Actieve strijd tegen het bendewezen !n zes uur stond de „Ruys" op het droge Bevin stelde diep teleur Communistische groepen leden gevoelige verliezen STADSNIEUWS „Friesland" in de Sleutelstad Hij staat niet objectief tegenover het Palestina-probleem Met een enkel woord DINSDAG 1 FEBRUARI Van officiële zijde is een overzicht gepubliceerd van de ontwikkeling in de militaire toestand gedurende de afge lopen week, waaraan 't volgende wordt ontleend In het Bantamse vinden met gunstig gevolg zuiveringsoperaties plaats, waar bij enige schuilplaatsen van resterende benden werden opgeruimd. Enkele benden in het Buitenzorgse en ten Zuiden van Tjiandjur veroor zaakten enige onrust, terwijl ook in het Subangse en het Sumedangse tegen rondzwervende benden moest worden opgetreden. In de gebieden ten Zuiden van Garut en Tasikmalaja is er wrij ving tussen benden onderling. Ook hier moest worden opgetreden door patrouil les, evenals ten Oosten van TJiawi. Ten gevolge van zuiveringsacties in de ressorten Djokja en Solo is daar verbetering in de toestand merkbaar, terwijl in de regentschappen Kudus en Pati normale toestanden terug keren. Uit Oost-Java wordt gemeld, dat in liet gehele Westelijk deel plaatselijke zuiveringsacties worden voortgezet, ook tegen benden, die actief zijn ln het Westelijke gedeelte van de Negara Dja- wa Timur en in Zuid-Djember Bij Tre- tes werd de bende, die verantwoorde lijk is voor de beschieting van een vrachtauto der Marine op 20 Januari, grotendeels vernietigd. Over Noord-Sumatra wordt in hot overzicht gemeld, dat in het Noorde lijke grensgebied van de Negara Su matra Timur, voornamelijk in de om geving van Tand.iongpura, een ople ving van de bende-activiteit valt te constateren. In de Karo-landon age ren enkele communistische benden, die gevoelige verliezen hebben ge leden. In Midden Sumatra werden benden verstrooid met aanzienlijke verliezen aan hun zijde, terwijl ten Zuiden van Swahlunto een Nederlandse patrouille een vrij sterke bende, die onder com mando stond van een Japanner, ver raste en vernietigde. De Japanse aan voerder werd gedood en zware automa tische wapenen werden in beslag ge nomen. Ir Louwes over „Toekomstig landbeleicP EERSTE EIS: „OPVOERING VAN VEEVOEDER-PRODUCTIE". Dr ir S. L. Louwes, directeur-generaal van de Voedselvoorziening heeft ln een te Arnhem gehouden vergadering van de Gelderse Maatschappij van Land bouw een inleiding gehouden over het onderwerp „Het landbouwbeleid in de toekomst". Spr. wees er o m. op: dat het economische zwaartepunt niet meer in West-Europa, maar in het Westelijk halfrond ligt. Dat exporteert thans ook veel voedingsmiddelen. De Ver. Staten, Canada en Zuid-Amerika leverden in 1947'48 70 tegen 40 voor de oor log. De wereldbevolking groeit enorm, vooral ln het Verre Oosten. De export uit die landen moet noodzakelijkerwijs verminderen. India had in een jaar tijd een graantekort van 4',s millioen ton. Er is dan oo kgeen sprake van, dat de graanvoorziening nu geen moeilijkheden meer zal opleveren, al was 1948 een zeld zaam oogstjaar. Vrijwel geheel Nederland is, voorzo ver productief, in cultuur. Wy kunnen niet onszelf voeden op een menswaardig peil. De oorlog bewees, dat wij in deze richting wel een heel eind komen, maar het halen doen wij niet. Onze textiel- positie is slecht. De hoveelheden vlas en wol kunnen nauwelijks een rol spelen. De regering besteedt veel aandacht aan het suikerbietenareaal, omdat elke bunder suikerbieten een maximum op levert aan droge stof. en een besparing aan dollars. Veevoeder moet zoveel mogelijk in Ne derland worden verbouwd, als ons land zijn veestapel weer op het voor oorlogse peil brengt. Dit is de kern van de landbouwpolitiek. Iedere vee houder moet zich afvragen, of hij zijn runderen, varkens en vooral kippen wel zal kunnen voeden. Wat hU van dc regering mag eisen. is. dat deze hem zo goed mogelijk inlicht over de toewijzingen van het veepoeder. Re kening moet