Nederland denkt niet aan terugtrekking der troepen Systeem op Prestwick wordt nu herzien Nieuwe uitvoerige resolutie naar Den Haag voor onderzoek - - - Het afscheid van Tsjang kai sjek Ramp niet of wel gevolg van verkeerde berichlen Met een enkel woord WEERBERICHT 87ste Jaargang ZATERDAG 22 JANUARI 1949 No. 26598 LEIDSCH Mi DAGBLAD Directeur: J. w Henny DAHRI AH VOOR I FIDFN FN OMSTRFIfFN TelelooD DU en Adm.: 25041: Red 21507 Hoofdredactie: B W Menkorst en J. Brouwer M.15 "r l^a^: 32 «nts perwS w'"« Sln8el l- G*° 41055 Dc komende en gaande man President Truman heeft zijn taak weer aanvaard. Zijn tweede periode is begonnen; of moeten we zeggen: zijn 'eerste? Het presidentschap viel hem immers in eerste instantie slechts ten deel tengevolge van het overlijden van zijn grote voorganger, president Roose- I velt. waarop niet was gerekend Maar nu is Truman dan president als overwinnaar aan de stembus! Nu kan I hij spreken en handelen als de over winnaar bij de gratie der kiezers en i staat hij sterk. Vooral ook waar hij in Huis van Afgevaardigden als Senaat een meerderheid achter zich weet. Althans in zaken van buitenlandse politiek en juist op dat terrein ligt voor het bui tenland het zwaartepunt. Waren de laatste maanden de han den van Truman gebonden, thans is hij vrij in zijn doen en laten en wij vermoeden, dat de wereld daarvan spoedig deg evolgen zal zien. Te meer, waar ook Dean Acheson zijn functie als opvolger van Marshall aanvaardt. Het lijdt geen twijfel of het Noord- Atlantische pact zal thans rechtstreeks aan de orde komen en binnen afzien bare tijd werkelijkheid zijn geworden. Af of niet met enkele staten uitgebreid: daarover is de beslissing nog niet ge vallen. De lijn der Amerikaanse politiek zal toch worden doorgetrokken zonder af wijkingen naar rechts of naar links. En laat ons daarover ons verheugen. Slechts de zekerheid het machtige Amerika op zijn weg te zullen vinden kan Moskou terug houden van verdere agressie in ons werelddeel. Die zekerheid is er momenteel en dat sterkt West-Europa moreel en mate rieel. Jammer, helaas dat, al wordt het pact van Brussel steeds meer een le vende factor, toch de idee van de West- Europese eenheid nog niet algemeen die steun erlangt-, die men zo gaarna zou zien. Speciaal tussen Engeland en Frankrijk bestaan in dit opzicht nog wrijvingspunten, het geslaagde bezoek van Schuman aan Londen ten spijt. Men kan zich nog niet opwerken tot die verdraagzaamheid en die bereid willigheid om offers te brengen, die hier vereist worden. Het komende Atlantisch pact als sluitsteen op het pact van Brussel zal echter misschien de West-Europese eenheid kunnen helpen bevorderen, die zo brood-nodig is. Want al lijkt het soms, alsof Moskou toenadering be gint te tonen b.v. het feit, dat de be sprekingen over de vrede met Oosten rijk zullen worden hervat, wijst enigs zins daarop de koude oorlog duurt voort en een einde is nog niet in zicht. Reden te meer tot verheugenis, dat Amerika's politiek dezelfde vaste lijn zal blijven volgen ter ondersteuning van de democratische gedachten tegen ieder totalitair systeem, dat slechts kan be staan door het muilkorven der ware vriiheii van peest en individu. Bij de ontwikkeling van ziln program voor vrede en vrijheid heeft Truman duidelijke taal gesproken. Moge Moskou dit verstaan! Is Truman de komende man. Ts.iang kal sjek is daarentegen de gaande. Reeds geruime tijd liepen de geruchten, dat de generalissimus, die 25 jaar hoofd der Chinese republiek, is geweest, van plan was, om af te treden en inderdaad gaf hij zijn bereidheid daartoe meer dan eens te kennen. Intussen kwam het tot dusverre nog steeds niet. daartoe. En zelfs op dit ogenblik is van een of ficieel afscheid geen sprake. Wel is waar heeft hij Nanking verlaten om elders rust te gaan zoeken, maar neergelegd heeft, hij zijn functie niet. Men kan slechts spreken van een onderbreking. Blijkbaar wil men de mogelijkheid van een terugkeer open laten. De positie