De Sofjets contra het Noordatlanlisch pact Finse vrachtboot liep in Huibertsgat aan grond Vele schepen verleenden hulp bij redding Stalin: de Sovjets bereid tot een wereld-vredespact Opheffing blokkade van Berlijn, bij uitstel oprichting West-Duitse Staat WEERBERICHT Welke Rep. groepen en personen willen overleg? 87ste Jaargang MAANDAG 31 JANUARI" 1949 No. 2660? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 i Kinsbury Smith, algemeen Europees directeur van de „International News Service" eigendom van de Amerikaanse krantenmagnaat Hearst ont ving Donderdag j.L antwoorden op vier vragen aan Stalin, aldus meldde radio-Moskou. Uit vraag en antwoord (Stalin's ma-nier, om de wereld aan het praten te krijgen) blijkt, dat de Sovjet-Unie bereid is met de Verenigde Staten een verklaring te publiceren, dat geen der beide regeringen de ander een oor log zal aandoen. En voorts dat de S ovjet-Unie bereid is de blokkade van Berlijn op te heffen, indien de vorming van een Westduitse regering wordt opgeschort De tekst van Stalin's'verklaring luidt: le vraag: „Zal de Sovjetunie bereid zijn besprekingen te voeren over de kwestie om te zamen met de Verenigde Staten een declaratie te publiceren.dat geen van beide regeringen enig voorne men heeft om met de ander in oorlog te treden?" Stalin: „De Sovjetrussische regering zou bereid zijn de kwestie een derge lijke declaratie te publiceren in over weging te nemen". 2e vraag: „Is de Sovjetrussische re gering bereid met de regering van de Verenigde Staten samen te werken tot het nemen van maatregelen ten einde een wereldvredesverdrag tot stand te brengen, dat tot geleidelijke ontwape ning zou leiden?" Stalin: „Natuurlijk zou de Sovjetrus sische regering geheel bereid zijn maat regelen te nemen, die zouden liden tot de verwezenlijking van een vredespact en tot geleidelijke ontwapening" 3e vraag: „Indien de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk instemmen om de stichting van een afzonderlijke Westduit-se rege ring uit te stellen, in afwachting van een bijeenkomst van de raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken ter be spreking van de Duitse kwestie als ge heel, zal de regering van de Sovjet-Unie dan bereid zijn de restricties op de verbindingen tussen Berlijn en de Wes telijke zones van Duitsland op te hef fen? Staltn: „Mits de drie betrokken rege ringen de in deze vraag vermelde voor waarden in acht nemen, ziet de rege- ring van de Sovjet-Unie geen bezwaar tegen het opheffen van de vervoers- restricties, mits de restricties, die door de drie mogendheden aan vervoer en handel zijn opgelegd tegelijkertijd wor den opgeheven". 4e vraag: „Is uwe excellentie bereid Verkiezingsuitslag in Israël Officieel is de volgende volledige ver- kiezingsuitslag bekendgemaakt. De door het leger uitgebrachte stemmen zijn In ae totale begrepen. Mapai 152.972 stemmen: Mapam 63.107 stemmen; Verenigde godsdienstige par tij 52 633 stemmen: Heroeth (vroeger Irgoen zwai leoemi) 49.220 stemmen; Algemene Zionisten (rechts centrum) 22.514 stemmen; Progressieven (links centrum) 17.680 stemmen; Sephardim 15.017 stemmen; Communisten 14.999 stemmen. Totaal uitgebracht 427.029 stemmen. De volgende vier kleinere partijen kregen nog voldoende stemmen voor een zetel Arabieren van Nazareth 7.387 stem men; Groep-Stern 5.299 stemmen; Yemenieten 4.369 stemmen; Internatio nale Zionistische organisatie van vrou wen 4 017 stemmen. De erkenning van Israël Behalve door Nederland is Israël nu ook de facto erkend door België, Luxemburg, Engeland, Chili en Nieuw- Zeeland. De Arabische landen nemen het En geland zeer kwalijk, dat het daartoe is overgegaan. J De regering van Pakistan heeft de erkenning van Israël door Engeland en andere landen „constitutioneel onjuist en moreel onverantwoord" genoemd. Erkenning van Israël betekende zoveel als het geven van een premie op gewa pende agressie en gebruik van ruw ge weld. HET BESTUUR VAN DE AMERIKAANSE ZONE. Kenneth Royall, de Amerikaanse mi nister van het leger, heeft president