worden gehouden met schaarste aan dit voeder. Dc mini mumprijs er van wordt bepaald door het geïmporteerde graan. De markt prijs is gegarandeerd en voor 1949 is ook de vrijs van de varkens gegaran deerd. De veehouderij zal nog in veel rui mer mate moeten gaan steunen op de aardappelteelt. Nieuwe aardappelen en methoden om aardappelen te bewaren moeten worden gevonden, terwijl voorts dc oude methoden, inkuilen, stomen en verwerking tot aardappelmeel moeten worden gevolgd. Export was bijna niet mogelijk, omdat de meeste landen volop aardappelen hadden verbouwd. De boer moet gaan rekenen met voorraadvor- ming. HERINNERINGSTEKEN VOOR FREDERIK VAN EEDEN TE BUSSUM. Reeds jaren voor het begin van We reldoorlog 2, kort na de dood van de dichter Frederik van Eeden, hadden een aantal vrienden en vereerders zich aan eengesloten ten einde te komen tot een gedenkteken in Bussum. waar Van Eeden zo lang had gewoond en gewerkt. Dat comité had geld bijeen gezameld, maar tot uitvoering was het niet geko men. Dezer dagen besprak een nieuw comité, waarin onderscheiden vooraan staande ingezetenen van Bussum zit ting hebben, de uitvoering van een plan, dat reeds zeer concrete vormen heeft aangenomen. Door de medewerking van o.a het gemeentebestuur zal het mo gelijk zijn, een bescheiden Van Eeden gedenkteken op een daartoe geschikte plek in Bussum op te richten. DE „VERRE VISSERIJ" KOMT WEER IN TREK. De visserij in de Noordelijke wateren der Atlantische Oceaan staat voor de IJmuidense rederijen op het ogenblik ln het centrum der belangstelling.. De trawler „Schoorl" is een paar dagen ge leden naar de Lofoten vertrokken, de „Sumatra" is op weg naar de Barents- zee. evenals dé „Catharine Duyvis" Binnenkort* gaat de „Bergen" naar IJsland De reizen duren gemiddeld crie weken: twee weken varèn en een week vissen. In het berggebied ten Oosten van Benkulen, in Zuid-Sumatra en op het Semen-plateau kwamen Nederlandse patrouilles meermalen in botsing met rondzwervende benden. In het overige gedeelte van Sumatra is het over hel algemeen rustig. Het overzicht vermeldt, dat in het algemeen de activiteit der benden zo wel op Java als op Sumatra voorna melijk is gericht tegen het bedrijfs leven en het verkeer op dc wegen. De hoeveelheden wapens en munitie, die de Nederlandse troepen regel matig in beslag nemen, beperken voor het bendewezen echter steeds meer de mogelijkheden. Ook in dc afgelopen week heeft zich een aantal leden der voormalige TNI gemeld, aldus besluit het over zicht. LIJKEN VAN ONTVOERDE PLANTERS GEVONDEN. De stoffelijke resten van drie Euro pese planters en 2 Chinese employé's van de onderneming Sumberaju, in Oost Java, die, gelijk gemeld, 19 Januari werden ontvoerd zijn nabij de onderne ming teruggevonden. De lijken waren door de bende begraven. WEER PASSAGIERS PER VLIEGTUIG NAAR INDONESIË Naar wij vernemen zal de Vnjdag a.s, van Schiphol naar Batavia vertrekkende K.L.M.-„Constellation" niet alleen post vervoeren doch ook een beperkt aan tal passagiers. Bovendien zal op Dinsdag 8 Februari a.s. nog een „Constellation" de reis naar Indonesië aanvaarden. Ook dit toestel zal behalve post een beperkt aantal passa giers meenemen. Het morgen via Mauritius vliegende KL.M.-toestel neemt geen passagiers mee, dit toestel vertrekt om 19.00 uur, De beide andere machines vertrekken des morgens om acht uur. NOG EEN TEKORT AAN KUNSTMEST. Handhaving der kali-distributie! De directie van het distributiebureau voor kunstmest heeft aan de Stichtinj. voor de Landbouw medegedeeld, dat in de komende jaren nog op een tekort aan kali-meststoffen moet worden gerekend. Geadviseerd wordt om de distributie van kali te handhaven. Dank zij de ultbrei ding van de industrie zal de stikstof- voorziening in 1950 kunnen worden verbeterd. Men rekent zelfs op export van stikstof en het wegvallen van dure stikstofimporten. Aan de vraag naar Thomasslakkenmeel kan nog steeds niet ten volle worden voldaan, omdat hier van niét voldoende kan worden geïm porteerd. Superfosfaat is echter ruim voorhanden. Omtrent het prijsverloop van kunstmeststoffen kan op het ogen blik nog niets worden gezegd. 