Geen officiële reactie op Stalin's vredespoging Ontzettende getuigenissen in proces Kravchenko Langzaam aan, dan breekt het lijntje niet WEERBERICHT 87ste Jaargang WOENSDAG 2 FEBRUARI 1949 No. 26607 LEIDSCH iÊk DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Geen vertraging in W est-Eiiropese eenheid Het Sovjet-vredesoffensief heeft plot- feiing zijn hoogtepunt bereikt, Genera lissimus Stalin is opnieuw voor de dag gekomen met een interview om te be tuigen dat Moskou de vrede wil en dat hij gaarne bereid is om Truman te ont moeten. Opnieuw, want men zal zich herinne ren. dat Stalin reeds eerder zijn tee rlucht nam tot dit middel om van zijn vredelievendheid getuigenis af te leg gen. Het had toen weinig resultaat, vant Am er ka stelde zich op 't stand punt dat. gezien het verloop van zaken niet woorden, maar daden moesten be wijzen, dat het ernstig was gemeend. Overigens verklaarde Truman zich te allen tijde bereid Stalin te Washington te ontvangen. Zal deze tweede poging meer sucbes afweren? Wij voor ons hebben er nog weinig vertrouwen in en dat laat zich gemakkelijk verklaren. Op zich zelf hecht men weinig geloof aan dergelijke uitlatingen uit Sovjet-Rusland, zelfs al is het de generalissimus in eigen per soon. die ze ten beste geeft. Zeer te recht is men op zijn hoede, er is leer geld genoeg met Meskou betaald. En inderdaad, men kan niet voorzichtig genoeg zijn, we hebben er juist Zater dag J.l. nog voor gewaarschuwd, toen Stalin's onverwachte zet nog met be kend was. De eerste indrukken zjjn weinig hoop gevend. Wederom wordt de nadruk ge legd op het feit, dat men boven woor- cen aan daden de voorkeur geeft en juist die daden ontbreken of geven, voor zover aanwezig, wel een heel an der beeld te zien dan 'n .grote geneigd heid om tot een regeling te komen. In het Westen was Moskcu in het defensief gedrongen. Bij het pact van Brussel is de Westeuropese Unie gebo ren, die zich steeds meer in goede rich ting ontwikkelt, en 't tot stand komen van het Noordatlantische pact is nog slechts een kwestie van tijd. Alle zeker heid ls er: het komt! Daarnevens ls Meskou er niet in ge slaagd om het Marshall-plan te torpe deren trots de gevoerde stakings-poli- tiek in Frankrijk en Italië. Het plan doet West-Europa opbloeien en gedijen. Deze gunstige gevolgen zijn niet te ver doezelen. De stichting van een Westduitse staat staat op het punt een feit te worden. Het ging Moskou dus slecht in het Weiten. Waar de Berlijnse actie op een erhêc was uitgelopen, was niet aan verdere „daden" te denken, om de gang van zaken in het Westen te stuiten. Tenzij 'n oorlog zou worden geriskeerd. En dat is juist, hetgeen Moskou, waar het nog niet de beschikking heeft over de atoombomniet wil wagen, althans nog niet. Over bleef derhalve slechts een vredes-offensief en dat is in volle |3ng Molotof is evenwel druk doende om dit te doorkruisen. Vlak vcor Stalin's vredesboodschap werd een Sovjet-nota uitgegeven, waarin op scherpe wijze verd geprotesteerd tegen het pact van Brussel en Noordatlantische pact als bedreigingen van de vrede en de V.N. D? Sovjets megen wel een Oosteuropees c'.ok vemen, dat is geen vredes-bedrei- &in;! Alle afweer echter is natuurlijk uit den boze! En daarnevens werd aan Noorwegen, dat immers met de Sovjets gemeenschappelijke grens heeft, ren nota gericht met vragen. Heel cor ded van vorm. maar toch met niet te miskennen ondergrond: Noorwegen te ^.avschuwen voor deelneming aan het N^röatlantisohe p<act Uitte derhalve Stalin woorden, Molo- tcf gaf daden. Daden, die riet bepaald in overeenstemming zijn met de ge bruikte woerden. Geen wcnder. dat de ontvangst van Stalm's interview erg voorzichtig is en <ht een erote terughoudendheid aan de C3z wordt gelegd. Offcieel is nog niet gereageerd en het is de vraag