Leidse Raad aanvaardt verhoging gasprijs met 2 cent per M3 Eduard van Beinum over zijn taak in Engeland Aanvaardde met enthousiasme zijn fmictie Kravchenko, de eenling, die de Sovjets uitdaagde VAN MEVROUW MAQUISTEN MIEP VINDT Radio-programma 87ste Jaargang tEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 1 Februari 1949 Tweede Blad No. 26606 VBUAARDAG PRINSES BEATRIX. Bij de aanvang der zitting wyst de voorzitter er op, hoe onze Kroonprinses heden verjaart en namens de bevolking spreekt hij de beste wensen uit. Moge zij opgroeien volgens de oude tradities van het Oranjehuis in het be lang def natie. Namens college en raad is een tele gram van gelukwens verzonden aan 't Koninklijk Gezin. DE GASPRIJS. De heren Stolp (Prot. P.) ziet helaas geen andere mogelijkheid. Het zou onverantwoord zijn een gat in de be groting te slaan. Laten we de autono mie der gemeente niet in gevaar bren gen door een belangrijk minder saldo aan geraamd is als gevolg van de prijs verhoging der kolen. De bittere nood zaak treft ook de overheid. Deze dienst mag niet met verlies wer ken. De kostprijs ten minste moet be taald worden. Het ligt op de weg der regering de spanningen in de loon- en prijspolitiek op te lossen of te vermin deren. De heer Van Weizen (Comm.) zegt, dat zijn fractie tegen zal stemmen. Hij kan 't argument, dat er geen andere weg is, niet onderschrijven. Zoveel co kes wordt door de Staatsmijnen gepro duceerd. dat de gemeenten in moei lijkheden komen, zonder één poging deze te ondervangen, waardoor deze prijsverhoging niet noodzakelijk zou zijn. Een belangrijke factor is zi. ook dat de huidige stand der techniek fei telijk verouderd is. Dat zou economi scher kunne® geschieden. Doch afgezien van alle overwegingen, het zwaartepunt ligt voor zijn fractie in de weg, die wordt gevolgd, waardoor een grotere spanning ontstaat tussen loon- en prijzenpolitiek. De last komt in hoofdzaak neer op de schouders der kleine gebruikers en dat wil spr. niet aanvaarden zo lang andere wegen nog' openstaan. De noodlottige politiek der regering zal onhoudbaar worden. De heer A. van Dijk (K.V.P.) meent, dat voor dit voorstel geldt: „haastige spoed is zelden goed" aan de hand van de gang van zaken, doch in dit stadium zal, gezien de feiten, het voorstel aan vaard moeten worden. De heer Van Weerlee (P. v. d. A.) vraagt of het niet mogelijk is voor de eerste 20 kub. M. met 1 cent te ver hogen, verder met 2 ct. Mevr. Braggaar (P. v. d. A.) zegt, dat haar fractie weinig sympathie gevoelt voor dit voorstel, daar ook de minst draagkrachtigen worden getroffen, die her toch al zo moeilijk hebben. Is er geen wijze deze mensen cegemoet te komen? Zal de gemeente geen schade lijden als ze op petroleum overgaan? De heer VOS (V.V.D.) zegt, dat het tekort van f.4 ton moet gedekt worden. Op zichzelf is ook spr. geen voorstander van verhoging, doch hij onderschrijft niet, dat de minder-draagkrachtigen hier het scherpst worden getroffen. Een normaal arbeidersgezin gebruikt p. j. 361 M.3. Dat is f. 7.20 verhoging. De muntgas-prijs komt gelijk aan de petroleumprijs en beneden de 20 M. 3 blijft deze zelfs lager. De hogere raming van het gebruik door de industrie zal een deel dekken, zeggen B en W.. maar de industrie wordt daardoor zwaar getroffen, waar door gebruik van petroleum hier mis schien voordeliger wordt. Spr. vraagt het college alle maatregelen te nemen om dit gevaar te bezweren. Tegen het