29.000 ton is voor „Droogdok 8" kinderspel {Speciale reportage) Als een reuzenvis op het droge, ligt het vlaggeschip van de Nederlandse koopvaardij, de „Willem Ruys" in „droogdok 8" aan de Ruigeplaat te Pernis. Het beeld is even imposant als verbijsterend. Gelijk langs een li niaal is de kiel op het zware houten voetstuk in het enorme dok gelegd, en machtige kettingen en balken hou den het nu uit zyn element getilde vaartuig in het Jood. De beschadiging van de linkerschroef op de laatste thuisreis is harder aangekomen dan men aanvankelijk heeft gedacht. Als of z\] van blik waren zijn de schroef bladen in de haven van Suez, bij aan raking met een onbekende weerstand onder water, omgebogen en er bestaat zelfs het gevaar dat ook de schroef-as een knauw heeft gehad. Om de vereiste reparaties aan te bren gen moest de „Ruys" in het dok en dat moest snel geschieden omdat dit schip op onze Indië-route nauwelijks kan worden gemist. Voor dit speciale doel heeft de Rotterdamse Droogdokmaat schappij daarom het geweldige droog dok, dat zij onlangs in Glasgow heeft aangekocht en dat het grootste van Ne derland is, tijdelijk voor het herstel van de „Ruys" in dienst genomen Klaar is dat dok overigens nog allerminst. De schilders zetten het pas in de menie en overal dreunt het lawaai van de lassers en de klinkers hooguit boven de arbeid aan het schip, dat a.s Zondag vol gens programma al weer starten moet voor eon nieuwe reis naar Batavia. „Droogdok 8" heeft tijdens de oorlog in Porthmouth en daarna in Glasgow gelegen. In die tijd heeft het o.m- ge diend om aan Nederlandse scepen als de „Dempo" en de Johan de Wit" nood wendige herstellingen aan te brengen. Het is 207 meter lang en 48 meter breed en de gezamenlijke oppervlakte bedraagt dus ongeveer een hectare. Zelfs met een schip als de „Willem Ruys" (193 m lang en 25 m breed) heeft men in dit dok niet de minste moeite. Zaterdagmiddag om één uur is het t droogdok binnen gevaren. Twee en een half uur later lag het muurvast veran kerd op de kielblokken, en reeds om 7 uur ln de avond was het gehele dok drooggelegd. De technici van de R.D.M. noemen dit alles kinderspel. Door steeds maar meer DE HEER S. F. VAN OSS t Hoofdredacteur van „De Haagse Post" In de nacht van Zondag op Maandag ls na een ziekte van enkele dagen over leden de uitgever en hoofdredacteur van „de Haagse Post", de heer S. F. van Oss. Salomon Frederik van Oss werd in 1868 te Vierlingsbeek (N.-Br.) geboren. Hij begon zijn journalistieke loopbaan in 1888 als correspondent van het JtAl- gemeen Handelsblad" te Londen. Ongeveer een jaar later maakte hij een studiereis door de Ver. Staten. Kort daarop werd deze reis gevolgd door een naar Zuid-Afrika. In 1902 volgde de be noeming van de heer Van Oss tot hoofdredacteur van „De Nieuwe Finan cier en Kapitalist". Deze functie ver vulde hij ruim 20 jaar. Intussen richtte hij in 1910 van Oss en Co's Bank op. van welke instelling hij directeur werd. In 1914 begon hij met de uitgave van „De Haagse Post", welk blad hij sedertdien als hoofdredac teur heeft geleld. De crematie zal geschieden op Vrijdag a.s. na aankomst van de trein van 13.09 te Wester veld. water te pompen uit de zeven meter diepe tanks onder het dok, is men in staat om desgewenst een last van 35.000 ton te tillen (plus de tienduizend ton gewicht van het dok zelf) en de „Ruys" heeft ..slechts" een dood gewicht van 19.000 ton In een van de machinehallen van de R.D.F. ligt de reserve-schroef van het schip .dezelfde schroef, die indertijd zulk een roemruchte ommegang door Neder land maakte, gereed om de beschadigde, twintig ton zware, schroef te vervangen Al met al zal met die omwisselarij een halve dag gemoeid zijn. Men kan daar echter niet toe overgaan voordat men zeker