van het nationale China ls geregeld bedenkelijker geworden. De stad Tientsin heeft moeten capituleren en ook de val van Pelplng (het oude Peking) schijnt onafwendbaar. Boven dien bedreigen de communisten thans Nanking zodanig, dat de kans op be houd vrijwel tot nul is gereduceerd. Daarom heeft het nationale China besloten te trachten met de commu nisten tot een accoord te komen en wil het vredesonderhandelingen openen. Wel is waar hebben de rode leiders reeds doen doorschemeren, dat alleen een volledige overgave de strijd kan doen staken, maar de regering van dr Soen Po schijnt te hopen dat het laatste woord in deze nog niet. is gesproken. Spoedig zal men ervaren, ln hoeverre deze hoop al of niet gerechtvaardigd is te achten, want onderhandelaars zijn op weg naar het communistische hoofd kwartier. Zonder twijfel vormde Tsjang kai sjek een belemmerende factor om in de gegeven omstandigheden aan te blij ven en deswege is hij teruggetreden. Men schijnt hem echter als het ware achter de hand te willen houden, wan neer de communisten, door,vastte hou- ren aan hun uiterste eisen, dwingen om de strijd voort te zetten, hoe hopeloos de situatie momenteel dan moge lijken en in waarheid ook is. Wanneer voor dit land eindelijk eens een werkelijke rust-pauze zal intreden? Het einde der beproevingen lijkt ons nog niet in zicht. Corruptie, verraad en eigen belang spelen in het zo zwaar be proefde China een te grote rol om aan een oplossing van de chaos te kunnen en durven hopen. Speciaal een regeling met het com munisme lijkt al weinig geëigend om vertrouwen te kunnen stellen in wat ko men zal. VLIEGTUIG VERMIST. Een vliegtuig van de „Alaska Airli nes" dat met. een aantal passagiers aan boord naar Ketchikan (Alaska) vloog, heeft per radio aan het vliegveld van Anchorage medegedeeld, dat het door een hevige sneeuwstorm was verrast en van zijn route was afgeweken om te trachten Anchorage te bereiken. Sinds dien heeft men er niets meer van ge hoord. Daar het vastgestelde tijdstip de landing op Anchorage reeds lang voorbij is. vreest men, dat het toe stel verloren la. Amerika, China, Cuba en Noorwegen hebben gisteren in de Veiligheidsraad een zeer uitvoerige resolutie ingediend. In het kort komt zy op het volgende neer: Op 15 Maart moet in Indonesië een interim-regering zijn gevormd; per 1 October moeten algemene verkiezingen worden gehouden; de vijandelijkheden moeten worden gestaakt en Nederland en de Republiek moeten samenwerken by het herstellen van dc vrede; Sukarno en de andere Republikeinse leiders moeten onmiddellijk worden vrijgelaten; de Commissie van Goede Diensten wordt een Commissie van de Ver. Naties, welke het gezag zal hebben om toe zicht te houden op de verkiezingen en om haar steun te verlenen by de hand having van de vrede tijdens de overgangsperiode; de souvereiniteit zal niet later dan 1 Juli 1950 worden overgedragen. Zy bevat geen eis, dat de Nederlandse troepen moeten worden teruggetrokken. De Republikeinen en vertegenwoordigers van staten in het Verre Oosten had den er op aangedrongen, dat die cis we) zou worden opgenomen. Nederland had de Raad echter formeel al te kennen gegeven, dat over een dcrgeiyke eis niet behoefde te worden gesproken, want het zou zulk een bevel niet opvolgen. situatie zien is het noodzakeiyk, dat de raad de positie van een der partyen tracht te herstellen tot het punt waarop bona fide onderhandelingen door beide partyen weer mogelijk zyn". Dr Van Royen verklaarde, dat de re solutie naar Den Haag was verzon den en dat hy thans op verdere in structies wachtte. Hy behield zich het recht voor om later commentaar te leveren. De Belg Nisot waarschuwde de raad, dat zy geen verdere maatregelen in overweging moest nemen, voordat het Internationale Hof had uitgemaakt of hy daar het recht toe had. De afgevaardigde van Cuba, Alvarez, ondersteunde de resolutie en betoogde, dat terugtrekken van de Nederlandse troepen noodzakeiyk was om bewegings vrijheid te