I Katwijk, aam Zee kerdlemkt 350 jaar Reeds in 1599 ging ds Josias Heinsius in Oude Kerk voor kan griep-epidemieën localiseren Ee n anker der 87ste Jaargang z LEIDSCH DAGBLADDinsdag 25 Januari 1949 Tweede Blad No. 26600 Mijlpaal in Hervormd Gemeenteleven 83 der bevolking van het"^ Zeedorp, Ned. Hervormd! (Van een onzer redacteuren) Als straks op 24 Februari a.s. de Ned. Herv. Gemeente van Katwijk aan Zee het feit zal herdenken, dat de gerestaureerde Oude Kerk vóór 25 jaar weder- on. in gebruik werd genomen, zal tevens worden herdacht, dat deze ge meente vóór drie en een halve eeuw in ds. Josias Heinsius haar eerste herder en Ierar ontving. Katwijk aan Zee, dat voordien met Katwjjk aan de Rijn en Valkenburg „in gemeenschap van goederen was getrouwd", kwam door de komst van ds. Heinsius in 1599 kerkelijk zelfstandig te staan. Sindsdien is het steeds crescendo gegaan en worden er thans op de ruim 17.500 ingezete nen te Katwijk aan Zee pl.m. 14.500 Hervormden gevonden ,die daar de geestelijke bearbeiding ontvangen van 5 predikanten en 1 hulppredikers, ter- vijl al weer ernstige pogingen worden aangewend om over te gaan tot de stichting van een zesde predikantsplaats. Zonder ook maar iets te kort te doen aan de geloofsovertuiging van anders denkenden, mogen wij dan ook wel zeggen, dat, zoals het witte kerkje, met zün helaas nog geschonden toren, aan de Boulevard de eeuwen door het sil houet van deze bad- en vissersplaats heeft beheerst, het ook steeds de Ned. Hcrv. gemeente is geweest, welke heel het kerkelijk denken en handelen heeft geactiveerd ,en daaraan leiding en richting wist te geven. Maar putten wij voor een ogenblik uit de rijke historie van Hervormd Katwijk aan Zee, waaraan vooral het thans nog levende geslacht zulke inhoudvolle bladz$dcn heeft toe- gevoegd. door het uitbreken van de eerste we reldoorlog het beroepingswerk eniger mate vertraagd., op de 27ste Juni 1915 mooht de Ned. Herv. gemeente in ds G. Bolkestein haar derde dienaar des Wocr-ds begroeten. Het ging nu weer enige jaren goed, totdat ock de zaal in de Voorstraat als hulpkerk al spoedig te klein bleek. Het was in die tijd, dat veler gedachten teruggingen naar de Oude Kerk aan de Boulevard. Als men die eens terugkocht? Besprekingen in die richting hadden een gunstig re sultaat en zo kon het gebeuren, dat deze kerk, na een grondige restauratie, op 27 Februari 1924 wederom in ge bruik kon worden genomen. Voor vele Katwijkers die het met lede ogen had den aangezien, dat dit h-stortsohe kerkgebouw als rederij-pakhuis in ge bruik was, een grote dagIntussen breidden de burgerlijke en de kerkelijke gemeente zich voortdurend uit en om streeks 1938 stonden bijna 13.030 lid maten in de kerkelijke register's inge schreven. Alweer dacht men aan een nieuwe predikantsplaats, welke op 11 October 1942 door ds B. v. Ginkel, thans Ned. Herv. predikant te Amsterdam, kon "worden bezet. En neg was aan het aantal nieuwe predikantsplaatsen geen einde gekomen, want op 28 Juli 1946 kwam ds. J. J. v. d. K-rift het vijftal vol maken. wijlen ds J. C. Hentzepeter ln de jaren 18501852 heeft gevoerd voor de hand having van de Zondagsrust der vissers bevolking, welke ock vandaag aan de dag nog onverzwakt wordt gehand haafd. EEN NIEUWE KERK IN DUIN OORD. Ook op het terrein van de kerkbouw ontwikkelt de Hervormde gemeente van Katwijk aan Zee een gTote activi teit. Zo is thans reeds grond aange kocht voor de bouw van een