voorstel op zichzelf staat zijn fractie niet afzijdig. De heer Knol (Prot. P.) oordeelt het argument-Van Weizen over de cokes onjuist. Dat zou niet veel opbrengen. Hoe zou het bedrijf omgebouwd moe ten worden voor voordeliger fabricage en wat zou dat kosten? Zou daardoor de kostprijs zelfs nog Vooreerst niet hoger worden? Spr. steunt de idee Vos niet te dra matiseren inzake de klein-gebruikers, gelet op de cijfers. De kostprijs van een product moet toch in ieder geval be taald worden, ook aan de gemeente, hetgeen met 2 ct. feitelijk nog niet be reikt is. Bovendien, de begroting kan 6een aderlating van 4 ton lijden. De heer Goslings (P. v. d. A.) oor deelt deze verhoging voor de kleine ge bruikers percentsgewijs tqch veel hoger, doch ook spr. ziet geen andere oplos sing. Wel heeft spr. bezwaar, dat de begroting drijft op een bedrijf, dat wel winst neemt, geen verlies. De heer Van Oyen (K.V.P) wijst op de verhoging van tal van noodzakelijke artikelen en daarom maakt dit voor stel het voor de huisvrouw nog moei lijker de eindjes aan elkaar te knopen, vooral voor degenen met kleine beur zen. terwijl ze toch verplicht zijn tot gas-afneming. Tóch zal men het voorstel moeten aanvaarden, tenzij er andere middelen zouden ziln. maar die ziet spr. niet. Mevr. Vijlbrief (Comm zegt dat de oorzaak van deze verhoging ligt bij de geleide politiek der regering, die het eeld opmaakt voor militaire doeleinden. Daarom zal spr. niet meegaan De heer Prohwein ,'V VD.I wil na deze volksmisleiding op de zaak terug komen. Spr. vraagt, of nog contact zal worden opgenomen met de groot gebruikers, anders vraagt hij na afloop een geheime zitting. De Voorzitter maakt bezwaar tegen »het woord volksmisleiding". De heer Knetsch (Prot. P.) wjist er op. dat een andere wijze van gasfabri- cage tijd zal kosten, terwijl wij nu staan voor de begroting 1949! De heer D J. van Dfjk (P. v. d. A.) oordeelt het onbevredigend, dat dé minst-draagkrachtigen belast worden, maar hij ziet eeen ander middel. Wie tegen wil stemmen moet met een ander plan komen om het tekort op te vangen, maar daarmee komt men niet! Wethouder Van der Kwaak meent., dat dit voorstel een vervolg is van de zitting van 8 Sept. 1947, toen hij reeds waarschuwde, dat de gasprijs nog wel eens aan de orde zou komen. De ver hoging van de cokesprijs betekent per ton; 15 ct meer, een voordeel van f.7725 In totaal! Ais alles binnen zou komen, wat niet het geval is. De omzet van gas wordt op 25 millioen kub. M. geraamd, waarvan 13 millioen door de gewone gebruikers, terwijl de industrie 14 pet opneemt en de rest door de bui tengemeenten wordt gebruikt. Was er geen voorraad geweest, het verlies zou nog groter zijn geweest. De term klein-gebruikers is feitelijk ab surd, want ér zitten aardige afnemers onder! Laten deze* zelf het voorbeeld «an bezuiniging geven. Voor petroleum-concurrentie behoeven we niet bang te zyn. Met de grootste afnemer der indus trie, die 1/3 gebruikt van het door de industrie afgenomene, is overleg gaan de daar men deze klant niet gaarne verlièst. In alle steden liet de kwestie gelijk, zo zet hij nader uiteen. De idee Van Weerlee zou de ge meente f. 67,200 kosten. 