weet, dat de schroefas volledig in tact is gebleven. Met die metingen was men gisteren nog tot in de avonduren druk aan de gang. Indien het meevalt, zou de „Ruys" nog gisteravond of van daag het dok kunnen verlaten. Het ver trek op a.s. Zondag zal dan gehand haafd kunnen bl;j"-m. Reparatie van de schroef-as zou 'j-t- der twijfel oponthoud brengen. Er z;jn machtige werktuigen nodig om een klomp staal van een 30.000 kilogram te hanteren ui men moet ln de smeltoven de temperatuur tot een elf k twaalf honderd graden opvoeren, alvorens dat staal in de gewenste vorm te kunnen kneden." Dat is niet zo bar hoog" ver telde ons een van de ingenieurs. „Wij ziin hier heel andere temperaturen ge woon Funeste invloed der beeldromans JEUGDIGE BOEFJES ROOFDEN f. 10.000 BIJ ELKAAR. Verleden week werden te Haarlem twee jongens van 15 jaar gesnapt door de politie bij een inbraak in een winkel van snuisterijen. Oorspronkelijk hechtte de Haarlemse politie weinig waarde aan het geval, doch spoedig bleek dat de jongelui heel wat op hun kerfstok hadden. Bij het verhoor is komen vast te staan dat de jongens in totaal min stens 15 inbraken hebben gepleegd ge durende de afgelopen drie maanden. Zij komen uit twee keurige gezinnen en zijns geenszins zogenaamde „milieu- boefjes". De jongens hielden er thuis een com plete beeldroman-bibliotheek op na. Zij knutselden graag en hadden daar voor veel geld nodig. Hun zakgeld was ontoereikend om de nodige materi alen te kopen en toen zijn zy na enkele kleine diefstallen van kwaad tot erger vervallen. Ten slotte kenden zij geen vrees meer en trokken er sliekum 's nachts op uit om inbraken te plegen. Zij klommen langs water pijpen en door kleine raamjes in win kels en werkplaatsen binnen en ver schaften zich zo geld en knutselma teriaal. Onlangs vonden zij in een koffie branderij, waar zij via een plat dak wa ren binnengekomen, de sleutels van de brandkast en eigenden zich een groot bedrag toe. In tocaal hebben zij onge veer f. 10.000 buitgemaakt, waarvan zi' een B.M. zeilboot aanschaften. De rest van het geld verborgen zij tussen de dakpannen van het ouderlijk huis, waar de politie het aantrof. Een broertje van een der twee, die het tweetal bespied had door een kier in een schutting hac' zich enkele honderden guldens toege- elgend. die eveneens konden worden gevonden. De jongens zijn ter beschikking ge steld van de poiltle-autorlteiten in en kele omliggende plaatsen van Haarlem, die ook nog een hartig woordje met hen te spreken hebben. JAARVERGADERING DIERENBESCHERMING. De heer H. van Poelgeest tot ere-voorzitter benoemd. In Den Burcht kwam gisteravond de af deling Leiden en omstreken van de Ned. Ver. tot Bescherming voor Dieren in jaarvergadering bijeen onder matige be langstelling en onder leiding van een door ziekte sterk gedund bestuur. De heer A. v. d. Neut opende als tweede voorzitter, waarna de heer F. M. Kem- ner als tweede secretaris in het jaarver slag het wel en wee der afdeling ln 1948 releveerde. Het bleek dat het ledenaan- tal met 158 gestegen was tot 923, waar van 759 te Leiden. Vervolgens richtte de heer Kemner zich tot de heer H. van Poelgeest, die als gewoon bestuurslid in plaats van als voorzitter, welke functie door hem meer dan 30 jaar was bekleed, achter de groe ne tafel was gezeten. De heer Kemner herinnerde aan de vele belangrijke ogen blikken in de drie decenniën, waarin hij met de heer Van Poelgeest heeft mogen samenwerken in het belang van de zozeer bescherming behoevende die ren. Hil memoreerde voorts de groei der vereniging en afdeling en dankte de oud-voorzitter voor zijn onvermoeide ar beid Als stoffelijk blijk van dank over handigde spr. de heer Van Poelgeest een schilderij, waarna spr. eveneens, onder algemene bijval van leden en bestuur het ere-voorzltterschap van de afdeling aanbood. De heer Van Poelgeest dankte met een enkel hartelijk woord voor deze onderscheiding en gave. In de loop van de avond werd voorts