Palestina-debat in Engelse Lagerhuis DE NIEUWE BONNEN I SCHEURING IN PROGESSIEVJI PARLEMENTSFRACTIE OOST-INDONESIE. I REPUBLIKEINS WOORDVOERDER VOORSPELT TOENEMEN GUERILLA-STRIJD. WEERBERICHT Naar economisch herstel in Frankrijk? Franse regering hoopt succes met haar lening Ie boeken Het proces Kravchenko 87ste Jaargang DONDERDAG 27 JANUARI 1949 No. 26602 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Kleine meerderheid voor Bevin Na een debat in het Britso Lagerhuis dat een dag in beslag nam, heeft het Lagerhuis met 283 tegen 193 stemmen I de politiek ten opzichte van Palestina I van do Britse minister van Buiten- I Iandse Zaken, Bevin, goedgekeurd. I Bevin kwam in botsing met de leider I der oppositie, Churchill en verschillen- I de leden van zijn eigen Labour-partij. I Bevin verdedigde zijn politiek in een I rede van anderhalf uur. Onder meer verklaarde hij, dat En- I geland Palestina niet zou erkennen I voordat antwoord hieromtrent was I ontvangen van de landen van het gc- I menebest en de landen der Westeuro- I pes® Unie. I Indien weer gevechten zouden los- barsten, zou het voor Engeland zeer I moeilijk zijn onverschillig en zonder I daden toe te zien. Het bestaan van de I staat- Israël was thans een feit „en wij I hebben niets ondernomen om dit onge I daan te maken". De Arabische zaak I moest echter eveneens overwogen wor- I den. Bevin eindigde zijn rede met de I belofte, dat de regering het uiterste zou I doen „om vrijheid, veiligheid en voorts I economische en sociale vooruitgang te I bevorderen in een gebied dat van vitaal I belang voor ons en de wereldvrede is". I Churchill dwong een stemming af I over Bevins „verbazingwekkend slechte behandeling" der politiek jegens Pa- I lestina. Slechts op deze wijze kon men I een effectief protest lanceren en de I openbare mening naar een conclusie I leiden. Churchill eiste de erkennin; I van Israël zonder lang uitstel. Hij en I zijn volgelingen zouden tegen de poll- I tiek van Bevin stemmen. Het was zijn I plicht in de duidelijkste termen up d<> I fouten van Bevin te wijzen. Engeland had zich tegenover de V. S., de Soviet- I Unie en de Joden geplaatst zonder de I Arabieren de geringste dienst te bewij- zen Men behoorde de Joden niet een I eerlijk deel van de woestijn van de I Negeb te misgunnen. Joden en Arabie- I ren behoorden vrije toegang te hebben I tot de Rode Zee door de golf van Aka- ba. Hij beschuldigde Bevin er van te- pen de Joden bevooroordeeld te zijn. I Verder was Churchill er van overtuigd, I dat de Arabische liga sterk was. De premier, Attlee, sloot het debat. Hij werd. toen hij 'het woord wilde ne- I men, luide door zijn volgelingen toege juicht. Attlee verklaarde, dat het met I raadzaam zou zijn geweest Israel over haast te erkennen. Een erkenning op het ogenblik zou tot een vrede en het bereiken van een regeling kunnen bij dragen. De regering had een erkenning I ln beginsel reeds lang aanvaard. Het. was thans s'.echts een kwestie van hoe en wanneer. Het was nu een zaak van besprekingen geworden. Het was voor het eerst, dat Bevin mededeelde, dat hu de landen van het pact van Brussel eveneens had geraadpleegd. In diplo matieke kringen meent men, dat Bevins Rodekruis-auto liep op mijn TWEE DODEN EN TWEE ZWAAR GEWONDEN. BI) het Rode Kruis te Batavia kwam het bericht binnen, dat gisterochtend een vrachtauto van het Rode Kruis, cue van Sukabumi onderweg was naar de bultenpolikliniek te Karet, op een mijn ts gelopen en beschoten, waarbij twee doden, twee zwaar gewonden en drie I licht gewonden zijn te betreuren. De scheuring in de progessieve fractie I ln het Oost-Indonesische parlement, I die reeds enige tijd dreigde, is