3 jaar hebben wij subsidie genoten op de kolenprijs. de regering acht nu de tijd gekomen daarmede te breken Spr. kan niet in de keuken van de regering zipp. maar snr. ziet geen kans om een ander recept klaar te maken in eigen keuken. Na re- en dupliek wordt het voor stel van B. en W. aanvaard, met aan tekening, dat de communisten wil len beschouwd worden als tegenstem mers. Bij de rondvraag bepleit de heer Vos nogmaals deelneming der gemeente in het garantiefonds voor de H.B.S. bij haar gedenkfeest. Hierna, om kwart voor vier, slui ting. Eduard van Beinum tijdens de te zijner ere in County Hall te Londen aange boden lunch. V.l.n.r.: dr Jane de Jongh, cultureel attaché bij de Ned. Ambassade te Londen mevr. .V?an Beinum, Eduard van Beinum en de beroemde schrijver J. B. Priestley. (Van onze correspondent te Londen). Eduard van Beinum is thans zijn „dubbel" leven begonnen, als eerste di rigent nJ. zowel van het „Concertge bouworkest" als van het .Londen s Philharmonisch Orkest". De eerste vijf maanden van dit jaar is zijn stand plaats Londen. Van Beinum's benoeming ls hier be schouwd als een belangrijke gebeurte nis. Waarderende dagbladartikelen ge tuigden er van en ook de enkele dagen geleden te zijner ere gehouden drukbe zochte receptie. Bovendien organiseerde het Londense gemeentebestuur op de dag .van zijn eerste optreden spontaan een lunch in hel indrukwekkende raad huis. Van Beinum's eerste doel is hét reeds op zeer hoog peil staande orkest, dat hem buitengewoon welgezind is, gelei delijk aan te verbeteren. Hij koestert wat dit betreft grote verwachtingen. Het L.P.O. heeft er onder geleden, dat het sedert Thomas Beecham het verliet, geen vast dirigent heeft ge kend. Het hoopt onder Van Beinum nu weer die eigen stijl te ontwikkelen, die alle orkesten van wereldnaam kenmerkt. In Van Beinum ziet het orkest vooral de nauwgezette leermeester, die bij het instuderen geen detail verwaarloost, zonder de grote visie uit het oog te verliezen. De Britse dirigenten, waar aan een schromelijk tekort bestaat, wijden meestal veel minder aandacht aan de details. Het L.P.O, is iets kleiner van omvang Aan zijn oprechtheid valt niet meer te twijfelen (Van onze Parijse correspondent). De eerste dagen van het proces Kra- chenko liggen thans achter ons, en of schoon niemand voorspellen kan, wel ke verrassingen nog by de verhoren kunnen optreden, noch hoeveel tijd deze zaak zal eisen de ramingen lopen van 3 tot 12 weken kan men niettemin uit de eerste zittingen al wel concluderen welke de tactiek der twee antagonisten is. Men kent nu ook de karakters der voernaamste personen: de koelë ironie van de stoïcijnse president Durkheim, Claude Morgan, de direc teur van „Les lettres frangai'es", die aan een figuur van een Breughelschil- derij doet d°nken, de soichtlge journa list André Wurmser, die een expert is in het stellen van perfide vragen en tenslotte Victor Kravchenko zelf. Kravchenko heeft lets van een roof dier. dat zich voortdurend bedreigd ge voelt. Maar op geen enkele onwaarheid heeft men hem nog kunnen Ktrappen ofsehocn het aantal strikvragen niet meer is te tellen en zijn sneue reac ties zijn bijna onfeilbaar geheugen en zijn knappe improvisaties weerleggen wel afdcer.de het onzinnig verwijt, dJt deze man eep analphabeet zou zijn. die niet in staat geacht kan worden een behoorlijke volzin te formuleren, laat staan een boek te .schrijven van 633 pagina's. Dit is pure nonsers. Krav chenko heeft echter niet alleen de in telligentie, die nodig is voor het docu menteren van esn beek van deze monu mentale afmetingen, hij beschikt zeker ook over de overtuiging, welke 't schrij ven vereist van een document humain als: „Ik