dr A. J. S. van Alphen benoemd tot penningmeester, terwijl de heer F. M. Kemner zich met de taak van voorzitter van de propagandacommlssle zag be last. De heer T. Tieleman werd voorge dragen als lid van het hoofdbestuur: de afdelingsvoorzitter, mr dr W. Hugen- holtz zal de afdeling Leiden vertegen woordigen op de algemene vergadering van de vereniging. Het zakelijke gedeelte van deze avond werd afgewisseld door het optreden van het radio-kinderkoor „De Sleuteltles" onder leiding van de heer H. Franken. Dit optreden was bedoeld als bijzondere hulde-betuiging aan de nieuwbenoemde ere-voorzitter. waaraan de heer Van der Neut de wens verbond, dat zij, die reeds tijdens hun jeugd bereid bleken iets te geven voor de dierenbescherming, ook in hun later leven met de daad het veel al weerloze en door de mens geplaagde en gekwelde dier in bescherming zouden nemen. De leider van het koortje trad boven dien op als plano-solist het was hln- derliik rumoerig in de zaal! terwijl mej. E. Lanée een drietal liedjes ten ge hore bracht. „Fryske Stimmen" zingen in de Stadsgehoorzaal. Acht leden van het uit ruim 50 personen bestaande Friese koor uit Minnertsga in hun fraaie klederdracht. Vooral het costuum der dames met haar gouden „oorijzers", beugeltas en „lod- derein"-doos. trok zeer de aandacht. dat velen moesten worden teleurge steld. „Fryske Stimmen" en „Vrij en Blij" oogstten veel succes Het Friese koor „Fryske Stimmen" uit Minnertsga, dat momenteel op uitnodiging van de N.C.R.V. een tour- née door ons land maakt, deed gis teravond Leiden aan en heeft niet alleen door zijn uitstekende zang, maar ook door de fraaie klederdrach ten der uitvoerenden, een goede her innering achtergelaten. De belang stelling voor deze in de Stadsgehoor zaal gehouden avond was zo groot, (Van onze Londense correspondent) Hoewel de Britse regering technisch, nog niet verslagen ls zij kwam met 90 stemmen met de hakken over de sloot kan de uitslag van de stem ming in het Lagerhuis over Palestina moeilijk anders dan als een nederlaag worden uitgelegd, vooral wanneer men bij de 193 tegenstemmers de 110 la- bourleden optelt, die zich hetzij van stemming onthielden, hetzij zich in de wandelgangen uit de voeten maakten. Hadden alle tegenstanders van Bevins politiek inderdaad hun stem uitge bracht, de regering zou met 20 stem men in de minderheid zijn gebleven. Dat de situatie nog min of meer ge red is, valt toe te schrijven aan Attlee, die op het laatste nippertje verklaarde, dat het gehele kabinet achter Bevin stond. Dat weerhield de labouropstan- delingen van het uitbrengen van hun stem, omdat zij op dit ogenblik geen algemene verkiezingen wensten te for ceren en daardoor in de kaart spelen van de tories. In Mei 1940 trad Neville Chamber lain na het vernietigende debat o\$er de mislukte interventie in Noorwegen, af, toen het kabinet slechts op een meerderheid van 81 bleek te steunen. De coalitie was geboren. Het staat wel vast, dat Attlee zijn voorbeeld thans niet herhalen zal. Ten slotte was het maar een bepaald deel der buitenland se politiek, dat een veto uitlokte. Chur chill zag echter zijn kans schoon en probeerde de regering ln ongelegenheid te brengen, gebruik makende van de onenigheid in labourkringen. Dit is de derde maal, dat sedert het optreden van dit kabinet de conserva tieven zich keren tegen Bevin, wiens politiek tot dusverre steeds door de op positie werd gesteund. De verwachting dat Bevin, geïmpo neerd döor de van alle zijden opste kende tegenstand, een nieuwe koers zou Inslaan is niet bewaarheid. Zal hij het nu achteraf nog doen? Het ls niet waarschijnlijk, want ondanks alles, is binnenland Met Ingang van heden kunnen tegen verlaagd luchtrecht gedrukte stukken, akten en monsters verzonden worden naar de republiek Panama. Nederland zal ook dit jaar vertegen woordigd zijn op de jaarlijkse salon (ten- toonstelling I van landbouwmachines en landbouw-producten, die van 20li Februari