Truman wederom verzocht het bestuur over de Amerikaanse zone van Duits land van het leger aan het ministerie van Buitenlandse Zaken over te dragen. Naar verluidt, zou deze kwestie drin gender geworden zijn sinds generaal Lucius Clay aan Royall en anderen de wens te kennen heeft gegeven als Ame rikaans militair gouverneur af te tre den. Het ministerie zou gekant zijn te gen een spoedige wijziging van de toe stand en president Truman zou gene raal Clay ook nog enige tijd in Duits land willen houden. WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele ver spreide lichte buien. Meest matige wind tussen West en Noord. Plaatselijk lichte nachtvorst. Overdag iets kouder dan vandaag. 1 Februari. Zon op: 8.21 uur; onder: 17.27 uur. Maan op. 9.57 uur; onder; 21.08 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 5.28 en 1-7.35 ttur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's op een voor beiden geschikte plaats president Truman te ontmoeten om de mogelijkheid van het sluiten van een dergelijk wereldpact te bespreken?" Stalin: „Ik heb reeds verklaard.dat er geen bezwaar is tegen een dergelijke ontmoeting". In de Sovjet-bladen wordt natuurlijk hoog opgegeven van deze verklaring van Stalm. Elders is men nog zeer voor zichtig, al wordt erkend, dat men goed zal doen, deze verklaring niet te nege ren. Officieel commentaar is nog niet voorradig. Mededelingen van Recomba voor Midden-Java TOESTAND IN DJOKJA NOG ONBEVREDIGEND. Een correspondent van Aneta had een interview met dr Angenent, de territoriaal bcstuursadviseur voor Midden-Java. Deze verklaarde, dat de toestand in het gewest Djokjakarta nog onbevredigend is. Tot nog toe weigerden de Sultan en de Paku Alam hun medewerking tot beveili ging van het gebied en herstel van het bestuur. In Solo is de toestand beter, vooral ook, omdat de Sultan en de Mankone- goro besloten het bestuur van het Vor stendom weer op zich te nemen. Bepaald opwekkend is de situatie in het gebied van Demak, Kudus en Pati, waar de Indonesische ambtenaren vol komen bereid zijn samen te werken met de Federale regering Vrij troostelooi is de aanblik van de streek Rembang, Blora en Tjepu. De streek tussen Gombong en Pur- woredjo is nog onveilig, doch in de regentschappen Magelang en Temag- gung is de toestand beter. Bandjarnegara is dusdanig vernield, dat de stad vrijwel een dode indruk maakt. Dr. Angenent bracht hulde aan de doktoren, de planters en de politie, die op hun post blijven onder moeilijke omstandigheden. Ook West-Europese Unie veroordeeld Radio Moskou heeft Zaterdag een „Verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie inzake het Noordatlantisch Pact" om geroepen. dio in schrift 34 bladzijden beslaat. Daarin wordt geconstateerd, dat de Verenigde Staten openlijk een agressieve koers zijn ingeslagen, waar van het einddoel is: do Amerikaanso wereldheerschappij door geweld te vestigen. Gezegd wordt, dat het voorgesteldo Atlantische Pact een door Amerika ge wenste uitbreiding is van de „anti democratische, reactionnaire, agres- sievo" Westeuropeso Unie. In een lang historisch overzicht be weert de Sovjet-regering, dat de Wes telijke mogendheden volkomen hebben gebroken met de politiek, die de demo cratische landen tijdens de tweede we reldoorlog voerde in de strijd tegen Hit- Ier en gelijk die werd vastgelegd- te Yal ta en Potsdam. In het bijzonder wordt er aap her innerd, dat de politiek van Engeland en Frankrijk jegens Duitsland geheel 'Is gewijzigd. De Sovjet-Unie houdt echter nog steeds vast aan de verdragen van vriendschap en wederzijdse bijstand, die zij in 1942 resp. 1944 met deze lan den sloot- De militaire alliantie tussen Enge land, Frankrijk. België, Nederland en Luxemburg, heeft niet zozeer, de oude vijand Duitsland als wel zekere vroe gere geallieerden op het oog. Hét is duidelijk, aldus de verklaring, dat zij niets te maken heeft met defensie- belangen, maar het nemen van militaire maatregelen beoogt tegen de arbeiders klasse en tegen de groeiende vrijheids beweging der koloniale