verkoos de vrijheid". Hij bedt ongetwijfeld het temperament van een auteur, die get-uigt. Wanneer het W8ar is, zoals Oscar Wilde eens heeft gezegd, dat elke literator in zijn schrifturen de trekken van zijn eigen zelfportret mar keert. dan kan men het psychologisch in hoge mate waarschijnlijk noemen, dat Kravchenko 't boek heeft geschre ven dat in 22 talen een opgang maakt, die uniek is in de geschiedenis der uit geverij. (De laatste weken werden er alleen in Frankrijk al 180 exemplaren per uur verkocht). Als men Kravchenko gedurende enkele zittingen nauwkeurig heeft geobserveerd, dan kan men zich aan zijn oprechtheid niet onttrekken. De communisten gevoelen dit. De goede honderd journalisten en de rest van het publiek dat voor het merendeel uit advocaten en polltielieden bestaat, manifesteren duidelijk hun solidariteit met Kravchenko die zijn stem als een- dan het Concertgebouworkest en het heeft een minder zwaar geluid. Het materiaal is echter voortreffelijk. Voor al de koperblazers zijn prima. BEETHOVEN VEROORZAAKTE EEN SCHOK. Van Beinum's debuut in zijn nieuwe kwaliteit in de bijna geheel gevulde, als arena gebouwde Albert Hall met 7000 plaatsen was een over tuigd succes. De discipline en de fijne intonatie werden algemeen door de critici geroemd. Voor velen was het een schok om Beethoven te horen in al zijn markantheid. Men is hier nu eenmaal gewoon aan een meer sen timenteel klankbeeld. Van Beinum's verblijf In Engeland betekent voor Qns land de beste cultu rele vertegenwoordiging. Het L.P.O. zou Van Beinum graag voor het gehele sei zoen hebben geëngageerd, maar dat aanbod wees hy van de hand, omdat het Amsterdamse orkest hem te zeer aan het hart gaat. Hij stemde alleen toe, de tijd, welke hij anders elders in het buitenland zou hebben doorge bracht, geiheel aan 't L.P.O. te wijden. Het internationale contact is voor elke dirigent een noodzakelijkheid. Van Bei num acht echter het vluchtige gastdiri- gentschap onbevredigend voor alle par tijen. Daarom gaf hü de voorkeur aan het deelgenootschap tussen Amsterdam en Londen, dat ongetwijfeld voor hem zelf en de beide orkesten 'n verrijking zal opleveren. ling tegen de Sovjetkolcs heeft verhe ven. De communisten kennen de ont zaglijke invloed, die Kravchenko's b.ek heeft uitgeoefend en ze weten dat zs hier vechten voor een verloren zaak, zelfs wanneer het Juridisch moeilijk te bewijzen zou zijn. dat Kravchenko in derdaad zijn boek persoonlijk geschre ven heeft. Deze man, Kravchenko. is gevaarlijk en daarom noemen ze hem een verrader, een renegaat, een deser teur Wanneer ze de feiten al niet weerleggen kunnen, dan zullen ze te gen de man, die deze feiten wereldkun dig maakte, de beproefde communisti sche modderspuit in stelling brengen, en de hele Frapse communistische in- telligentia werd voor dat verheven doel gemobiliseerd. Een leraar in de Slavi sche talen „toont aan" dat Kravohenko grove fouten tgen de Russische syn taxis maakt, een oud-minister dat hij de geografie van zijn land niet vol doende beheerst, een Journalist dat hem hopen de in het nauw gedreven com munisten dan een portret le construe ren van Kravohenko, de perfecte nul, ae immorele dronkaard, het ongeletter de leeghoofd dat zich domweg voor hst Amerikaanse karretje der anti-Sovjet propaganda liet spannen. Bij voorbaat werden ook Kravchenko's getuigen volgens hetzelfde pio.edé be werkt. Deze armzalige zwervers, .vros- gere bewoners van