a.s. voor de 29e maal ln de Eeuwfeestpalelzen" te Brussel zal worden gehouden. De tentoonstelling zal reeds op 19 Februari officieel worden geopend door de Belgische minister van Landbouw, de heer Orban. De Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, zal bij de opening tegenwoordig zijn. Onder auspiciën van het Nederlandse Huisvestingscomité zijn gisteravond te Nij megen per trein van de Normandlsche kust aangekomen ongeveer 200 Franse kinderen, die per autobus werden overgebraoht naar. het overgangskamp te Well (L.). Vandaar zullen ze voor enige tijd geplaatst worden bil Nederlandse families ln Helmond en omgeving. Vandaag worden nog 200 kin deren in Venlo verwacht. Ter gelegenheid van zijn 65ste ver jaardag Is prof. dr G. A. van Poelje. Ud van de Raad van State, door zijn vrienden gehuldigd. De plechtigheid had plaats ln de vergaderzaal van de Ned. Ver. van Ge meenten aan de Palelsstraat ln Den Haag. Officieel wordt medegedeeld, dat de Brits-Nederlandse besprekingen voor het vaststellen van de goederenultwlsseling tussen belde landen ln het lopende Jaar. die gisteren te Londen zouden worden geopend, zijn uitgesteld tot morgen. De Franse radio-omroep heeft Max Vredênburg tot muziek correspondent en rapporteur voor Nederland benoemd. De opvarenden van het s.s. „Grote Beer", kunnen In Port Said post ontvan gen. mits deze ulteriyk 3 Februari a.s. ln de brievenbussen aanwezig ls. De slgarettenfabrlek van de Turmac te Amsterdam ligt stil als gevolg van de actie van een groep van ongeveer 20 ar beiders van de „EVC-Tabak". die Vrijdag 11. ln staking ging en nu de werkwillige arbeiders met molestatie bedreigt. Velen van dezen zijn hierdoor gistermorgen niet verschenen, zodat het niet mogelijk was de fabriek op gang te brengen, aldus de directie. Het fabrlekspersoneel telt totaal 110 man. BUITENLAND Ingevolge een hevige sneeuwstorm aan de gehele kust van de Atlantische Oceaan, zijn de meeste reizen op de nationale of transatlantische luchtvaart- HJnen afgelast. De vliegtuigen die uit Europa komen, zijn voorlopig opgehouden in Boston of Miami en zelfs op Gander (New Foundland). De Belgische Kon. automobielclub ls voornemens ten behoeve van een veiliger wegverkeer een zgn. „S.O.S." net te organi seren. De Britse thulsvloot zal zich bij de Britse Middellandse Zee-vloot voegen ln verband met de eerste gemeenschappelijke manoeuvres ln de Middellandse Zee. welke sinds het einde van de oorlog worden ge houden. Tegen William T. Tilden, de 55-Jarlge voormalige Wlmbledon-kamploen en ln z(Jn tijd de sterkste beroepsspeler, is een arrestatiebevel uitgevaardigd op beschul diging van zedenmisdrijf. Generaal Clay heeft aan de pers verklaard, dat hij er bij de ministers presidenten van de staten in Bizonla op aangedrongen heeft, de smokkelarij aan de Westgrens van Duitsland door de Duitse overheid zelf buitengewoon streng te doen bestrijden. De Britse minister-president. Attlee. heeft een in het Lagerhuis gedane sug gestie tot het instellen van een konlnk- ïyke onafhankelijke commissie naar het voorbeeld van de commissie Inzake onamerikaanse bedrijvigheid ln Amerika van de hand gewezen. President Truman heeft Dean Rusk, directeur van het bureau voor aange legenheden betreffende de VN. van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, benoemd tot opvolger van Norman Armour, voormalig asslstent-staatssetre- tarls. De president van de Board of Trade, Harold Wilson, heeft onder lulde toe- Juichingen ln het Engelse Lagerhuis mede gedeeld. dat met Ingang van heden prac- tlsch alle costumes, colberts, pantalons, overjassen en geweven wollen kleding niet langer onder de distributie zullen vallen. De rantsoenering van brelwol en gebreide kleding wordt evenwel niet opgeheven. Ter herdenking van de dood van Gandhl zijn Zondag door geheel India plechtigheden gehouden. Door een hevige storm ln het gebied van Bergen (Noorwegen), die gisteren nog voortduurde, zijn, naar