verschaffen aan de Republi keinse burgerlyke autoriteiten. Dr Tsjang (China) verklaarde, dat de mede door hem ingediende resolutie een gezamenlijke poging was, die een compromis inhield en ook van de par tyen in het geschil een verzoenende houding eiste. RUSLAND STEUNT RESOLUTIE NIET. De Sovjetafgcvaardigde Malik kon de resolutie niet steunen. Zij is berekend om het Indonesische volk met bloem rijke taal te misleiden. Hy stelde zich ook teweer legen de voorgestelde com missie van de Verenigde Naties. Het ls de oude Commissie, van Goede Diensten zei hij. onder een andere naam met dezelfde leden, met grotere mogelijkheden om in interne Indone sische aangelegenheden tussen beide te komen. Rusland wenst, dat Nederland zijn I troepen onmiddellyk terug trekt. De Dr Van Royen wacht op instructies. Daarentegen staat in de resolutie wél, dat de Commissie van de Ver. Naties zal aanbevelen welke gebieden weer onder Republikeins gezag zullen worden ge bracht. Tevens zal zy vaststellen, welke Nederlandse troepen in het Republi keinse gebied zullen biyven om er orde en rust te handhaven. Deze laatste passage heeft bewerk stelligd, dat Groot-Brittannlë zyn stem aan de resolutie zal geven. De kans. dat zij zal worden aangenomen ls daardoor zeer vergroot. Alleen Frankryk zou de aanneming nog kunnen beletten. Maar dan zal het een veto moeten uitspre ken en het is twyfelachtig of het dat zal willen doen. DR JESSUP VEROORDEELT ACTIE OPNIEUW. De Amerikaanse afgevaardigde, dr Jessup. verklaarde, dat de Ver. Naties ..niet haar goedkeuring konden hechten aan de resultaten van de Nederlandse militaire actie". Jessup zeide voorts: >.Wy weten allen, dat de Nederlandse troepen moeten worden teruggetrokken, wil het uiteindelijke doel, de vorming van de souvereine Ver. Staten van In donesia bereikt worden. Een bruikbare oplossing van het probleem moet ge vonden worden met instemming van alle betrokken partyen Wij geloven niet dat een politieke oplossing met succes kan of zal worden opgedrongen door een der partijen of door interventie van buiten. Met betrekking tot het geen de Belgische afgevaardigde heeft voorge steld (nJ. om de vraag van de competentie van de raad ln deze kwestie aan het Internationale Hof van Justitie voor te leggen) verklaarde Jessup: recht te handhaven, betoogde Malik, zonder hulp van vreemde indringers. De zitting van de raad werd hierop verdaagd tot Dinsdag. VERWACHTINGEN RESOLUTIE. OMTRENT „Zoals wy op dit ogenblik de feiteiyke Republiek is best in staat om orde en Reuters correspondent bij de Veilig heidsraad schryft: Australië en India zullen naar verwacht wordt de door Amerika voorgestelde resolutie be treffende Indonesië scherp critiseren. De Australische delegatie is van me ning, dat de resolutie zou moeten voorzien in zo spoedig mogelijke te rugtrekking der Nederlandse toepen. India zal zich wellicht in nog ster kere woorden uitdrukken. De Franse houding is neg steeds twy felachtig en een Franse woordvoerder heeft te verstaan gegeven, dat Frank rijk, indien de resolutie onveranderd gelaten wordt, zich van stemming zal onthouden. Indien zy echter wordt ge amendeerd, zodat zy, zoals de woori- vcerder het uitdrukte „gevaarlek" wordt, dan behoudt dit land zich het recht voor een veto te gebruiken. VOOR NEDERLAND ONAAN VAARDBAAR. De resolutie is op dit ogenblik zeker van 7 stemmen, nJ, van de Ver. Sta ten, Cuba, China, Noorwegen, Enge land, Canada en Egypte. (Zie voor volledige tekst der resolu tie pagina 3 van dit blad). illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sukarno wellicht morgen naar Batavia. In welingelichte kringen te Ba tavia verwacht men, dat Sukarno morgen aldaar zal arriveren, teza men met de'naar Prapat en naar Ban ka vertrokken Federale en Re publikeinse persoonlijkheden. Illlllllllllllllllll Minister Drees gisteravond op Malta. Minister-president Drees arriveerde gisteravond op Malta, vanwaar hy van ochtend naar Schiphol vertrok. Aan boord van de kantoorark