Landverrader wiSde wraak nemen, doch aanslag (e Waddinxveen mislukte Verkouden - Grienerig Plannen voor gemeenschappelijke installaties voor Noordwijkerhoutse bollenkwekers STADSNIEUWS Uit de Raadzaal Het Leidsch Dagblad WOENSDAG 26 JANUARI Professor Dr J. A. J. Barge 65 jaar TEVENS AFSCHEID ALS HOOGLERAAR. Prof. dr J. A, J. Bargc. Morgen, 27 Januari, viert de Leidse hoogleraar in de Anatomie en Embryo logie aan de Medische Faculteit, prof. dr J. A. J. Barge, zyn 65ste verjaardag. Op zijn eigen verzoek is hem met in gang van deze datum eervol ontslag verleend als hoogleraar, zodat hij mor gen het actieve universitaire leven vaarwel zegt. Met hem vertrekt een hoogleraar, die niet alleen in de kring van de Senaat der Universiteit, waar van hij bijna 30 jaar deel uitmaakte, doch ook ver buiten de universiteit (hij is o.a. sinds Jaren lid van de Eerste Kamer en bekleedde voorts tal van functies in de medische cn onderwijs wereld) algemeen geacht en gewaar deerd wordt. Bekend om zijn voortref felijk onderwijs, zijn grote welsprekend heid en zijn beminnelijk, hoogstaand karakter, heeft hij een belangrijk aan deel gehad aan de vorming van een groot aantal artsen, die alom in den lande de herinnering bewaren aan hun uitstekende leermeester Uit collega's, medewerkers en oud- leerlingen heeft zich een comité ge vormd. dat zich voorstelt over enkele weken in een samenkomst de hoogle raar als blijk van erkentelijkheid zijn door de schilder Charles Eyck vervaar digde portret* aan te bieden en tevens aan allen de gelegenheid te geven van prof- Barge afscheid te nemen PROT. INTERKERKELIJK THUIS FRONT ORGANISEERT THUIS FRONTAVOND. Het Protestants Interkerkelijk Thuis front, dat zijn zorgen wijdt aan de be langen van de militairen, die in Indo nesië vertoeven, belegt a.s. Vrijdagavond in de Stadsgehoorzaal een thuisfront avond. waarin de hoofdleger predikant, kolonel ds A. T. W. de Kluis, zal ver tellen van zijn ervaringen bjj de tree- pen In Indonesië. Tevens zal een film worden vertoond, die een beeld geeft van het leven van onze militairen in de tropen. EEN SLECHT BEGIN. De eerste raadszitting in het nieuwe jaar, zo goed begonnen met heilwensen van voorzitter en oudste raadslid in jaren, waarbij het belang der gemeente terecht op de voorgrond wordt ge plaatst. is niet bepaald verlopen, zoals met dc-ze wensen in overeenstemming zou zijn geweest. Helaas oordeelde men het reeds nodig 1 om aan partij-pcli;iek te gaan doen: dit jaar zullen immers verkiezingen voor de gemeenteraden plaats vinden...En daarnevens werd weer een welsprekend heid ten toon gespreid, die omgekeerd evenredig was met het gemeentebelang! De voorzitter drong niet voor niets op beperking aan. Dat de kwestie van verhoging van ae gasprijs werd aangehouden, behoeft dan ook geen verwondering te baren, want men was er toch deze middag niet door heen gekomen. Dat feslyn zal zich nu Maandag a.s. afspelen. Het allerbelangrijkste wat zich feite lijk heeft voorgedaan in de jongste zit ting was het spoedeisend aan de orde gestelde voorstel waarbij als eerste ge gadigde aan de firma Den Holder een gedeelte van het in het plan Z.W. ge projecteerde industrie-terrein werd ver kocht. Dat stemt hoopvol. Moge hier gelden: als een schaap over de brug is volgen er meer. Het werd z.h^t. en zonder debat aanvaard. Of is de geheime zitting daarvoor bestemd geweest? O'verigens is het maar een treurige vertoning geweest Waarom moest over de Finse school, die ten slotte natuur lijk z.h.st. werd aangenomen, zoveel woorden worden vuil gemaakt? Na tuurlijk, zeiden we, want de gemeente heeft een buitenkansje, dat op zo'n school de hand is kunnen worden ge legd en volmondig steunen wij de ver zuchting van enkele leden: konden wij er nog maar een paar krijgen. Aan normale -scholenbouw zal de eerste tijd immers niet kunnen worden gedacht, al zou ongetwijfeld daaraan de voor keur moeten worden gegeven, doch de school-uitbreiding zal spoedig brood nodig blijken. Scherp kwam de politiek om de. hoek kijken bij de woningbouw-kwestie. Wij vrezen, dat bij de behandeling der be groting dit nog in verscherpte vorm zal worden herhaald, de juiste waarschu wing van de heer Wilmer ten