of het. *?1 zover zal kernen, want ook Stalin 1? niet officieel naar buiten getreden. Als zodanig kan een interview niet gel- den. Tcch menen we te kunnen opmerken, fot in zekere kringen wel enige ge- reigdTieid werdt getoond om te trach- bemiddelend op te treden volgens öe strlregel: baat het niet, het .schaadt üi ieder geval niet. Wij voor ons zijn T2n dit laatste echter nog zo zeker riet *n wij blijven de uiterste voorzichtig heid aanbevelen. In geen geval mag door deze Sta.lin- toch enige vertraging ontstaan bij de verdere veiligstelling van West- Europa. Alles wat daarmede annex is. ci?nt voortgang te hebben alsof er geen Soviet-vredesoffensief is. Niets zou ge- ^aa-ljjker zfjn dan in uitstel toe te j stenmen, terwijl van de andere kant1 cp? niets is gesteld, dat enig houvast biedt ten aanzien van een in waarheid jeranderde opinie, laat staan houding, fn ir. de practijk is, wat Moskou be seft, in wezen nog geen verandering politiek merkbaar. Vooralsnog zien wij daarem in dit ^ies-offensief weinig meer dan een ring cm 't Westen op te houden en H verdere verloop te vertragen. En juist dat zou funest zijn! Noorwegen antwoordt op Sovjet-nota Het Amerikaanse State Department heeft medegedeeld, dat zijn adviseur voor Sovjctrassische aangelegenheden, Charles Bohlen, en sir Oliver Franks, de ambassadeur van Groot-Brittan- nië, vastgesteld hebben, dat de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië de verklaringen van maarschalk Stalin niét in overweging moeten nemen wanneer die verklaringen niet in of ficiële vorm worden overgelegd. Te Parijs is eveneens overleg ge pleegd. Noorwegen heeft geantwoord oo de jongste Sovjet-nota. Het Noorse antwoord werd overhan digd aan de Sovjet-ambassadeur te Oslo, Afanasief, teen deze een bezcek bracht aan de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange. Hierin wordt gezegd, dat het een „natuurlijke zaak is voor Noorwegen als zeevarende mogendheid die aan de Atlantische Oceaan ligt" de voor waarden te onderzoeRen tot een mo gelijke deelneming aan een Atlantisch pact. krachten, zolang Noorwegen niet aan gevallen wordt of blootgesteld aan be dreiging met een aanval. „Noorwegen en Rusland hebben sinds onheugelijke tijden zij aan zij vreed zaam als buren geleefd en de Noorse regering is er van overtuigd, dat de Sovjet-regering op de hoogte is van de ongebroken traditie van ons land; te werken voor de vrede en vriendschap pelijke betrekkingen te onderhouden met alle vredelievende landen", zo be sluit de nota. Het bestuur van de Noorse socialisti sche partij heeft volledige steun toege zegd aan de politiek van de minister van Buitenlandse Zaken. Lange, inzake beveiliging „door regionale samenwer- democratische vol- king met andere ken." Het bestuur nam een resolutie aan, waarin wordt verklaard: „De Ver. Na ties zijn niet sterk genoeg cm de leden- statcn veiligheid te verschaffen". Docr het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington is gisteren ver gaard, dat ae Verenigde Staten hoop ten dat de regeringen van Noorwegen en van „andere landen" spoedig zouden worden betrokken in de besprekingen Ds nota, die in verzoenende termen ever het voorgestelde Atlantische bond is gesteld, verklaart de gelegenheid tos te juichen, dat Noorwegen zijn opvat tingen over de veiligheidsproblemen aan de Sovjet-regering kan mededelen. Noorwegen nad gehoopt, dat cie V.N. sterk genoeg zouden zijn vrede en vei ligheid te verzekeren. Deze höcp was echter niet vervuld. Noorwegen meest daarom naar regionale beveiliging uit zien in het kader der V.N. Aangezien de jongste Scandinavische besprek ng n mislukt waren, was het voor Noorwe gen nodig geworden de voorwaarden ts onderzoeken tot het deelnemen ct.ii. een genootschapsverdrag De woordvoerder van het