Behandeling bedrijfspensioenfonds bfijff doornig pad „Els en Johan" gaan naar Engeland! Engeland wenst modernisering Midden-Oosten van liet gehele Kerkelijk Leven Voor anderen komen nog meer kansen Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 3 Februari 1949 Tweede Blad No. 2S608 Tweede Kamer: Tuberculose als beroepsziekte (Van onze Parlementaire redacteur). De Tweede Kamer besteedde gisteren bijna haar hele vergadering aan de verdere behandeling van de verplichte ceelneming in 'n Bedrijfspensioenfonds, maar kon het weer niet ten einde bren gen. Het was waarlijk een doornig pad cm te gaan, vooral voor minister Jce- kes. Het vlot 'niet best in ae samen werking tussen de Kamer en de nieuwe bewindsman voor Sociale Zaken. Nu is het wel uiterst moeilijk, opvolger te zijn van een erkende autoriteit als de heer Drees. Het geldt hier een wetsontwerp van ]0 April 1948, dus neg van de heer Drees. Maar de M. v. A., gedateerd 27 November J.I., kwam reeds ten volle voor rekening van de heer Joekes. Toen kwam er een nota van wijzi ging met een gewijzigd ontwerp van wet. Op 7 December een tweede nota van wijziging. 20 December een ncta naar aanleiding van het eindverslag. 17 Januari een derde nota van wijzi ging en. daarna een hele reeks van amendementen, waarvan er verscheide ne onder de openbare behandeling wer den ingediend, benevens een motie van orde en een ordevoorstel. De debatten waren vrij verward. De voorzitter onderbrak tweemaal de dis cussies om enige verpozing te geven. En minister Lieftinck, die om h^lfdrie naar binnen stapte om enige volgen-de punten van de agenda voor zijn reke ning te nemen, kwam eerst om zes uur aan bod. Het voornaamste geschilpunt ging over de vermeende toezegging van de regering in 1947. om ten laste van het Landbouw-Egalisatie-Fonds een re serve aan te leggen ten behoeve van het bedryfspensioenfonds in de land bouw. „Van enige bindende toezegging der regering kan in ieder geval geen spra ke zijn" verklaarde de minister. De heer Droesen (kath.), die met leden van A.R., V.VJD. en C.H., een motie had ingediend om die reserve het gaat hier volgens deskundigen over een bedrag van liefst 130 millloen gul den gelijkelijk te gebruiken voor de pensioenen van zelfstandigen en werk nemers, had in die motie gewaagd van overeenstemming terzake tussen rege ring en Stichting van de Landbouw, De heer Schouten (A.R.) stelde voor, ce behandeling der motie op te schor ten, tot de minister aan de hand der stukken aan de Kamer zou hebben duidelijk gemaakt, wat destijds precies over die reservering te doen is geweest. Deze verkapte motie van gebrek aan vertrouwen van de heer Schouten werd goedgekeurd. De kwestie der egalisatie- ge', den komt derhalve later aan de orde. Onder veel gedebatteer en interrup ties, met wijzigingen, intrekkingen en overnemingen van amendementen nam de Kamer een aantal artikelen van het wetsontwerp aan. Enige andere artikelen met bijbeho rende amendementen werden evenwel aangehouden en komen vandaag in stemming, evenals de considerans en het wetsontwerp in zijn geheel. Het wetsontwerp tot wijziging van de ongevallenwetten van 1021 en '22 gaf in het klein eenzelfde aspect als dat over de Bedrijfspensioenfondsen. Deze wyziging heeft ten doel, de tuberculose op te nemen in de lijst van beroepsziekten. Wie deze kwaal in zijn beroep opdoet, zal derhalve voortaan tegen de geldelijke gevolgen daarvan zijn verzekerd. Alle Kamerleden juichten dit voorstel toe. Van de hiervoor nodige wijziging oer ongevallenwetten had de minister evenwel gebruik gemaakt om tevens 'n nieuw artikel in te voegen over het omslaan van de lasten tengevolge van ongevallen over de Rijksverzekering- bank en de Bedrijfsverenigingen. Tegen deze samenkoppeling