gebieden. Het is geen toeval, dat het Brusselse Pact een alliantie van koloniale mogendheden is. Deze groep, evenals de Marshall- groep ontvangt haar leiding van het Engels-Amerikaanse blok, dat niet het minst geïnteresseerd is in de verwerke lijking van economische doeleinden of andere belangen met betrekking tot natie en staat. Een verscherping in de verhouding tussen Amerika en het Westelijk blok en binnen dit blok zelf is onvermijde lijk. De organisaties hebben in geen en kel opzicht kunnen verhinderen, dat de economische moeilijkheden en de werk loosheid in een reeks Europese staten aanmerkelijk toenemen. Er is niet de geringste hoop op verbetering. Er wor den steeds hogere militaire begrotingen geëist. Deze toestand lokt groeiend# ernstige politieke moeilijkheden binnen deze staten uit. Dit komt omdat Ame rika niet anders wil dan louter en alleen een uitbreiding van zijn eigen strategi sche en economische posities. Aan een deelneming van de Sovjet- Unie of van de landen der nieuwe de mocratie aan het Atlantisch Pact, al dus de Russische verklaring, is onder deze omstandigheden natuurlijk geen sprake. Het is voor ledereen duidelijk, dat op het ogenblik een complot tegen de Ver. Naties wordt uitgevoerd, voor zover deza ook maar in de geringste mate een hinderpaal voor de agressors vormt Daarom zal de Sovjet-Unie nog krach tiger en hardnekkiger strijden tegen het ondermijnen en vernielen van deze or ganisatie. Van Engelse zijde wordt er zeer te recht aan herinnerd, hoe er reeds lang een Oosteuropees blok bestond, voor een Westeuropese Unie werd gesticht! Natuurlijk wordt algemeen ontkend, dat een der pacten agressieve bedoe lingen heeft of de V. N. zou kunnen schaden. Het jarige Prinsesje Beatrix kan kaatseballen! Htt gemeentebestuur van Maas tricht schonk haar op haar elfde verjaardag vier 'grote gummiballen met haar naam, vergezeld van een oorkonde. Zulks naar aanleiding van het feit. dat dezer dagen de eerste paal werd geslagen voor een industriehaven, welke de naam Bea- trix-haven zal dragen, Nieuw kabinet van de Pasundan ONDER MINISTER-PRESIDENT MR DJ UM HAN A. Djumhana Wirjaadmadja, aan wie de formatie van een nieuw kabinet voor de Pasudan was opgedragen, is geslaagd in de vorming van een nieuwe regering welke inmiddels door de Wali-Negara is beëdigd. De samenstelling is als volgt: minis ter-president: mr R. T. Djumhana; mi nister van Binnenlandse Zaken: Fj»den Mamum Sumadipradja; minister van Justitie: mr Raden Sudibjo Dwidjose- wojo; minister van Financiën: P. J. Gerke; minister van Onderwijs en Godsdienst: Raden S Judawinata; mi nister van Sociale Zaken: Adil Puradi- redja; minister van Verkeer en Water staat: 'ir Tan Hwat Tiang; minister van Econ. Zaken: mr Raden Kartadjume- na. De minister van Gezondheid zal la ter worden aangewezen. Betreffende de partijverhouding in het nieuwe kabinet, kan worden ge- Memorie van Antwoord O.G. Tan Malakka is overtuigd communist Inderdaad heeft in enige gebieden in Indonesië clandestiene immigratie van Chinezen plaats. Ook is gebleken, dat zich onder, de op deze wijze geïmmi- greerden communisten bevinden. Tot dusverre is echter niet gebleken, dat deze clandestiene landverhuizing een alarmerende omvang heeft aangeno men. Een uitspraak over de toekomstige positie der Indo-Europeanen, als dcor vele leden gewenst, is in dit stadium moeilijk te geven. In beginsel is besloten tot liquidatie van alle particuliere landerijen, voor welk doel een commissie is ingesteld. DE INDONESISCHE PENSIOENEN. Ten aanzien van de verdere financie ring van ae Indonesische pensioenen kan worden medegedeeld, dat in ver band met het uitermate belangrijke ka rakter van deze aangelegenheid, de re- rip ma. in welke mate en door welke 8erinS ^sloten heeft dit pensicen-finan- eroeS»^°' de striid mét eeweWdadW clenngsvraagst.uk om advies ln handen Sn op den duur 53"wS&n Wij ontlenen aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer be treffende de begroting van Overzeese Gebiedsdelen voor 1949, dat de rege ring