijk. Alleenstaande Dame flink, donker vlot type. eoede verschiinlne eleen ho me peen kinderen zoekt k°n- nicrnnV-trx? mpt h°et tot 55 I. met ei<7»n bed-11 f of eoed3 rocïtle Br!p'-cn B,)r van dit Blad onder No. 8351 1.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6