hadden de heren v. d. Heuvel (A.R.), Mol (Kath.) en mevr. Portanier-De Wit (V.V.D.) ern stige bezwaren. Minister Joekes haalde terstond bak zeil en trok de laatste wijziging in. Hij zal haar later bij afzonderlijk ontwerp indienen. Het voorstel werd daarep z.h.st. aan genomen. Zender discussie en z.h.st. passeerde tenslotte nog een zestal wetsontwerpen de hamer, waarvan wij noemen dat tot herstel van de brandschade aan het Kon. Paleis te 's-Gravenhage. Verscherping Berlijnse tegenblokkade De tegenblokkade der Westelijke mo gendheden te Berlijn is verscherpt, als gevolg van een opdracht van het hoofd van de politie in de Westelijke zone van Berlijn, om onmiddellijk controle posten aan de grens met de Sovjet-zone in te stellen. Veer tóen dagen geleden is door het gezamenlijke geallieerde militaire be stuur van Berlijn een verordening uit gevaardigd, .waarbij varboden wordt be paalde, uit de Westelijke sectoren van Berlijn afkomstige goederen, uit te voeren: Met ingang van heden zullen alle goe deren, welke op onwettige wijze naar de Sovjetrussische sector van Berlijn, Of naar de Sovjet-zone van Duitsland wor den vervoerd, door de politie van de Westelijke Berlijnse sectoren in beslag worden genomen. De betekenis van Israels erkenning (Van onze Londense correspondent) Ik ben get§ige geweest van het ont roerende tafereel van de ontplooiing van Israels vlag, de blauw-witte Zio- nistenvlag, die thans te Londen van het balcon van Israels toekomstig gezant schap of ambassade wappert. Dit is het grote hoekhuis op Man chester Square, waar tot nu toe het Joodse agentschap voor Palestina was gevestigd. Duizenden Londense Joden waren uit het East End en andere delen der stad gekomen. Zij verdrongen zich rond het gebouw Velen, die uit Oost- Europa naar Engeland emigreerden, zijn getuige geweest van de progroms, die aan Hitler's massa-moord vooraf gingen Moeders met tranen in de ogen hie ven hun kinderen op om hen van het historisch ogenblik getuige te doen zijn. Onder gebed werd de vlag aan de stok gehesen. Een ogenblik van gewyde stilte volgde. Daarna hief de menigte het Hatikwa, het Zionistenlied aan Richard Crossman. de kampioen voor de Joodse zaak in het Lagerhuis, zelf niet-Jood, die ook op het balcon ver scheen, kreeg een langdurige ovatie. Leden van de Joodse jeugdbeweging voerden vreugdedansen uit. Een oude, bebaarde man klom op een kar en riep bewogen uit: Dit is de gelukkigste dag van m(jn leven! De erkenning de facto van Israël door Engeland is pas de eerste stap op de weg, die naar normale betrekkingen met de nieuwe staat kan leiden. Op zichzelf lost de genomen beslissing de moeilijkheden niet op. De grootste hinderpaal is nu echter weggenomen. Van Engelse, zowel als van Joodse zijde zullen nu de nodige dingen moeten worden gedaan om over eenstemming te bereiken, die de grond slag moet vormen van consolidatie en stabiliteit van het Midden-Oosten. De erkenning houdt geenszins in. dat En geland accoord gaat met Israels opvat tingen over de grenzen van de jonge staat. Daarover zal nog veel te doen zfln. Maar in elk geval is de atmosfeer verbeterd. De vrijlating van de vluch telingen op Cyprus heeft daartoe wel het meeste bijgedragen. Waarschijnlijk zal Israël nu weer worden toegelaten tot het sterlingbloc, waaruit Engeland het destijds had geworpen. Uit het Lagerhuis-debat is wel ge bleken. dat er tussen regering en oppo sitie geen fundamenteel verschil van inzicht over het Palestijnse vraagstuk bestaat. Ook Churchill wil een recht vaardige politiek ten ooztehte van Jo den en Arabieren gelijkelijk, maar hij betichtte Bevin terecht van eenzijdig heid ten opzichte van de laatsten Onk de conservatieven gaan uit van de veaU-. teit, namelijk dat Israël bestaat. Bevin