kampen 'in Sibeiie en Duitsland, heeft Kravohenko op zijn kosten naar Parijs laten komen, waar zy thans ook door hem worden onder houden (een kleine duizend gulden per dag is daar mee gemoeid). Eertijds hebben enkelen hunner hoge posten in de Sovjet-maatschappij bekleed, anderen zijn vroegere Kolchoz-boeren of kleine handelaren, doch voor de goede trouw en oprechtheid van allen heeft Krav chenko zich persoonlyk garant gesteld. De eerste dag van het proces spreng Kravchenko bij elke verdachtniaki ig uit communistische mond driftig op, zwaaide met zijn armen, brieste als 'n gekwelde leeuw en zei dingen, die volgens aanwezige Russen, die o:k Frans spraken door zijn vertaler maar in verzachte termen werdm door gegeven. Later werd hij ets kalmer, en óe elementaire kennis eer Rus ische i de vaderlijke hand van zijn advocaat, letterkunde ontbreekt, een advocaat, mr Izard, die zioh op zijn schouder Ier- dat hij aan romantische hallucinaties ae, was dan doorgaans al voldoende lijdt, een historicus dat hy niet meer cm zijn furieuze verontwaardiging te betekent dan de eerste de beite obscure bedaren. Maar getemd is deze leeuw pornograafEn uit dat mozaïek van zeker nog nietVolgende weken zul- aantijgingen en gefantaseerde laster len het bewijzen. Nadat het Bijzonder Federaal Overleg zijn standpunt ten aanzien van de spoe dige vorming van de Vrije en Souvereine Verenigde Staten van Indonesië had bepaald, werd ten paleize Koningsplein te Batavia een door het B.F.O. aange nomen resolutie ter kennis gebracht van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, - De minister-president van Indonesië Timur, Anak Agung Gde Agung in gesprek met Sultan Hamld H. VERTREK TROEPENSCHIP „GROTE BEER". Het troepenschip „Grote Beer" zal morgen met detachementen van het Kon. Ned. Ind. Leger en de Kon. Land macht uit Amsterdam naar Indonesië vertrekken. 15 MILLIOEN KUIKENS MOGEN GEBROED. Ih het voedselvoorzieningsblad van gisteren is gepubliceerd het Broederij- besluit 1949 van hét Bedrijfschap voor pluimvee en eieren, dat de teeltregeling voor 1949 voor de pluimveehouderij be vat en om. hèt broeden van kuikens in de periodè 1 Januari 19498 Mei 1949 regelt op basis van de beslissing van de Minister van Landbouw, inhoudende dat in het voorjaar van 1949 niet meer dan 15 millioen kuikens zullen mogen wor den gebroed; het laatste met het oog op de voederpositie. Voor de individuele kuikentoewijzin gen gelden nagenoeg dezelfde regels als in 1948, met dit verschil, dat de rege ling, waarbij het aantal by een ver zamelaar ingeleverde eieren als één dei- factoren gold voor de bepaling van ,de grootte der kuikentoewljzing, is komen te vervallen. FEUILLETON Het testament door Patricia Wentbworth. Uit het Engels vertaald door Allee Iterson. 65) Maar u hebt er met niemand over gesproken. Bent u er wel zeker van, dat u er met juffrouw Silence over ge sproken heeft? De heer Stewart stond rustig en on verschillig in de getuigenbank. Zijn spraak had weer het eigenaardige, niet onaangename accent. Hij vocht voor Carey's leven, maar wist heel goed,-dat hij niet moest spreken, alsof hij er voor vocht Hij zei: O, ja, ik heb het haar verteld. We hebben gepraat over huwelijks- cideaux en wat voor soort bontmantel zij het liefst van mij wilde hebben. - En aan wat voor soort mantel gaf 'juffrouw Silence de voorkeur? Dat wilde zi) niet zeggen. Wij zaakten eigenlijk de draad een beetje kwijt. En toen begon