ministerie, McDermctt, die deze verklaring aflegde, wilde niet aangeven, welke cieze „an dere regeringen" zijn, doch in aip.o- matleke kringen te Washington wordt verklaard dat deze andere landen, be halve Noorwegen dat zeker schijnt te zullen worden uitgenodigd Dene marken, Eire, Portugal, IJsland en Ita lië zijn. Te Dublin werd echter van gezag hebbende zjjde vernomen, dat Eire, naar aanleiding van een niet-offioiële regionaal veiligheidssysteem, waaraan uitpodiging cm aan bovengenoemde be- aap de Atlantische Oceaan gelegen lan den deelnamen. Genoemde ï^gionale overeenkom sten zijn volgens de Noorse regering geheel in overeenstemming met 't dool van het handvest der V.N. agressie te voorkomen, zo vervolgt de nota. Hierin worden dergelijke regionale overeen komsten ter verhogin: nagestreefd. De Noorse regering zal nooit een overeenkomst sluiten volgens welke zij j verplicht zal worden mi.itaire bases j open te stellen voor buitenlandse strij d- I sprekingen deel te nemen, heeft ver klaard „het te betreuren" de invitatie niet te kunnen aanvaarden, waaraan 't toevoegde geen lidmaatschap van het voorgestelde Atlantische verdrag te kunnen overwegen, zolang de veraeling van Eire blijft gehandhaafd. Het departement voegde er aan toe, der veiligheid dat het krachtig vasthield aan de ver klaring van Truman, dat Amerikaanse militaire bijstand slechts verleend zal werden aan de landen, die hun veilig heidsmaatregelen coördineren met die van de Verenigde Staten. De protserige bouwwerken, die ae Nazi's voor hun ..our.enaj^r.ge rtyk mten verrijzen, vallen stuk voor stuk onder de hamers van de slopers. Ook de bun ker van de voormalige Rijkskanselarij, waar de Führer zijn laatste ogenblik ken doorbracht, wordt met de grond gelijk geniaakt. De vis is vrij! En dus heerst er vreugde onder de vishandelaren, die daaraan gistermorgen uiting gaven door. getooid met feestneuzen het zo verfoeide visver- delingsboek, ten grave te dragen Zo ging het in de Schevenlngse vishallen" toe. Een leven van terreur Dadelijk na de opening der zitting zette ingenieur Kysilo gisteren het ge tuigenis, dat hij Maandag was begon nen, voort. „Na het vonnis, waarover ik het gis teren had", zo verklaart hij, „werd ik in een lokaal van 12 bij 18 meter gebracht, waarin ten tijde van de tsaar 24 ge vangenen werden opgesloten, maar ik kwam er als de 136ste Om beurten drong een aantal gevangenen tegen de muren, om de anderen te laten slapen. De plaats waarover wij beschikten was zo beperkt, dat wij ze met lucifers ma ten. Tijdens de drie maanden, die ik In die gevangenis doorbracht, heb ik ge zien hoe vrouwen en kinderen op af schuwelijke wijze mishandeld werden Zij lagen n.l. op de grond en werden door de bewakers met de laarzen be werkt". De getuige heeft het daarop over het transport, waarmede hij samen met zijn medegevangenen werd vervoerd. In groepen van 30 40 werden zij in wa gons gestopt. Voor en achter op de trein waren mitrailleurs opgesteld en eén speoiale inrichting verhinderde de ge deporteerden zich op de rails te laten vallëh, zo zij ér in slaagden een gat te maken in de vloer. „Ik ben getuige geweest van een ware tragedie", zo verklaart Kysilo verder. „Op de binnenplaats van de gevangenis heb ik, voor ons vertrek, gezien hoe de be wakers met geweld de kinderen ont rukten aan de vrouwen, die gedepor teerd werden. Na zes dagen kwamen wij in Siberië *an. Dan ging het te voet naar het kafnp De achterblijvers werden door de Ts.iekisten geslagen". kysilo geeft vervolgens een aangrij pende schildering van het kamp in de Noordelijke Oeral, waar hij, nauwelijks gekleed en de voeten met lappen om wonden, bij een temperatuur van 40 gr geïnterneerd werd. Hij moest de gehele dag berken hakken om geweerkolven te vervaardigen. Het was onmogelijk de geëiste