heeft dit te laat toegegeven en zich aan een fictie vastgeklampt, Engeland kan zich niet veroorloven af te wijken van steun aan de sterkste plaatselijke groep. Onmiskenbaar is dat de Joden, wier moderne staatsorganisatie de op mid deleeuwse leest geschoeide Arabische gebieden verre domineert. Engeland be schouwt het nu als zijn taak om samen met Amerika het gehele Midden-Oosten te moderniseren en emanciperen, zodat er op den duur tussen't Joodse en Ara bische deel een evenwicht zal worden geschapen. Strategisch en economisch is dat voor Europa bovendien een nood zakelijkheid. Ned. Herv. Kerk Beroepen- te Oos terend op Texel J Brouwer, legerpred.. woonachtig te Groningen. Bedankt voor Oldemarkt (toez J. Schaap te Purmerland; voor Hedel D. v. d. Ent Braat te Elburg. Geref. Kerken Beroepen: te Hljlaard F. Mlnnema, cand. te Rotterdam; te Joure T. B. v. Houten te Brltsum. WAT ZELDEN VOORKOMT. In de Geref. Kerk te Gent ging dezer dagen een predikant uit Holland voor, die zyn eigen organist meebracht ln dc persoon van z(1n Ned. Herv. plaatselijke collega. PROF. Dr P. J. s. DE KLERK. Het kiescollege van de theol. school te Potchefstroom ln Zuld-Afrlka heeft aan de vooravond van de generale-synode der Geref. Kerken ln Zuld-Afrika benoemd tot hoogleraar ln de vacature, ontstaan door het emeritaat van prof. dr. Du Tolt (yotlus). Dr P. J. S. de Klerk, predikant ln Pretoria. De nieuwe hoogleraar ls ln Nederland geen onbekende, want hij pro moveerde aan de V.U. op een proefschrift „K°rk en Sending in Suld- getiteld Afrika", HERSTEL CONTACT VAN DE OOST- JAVAANSE KERK MET DE KERK OP BALI. Ten gevolge van de oorlog met Japan werd het contact van de Oost-Javaanse Kerk met Ball verbroken. Door de Sy node werd besloten dit contact weer op te nemen. Om uiting te geven aan oecu menische verbondenheid werd aan de voorzitter, d6 Mardjo Sir opgedragen een rondreis te maken langs de christen-ge meenten op Ball en besprekingen te voe ren met de Synode der Ballkerk. Last van zenuwen? Mijnhardc's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Queuille toont zich optimistisch De Franse minister-president, Queuille, heeft aan een lunch van de Brits-Ame rikaanse persvereniging te Parijs ver klaard, dat hij hoopte, dat geen speciale maatregelen zouden nodig zijn om op te treden tegen „onvermijdelijke" toekom stige communistische stakingen in Frankrijk. Het mislukken van de spoor wegstaking uit solidariteit met de mijn werkers duidt op het einde van de ab solute gehoorzaamheid aan de commu nistische partij, aldus Queuille. Ge vraagd naar zijn mening over de com munistische „verzoeningsstappen" ant woordde Queuille: „Ik ken de commu nisten sedert lang. Ik hecht niet te veel waarde meer aan wat zij misschien morgen zullen doen". Ten aanzien van de politieke situatie in Frankrijk zeide Queuille: „van de buitenkant bezien, is al die onstabili teit een slecht teken, doch Frankrijk kan wederom worden, wat het was on der de derde republiek, toen het uren van grootheid heeft gekend. Op finan cieel gebied gaan we in stijgende lijn. De begroting is in evenwicht en de nieuwe lening is een zeer groot succes". Winnaars van de „Unesco"-schoolwedstiijd: Leerlingen van 280 Nederlandse mid delbare scholen hebben in de afgelo pen maanden een „intellectuele veld slag" geleverd, die door de „Council for education in world citizenship" werd georganiseerd in 13 landen. Door middel van opstellen over „Jeugd vriendschap reikt over de grenzen" werden negen candidaten uitgekocht, die gisteren op het Ministerie voor Onderwijs verder werden beproefd. Het resultaat is, dat Els Eilers van het Barlacusgymnasium te Amster dam en Johan Goudsblom van het Hugo de Groot-lyceum te Zaandam Nederland van 10 Maart tot 10 