nieuwe Duincordkekr, terwijl ock de tekeningen niet meer lang op zich zullen laten wachten.' Een prachtige basis vcor deze kerkbouw vormt het fonds dat uit de 5 p^rt-actie is gevormd. WAT AAN 1599 VOORAF GING Schenken wij allereerst even aan dacht aan de tijd van voor 1589. Het ls in de middeleeuwen,. dat aan het strand nog maar slechts enkele vissers woningen staan. De gemeente was zo klein, dat zij niet eens een kerkgebouw bezat. De parochiekerk stond te Val- kenourg, waaronder de beide Katwij ken ressorteerden. Slechts een kleine kapel was Katwijk aan Zee rijk, welke kapel was ingericht als een bidplaats voor de vissers. Wanneer Katwijk aan Zee zloh begint uit te breiden wordt deze kapel in de 14e eeuw verbouwd tot een kruiskerk, welke wordt gewijd aan de apestel Andreas, de broer van Simon Petrus. Omstreeks 1400 had deze kerx reeds de vorm aangenomen van de tegenwoordige oude kerk, welke ech ter in de loop der jaren meerdere ma len is vernield en verbrand. Zo ver meldt de historie, dat de Spanjaarden bij het beleg van Leiden de kerk in brand hebben gestoken en dat de En gelsen bij een invasiepoging in 1808 toen het ging in de strijd tegen Napo leon de inmiddels weer herbouwde kerk hebben beschoten. Dit was op een Zondagmorgen tijdens een doopdienst; zonder iemand te verwonden kwamen de kogels terecht in het doophek, waar op dat moment juist de latere presi dent-kerkvoogd, de heer Ouwehand, ten doop werd gehouden. In dit ver band is* het v/el aardig te vermelden, dat deze functie achtereenvolgens is waargenomen door een zoon en een kleinzoon van wijlen de heer Ouwe- hand, terwijl thans een achterklein zoon, de heer D. J. Kleen, deze plaats met ere inneemt. HOE HET GROEIDE Zoals in zovele gemeenten in ons land, heeft ook -het kerkelijk leven in Katwijk aan Zee tijdens de reformatie, een bewogen tijd meegemaakt. Men koos de zijde der hervormers. Het is uit die tijd, dat de samenwerking met Katwijk a. d. Rijn en Valkenburg stamt. De geweldige groei van het pro testantisme leidde al spoedig tot de conclusie, dat de bearbeiding van deze drie gemeenten voor één predikant te zwaar was, weshalve de Ned. Herv. Ge meente van Katwijk aan Zee het voor die dagen belangrijke besluit nam om voortaan kerkelijk zelfstandig te staan; ds. Josias Heinsius was haar eerste voorganger. Ondanks de voortdurende uitbreiding der burgelyke gemeente, zou het nog een paar eeuwen duren Aantal griepgevallen blijft stationnair (Van onze Haagse redacteur). Hoewel nog steeds niet voldoende be trouwbare cijfers beschikbaar zijn, meent men in medische kringen, dat het aantal griepgevallen ongeveer sta tionnair blijft. Nieuwe ziektegevallen worden gecom penseerd door het aantal herstelden en men neemt bij enkele instellingen een verminderd absenteïsme waar. De gezondheids-autoriteiten blijven echter waakzaam. In 1918 is de eerste influer.za-golf door een tweede, ergere, gevolgd en men neemt thans alle maat regelen om tegen .een dergelijk ver schijnsel gewapend te zijn. Wie na zulk een opmerkelijke groei van Hervormd Katwijk mocht denken, dat nu voorlopig de top wel was bereikt, vergist zich niet weinig. In enkele jaren tijds heeft Ds R. P. A, Rutgers, die reeds in 1911 zijn intrede in de Ned. Herv. Gemeente van Katwijk aan Zee deed. Thans is hij nog als hulpprediker werkzaam. KOMT ER DIT JAAR WEER EEN TOREN OP DE OUDE KERK? Als een droeve nalatenschap van onze bezetting in de jaren 1940 