spijt. Het ging er nu immers al om: wij hebben de gang van zaken voorspeld en wij hebben gelijk-gekregen Men zou later echter wel eens kun nen constateren: helaas! Want dat een mooi plan door hogerhand teniet wordt gedaan, hoewel de raad het volledig aanvaardde, geeft o.i. weinig reden tot verheugenis. Het gaat toch om niet meer of minder dan verslechtering van bouw. Wellicht zal het bouwplan van de minister veel van de huidige ellende op het gebied van de woningbouw kunnen afwenden, wanneer tenminste eindelijk eens richtlijnen en vormen worden vast gelegd, die niet worden gewijzigd. Dat B en W. oorzaak zouden zijn van vertraging bij de bouw van wonin gen lijkt ons vooralsnog door niets be wezen. Het sluitstuk der zitting deed echter wel de deur dicht. Geleerd uit ervaring deed de communistische fractie-leider hier niet een voorstel om de toeslagen vcor het gemeente-personeel te ver hogen, doch om daartoe bij de regering te adresseren. Een volkomen overbodige geste, waar deze materie immers een punt van bespreking uitmaakt tussen regering en alle vakcentrales, waarbij niet alleen het gemeentepersoneel betrokken doch alle categorieën van arbeiders. Van communistische zijde was het niet anders dan een politiek parade paardje en warempel de raad trapte er in, door op de interpèüatie in te gaan. Onbegrijpelijk *Tu kreeg de heer Van Weizen immers alle gelegenheid zijn venijn te spuien, die uit de aard der zaak in de eerste plaats gericht was tegen de P. v. d. A. Waarom het niet gelaten tot een te genstelling tussen inierpellant en de wethouder? Of is dat ook weer politiek? Leidse Schouwburg LEIDS ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. „Liefde in 1906". Het is of alle gezelschappen zich thans werpen op „familie-stukken". Ook het Rotterdams Toneel heeft een dergelijk stuk op het repertoire genomen, dat gisteravond voor het Leids Academisch Kunstcentrum is uitgebracht en met uitbundig succes. Gekozen was een werk van de Nobel prijswinnaar O'Neill. Het brengt ons in het gezin van Nat Miller en belicht speciaal hoe Amor j daar zijn pijlen schiet. In de eerste plaats wordt getekend de enigszins ver geestelijkte jeugd-liefde van de jong ste zoon Richard, die het verkeerde pad dreigt op te gaan, wanneer de „zij" hem onder pressie van haar vader afschrijft" hetgeen later wordt geredresseerd voorts de liefde tussen twee ouderen, die nimmer tot resultaat zal leiden, om dat ieder der beide betrokkenen het le ven anders beziet en beleeft en ten slot te de liefde der ouders, die ook in de „herfst" nog mooi kan zijn en zelfs in de „winter", als je bij elkaar mag blij ven. Met een mooi volgehouden lichte ironie en met zeer humoristische inslag heeft de Amerikaan zijn gegeven uitgewerkt tot een boeiend geheel van echte men selijkheid, doorweven met 's levens poëzie. De Rotterdammers geven alle relief aan de diverse figuren. Richard Flink en Willy Haak zijn een prachtig gety peerd ouderpaar. Jan Velzeboer speelt de ietwat dromerige Richard geestig en fijn afgestemd. Ko Arnold! is op zijn best als de te zeer aan alcohol ver slaafde broer en oom, terwijl Georgette Reyewski de ingetogen tegenpartij keu rig verzorgt. Ook de bijrollen zijn be hoorlijk bezet. Noemen willen we nog Na dienst aan het Oostfront door Landwacht gegrepen als onderduiker Nu het politie-onderzoek ten einde is kunnen wij melding maken van een moordaanslag, die Zaterdagavond j 1. plaats vond op het Weegje onder Wad dinxveen. Hoewel hei slachtoffer, ac 37-jarige visser B Rozendaal, het voorval in de doofpot wenste te stoppen, kwam de po litie door toevallige omstandigheden met een en andei op de hoogte. Op aanwijzing van verschillende bur gers arresteerde de Goudse politie J.l. Zondag de 25-jarlge koperslager P. G. van Schaik uit Gouda die naar bleek een revolver cp zak droeg Bij zijn ar restatie verklaarde hij dit wapen daags te voren op het Weegje te hebben ge bruikt om een verrader uit de weg te ruimen. De Rijkspolitie te Waddinxveen stel- »de daarop een onderzoek tei plaatse in, waaruit bleek dat inderdaad de bewuste Zaterdagavond omstreeks halfacht een schot was gelost op genoemde Rozen- daal. Door een steenworp uit zijn wo ning gelokt