thans een I feit geworden door het uittreden van I een aantal leden. Deze scheuring houdt I verband met de keuze van candidaten j van deze fractie bij de jongste kabinets- I formatie. Zoals bekend, heeft zich enige tijd I geleden eveneens een scheuring voor- I gedaan in de Fraksi Indonesia in het I Parlement van Pasundan. I Een Republikeinse woordvoerder te Batavia voorspelde gisteren een ople- I ving van de guerilla-activiteit in Oost- I Java binnen een week, Hjj sprak de Nederlandse mededelin- I gen tegen volgens welke de Republl- I keinse strijdkrachten verspreid en niet I langer in staat zouden zijn gecoórdi- I ueerd op te treden. I De Siliwangi-divisie, de formatie, die I de hardnekkigste tegenstand had gebo- I den. had haar vroegere stellingen weer I Ingenomen. I De Nederlandse militaire macht ver- I giste zich geheel inzake de gevechts- I kracht van de regelmatige Republi- I keinse strijdkrachten, die ten minste 1 300.000 man bedroegen, van wie een I groot deel zich nog op Java bevond. I Zy hadden de stellingen, die zij in I Oost-Java voor de politionele actie in I Juli 1947 innamen, weer bezet, aldus de I Republikeinse woordvoerder. verklaring er op duidt, dat binnen zeer korte tijd overgegaan zal worden tot de facto-erkenning. Engeland zou echter evenals Frankrijk voorbehoud met be trekking tot de grenzen maken. Naar men meent, hebben 60 Labour-leden zich van stemming onthouden. De pers wijst er op, hoe dit de klein ste meerderheid Is, door Labour bij een belangrijke kwestie behaald en in som mige organen tracht men het voor te stellen alsof Bevin's dagen op het Fo reign Office geteld zouden zijn, doch enige waarlfjke aanwijzing in die rich ting ontbreekt. Onderscheidingen voor prof. Djajadiningrat, dr Pos en dr Da Costa Gomez Bij K.B. is benoemd tot: Comman deur in de Orde van Oranje-Nassau prof. dr P. A. Hoesein Djajadiningrat, secretaris van Staat voor Opvoeding, Kunsten en Wfetenschappen in Indo nesië, gewezen leider van de deputatie van Indonesië ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en de inhuldiging van H.M. Koningin Julianatot Officier in de Orde v. Oranje-Nassau: dr H. Pos, vertegenwoordiger van Suriname in Ne derland, gewezen leider van de depu tatie van Suriname idem; dr M. F. da Costa Gomez, oud-vertegenwoordiger van de Nederlandse Antillen in Neder land, gewezen leider van de deputatie van de Nederlandse Antillen idem. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: jjevelie of licht bewolkt, droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. I de nacht en vroege ochtend op vele [Plaatsen lichte vorst, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 28 JANUARI. Zon op: 8.27 uur; onder: 17.20 uur. Maan op: 8.50 uur; onder: 16.14 uur 0 (29/1 N.M.) Hoogwater te Ka/twjjk te 3.29 en 15.44 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's De bewoners van de Afrikaanse Goudkust willen iets meer van het komende weer weten. En daarom hebben zij bovenstaand tweetal naar Engeland afgevaar digd om daar een halfjaarlijkse cursus in de meteorologie te volgen. Na vol tooiing van hun opleiding zullen zij de eerste Afrikaanse weervoorspsllers zijn, die ooit aan de Goudkust werkzaam zijn geweest. (Van onze Parfjse correspondent). De nieuwe staatslening, die de Fran se regering heeft uitgeschreven, is in het economische domein, sedert de be vrijding, waarschijnlijk de eerste over heidsmaatregel, die door het volk met vertrouwen en zelfs met een zekere geestdrift, werd ontvangen. Het succes van deze lening is aldus bij voorbaat verzekerd. Alle deskundigen zijn het daarover eens en de eerste reacties van de beurs wijzen eveneens duidelijk in die richting: het» goud ert de buiten landse deviezen zakten reeds de laatste dagen, terwijl de Franse staatspapieren een duidelijke neiging tot stijging ver toonden. Die belofte op succes wordt in des kundige kringen aan vier factoren toe geschreven. Ten eerste de ongewoon hoge rentevoet, die op 5 procent wordt gegarandeerd; ten tweede het feit, dat men inschrijvingen voor de helft met C. v. G. D. ONTKENT JUISTHEID PUBLICATIE N. R. Crt. Redactie houdt het ten vollè staande. De C. v. G. D. heeft een officieel pers communiqué uitgegeven waarin het be richt in de „Nieuwe Rotterdamse Cou rant" van 24 Januari (dat door ons over genomen werd, Red. L.D.) betreffende het protest tegen het militaire rapport der Commissie van 14 Januari onjuist wordt genoemd. „Noch de militaire raad als geheel, noch een zijner leden, heeft het rapport der commissie van 14 Januari becriti- seerd". aldus het communiqué. Daarin wordt voorts gezegd, dat het algemeen beeld, gegeven in het voorlopige rapport van 14 dezer, later is bevestigd door het rapport van 24 Januari. „Laatstgenoemd rapport is gebaseerd op de laatste be oordeling van de militaire uitvoerende raad", aldus het communiqué. Naar aanleiding hiervan heeft de re dactie van het ANP inlichtingen ge vraagd aan de hoofdredactie van de N. Rot, Crt. Deze verklaart, dat zij de juist heid van de zakelijke inhoud van het desbetreffende bericht, ten volle staande houdt REIS VAN SJAHRIR EN LEIMENA THANS NIET URGENT. Sutan Sjahrir, die op Banka een be zoek heeft gebracht aan Moh. Hatta, verklaarde aan een vertegenwoordiger van Aneta, dat zijn bezoek voorname lijk verband hield met het verzoek van Hatta aan hem en aan dr Leimena, om zich naar Lake Success te begeven „Aangezien het dc bedoeling van Hat- ta was, dat wij daar nog zouden zijn bij de huidige aflopende besprekin gen, is deze reis naar Lake Success thans niet zo urgent", aldus Sjahrir. Hij bevestigde, dat het verzoek tot het zenden van een afvaardiging naar Lake Success in eerste instantie door de heer Palar is gedaan. Sjahrir zeide nog. dat hij het niet nodig had geoor deeld. het telegram van ir Sukarno over de reis naar Lake Success, dat door dr Koets te zijnen huize was afgegeven, door te zenden aan Moh. Hatta,'daar de heren Darmasetiawan c.s. dezelfde dag naar Banka waren vertrokken. vroegere staatspapieren kan voldoen, die aldus automatisch een herwaarde ring ondergaan; ten derde, dat de ba ten van de leningen voor reconstructie doeleinden zullen worden aangewend in de streek, waar zij werden uitgeschre ven en ten "vierde de omstandigheid dat de politieke en econmische condi ties voor het slagen in het algemeen gunstig mogen worden genoemd. Er heerst momenteel een betrekkelijke rust in Frankrijk, de productiecijfers zijn zeer hoopvol en de industrie wordt mo menteel niet door stakingen gesabo teerd. Het doel van de lening, die voorlopig de oetrekkelijk geringe som van 100 milliard francs bedraagt dit is circa vijf procent van de nationale begroting over het lopende jaar is enerzijds liquide bronnen aan te boren ter fi nanciering van de industriële moderni sering en de reconstructie des lands en anderzijds het vertrouwen in de natio nale munt te herstellen. Dit zijn, zoals bekend, tevens de voornaamste condi ties, die Amerika voor haar bijstand heeft gesteld. De Franse regering hoopt dus zowel het binnenlandse zelfvertrou wen te stimuleren als de vrees in het buitenland voor Frankrijks toekomst op te heffen. Technisch beschouwd getuigt de opzet van de lening van fantasie en inzicht. Men dient hieraan toe te voegen, dat dit evenwel niet de eerste monetaire maatregel is, die de laatste jaren pleit voor de kunde en de