1945 prijkt nog altijd de Oude Kerk aan de eveneens geschonden Boule vard zonder toren. Hoewel deze toren eigendom van de burerlijke ge meente is, zal de Ned. Herv. ge meente van Katwijk aan Zee niet rusten voor ook deze „herinnering uit de bezetting" is verdwenen. Naar wü vernemen zijn de plannen tot algehele herbouw reeds volledig uit gewerkt en door het Rijksbureau voor Monumentenzorg goedgekeurd. Het wachten is alleen nog maar op de materialen en ook aan de -ver krijging hiervan wordt hard ge werkt. Natuurlijk kunnen de financiën nog een welkome ver&térVing ontvangen, terwijl aan vrijwillige hulp bij de we deropbouw wordt gedacht, maar ook wat dit betreft is men vol hoopvolle verwachting. Zou dit zo vragen wij ons af niet het prachtLgste geschenk zijn dat de Ned. Herv. gemeente bij haar 350-jarige zelfstandigheid zou kunnen ontvangen? Zoals bekend werd de Oude Kerk in verband met de oorlogsomstandigheden in 1942 buiten gebruik gesteld en op 20 December 1943 wederom in gebruik genomen. KERKELIJKE ACTIE OP GEZONDE BASIS. RUST Hebben wij het. tot nog toe in grote lijnen vrijwel uitsluitend gehad over de geestelijke bearbeiding en de grote aangewezen zal blijven als gespecia liseerd verpleegcentrum, wenst men voor eenvoudige behandelingen het „wat dichter bij huis te zoeken". - KERKTELEFOON EEN UNICUM IN DEN LANDE. Met voorbijgaan van alle overige niet te verontach tarnen verenigin?sarbeid willen wil hier nog wUzen op hst on baatzuchtige werk, dat de com mi s: ie „Kerktelefoon" nu al sinds 1928 ver richt en dat voorzover ons bekend op de omvangrijke wije, zoals dit in Katwijk aan Zee geschiedt, als een unicum voor ons land geldt. Middels een in de Nieuwe Kerk op gestelde installatie werden tegenwoor dig alle kerkdiensten „per draad uit gezonden", terwijl drie keer per week via dit net ook een ziekenhalfuurtje wordt verzorgd. Verder zijn de aange slotenen in de gelegenheid ook alle bij zondere diensten en huwelijksbevesti gingen. welke in de Nieuwe Kerk wor den gehouden, te beluisteren. Momen teel maken hiervan reeds een 143 ouden van dagen, zieken of zij- die een lichaamsgebrek hebben, gebruik. Dat een dergelijke gelegenheid het contact met de kerk in belangrijke mate ver stevigt, ligt voor de hand. De voorbeel den zijn er dan ook in Katwijk te over! KERKELIJKE VIERING VINDT OP 24 FEBRUARI PLAAT3. Zoals wij reeds met een enkel wcord hebben gemeld, zal de kerkelijke viering van deze hoogtijdagen in het Herv. kerkelijk leven van Katwijk aan Zee op Donderdag 24 Februari, in de Oude Kerk plaats vinden. Tegelijkertijd zal dan worden herdacht, dat de heer N. van Beelen 25 Jaar organist van deze kerk is, terwijl ook de heer B. Vis zijn zilveren jubileum als koster zal her denken. In aansluiting op deze kerk dienst wordt in de Oranjezaal van het Jeugdhuis een receptie gehouden. Hoewel buiten deze feestviering val lende, is ook de 16e Februari voor de Ned, Herv. gemeente te Katwijk aan Zee een belangrijke dag. want dan zal Alleen internationale samenwerking Philips-Van Houten de Nederlandse barrière (Van een onzer redacteuren). De laatste weken hebben de algemene belangstelling weer gericht op een ziek te, die voortdurend tallozen onaangena me dagen bezorgt en van tijd tot tijd een gevaar wordt voor de gehele beschaafde samenleving, zoals in vroeger eeuwen andere thans bedwongen epidemische ziekten zijn geweest: de griep. Vooral in ons land pleegt iedereen, die