tk over die trou- weri) te praten. En wat zei juffrouw Silence daar van? Het kwam mij voor, dat zU nog "vat tijd wilde hebben om er over te denken. Maar u zei toch, dat u verloof a Tas. Ik heb gezegd, dat lk verloofd was. En dat ben ik nóg. Ik sta tot haar be schikking zodra zij mij hebben wil. En dat weet zij. Dus als lk het goed begrijp, bent V verloofd met juffrouw Silence, maar juffrouw Silence is niet verloofd met u. Daar kan alleen juffrouw Silence antwoord op geven. Dank u, mijnheer Stewart. Wilbury Fossett ging zitten. Jeff Ste wart draaide zich om, om de getuigen bank te verlaten. Terwijl Carey hem met haar blikken volgde, hoorde zij op lulde toon haar naam roeipen: Carey Silence I Haar hart begon heftig te kloppen. Een ogenblik was zij afschuwelijk In de TaT. De bewaakster raakte haar aan en hj stond gehoorzaam op. In de gevan- ?enis leerde je wel gehoorzaam te zyn. j ging een trapje af en nog esn trap- I j.e op en nu stond zij, waar al die an- teie mensen hadden gestaan en legde de eed af zoals die anderen. Ik zweer bij de Almachtige God, dat ik de waarheid zal spreken, de ge hele waarheid en niets dan de waar heid. De woorden lieten een zonderling plechtig gevoel in haar na. De hart kloppingen werden hevigerZy keek naar Hugo Vane en dacht: „Dat is het enige, wat ik doen kan de waar heid vertellen en meer niet. En toen begon hij haar vragen te stellen en zij hoorde haar eigen stem daarop antwoorden, ln het begin een beetje beverig, maar langzamerhand werd het beter. Hij nam nog eens alles met haar door, wat door de anderen reeds was beschreven. Zondagmiddag de dag, dat nicht Honoria haar de robijnen had laten zien. Hugo Vane vroeg: Had mevrouw Maquisten er wel eens eerder op gezinspeeld, dat zij u een dergelijk geschenk zou geven? Ja er was wel eens iets gezegd over diamanten. Wat hebt u daarop geantwoord? Ik heb gezegd, dat ik er niets aan hebben zou, omdat ik ze toch niet kon dragen. En toen zij u de robijnen liet zien? Ze liet ze mij aanpassen en toen ze zei, dat zij ze aan mij wilde verma ken, heb ik geprotesteerd. En Elien Bridling zei, dat ik gelijk had ze waren eigendom geweest ven de oude mevrouw Maquisten en ze behooidea over te gaan naar mijnheer Robert Ma quisten of naar Honor King, Ik zei zo iets als „Maar nicht Honoria toch en toen beval ze ons alle twee, onze mond te houden. Naderhand, toen El len de robijnen wegborg, nam ze mijn hand en legde die tegen haar wang en noemde mij 'n trots, eigenzinnig schep seltje. Carey's stem trilde. Heeft mevrouw u inderdaad een of ander geschenk in juwelen gegeven? Zij gaf mij een broche, dié aan mijn grootmoeder had behoord. Heeft zij u iets medegedeeld over de waarde er van? Jaze zei, dat de broche hele maal geen waarde had. Het was een heel mooi sieraad. Zy vertelde my, dat zy het gevonden had in een antiquiteitenwinkel en het aan mijn grootmoeder had gegeven, toen zy beiden nog JongemelsJes wa ren. Ze zei, dat het zowat vijf pond had gekost. Toen myn grootmoeder overleden was, had zy de ox-oche terug gekregen. Ze zei, dat ze het een pret tige gedachte vond, haar nu aan my te geven. Was dat het enige geschenk in Ju welen, dat u aangenomen hebt? Ja. Nu ging hy verder met de volgende dag, de 16e November. Zy hoorde zich zelf vertellen hoe £lj thuis gekomen was nadat zy met Dennis Haxland had geluncht en nicht Honoria trillend van woede en opwinding had gevonden, op luide toon verkondigend, dat