verbeeldingskracht der officiële Franse experts. Ook de plannen van Mayer en Reynaud wer den b.v. in het binnen- en buitenland door de technici hogelijk geroemd. Niet temin hebben ze voor de algemene toe stand geen duurzaam effect gesorteerd. Men dient dan ook op te merken, dat het succes van deze lening nog geen absolute garantie biedt voor het herstel van Frankrijk, zolang de economische sector niet ingrijpend is gesaneerd. Mo gelijk zal het vertrouwen der spaarders in de nationale munt, door toedoen van deze lening, enigermate worden her steld. Doch daarna zal de regering moe ten bewijzen, dat ze dit vertrouwen ho noreren kan. Met evenveel inzicht en vooral met evenveel moed zal zij een oplossing dienen te vinden voor de nij pende vraagstukken der prijzen en lo nen. voor de bezuiniging der staatsuit gaven. voor het duurzame evenwicht van het nationale budget. Doch in afwachting van dat ogenblik kan men thans reeds vaststellen, dat de Franse regering een stap in de goe de richting heeft gedaan. Men mag slechts hopen, dat het een beslissende stap zal blaken. OPROEP TOT TROUW AAN REP. NOODREGERING? Communiqué der T-N.I. op Sumatra. Volgens het Chinese blad „Sin Po" heeft de TNI in Noord-Sumatra een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de Republikeinse nood regering op Sumatra geen orders heeft gegeven om het vuren te staken. In 't communiqué wordt aan alle strijd krachten van de Republiek het bevel gegeven, loyaal te blijven aan de nood- regering, waarvan de minister van Sc. Zaken. Sjafruddin Prawiranegara, voor zitter is. Voor het tijdvak van 30 Januari t.m. 12 Februari 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES. 601. 603 vlees, 100 gram vlees. 602 vlees, 200 gram vlees. ALLE BONKAARTEN 901. 607 algemeen, 250 gram rijst. 608 algemeen. 250 gram boter, margari ne of vet. BONKAARTEN KA, KB. KC 901. 611 algemeen. 500 gram boter, marga rine of vet. 612 algemeen, 400 gram kaas of 500 gram korstloze kaas. 613 algemeen, 125 gram koffie. b 625, 200 gram kaas of 250 gram korst loze kaas. BONKAARTEN KD, KE 901. 617 algemeen, 250 gram boter, margari ne of vet. 618 algemeen, 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. TABAK- EN DIVERSENKAARTEN QA. QC 901. 31 tabak, 34 diversen, 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB. ZC, ZE, MD, MF, MH 902 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook D Deze bonnen zijn 14 dagen geldig Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Januari worden gebruikt. De reeds aangewezen bonnen 573 al gemeen (500 gram sinaasappelen) en 579 algemeen (1 kg. sinaasappelen) moeten uiterlijk op 29 Januari bij een handelaar in groenten en/of fruit wor den ingeleverd. Nog weinig „nieuws" De vredesactie in China Een communistlsohe woordvoerder zeide in een radiotoespraak, dat de waarnemend president Li tsjoen-g jen, wil hij bewijzen diat het Nanking ernst is met het openen van vredesvoorwaar den, als eerste stap de „nationalistische oorlogsmisdadigers", o.w. Tsjang kai sjek, in hechtenis moet nemen. De com munistische radiorede voegde aan de dftor haar gepubliceerde lijst met namen van „oorlogsmisdadigers"' de naam van Tsjang kai sjek's oudste zoon toe, ge neraal majoor Tsjang tsjing koso. Het kabinet van dr Soen Fo heef t be sloten er bij de communisten op aan te dringen onmiddellijk een vredes-dele- gatie te benoemen en een plaats voor de besprekingen vast te stellen. Dit besluit werd genomen na een ver hit debat, waarbij de conservatieven de 'premier verzochten de pogingen tot vredesonderhandelingen te staken. Het grootste deel der ministers stemde ech ter voor de vredespolitiek. Het kabinet besloot voorts geen op