begaf hij zich naar buiten, waarna een Kogel werd afgevuurd, die juist boven zijn hoofd ln het hout te recht kwam. Naar hy zeide was hij van oordeel dat men hem vrees wilde aanjagen, waarom hij geen aangifte bij de politie deed. De verdachte beweerde, dat hij door huiselijke en sociale omstandighe den op het verkeerde spoor was ge raakt, het ouderlijk huis had verlaten, dienstgenomen had bij het Legioen Ne- naar het Oostfront onderduiking op de plassen van het Weegje. Op diezelfde avond werd hij gewaarschuwd door R voor opsporing door de landwacht Toen hij evenwel bij de woning van R. aan land kwam, stond daar de landwacht reeds verdekt opgesteld. Hij bracht drie maanden door in het Oranjehotel te Schevenin- gen en werd daarna overgebracht naar het kamp Dachau Na zijn ontslag uit dit kamp door de Amerikanen werd hij uitgeleverd aan de Nederlandse auto riteiten door welke hij als politiek de linquent werd gedetineerd. Toen hij op vrije voeten kwam onderzocht hij de wijze, waarop hij indertijd door de land wacht werd gearresteerd. Volgens ver- dachtes verklaring is het voor hem komen vast te staan, dat R. hem aan de landwacht had verraden Dit was R. ook ten laste gelegd, doch men heeft Wem op vrije voeten gesteld omdat dit beweerde verraad niet kon worden be wezen. Van Sch besloot na zijn terug keer in Gouda zijn eigen recht te zoe ken en was vast van plan R. neer te schieten uit wraak voor vermeend ver raad. Dit plar heeft hij Zaterdag avond ten uitvoer willen brengen. Een en ander werd duideliik bij het onder zoek dat de Rijkspolitie te Waddinx veen ter plaatse Instelde, in samen werking met de Officier van Justitie mr Van Doesburg de subs -off. mr Grasso en de districtscommandant der Rijkspolitie te Leiden mr Warmoltz. Verdachte legde bij ziln verhoor een volledige bekentenis af en is in verze kerde bewaring gesteld. Annie dc Lange als _-7pl-rhaD derland en Zeer terecht we.rd,^e.L^ ,eHV hii I vertrokken. Daar zou hy zijn verkeerde Ned. Kath. Bond varr Kapperspersoneel „St. Cosmas,, THANS OOK EEN KATH. TECHNISCHE CLUB OPGERICHT. In „De Harmonie" hield de afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Kath. Bond van Kapperspersoneel „St. Cos- mas" gisteravond een jaarbijeenkomst, welke zser druk bezochc was. De voor zitter, de heer E. M. Langezaal, heette in het bijzonder welkom de geestelijk adviseur, rector Bernefeld, de bonds voorzitter, de heer H. M. Franken uit Utrecht en de heer Feiten, secretaris van de K.A.B. te dezer stede, waarna hij een overzicht gaf van het afdelings- werk in het afgelopen jaar, dat over de gehele linie uitstekend 'is geslaagd. Spreker sprak er zijn teleurstelling over uit, dat het vervalsysteem nog steeds niet is verdwenen en dat de hoog nood DAMPO is niet de goedkoopste, maar wel de beste verkoudheidzalf. Zuivert en verruimt de luchtwegen. (Adv.) Stichting zou welkome plannen moeten financieren Maandagavond hield de afd. Noord- wijkerhout van Bloembollencultuur haar ledenvergadering in zaal Van der Geest In zijn openingswoord merk te de voorzitter, de heer P. S. v. Leeuwen op, dat de resultaten van de gewassen in 't afgelopen Jaar niet teleur stellend waren, ondanks de laat inge vallen vorst. We kunnen minder content zyn over het beeld, dat het vak te aanschouwen geeft. De voorzitter herinnerde aan de vruchteloze vergaderingen, welke ln het verband van de Algem. Vergadering be steed zijn aan de behandeling van het vraagstuk der bedrijfsmaatregelen. Nimmer in de geschiedenis van de Al gem. Vereniging heeft een vergadering meer verwarring en verdeeldheid te zien gegeven, dan de laatste. Door de afwijzing van alle drie voorstellen heeft de Verg. zichzelf een bewijs van onver mogen uitgereikt., hetwelk de vraag actueel heeft gemaakt of het nog enig practisch nut kan hebben de behande ling van deze aangelegenheid verder voort, te zetten. Intussen is het duide lijk dat het vak de grote nadelen van deze situatie moet dragen. Hoe groter de verdeeldheid, hoe minder het schip van de Alg. Ver. bestuurbaar blijkt, des te minder kan er worden gedaan om ongewenste toestanden te bestrijden. Dit is in het afgelopen jaar duidelijk geblekén. Noch de eigen vakgenoten in de