hoopt, dat binnenkort meer dui delijkheid zal bestaan wat betreft de groepen en personen uit de Republiek, die tot overleg met Nederland en de Federalisten bereid zijn en langs wel ke wegen dit overleg het best en het snelst tot resultaat zal leiden. De re gering mag zich niet ontveinzen dat de intensieve belangstelling, welke het buitenland getoond heeft en nog toont voor de Indonesische kwestie, er be paaldelijk niet toe heeft bijgedragen om de situatie in Indonesië te verhel deren. Een tweede punt van onzekerheid is voortgezet. Het is bekend, dat Tan Ma lakka zichzelf gesteld heeft als leider van het verzet en dat deze figuur, die al sinds tientallen jaren actief heeft deelgenomen aan communistische acties, er reeds voorde politionele actie in ge slaagd was verschillende communisti sche en communistisch georiënteerde groepen te verenigen in een partij, c'ie zich verklaarde tegen elke overeenstem ming met Nederland. Dat Tan Malak ka destijds Hatta gesteund heeft bij het onderdrukken van de communistische machtsgreep onder Moeso, Soeripno en Sjarifoeddin doet aan het feit, dat hij een overtuigd communist is, niet af. Zijn oppositie tegen de PKI vloeide voert uit zijn nationaal-communistische visie. Het vlaUfenschip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. de „Willem Ruys" be schadigde bü het binnenvaren van de haven van Sigapore zijn schroef zo danig. dat het schip naar het grootste dok der Rotterdamse Droogdok Mij moest worden ges'eept om daar van een nieuwe schroef te worden voorzien. Onze foto brengt dat ogenblik in beeld. kundigen onder voorzitterschap van de heer A. J. P. Koster, voorzitter van de Pensioenraad. Een verhoging van de duurtetoeslag op Indonesische pensioenen is thans in beschouwing genomen. Het overleg met de regering van In donesië over de voorstellen van de commissie „rechtpositie overheidsperso neel in Indonesië" is beëindigd en het advies van die regering hier te lande is ontvangen. In overleg zowel met de Raad van Vakcentrales werd 'n commissie ingeste.d ter bestudering van het vraagstuk van de rechtspositie van de Nederlandse particuliere werknemers in Indonesië. Een plan voor vestiging van Neder landse bceren in Suriname is in studie. Van welke omvang de totale steun aan Suriname zal moeten zijn om de hulpbronnen van dit land ten volle tot ontwikkeling te kunnen brengen, zal eerst kunnen blijken nadat een alge meen ontwikkelings- en financierings plan zal zijn opgesteld. Een verhoging van de Niwin-subsidie is met f. 600.000 aangevraagd. BOTSING TUSSEN VLIEGTUIGEN. De „Monarch of the skies" van de „Pan American Airways", die van New York naar Engeland was vertrokken, is, in volle vlucht, boven Beacon Hill, op Long Island, in botsing gekomen met een particulier vliegtuig. Het lijn- ïoestel is er in geslaagd een noodlan ding te maken op het Mitchell-vlieg- veld, een op een afstand van ongeveer acht kilometer van de plaats, waarbo ven het ongeluk plaats vond, gelegen basis van het leger. Als gevolg van de botsing werden bei de inzittingen van het particuliere vliegtuig gedood, doch geen van de 23 passagiers, of van de uit tien koppen bestaande bemanning, is gewond. Een employé van het vliegveld te Mit chell verklaarde dat de Monarch of the skies" die van het La Guardia- vliegvelö was vertrokken met een gat in de neus en gedeelten van het andere vliegtuig in haar romp, landde. meld, dat zowel de premier zelf als de ministers van Binnenlandse Zaken, Justitie, Economische Zaken en Finan ciën partijloos zijn. Judawinata, de mi nister van Onderwijs en Godsdienst be hoort tot de Fraksi Kesatuan en de mi nister van Sociale Zaken, Puradiredja tot de Fraksi Indonesia. Djumhana, Gerke en Judawinata hadden reeds in het vorige kabinet zitting, terwijl Pura diredja premier is geweest van het eer ste Pasundan-kabinet, dat bij het be gin van de militaire actie op 19 Decem ber j.l. is afgetreden. Voor de porte feuille van Gezondheid is aangezocht dr Maskawan, die eveneens partijloos is. Aan de vergadering van de