„Staking der vijandelijkheden een onmogelijkheid" Nederlandse troepen onvoldoende voor bestrijding guerillasirijd [WEERBERICHT Verschillen in resoluties van Veiligheidsraad en New Delhi Bij verscherping niet de benodigde meerderheid? Eigen waarnemers brandmerken Rapport C.v. G. D. Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 25 JANUARI 1949 No. 26600 LEIDSCH Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst eD J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witto Singe) l. Lelden - Giro no.: 67055 C. v. G. D. verklaart: Rust en orde niet hersteld De C. v. G. D. heeft in een rapport aan de Veiligheidsraad verklaard, dat de guerilla der Indonesische Republi keinen de Nederlandse strijdkrachten verhindert de vijandelijkheden te be ëindigen of de order „Staakt het vu ren" in acht te nemen. Nederland be schikt over te weinig manschappen om de guerilla te onderdrukken, al dus het rapport. Het rapport voegt er aan toe, dat de Nederlandse strijdkrachten alleen ge bied om de' hoofdwegen heen hebben bezet, terwijl men de rest van het land, uitgezonderd uit hoofde - van guerilla- I activiteit, ongemoeid liet. De guerillastrijders hebben een „po litiek der verschroeide aarde" gevolgd, gepaard met oorlogvoering en sabotage. „Vele inwoners voelen zich niet op hun gemak en zijn bang voor represaille maatregelen ten gevolge van deze guerilla-activiteit", aldus het rapport. „Dit kan alleen verholpen worden door actief patrouilleren, bij dag en bij nacht. De bevelhebbers hebben in som mige gevallen verklaard, dat zij niet over voldoende troepen beschikken om dit te doen en om hun andere plichten te verrichten". Ten gevolge van de Nederlandse be- I zetting en het optreden der guerilla- stryders hebben in de voorheen onder Republikeins beheer ^taande gebieden „over het algemeen" recht en orde hun Intrede niet gedaan. „Er zijn bewijzen voorhanden, dat economische verwar ring heerst in het gebied, dat voorheen onder Republikeins beheer stond". De Commissie besloot haar rapport als volgt: 1. Rust en orde zijn in de vroegere door de Republikeinse gecontroleerde gebieden nog niet hersteld. 1. In vele gebieden beschikt het Ne derlandse leger over onvoldoende troepen, om onmiddellijk tegen de tactiek der Republikeinen te kunnen optreden. 3. Het Nederlandse leger beschikt over onvoldoende troepen om de burgers in deze gebieden afdoende te kunnen beschermen. 4. De situatie is thans nog niet vol doende gestabiliseerd, om een met volledig gezag bekleed burgerlijk be stuur te kunnen organiseren. In het rapport wordt verder gezegd, dat veel schade is aangericht door plun deren, vandalisme en als gevolg van het toepassen van de politiek der „ver schroeide aarde" door de Republikeinen Verklaard wordt dat, daar de Repu1 blikeinse regeringsautoriteiten worden i verhinderd hun gezag uit te oefenen, er I van Republikeinse zijde geen gezag be staat, dat in staat is de Republikeinse strijdkrachten een „staakt-het-vuren- order" op te leggen. Onder deze omstandigheden ls een j etakci. der vijandelijkheden een onmo gelijkheid. „DE DRUK OP NEDERLAND" BECRITISEERD. Avonturiers krijgen steun van buitenwereld. De Daily Telegraph becritiseert „de druk", die op de Nederlanders werd gelegd naar aanleiding van hun ac tie in Indonesië. „Een land met een boog peil van verlicht bestuur en dat voortgaat met het verlenen van zelfbestuur, wordt gedwongen een van i zijn belangrijkste gebieden over te geven aan een klein aantal vastbe sloten avonturiers, die in de buiten wereld steun ondervinden", aldus