verantwoordelijke bestuursorganen, noch de regering hebben hier de belan gen van de verschillende groepen vol doende afgewogen en het voortduren van zekere wantoestanden moet hieraan worden geweten. Het is in deze omstandigheden niet te verwonderen dat een stemming ontstaat, welke regelrecht indruist tegen de fei telijke vakbelangen, omdat het vertrou wen in de leiding van het vak en over heid ontbreekt. Van de Voorlichtingsdienst van de Rykstulnbouwdienst was bericht ont vangen dat de volgende voorlichtings dagen zouden gehouden worden in Fe bruari te Noordwyk en Hillegom. De voorzitter vestigde de aandacht op het gerucht, dat zich heeft verspreid, dat narcissen, lijdende aan bolrot voor export zouden worden afgekeurd. Dit 'R --r.i i onry y_t,pr stren UI O 6UUUC1I niet juist. Wel zal er een zeer strenge keuring plaats hebben en de voorz. raadde de leden aan, hun partijen, die hieraan lijden op te ruimen. De secr., Jac. L. v. Diemfn, gaf in zijn uitvoerig verslag de gebeurtenissen van het afgelopen jaar weer. Het aantal le den is van 214 tot 200 teruggelopen. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heren T. Reyneveld en Wijers. Alvorens de prijswinnaars bekend te maken van de gehouden „Soortenken- niswedstryd", uitte de voorzitter zijn teleurstelling over de geringe deelneming en weinig bezoek De Ver stelt alles in om de vakbekwaamheid op hoger peil te brengen en dan is het teleurstellend dat er maar zo weinig belangstelling is Van de 111 variëteiten narcissen die tentoongesteld waren, werden er 94 van herkend door Nic. v. Hagen, die hierme de de le prijs won, 2e werd Ton War merdam met 83 en 3e J. J. Heemskerk met 63 herkenningen. Uit het verslag van de penningm., de heer L. C. Bouwmeester, bleek dat de ontvangsten van 20 Juli tot eind 1948 hebben bedragen f. 784.44 en de uitga ven f. 651.33, dus een batig saldo van f. 133.11. Punt 8 van de agenda vormde de hoofdschotel van de avond. Vooraf werd herinnerd aan de actie die de Rijkstuinbouw-voorllchtings- dienst hier onderneemt. Van alle tuinen wordt de bodem onderzocht. Bespreking over de steunregeling voor kleine kwe kers was teleurstellend. Er moet wat gedaan worden. Het bestuur had de aandacht ge vestigd op de problemen, vooral van de kleine kwekers. Deze toch hebben met 2 moeilijkheden te kampen, n.l.: le het productie pro bleem en 2e het afzctprobleem. Wat het productieprobleem betreft tobben vele kwekers met het kleine areaal. Als de bollen zijn geoogst, kan men ze vaak niet kwijt. In het afgelo pen jaar is dit weer duidelijk gebleken. Wat het productie-probleem betreft, is hier in Noordwykerhout. overwegend het klein kwekerstype van bedrijf. Het bestuur heeft getracht een plan te vormen, om voor de kwekers een beter gewas te geven, door grotere oogst meer opbrengst te geven. En dan komt het bestuur met het voorstel gezamenlijk een grote schuur te bouwen, waarin alle kwekers hun plantgoed in bewaring geven, een zeer moderne inrichting, waarin de bollen die behandeling kan gegeven worden, die ze nodig hebben (tempera tuur enz.), een inrichting met bekwaam personeel. De grond zou kunnen worden onder zocht op samenstelling, watergehalte, voedingsstoffen en daarnaar de juiste bemestingsstoffen worden aangewezen. De „yhuur" zou op een centöial punt moeten worden gebouwd. Maar als dat plan doorgaat, eist dit een kapitaalinvestering. De Alg. Ver. kan met helpen, de kas is bijna leeg. Een stichting zou in het leven moeten worden geroepen om dit te financieren. Uit de besprekingen bleek wel, dat alle aanwezigen zeer enthousiast voor dit plan waren. Over de kosten kan nog niet worden gesproken. Alles hangt af van het aantel deel nemers Er zal dan ook binnenkort een enquête worden gehouden bij alle kwe kers, om te informeren, hoeveel plaht- goed zij wensen behandeld te zien. Gedacht wordt enige ruimten voor tulpen en één afd. voor hyacinthen en misschien ook voor gladiolen. Ook de tuinbouw zou hiervan kunnen profiteren. Uit de besprekingen bleek verder, dat in 1950 verwacht mag worden, dat het moderne gebouw in werking zou kun- zakelyke nieuwe loonregeling nog niet is ingevoerd. Voorts wekte spreker op tot het voeren van een krachtige actie en