Mei zullen vertegenwoordigen bij een jeugdreis door Engeland, te zamen met scholieren uit andere landen. Voorwaarde was, dat de deelneemsters en deelnemers aan de wedstrijd goed Benjamino Gigli, 's werelds grootste tenor, kwam ln de Belgische hoofdstad Maurice Chevalier, 's werelds eerste cabaretier, tegen. De zanger van het grote lied nuttigde daarop samen met zijn collega van het kleine lied de lunch. (Adv.) Vrijheid in Hongarije KATH. VOLKSDEMOCRATISCHE PARTIJ ONTBONDEN. Lstvan Barankovics, oppositie-leider in het Hongaarse parlement, is na uit Hongarije te zijn gevlucht, te Wenen aangekomen. Kij verklaarde, dat hij zijn katholieke volksdemocratische partij had ontbon den. Barnkovics verwees in een verkla ring naar een rede in het Hongaarse parlement van vorig jaar December, waarin hfj zeide, dat de politiek der re gering, „die alle elementaire menselijke vrijheden vernietigt", zijn party belette normaal te functioneren. Daarom wilde 'hij de partij vóór Kerstmis ontbinden. De regering wilde dit eohter niet toe staan voordat het proces tegen kardi naal Mjndszenty een aanvang zou ne men. De Hongaarse vice-premier, Ra- kosi, deelde Barankovics verleden week Woensdag mede, dat het ontbinden van de party slechts kon worden toege staan, indien hy een verklaring uitgaf, dat de houding van het Vaticaan in de zaak-Mindszenty het de partyleden on mogelijk had gemaakt goede katholie ken er. goede Hongaren te zy>n. De verklaring van Barankovics luidt verder: „Ook werd te kennen gegeven, dat de gedachte, dat de katholieke kerk was afgescheiden van Rome niet in strijd was met de bedoelingen van de regering. Ik antwoordde, dat ik altijd trouw zou blijven aan mijn godsdienst. Ik deelde de voorzitter van de Kamer daarom schriftelijk mede, dat de party had opgehouden te bestaan. Zelfs het prijsgeven van onze eer zou de levens duur van de party niet meer dan een of twee maanden verlengd hebben." Engeland wil geen betrekkingen met Spanje DE OPPOSITIE WEL. Christopher Mayhew, de Britse on derminister van Buitenlandse Zaken, heeft in het -Lagerhuis verklaard: „De Britse regering is niet bereid Spanje's verzoek om toelating tot het lidmaat schap van de V.N. te steunen." Hy zei de dit in antwoord op aandringen van Conservatieve zijde tot herstel van de Britse ambassade te Madrid. Mayhew zeide: „Het komt mij voor, dat Spanje, als bondgenoot tegen het communisme, van uiterst twyfelachtige waarde is. De verdediging van de Westerse democratie houdt de handhaving in van de inte griteit van de Westerse democratie en niet alleen militaire overwegingen om trent de Pyreneeën en dergelyke." De conservatief Taylor had gevraagd of het niet „uiterst inconsequent" was „ambassadeurs en diplomatieke verte genwoordigers te handhaven in Oost- europese totalitaire landen, terwyl er geen ambassadeur is in Madrid." Hy had er ook by de regering op aangedrongen de leiding te nemen van stappen bij de V.N. om Spanje als lid op te nemen. De conservatief Butler zeide, dat de oppositie hervatting van de normale diplomatieke betrekkingen met Spanje wenste omdat het altijd geinakkeiyker was een land te begrijpen, wanneer dergelijke betrekkingen bestonden. Het was niet de wens van de oppositie of van de conservatieve party, aldus zeide hy, Spanje uit te nodigen thans tot de Westeuropese Unie toe te treden. FEUILLETON Het testament VAN MEVROUW MAQUISTEN door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice Iterson. 