zich een paar dagen niet fit voelt, daarbij een stevige Verkoudheid onder gaat en al met al liever in bed of bij de kachel blijft dan door het gure win terweer naar het dagelijks werk te eann zichzelf een licht „griepje" toe te ken nen. Soms is zulks inderdaad het ge brekend werk verricht op het gebied van nadere wetenschappelijke analysering van de griep en vooral de bestrijding van deze voor de samenleving zo ge vaarlijke ziekte. In samenwerking met diverse autoriteiten en instanties op het gebied van de volksgezondheid, be nevens de pharmaceutische industrie, belichaamd door de industriële combi natie PhilipsVan Houten te Weesp, is in de laatste helft van het vorig jaar een begin gemaakt met de vervaardi ging van een vaccin, dat de mens kan immuniseren tegen besmetting met de griep-virus. Sinds geruime tijd worden thans die vaccines in Weesp vervaar digd. onder het toeziend oog van de overheid. Daarmede zou het probleem van de griepbestrijding zijn opgelost, wanneer zich niet enkele complicaties voordeden, vaï,"' doch" over "hst a'gcmêenTs het een I die van principiële invloed zün op de doodgewone verkoudheid of een soort gebrek aan lichamelijke energie, het geen niets uitstaande heeft met wezen- lÜkc griep. Werkelijke griep, het zelfde als het wat ernstiger klinkende influenza, is geheel iets anders dan verkoudheid. Do griep komt van tyd tot lyd epi demisch voor, soms in lichte mate, zoals thans, soms in kwaadaardige en zelfs catastrofale vorm. Dc laatste weken heerst zulk een omvangrijke doch niet uitgesproken gevaarlijke griepepidemie in West-Europa, ook in hot Zuiden van o^ land. Deze epi demie is in sterkte niet te vergelijken met dc epidemie van 1918, toen over dc gehele wereld niet minder dan 200.000.000 mensen er het dodelijk slachtoffer van werden waarvan 50.000 in ons land. Er bestaat geenszins aan leiding om dc huidige epidemie wat gevolgen betreft met die van dertig jaar "geleden te vergelijken, doch dc cijfers van 1918 wijzen slechts uit, dat Je griepbestryding wel degelijk een vraagstuk van groot gewicht is voor de ontwikkelde volkeren, zelfs nog af gezien van dc maatscnappelijkc ont wrichting, die ziekte van een groot deel der mensen onvermijdelijk tot gevolg heeft. Door onderzoekingen eldrrs was reeds voor de.'oorlog de verwekker van de griep, een bepaald virus, niet een baccil "zoals men lange tijd veronderstelde, ge ïdentificeerd. In ons land heeft de Leidse internist prof. dr J. Mulder, voor de oorlog werkzaam te Groningen, baan- Hervormd Katwijk aan Zee wacht ongetwijfeld betekenisvolle dagen, waarop terug zal worden gezien op eerr het nieuwe orgel van de Nieuwe Kerk j lange periode van door God gezegende aan de Voorstraat in gebruik worden arbeid, welke in alle menselijke zwak- .genomen. held is verricht. HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllll' llllllllllllllllllllllllllllllllillrr zn Bij het 350-jarig bestaan der N.H. Gemeente te Katwijk aan Zee Het oude witte kerkje op de Boulevard, dat sinds eeuwen het beeld van het Katwijkse vissersdorp beheerst. Pogingen worden in het werk gesteld om dit jaar de toren, die op last van dc bezettingsautoriteiten werd afgebroken, te herbouwen. (Foto D. Kruyt). teor men besloot tot de stichting van een tweede predikantsplaats, maar in 1864 was het dan toch zover, dat de geestelijke bearbeiding aan twee pre dikanten werd opgedragen: het waren ds C. P. van Tooren en ds