volger te benoemen voor Peng tsjao- hsien, wiens opneming in de vredes- delegatie van de regering door de com munisten is verwerpen omdat Peng tot de rechtervleugel van de Kwomkitang behoort. De regeringsdelegatie zal dus uit vier leden bestaan. Het kabinet heeft het ministerie van verbindingen opdracht gegeven het postverkeer met door de communis ten bezette gebied te hervatten. De geregelde troepen van de commu nisten zullen heden Peiping binnen trekken. De bestuurscommissie van de Inter- naition. vluchtelingen-organisatie heeft bij stemming besloten tot evacuering van een vierduizendtal „Wit-Rus- sen" uit Sjanghai, ondanks de verkla ring van ds Chinese gedelegeerde, dat de communisten hen geen kwaad zou den doen. Volgens het genomen besluit zullen de betrokken „Wit-Russen" wor den overgebracht naar een tijdelijke verblijfplaats op de Philip pijnen, waar heen reeds eerder een tweeduizendtal overgebracht is. COMPLOT IN EGYPTE. De Egyptische politie is een samen zwering op het spoor gekomen, die in de Egyptische provincie SJarkieh, ten Oosten van de delta, opstand wilde ver wekken. De samenzweerders wilden zich mees ter maken van de politieposten en de voornaamste overheidsdiensten. Talrijke huiszoekingen zijn gedaan en talrijke personen zijn aangehouden. De samenzwering is ontdekt nadat dc moordenaars van de politiechef, die in het begin van December is ver moord, waren aangehouden. Onder grote publieke belangstelling is gisteren de derde zitting begonnen van het proces Kravchenko. Ook nu had de politie uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen. De rechtszaal was zwaar bewaakt. Als eerste getuige werd gehoord Jean Bruller, beter be kend onder zijn pseudoniem Vercors', een vooraanstaande schrijver uit de Franse verzetsbeweging. Hij is de vijfde op de lijst van 90 getuigen. Bruller ver klaarde, dat „geen Franse uitgever in de onmiddellijk na de bevrijding het gewaagd zou hebben een boek als „Ik verkoos de vrijheid" uit te geven". De professor in de geschiedenis Jean Baby aan het instituut te Parijs voor politieke wetenschappen, die voor de verdediging sprak, gaf een historische en literaire beschouwing over „Ik ver koos de vrijheid", waarmede het groot ste deel van het eerste deel der zitting gemoeid was. De zon scheen stralend in de kleine dicht bezette zaal. waar de atmosfeer benauwd werd. Kravchenko zag er vermoeid uit en beantwoordde de hem gestelde vragen met minder vuur dan de vorige dag. Een spier van zijn rechter-kaak was voortdurend in be weging. Op bevel van het hof werden de jalouziën van de grote ramen, die uitzien op de Seine, neergelaten. Emanuel Dastier de la Vigerie, een par lementslid met sterke communistische sympathieën, die in 1944 gevolmachtigde voor binnenlandse zaken in de vrije Franse regering te Algiers was, ver klaarde dat, indien Kravchenko aldaar het persgesprek had doen publiceren, dat in de „New York Times" was ge publiceerd, hij hem zou hebben lalen arresteren (in dit persgesprek had Kravchenko de redenen beschreven, welke hem er toe hadden gebracht de Sovjet-Russische aankoop-commissie te Washington te verlaten). De getuige voegde hieraan nog toe van mening te zijn, dat alle andere le den van de vrije Franse regering te Al giers een arrestatie van Kravchenko op deze grond, zouden hebben ondersteund. Tijdens de pauze in de verhoren, hield Kravchenko zich bezig met het zetten van handtekeningen in exemplaren van „Ik verkoos de vrijheid", welke hem door bewonderaars werden voorgelegd. Daarop kwam voor de verdediging ge tuigen Pehus, professor in de Russische taal aan de universiteit te Clarmont- Ferrand. De verdediging bedoelde met het getuigen van professor Pehus aan te tonen, dat een door Kravchenko on dertekend artikel, dat in een in de Rus sische taal te New York verschijnend dagblad werd gepubliceerd, niet door een Rus zou kunnen zijn geschreven. Professor Pehus verklaarde, dat de Russische uitdrukking het Engelse woord „appealed" een beroep gedaan op), namelijk „apelliirovall", in het ar tikel met twee p's en één l werd gespeld, terwijl het in het Russisch met één p en twee I's geschreven zou moeten worden. De president van het gerechtshof, rechter Durkheim: .