van de Rotterdamse bergingsfirma Van den Akker, die in verband met de bergingswerkzaamheden van het gezonken Hen drikdok in het IJ aan de terreinen van de Amsterdamse Droogdok Mij was ge meerd, heeft zich, geiyk gemeld, gisterochtend een ontploffing voorgedaan, dia aan 5 personen het leven heeft gekost. De explosie sloeg het vaartuig lek, waarop een drijvende bok van de A.D.M. te hulp werd geroepen om de ark dry- vende te houden. Weiaereil de communisten TsJang naar Formosa of naar de V.S. x-i jo i2011 caan. een wapenstilstand? Men gelooft dat de kwestie van het „gezicht" de voornaamste factor by de menselyke betrekkingen in China van invloed is geweest op de wyze waar op Tsjang afstand van het president schap heeft gedaan. Hy zei niet, dat hU was afgetreden of dat hy zich terug trok. Vice-president Li tsoeng-jen heeft een beroep gericht tot het Chinese volk om ln weerwil van het ontslag van zijn leider, de eenheid te bewaren in het belang van de vrede en van het natio naal herstel. LI tsoene-jen weer er op, dat de generalissimus nooit op zyn ge nomen beslissingen terugkomt en ver klaarde „ik hoop dat alle soldaten en burgers oprecht zullen samenwerken, en dat de ambtenaren op hun post zullen blyven en voor de gemeenschappelyke taak zullen yveren. nameiyk de demo cratie en de vryheid te behouden. Generalissimus Tsjang kal-sjek heeft een afscheidsboodschap gericht tot het Chinese volk, waarin hij verklaart, dat het de verhoring van zyn „dringendste beden" zou betekenen, wanneer de com munistische partij uiteindeiyk tot de er kenning zou komen van de ernst van de toestand, waarin het land verkeert, or der gaf het vuren te staken en er ln toe stemde vredesonderhandelingen te be ginnen. Door zyn presidentsfunctie tydeiyk neer te leggen heeft Tsjang kal sjek ook afstand gedaan van zijn positie als op perbevelhebber van de gewapende mach ten. Deze functie is overgegaan op ge neraal Li toeng jen. Volgens een vooraanstaande functio naris van de Kwomintang zal Tsjang vermoedelyk naar het eiland Koeloen gaan, 16 km buiten Amoy, waar een ver blijf voor hem in gereedheid ls ge bracht. Er was geen sprake van, dat Spoedig na aankomst van de Nederlandse troepen keerde de bevolking van de kampong Djangga, aan de weg van Praoat naar Porsea op Sumatra, naar haar woonplaats terug. Deze jeugdige Batakker geeft uiting aan zyn vreugde op zyn zware bashoorn. Lof voor Parmentier. De vertegenwoordiger van het Britse ministerie van Burgerluchtvaart, Leslie, verklaarde gisteren, dat de „Nymegen" goed geladen en goed bemand was, zeer kundig bestuurd werd en geen mecha nische defecten had. Er hadden zich tijdens de vlucht geen byzondere ge beurtenissen voorgedaan, totdat het Icestel nabij het vliegveld Prestwick kwam. Hy verklaarde verder, dat het on derzoek bedoeld was om de feiten op te sporen en dat de K.L.M. in geen en kel op/.icht in de positie verkeerde van beschuldigde. Parmentier, de gezagvoerder van het vliegtuig, behoeft geen verder eerbe wijs dan de lof die hem in dc loop van het getuigenverhoor reeds tc beurt is gevallen," zo zeide Leslie. „Het is zelfs boven alle lof verheven, dat hy nog steeds aan 't stuur werd gevonden, toen het vliegtuig neer stortte." Leslie oefende critick op de brand weer en reddingsdienst in verband met de ramp. Discipline en eenheid aan de top waren noodzakelijk. Het systeem wordt thans geheel herzien. De advocaat der K.L.M., Cameron, verklaarde, dat Parmentier geen blaam treft in verband met zijn besluit een zichtlanding op baan 26 uit te voeren. Indien de meteorologische dienst die nacht meer waarde had gehecht aan het belang van het doorzenden van de inlichtingen naar het vliegtuig, dan zouden zy het raadzaam hebben geacht deze inlichtingen inderdaad door te BINNENLAND Mr M. Kusters te Nijmegen ls be noemd tot secretaris van de Katholieke Jeugdraad ln Nederland. Hedennacht om 2 uur is het Noorse motorschip Westranla van 3000 ton bij de Noorderpler te Hoek van Holland