Hoe Stalin's vredes-offensief wordt ontvangen WEERBERICHT Proces Kravchenko voortgezet 87ste Jaargang DINSDAG 1 FEBRUARI 1949 No. 26606' LEIDSCH Directeur: j. w. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir, en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Grote terughoudendheid Op de vraag of hy in overweging zou Hemen Lake Success voor te stellen als een „wederzijds aanvaardbare" plaats van 'samenkomst voor eventuele be sprekingen tussen Stalin en Truman, verklaarde Trygve Lie, de secretaris generaal van de V.N., dat hij de zaak zou overwegen en misschien heden een verklaring zou afleggen Trygve Lie verklaarde, dat hij, wan neer president Truman en generallissi- mus Stalin zouden verzoeken om faci liteiten voor een conferentie te Lake Success, hun gaarne een plaats voor bijeenkomst zou aanbieden. Premier Stalins jongste stap in het zogenaamde Russische „vredesoffen sief" is met de grootste terughoudend heid door de diplomaten te Lake Success ontvangen. Hoge iunctionarissen van de V.N. weigerden commentaar te le veren. De stap bevestigt verklaringen, die in November in Parijs door zegs lieden. die in nauw contact staan met de Sovjetdelegatie, werden afgelegd, waarin zij voorspelden, dat een derge lijk „offensief" spoedig in het Westen zou worden begonnen. Deze kringen interpreteren de in het document van Moskou over het Wes terse pact voorkomende beschuldigin gen, als zou de V.N. door dit pact wor den ondermijnd, als een uitnodiging om de vraagstukken te behandelen in het iader van de V.N. Volgens de waar nemers is het geen louter toeval, dat Stalin juist nu verklaringen heeft af gelegd, welke de Amerikaanse afge vaardigde bij de V.N., Warren Austin, beschouwt als „een stap in de goede richting". Politieke leiders van de Brits-Ame rikaanse zone zagen geen aanleiding om de voorbereidingen voor een West- Duitse staat op de lange baan te schuiven als gevolg van de verklaring van Stalin. Vooraanstaande Duitse functionaris sen uit de Oostelijke zone juichen de erkiaring van Stalln natuurlijk toe en :erklaren, dat zij duidt op zijn verlan- ;en naar vrede Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken weigerde officiële vaarde toe te kennen aan het ..vredes- nterview" met maarschalk Stalin. Zo el de woordvoerder van het Witte luis als die van het ministerie van mitenlandse zaken legden er de na druk op, dat de Sovjet-regering geen ïebruik eemaakt had van de beschik- >are diplomatieke wegen om een con- reet voorstel te doen voor een oplös- ing van de Russisch-Amerikaanse ge- chillen. Een woordvoerder van het Franse nlnisterie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat zijn regering „een zekere nate van belang" aan de verklaring ïechtte. Het was niet bekend, welke itappen de Franse regering naar aan- eiding van de verklaring zou doen. In nauw met de Belgische regering in ontact staande kringen werd gezegd, at de door de Sovjet-Russische rege ring gegeven aanwijzingen betreffende en gematigder en meer verzoenings- ezinde politiek, geen bevestiging von- ien in de daden der Sovjet-unie. De leider der Amerikaanse progres- ieve partij, Henry Wallace, zeide in een oor de pers bestaande verklaring, dat iet „een hoopvol teken was, dat Stalin oor de derde maal in twee jaar tijds iet aanbod had gedaan met de Ame- ikaanse regering te onderhandelen, om e nog onopgeloste moeilijkheden uit de "eg te ruimen". Hij voegde hieraan toe: „Premier talin heeft de deur opnieuw geopend. Iet geweten van het mensdom eist, dat e deur geopend blijft. Nog nooit te- oren was de tijd zo rijp voor het voe- en van vredesbesprekingen, in plaats an het sluiten van militaire bondge- lootschappen, als hij nu is." Een woordvoerder yan het Italiaanse linisterie van buitenlandse zaken