BFO, wel ke vandaag begint, zal door een dele gatie van de Pasundan worden deel genomen, welke zal bestaan uit Djum hana, Puradiredja en Judawinata. Commissie der V.N. voor Indonesië vraagt informaties ARRESTATIE VAN LATUMETEN EN SASTROSUWIGNJO. Zaterdagavond Leeft de „United Na tions Commission for Indonesia" (Commissie der Ver. Naties voor In donesië) haar eerste perscommuniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Commissie Zaterdag haar eerste vergadering heeft gehouden onder voorzitterschap van de heer. Critchley, de voorzitter van de weck. Deze ver gadering werd verdaagd voor een be spreking met de heer Elink Schuur man over de resolutie van de Veilig heidsraad van 28 Januari. De heer Elink Schuurman had hier over evenwel nog geen mededelingen ontvangen van de Nederlandse rege ring, zodat de Nederlandse delegatie niet in staat is, met betrekking tot de resolutie enige actie te onderne men. Verder deelde de Commissie aan de heer Elink Schuurman mede. dat zij 'n brief heeft ontvangen van de Republi keinse delegatie met de mededeling, dat de pers-chef van de Republikeinse dele gatie, de heer Latumeten,. en het lid van het Republikeinse ministerie van Voorlichting, de heer Sastrosuwignjo. cp 28 Januari door de Nederlandse Medicamenten en melk naar Indonesië BLIJF RODE KRUIS STEUNEN! De geldzendingerf aan het Hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis ten bate van de medische arbeid onder de vol ken van Indonesië stromen binnen. Da tijden zijn moeilijk maar desondanks wil een zeer groot deel der Nederlan ders zijn steentje bijdragen! Dat blijkt uit de vele duizenden briefkaarten en enveloppen die met extra-zegels zijn beplakt; dat blijkt ook uit de grotere bedragen die op het gironummer 35-10 zijn gestort. Naast deze zendingen, die samen reeds een bedrag van vele dui zenden guldens opleverden, zijn van verschillende grote lichamen sommen van 5 en 10.000 gulden ontvangen. Met tl^ giften die nog verwacht worden zal het Nederlandse Rode Kruis de vol gende maand in staat zijn een mooie zending melk en medicamenten naar Indonesië te sturen. De behoefte daar aan blijft uiterst groot! Giften blijven derhalve bitter nöbdzakelijk, DE „BATAVIA" MORGEN TE KEMAJORAN. De „Franeker" Woensdag terug. De Constellation „Batavia" onder ge zagvoerder J. J. Moll, die Vrijdagavond van Schiphol vertrok, is vanochtend te Bangkok geland en wordt morgen te Kemajoran verwacht. Het vliegtuig heeft 3000 kg post en 8 passagiers aan boord. De „Franeker" vertrekt Woensdag ochtend via Mauritius naar Amster dam. WEER TWEE VLUCHTEN NAAR INDONESIË. De KL.M onderneemt deze weck weer twee bijzondere vluchten naar In donesië. Woensdag en Vrijdag vertrekt er een Constellation naar Bataria. Het toestel, dat Woensdag start zal via Khartoum en Mauritius naar Bata via gaan. De route van de Vrijdag ver trekkende machine staat nog niet vast. Beide machines zullen alleen post mee nemen. Militaire waarnemers ontevreden over C. v. G. D. Het Surabajase dagblad „De Vrije Pers" schreef Zaterdag ln een hoofd artikel: „Er bestaat bij vele militaire waarnemers van de Commissie voor Goede Diensten grote ontevredenheid over de wijze waarop hun rapporten door de commissie behandeld worden. Volgens verscheidene waarnemers, die wij spraken in diverse delen van Java, wordt zo raar omgesprongen met wat *zij te berde brengen ,dat veelal als re sultaat te voorschijn komt een zeer eenzijdig beeld, dat dan aan de Veilig heidsraad wordt voorgelegd. Enkele waarnemers vertelden het zelfs zo. dat vrijwel alles wat voor Nederland pleit uit de rapporten zou worden gelicht en dat wat overblijft aan de Veiligheidsraad wordt doorge geven. Kabinet beraadt zich Buiten heigeen dr Van Royen in de zitting van de Veiligheidsraad over de resolutie namens de Ned. regering heeft gezegd, is in officiële kringen nog geen commentaar geleverd. Men deelde ons slechts mede, dat het Nederlandse kabinet zich op zeer koi te termijn over de door het aannemen van de resolutie ontstane situatie zal be