hoeveelheden hout te leveren en „om ons te straffen", zo zegt hij, „ver minderde men onze voedselrantsoenen". Ten slotte, zo voegt getuige er aan toe, vernam ik dat mijn proces herzien zou worden. Na in Rusland te zijn te ruggekeerd en na van gevangenis naar gevangenis te zijn overgebracht, werd ik door een rechter van onderzoek be vrijd. RUSTIG HELDER WEER. pe Bilt verwacht tot morgenavond: Weinig bewolking, droog weer, zwak ke wind. In de nacht en vroege och- '?nd l:chte en vooral in het Z.O, van net land op ve'.e plaatsen matige in de namiddag temperatuur iets toven het vriespunt. 3 FEBRUARI Zon op: 8.18 uur; onder: 17 31 uur. Maan c-p: 10.17 uur; onder: 23.27 u. Ho:g water te Katwijk te 6.23 en 13.38 uur. öit nummer bestaat uit zes pagina's De woningnood in Europa Het departement van maatschappelij ke zaken der Verenigde Naties heeft verklaard, dat Europa nimmer de hoop zal koesteren de 1.400.000 huizen, die het nodig heeft, te kunnen bouwen, indien het niet de traditionele, uit de tijd ge raakte methodes van bouwen laat varen, en overgaat lot een massale productie van tevoren reeds in gedeelten vervaar digde woningen. In een overzicht van de woning-situa tie in 16 Europese landen verklaart het departement, dat de gezondheid en vei ligheid van vele millioenen Europeanen, als gevolg van de betreurenswaardige woningtoestanden, in groot gevaar ver keren. In het overzicht doet het departement een beroep op de Europese landen, tech nische en wetenschappelijke inlichtin gen op het gebied van woningbouw uit te wisselen, programma's op te stellen voor na Tonale en regionale huizenbouw en slechts huizen te doen bouwen, welke voldoen aan minimum-voorwaarden be treffende ruimte, hygiene, gezondheids maatregelen en veiligheid. Het overzicht is samengesteld aan de hand van gegevens, verkregen na een onderzoek in Oostenrijk, België, Groot- Britrannif. Tsjecho-Siowakije, Dene marken, Eire, Finland, Frankrijk, Grie kenland. Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Polen, Zweden er. Zwitser land. ARGENTINIË STELT TIJDELIJK GEEN BUITENLANDSE VALUTA MEER BESCHIKBAAR. Op advies van de dezer dagen opge richte nationale economische raad heeft de Argentijnse Centrale Bank tij delijk het verlenen van buitenlandse valuta voor alle doeleinden gestaakt. Dc maatregel heeft betrekking op alle va lutavergunningen voor import en voor overdracht van gelden naar het buiten land. Volgens de officiële mededeling werd de maatregel genomen, om de positie der buitenlandse valuta te be studeren en nieuwe maatregelen te ont werpen. Tegenover de Russen blijft snel handelen het parool (Van onze Londense correspondent) Zoals in het geval van Israel's er kenning Bevin schoorvoetend toegaf, was hl) gedwongen dat ook te doen wat betreft de Europese Assemblée. Het resultaat was een compromis, waarbij Engeland vasthoudt aan zijn voorne men een regeringsafvaardiging te zen den, die eenzijdig zal afsteken tegen de delegaties van de overige landen, welke een afspiegeling hunner parlementen zullen vormen. Volgens Bevin zou met die delegaties niet goed te werken zijn, omdat zij de besluitvaardigheid ener regeringsvertegenwoordiging zou den missen WH de Britse regering verhinderen, dat Churchill tot Engelands vertegen woordigers zou behoren, die dan de La- bourmannen zou overschaduwen? Of is 't uit vrees, dat dc communisten zich zouden doen gelden en de debatten on vruchtbaar maken, dat Bevin zo hals starrig aan zijn standpunt vasthield? Trouwens, is hij ooit tot andere ge dachten te brengen, indien hij zijn zienswijze de juiste acht? Hij kon zich ook thans niet bij de grootst mogelijke meerderheid in de consultatieve raad van vijf neerleggen. Men geeft In Londen openlijk toe. dat men niet weet. hoe het nu aan vaarde systeem van