zei- e, dat Stalins woorden van vrede harblijkelijk een reactie waren op de eweldige verlangen in de wereld naar tede. De weg naar vrede, die de Ita- aanse regering had gekozen en zou lijven volgen was „steeds nauwere ■umomische en politieke samenwer- ing tussen de Europese landen en Tiendschap met de V S In Duitse kringen, die in nauwe be- "ekking staan tot het Sovjet-Russi- :he militaire bestuur verklaarde men. at het intervièw met. Stalin als een olledlge verrassing kwam De logische ang van zaken voor president Truman nas thans op zijn vroeger plan, op perrechter Vinson als speciale vredcs- aicezant, naar Moskou te sturen, pIl'S te komen. De secretaris van president Truman, Charles Ross, heeft op een perscon ferentie verklaard, dat er nog geen commentaar van de president is op de verklaring van maarschalk Stalin. Op de vraag of het standpunt van de pre sident ten aanzien van een ontmoe ting met Stalln nog hetzelfde was, zei Ross, dat de president onlangs op een persconferentie nog heeft gezegd, dat hij steeds bereid is de maarschalk te ontmoeten. wanneer deze naar Washington zou komen. Róss zei, dat nog geen officieel be richt van de Sovjet-regering was ont vangen over een ontmoeting. Het Britse Labour-blad „Daily He rald" schrijft, dat het Kremlin schijn baar met twee stemmen spreekt de stem van Stalin en de stem van Mo- lotof. Er is echter geen werkelijk conflict tussen Stalin en Molotof, aldus 't blad beiden hebben hetzelfde doel: de een wording van West-Europa en de slui ting van een Atlantisch pact te ver hinderen. Eervol ontslag aan de Heer L. Neher GROOT OFFICIER ORANJE NASSAU Bij K,B. is aan de heer L. Neher op zijn verzoek met ingang van 1 Februari 1949 cp de meest eervolle wijze ontslag \erleend aLs gedelegeerde van het Op perbestuur in Indonesië, onder dankbe tuiging van de vele en gewichtige dien sten door hem als zodanig bewezen. De heer Neher is bevorderd tot Groot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau. Een verstandig woord uit Amerika VOORBEREIDING VERKIEZINGEN VERTEGENWOORDIGENDE RAAD MIDDEN-JAVA. Dezer dagen zijn op het kantoor van de Rscomba te Semarang de eerste be sprekingen gehouden over de voorbe reiding van de verkiezingen voor de Vertegenwoordigende Raad voor de in 1947 bezette gebieden van Midden- Ja va. Zij zullen op korie termijn wor den gehouden, in verband met het ver langen van de bevolking om medezeg genschap en begluur van cic regent schappen. lichte tot matige vorst des nachts. De Bilt verwacht tot morgenavond: echts enkele overdrijvende wolkenvel den. Droog weer. Matige tot zwakke wind tussen Noord en Oost. In de nacht Hpi ^0e"e ochtend lichte en vooral in net Oosten en Zuiden van het land op 'eie Plaatsen matige vorst. Overdag mperatuur om het vriespunt. 2 februari. Zon op: 8.20 uur; onder: 17 29 uur. man op: 10 07 uur: onder: 22.18 uur ta-m.). .„^o^'ater te Katwijk te 5.59 -ei Jo.06 uur. Dil nummer bestaat uit zes pagina's Waar de ru?t terugkeerde... Nauwelijks hadden de Nederlandse militairen de hierboven afgebeelde Ncordsumatraanse kampong bezet of de bevolking kwam met opgeheven duimen uit haar schuilhoeken te voorschijn en sloot direct vriendschap met onze jongens. De varkens worden ten teken van veiligheid eveneens losgelaten en scharrelen als van ouds onder de typische woningen. Franco geïnterviewd VOORLOPIG GEEN AANSLUITING. In de conservatieve „Daily Telegraph" is een exclusief persgesprek gepubliceerd, dat generaal Franco, de „caudillo" van Spanje, aan de speciale correspondent van het blad te Madrid, Christopher Buckley, heeft toegestaan. In dit pers- gesprek geeft generaal Franco als zijn mening te kennen, het thans niet het „geschikte" tijdstip voor Spanje te aeri ten, tot de Verenigde Naties toe te e- den, of