tot een uitbouw van de organisatie. Koewei vrijwel alle katholieke kappers uit Leiden en omgeving zich bij de af deling hebben aangesloten, mag men volgens voorzitter Langezaal niet rusten voordat zij, die zich thans nog afzijdig houden, hun plaats in de rijen van St Cosmas hebben ingenomen. Voorts deelde spreker mede, dat het bcstuui op aandrang der leden beslo ten heeft om over te gaan tot de op lichting van een Kath Technische Club, welke, te beginnen met as. Don derdag, een veertiendaagse cursusavond zal houden in het gebouw Prediker. Als leider van de club. welke een onder afdeling van St. Cosmas zal zijn, zal optreden de heer Hoppezak, voormalig leider van de Haagse Marcelclub. Voor lopig heeft men zich beperkt tot het herenvak. De secretaris, de heer J. van Tonge ren, bracht een welverzorgd jaarverslag uit, waaruit o.a. bleek, dat de afdeling thans 58 leden telt en dat op onder scheiden terrein zeer veel arbeid werd verzet. Het financieel overzicht van de heer H. H. Onderwater meldde een batig saldo van ruim f. 65.Als bestuursle den werden herkozen de heren E M Langezaal (voorzitter), J. van Tonge ren, H. H. Onderwater, J. v. d. Linden en L. Hakkaart, terwijl in de vacature van de heer J. v. d. Pijl de heer J. Beek- wilder werd benoemd en mej. A. Zon- derop het bestuur kwam versterken. Nadat de heer H. de Groot, lid van de commissie van bijstand, het bestuur hulde had gebracht voor zijn activiteit, heeft de heer H M. Franken, bonds voorzitter, een korte propagandarede uitgesproken. Ook spreker sprak zijn te leurstelling uit over het nog steeds ge handhaafde fooienstelsel, in aansluitin; waarop hij uitweidde over de gevoerde besprekingen, inzake de nieuwe C.A.O., die nog steeds niet tot een overeen komst tussen werkgevers en werkne mers hebben geleid. Spreker kantte zich sterk tegen de in het voorstel- Huis opgenomen risico-factor, waarme de de Bond in geen geval accoord kan gaan. Ten slotte deelde spreker nóg mede, dat de afdeling binnenkort nieu we voorstellen zullen bereiken, die dan aan een> bespreking moeten worden on derworpen. Met een kort woo#d van de voorzitter werd deze bijeenkomst gesloten, waarna nog een gezellig samenzijn volgde. VOORDRACHTSAVOND MARGUERITE COUPERUS. Het goede, dat men van de kunstena res Marguerite Couperus, die gister avond onder auspiciën van K en O. een voordrachtsavond gaf in het Leidse Volkshuls, is dat zij een interessante keuze brengt van geestelijke volkszan gen uit de Middeleeuwen, van Strijd- Geuzen ,:~J,,u luide toegejuicht, enkele malen zelfs bij open doek. M. VER. VOOR SLECHTHORENDEN In dienst der dierenbescherming. De Ver. tot Bevordering der belangen van.slechthorenden hield haar maande lijkse bijeenkomst in „Oud Hortuszicht". Het is een zeer geslaagde avond ge weest. De directeur der Ver. tot Be scherming der Dieren, de heer G. Nieu- wenhuisen uit Den Haag hield een boei ende lezing over de film „Dieren lief en leed". Daarna werd de film vertoond, welke hij toelichtte. HTerin werd gewe zen op de wantoestanden, welke er heer sen in de stad en op het platteland en hoe de dieren, zoals paarden, koeien en varkens te lijden hebben tUdens 't ver voer. Doordat de Ver. tot Bescherming der i Dieren financieel niet krachtig genoeg 1 zijn er nog steeds te weinig inspec teurs. Met grote aandacht volgden de aan- ezigen deze film en in de pauze gaven 30 leden van S H. zich als lid der Die renbescherming op. met welk resultaat de aanwezige bestuursleden van Dieren bescherming, naar zich laat begrijpen, zeer ingenomen waren. Om halfelf sloot de voorzitter mr. R. van Royen, deze bijzondere avond. Martelaarsliederen uit de nen zijn. Bij de rondvraag werden felle pro testen gehoord tegen de lage prijzen ?n de bollen en Nwerd het „bloemen- snijden"-vraagstuk van alle kantén bekeken. Hierna volgde sluiting van deze be langrijke vergadering, waarna nog ge reedschap en planten werden verloot. en 80-jarige oorlog, van Folkloristische lie' deren uit de 17e eeuw, Britse volkslie deren, oude Boerenliederen enz. De wijze, waarop zij de liederen in een telkens wisselend, bijpassend cos- tuum zingt, is echter zodanig, dat het veelvuldig niet boven het amateurisme uitkomt. Het