W. A. J. Lucas, welke laatste de zo hoog nood zakelijke versterking bracht. De gestadige groei van het aantal gemeenteleden (aan het einde der 19e eeuw waren ruim 5500 personen als dd, resp. dooplid ingeschreven) was terzaak, dat de kerkvoogdij moest om zien naar een royaler bedehuis. Plan ben tot de bouw van een nieuwe kerk aan de Voorstraat werden gemaakt, daarvan de verwezenlijking niet lang op zich liet wachten: 12- Januari 1887 kon deze nieuwe kerk plechtig in ge bruik worden genomen. Aangezien men Jan oordeel was, dat deze kerk lange tijd in de behoefte zou kunnen voor zien, werd gelijktydig besloten over te gaan tot de verkoop van ae Oude Kerk aan de Boulevard, waarin een rederij- pakhuis werd gevestigd. Het ging ech ter geheel anders dan verwacht was": oe Nieuwe Kerk werd te klein vcor de tele kerkgangers en de gemeente te groot voor twee predikanten. Toonde pen kerkelijke statistiek niet aan, dat "et ledental na 25 jaar was gestegen tot pl.m. 8000? Pogingen om meer P'aatsruimte te verkrijgen en een der- te predikantsplaats te vestigen werden niet succes bekroond. Voor het houden godsdienstoefeningen kreeg men de tesohikking over een zaal in de Voor praat, welke als hulpkerk werd inge- ncht en op 11 December 1913 officieel mi gebruik kon worden genomen. Werd het ledental de 14.500 reeds over schreden, zodat al weer aan uit breiding van het aantal predikahts- plaatsen wordt gedacht. Zelfs is de verwachting gewettigd, dat in de nabije toekomst zal worden overge gaan tot de stichting van een zesde predikantsplaats, waarna ogenblik kelijk het beroepingswerk ter hand zal worden genomen. AAN WIE THANS DE GEES TELIJKE ARBEID IS TOE VERTROUWD. Met de kerkeraad, welke thans uit 48 leden is samengesteld, en een groot aantal kerkelijke colleges, werken mo menteel in grote eeAdracht samen de predikanten P. Pras, J. G. van Iepe ren, J. J. v. d. Krift, D. Bouman en H. A. Jellema, welke laatste echter in Mei naar zijn nieuwe gemeente Balk zal vertrekken- Daarnaast werken in Katwijk aan Zee ook twee hulppre dikers, t.w. ds R. P. A. Rutgers, die als oudste predikant in jaren zioh reeds in 1911 aan de Katwijkse gemeente verbond en daar na zijn emeritaat in 1945 rustig is blijven voortarbeiden en ds H. Bogers, emeritus-predikant te Achlum, die eveneens zijn voortduren de zorgen aan kerkelyk Katwijk blijft schenken. Uiteraard bewaart de Ned. Herv. ge meente ook aan haar vorige voorgan gers de beste herinneringen. Zonder aan de nagedachtenis van één harer overleden voorgangers ook maar iets te kort te doen, wordt ook heden ten dage nog met bijzondere waardering gewag gemaakt van de strijd, welke vlucht, welke de Ned. Herv. gemeente in Katwijk a. Zee in de loop der jaren heeft genomen thans rest ons nog een enkel woord over de velerlei actie, wel ke hieruit is voortgevloeid. Naast een opgewekt jeugdleven, dat zich ln hoofd zaak concentreeit in de zaal voor Chr. Prot. Belangen en het Jeugdhuis in de Voo;straar pn zijn uitlopers vindt in tal van jeugdverenigingen, wordt in deze gemeente ook een bloeiende Zon dagsschool gevonden, waarop het ca techetisch onderwijs aansluit. De Zon dagsschool „Det mosterdzaadje", in 1857 door wylen de heer L. A. van Mels op gericht, heeft in haar nu ruim 90-ja- rige bestaansperiode reeds duizendenen duizenden kinderen, die daarvoor op verschillende plaatsen in de gemeente samenkwamen, de weg tot de kerk mo gen wijzen. Daarnaast heeft de Herv. Kerk