zijn land te d( en deelnemen aan de Westelijke Unie. Ook ontkende generaal Franco, r]a« er stappen bij hem zouden zijn gedaan, oj dat ook Spacij0 deel zou gaan uit nax'M van de land m, die hulp volgens het plan-Marshall ont vangen. Hieronder volgt in vraag- en ant- woord-vorm de rest van het persgesprek: Vraag: „Zou u dergelijke stappen ver welkomen?" Antwoord: „Wat denkt u? Indien zich op een verlaten eiland acht hongerige mannen bevii den en er ko nt een schip aan, dat voedsel voor ze,-en van deze mannen aanbrengt, kunt u zich dan de go/oelens var de icVste man voorstellen? Welnu, wij in Spanje zfjn iuist die a.- ?te man". Vraag: „Zou Spanie wllen toetred-'u tot de Verenigde Nate1.1?" Antwoord: „H»t z-rj voorbarig zijn, een vraagstuk In beschouwing te nemen, dat de Spanjaarden thans niet ineen s- seert". Vraag: „Wat denkt u van de expan sionistische politiek der Sovjet-Unie? Bent u er een voorstander van, dat alle nif/i-communistische en vredelievende staten zich aaneen sluiten, teneinde tot een gemeenschappelijke verdediging te komen?" Antwoord: „Ik denk te kunnen bewe ren de eerste te zijn geweest, die dat denkbeeld naar voren heeft gebracht. Toen het einde van de tweede wereld oorlog in zicht kwam. heb ik precies dit zelfde idee, via mijn ambassadeur te Londen, onder de aandacht van Chur chill doen brengen". Vraag: „Wat zou u doen, indien er oorlog ontstond en Sovjetrüssische le gers, die de pyreneën zouden hebben bereikt, zouden pogen Spanje binnen te vallen?" Antwoord: „Indien enige rechtstreek se aanval op onze nationale onafhanke lijkheid en integriteit zou worden ge daan, zouden alle Spanjaarden, zonder uitzondering, zich eensgezind tegen de aanvaller keren, zoals zij dat ook heb ben gedaan tijdens de nationale op stand tegen de Napoleontische legers/' Staking in Belgische gas- en electriciteitsbedrijven geëindigd Na besprekingen tussen Troclet, de Belgische minister van Arbeid endelega ties der werkgevers en werknemers heeft de minister meegedeeld, dat de staking in de gas- en electriciteitsbedrijven is geëindigd. De vakbondleiders zullen de arbeiders per radio tot hervatting van de arbeid aanzetten. Op grond van de getroffen overeen komst zal het basisloon worden vast gesteld op fr. 15.25. waarin dan de zo genaamde stiptheidspremie, de compen satiebons en verscheidene andere voor delen zijn opgenomen. In afwachting van de toepassing van de nieuwe loonschaal zullen de arbei ders een loonsverhoging genieten van 5 procent en wel met terugwerkende kracht van 1 Januari af. Retain wil zijh tegenstanders overleven en 110 worden (Van onze Parijse correspondent). Enige maanden geleden richtten de advocaten van Philippe Pétain zich tot de Franse regering met het verzoek hun cliënt toe te willen staan zijn domicilie op het eiland Yeu tegen een verblijf plaats in een wat mildere streek, in of buiten Frankrijk, te mogen verwisselen. De gezondheid van de gevangene baar de zorg. verklaarden zij, en uit Canada en Zwitserland was al bericht ontvan gen, dat de vroegere Franse staats- chef er gastvrijheid zou genieten. In de boezem der regering heerste echter onenigheid over het lot, dat Pétain verdiende en daarom besloot de ministerraad een maatregel afhankelijk te stellen van het medisch rapport, dat een vermaard specialist, dr Racine, na onderzoek van de 92-jarige veldheer, op zou maken. Dit rapport moet gunstig zyn geweest, want op het verzoek van Pétain's advocaten is thans afwijzend beschikt. Pétain, wiens familie al verscheidene honderdjarigen moet hebben opgeleverd, ziet de toekomst echter met patriarcha le gelatenheid tegemoet. Ik heb al zoveel ministers zien komen en gaan, zegt hij tegen zijn bewakers, dat mijn geduld niet gauw op de proef wordt gesteld. Maar ik hoop nog wel 