zy bedro gen was en dat direct mynheer Aylwin moest worden ontboden zy moest haar testament veranderen. En heeft mevrouw in al die op winding en boosheid de naam genoemd van de persoon, die haar bedrogen had? Neen. Heeft zy iets gezegd, waaruit u kon opmaken, dat zy u er van verdacht die persoon te zyn? O, neen. Was zy boos op u? Eerst niet zy was alleen maar geïrriteerd in het algemeen. Nadei'hand werd zy boos op my, omdat ik haar pro beerde over te halen nog wat te wach ten met het opbellen van mynheer Aylwin. Waarom vond u dat nodig? Zy was helemaal bulten zichzelf lk dacht, dat het erg slecht voor Jiaar was. Had u geen enkele andere reden? Carey sloeg een paar zeer donkere, blauwe ogen op. Helemaal niet. Ik dacht werkeiyk aan niets anders, dan dat het niet verantwoord was, als zy zioh zo opwond. Was dat werkeiyk het enige, wat by u opkwam? Ja. Hy boog zich glimlachend naar haar Juffrouw Silence, waar bevond zich de telefoonaansluiting? Op een tafeltje by het raam. Er is verklaard, dat mevrouw Ma quisten heel wel in stoat was om Laar bed te verlaten en rond te lopen Weet u, waarom zy wachtte tot u kwam? Waarom belde zy mynheer Aylwin zelf niet op? (Wordt vervolgd) het nu geen bezwaar meer om wat vaker kool te eten. Er ls zo veel variatie. 28j. En terwyi de „Jonas" verder koers zette naar het Noorden, dreven Panda en kapitein Kupido nog steeds op de ysschots rond. "Ik laat me hangen, als ik er iets van begrijp, wat", bromde de kapitein. „Van de hele „Jonas" is geen spoor meer te bekennen. Er zal toch niets ernstigs gebeurd zyn?" „Ernstig genoeg, maar niet wat jy denkt, ouwe", dacht Panda, maar dat zei hy natuuriyk niet. De mist was nu helemaal opgeklaard en zover zy konden kijken, zagen zij niets dan dryvende ysvelden om zich heen. „Je zou hier zonder veel onkosten een ijssalon kunnen beginnen", merkte Panda op, doch de kapitein was niet in de stemming voor grapjes. Hy wond zich hoe langer hoe meer op en liep met gebalde vuisten heen en weer. „Als ik die Stomp in myn stompen kryg, dan zal ik hem stompen, wat. Wat is dat voor een kerel, om er zo maar vandoor te gaan?" Hy zweeg ver schrikt, toen Panda plotseling een kreet slaakte en met een verschrikt gezicht in de verte wees. Nu is er weer een fijn recept van Mevr. Lotgering-Hlllebrand voor: SAVOYEKOOL MET KAAS 1 kg. gesneden savoyekool 1/4 1. melk, 100 gr. geraspte kaas (of meer), zout, aroma. 40 er. boter. 35 gr. bloem. Was de kool en kook ze ln weinig water met zout vlug eaar. Maak Intussen van boter, bloem en melk een dikke saus roer er de geraspte kaas door. de uitgelekte kool en zo nodig nog wat aroma. Laat de kool plm. 10 min. stoven en dien ze heet op met aardappelpurée. Dit gerecht ls goed voor een vleesloze dag. Voor de geraspte kaaa kunnen harde en onbruikbare stuk jes worden opgemaakt. Laag om laag met aardappelpurée ln een vuurvaste schotel ls dit gerecht een mooie winterschotel. Met een paar gebakken saucllejes boven op wordt het nog beter. Publ. Centr. Bur. v. d. Tulnb.velllnRen. (Adv.) Ver. Staten hebben zwaardere atoombommen In haar vijfde half-jaariyks rapport aan het Congres heeft de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie mee gedeeld, dat de Verenigde Staten thans beschikken over „super atoombommen", waarvan de explosieve kracht groter is dan van die, welke Nagasaki en Hi- rosjlma getroffen hebben. Uitvoerige analyse van de nieuwe ty pen bommen, welke onlangs op