hét blad. ..Gedurende de laatste dagen is de druk toegenomen door de conferentie van Aziatische landen, welke, zéér vreemd, werd bijgewoond door drie nlet-Aziatische landen (Australië, Nleuw-Zeeland en de Philipijnen)". ,£>s mogelijkheid van een Aziatisch blok onder Sovjet-overheersing", zo gaat het blad voort, „is beslist dichter bij dan de kans voor enig vrij samen gaan van Oosterse landen onder lei ding van Nehru. ZEVEN DODEN BIJ TREIN OVERVAL Aneta meldt uit Semarang, dat de trein van Poerwokerto naar Tegal Zondagorhtend nabij Boemiajoe is overvallen. In een bocht waren de rail bouten losgeschroefd, waardoor een ge deelte van de trein in een rivier te recht kwam. Direct daarop werd de train beschoten. In een hierop volgend vuurgevecht heeft de treinbewaking de aanvallers verdreven. Onder de trein- passagiers vielen 7 doden te betreuren. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwakke, maar later wat toenemende Zuid-Oostelijke wind. Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar tijdelijk nevel of mist. doch overwegend droog weer. Vannacht op meeste plaatsen lichte yorst-, over- PaS ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 26 JANUARL Zon 0p. 3 30 uur; onder: 17.16 uur. n £aan op: 7.26 uur; onder: 13.58 uur 'L-K). ko6°°gwater te Katw^k 144 en Bit nummer bestaat uit zes pagina's Sultan Hamid II verbaasd over nieuwe resolutie „OPLOSSING BERUST BIJ INDONESIËRS ZELF". „Met pijnlijke bevreemding" had Sul tan Hamid II het hoofd der regering van West-Borneo, kennis genomen van punt E van art. 4 der bij de Veiligheids raad ingediende ontwerp-resolutie, waar in o.a. wordt gezegd, dat aan vertegen woordigers van andere delen van Indo nesië dan de „Republiek" kan worden toegestaan, deel te nemen aan de onder handelingenenz.", aldus verklaarde de Sultan desgevraagd aar^ Aneta. Hij zeide verder dat. naar hij meent te mo gen veronderstellen, deze bevreemding ongetwijfeld zal worden gedeeld door de regeringen van de andere deelstaten in Indonesië. „Dat aan deze deelgebieden, die tweederde gedeelte van de bevolking en meer dan driekwart van de opper vlakte van Indonesië omvatten, thans kan worden toegestaan enz... acht ik een tegenover deze gebieden zoda nig denigrerende formulering, dat ik u kan verzekeren, dat althans West- Borneo van een op dusdanige wiize gestelde gelegenheid tot deelneming aan de besprekingen geen gebruik zal maken, welk voorbeeld ongetwijeld door andere deelstaten zal worden ge volgd". Onder verwijzing naar de met alg. st. aangenomen resolutie van de bijeen komst Federaal Overleg en de als gevolg daarvan getroffen voorbereidingen tot nader overleg met een aantal vooraan staande Republikeinen, zeide Sultan Ha mid: „Moge de Veiligheidsraad toch tot het besef komen dat het hier in eerste in stantie een aangelegenheid betreft, welke door ons. Indonesiërs, zelf in onderling overleg tot oplossing dient te worden gebracht". IRAK OVER „ONUITGELOKTE AANVAL". Irak heeft de V-N. verzocht een vol ledig ohderzoek in te stellen naar „het onuitgelokt toevlucht tot geweld ne men" in Indonesië en te verzekeren, dat de verantwoordelijkheid hiervoor „duidelijk zal worden gelegd op de schouders van hen, op wis deze ver antwoordelijkheid rust". De Irakese Minister van Buit. Za ken verklaarde in een brief aan de secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie. dat „de plotselinge Nederlandse aanval op de Indonesische republikein se strijdkrachten en op Republikeins gebied een ernstige schok heeft bete kend voor alle