beste ligt haar het vro lijke, geestige en schalkse genre, waar mee zjj een gTOOt succes oogst, maar ln de ernstige liederen schiet zij te kort. De stem op zichzelf bezit niet de kwali teiten, waarover een zangeres beschik ken moet, nog afgezien van het feit. dat de zuiverheid dikwijls verre te zoeken ls. Doch dat zou nog door de vingers geziey kunnen worden, omdat hier het hoofd accent ligt op de „voordrachtskunst" maar ook in dit opzicht ging het voor ons gevoel zo dikwijls „onzuiver" toe, dat een gedetailleerde analyse daarvan te veel plaatsruimte zou vergen. Ook de uitspraak van de Nederlandse taal is onzuiver. Naarmate de avond vorderde was er inderdaad een stijging in haar prestaties te constateren en zeker het feit, dat zij verschillende belangrijke zangeh uit ver vlogen tijden aan de vergetelijkheid ont rukte, mag als een goede noot be schouwd worden. Jammer, dat de van een boekje uit voorgelezen toelichtingen te snel werden afgeraffeld, met vele vergissingen tot gevolg en zonder dat zelfs de meest goedwillende luisteraar bij dit tempo vol doende gelegenheid geboden werd. de betekenis er van tot zich te laten door dringen. Mejuffrouw Bets Nederkoorn verzorg de de begeleidingen en liet zich tevens in verschillende soli horen. Ook haar spel kon zich in het algemeen niet bo ven het dilettantistische niveau verhef fen, al moet gezegd, dat zij in de haar ter beschikking staande oude piano niet veel steun ondervond. H. gedrag hebben Ingezien en eer. eind aar. zijn leven hebben willen maken. Dit mislukte. Na verpleging en ontslag uit het hospitaal was hij wederom goed gekeurd voor het Oostfront Hierna was hij met een zwager eveneens volgeling der Duitsers, van plan geweest het einde van de oonog af te wachten door NED. REISVERENIGING. Een reisje door Zwitserland. De bekende radioverslaggever en jour nalist. de heer H. Felderhof, hield gis teravond in de k-eine Stadszaal voor de leden van de Afdeling Leiden van de Nederlandse Reisverenfging een causerie over de Bondsstaat Zwitserland. De heer Felderhof sprak over de staat kundige ontwikkeling, de democratische opbouw en de totstandkoming van de Statenbond en gaf vervolgens enkele impressies van de in Juni 1948 te Bern georganiseerde feestelijkheden ter. gele genheid van -het 100-jarig bestaan van de Bondsstaat. Met Amerikaanse ver lofgangers maakten wij daarna ln Ame rikaans tempo een rondreis langs de mooiste pekjes van dit touristenland bij uitnemendiheid, waarna de heer Felder hof ens nogmaals list genieten van het fraaie natuurschoon door middel van Leica-opnamen in natuurlijke kleuren. De lente braohten wij door aan het Lago Maggiore en de omgeving van Lu gano, de zomer in Bern en het Berner Oberland, de herfst aan het meer -van Genève en de winter in het Engadin met de beroemde stortplaatsen. Tot slot van zijn leerzame en interessante causerie draaide de heer Felderhof een tweetal sportfilms, o.a. één van de Olympische Winterspelen te St. Moritz. De heer Van der Horst opende en slcot de drukbezochte bijeenkomst. VOLKSTUINVERENIGING „ONS GENOEGEN". Gisteravond hield de Volkstuin-Ver. „Ons Genoegen" een propaganda-avond in een zaaltje in de Maria Gijzensteeg. De voorzitter, de heer A. Zaalberg, uitte zijn vreugde over de grote opkomst. In het bijzonder richtte spr. zich tot het lid de heer A. van Vliet, (Haarlemmer straat). die in de afgelopen zomer dé werkzaamheden op de tuinen op de film heeft vastgelegd en deze avond haar be langloos aan de talrijke aanwezigen ver toonde. Dat de leden dit op hoge prijs stelden, bleek wel uit het applaus, dat ds heer v. Vliet in ontvangst, mocht ne men. Nadat de voorzitter de leden aan gemoedigd had om hun zaden en ver dere tuinbenodigdheden bij de eigen in koop-oommissie af ts nemen, vertoonde de heer Van Vliet nog enkele door hem gemaakte films. Tot slot sprak de voorzitter een woord van dank aan de heer Van Vliet en spoorde de leden aan allen, propagan disten ts zijn voor het moois volks tuinwerk. ALPHEN Eeuwfeest Hollandse Mij. van Landbouw C. J. TOLK 25 JAAR SECRETARIS, Het behoort niet tot de alledaagse ge beurtenissen, dat een vereniging of or ganisatie haar eeuwfeest viert Dit zeld zame feit herdacht