110 jaar te worden. Van ouds putte Pétain moed en opti misme uit zijn fabelachtige lichamelij ke weerstand. Toen op de historische dag van 10 Juli 1940 80 Franse parle mentsleden tegen de overdracht hunner bevoegdheden aan Pétain dorsten te stemmen, verklaarde de maarschalk, dat hij er zeker van was, dat hij hen allen nog wel eens begraven zot;. Twintig hunner zijn sedertdien gestor ven, en verschillende van zijn ministers als Laval, Darlan. Romier en vele anderen heeft Pétain eveneens reeds overleefd. Sinds zijn gevangenschap heeft de re gering al drie maal een nieuwe lijfarts moeten aanstellen: de eerste twee zijn beiden dood. Pétain heeft niettemin nog verscheidene namen op zijn macaber lfj-stie staan, maar hU heeft er dan ook achttien jaar voor uitgetrokken. Nederlaag voor generaal Smuts malan overwinnaar. Generaal Smuts, de voormalige pre mier van Zuid-Afrika, verklaarde in de Nationale Vergadering, dat de Unie een crisis in zijn economisch leven tegemoet ging. Hij drong er bij het Huis op aan een oplossing te zoeken voor het kleur lingen-probleem en zeide van gevoelen te zijn, dat de gehele kwestie verwezen zou moeten worden naar een commis sie, die zich zou houden aan de in de Zuid-Afrika-wet getroffen voorzienin gen. (Een wijziging van deze wet, waar toe de regering het plan koestert, ver eist een meerderheid van twee derden in beide Kamers met betrekking tot aangelegenheden betreffende de Afri kaanse politieke rechten, met inbegrip van het stemrecht voor niet-Europsa- nen). Dr Jansen, minister van Inheem se Zaken, verklaarde, dat redevoeringen van verantwoordelijke Zuid-Afrikanen in het buitenland gebruikt werden om stemming te maken tegen de Unie. Als voorbeeld noemde hij de verklaring van gereraal Smuts over de onlusten te Durban, die naar hij zeide in de V.N. was gebruikt om Zuid-Afrika te dwars- „NEDERLAND VERTROUWT OP RECHTVAARDIGHEID". In een ingezonden stuk in de New York Herald Tribune neemt Louis B. Wehle krachtig stelling tegen Walter Lippmann. die in zijn „Kolom" van 25 Januari de Nederlandse actie in Indo nesië kenschetste als een deel van het zich vastklemmen door de Westerse mogendheden aan het verleden ln Azië en „een verzet tegen de realiteit van het heden" Na te hebben herinnerd aan de Japanse en communistische invloeden op de republiek, schryft Wehle: „Deze invloeden hebben er in 1947/'48 veel toe bijgedragen om zulk een ver warring te stichten en zoveel vernie lingen toe te brengen aan het land bouw- en industriële productie-ap paraat, gepaard met gewelddaden in het algemeen, dat de Nederlanders werden gedwongen tot hun militaire of „po'if ionele" aetie, teneinde de rust cn de orde zodanig te herstellen, dat een verantwoordelijke Republi keinse regering mogelijk zou worden in het belang van de grote meerder heid der inwoners, die reikhalzend uitzien naar veiligheid en vrijheid. Telkens, wanneer er tussen de Repu bliek en Nederland een overeenkomst tot stand scheen te zullen komen, heeft de eerste het doen voorkomen, of een mislukking was te wijten aan kwade trouw van de kant der Nederlanders. Doch een ieder, die de Nederlandse volksaard kent. zoals deze zich gedu rende meer dan vier eeuwen heeft ge toond. zal er zich wel voor wachten, om zonder meer dergelijke aantijgin gen voor goede munt te aanvaarden en verder te verspreiden. De „realiteit", waar de Nederlanders „weerstand aan bieden" is de afschu welijke macht van de moderne propa- gandatechniek ln een wereld, waarin de politieke gebeurtenissen een snel beloop hebben. Zjj zijn in geestelijk opzicht een trots volk, met vertrouwen in rechtvaardig heid en zij zijn er van overtuigd, dat de feiten hen in het gelijk zullen stel len. Als de Ver. Naties haar prestige willen handhaven, zullen zij er goed