aan de grond gelopen. Men hoopt het schip tydens hoog water weer vlot te kunnen slepen De opgelopen schade heeft men nog niet kunnen vaststellen. Met Ingang van gisteren ls het tele foonverkeer NederlandTurkye geopend. Het tarief bedraagt f. 14.55 voor de eerste 3 minuten, voor Iedere minuut meer f. 4.85. De minister-president van Frankrijk Queuille, heeft gistermiddag de Nederland se ambassadeur te Parijs, baron van Boet- zeiaer van Oosterhout. ontvangen. In het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam ls gisteren de na lange voorbereiding tot stand gekomen overeenkomst een zowel zakelijk als cul tureel accoord tussen de Ned. Ver. ter bevordering van de belangen des Boek handels en de Ver. ter bevordering van het Vlaamse Boekwezen ondertekend. De minister van Landbouw. Ir S. L. Mansholt heeft gisteren te Den Haag de tentoonstelling Avlcultura ln de Houtrust- hallen te Den Faas aeopend. Gistermiddag ls op de Oostelyke Handelskade to Amsterdam de 58-Jarlge havenarbeider N. T. met zijn rywlel geslipt. Hy werd door een hein achterop rijdende vrachtwagen overreden en overleed aan de bekomen verwondingen. De Nederlandse Minister van Oorlog heeft, naar aanleiding van een Zweeds verzoek, goedgevonden, dat Zweedse mili taire vliegtuigen tydens een aantal vluch ten tussen Zweden en Engeland gedurende de eerstvolgende twee Jaar over Neder lands grondgebied vliegen. Zo nodig mogen deze toestellen landen op de vliegvelden Schiphol en Twenthe. Te Zaandam zijn ln de afgelopen dagen verscheidene ernstige gevallen van diphtherie geconstateerd, waarvan drie met dodeiyke afloop. BUITENLAND Rudolph Nadolny, die voor dat Hitler aan de maent kwam, Duits ambassadeur ln Moskou was, ls ln West-Duitsland aange komen. Politieke waarnemers menen, dat zijn bezoek deel uitmaakt van een Sovjet- russlsche vredesoffensief. De Sovjetrusslsche. Chinese en Ita liaanse afgevaardigden ln de wereldbond van vakverenigingen W.V.V. hebben een verklaring uitgegeven, inhoudende dat de W.V.V. voort zal gaan met zyn werkzaam heden ondanks het uittreden van de En gelse, Amerikaanse en Nederlandse afge vaardigden, „omdat er over de gehele wereld werkende klassen zyn. die verdedigd en verenigd moeten worden". Het uitvoerend bureau heeft het 22 leden tellende hoofdbestuur opgeroepen voor een bijeenkomst te Parijs ln devier laatste dagen van Januari. Op 74-Jarlge leeftyd ls te Dulwich overleden Thomas, voormalig Brits Labour- lelder, die ln 1936 tydens de regering Baldwin aftrad als minister van koloniën cp grond van de beschuldiging, dat hy geheimen van de begroting aan anderen had meegedeeld. In Tyrol heeft 40 van de bevolking (40.000 personen) griep. Te Vaticaanstad wordt vernomen, dat de Paus mogelijk ln Maart een aantal nieuwe kardinalen zal creëren. Maarschalk Tlto verklaarde ln een toespraak tot het congres van dc Servische communistische partij, dat de Joegoslavi sche communistische party byeen werd gehouden door „onwankelbare eenheid, welke door geen aanval, zelfs niet van de zyde van het Komlnform-bureau, kan worden gebroken". Het militaire bestuur van de Ame rikaanse bezettlngs-zone ln Duitsland heeft publicatie van het door Otto Strasscr, de stichter van de natlonaal-sociallstlsche groep „Zwartfront", geschreven boek ..Hitler en lk" verboden, daar het ,.ln strijd is rnet de belangen van het Ameri kaanse militaire bestuur". Het Britse parlement heeft zijn goed keuring gehecht aan een fonds van 1.000.000 pond sterling voor de bouw van een nationaal theater ln Londen. Men wil „The Old Vic Company" vragen om het theater te bespelen. Gisteren ls Dean Acheson beëdigd als minister van buitenlandse zaken der V.S. als opvolger van Marshall, die de vorige maand om gezondheidsredenen aftrad. De zich als plaatsvervangend minister terugtrekkende Lovett zal aan het mini sterie verbonden blijven, totdat Acheson zich Ingewerkt heeft. Dc kortgeleden opgerichte Franz Lehar-Gesellschaft te Wenen ls voorne mens aldus een