zich de zorg van het onderwijs sterk aangetrokken, niet minder dan zeven scholen en één kleuterschool worden namens haar geëxploiteerd. Voorts noemen wü hier de exploitatie van het Weeshuis aan de Voorstraat en het Rusthuis voor ouden van dagen, dat in zulk een behmfte blükt te voor zien. dat men met jrlai.nen rond loopt om nog eens over te gaan tot de bouw van een nieuw rusthuis. Tevens denkt men er over om, zo mogelijk in nauwe samenwerking met andere protestantse groepen, in de naaste toekomst te komen lot de oprichting van een protestants verpleegcentrum met eenvoudige klinische verzorging en kraamver- I pleging. Hoewel men van de ge dachte vervuld is, dat Leiden steeds Ter gelegenheid van het feit, dat het dit jaar 350 jaar is ge leden. dat de Ned. Herv. Ge meente te Katwijk aan Zee haar zelfstandigheid verkreeg, vonden wij ds R. P. A. Rutgers, emeri tus-predikant dezer gemeente, bereid voor ons Blad de volgende overdenking te schrijven: „Aan het «vriendelijk verzoek, tot mü gericht, om een korte overdenking te schrüven bü gele genheid van de herdenking van het 350-Jarig bestaan van de Ned. Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee, heb ik gaarne voldaan. Meer dan 37 jaren heb ik in haar mid den mogen arbeiden en heb ik met haar lief en leed gedeeld. Onze gemeente gaat een merk waardige gedenkdag tegemoet. Wanneer herdacht zal worden, hoe onze gemeente 350 jaren als een zelfstandige gemeente heeft mogen bestaan dan staat mü in zenderheid voor de geest 't Ker- kelük zegel, dat onze Hervormde gemeente bezit. Op dat zegel staat afgebeeld een schip in de bran ding en daarbü een anker. Een randschrift bevat de woorden: Catti aborigines Batavorum, d. w. z. de Catten stammen van de Batavieren af en de tekst: He- breën 6 19a, ter verklaring van de afbeelding op het zegel. Deze tekst luidt: „welke wij hebben als een anker der ziel, hetwelk vast en zeker is". M. 1. is het een tref fend zegel voor een Kerkelijke gemeente, gelegen aan de zee, waarin het visserij bedrijf eén hoofdrol speelt. Het schip, op het zegel afgebeeld, stelt de Kerk in haar geheel of een gemeente in het bijzonder voor. Het bevindt zich te midden van kokende ba ren maar het zal niet vergaan, want het anker is uitgeworpen en heeft een hechte grond, zoals in Hoor.6 ons gezegd wordt, dat het ingaat in het binnenste hei ligdom, waar de voorloper voor ons is ingegaan, n. Jezus Hij be waart en behoedt Zyn Kerk. Hü heeft het beloofd: de poorten der hel zullen myne gemeente niet overweldigen. Gedurende de 350 jaren, dat onze gemeente zelf standig bestaan heeft, heeft zij dit ook mogen ondervinden. In letterlyke zin zün over haar veel stormen heengegaan en dienten gevolge hebben meerdere vissers hun graf gevonden in de zee. Ik denk terug aan zo menige zware gang, die ik in de loop der jaren heb moeten doen om een jobs tijding over te brengen en aan de familie bekend te maken, dat een man en vader of een zoon en broer haar is ontvallen. Ook ln figuurlijke zin kunnen wü zeggen, dat er menige storm over de ge meente Ls heengegaan. In het rijk der natuur kunnen stormen geze gend zyn. Veel dor hout wordt weggenomen en door de storm worden levende bomen dieper en vaster geworteld. Zo is het ook ln het geestelüke leven. Stormen, die komen over de Kerk in haar geheel of een Kerkelüke gemeen te in het büzonder kunnen heil zaam zün. Uitwendig is in de loojy van de 350 jaren onze ge meente büzonder