gemeld, dui zenden bomen ontworteld en daken van huizen weggeslagen Schepen ln de haven werden losgeslagen en tegen de kade ge worpen. waardoor verschillende schepen zonken. Telefoon- en hoogspanningslel- dlngcn werden verbroken. Zondag ls een Zweedse handels delegatie ln Moskou aangekomen. hU er van overtuigd, dat hij niet an ders kon handelen dan hijdeed. Als er iemand zeker van zichzelf is, dan is hy hetHij heeft echter maar weinigen kunnen overtuigen. Formeel mag hij ln vele opzichten gelijk hebben, dat Engeland weinig keus had, maar uit zijn Interpretatie van de bekende feiten bleek ondubbel zinnig, dat hij niet by machte is het vraagstuk van de Joodse vestiging in Palestina onbevooroordeeld te benade ren. Zijn toon liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Het is, zoals Crossman zelde: Bevin is er zich blijk baar niet bewust van, dat hij niet on partijdig is. Men kan de Arabische zaak, waarvan de mérites door elkeen behoren te worden erkend, niet mathe matisch gelijk stellen met die van Is raël. De Jpden strijden om hun voort bestaan. Voor de omstandigheden, waaronder dit nu al 25 jaar door hen wordt gedaan, schijnt Bevin blind te zijn. evenals voor de menselijke nood van degenen, die de gaskamers over leefden, Churchill zelde terecht, dat Bevin van dit vraagstuk nooit iets be grepen heeft. Als vakverenigingsarbiter ziet hy in alles slechts twee partyen: werknemers en werkgevers, die tot over eenstemming dienen te komen. Bevin is een eeriyk man, maar zyn blik is vaak te beperkt. Hy beseft biykbaar ook niet, hoe hij bv. door het exodus-incident en het uitleveren van Palestina aan de Arabi sche invasielegers zelf de atmosfeer zo danig heeft vertroebeld, dat de Joden onmogeiyk meer konden geloven in zyn goede bedoelingen. De conservatieven maken zich in de eerste plaats onge rust over het feit, dat Bevin Engeland in deze kwestie volkomen heeft geïso leerd. De labourcritici venvijten hem. dat hy de Joodse zaak, waarvoor de socialisten nog in 1943 als kampioen optraden, verraden heeft. Bevins teleurstellende speech met de herhaling van afgesleten aïgumenten, was niet veel meer dan een nieuwe demonstratie van machteloosheid zon der enig perspectief. Vormde zyn ver klaring, dat hij het opnieuw oplaaien der vy andelij kheden Engeland niet werkeloos kon biyven geen nieuwe be dreiging? Volgèns Bevin had de samen trekking van troepen te Akaba het heil zame gevolg, dat de wapenstilstand in zicht kwam. Bewijzen de feiten niet veeleer, dat de gunststiger toestand ln Palestina ontstaan is ondanks Be vin? Joden en Arabieren hebben het onderling uitgevochten. Israël heeft ge wonnen. Het houdt de realiteit ln het oog en laat zich niet tot een Hitleriaan- se Invasie van de Arabische landen ver leiden. Immers met deze buren moet het zo snel mogeiyk op goede voet ko men. De logische consequentie van de loop der gebeurtenissen is dat beide partijen, die zich immers aan hun lot voelen overgelaten, het nu onderling eens worden. Wat echter gewicht ln de schaal legt, Is de lijn, die Amerika nu zal volgen. Het zal de centrale verantwoordeiyk- heid voor het midden-Oosten op zich moeten nemen, evenals het dat deed in Turkije en Griekenland. De Verenigde Staten hebben biykbaar tijd nodig om het congres van die noodzaak te over tuigen. Zodra de Brits-Amerikaanse samenwerking hier tot stand komt, zal er in Palestina een oplossing tot stand komen. Nu Israëls consolidatie met de verkiezingen een nieuwe stap voor waarts heeft gedaan, zal dat ogenblik als de voortekenen niet bedriegen niet meer ver af liggen Bevin slaat by dit alles echter, zo voelt men het zeker in Londen, een zeer pover figuur. Ds M. Ottevanger, Ned. Herv, predi kant alhier, sprak het openingswoord, waarin hy zyn waardering uitsprak voor de geselecteerde en goed verzorg de programma's van de Chr. Radiover eniging. Voorts gaf spreker te kennen, dat de Herv. Gereformeerden in het geheel niet zyn