vrijheidslievende vol ken in Azië". Verzekering van recht en orde vraagt offers „Het optreden van de Nederlandse troepen heeft tot gevolg gehad, dat zoals beoogd werd, aan de T.N.I. als georganiseerd en van een centrum uit geleid gevechtsapparaat een einde gemaakt is", aldus wordt in een uit voerig overzicht van de huidige mili taire toestand van de dienst Leger- contacten gemeld. Het overzicht zegt: „Dit betekent niet, dat overal met name op de lange verbindingslijnen definitief een einde was gemaakt aan de activiteiten van sluipschutters en rondzwervende benden. Onmiddellijk na het afsluiten van de operaties zijn zuiveringsacties ingezet, welke in lang zamer tempo verlopen dan de snelle opmars van de eerste weken. Geleide lijk aan worden de resultaten evenwel merkbaar. Reeds hebben duizenden leden van de T.N.I. en strijdorganisaties zich overgegeven terwijl een belangrijke hoeveelheid wapentuig werd buitge maakt. Het overzicht, dat o.m. zegt, dat het herstel van de normale toe standen in Oost-Java minder snel1 verloopt dan elders wegens de vele vernietigingen. Het besluit met de verklaring, dat in het algemeen in de bevrijde gebieden, dank zij het optreden van de Neder landse troepen, recht en orde verze kerd zyn, terwijl elders belangrijke stappen op de weg tot dat doel gez=t zijn. doch „dat nog een zware wissel wordt getrokken óp de vastberaden heid en vooral het uithoudingsvermo gen van hen, die vaak onder uitermate moeilijke omstandigheden meewerken aan hef vestigen van een toestand van veiligheid en rechtszekerheid", waarbij ook helaas offers worden gebracht. Gezondheidstoestand in bezette gebieden gaat vooruit Een maand na het begin van de ac tie in Indonesië heeft thans het Dep. van Ec. Zaken te Batavia een eerste overzicht van de toestand in de pas be zette gebieden. Met de gezondheid, het voedsel en de kleding van de bevolking valt het wel mee, aldus dit rapport, be halve in Zuid-Asahan en Bodjonegoro, waar de ellende groot is. Men verwacht dal. het platteland zich in het alge meen zelf zal kunnen voeden. Tot de volgende oogst is, dank zij invoer van grote partijen rijst, de voedselvoorzie ning wel in de hand te houden. Het transport is echter moeilijk daar alle spoorwegverbindingen verbroken zijn en niet snel kunnen worden hersteld. De vrije verkoop van artikelen als suiker, zout, zeep is stopgezet; alles wordt weer gedistribueerd, ook ln de gebieden buiten de voormalige Repu bliek. In Asahan en Tapenoeli keert de bevolking, die voor een groot -deel ge vlucht was, naar de haardstede terug en hervat de arbeid. Daar het loon in geld en in rijst wordt uitbetaald, is er een groot aanbod van werkkrachten. Mr M. SLAMET HOOGLERAAR TE BATAVIA. Mr M. Slamet, tijdelijk waarnemend secretaris van de Raad van beroep voor belastingzaken en tevens tijdelijk bui tengewoon lector in het burgerlijk recht aan de .faculteit der Rechtsgeleerdheid en Sociale Wetenschappen aan de uni versiteit van Indonesië, is gerekend van 1 Januari 1949 benoemd tot hoogleraar in het burgerlijk recht aan de Faculteit der Rechtsgeleerdheid van Sociale We tenschappen aan de Universiteit van Indonesië. JEEP MET MILITAIRE WAARNEMERS C. v. G. D. IN HINDERLAAG? Het Franse persbureau A.FP. meldt, dat op 17 Januari drie militaire waar nemers van de C. v. G. D. een Belg, een Amerikaan en een Australiër op de weg van Djokja naar Solo in een hinderlaag zijn gereden. Er werd nie mand door het vuur waaronder de jeep, waarin zij reden, over een af stond van 600 m. moest rijden ge troffen. De daders