Eniwe- tok beproefd zijn, heeft uitgewezen, dat „een aanzienlijke toeneming der vryge- maakte energie" ls bereikt. Te Los Alamos in Nieuw-Mexico, waar 2700 mensen op het laboratorium werken, zyn nieuwe ontwerpen van atoomwapens beproefd en worden thans vorderingen gemaakt met nieuwe ont wikkelingen ln het gebruik van atoom kracht voor oorlogsdoeleinden Moeiiykheden bij de productie van splijtbare materialen, die eens de uit voering van het gehele program be dreigden, zyn thans grotendeels opge lost. De productie van splytbare materialen geschiedt in 15 staten, in 30 fabrieken op 25 verschillende plaatsen, zy ver schaft werk aan tienduizenden perso- nen. De commissie verklaarde voorts, dat de Ver. St. nog grotendeels afhankeliik zijn van de uraniumproductie in de Belgische Congo en Canada, doch dat in het byzonder ln het gebied van het Colorado-plateau „energiek" naar deze delfstof wordt gezocht. VOOR WOENSDAG 2 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: London Radio Orchestra: 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: Te Deum Laudamu8: 8 45: muziek van Smetana; 9.00: ziekenbezoek; 9.30: gram.muzlek; 9.55: muziek van Glazoenof; 10.30: mor gendienst o. 1. v. ds F. Kuyper; 11.00: gram.muzlek: 11.15: hoorspel ..Ferdinand Huyck"; 12.00: Luton Girls Cholr; 12.15: E. Kurtz, cello; 12.30: weerpraatje; 12.33: London Radio Orchestra: 12.45: NCRV- kwartet: 13.00: nieuws; 13.15: Mandoll- nata: 13.45- muziek van Bach; 14.15: orgel en plano; 14.40: onder ons; 15.00: Jeugdconcert; 16.00: voor postzegelverza melaars; 10.15: voor de Jeugd: 17.30: zi geunerorkest: 18.00: Ned. koren en korp sen; 18.30: Ned. Strydkrachten; 19 00: nieuws: 19.15: Prlkkebecn; 19.30: actueel geluld: 19.45: Engelse les voor gevorder den: 20.00: nieuws; 20.05: proloog: 20.15: NCRV-koor; 20.45: hoorspel ..Ferdinand Huyck": 21.30 Trio Fantasia: 22.00: Con certgebouworkest: 22.25: bariton en plano: 22.45: avondoverdenking: 23 00: nieuws; 23.15: gram.muzlek: 23 20: gezlns- en huwelljksmoeliykheden; 23.3524.00: slotaccoord. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws: 7.15: ontbljtmuzlek; 8.00: nieuws; 8.15: strydlled; 8.18: filmselecties: 8.50: voor de hulsvrouw; 9,00: muziek van Sibelius: 9.30: waterstanden: 9.35: muziek van Brahms: VPRO 10.00: morgenwijding door ds D. Richards; VARA 10.20: onze keuken: 10.30: als de stofzuiger zwijgt; 11.00: gram muziek: 12.00: Accordeola; 12 30: weerpraatle; 12.33' voor het platte land: 12.38: Klllma Hawallans: 13.00: nieuws: 13.15: Jeugdconcert: 15.00: hoor spel ..Kermis der IJdelheid"; 15.30: zieken bezoek: 1600: Roodborstjes: 16.15: het stond ln de krant: 16.45: vragen staat vrij; 17,15: kwartet Jan Corduwener: 17.45: de Hollandse vrouw ln Indonesië: 1800: nieuws; 13.15: varia; 18 20: Cowboy-Rhap- sodie; 18.30- vraaegesnrek over astronomie: 19.00: v/at ls de Christelijke Politiek? 19.15: het nieuws uit Indonesië: VPRO 19.30- voor de Jeugd: 19.40: leuednleuws; 19.45: lozen ln de by bel; VARA 20.00: nieuws: 20.05- dlneen van de dag: 20.15: socialistisch nieuws: 20.20: operaconcert: 21.20: treurspel ..Lucifer" van Vondel; 22.15- Ines Carrlllo. plano: 22.45: boek bespreking: 23 00: nieuws: 23.15: Hit Kit; 23.4524.00: rustige klanken. AGENDA WOENSDAG: Stadszaal: Mannepkoor „Kunst nu Arbelc|". 8 uur nam. wykgebouw Staalwyk: Moedercursus Ver. Zuigelingen tn Kleutexaorg, 7.30 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5