57) Nora schudde heftig haar hoofd, zy heeft aan ons allemaal een hekel. Zy heeft nu eenmaal zo'n haatdragend ka rakter. Het is een oud stuk venyn,maar van tante Honoria hield zü. Wat óns verder aangaat, voor haar part kunnen wij rustig opgehangen worden. Nu tan te Honoria toch eenmaal dood is en zij haar legaat heeft, kan haar immers toch niets meer schelen? zy haat Den- pis omdat hij haar altijd nadeed, toen hij nog op school was, en zy hoort niet tot het soort mensen, dat vergeven en vergeten kan. En Honor veracht zy helemaal. Voor geen van hen zou zy een vinger uitsteken. Jeff kreunde even. Ncu, dat is dan Ellen. Dan hebben we Hood nog. Is er enige reden, waarom Hood zou lie gen? De hand op' zyn arm gaf een rukje. Nora zei: Als hy daoht, dat het Ho- nor was, dan zou het mogelijk zijn. - Wat! Maar het kan Honor onmogelijk zijn dat is eenvoudig niet mogelyk! Ellen heeft dat goedje in het glas nog twintig over acht gezien en tx>en was alles neg goed. Honor is geen se inde daarna alleen geweest. Zy kan het onmogelijk gedaan hebben. En zij zou er ook niet toe in staat zyn. zy mag een van de vervelendste en irri tants te mensen zyn, die er bestaan, maar zij zou iemand niet kunnen vergiftigen. Zij hoort tot het soort, dat in elkaar zakt als een zoutzak, als het misgaat, zij is niet iemand, die iets zal doen! Jeff trok zijn arm weg. Zijn hand kwam zwaar neer op Nora's schouder. Wat heeft dat te maken met Hood? Wat heeft Honor met hem te maken? Zij staarde hem in de schemering aan met haar ronde, een beetje ver schrikte ogen. Wist je dat dan niet? Het was de mop v£n de familie. Hy loopt haar al maanden lang achterna, sinds hy uit het leger teruggekomen is. Ddhn plaagde haar altyd dat heb ben we allemaal gedaan. Ik dacht, dat ie het wist. De wooren kwamen er uit niet kleine tussenpozen, snel en kort. Jeff hield haar staande. Bedoel je, dat er iets tussen die twee bestond? Wil je dat zeggen? 2jj knikte angstig en toen haastte zy zich weer om het hem uit te leggen. Ik denk niet, dat het werkelyk iets ernstigs was. Eigenlijk heb ik het altyd nogal misselijk van Derrn gevonden. Zij had ten slotte nog nooit iemand ge had. Maar dit was ten minste iéts al was het dan Ernst Hood maar. Ze gingen altyd samen naar de bioscoop ik denk om er hand in hand te zit ten. Verder zal het wel nooit gekomen zyn. Maar zij was er al erg verguld mee. Dat kun je toch wel begrijpen; als je nooit een man gehad hebt, dan ben je al gauw tevreden. Zij vertelde altijd, dat ze uit geweest was met Daphne Smyth. Dus Hood was gek op haar? Gek genoeg om zich schuldig te maken aan meineed? De half verschrikte blik in Nora's ogen maakte plaats voor iets spotten as. Zy trok 'n gezicht en zef: Ik denk, dat hy allerverschrikkelykst gek was op hetgeen hy daoht, dat zy van tante Honoria zou erven. Maar toen kwam de angst weer in haar ogen. Ze trok aan zijn jas en zei: Jeff, kijk me niet zo aan! Zij zouden het niet gedaan kunnen hebben daar zouden ze geen van tweeën toe in staat zyn. Denk je, dat Denn en ik onze mond gehouden en Carey in de steek gelaten zouden hebben als er maar de minste of ge ringste kans was geweest, dat we ver denkingen hadden tegen die Ernst Hood? Maar hy kèn er eenvoudig niets mee te maken gehad hebben. Hy is om vier uur weggegaan, uren en uren voor dat die slaapdrank klaar gemaakt is en meer dan 'n uur voordat Honor thuis gekomen is. En hy was alweer terug op zyn kantoor voordat zy weggegaan was van het bureau, waar zy pakjes maakt. Daar is Dennis achter gekomen. En teen zy daar vertrokken is, is zy regel recht naar huis gegaap, dus zij kunnen elkaar niet ontmoet nebben of zoiets. Daarom dachten wy: Wat heeft het voor nut 'haar er by te halen, als zy er onmogelyk iets mee te maken kan heb ben? Wisten Molly en juffrouw Deeping iets af van Hood en Honor? Dat denk ik wel. Ik zei Je immers al, dat de hele familie er ae draak mee stak. Maar die zullen niets zeggen, als 't ze niet gevraagd wordt en natuurlyk heeft de politie daar niet naar ge vraagd, omdat niemand wist, dat