raden. TELEGRAMMEN OVER VLEESRANTSOEN VERLAGING. De hoofdbesturen van de vakgroep „Slagerij" en van de twee landelijke slagersoi-ganisaties hebben de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- autoriteiten te Batavia rijn gearres- ziening en Economische Zaken per te- t^_ wi.,1, legram om een audiëntie verzocht in verband met de verlaging van het vlees rantsoen van 400 gram tot 300 gram per 14 dagen. Daarin verzoeken de hoofdbesturen de ministers om onmid dellijke maatregelen ter verbetering van de vleesvoorziening en verlichting van de noodtoestand in het slagersbedrijf. In een spoedvergadering hebben de hoofdbesturen bepaalde voorstellen ge formuleerd omtrent mogelijkheden, waardoor h.i. in de „zo langzamerhand onhoudbaar geworden toestand kan worden voorzien".. teerd. De heer Elink Schuurman zegde toe, dat hij voor de Commissie ten spcedigste inlichtingen zal inwinnen. Van bevoegde zijde is verklaard, dat de arrestaties van de heren Latumeten en Sastrcsuwignjo zijn geschied op ver denking, dat zij in contact stonltnmet ondergronds werkende greepen. Zij heb ben n.l. het inmiddels tegengesproken Republikeinse communiqué opgesteld ten aanzien van de Siliwangi-divisie. De 2207 ton metende Finse vracht boot „Sakakunta" van dc rederij A. Lillejestrand uit Helsinki zond gis teravond omstreeks 9 uur een S.O.S. uit met de mededeling, dat zij zich in zinkende toestand bevond in het Huibertsgat tussen Schiermonnikoog en Rottumeroog. In het noodsein werd dringend de hulp van reddingboten ingeroepen. Het schip gaf als zijn positie op 53 graden 34 min. 30 seconden NB. en 6 graden 31 min. O.L. Een Duitse reddingboot uit Borkum en een reddingboot uit Oostmahorn van de N.Z.H. Reddingmij onder commando van schipper Mees Toxopus kozen vrij wel onmiddellijk zee en zetten koers naar het Huibertsgat. Dit deed ook de Duitse sleepboot „Ti tan". die het in nood verkerende Finse vrachtschip tegen 10 uur bereikte. De kustwacht op Terschelling ving toen een draadloos bericht op, volgens het welk de „Sakakunta" niet was gezon ken, maar aan de grond was gelopen Tegen elf uur hadden de Duitse sleepboot en de Duitse reddingboot uit Borkum de „Sakakunta" bereikt. Volgens een nieuwe radiografische mededeling van het Finse schip was het in het woelige water van het Hui bertsgat aan de grond gelopen, les ge slagen en daarbij lek geraakt. De bemanning had het schip, dat snel water maakte, daarop opzettelijk weer aan de gTond gezet, ten einde het zinken van de boot te voorkomen. De Finse bemanning wees het aanbod van de Duitse reddingboot om boord te komen van de hand. Te middernacht arriveerde de red dingboot van de N.Z.H. Reddingmij „Insulinde" uit Oostmahorn bij de „Sa kakunta" en kwam langszij het gestran de schip. Intussen was men aan boord tot de conclusie gekomen, dat de kans op vlot komen zeer gering was (de boot zat zeer hoog aan de grond), zodat de ka pitein besliste een deel der opvarenden aan wal te laten brengen door de red dingboot. In volle zee nam de „Insulinde" tien opvarenden, o.w. 4 vrouwen, van de Finse boot aan boord en zette daarop koers naar Oostmahorn aan de Friese kust. Zij werden onderge-" bracht in een klein hotel in het na burige Anjum. Vanmorgen vroeg is de reddingboot teruggekeerd ten einde dc overige leden der bemanning (het aantal opvarenden bedroeg 26) in veiligheid te brengen. De gestrande boot had geen lading aan boord. De oorzaak van de stran ding is nog onbekend. Gerapporteerd werd, dat de .Sakakunta" gistermorgen om 10 uur Terschelling passeerde. Ruim 11 uur later liep het schip in het Hui bertsgat voorbij Schiermonnikoog aan de grond In die 11 uur tijds had het een abnormale kleine afstand afgelegd, zodat vermoed wordt ,dat de boot reeds onklaar was geraakt, voordat zij strandde. Vannacht zijn nog twee sleepboten, nl. de Oceaan" en de „Stortemelk" val de firma Doekse de haven van Ter- aan i schelling uitgevaren ten einde te pogen 1 het gestrande schip los te trekken.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1