aan doen. in gedachten te houden, dat de Nederlanders de bekwaamheid, de moed en het doorzettingsvermogen hebben, om naar deze overtuiging ook te handelen". Truman erkent Israël en Transjordanië President Truman heeft volledige er kenning verleend aan de regeringen van Israël en Transjordanië. Deie-volledige erkenning betekent, dat~ de V.S. gezanten bij beide regeringen zuilen benoemen. Mogelijk zal James McDonald, de speciale vertegenwoordi ger in Israël, de eerste Amerikaanse ge zant in Israël worden. Getuigenverhoor De raadsman van het weekblad „Les lei tres frangaises" heeft gisteren, dc vierde dag van het proces verklaard, dat Kravchenko „buitengewone privile ges" genoot van vier Amerikaanse re geringsdepartementen: buitenlandse za ken, justitie, financiën en politie. Zon der de hulp van deze departementen, zo verklaarde mr Nordmann. kan Krav chenko geen exit permit hebben gekre gen en geen visum om naar Frankrijk te gaan onder 'de valse naam Paul Kedrin. Op de vraag van Nordmann of Kravchenko Paul Kedrin kende, antwoordde Kravchenko glimlachend: „ja en neen". Hij voegde daaraan toe, dat hy al ongeveer 15 namen had gebruikt en misschien noj. v(jf of tien nieuwe zöu moeten gebrui ken om zich tegen zijn vijanden te be schermen. Mr Nordmann: hebt u identiteitsbe wijzen. die u hier kunt tonen? Kravchenko: ik ben niet in de Sovjet Unie, waar men een stapel papieren nodig heeft ik ben in het vrije Frankrijk. Hierop volgde een applaus van d publieke tribune. De president, Durk- heim, zei dat hij het publiek er weder om op moest wijzen, dat men zich hier in een rechtszaal bevond. Hij beval de verwijdering van één man. De eerste getuige voor Kravchenko was het Franse Kamerlid André-Remy Moynet (onafhankelijk-republikein). Hij zei, dat hij in de laa'ste oorlog als pi loot by de vrije Franse strijdkrachten zowel in Engeland als in Sovjet-Rus land had gevochten. Onder zijn tien oorlogsonde- heldingen bevond zich een Russische. In Engeland had hij gezien, dat loyale Engelsen naar de Duitse pro- pagandazender luisterden. Dat was voor hem het bewijs van het bestaan van d' democratische vrijheden, waarvoor hy en zyn kameraden vochten. In Rusland echter, aldus Moynet, werden alle par ticuliere radiotoestellen in beslag geno men, toen de oorlog uitbrak. Daar kon den alleen de Russische programma': worden beluisterd Kravchenko's volgende getuige was de Franse ingenieur Bornet, die zei dat hi van 1941 tot 1946 in Russische gevange nissen had vertoefd „omdat hij Frans man was". Hij achtte „Ik verkoos de vrijheid" in overeenstemming met de werkelijkheid. Bornet zei, dat hy van 1909 tot 1946 ononderbroken in Rusland had gewoond Ty-dens een kruisverhoor zei Bornet, dat Franse burgers in df Sovjet-Unie werden gearresteerd tijdens de oorlog als represaille voor de arresta tie van Sovjet-burgers door de Vichy- regering in Frankrijk. Een van Kravchenko's getuigen, een Russische vrouw van middelbare leef tijd uit een kamp voor ontheemden in Duitsland, vertelde onder tranen hoe haar boerderij in 1930 In het kader van de collectivisatie werd overgenomen. Al haar klederen, meubilair en vee wén geconfisceerd, aldus zeide zij, en zij werd De Raad van Beroep in Neurenberg heeft zijn eindoordeel over de voorma lige vice-kanselier van Hitler, Franz Von Papen, uitgesproken. Wederom werd hij als hoofdschuldige aangewezen, maar de 8 jaar dwangarbeid, hem ln eerste instantie opgelegd, kwamen te vervallen en slechts een boete van 30.000 Mark zal nog moeten worden voldaan. Na de uitspraak wordt Von Papen door zijn vrienden gelukgewenst. Links zijn dochter in het midden zijn vrouw. de politiek der oppositie zou zijn, dat niet-Europeanen met hun numerieke meerderheid uiteindelijk het land zou den regeren. „Blank