er wat te vragen viel op dat punt. Carey wist Carey er van? Natuurlyk. En zij heeft er niets van gezegd? Hy sprak de woorden langzaam, gerekt. Zij wilde er Honor natuurlijk niet in betrekken zonder enig nut. Het was zonder dat al erg genoeg. Hy voelde, hoe haar schouders liefkozend tegen zijn hand drukten. Jeff, als we hier biyven staan, veroorzaken we 'n hele oploop. De hand viel van haar af. Hij draai de zloh om en begon weer te lopen. Lange tyd sprak hy niet de gedach ten dreunden door zijn hoofd het bloed dreunde in zyn oren, tegen zijn slapen. Hoevéél kwam het er op aan, al wat er niet verteld was? Zou het Carey hebben kunnen redden? Zou het haar hebben kunnen helpen? Was het te laat om haar nu nog te helpen? Hy wist het niet. Hy zou er Mordaunt over moeten spreken. Hood, die een oogje had op de erfenis, welke Honor zou krijgen en die Honor nu inderdaad gekregen had. Een zeer aanzienlyke er fenis. Hood zou tot heel wat in staat zijn om vyftig duizend pond machtig te worden... i Stel eens, dat die brief ten doel had gehad, Honoria Maquis ten op de hoog te te brengen van het feit, dat Ernst Hood, de kantoorbediende van haar no taris, Honor King het hof maakte? Haar onmiddellyke reactie zou heel goed hebben kunnen zyn, er voor gced 30). „Het is afgelopen met ons, ka pitein", zei Panda met trillende stem, toen de ijsberg zo dicht genaderd was, dat ze haar byna' konden aanraken. „We hebben te kiezen, in het water te springen en verdrinken, of een laat ste goede daad verrichten en ons laten verorberen. Het is allebei even onple zierig". Het zag er inderdaad dreigend voor ae twee drenkelingen uit. De beren wa ren op het randje van de ysberg ge klommen en gluurden nieuwsgierig naar beneden, terwijl ze zich gereed maak ten om over te springen. „Hou je taai, kapitein", zei Panda, „doe je ogen maar dicht. Het .is zo af gelopen en misschien hebben ze wel geen honger. Je kunt nooit weten". Doch kapitein Kupido zei niets meer, doch staarde met grote verschrikte ogen, naar de logge, witte monsters. Panda was nauwelyks uitgesproken, toen twee of drie beren tegeiyk de sprong waagden Net als katten kwa men ze op hun poten op de schots te recht, die omzwiepte door het gewicht en Panda en de kapitein werden als door een grote katepult met een vaartje de lucht in geslingerd. voor te zorgen, dat Hood die vyftig duizend gulden niet in handen zou kry- gen, door Honor te onterven. Als dat het geval was en Hood wist het, dan meest dat gesprek op die Maandagmid dag niet bepaald aangenaam geweest zijn. Het zou Honoria Maquisten zeker genoegen hebben gedaan om hem het werktuig voor zyn eigen vernedering en teleurstelling te maken en toen het er op aan kwam om te vertellen wat er gebeurd was juist, toen kon hy zich natuurlyk niet veroorloven dat open baar te maken. Hy moest dus liegen, moest de indruk wekken, dat Carey de- geen was, tegen wie Honoria Maquis- tens woede zich had gekeerd; hy ont hield er zioh alleen van haar naam te noemen. Want er was natuurlyk altijd rekening te houden met de geheimzin nige briefschryver of -sohrijfster. Hy moest er aardig zeker van ge weest zyn, dat de persoon, die de brief geschreven had, niet voor de dag zou komen. En dat betekende dus, dat hy wist, wie de schrijver was. Maar dat kwam er niet op aan niet nu niet hier. Stel nu eens. dat werkelyk Ernst Hood gelogen had over dat gesprek met Honoria Maquisten. Stel dat hy loog, toen hy zeide in de mening te verke ren, dat al die toespelingen over snel omhoog schietende vuurpijlen, die even snel omlaag vielen, op Carey sloegen. Want dat was een van die dingen, die Jeff altyd dwars waren bUjven zitten. Dat zinnetje klonk waarsohynlyk. Het was niet alleen heel goed mogelyk, dat Honoria Maquisten 't