ingenomen met de uit zending van kerkdiensten door het Ikor en dat er onder hen maar één ver langen leeft en dat is, dat de N.C.R V. zeer binnenkort ook weer de uitzending van alle Hervormde kerkdiensten te verzorgen krygt. Nadat in verband met de verjaardag van Kroonprinses Beatrix twee cou pletten van het Wilhelmus waren ge zongen, deed zach het Friese koor in enkele geestelyke liederen horen, waar in vooral bij de vertolking van Mendels- sohns „Hor meln Bitten", de uitsteken de geschooldheid van dit onder leiding van Bindert Pothuma staande koor tot uiting kwam. IXs sopraansolo werd ver zorgd door Mien Peters, die blijk gaf over een tot in de hoogste registers zui- verklinkende stem te beschikken. Ook het humoristische genre, zoals b.v. in het „Altyd is Kortjakje ziek", bleek het koor heel goed te liggen. Het optreden van „Fryske Stimmen" werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Friese volkslied. Bindert Potshuma kunnen wij geluk wensen met dit koor, dat niet alleen het eenvoudige Friese lied, maar ook werken van Sweelinck, Mendelssohn e.a. ln zulk een gave ver tolking weet te brengen. TOESPRAAK MR A. B. ROOSJES De voorzitter van de N.CE.V., mr A. B. Roosjen, die de propagandarede uit sprak, bracht allereerst de verjaardag van Kroonprinses Beatrix in herin nering ,in aansluiting waarop hy een harteiyk woord van gelukwens deed horen. Nadat spreker vervolgens de bete kenis van het Oranjehuis voor ons land en volk had uiteengezet, in ver band Waarmede hij ook aandacht schonk aan het herstel van Nser- lands onafhankelykheid en vrijheid in de Meidagen van 1945, wees hij er op, dat by het herstel van dezie vrij heid onder een deel van ons volk de woeste begeerte leefde om de radio verenigingen te doen verdwijnen. Er moest, zo zeide men, een nationale omroep komen, waardoor ons volk zich in de aether als een eenheid naar buiten zou openbaren. Spreker was echter van oordeel, dat een der gelijk lichaam, bloedloos en kleur loos als het is, niemand bevrediging zou schenken. Nadat spreker hulde had gebracht aan hen, die in 1924 het initiatief tot de oprichting van de N.C.R.V. hadden genomen, zette hij nog eens het doel en het streven van deze vereniging: de boodschap van het evangelie onder heel het volk uit te dragen uiteen. Ten slotte deed mr Roosjen een krachtig beroep op alle aanwezigen de N.C.R.V. sterk te maken, waarby als devies geldt: niet sluimeren, niet stilstaan! Na de pauze trad het uit de radio bekende ensemble van „Vry en Bill", dat in tegenstelling met vorig iaaf toans in keurige costuumpjes was ge stoken, vogi het voetlicht met een pro gramma van vrolijke nummers, dat door de aanwezigen zeer werd gewaar deerd. De tenor Wim Lamme, die over een uitnemende stem beschikt, verleen de hierby zyn medewerking. Het op treden van dit kranige gezelschap werd afgewisseld door de „spraakwaterval", waaraan deelnamen de heren Kouwen- hoven, Sira, v. d. Horst en De Graaf. Zy moesten hun oordeel geven over de New Look en dat in twee minuten. Ooi dit onderdeel van deze uitmuntend ge slaagde avond werd door de aanwezi gen zeer gewaardeerd. De heer Kcu- wenhoven ging met'de eerste prijs naar huis, terwyi de heer De Graaf de twee de prys veroverde, de derde en tro.st- prtjs waren voor de heren Sira en v. d. Horst. Ds M. Ottevanger sloot met dankge bed. AUTO TE WATER. Gisteravond reed een personen-auto, bestuurd door A. R ie Leiden, komende van de Aloèlaan, door een hekje in de Haarlemmertrekvaart. Door de tech nische dienst van de brandweer werd de wagen weer op de vas;e wal ge bracht, waarna de afgebroken reis ver volgd werd. Persoonlyke ongelukken deden zich niet voor. HAMLET-VOORSTELLING UITGESTELD Het bestuur van K. en O. verzoekt ons er nogmaals de aandacht op te vestigen dat de Hamlet-uitvoerlng van morgenavond wegens ziekte van niet minder dan vier der hoofdpersonen is uitgesteld tot 28 Maart.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2