uitgebreid. Vooral in de laatste halve eeuw ls dit heel sterk toegenomen. Of met die gestadige uitwendige groei ook gesproken kan worden van groei van het geestelijk le ven, is een vraag, die helaas ont. kennend beantwoord moet wor den. Zowel ter land als ter zee zien wü in dit opzicht verachte- ring. De tijdgeest, die overal doorwerkt, heeft ock onze ge meente niet onbewogen gelaten. Kon er vroeger gesproken worden van de godvrezende zeeman, thans is het niet meer het ge val en is het aan boord van de loggers niet meer zo stichtelijk toegaande als het voorheen op de bomschuiten het geval was. Vooral sinds de Zondagsvisserij op de vloot wordt uitgeoefend, is het geestelijk peil sterk gedaald. Maar ook op het land zien wij in onze gemeente achteruitgang. Gingen vroeger de gezinnen ge regeld naar de Kek en waren de kerkgebouwen overvol, thans is dit niet meer het geval. Daar zün onder de ouderen en Jonge ren, <iie de Kerk niet of heel weinig bezoeken. Daarom zal het nodig zijn, dat de Kerk hen op zoekt, die meer en meer van het kerkelüke leven vervreemd raken. Gelukkig dat veler ogen daarvoor geopend zün en ook in onze ge-^ meente de arbeid onder de on- en buitenkerkelü'ken ter hand is genomen. Gods onmisbare zegen ruste daarop! 350 jaren is onze Kerkelüke ge meente van de Heere gespaard en gezegend! Dankbaar hopen wy dit te gedenken en in stil geloofsvertrouwen gaan wü de onbekende toekomst tegemoet. Want de Heere is de Getrouwe, Die wat Hü belooft, ook doen zal. Houdt Christus Zijne Kerk in stand, Zo mag de hel vrü woeden; Gezeten aan Gods rechterhand, Kan HÜ haar wel behoeden". R. P. A. RUTGERS ''lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIUIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirf: mogelükheden dier bestrüding. Het vaccineren tegen griep komt neer op het toedienen van sterk verzwakte griep-kiemen, die niet meer de normale ziekte-verschijnselen opwekken, doch wel tot resultaat hebben, dat het ge vaccineerde lichaam de anti-stoffen gaat fabriceren, waarmede het metter- tüd een werkelijke infectie van griep- kiemen kan bestrüden. Aleer deze opbouw van afweermidde len door het menselük lichaam is vol tooid, verlopen na de vaccinatie tien dagen. Dit betekent, dat in die eerste tien dagen na de vaccinatie wel dege- lük griep kan optreden. Indien de nor male besmetting door griepkiemen voor komt. Effectieve bestrüding van een griepepidemie kan derhalve slechts plaats vinden, indien tien dagen voor de epidemie in een bepaald land op treedt de bevolking geheel ls gevacci neerd. Het is namelijk door de hoge kosten en de betrekkelük korte Immuniteit na vaccinatie (ruim een half jaar) niet doenlük om de gehele bevolking per manent immuun te houden. De huidige epidemie zou met dat al les nog wel op te vangen zün geweest, aangezien de haard Italië te ver weg lag om de epidemie gelegenheid te ge ven ons land binnen tien dagen te be reiken, indien ër niet een tweede com plicatie optreedt, die een en ander niet zo eenvoudig maakt en als eerste eis stelt een zeer nauwe en snelle inter nationale samenwerking. Er bestaan nar.ielük verschillende soorten griep- verwekkers, die ieder een ander bestrü- dingsvaccin eisen. Aleer derhalve met dc massale vaccinatie een aanvang kan worden gemaakt, moet bekend zün wel ke vorm van griep epidemisch dreigt, wik vaeccin dus moet worden toege diend. Reeds zün besprekingen gevoerd met het doel een internationale