vrije en bloc-ver- tegenwoordiging in de praktijk zal kun nen samengaan In elk geval beseft men dat de groeiende Europese eenheid de achtergrond vormt van de longste Sov jet-reacties Tegenover Stalin's wel willende verklaringen staat men uiterst sceptisch. Men is geneigd ze niet in tegenstelling te zien tot de trelliktiidige aanvallpn on het Westen. Wat Stalin op gezette tijden zegt, verplicht, «ie Rus sen tot niets, Zijn nieuwste uitlatingen en het zg. vredesoffensief, dat enige tijd aan de gang is, zouden slechts be- doeld^zjjn het eigen volk duidelijk te maken, dat Rusland geen blaam treft en dat de anderen de boosdoeners zijn. Desalniettemin zal men elk teken van werkelijke toenadering met beide han den aangrijpen. Daarvoor is natuurlijk meer nodig dan algemeenheden, zoals Stalin die nu ten beste geeft. Indien zij inderdaad als een ouverture bedoeld zijn, zal dit wel blijken. Met ijzeren geduld wacht Londen ook nu weer af. maar het beseft beter dan ooit. dat dit afwachten geen lijdzaamheid mag zijn. er I Degenen, die 'n actieve Europese politiek bepleiten, dringen er dan ook op aan, dat het proces der Europese eenwordine dient te worden bespoedigd Want hoe beter en hoe sneller het Westen geor ganiseerd is. hoe meer kans er bestaat on uiteindelijke overeenstemming met de Russen. Zal Bevin ziir» politiek van .langzaam aan. dan breekt het lijntje niet," nu laten varen? ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Koninklijke Landmacht: Sold 1ste kl. H. Kennedy, Boven kerk. Bold. L. van Meer, Steenbergen (N.-Br.). Sold. E. K. Pateman, Driebergen. Sold. L M van den Boom, Boe kei <N—Br.) Korp. W. F. Penning de Vries. Nij megen. 1de luit S. Amels. Zeist. Sold. W. Schmitz. Arnhem. Toen ik hem vroeg, waarom ik acht tien maanden verbannen was geweest, antwoordde hij mij: „Men vergist zich soms. Dat behoort tot het verleden. Men doet beter te vergeten". „Ik ben gelukkig", verklaart getuige, „dit alles in Frankrijk voor een vrije rechtbank te zeggen, opdat allen de waarheid omtrent de kampen der NK, V.D. zullen vernemen". Kysilo spreekt vervolgens over het „Siachanovisme" en over de toepassing hiervan door politieke commissarissen, die niets van techniek afweten. Zij eisten een overdreven rendement van machines, die, daar zij overbelast waren, uitvielen, zo zegt hij De ingenieurs wer den dan in de gevangenis geworpen, be schuldigd van Trotskysme of van Boe- charinisme. Getuige weidt breedvoerig uit over de ongelijke lonen onder de Russische ar beiders en de slechte levensomstandig heden van de mees ten hunner. Hij ein digt zijn getuigenis met' een aanklacht tegen het Russische totalitarisme. „Er bestaat", zo zegt hij, „in de Sov jet-Unie een gruwelijke uitbuiting van alle arbeiders, en het Sovjetsysteem is gebaseerd op de honger, de agitatie en de terreur. De leiders houden in de ene hand het brood, terwijl de andere de zweep omklemt". „Kravchenko's boek stemt met de waarheid overeen, maar het is onvolle dig, omdat het gans Rusland niet om vat Wij zouden iemand moeten hebben, die a:les zou kunnen beschrijven, wat zich ginds afspeelt". Kyr.lo krijgt vervolgens de gewone vragen van de verdediging te beant- wcoiden. Men vraagt hem in welke om standigheden hij naar Duitsland is wig- gevT-rrd, hoe hij er gekomen is en waf hij 'er doet. Zoals de Oekrain.se getui gen van gisteren legt Kysilo uit, hoe hij te Charkov werd aangehouden om achtereenvolgens terecht te komen in een arbeiderskamp in Polen en later in Duitsland. Wurmser weidt uitvoerig uit over alles wat de getuige tijdens de Duitse bezet ting heeft gezien. Kravchenko springt op en met een verwijtend gebaar in de richting van Wurmser roept hij uit: „gij zijt de verrader en niet hij". Hij neemt zulk een dreigende houding aan, dat de voorzitter een agent opdracht geeft plaats te nemen tussen de bank van de civiele partij en die van de verdediging. Mr Nordmann, die reeds vroeger gestel de vragen wil herhalen, wordt door de voorzitter verzocht te gaan zitten: „U ziet toch", zo zegt président Durkheim, „dat ik met de ondervraging bezig ben". Is het waar. zo vraagt mr Nordmann aan Kysilo, dat het Russische volk se dert 25 jaar onder terreur leeft? „Ja" antwoordt de getuige vastbera den. Opnieuw breekt een heftige scheld- par Ij los tussen Kravchenko en de ver dediging. Mr Nordmann legt vervolgens de na druk op het feit, dat de getuige van Kravchenko met de Duitsers voor het -cvjetleger is gevlucht. De volgende getuige is Yvan Krevsoen. een Oekrainse landbouwer, die nagenoeg hetzelfde verhaalt als de vorige getuige. Ook hij werd tot deportable veroordeeld en maakte een lijdensweg door van de Oekraine naar Wladiwostok. Gedurende 10 jaar werkte hij aan de ontginning van het arctisch oerwoud om er de stad Magadan te bouwen. 8 jaar later werd hij in vrijheid gesteld en keerde huis waarts. Thuis gekomen vond hij zijn hoeve verlaten, daar zijn vrouw teweric- gestel-d was in een kolchose. Omdat de getuige te zeer uitweidt, verzoekt de voorzitter hem korter te zijn. Dat kan ik niet. antwoordt hij, want dan zou men mij niet begrijpen. Mr Nordmann merkt op spottende toon op: „Hij heeft zijn les uit het hoofd geleerd". Mr Heiszemann, de raadsman van Kravchenko, antwoordt kalm doch vast beraden: „gij hebt geen bewijzen en neemt daarom uw toevlucht tot beledi gingen". Op een vraag van de president hoe hij het boek van Kravchenko leerde ken nen, aarzelt de getuige en zegt ten slotte, dat hij de publicatie had vernomen uit een Russisch blad van de Amerikaanse zone. Dan verschijnt de Oekrainse journa list Silenko in de getuigenbank. „Ik was in 1940", zo zege hij, „redactiesecretaris van het blad „Electrische energie". De hoofdredacteur zond mij naar werk plaatsen om daar twee of drie namen van arbeiders op te tekenen La'er dwong hij mij artikelen te schrijven, die ik met de naam dezer werklieden ondertekende en waarin ik het heerlijke Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel l. Leiden - Giro no.: 57055 Geen wijziging in Ned. politiek t.a.v. Indonesië OVERDRACHT NED. SOUVEREINITEIT NIET 'OVERWOGEN. Van officiële zijde wordt medege deeld, dat de inhoud van berichten, afkomstig van buitenlandse pers- bureaux over ingrijpende wijzigingen in de Nederlandse politiek ten aan zien van Indonesië ten enenmale on juist is. Er is nimmer sprake ge weest van een door dc Nederlandse regering gevoerde „steriele politiek van passieve weerstand ten aanzien van de Veiligheidsraad", zoals men uit een van deze buitenlandse berich ten zou kunnen lezen. Verwezen zij naar de duidelijke ver klaringen van dr van Royen in de Vei ligheidsraad tijdens het debat over ae inmiddels door die raad 'aangenomen en voor Nederland op bepaalde punten onaanvaardbare en onuitvoerbare reso lutie. Afdoende is gebleken, dat Fede raal Indonesië en Nederland te zamen een constructieve politiek hebben kun nen uitstippelen. Met grote aandacht volgt men in Den Haag de belangwek kende activiteiten te Batavia niet het minst in Indonesische kringen om tot snelle verwezenlijking te komen van de nieuwe rechtsorde tussen Neder land en geheel Indonesië. Gedeeltelijke overdracht van Ne derlandse souvereiniteit aan de Vei ligheidsraad, waarvoor volgens pers stemmen in Indonesië van Federale zijde beduchtheid zou bestaan, is niet en wordt niet overwogen. FOX REIST NAAR NEW DELHI. Matthew Fox, die indertijd het veel besproken contract met de Republiek heeft afgekocht, heeft Vrijdag j.l. New York verlaten, om zich per vliegtuig naar New Delhi te begeven, aldus ver nam Aneta. Op het kantoor van Fox heeft men het bericht van deze reis bevestigd, doch men wist niet mede te delen, wat er het doel van is of wie Fox voornemens is te New Delhi te ontmoe ten. Wel kon worden medegedeeld, dat Fox laat in de volgende week werd terugverwacht. COCHRAN BINNENKORT NAAR INDONESIË. Naar Aneta verneemt, zal Merle Co chran, het Amerikaanse lid der V.N.