„dus Kravchenko maakte een spelfout?" (gelach). Kravchenko verklaarde, dat het ar' - kel bestond r't een persgesprek, dat hij had toegestaan aan de corresppndent van een Frans avondblad, dat door het te New York in de Russische taal ver schijnende dagblad vertaald was over genomen. De volgende getuige voor de verde diging was luitenant-kolonel Raymond Marquie, voormalig leider van de Fran se commissie voor de repatriëring van Franse krijgsgevangenen in de Sovjet- Unie. Kolonei Marquie verklaarde, een uit gebreide kennis van de Sovjet-Unie te bezitten en uit dien hoofde Kravchen- ko's boek als misleidend te beschouwen. De raadsman van Kravchenko, Izard, vroeg de kolonel, of het juist was dat hij op 12 December 1947, terwijl hU aan het hoofd stond van de Franse repatriëringsmissie, een verklaring te Moskou had afgelegd, waarin hij de Franse regering had aangevallen. Kolonel Marquie verklaarde daarop „wanneer het geweten van een man hem voorschrijft iets te doen, denkt hij niet aan de gevolgen". In antwoord op de vraag, welke straf hij sedert zijn terugkeer ln Frankrijk had ontvangen, zeide kolonel Marquie „dertig dagen opsluiting in een fort, doch dat doet niet terzake". De zitting werd daarop verdaagd tot Maandag a.s. Te Moskou zijn thans visa verstrekt aan vier Sovjet-Russische burgers, die opgeroepen zijn om te Parijs te getui gen in het proces. De vier personen ontvingen hun visa op de Franse am- bassae. op vertoon van door de Sovjet- Russische autoriteiten uitgereikte pas poorten, geldig voor reizen in het bui tenland. Beweerd wordt da.t een van hen, Zinaida Gorlova, de "eerste vrouw van Kravchenko is geweest. Dean Acheson verdedigt Noord Atlantisch Pact TEGEN AGRESSIE De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Acheson, heeft ver klaard, dat „het hoofddoel van het voorgestelde Noord-Atlantische verdrag hetzelfde is als dat van de te Rio de Janeiro gesloten overeenkomst, name lijk het verschaffen van een onweder- legbaar 'bewijs van de vastbeslotenheid der deelnemende landen, om gezamen lijk het hoofd te bieden aan een gewa penderhand uitgevoerde aanval op één der staten". Hü vervolgde: „Wij z\jn er van over tuigd, dat de beste bijdrage, welke wij kunnen leveren om de vrede te hand haven, is, ons met andere landen te verenigen en het te voren volkomen duidelijk maken, dat elke gewapen derhand uitgevoerde aanval, waar door onze nationale veiligheid in het geding zou komen, zou stuiten op een overweldigende strijdmacht". Minister Acheson verklaarde verder, dat het voorgestelde Noord-Atlantische verdrag een collectieve defensie-over eenkomst zou zijn, gesloten binnen het kader van het Handvest der Verenigde Naties en dat het ten doel had de orga nisatie der Verenigde Naties te verster ken, door te voorzien in een „ordelijke en gecoördineerde vervulling van de verplichtingen, welke de leden der Ver Naties, volgens het Haiïdvest hebben". Hij voegde hieraan toe: „Onze natio nale veiligheid is op vitale wijze betrok ken bij de veiligheid van het Noord- Atlantische gebied. De volkeren," die in dit gebied woonachtig zijn, hebben een gemeenschappelijke erfenis en bescha