gezegd kon heb ben, hy was zelfs nooit ontkomen aan de overtuiging, dat zy het inderdaad gezegd had. Nu goed, dat had zy dan misschien gedaan. Maar de snel om- hoogsohietende vuurpyi was dan Ernst Hood geweest en niet Carey Silence. Met het gesis en geflikker van een wer kelyk vuurwerk schoot de vraag die een zekere hilariteit in de rechtszaal had verwekt, door zyn brein en bracht, er als het ware nieuw licht. Hoe zou u het vinden om eei. vuurpijl te zyn. mijnheer Hood? Of misschien was het geen Honoria Maquisten in werkelijk heid gezegd had: Hce vindt u iLt om een vuurpyi te zijn? De lichtstraal doofde uit. Het was weer donker in zyn gedachten. Heel donker. Omdat er geen enkele manier was. waarop Ernst Hood de dood van Honoria Maquisten kon hebben veroor zaakt. Zelfs als al deze veronderstellin gen juist waren, dan zou hij haar dood vurig kunnen hebb?h gewenst, maar verder kon hij 't niet hebben 2ebracnt. Als zy stierf vóórdat zy haar testament veranderen kon en Honor King onter ven dan was dat voor hem meer geluk dan wysheid geweest. I Wordt vervolg ai I Engels spreken en het beste opstel van hun school schreven. Al deze bekroonde opstellen gingen naar Den Haag, waar opnieuw een seiectie werd gemaakt. Gis teren moesten vyf jongens en vier meis jes uit verschillende provincies van ons land zich komen presenteren. Aangezien het de bedoeling is. dat zy in de vreem de allerlei over Nederland moeten kun nen vertellen, werden zy getoetst op vaardigheid in het spreken en kennis van land en volk. De keuze is zeer moei lijk geweest, zo vertelde de heer Chr. Kok. hoofd van de afd. Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwys van het Ministerie. Hij complimenteerde de win nares en de winnaar en sprak de wens uit. dat zij ons land op waardige wijze zullen vertegenwoordigen. Drs H. J. Nannen, die namens het maandblad voor de Ver. Naties „Wordende Wereld" in de jury zat. sprak de Jioop uit, dat Els en Johan, niet alleen een beter be grip over Engeland doch ook over de landen, waai- andere winnaars en win naressen vandaan komen, van hun tocht mee terug zullen brengen, om die onder hun medescholieren verder te verspreiden, Drs Nannen was zeer onder dc In druk van de zeer goede opstellen en het persooniyk optreden van de can didaten. „We weten, dat jullie alle maal hard gewerkt hebben" zo zeide hij „biyf je inspannen, want er komen meer gelegenheden. Jullie kansen wa ren alle zeer goed. Er waren echter slechts twee plaatsen". Els en Johan zullen in groepsverband o.m. Londen, Manchester, Leeds en Glasgow bezoeken. Zy zullen er deelne men aan het werk op verschillende scho len, discussiegroepen en „braintrusts" In de loop van de tyd zullen de verte genwoordigers der diverse nationalitei ten hun ervaringen uitwisselen en ten slotte zullen zy het woord moeten voe ren op een grote jeugd-byeenkomst te Londen. De prijsvraag werd uitgeschre ven door de „Raad voor de opvoeding in wereldburgerschap" van Unesco in samenwerking met „Overseas Mail". Els Eilers woont in Amsterdam. Zij zit in de vyfde B-klasse van het Barlaeus- gymnasium en wil later medlpynen gaan studeren. Zy interresseert zich voor li teratuur uit de oudheid en verzamelt postzegels. Haar uitverkoren sportbe- oefeningen zyn roeien en zwemmen, maar ze zegt zelf. dat zy er geen uit blinkster in is. Eind Maart wordt zy 17 jaar en is enig kind. Johan Goudsblon» is eveneens enig kind. Hy woont in Krommenie en is in October 17 geworden. Johan heeft nog geen toekomstplannen, al voelt hy veel voor een journalistieke of litteraire car rière. „Ik heb nog niet uitgepuzzeld of ik daarvoor genoeg capaciteiten heb" zegt hij. Johan wydt zich in zijn vrije tyd aan bestudering van de geschiedenis van de Zaanstreek. Hy is dol op watersport, speciaal op kanoën en zwemmen. Na tuurlyk schaatst deze blonde Hollan der als het lis maar even dik genoeg is. „Maar ik ben geen kei in sport", zegt hy. Johan zit in de vyfde A-klasse van de gymnasiale afdeiing van zyn school. BIJEENKOMST PERMANENTE COMMISSIE WESTERSE UNIE. De permanente commissie der Wes terse Unie komt vandaag in besloten zitting te Londen bijeen om het byeen- roepen van de raad van Europa te rege len. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat de eerste bijeenkomst van de raad van Europa in de voorzomer wordt verwacht, mogelyk in Straats burg (geiyk wy reeds vermelden). De uitnodigingen aan landen buiten de Westerse Unie om tot de raad toe te treden zulle,n door de individuele le den van de Westerse Unie worden ver zonden en niet door de permanente commissie. Naar verluidt, zullen waarschy'nlijk de volgende landen een dergelijke uitnodi ging ontvangen: Italië, Ierland, Noor wegen, Denemarken en IJsland. SOVJET-UNIE WIL TARWE AANBIEDEN. Een officiële woordvoerder van de in ternationale tarweconferentie heeft me degedeeld, dat de Sovjet-unie verklaard heeft bereid te zyn „een aanzienlyke hoeveelheid" tarwe aan te bieden bij enige internationale tarwe-overeen- komst. Naar verluidt, heeft de Sovjet- russische afgevaardigde nog geen be paald cyfer willen noemen. VOOR VRIJDAG 4 JANUARI. Hilversum 8 (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: licht pianospel; 7.45: morgengebed en li turgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9 00: morgenconcert: 9.35: schoolradio; IC 05: muziek houdt fit; 11.00: ziekenbezoek; 11.40: school radio; 12.00: Angelus: 12 03: mezzo-so praan en plano; 12.30: weerpraatje; 12.33 Promenade-orkest; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: Promenade-orkest; 13.50: op de korrel; 14.00: kwartet van Beethoven; 14.40: muziek van Ibert; 15 00. gramjnuziek; 16.00: ziekenbezoek; 17.00: na schooltijd; 17.15: planoduo; 17.45: wat het buitenland leest; 18.00: Metropole Orkest; 18.30: Ned. strijd krachten; 19.00: nieuws: 19.15: voor de Jeugd; 19.30: do drie landen; 19,45: G. Jansen, orgel; 20.00: nieuws: 20.05: de gewone man; 20.12. orkest Klaas van Beeck; 20 40- bijbels luisterspel; 2130: Radio Phllh. Orkest; 22.40: actualiteiten; 22.50; avondgebed en liturgische kalen der; 23.00: nieuws; 23.15—24.00: gram.- muzlek. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws: 7.15: orkest Fred Hartley; 8.00: nieuws: 8.15: strijdlied: 818. operamu ziek: 8 50. voor de hulsvrouw; 9.00: mu ziek van Beethoven; 9.30: waterstanden; 9-35licht Instrumentaal programma: vpro 10.00: moreen wilding door ds M. C. van Wllhe; VARA 10 20: Luxemburese liedjes; 10 30; voor de vrouw; 10 45- lie deren van Schubert; 11.05: voordracht- 11.25- acordeonorkest: AVRO 12.00: de Kwintetspelers; 12.30- weerpraatje; 12.33 sport en prognose: 12.45: eram muziek: 13 00: nieuws. 13 15: mededelingen: 13 30 melodie en rhvthme: 13.50 liederen van Grleg- 14 00: kooKknnst: 14.20: Requiem van Faure: 15.00- voordracht- 15.2th:' do dans In velerlei vorm: VARA 16 00' mu ziek van Schubert 16.30: voor de Jeugd; 17.00: J. Jong. orgel: 17.20: wil f>n dó muziek: 18.00- nieuws; 18 15: felicitaties; 18 45- Sllvestrlkwartet; 19.00: nieuws; 19.15: de arbeider en <je eezagshandhn- vlng; VPRO 1Q.30- Nederland en zlln sewesten: 19 50 tien voor acht,; 20 00; nieuws- 30.05- alt en niano: 20 30- leucd In Nederland: 20.55 nieuwe boeken; VARA 21.00- "erzoeknrogramma. 21 30* hooreriel „Het mveterle van dp Prl»nson. erseht": 22.00' buitenland 22.15- swine end sweet" vpro 90 W' vakdag' 20.4* avnndwHdlner VAR 23 no- nieuws- 23 7sm huwplljk en ge zin; 23.9024.00: symphonlsch concert.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5