van -de overval hadden een opstelling ingenomen ter weerszijden van de weg, nabij de dessa Prambanan, ongeveer 15 km ten Oosten van Djokja. ECONOMISCHE CONFERENTIE TE MOSKOU. In een officiële verklaring is medege deeld, dat deze maand te Moskou een economische conferentie is gehouden waaraan vertegenwoordigers van Bulga rije, Hongarije, Polen Roemenië, de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije heb ben deelgenomen. (Dus Zuid-Slavië niet!) Er zijn aanzienlijke successen bereikt in de ontwikkeling van de economische betrekkingen tussen de vertegenwoor digde landen, zo heet het. Bij de hervatting van de debatten in de Veiligheidsraad inzake Indonesië zullen enige afgevaardigden pogen de actie van de Raad te versterken in het licht van de aanbevelingen van de conferentie te New Delhi, aldus wordt te Lake Success vernomen. De afgevaardigden hebben zorgvuldig de tekst van de door vier leden van de Raad Vrijdag j l Ingediende resolutie vergeleken met de voornaamste resolu tie, die eenstemmig door de conferentie te New Delhi werd aangenomen. Als voornaamste verschilpunten ziet men de volgende: 1. De resolutie van de Raad doet ner gens uitkomen, dat de „politionele actie" van de Nederlandse regering in Decem ber 1948 een agressie betekent volgens het Handvest van de Ver. Naties. De resolutie van New Delhi echter beschuldigt rechtstreeks de Nederlan- Het heeft lang geduurd vóór de geleerden inzicht hebben verworven in het ziektebeeld van de griep, vooral omdat men niet in staat bleek de verwekker van deze, elke 30 jaren in sterke verbreiding optredende, ziekte aan te wijzen. Meende men oorspronkelijk, dat de oorzaak te vinden was b\j de bacil van Pfeifer, thans weet men, dat een virus als griepverwekker moet worden be schouwd. Dit virus ontwikkelt zich het best in kippenembryonen, dus in be broede eieren. Nadat dit virus is gedood, kan men er een vaccin uit bereiden, dat voor een bepaalde tijd immuniseert Dit vaccin wordt thans bij de Philips- Van Houten fabrieken te Weesp gemaakt- Nadat de tweede broedingsperiode van twee dagen fde eerste, vóór de injectie, duurt tien dagen), waarin het virus zich tot het honderdduizendvoudige heeft kunnen ontwikkelen, is verstreken, wordt de virushoudende vloeistof uit het ei gezogen. Deze vloeistof vormt het uitgangspunt voor het te bereiden vaccin. Sul .an Sjahrir heeft in Batavia een ontmoeting gehad met, de Nederlandse minister-president dr W. Drees. Bij aankomst op Kemajoran, het vliegveld van Batavia, werd Sjahrir ontvangen door dr Koets, directeur van het kabinet van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, die hier achter Sjahrir over het plankenvlondertjeophetvliegveldloopt.dat een dag tevoren door de zware regenval nog enkele centimeters onder water had gestaan. Over toestandop Oost- en Midden Java Scherpe critiek is, naar de „N. R. Crt." verneemt, geleverd op het rapport van de C. v. G. D„ dat op 14 Januari j.l. naar de Veiligheidsraad werd geseind en waarin was opgenomen een rapport van de militaire waarnemers van de C. v. G. D. te Soerabaja over de toestand op O.