Zuid-Afrika kan dit risico niet nemen", zo zeide hij. De door Smuts ingediende motie van wantrouwen werd met 74 tegen 64 st. verwerpen. Met dezelfde stemmenverhouding werd een door de premier, dr Malan, inge diend amendement goedgekeurd, waar in wordt voorgesteld een commissie in het leven te roepen, samengesteld uit leden van beide vertegenwoordigende lichamen, die tot taak zal hebben de toepassing van de regeringspolitiek, welke er op is gericht een afscheiding tussen de Europese en inheemse rassen teweeg te brengen, tct in bijzonderhe den te bestuderen. In Straatsburg week enthousiasme door woningnood (Van onze Parijse correspondent). De burgemeester van Straatsburg ziet zich voor onvoorziene moeilijkheden ge steld. Hugh Dalton, de voorzitter van de Engelse delegatie bij de commissie van vijf, die de grondslag voor eer Europees parlement had te leggen, stel de 18 Januari voor, de zetel van dat lichaam dat overigens niet meer dan een caricatuur van een volksvertegen woordiging belooft te worden in Straatsburg te vestigen. Deze stad is, zo men weet, sedert eeuwen de speelbal tussen Duitsland en Frankrijk: na elke oorlog tussen beide landen verwisselt Straatsburg van nationaliteit. Monsieur Charles Frey, de S'raatsburgse burger vader, gevoelde zich eerst aangenaam in zyn trots gestreeld, doch spoedig daarna begon hy zich wat bevreesd al te vragen, waar hij al die toekomstige Europese parlementariërs wel onder zou moeten brengen. Er was maar één ge bouw, dat ln aanmerking kwam als zetel namelijk het voormalige paleis van Wilhelm I, dat in de volksmond als de „inktpot" wordt aangeduid. Het Is een afgrijselijk specimen, erkent de burge meester, van de Duitse architectuur uit het einde van de vorige eeuw De Duit se keizer zelf heeft er niet langer dan enkele dagen willen resideren. Bovendien is dit niet het enige be zwaar, dat nu al tegen het overigens z< goed bedoelde Engelse initiatief in Straatsburg te berde wordt gebracht In het „Europese parlement" zouden namelijk ook Duitse vertegenwoordiger? moeten zetelen. Straatsburg zou hen de eer moeten brengen, waarop hun positie aanspraak maken kan. De Elzas ser wil graag in een Europese eenwor ding geloven, maar hij had zich to'dus- ver nog niet bewust gemaakt, dat hfi voor de verwezenlijking er van nu reeds de hand van een Duitser zou moeten schudden uit het huis gezet, in de sneeuw, on danks het feit. dat zij zwanger w Haar baby stierf. Toen zij haar toevlucht had gezocht bij een buur, aldus ver klaarde zij, kwam een dronken^ ambt e- naar haar lastig vallen in haar slaap kamer. Kysilo. een Russische technicus, ver klaarde in de Sovjet-Unie gearresteerd te zijn onder de beschuldiging van „sa menzwering" een „standaard-type" van beschuldiging, die, „in die tijd tegen iedereen werd ingebracht". Toen hy weigerde schuld te bekennen, werd hij neergezet op een kruk, voor overgebogen met zyn handen op zyn knieën en veertien dagen en nachten lang in die positie gehouden, zonder gelegenheid tot slapen. Terwijl hem een non-stop-verhoor werd afgenomen. „Ten slotte, aldus Kysilo, „vertelde de gehei me politie mij, dat mijn vrouw gear resteerd was. Daar ik twee kinderen had. een van vier jaar en een van ar maanden, gaf ik toe en ondertekende een „bekentenis". Daarmede was het niet afgelopen. Ik moest inlichtingen verschaffen over de „Trotzkyistische organisatie" waarvan ik volgens de be schuldiging lid geweest zou zijn en be loven tijdens mijn proces niets te zullen herroepen. Het proces vond plaats in het gebouw van de geheime politie, te één uur in de nacht. Het duurde twin tig minuten. Ik verklaarde niet schul dig te zijn en zeide, dat men mij de be kentenis door marteling had afgedwon gen. Ik beriep mij op getuigen en docu menten. Terwyl de