Maandagavond in Hotel Centraal ae afdeling Alphen van de Hollandse Maatschappij van Land bouw. Aanwezig waren vrijwel alle bij de maatschappij aangesloten land- en tuinbouwers, benevens tal van genodig den, waaronder de burgemeester, mr F. M. A. Schokking en wethouder W, Brouwer. Als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur was de secretaris der maatschappij, de heer ii Tuinman uit Den Haag, aanwezig. De voorzitter van de afdeling, de heer Van Leeuwen, heette in zijn ope ningswoord allen hartelijk welkom, ir het bijzonder de burgemeester en wet houder Brouwer. Spr. gaf daarna een overzicht van het 100-jarig wel en wee der maatschappij. Daarna wees ir Tuinman op het be langrijke werk. dat door de land- en tuinbouworganisaties verricht is en nog steeds verricht wordt. Spr. wekte de leden tot grote activi teit in de toekomst op daar zij de bouwstenen- en steunpilaren der maat schappij vormen. Tal van afgevaardigden spraken daar na namens hun afdelingen gelukwensen uit. Mevr. v. d. Windt bood namens de Vereniging van Plattelandsvrouwen een voorzittershamer aan. In een geestige toespraak compli menteerde de burgemeester namens het gemeentebestuur, waarbij hij de reeds begraven kwestie van de Landbouwhuis- houdschool op zeer geestige wijze ter sprake bracht. Spr. wees er op, dat een gezonde landbouwpolitiek 'n zegen voor het land kan zyn en had het volste vertroifwën in de activiteit der Al- phense afdeling. Door de heer C Kempenaar, voorzit ter van de feestcommissie, werd daar na de heer Tolk hartelijk gehuldigd in verband met het feit, dat hij 25 jaar het secretariaat der maatschappij waar neemt. Spr. bood de jubilaris een boek werk, alsmede de oorkonde van de maatschappij en de daaraan verbonden medaille aan. De heer De Jong. hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool dankte daarna voor het in hem gestelde vertrouwen en de medewerking die hij steeds heeft moeen ondervinden. Da heer W Hoogstraten hield ten slotte een lezing over zijn reis rond de wereld met het zeiljacht „De Alk". De vereniging voer Zuigelingen- en Kleuterzorg te dezer stede heeft het intiatief genomen tot het houden van een moedercursus voor jonge vrouwen, welke de volgende maand ln h°t bouw Staalwijk zal aanvangen. OM DE TENKINCK-BEKER. Gisteravond vond in ónze stad een wedstrijd plaats tussen de Leidse Poli tie Sportverenigine en de PSV (Haar lem). De gasten wonnen de ontmoe ting met 115. C. v. Hitten met 3 en D. J. Verzijden met 2 gewonnen partijen kwamen in het Leidse kamp het beste voor de dag De persoonlijke priis voor de beste presta tie kwam in het bezit van de Haarlem mer G. J. Entlich. Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken NAGEKOMEN BERICHTEN BINNENLAND VOORZITTER VAN DE C.P.N. IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN. De voorzitter van de Communistische Partij Nederland de heer Gerben Wa genaar, is hedennacht in het Wilhel- mina-gasthuis te Amsterdam opgeno men. lijdende aan een dubbele longont steking. LEVENSLANG VOOR DUITS STUDENT. Het Bijzonder Gereohtshof te Amster^ dam veroordeelde hedenmorgen de 26- jarlge Duitse student R. H. Bel, uit Düssekiorf tot levenslange gevangenis straf. B. deserteerde in Maart 1944 uit zijn legercompagnie, die op dat moment in Denemarken gest-ationneerd was en reisde naar een Nederlands meisje ln Alphen aan den Rijn, dat hij van vroe ger kende. Hij brouwde met het meisje en binnen enkele maanden leerde hij zo goed Nederlands spreken, dat vele il legale werkers hem als ..Limburgenaar die in Duitsland had gestudeerd" accep teerden en hem hun volle vertrouwen schonken. In November 1944 heeft B. contact gezooht met landwacht en politieke re cherche in Amersfoort, waar hij sinds enige maanden woonde. Hij verried verscheidene belangrijke illegale figuren aldaar. In totaal werd B. verantwoorde lijk gesteld voor de dood van 7 inwo ners van Amersfoort. Veertien dagen geleden eiste de ad vocaat fiscaal ,mr F. P. Th. Rohling, tegen deze B. de doodstraf. RALLYERLJDERS IN BOTSING MET VRACHTAUTO. De rallyerijders A. Blansjaar, A. F. Ma-rmelstein en R. den Boogaard zijn hedenmorgen om acht uur bij De Klomp (gemeente Ede) met hun wagen, een