- en Midden-Java. Deze critiek is afkomstig van het College van oudste militaire waarnemers van de C. v. G. D., welk college te kennen geeft, dat het noodzakelijk is het bewuste „onbe trouwbare" rapport geheel in te trekken en t.z.t. te vervangen door een rap port. dat wel behoorlijk is óverwogen en gecoördineerd met andere waar nemingen. Bewust-onbetrouwbaar COLLEGE VAN OUDSTE MILITAIRE WAARNEMERS GEPASSEERD. Deze erotiek uit de eigen boezem van de militaire waarnemers is neergelegd in een rapport van het college van oud ste militaire waarnemers aan de C. v. G. D.; het is aangeboden ter doorzen ding aan de Veiligheidsraad. De betrokken militaire waarnemers waren op 9 Januari uit Batavia op hun standplaats Soerabaja gearriveerd en hadden tot eerste opdracht slechts te rapporteren over de orders, welke door de Nederlandse militaire commandan ten waren uitgegeven betreffende het staken van de vijandelijkheden. Het rapport eohter, dat zij reeds op 11 Januari, dus binnen 48 uur na aan komst op hun standpaats, aan de C. v. G D. toezonden, bevatte mededelingen over een grcot aantal onderwerpen, ten aanzien waarvan een behoorlijke oriën tatie niet mogelijk was dan na een uit gebreid onderzoek van het gehele hun toegewezen arbeidsterrein, tèweten Oost-Java. BINNENLAND. Op 11 en 12 April zal ln het Mlner- -paviljoen te Amsterdam het Textlcl- congres 1949 v/orden gehouden, waaraan een tentoonstelling ls verbonden Bij de Tweede Kamer ls Ingediend een ontwerp van wet tot goedkeuring en uitvoering van het op 16 "December 1948 te 's-Gravenhage tussen Nederland, Belclc en Luxemburg gesloten verdrag tot unifi catie van accijnzen - De Vrouwen-Wereldgebedsdag in 1949 zal gehouden worden op Vrijdag 4 Maart a.s. Het onderwerp zal zijn„De Here ls Uw bewaarder". Het ministerie van Buitenlandse Zaken brenpt ln herinnerlns dat Neder landers alleeD voor kort verblijf ln FraDk- rfjk ziln vrijgesteln van het Franse vi sum. Wie langer dan drie achtereenvol gende maanden ln Frankriik wil ver blijven. moet zich te voren Jolj een Franse consulalrp ambtenaar van een verbiyfs- visum voorz'en Jn de mijn Oranje-Nassau 4 te Heerlerhelde is tijdens de mlddagdlenst de meesterhouwer Jacobs uit Heerlerhel de dodelijk verongelukt. Men vond hem, bedolveD oiirter kolen, bij een laadbak op de 340 metei verdieping. Niemand was bij het ongeluk tegenwoordig, zodat de oorzaak onbekend ls. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Het Deense m.s. ..Westralla", dat Za terdagnacht bij Hoek van Holland ls ge strand. ligt nog altijd muurvast ter hoog te van het Radarproefstation. De kop van het schip ligt zeewaarts gericht en talrijke sleepboten zijn ln de buurt. Na vele vergeefse pogingen om de Deen vlot te slepen, ls men er toe overgegaan een deel van de lading die uit graan be staat. te los en. BUITENLAND. Uit betrouwbare bron te Londen woidt vernomen dat de zitting van de zesmogendhedepcornmissle voor de vast- j stelling van de grenzen van West-Duits- i land die gisteren t-e Parijs zou zI1n» ge- houden, op voorstel van de V S. i6 uit- i gesteld. De reden voor dit uitstel ls niet I bekend. Een Dakota van de luchtbrug met een bemanning van drie koppen en 22 passagiers, onder wie 17 kinderen, aan boord, ls bij Schoenberg, Juist binnen de Sovjetzone. neergestort Acht personeh zijn om het Leven geko men, zeventien zijn gewond. Er was slecht zicht. Ongeveer twee maanden geleden stortte een andere Da kota ln hetzelfde gebied neer. Door het Grlesse kabinet ls een wetsontwerp goedgekeurd, waarby een oorlogsraad wordt 'ngesteld. De Ameri kaanse ambassadeur en de leiders van de Britse en Amerikaanse militaire missles ln Griekenland zullen het recht hebben ln deze raad zitting te nemen. De uitvoerende raad van de door communisten beheerste Duitse socialis tische eenhtldspartll (S.E.D die te Ber lijn heeft vergaderd, heeft vooraanstaan de partijleden aaneewezen om deel uit te maken van een ep.vormd speciaal ..po litiek bureau" van de party. De Italiaanse politie ls op het spoor gekomen van eer samenzwering tot sabo tage aan dr oorlogsbodems, die aarr de Sovjet-Unie moeten worden afgestaan. Zeven personen zijn gearresteerd. Uit dit enkele feit is reeds duide lijk, dat hun verslag uiterst opper vlakkig was en grotendeels geba seerd op „van-horen-zeggen". De ge dane beweringen ztfn voorts onaan vaardbaar generaliserend en worden niet ondersteund door enig concreet feitelijk gegeven. Bovendien spreekt het verslag ock nog over de situatie in Midden-Java. dat niet tot het arbeidsveld van de be trekken waarnemers behoort, waar zij ook in het geheel niet geweest zijn en welk gebied werd bezocht door een andere waarnemer, die nog niet op zijn standplaats was teruggekeerd en van zyn bevindingen rapport had uitge bracht, toen het verslag uit Soerroaja word ingezonden. Het rapport van de waarnemers te Soerabaja is door de C. v. G. D. terstond geaccepteerd en door deze Commissie meteen in uit treksel doorgezonden aan de Veilig heidsraad, alsmede aan de pers vrij gegeven. Op deze wijze werd het Col lege van Ouds.te Militaire Waarnemers geheel gepasseerd, welk college dus niet in de gelegenheid is gesteld het rapport te bestuderen, te toetsen aan andere waarnemingen en te waarde ren. zoals had moeten gebeuren. De critiek besluit met aan de C. v. G. D. te kennen te geven, dat het noodzakelyk Ls het bewuste „onbetrouwbare" rapport geheel in te trekken en te zijner tijd te ver vangen door een rapport, dat wel behoorlijk is overwogen en gecoör dineerd met andere waarnemingen. Tot zover de zakelijke inhoud van dit critische rapport van de oudste militaire waarnemers. Het laat geen andere conclusie toe dan deze. aldus de N. R. Cri*. dat de C. v. G. D. op hoogst onverantwoordelijke wijze aan de Veiligheidsraad heeft gerapporteerd. Dit ernstige gebrek aan objectivi teit is een argument voor Neder land te meer om zich met hand en tand te verzetten tegen een uit breiding van de bevoegdheden de zer commissie als voorgesteld in de door de Ver. Staten ingediende re solutie. ders van het Verstoren van de vrede en agressie volgens hoofdstuk 7 van het Handvest de meest ernstige aange legenheid, die voor de Ver Naties ge bracht kan worden. 2. De resolutie van de Raad, die eventuele terugtrekking van de Neder landse troepen uit de Republikeinse ge bieden aanbeveelt, stelt geen tijdslimiet vast. De Aziatische conferentie vraagt in haai' resolutie om onmiddellijke terug trekking van de Nederlandse troepen uit de Republikeinse hoofdstad en al gehele terugtrekking uit Republikeins gebied tegen 15 Maart. 3. De resolutie van de Raad noemt de blokkade, die de Nederlanders gedu rende vele maanden tegen de handel van de Republiek zouden hebben uit gevoerd: De resolutie van New Delhi doet de nauwkeurige aanbeveling dat alle han- dels„beperkingen" „direct weggenomen worden". De invloed, die de conferentie van New Delhi op de besprekingen in de Veiligheidsraad zal hebben zal het best tot uiting komen in de zitting van he den, wanneer amendementen op de re solutie van de Raad zullen worden in gediend. De Australische afgevaardigde, de heer John Hood, zal, naar vernomen wordt, de volgende wijzigingen voorstel len: 1. Een meer nauwkeurige voorziening voor het terugtrekken van de Neder landse troepen, het liefst tegen midden Maart, doch in geen geval later dan de datum, waarop de verkiezingen be paald worden. 2. De C. v. G.D. in staat te stellen alle aanbevelingen aan de Raad te doen ronder verdere onderhandelingen tus sen de partijen. De Australische afvaardiging zal eveneens de kwestie van de blokkade te berde brengen en de Commissie aan sporen in haar rapport aan de Raad het gehele probleem van de politieke op lossing te behandelen. Ofschoon de Australische delegatie, naar r.ien verwacht, geen formele amen dementen op de vier mogendheden- resolutie naar voren zal brengen is het mogelijk, dat Egypte dit volgens boven genoemde lijnen zal doen. Enige leden van de raad zyn echter van mening, dat enige poging tot het versterken van de ingediende com promis-resolutie zou uitlopen op het niet verkrijgen van de benodigde ze ven stemmen. De resolutie, die het resultaat is van moeilijke, achter de schermen ge voerde onderhandelingen, is waar schijnlijk de uiterste, die zekere voor naamste delegaties zullen aanvaar den. Amerika beheerst Stille Oceaan ALDUS ADMIRAAL NIMITZ. Admiraal Nimitz, vqprmalig staf-chef van de Amerikaanse vloot, heeft in een door „News Magazine" gepubliceerd persgesprek verklaard, dat hij ver trouwde, dat de Verenigde Staten „elke vijandelijke basis in het meest Weste lijke gedeelte van de Stille Oceaan, van waaruit de veiligheid der Verenigde Staten bedreigd zou kunnen worden, waardeloos zouden kunnen maken". Deze opmerkingen van de admiraal vestigen de indruk, dat hij van mening is, dat elke basis op de Chinese kustv welke door de communistische troepen in hun hudige opmars zou worden ver overd, zo nodig zou kunnen worden uit geschakeld, als basis voor daadwerke lijke operaties en als bedreiging voor de bases, welke thans in Amerikaanse han den zijn, afgezien van bases als Tient sin, welke op het Aziatische vasteland zijn gelegen. Deze inzichten van de man, die in de afgelopen oorlog opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan was, zijn veelbetekenend, daar men uiting had gegeven aan de vrees, dat er, tengevolge van de ne derlaag van de regering Tsjang kai sjek in China, gevaar zou dreigen voor de positie der Verenigde Staten in Japan en elders. Het Chinese Duinkerken Uit Nanking wordt gemeld, dat het „.Chinese Duinkerken" is begonnen.» Een stroom van vermoeide regeringstroepen stak te Nanking de Yangtse over, zij trokken terug voor een nieuw commu nistisch offensief, dat hen tot op een afstand van enkele kilometers van de hoofdstad terug dreef. Gemeld wordt, dat de communisten er mede hebben ingestemd vredesonder handelingen met het wankelende Nan- king-bewind te beginnen, doch dat zij hun kracht nog eens nadrukkelijk heb ben willen aantonen door het inzetten van een nieuw offensief over de gehele frontbreedte, waarbij zij meer dan 100.000 man in de strijd hebben gewor pen. De voorste communistische troepen zijn 60 kilometer ten Oo9ten van Nan king, door de langs de Noordelijke oever van de Yangtse gelegen regeringsstel lingen gebroken; de Yangtse ls de laat ste natuurlijke defensie-linie voor Nan king. Door paniek aangegrepen Chine zen te Nanking, die verwachten dat de hoofdstad binnen 48 uur onder commu nistisch granaatvuur zal komen te lig gen, vochten om plaatsen in naar. het Zuiden vertrekkend? evacuatie-treinen. Nanking schudde op zijn grondvesten, toen voorraden ammunitie, welke niet meer gebruikt worden, en een prijs ge geven arsenaal tot ontploffing werden gebracht en de verdedigers van de Chi nese .hoofdstad hun zware artillerie in schoten. Als plaats voor de vredeson derhandelingen zou Peiping gekozen zijn Peiping wordt thans door de com munisten en de regering gezamenlijk bestiuixC

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1