samen werking op te bouwen, die een effec tieve bestrijding van de griep zou kunnen verzekeren. Dan is nodig, dat het land, waar de epidemie het eerst tot ontwikkeling komt, onverwijld onderzoekt met welk soort verwekker men te doen heeft en voorts enig vac cin ter verdere voortkweking aan an dere landen afstaan, hetgeen met de grootste spoed zou dienen te geschie den om de landen die door dc epide mie nog niet zyn bereikt voldoende tyd te geven een barrière te vormen tegen verdere verspreiding. De Jongste epidemie heeft duidelijk aan het licht gebracht, aldus prof. dr J. Mulder en dr J. van Niekerk, tüdens een door Philips—Van Houten belegde persconferentie te Weesp, dat deze in ternationale samenwerking tot dusverre niet bevredigend functioneert. Philips —Van Houten was sinds het najaar van 1948 bezig met de vervaardiging van griep-vaccins en was van plan daar mede enkele goed controleerbare be volkingsgroepen te vaccineren om de resultaten in de practijk te kunnen be oordelen, toen dc huidige epidemie op trad. Daardoor zün deze proefnemingen sterk in waarde verminderd, waarte genover het voordeel staat, dat de in ternationale samenwerking „door scha de en schande" wüs kan worden en zich beter kan voorbereiden op een vol gende werkelijk serieuze epidemie. Prof. Mulder hoopte, dat de kwaad aardige epidemische griep nog enige Jaren zou mogen uitblyven, aangezien z.i. de vaccin-berelding en de opbouw der internationale samenwerking op t gebied van melding en Identificatie van de soort over ongeveer 4 jaar geheel paraat zouden zyn om zelfs de kwaad aardigste epidemieën tüdig te 'kunnen localiseren en derhalve het overgrote deel der ontwikkelde volkeren te be schermen door een „dam" van geïm muniseerde bevolkingsgroepen. CREMATIE SLACHTOFFERS FALSTER-VLIEGONGEVAL. In het crematorium te Velsen ston den de kisten met de stoffelijke over schotten van de op Falster omgekomen vliegers Protiva en De Jong gisteren te midden van een zee van bloemen op gesteld. De directeur van Aero Holland, mr J. A G. Jonckheer getuigde van de diepe ontroering by dit tragisch ver scheiden en herdacht de enorme werk kracht en het zeldzame enthousiasme van de overleden medewerkers. Als oudste collega sprak piloot J. Scholte woorden ten afscheid. De heer L. A. de Lange, directeur van de RÜkslucht- vaartschool, sprak uit naam van perso neel en leerlingen. De heer C. Hess vertolkte de gevoe lens van de oud-illegaliteit te Gouda, in welke organisatie De Jong een werkzaam aandeel heeft gehad. De voorzitter van de Tsjechische vereni ging in Nederland, de heer v. Ambros, hield in zijn landstaal een toespraak tot mevrouw Protiva. Tenslotte heeft de heer L. J. Klein, voorzitter van de Comenius-vereniging, mede namens Koos Vorrink woorden van medeleven gesproken. CENTRALE BEGRAAFPLAATS TE LOENEN. Voor dc oorlogsslachtoffers. Er wordt thans een centrale begraaf plaats aangelegd voor oorlogsslachtof fers te Loenen op de Veluwe. Reeds is begonnen met het overbrengen daar heen van de omstreeks tweeduizend in Nederland verspreide Ryksgraven. Ook met het overnemen van de graven der slachtoffers uit de koopvaardü, onge veer duizend die over de gehele wereld verspreid zijn, is een begin gemaakt. Het opsporen en identificeren van de graven van Nederlanders, die tydeni de oorlog in Duitsland zün overle den. zal nog zeer veel tijd in bes.a-g nemen

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5