standbeeld ter nagedach tenis van Lehar op te richten. Ook zal ln het vervolg leder Jaar ln Wenen een Lehar-festlval gehouden worden. zenden. „En wy zouden hier niet by een zyn geweest." Cameron zeide voorts pogingen om de gehele zaak al te eenvoudig voor te stellen, diep te zullen betreuren. Het ging hier om twee dingen; had men te maken met een verkeerd oor deel van de piloot of was het enkel en alleen een kwestie van slechte in lichtingen, die aan de piloot waren gezonden. Het zou even verkeerd zyn de ver- antwoordeiykheid van de ramp op de schouders van een 18-jarige knaap te leggen als op de schouders van een der meest ervaren piloten, wiens lip pen voor altyd gesloten zyn. Het onderzoek had een gemis aange toond van wat by, Cameron, wilde noemen bewegelijke en snelle verbin ding tussen de meteorologische en de operationele dienst en een gebrek aan waardering van zekere aan de piloot te verlenen diensten in ver band met de weersomstandigheden. Wilson, als vertegenwoordiger van de plaatselyke belangen van het Ministe rie van Burgerluchtvaart, zeide, dat naar gebleken Is, door de verantwoor delijke ambtenaren van het ministerie op het vliegveld Prestwick niets onge daan gelaten was. „Niets wyst op enig plichtsverzuim van de zyde der personeelsleden in de verkeerstoren," zeide hy. Het wilde hem voorkomen, dat er enige vertraging was geweest by het oproepen van de brandweer en de hulpdiensten naar de plaats van de ramp, doch zette uiteen, dat deze ver traging gerechtvaardigd was. D. W. Campbell, vertegenwoordiger van de Minister voor de Burgerlucht vaart, merkte op dat het spreken over de employé van de weerkundige dienst, Simpson, als „de kleine jongen" en het op gelyksoortige wyze ln het geding betrekken van zyn 18-Jarige collega's, de indruk maakte van geringschatting, zo niet van minachting. „Daarom hebben wy met enige op luchting van de heer Cameron ge hoord, dat het niet de wens was van wie zijner cliënten ook, de verant woordelijkheid voor dc ramp op de schouders van Simpson te leggen." Hy vervolgde: „Zelfs indien er van de zijde van de weerkundige dienst de grootst mogelijke onnauwkeurigheid aan de dag was gelegd by het uitzen den van ae weerberichten, zou dit nog niet verklaren, waarom het vliegtuig zo ver van de Oostelyke zyde van het vliegveld geraakte, dat het tegen de hoogsipanningskabels aanvloog. De ramp werd geenszins veroorzaakt door ver keerde metereologische berichten." By het sluiten der zitting van het Hof van onderzoek verklaarde de pre sident dat hy alle documenten, afgelezde getuigenissen en de door de advocaten van partyen gehouden toespraken in beschouwing zal nemen en rapport aan de minister' voor de Burger-luchtvaart zal worden uitgebracht. Het afleggen der getuigen-verklarin gen heeft in totaal 52 uur geduiurd, verdeeld over 10 dagen. Van gewoonlijk betrouwbare zyde werd gemeld, dat het Chinese kern-kabinet een voorstel heeft besproken, om gene raal Tsjang tsji-tsjoene naar de com munistische hoofdstad Jenan te zenden, teneinde besprekingen te voeren over een staken van het vuren. De byeenkomst van het kernkabinet zou zijn gehouden na een spoedzitting van het volledige kabinet, waarop de re gering formeel was afgetreden en daar na door de waarnemende president, LI tsoeng-jen opnieuw werd geïnstalleerd. Het kabinet zette de bespreking van de plannen om uit Nanking te trekken, voort. In een te Sjanghai ontvangen uit zending van de radio der Chinese com munisten is de nationalistische oproep tot een onmiddellyk en onvoorwaarde- lyk staken van het vuren als voorbe reiding voor vredesonderhandelingen echter in krachtige termen van de hand gewezen. Volgens de radio had dit „on redelijk besluit" de deur voor altyd ge sloten voor vredesonderhandelingen. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Marine: Mar. Ill Z.M., W. T. de Boer, Amsterdam. Kon. Landmacht: Sold. Ie kl. H. J. Lichtenberg, Velp. Sold. C. Borger, Arnhem. Sold. Ie kl. J. van Moorsel, