Katwijk heeft sinds een halve eeuw een eigen gasfabriek Kafwijk moet de schouders zetten onder wederopbouw van het badleven Harmonisch ontwikkeld bedrijf, dat aan de eisen des tijds wist tegemoet te komen UIT DE OMSTREKEN New Castle United houdt Januari-uitverkoop Arsenal en Derby County ontvingen dreigbrieven Sportsplinters Kerkelijk Leven DINSDAG 1 FEBRUARI (Van esn onzer redacteuren). Wanneer vanavond voor het eerst de feestelijke lampjes langs de contou ren van het gebouw der gemeentebedrijven en de grote schijnwerpers die de gashouder in wit licht zullen doen baden, worden ontstoken, dan begint de herdenking van het jubileum dat geheel Katwijk met trots zal vervullen: een halve eeuw eigen gasproductie. Bij het honderdjarig bestaan van de Leidse gasfabriek hebben wy ge schreven over het uitgestrekte rayon, dat van de Sleutelstad uit van gas wordt voorzien. In dat rayon ligt een klein eilandje, waarop een zelfstandig gasbedrijf zich heeft kunnen handhaven tegen alle specifieke moeilijkheden van zulk een bedrijf in, en in tegenstelling met vele gasbedrijven, die in de loop der jaren het bijltje hebben moeten neerleggen, Katwijk, in zo vele opzich ten een eigen, besloten gemeenschap, heeft ook ten aanzien van de gasvoor- ziening die eigen plaats weten te handhaven. Gestadige groei met korte stationnaire perioden De voortvarendheid, waarmede inder tijd de oprichting van het bedrijf haar beloop had, tekent reeds het enthou siasme, waal-mede Katwijk de zelfvoor ziening van gas ter hand heeft geno men. Op 27 Januari 1898 viel, tijdens het burgemeesterschap van burgem. D. A. O. de Ridder, het raadsbesluit om dit bedrijf in te stellen, en nadat korte tijd later de bouw een aanvang nam kon reeds een jaar later, namelijk op 7 Februari 1899. aanstaande Maandag 50 jaar geleden, het eerste gas worden ge produceerd. Het ging eerst nog maar stapvoets. De eisen die aan het bedrijf werden ge steld waren niet hoog. Slechts een paar honderd aangeslotenen profiteerde aan vankelijk van het gas, dat in die tijd eigenlijk uitsluitend voor verllehtings- doeleinden werd gebezigd. Maar gesta dig groeide het aantal afnemers, tot het huidige aantal van omstreeks 4000. Het verloop van deze groei kan het beste geïllustreerd worden door de jaarlijkse gasproductie, die in 1919 pas 826.000 kubieke meter bedroeg en tot 1924 slechts langzaam opliep. In 1925 werd voor het eerst het millioen gepasseerd, terwijl in 1931 de mijlpaal van ander half millioen kubieke meter gepasseerd werd. Deze mijlpaal betekende echter tevens een voorlopige stop. De crisis jaren deden hun invloed gelden, en de jaarlijkse productie bleef voorlopig sta- tionnair. Niet meer dan vijfjaar echter kon Katwijk het met deze hoeveelheid gas stellen, en in 1936 zette weer een geleidelijke productievermeerdering in, tot het begin van de oorlog een pro ductie van 2.000.000 kubieke meter was bereikt. VAN RETORTEN NAAR KAMEROVENS. Inmiddels hadden belangrijke veran deringen plaats gegrepen in het zich buitendien steeds ontwikkelende en groeiende bedrijf. Van de oorspronke lijke gebouwen en installaties was in 1940 reeds niets meer over. behoudens de grond waarop het bedrijf gelegen was. Het aar 1932 was in die ontwikke lingsgang een gedenkwaardig jaar. De heer E. A. van Dalen, die als eerste directeur van gemeentcbedryvcn tot 1940 gedurende 26 jaar op voortva rende wijze de leiding van het bedrijf in handen had, als opvolger van de heer Kleinhout, die van de op richting af als bedrijfsleider was op getreden, was ook de stuwende kracht by de belangryke verandering die het bedrijf in 1932 onderging. Het retorten-systeem werd vervangen door het kamerovensysteem, waarmede het bedrijf van klein op middelgroot werd omgeschakeld ,in overeenstemming met de inmiddels sterk gestegen be volking van de gemeente. Dat deze om schakeling in de economisch moeilijke crisisjaren tot stand kon komen, getuigt van de energie van de toenmaligs direc teur. die' ook thans nog als de grote man van het bedrijf wordt gememo reerd. HOOGTE- EN LAAGTE-RECORDS IN DE OORLOGSJAREN. De oorlogsjaren betekenden 'n merk waardige periode, die zowel record cijfers in maximale en minimale zin te zien gaf. Het steeds groter gebruik van aardappelen als voornaamste voe dingsmiddel, benevens de mindere kwaliteit van het gas deden de be hoefte stijgen tot niet minder dan KATWIJK Burgerlijke Stand Geboren: Leentje. z. van C. Schaap en L. Hartevelt; Anne- tje. d. van J. W. Zuljderdufjn en J. van der Plas; Cornelia A., d van P van DuHn en A. G. Vink; Dirk Cornells, z. van M van der Marei en C. van der Plas; Jacob, z. van L. Schuitemaker en G. Vlieland; Arlc. z. van M. de Vreugd en L. Vooys; Lydla. d. van C. Sip en J. H. van Welle. Ondertrouwd J Dijkhuizen en I. Vooys; J. Plug en J. de Mol; H. Ouwehand en M. van der Luijt. Getrouwd: H Hoek en B. K. van Duyn; T. de Best en J. van der Plas. Overleden: J. van Duljn. 76 jaar. geh. met J. C. van der Marei; N. van der Nagel. 1-r69 Jaar geh. met W. Pronk; A. van der in samenwerking zo economisch moge- Plas--?1 ]sarAwfivalP'i? J - I den Haan, 45 Jaar, geh. met T. van der Kwaak. voorgoed tot het verleden behcort. Al deze energiebronnen vereisen voorzie ning met sohaars wordende grcndst:f- fen, zodat gewoekerd moet worden met de toepassing zowel van gas als van electriciteit Hieruit vloeit ook 't steeds groter streven naar gecombineerde lei ding voor gas- en electriclteitsbedrijven in ae grote steden voort, om/dat slechts lijk kan worden gewerkt. In Katwijk is het waterleidingbedrijf sinds 1907 en het blectriciteitsbedrijf sinds 1920 (beide als distributiebedrijven) met het gasbedrijf gecombineerd. Ook in Katwijk zal in de naaste toe komst een steeds groeiende vraag naar gas voor de industrie bestaan, aange zien de omschakeling op electriciteit, tengevolge van cle bekende moeilijkhe den in de electriciteitsvoorziening min stens even kostbaar zo niet aanzienlijk kostbaarder zal zijn dan omschakeling op gas. eigen capaciteit trotse bedrijf teleur stelling wekken, een dieptepunt was daarmede nog allerminst bereikt, want branden van de feestverlichting mser Het jubileum, dat thans door het KATWIJK AAN DEN RIJN TUIXBOUWO VERZICHT, Er is de laatste week niet veel wijziging in de toestand gekomen. Een enkel product brengt een redelijke prijs op maar de massa-producten geven een niet-lonende uitkomst. Met Andyvle is het afgelopen, Boerenkool ls goed gevraagd. De kwaliteit ls vanwege de zachte winter al bijzonder goed en een prijs van f. 12.tot f. 20. per 100 kg. ls niet te versmaden. Ook Groene kool gaat aardig weg. Maar men moet dan ook prima kwaliteit kunnen leveren. Voor iets afwijkende kwaliteit haalt men tegenwoordig de neus op! Beste soort brengt van f. 10.tot f. 22.per 100 kg op. Met Spruiten is het zo ongeveer het in de hongerwinter geheel stop- aandacht zal gaan trekken, brengt hetzelfde gesteld. Beste kwaliteit kan goed zetten van de gasproductie, en het Maandag aa. cm twee uur een receptie eerst weer uiterst langzaam op dreef voer het personeel van ae bedrijven komen na de bevryding veroorzaak ten, dat in 1945 niet meer dan 600.000 kubieke meter werd geproduceerd. Teen het herstel echter eenmaal was ingetreden, kon weer een normale groei worden bewerkstelligd. In 1946 werd de mee, terwijl om 3 uur de receptie cok voor het publiek toegankelijk zal zijn. Voorts dineren de raadsleden die avend met de ambtenaren van de bedrijven, terwijl de dag daarna het gehele be- drijfspersoneel op een grots ie est avond verenigd zal zijn. Op die dagen zal on- twee millioen overschreden, in 1947 c'e telbare malen de gelukwens klinken, 2.4 millioen als jaarproductie bereikt en I waarmee wij dit gas-praatje willen be- in 1948. het laatste jaar voer het hui- 'sluiten: Proficiat_ Katwijk, zie er cn- dige jubileum, werden 2.650.000 kubieke meter geleverd. Wanneer men de uit? zonderlijke oorlogsjaren niet mede re kent (aangezien toen 'n meer dan nor male behoefte aan het gas van slech tere kwaliteit bestond), dan betekent dit productiecijfer van 1948 een nieuw record, dat wel duidelyk aantoont dat het Katwykse gasbedrijf tegemoet weet te komen aan de eisen des tijds en zo ver zich thans laat aanzien voor Kat wijk nog geenszins een overbodige luxe wordt. Dank zij een verstandige vooruitzien de bedrijfspolitlek kon na de ernstige materiële verliezen van de oorlogsjaren het bedrijf spoedig aan de hogere na oorlogse eisen worden aangepast Het leidingnet in het afbraakgebied ging geheel verloren, doch kon weer worden hersteld, terwijl de nieuwe bouwterrei nen, het Wantveld en het Witte Hek, eveneens van gasleidingen konden wor den voorzien. Het gebouwencomplex had slechts geringe schade opgelopen, die snel hersteld kon worden. Vermel denswaard was alleen de sohade, aan de gashouder aangericht bij 't ontplof fen van een bom in de haven. VOOR BEHOUD ZELFSTANDIG BEDRIJF MOET NOG GESTRE DEN WORDEN. Ondanks de bloei, waarin het bedrijf zich verheugen mag, staan er ernstige moeilijkheden te wachten, waardoor het voortbestaan van een eigen gas bedrijf voor Katwyk in gevaar kan worden gebracht. De huidige directeur van gemeente bedrijven, de heer J. A. Blom, sprak danks alles nóg 50 jaar bij te krijgen! FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: van Meeuwen-Tiggelman, d. R'dam; Slngelenberg-van der Straaten, z A'dam; Penrhyn Lowe-van Loghem, z., Oostzaan; HeUn-Bachlgaloupl Tournlalre, z., Aerdenhout, van Nlerop-Wllleumler, z., A'dam. Getrouwd: E. R. de Vries en L. H. P. Johanknegt, A'dam Overleden G P. van den Berkhof, m.. 57 Jaar, R'dam; W. Smaal, m70 Jaar, R'dam; H. N. B, Quintus Bosz, m„ 36 Jaar. Surabaja; A. C. van den Drlessen Mareeuw geplaatst worden tegen pryzen van f 40.— tot f. 50.per 100 kg Mindere kwaliteit varieerde van f. 12.tot f. 35.Vooral voor de bezettingstroepen in de Engelse zone ln Duitsland kan veel geplaatst wor den. Voor vele producten ls Duitsland nog steeds de beste afnemer. Prei gaat voor f. 10.tot f. 12.per 100 kg. Dat mag om van lonend te kunnen spreken, heus wel wat hoger zijn Waspeen ging de ver schenen week Iets beter, althans ln de eerste soort die van f. 8 75 tot f. 14.60 op bracht; tweede soort ging voor f. 6.10 tot f. 7.20. Breekpeen ls nog steeds een niet te verkopen product. Als het zo nog even blijft doorgaan zal er veel voor veevoeder weg moeten; f. 5.20 tot f. 5.80. hoger gaan ze niet. En ook met uien en kroten ls het nog misère; de eerste brengen van f. 5. tot f. 5.50, de laatsten van f. 6.tot hoog stens f.7per 100 kg op. Rode en Gele kool hebben een slappe markt; gevolg lage prijzen; rode van f. 7.tot f. 13.gele kool van f. 10tot f. 12.50. Voor deze tijd een te lage prijs. De aanvoer ls nog boven verwachting. Fancy fair voor R.K. .Jeugdbeweging. Ten bate der R.K. Jeugdbeweging had deze organisatie een fancy fair georgani seerd ln het Parochiehuls. Daarvoor was veel belangstelling. Geen wonder. Er was een vrolijke sfeer, er waren verschillende attracties, ook dezulke waarmede men z'n geluk beproeven kon. kortom er was van van Troostenburg de Bruyn. v.. 82 Jaar. illes wat'beïangsteïling wekken "moest. Dat Schevenlngen; L. Engelbrecht-Aronsteln. zulks voor de Organisaties geen „wlnd- v.« A dam. eieren" legde, ligt mede voor de hand. Engelse spoit in het zoeklicht. Besprekin? over actuele problemen De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer organiseerde een contactavond in hotel De Zwaan, welke door ruim 70 leden werd bijgewoond. De voorzitter de heer B, G. Lammens, opende met een welkomstrede, waaraan wij het volgen de ontlenen: Binnenkort zal de gemeenteraad zich /Uitspreken over de strandverdellng en de wijze van exploitatie, welk raadsoor- deel niet alleen voor de leden van V.V.V. van groot belang zal zijn. doch tevens voor het gehele vreemdelingenverkeer in Katwijk. Wij bevinden ons thans in het badbedryf op een zeer belangrijk kruispunt. De goodwill, die Katwijk bij velp duizenden badgasten voor de oorlog heeft gekweekt, bracht na de bevrijding weer vele gasten terug, in de thans van alle bij het badseizoen behorende ge makken verstoken Katwijkse vacantie- oorden. Terwijl nu het vijfde badseizoen na de bevrijding nadert, staan wij nog voor een weinig betere toestand dan in 1945 Wij moeten onze eerste plicht thans aandurven, namelijk opnieuw geld ste ken in de opbouw van een goede uitrus ting voor het vreemdelingenverkeer. Het valt daarom diep te betreuren, dat de boulevard nog steeds onbebouwd blijft. Voor een groots opgezette reclame campagne ls veel geld nodig, en een nadere beschouwing leert dat dit ge fourneerd zal dienen te worden door de contributies der leden. Het huidige le dental van nog geen 700 blijft eigenlijk beneden de maat indien men de belan gen ziet, die voor een plaats als Katwijk op het spel staan Een oplossing kan slechts bereikt worden, wanneer vrijwil lig meer wordt afgestaan dan de ver plichte contributie, terwiil voorts het ledenaantal onverwijld aanzienlijk moet worden opgevoerd. Na dit openingswoord werden een paar mooie films vertoond, waarna een uitvoerige samenspraak volgde tussen bestuur en leden over de aan de orde zijnde problemen. De slechte verlichting van de boule vard werd becritiseerd. waarop de voor zitter kon mededelen, dat verbetering hierin komende is. De nieuwe kabel is reeds gelegd. Ten aanzien van de huurprijzen deel de de voorzitter mede, dat nog steeds geen hogere prijs mag worden berekend dan in 1940; alle verzoeken van VW zijn door het prijzenbureau afgewezen. Een belangrijk punt van bespreking maakte de verplaatsing uit van de bad inrichting van het centrum van hefc strand naar het- Zuiden. Het be stuur ziet hierin geen enkel be zwaar Indien ook in het Noorden een badinrichting zal worden gevestigd. Het zwemmen in zee bulten een badinrich ting zal anders toenemen, met alle con sequenties van dien. Een beslissing over deze aangelegenheid is nog niet geno men. Verder kwamen nog in bespreking het plan van de Duinwatermaatschappij, volgens hetwelk de Zuidduinen zouden worden afgesloten, het gebrek aan ten nisbanen, dat zich ln Katwijk als bad plaats doet gevoelen, en de contributie kwestie. De aanwezigen verklaarden zich na lange discussies bereid, voortaan f.4.- contributie te betalen, terwijl het lid maatschap voor zakenlieden, die voor deel trekken uit het vreemdelingenvér- keer f. 10.- zal bedragen. Enkele aan wezigen kwamen op staande voet over de brug De heer G. Reus, directeur van ge meentewerken. lichtte enige Ier sprake gebrachte problemen toe, en deelde o.x mede. dat de afsluiting van de Zuid duinen een kwestie is, waarover niet het gemeentebestuur moet beslissen, doch hogere instanties. Voor tennisbanen is momenteel geen grond beschikbaar Na een propagandistisch woord van de voorzitter werd de bijeenkomst ge sloten- (Van een bijzondere medewerker) Zou George Martin, de manager van - i New Castle United, zich wellicht heb- cr ons zijn teleurstelling over uit, dat ben laten inspireren door de voor het geen vergunning van de overheid kaq zwakke geslacht jaarlijks terugkerende worden verkregen, om versleten ovens feestelijkheden van de Januari-uitver- door nieuwe te vervangen. De twee j kopen? Wij zouden het haast geloven, nieuwe ovens, die thans nog in reser- I want Martln gooide deze maand Uefst ve zyn, zyn voor de komende zes of een heel elftal tegelijk op de voetbal zeven jaar voldoende, doch wat er markt. Natuurlijk niet de besten van rwf h^enoiZitLv 'de meer dan veertig profs, waarover hij 5 blj de de scepter zwaait dat gebeurt ncr- oyerheid het streven, de gasyoorzie- gens ter wereld in een uttverkoóp IV rei" hct geheIe land meeJj te jren" maar om de kopers te lokken had Mar- ^Ve4n'-u?aürV1V Z°U °P iuur tin er toch heel Panter een paar spe- ook Katwtfk, dat dan gas van elders jers van formaat tussen gestopt. En hij zou moeten betrekken, de dupe wor- had in dat opzicht de zaak goed belce- den althans voor zover betreft de ken. Want George had de ochtend na Katwykse drang naar eigen zeggen- zyn zelfs V00r Engeland geruchtma- schap m besloten Katwykse gemeen- kende massa-aanbieding van voetbal- schaP- talent nauwelijks zijn bordje haver- I mout genuttigd, of de telefoon begon De heer Blom, die na de oorlog ds te rinkelen en voor de dag ten einde in 1940 in functie getreden directeur ir D. J. Adriaanse opvolgde, vertelde ons als zijn zienswijze over de toekomst van het bedrijf en liet gas als. energiebron, middenvoor van dat de eertijds gevoerde concurrentie- Donaldson, voor was, had hij 35 aspirant-kopers te woord gestaan. De meeste interesse toonde men voor de 23-jarige reserve- New Castle, Andy wie Middlesbrough strijd tussen kolen, gas en electriciteitgeneigd was het lieve sommetje van In het Amsterdamse Concertge- iiucimj bouw werd gisteravond voor de eerste drie millioen kubieke meter in 1942, I maal 'n landenwedstryd gehouden tus- waarna echter een straffe rantsoene- sen de amateurboksers van Nederland ring de productie drukte, tot iets meer i en Oostenrijk Het eindresultaat was «1TPP millioen in 1944. Mocht deze dat beide landen elk vier partijen had- dan twee millioen in 1944. Mocht deze I gang van zaken voor het terecht op PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG 2 FEBRUARI. Katwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk (Kapel) 7 uur ds H. A. Jellema. chr. Geref. Kerk: 8 uur ds P. v. d. Bijl. Geref. Gem. (Remisestraat) 7.30 uur ds L. Rljk- sen van Leiden. Alphen aan den Rijn Chr. Geref. Kerk (Van Reedestraat) 7.30 uur ds \V. Baay. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rot- terdam-Delfshaven (vac. J. Pb. Egglnk) J. Dlepersloot te Assen. Bedankt voor Holten S. Visser te Ult- hulzermeeden; voor Goedereede J. G. Ab- brlngh te Benschop; voor Hollandscheveld F L. van 't Hooft te Biezellnge; voor Muiden E. R. Damsté te Groot-Ammers. Geref. Kerken Beroepen te Zuidlaren D. de Boer te Aalten Bedankt voor Applngedam P. v. d Spek te Wanswerd; voor Naarden K. W. DercK- sen te Maassluis; voor Sappemeer (vac. W. Tom) D. J. Modderaar te Oude-Pekela. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Zeist H. Drost te Loppersum en H. Veltman te 's-Hertogenboscb. Aangenomen naar Zwartsluis E. Koop. cand. te Delfzijl, die bedankte voor Aduard. Berkum, Glanerbrug. Kantens. Mlldam. MinnertBga, Oude-BlldtzIJl, Wetslnge-Sau- werd, Tlel-Zaltbommel en Wierlngerwerf. Geref. Gemeenten Tweetal te 's-Gra- venhage T. Dorresteln te Opheusden en L. Rljksen te Lelden. Beroepen te Nleuwdorp en te Ooster- land J. W Kersten, cand. te Rotterdam, die bedankte voor Pynacker, Wolphaarts- dljk en Zaandam; te Benthuizen Chr. v. d. Woestyne te Ridderkerk; te Rotterdam D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Bedankt voor Apeldoorn A. de Blols te Rotterdam-Zuid. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar 's-Gravenhagc (vac A. W. C. de Wit) A. K. v. d. Mey te Nijmegen. Oud-Geref. Genieenten Tweetal te St. Phlllpsland A. de Reuver te Terneuzen en W. v. Dijk te Capelle a. d. IJssel. den gewonnen. In de finale van het heren-enkel spel der Australische kampioenschap pen tennis heeft Frank Sedgman met 63, 62, 62 van John Bromwich ge wonnen. Naar het Amerikaanse Departe ment van Buitenlandse Zaken mede deelde. zijn de visa, welke de Duitse bob-ploeg voor de VjS. had aange vraagd teneinde aan de wereldkam pioenschappen te Lake Placid te kun nen deelnemen, geweigerd. Als reden werd. opgegeven, dat het Duitse team, in het bijzonder- de aanvoerder, Hans Kllian, onbetrouwbare politieke ante cedenten bezat. De Russische halfzwaargewicht De Russische schaatsenrijdster Kholshchovnikova verbeterde tijdens de nationale kampioenschappen, welke op de banen van de Leger IJsclub te Mos kou werden gehouden, het wereldre cord over 3000 meter, dat op naam stond van Laila Schou Nilsen (Noor wegen) met een tijd van 5 min. 29.6 secgemaakt op 30 Januari 1937 te Davos. De Russische rijdster noteerde een tijd van 5 min. 29.1 sec. Nederland zal niét deelnemen aan de wereldkampioenschappen schermen, die van 18 tot en met 24 April te Caïro gehouden worden. De redenen zijn, dat' de kosten te hoog zijn en dat er niet zo'n sterke ploeg kan worden samen gesteld. dat Nederland een goed resul taat zou kunnen boeken. TAFELTENNIS. fers, ook de overige partijen werden 1 boven wonder kwam hij alle gewonnen, met 10—0 over VDO I -«>--u (Delft) de meerdere bleef. HVL I (heren) is de eer te beurt ge vallen om in het kader van de hand- Treffers (R.A. Veen) Voor de eer ste maal speelde Treffers I met een in valler, t..w. J. v. d. Zwet, die de plaats 0innam van Jac. Heemskerk. Hij wist Gregory Novak vestigde een nieuw we- i door zijn sterke verdediging alle drie reldreccrd tweehandig trekken met 142 zijn'partijen te winnen, waardoor Tref- kg. Het ouue record stond op zijn naam met 141.5 kg. Terwyl Herbert McKenley, de sprin ter uit Jamaica, Zaterdag te Melbourne een party tje cricket speelde, werd hij gemakt, door een bal van de Panamees Lloyd la Beach, die zo hard aan kwam, dat hij de middelvinger van zijn rech terhand brak. Desondanks kwam hij Zondag uit op de 220 yards van de kampioenschappen van Victoria en werd derde. La Beach won de 220 yards zonder moeite in 21.4 sec. Gisteren vond te Londen de loting plaats voer de 5e Oup-ronde, die op 12 l' ebruan gespeeld zal worden. Het programma ziet er als volgt uit: Man chester United of Bradford-Yeovil; PortsmouthNewport of Huddersfield; West BromwichChelsea; Stoke City oi Blackpool-Hull; Luton Town-Leices ter; BrentfordBurnley; Wolverhamp tonLiverpool; Derby County-Cardiff. De onbesliste wedstrijden van de 4e ronde werden Zaterdag overgespeeld. Het Nederlandse tennisteam te Roubaix heeft met 51 van de Belgen en met 42 van de Franse ploeg ge wonnen. Voor Nederland speelden Van Meegeren, Wilton, Krijt en Linck, f. 175.000 neer te tellen. Natuurlijk wilde men de ..waar" ook in actie zien en voor dat doel werden de klanten uit genodigd tot het bijwonen van een wed strijd tegen de Stoke City reserves. Op de tribune hadden vele directeuren en talentzoekers van de voornaamste clubs plaats genomen ,maar na de ontmoe ting, die door het ,.ultverkoop"-elftal met 2—1 werd verloren, vertrok het merendeel zonder commentaar te ge ven. En zo zullen de United-voetbal- slaven. zoals de profs zich gaarne noe men. dus nog even in onzekerheid moe ten leven voor zij definitief weten wel ke clubkleuren zij binnenkort zullen dragen. Wie niet meer in de onzekerheid leeft is Herbert Bottom, een 39-jarige gasfitter uit de stad Bristol. Met zijn vrouw en vyf kinderen heeft hij zijn intrek genomen in een aantal luxueuze appartementen van het Grosvenor House, een der voornaamste Londense hotels. Bottom kan dergelijke kostbare zaken gemakkelijk bekostigen, want hij won in een voetbalpool f. 730.00Q. Voor een man met een wekelijks inkomen van ongeveer f.45, een vorstelijk ge schenk en vóór de voetbalpoolonder- nemers een uitstekende reclame De omzetten zullen er ongetwijfeld door stijgen, want wie wil ook niet op zo'n eenvoudige manier rijk worden? Zeker streeft daarnaar de onbekende meneer, die zulke lelijke dreigbrieven aan de bestuurderen van Arsenal en Derby County zond. Deze brieven wer den te Londen gepost en er werd in gesproken over hoge geldsommen, die Ingezet waren op de uitslag van de cupwedstrijd Arsenal—Derby County. In het epistel, dat laatstgenoemde ver. ont ving. werd beleefd doch dringend aan bevolen de wedstrijd te verliezen en om een groot geldbedrag te betalen, want anders zou een van de belangrijkste spelers ernstig letsel worden toege bracht. In de brief aan Arsenal werd ook om geld gevraagd met. pen c^p1-"»- ment van gelijke strekking. Derbv County heeft inmiddels toch gewonnen. JOCKEY LIET ZIJN BENEN OP GELIJKE LENGTE BRENGEN. In een commando-raid op Sicilië in de afgelopen oorlog werd het diibeen verbrijzeld van Major Walter Shrine een bekend amateur-jockey Wonder boven wonder kwam hij zyn verwon dingen te boven, maar het beschadigde been was een behoorlijk stuk korter geworden, hetgeen niet direct bevor derlijk is voor een carrière in de sport wereld. Onze majoor liet zich hierdoor fcht,er, nie.1 het veld slaan. Zeer bal-technische-dag als tegenstander van Ê°ed doordrongen van het gevaar, liet het Haags afdelingselftal te mogen fun geren. Onze stadgenoten hebben zich die eer waardig getoond, want zy wa ren vrijwel de gehele wedstrijd overwe gend in de meerderheid en wonnen dan oc-k verdiend met 7—3. PAARDENSPORT. DE TOTO. Mr dr L. N. Deckers, oud-ministei van oorlog en lid van de Raad van Sra- :e. heeft zich bereid verklaard op te treden als voorzitter van de nieuwe Stichting Totalisator. In het stichtings bestuur zullen verder zitting nemen een aantal door de regering aan te wijzen personen benevens enige vooraanstaande figuren uit het Draf- en Renwezen. De heer J. H. W. Pasman is dezer dagen door de Minister van Landbouw benoemd tot voorzitter der nieuwe Stichting voor het Draf- en Renwezen. hy door een chirurg zyn gezonde been breken en er net zoveel afhalen tot het gelijk was met het beschadigde. Het hielp en na een langdurig her stel kon hij zich weer met hartstocht aan zijn geliefkoosde sport wijden. Kort geleden plaatste hy zich weer Jr de schijnwerpers der publieke belang stelling door in Sandown Park met zyn uitstekende springpaard Martin M. de steeplechase van de dag te winnen. En dat deze hordenraces niet voor de poes zijn. blijkt voldoende uit het feit dat de fa/orlet Knight's Pass in de zelfde ren bij een val ernstig gebles seerd werd, terwijl de jockey zhn been brak. Majoi Shrine en Martin M bereiden zich thans voor op de Grand Military Gold Cup, in Maart, terwijl zy een week later hun geluk gaan beproeven in de grote klassieke race, de Grand National. De heer G. v. d. Nouweland werd ter gelegenheid van het feit, dat hy 25 jaren de Kath. Illustratie bezorgde door de Directie een Oorkonde aangeboden benevens een vulpen. KATWIJK AAN ZEE De collecte voor het Dleppcwerk en het hospitaal-kerkschip ,,De Hoop" bracht 9 Januari op f. 811.80. De collec^ op 31 October J.l. bedroes f. 956.45. De vissers hebben zelf nog extra met elkaar f 529-90 gegeven om de Kerk tegemoet te komen ln haar steun aan het Hospitaal-kerk schip Van 14 tot 19 Maart zal in de Kapel een bazar gehouden worden voor de In ventaris van de nieuw te bouwen Herv. Juliana Fröbelschool. LISSE Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Maria. d. van Th. H. v. Kampen en G. J. v. d. Ploeg; Margaretha Maria Wilhelmlna, d. van W. Th. v. d. Linden en M P. v. Ruiten; Josephus Albertus, z. van J. J. v. Zeist en M. A. A. Bakker; Anthonla Maria Lambertha, d. van G. C. Degger en C. Zandvliet; Adrlanus Petrus Johannes, z. van J. P. v. Dijk en A. Th. G. Grimbergen; Anna Catharlna Maria. d. van H. L. Ver- heyen en G. Th. Verheljen. Ondertrouwd: Th. H. A v. Kampen en G E. v. Amsterdam; G. Hopman en M. Mlttertrelner. Getrouwd: J. B. Groenedyk en M. G A Franchet; P. Sprengers en C. W. M. v. Stijn. Overleden: Maria Reuvers. 7 weken; Karst de Groot, 77 Jaar, echtg. van Maria Johanna Cats. Kringvergadering L.T.B. Zaterdagmiddag hield de Kring LTB. een by eenkomst in het Parochiehuis aan de Beekbrug. De voorzitter, de heer P. Oosterveer sprak in zyn openingswoord over het collectief arbeidscontract. Met de ge- zamelijke arbeiders-organisaties is een loonschema opgesteld. De heer L. Schoorl verzocht om ge durende enige maanden in de zomer de werktyd na 's avonds 6 uur te verlen gen, omdat des morgens niet vroeg in de bollen gewerkt kan worden. De voor zitter deelde hieromtrent mede. dat in het drukke seizoen de werktijd reeds langer is. Ten slotte werden de voorstellen met algemenestemmen goedgekeurd. In de rondvraag besprak de heer J. W. A. Lefeber over het gevreesde „Aardappelaaltje" en wees er op. dat verschillende moeilykheden kunnen ont staan met het telen van aardappelen. Daarom adviseerde hij de kwekers, zo weinig mcgeiyk aardappelen te telen. De heer Slaman sprak hierna over de Tuinbouwschool te Hlllegom; hierbij wekte hy de jonge kwekers om zich meer op het tuinbouwonderwys te be kwamen. OEGSTGEEST 25-JARIG JUBILEUM BIJ DE N. Z. H. V. M. Don dei-dag herdacht de heer J. H. Kuyken, ambachtsman I, werkzaam als timmerman in de Centrale Werkplaats te Rynsburg, het feit dat hy voor 25 jaar als zodanig werd aangssteld by de N.Z.H.VJM. Dat deze jubilaris als be kwaam vakman by de directie hoog •staat aangeschreven en by zijn chefs en collega's als een zeer gewaardeerd medewerker wordt beschouwd, is deze dag wel heel duidelijk in het licht ge steld door de grote belangstelling by dit jubileum betoond. In de morgen uren kwamen Ir. Bokstra, de hoofdin specteur van materialen, de heer Kap- teyn en de bedryfsleider van de Centr. Werkplaats te Rynsburg, de heer van Kempen, namens de directie van de N Z.H.VJM., de jubilaris ham gelukwen sen aanbieden waarby hem met de ge- bruikeiyke enveloppe m. inhoud ook de zilveren medaille van de Ned. My. van Handel en Ny'verheïd ls overhandigd. Dit is de eerste zilveren jubilaris die dit bewijs van trouwe dienst mocht ontvangen. Des middags kwam een de putatie van het jubileumfonds, de he ren v. d. Vijver. IJzendyk <>n Meu dbk de jubilaris feliciteren onder aanbie ding van een gouden horloge, waarbij mevr. Kuyken een grote fruitmand mocht ontvangen. Het was voor de jubilaris de gehele dag een ongekende drukte. Behalve vele collega's, trammannen kwamen ook af gevaardigden van de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, van de R.K. Volksparty e.a. de jubilaris com plimenteren. Met grote luister is hem des avonds een serenade gebracht door de muziekver. van de N.Z.H.V.M en de R.K. Harmonie „Triumph", van weke hy beide een trouw en gewaïrd-e -d werkend lid is. Onder leiding van de heer W. den Boer werd opg-wekte mu ziek ten gehore gebracht. Al met al is het voer de heer Kuyken een pret tige en onvergeteliike dag gewo:den. Burgerlijke Stand Geboren: Pleter. z van L. Noort en J. Beyer. SASSENHEIM Burgeriyke Stand Ondertrouwd: B. J, Lambooy. 34 J. en J. B Egberts. 29 J. Getrouwd: J. H. Wassenaar en Fr. Re wijk. VALKENBURG Bazar voor Geref. Kerk. In Zaal De Vries werd een bazar ge houden ten bate van de Geref Kerk. Na dat de genodigden, onder wie burgemeester De Wilde, een rondgang langs de vele stands hadden gemaakt, opende ds Halnlé deze bazar ,Spr. was dankbaar voor de vele goederen welke voor dit doel waren afgestaan temeer daar dit de tweede ba zar was binnen een Jaar. Hy hoopte dan ook dat deze bazar weer een succes mocht worden. Hierna was het woord aan het publiek, hetwelk zich deze eerste dag van. de bazar niet onbetuigd heeft gelaten. VOORHOUT Burgeriyke Stand Geboren: Maria M J.; d. van G. C. P. Prins en J. S. Hoogeveen; Hubertus J. M., z. van H. A. v. d. Voort en J. H. v. d. Horst; Theodorus J. M., z. van H. C. J. Bakker en P. C. v d. Togt, Jacobus M., z. van J. A. van Dam en C. J. v. d Burg; Lconardus P. M.. z. van P .G. v. d. Lans en A. M. van Dlemen. Ondertrouwd: Jacobus Hogenes. 26 Jaar en Petronella W. M. Hermans. 24 Jaar; Petrus J. Augustlnus, 25 Jaar en C. Bier man. 26 Jaar. Getrouwd. Gerardus'H. v. d. Hulst, 33 Jaar en Elisabeth A. Rulgrok, 33 Jaar; Johannes J. v. d. Burg, 24 jaar en An- tonla H. M. v. Doorn, 20 Jaar, Franciscus A. C. Eggen, 24 jaar en Clasina C. M. v. Dam. 26 Jaar. Overleden: Adrlanus v. Schooten, 91 J. VOORSCHOTEN MELK SLIJTERS-SANERING EEN FEIT. Vanaf gisteren is de melkhandelaren- sanering een feit. Deze gemeente ls ver deeld ln 12 bezorgwyken en nu wordt de medewerking van het publiek gevraagd om gedurende een maand genoegen te nemen met de toegewezen bezorger. Met Ingang van 28 Februari zullen de dan bestaande wijken twee aan twee worden samengevoegd tot sectoren, zodat de con sument de keus heeft uit twee leveran ciers. Er wordt echter een dringend beroep gedaan op alle hulsvrouwen om slechts dan van melkbezprger te veranderen, In dien dit noodzakeiyk is. Er is een vertrouwenscommissie inge steld. waarin zitting hebben de heren: O. R. I. Viveen, voorzitter: A. W. C. vaji Dongen. J. Faber, J. P. Schipper en W. A. van Gent. Eventuele klachten over de bediening enz. kunnen bij deze leden der commissie worden Ingediend. Allereerst werd door het bestuur der vereniging met de besturen der vrouwen bonden een bijeenkomst belegd, waar bovenstaande uiteen werd gezet en de bezwaren van de huisvrouwen werden weerlegd. Aansluitend hierop volgde een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer A. Rensenbrlnk uit Hil versum. Door de heer R«nsenbrlnk werd een inleiding gehouden, waarin hij de voorge schiedenis van deze sanering uiteenzette en de reeds in andere plaatsen bereikte resultaten besprak. WARMOND VERGADERING K.V.P. In Hotel de Zon alhier vond de jaar vergadering plaats van de K.V.P. Na ope ning en voorlezing van een aantal Inge komen stukken werd door de Secretaris een verslag uitgebracht over de werk zaamheden van het verstreken Jaar. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat een batig saldo te boeken viel vian f. 171.62. De kascommissle had kas en stukken in orde bevonden. Als leden der kascommissle werden benoemd de heren J. v. Moorsel en P. Schakenbos. B(j de gehouden bestuursverkiezing werden als bestuurslid gekozen de heren L. J. Beu- gelsdyk. H. C. v. d. Geest. E M. Slinger land. J. v. Styn en R. Stljnman. Als ulter- ïykc termijn voor bet Indienen van voor lopige candldaten voor de a s. gemeente raadsverkiezing werd bepaald 25 Februari a.s. De meningspelling waarby werd ge vraagd welk onderdeel der gezinspolitiek op het ogenblik het sterkst beklemtoond moet worden werd met meerderheid van stemmen vastgesteld ..de klnderbyslag voor zelfstandigen" terwyl vraag 2 lui dende ..op welke gebieden der politiek moet op dit ogenblik naast de gezins politiek het meest aandacht geschonken worden" werd beantwoord met ,.de be vordering van bet ambachts- en nijver heidsonderwijs en landbouwonderwijs in de meest uitgebreide zin van het woord". Herwonnen Levenskracht. Deze vereniging gaf een zeer geslaagde avond. Een propagandistisch woord werd gesproken door de heer Welle uic Utrecht, waarna een revue-gezelschao uit Sassenbelm en Llsse voor bet voetlicht trad met een zeer gevarieerd programma. Declamatie en zang wisselden af met aardige toneeltjes. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente komt Donderdag a.s des avonds om halfnegen ln open bare vergadering by een. Op de agend» staat onder meer vermeldOpenbare ver- pachtlne van de eendekool Ben^emine <>er> aankomend fitter bt1 het wa^rleldT-':- beririjf. Bespreking aankoop ..Klein Lcc- rust

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6