ving". DE „BLOEMFONTEIN" NAAR ZUID- AFRIKA VERTROKKEN. Met m-s. „Bloemfontein", dat oor spronkelijk Vrijdag jl. met vracht en passagiers naar Zuid-Afrika zou ver trekken, maar als gevolg van de haven staking te Amsterdam werd opgehou den, is gistermiddag afgevaren- Economische Unie wordt een half jaar of langer uitgesteld Te Pariis is onder enorme belangstelling het proces bezonnen van Kravchenko. de uil Rusland gevluchte schqjjver van „Ik verkoos de Vrijheid", tegen het Franse blad „Lettres Frangaises". Hierboven ziet men Kravchenko ln het vuur van zijn betoog. STRIJD TUSSEN BIER EN BORREL. (Van onze Haagse redacteur). De Belg is zeer gehecht aan zijn staatsverband. Hij is evenzeer gehecht aan tradities en wantrouwend jegens nieuwigheden. En hij is onbetwistbaar politiek onrijp. Deze karakteristiek van de Belgische openbare mening gaf de heer De Spot. hoofdredacteur van de „Nieuwe Gids" te Brussel, aan een lunch in de Witte Sociëteit in Den Haag voor het „contact-centrum". Dat staatsverband met zijn beide be volkingsgroepen en twee-taligheid en alle daaruit voortvloeiende wijzigingen is de Belg lief. Ook de Vlaming. En daarom was het een psychologische fout van sommigen om de Benelux hiermede te willen aanprijzen, als zcu daardoor de oude droom der lage lan den, van Groot Nederland, worden ver wezenlijkt. De heer De Spot ging de geschiede nis der Benelux na. Terwijl alles nog in voorbereiding verkeerde, wekte men de overdreven verwachting, dat door de Benelux automatisch alle moeilijkheden zouden verdwijnen en een soort aards paradijs zou ontstaan. Maar toen kwam de praktijk van de moeilijke aanpassing van de landbouw en scheepvaart en industrie en de kwes tie der accijnzen en bijv. van het bier. Nederland drinkt meer sterke drank. België is de grootste bierdrinkende na tie ter wereld. En als het biertje een frank duurder wordt, dan is dat „de schuld der Hollanders". De brouwers het is bekend, van hoe grote politieke invloed die veelal zijn, aldus zeide spr. tot grote hilariteit! hebben de open bare mening in beroering gebracht. Zo deden op hun beurt reders en scheeps makelaars en landbouwkundigen. De grote economische verschillen en vooral de onevenwichtige betalings balans .doordat Nederland veel meer in België koopt dan daar verkoopt, en de verschillen op ander, ook so ciaal, gebied zijn oorzaak, dat de voorgenomen Economische Unie niet op 1 Januari a.s. tot stand kan ko men. Naar spr. in Den Haag vernam, was die datum een half jaar verschoven. En hü persoonlijk vreesde, dat de Unie nog wel langer zou moeten wor den uitgesteld. Intussen heeft, in antwoord op een vraag van een parlementslid de heer Moens de Fernig, de Belgische minister van Buit. Handel, verklaard, dat nooit definitief is bepaald, dat de Economi sche Unie der lage landen op 1 Januari 1950 dient te zijn verwezenlijkt. „DE FRANEKER" GISTERAVOND VERTROKKEN. Gisteravond om zeven uur is gezag voerder De Haas met de „Franeker" van Schiphol opgestegen met 3500 kg. post aan boord, om langs de nieuwe luchtroute naar Indonesië: Amsterdam- Khartoem-Réunion-Padang -Batavia een proefvlucht te maken. De tocht zal ongeveer 41,2 dag duren ROOFOVERVAL BIJ VROOMSIIOOP. 's Avonds is een roofoverval gepleegd op de alleenwonende mej. G. Koes, wo nende aan de weg van Den Ham naar Vroomshoop. Mej. Koes werd bedreigd door een onbekend man, die haar geld wilde heb ben. De alleenwonende vrouw zei aan vankelijk geen geld in huis te hebben, maar toen de onverlaat haar opnieuw bedreigde, haalde zij haar portemonnaie te voorschijn. De overvaller greep deze en ging «r met ongeveer f. 120 vandoor.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1