- commissie voor Indonesië, binnenkort naar Indonesië terugkeren. leven in de Sovjet-Unie prees. Het was voor mij een tragedie te denken, dat vreemdelingen de Russische pers kon den lezen en geloof hechten aan de daarin voorkomende berichten". Na de strenge straffen te hebben op gesomd, die de arbeiders wegens te laatkomen in de fabrieken opliepen, en te hebben verhaald hoe een meisje er de voorkeur aan gaf zich te verhangen om aan een dergelijke straf te ontkomen, verhaalt Silenko, dat hij in 1940 dienst deed in het rode leger. Ik heb een of ficier van een pantserdivisie gezien, die een foto in de hand had, waarop men Molotof de hand zag drukken van von Ribbentrop en Hess, Een soldaat, die zeide, dat hij niet accoord ging met het Duits-Russisch pact, werd drie t dagen later aangehouden. De soldaten "wisten, eveneens, dat goederenkonvooien naar Duitsland vertrokken. Maar niemand durfde een opmerking maken, want men was er voor beducht ook maar één woord kwaad te zeggen van Duitsland. Getuige verklaarde nog steeds „het Duitse en het Sovjet-fascisme" te wil len bestrijden. „Ik ben bereid voor mijn volk, dat ik hartstochtelijk liefheb, de dood in te gaan, want het „Politbureau" is het Russische volk niet. Een bejaarde vrouw, mevr. Kereoeno- va, die van 1901 tot 1946 in Rusland woonde, beschrijft haar leven onder het tsarenregiem en later onder het Sovjetbewind. Twee van haar zonen zijn in het Sov- jetleger gesneuveld. „Ik kan Kravchenko slechts prijzen, omdat hij de moed heeft gehad de ver schrikkelijke Sovjet-democratie te ont vluchten", aldus zegt zij. De boeren, met wie zij als vroedvrouw in betrekking kwam. waren volgens haar nooit geluk kig onder het tsarenregiem „maar zij zijn het thans nog veel minder". Terwijl zij naar het publiek wijst, roept getuige uit: „Ik zeg tot al mijn kinderen, tot alle Fransen: „wat men U van het ijzeren gordijn vertelt, is waarheid". Honderd journalisten in dagelijkse overtreding (Van onze Parijse correspondent) Dezer dagen hebben de circa honderd journalisten, die de verhitte discussies tussen Kravchenko en „Les lettres frangaises" volgen, plotseling ontdekt, dat ze zich dagelijks schuldig maken aan een strafbaar feit, dat hun op een anderhalf millioen francs per kop kan komen te staan. Ofschoon de bewaar der van de berooide Franse staatskas voor een bedrag van 150 millioen francs waarschijnlijk best zijn hand uit zou willen steken, heeft deze ontdekking in het persgilde nochtans weinig onrust gesticht, want het is de Franse rege ring zelf in casu het ministerie van informatie die de pers heeft uitge nodigd, die aparte telefooncellen voor haar heeft ingericht en die zich elke avond met de verspreiding van de ge stencilde verslagen belast. Er bestaat in Frankrijk niettemin een wet, die de journalisten verbiedt civiele processen Ui hun kolommen te bespreken. De zaak Kravchenko is, zoals bekend, gebaseerd op zijn aanklacht tegen het weekblad „Les lettres fran?aises" dat van laster en belediging werd beticht. Het geding zou dus. wettelijk, met gesloten deuren behandeld moeten worden. Het proces Kravchenko. bedoeld als propagandistisch duel tussen de woord voerders van twee vijandige ideologieën, is zeker geen alledaags geding, maar het pikantste aan deze ongewone affair# is wel, dat de Franse overheid publie kelijk de hand licht met een wet, voor welks QaJffrtng zij zelf heeft te waken..

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1