Minor, tegen een met stenen geladen vraohtauto gereden. De heer Marmelstein kreeg een lichte hersenschudding en een hoofdwonde, de heer Van den Boogaard heeft een gebroken rechter kniesohijf en een lichte hersenschudding. Beiden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Ds heer Blansjaar kwam er goed af. HET NATIONAAL SCHERM- KAMPIOENSCHAP VOOR DAMES. (Speciale berichtgeving). Naar wjj vernemen, zullen de na tionale schermkampiocnschappen voor dames Zondag 6 Februari a.s. ver werkt worden in het gebouw Amicitia te Den Haag. Aan deze wedstrijden, welke onder leiding staan van de technische commissie van de Kon. Ned. Amateur Schermbond, zullen twaalf schermsters deelnemen. MIDDENSTANDSORGANISATIES BERAADSLAGEN OVER WINKELSLUITING. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen is op de gister middag gehouden vergadering van de commissie van overleg der vier Mid denstandsbonden (Kabh., Chr., Ned. en Moderne) besloten ten aanzien van het voorontwerp van de winkelsluitingswet in overleg te treden met de bedrijfsgroep detailhandel en de hoofdgroep ambacht. Daar de meningen omtrent deze mate rie zeer verdeeld zijn, zullen de bestu ren trachten tot een eensluidend stand punt te komen, hoewel men overtuigd is dat daarvoor vele bezwaren uit de weg zullen moeten worden geruimd. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Johannes Arnoldus zn. van: J. A. de Haas en J J. Nleuwenburg: Helene, dr van: L. Sillevis en E. J, Baronesse van Ittersum: Susanna Clasina Catharina. dr van H. S. van Dam en J. Niehot; Johannes Judocus Martinus Maria. zn. van J. C. J M. van den Assem en M H- van der Valk; Maatje, dr van P. A. Schouls en W. Rasser. OVERLEDEN C. H. P. Wagemans. vr- 61 jr.: K J. J. H. Schotel, man 77 jr.; E. C. de Fey, huisvr. vah P. van der Blom 44 jr. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 26 Januari. Het wilde met dq handel vandaag weer in het geheel niet lukken. De koer sen waren merendeels wat lager en waarsohijnlijk moest di£ worden toege schreven aan het gebrek aan affaire. Na iets Lagere opening van Koninklijke kon een kleine verbetering worden opge merkt waarna echter weer werd terug gekeerd naar het punt van uitgang, zo dat de koers ten slotte een tweetal pun ten lager kwam te liggen. Op de indus- trieafdeling waren Unilevers iets lager P-hllipsaandelen waren tegen de alge hele beurstendens in een paar punten hoger, klaarblijkelijk tn verband met ge ruchten, dat het Philipsconcem belang zou nemen of contact zou zoeken met soortgelijke Duitse ondernemingen. De opening was drie punten boven het vo rige slot, waarna een kleine inzinking intrad. De sch esp vaartmarkt was stil en iets- lager. In HVA's ging bij wijlen iets om, waarbij de koers vergeleken met het vorige slot een drietal punten lager kwam te liggen. Enige rubber aandelen kwamen beneden de vorige prijzen te recht Op de Tabaksafdeling moesten aandelen Deli Mij. twee punten prijs geven. Indonesische fondsen waren aan de gedeprimeerde kant. Nederlandse staatspapieren prijshoudend. De Ameri kaanse markt lag verlaten. WAS 16-J. JONGEN KRANKZINNIG? Hedenochtend heeft de politie de 63-j. Mevr. B., die gistermiddag te Amster dam door een 16-j. jongen werd aange- vallep men zie elders verhoord. Zy deelde mede, dat zij voorby de kerk liep op weg naar een familielid. De jon gen stond voor de deur van zijn woning en vroeg haar toen zy voorby liep even naar binnen te willen komen en hem te helpen by het bereiden van een pud ding. Niets vermoedend ging de dame de woning binnen. Toen zy goed en wel binnen was begon de jongen plotseling met aller lei voorwerpen die hij maar te pak ken kon krijgen, als stoelen, een ha mer, haar op het hoofd en schouders te slaan. Dc vrouw had sterk dc in druk, dat de jongen volkomen krank zinnig was. Omtrent de motieven, die hem tot zijn daad geleid zouden hebben, kan zy niets zeggen. De jongen is nog steeds spoorloos. BUITENLAND BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR WILLEM RAVELLI. De bekende zanger Willem Rovelli als blijk van waarderine voor zijn op treden in België benoemd tot Ridder ia de Kroonorde van België.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6