rechtbank beraad slaagde, werd lk opnieuw mishandeld. Ik werd veroordeeld tot achttien jaar „Siberië". D vredesbesprekingen in China De Chinese regering heeft de commu nisten gewaarschuwd dat indien zij voortgaan tijdens de pogingen, om tot vredesonderhandelingen te komen, vraagstukken er bij te halen, die hier mede niets hebben uit te staan, het onmogelijk' zal zijn hun eisen in te wil ligen en tot overeenstemming te komen. Door een woordvoerder van de rege ring werden de drie punten verworpen, welke in een uitzending van de commu nistische radio-omroep, die drie dagen geleden plaats vond. waren vermeld. Deze punten omvatten het gevangen ne men van de op vrije voeten gestelde vroegere Japanse generaal Ikamoera, die er van werd beschudigd oorlogsmisdrij ven te hebben bedreven, het gevangen zetten van 47 nationalisten, wier namen voorkomen op de door de communisten samengestelde lijst van oorlogsmisdadi gers en de „algehele bevrijding" van Peiplng. De woordvoerder van de regering ver klaarde dat, wilde het moorddadige Chi nese conflict door politieke middelen beslecht kunnen worden, het noodzake lijk was het wederzijdse respect te be waren en wederkerig concessies te doen. Na besprekingen, welke de waarne mend Chinese president, Li tsoeng jen, te Sjanghai heeft gevoerd, is. naar ge meld wordt, besloten, dat een sterke de legatie, waarvan de bankier Tsjen en de diplomaat Joe Joe tsjing deel zu'len uitmaken, naar het door de communis ten bezette Peiping zal vertrekken, ten einde aldaar contact met de communis tische leiders op te nemen. De communistische troepen gaan in middels gestadig voort met het consoli deren van hun stellingen langs de Noor delijke gever van de Yangtse. DE BESPREKINGEN OP RHODOS. Dr Bunche, de waarnemende bemid delaar der Verenigde Naties in het Pa lestijnse conflict, heeft aan de Israëli sche en Egyptische afgevaardigden een nieuw, geheim vredesplan overhandigd, dat, naar men verwacht, beslissend zal zijn voor het slagen of het falen van de onderhandelingen op het eiland Rhodos, die thans 19 dagen hebben geduurd. Beweerd wordt, dat het plan een com promis-voorstel bevat betreffende de vaststelling der bestandslinies in de Ne- geb-woestyn. Wat Prinses Beatrix kreeg BOEKEN, EEN SCHOOLTAS, SLOFJES EN BOETSEERGEREEDSCHAP. De verjaardag van Prinses Beatrix werd in huiselijke kring gevierd. Prin ses Wilhelmina kwam haar oudste kleindochter zelf gelukwensen. Zaterdag werd er een kinderpartij gegeven voor vriendinnen van Prinses Beatrix. Een enkel vriendinnetje bleef het hele weekend logeren. Als ver jaardaggeschenken kreeg Prinses Beatrix leesboeken, een schooltas, slofjes en ge reedschap voor haar boetseerles. ONDERSCHEIDINGSTEKENEN INLANDSE TABAK EN SIGAREN. De bepaling volgens welke uit inland se tabak vervaardigde sigaren moesten zijn voorzien van een banderolle met opdruk van twee rode balken is komen te vervallen in verband met de unifica tie van de tabaksaccijns in de Benelux- landen. In het vervolg moet, Indien deze si garen stuksgewijs van een banderolle zyn voorzien, op de binnenkant der banderolle duidelijk vermeld zijn: „Ver vaardigd uit Inlandse tabak". Bij siga ren waarvan de banderolle op de ver pakking is aangebracht alsmede by kerftabak dient deze aanduiding dui delijk op de verpakking vermeld te zijn. DE VERGUNNING OM OP MAURITIUS TE LANDEN. Vliegtuigen mogen peen oorlogsmateriCvl vervoeren. Volgens AFP heeft men op het Britse Mlnistetie van Buitenlandse Zaken me degedeeld. dat de Eneelse rp-"=»-:n7 aan de Nederlandse regering heeft toege staan de naar Indonesië gaand# Neder landse vhegtulgen te laten landen o® Mauritius, op Toorwaarde echter, dat deze vliegtuigen geen oorlogsmateriaal meevoeren.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1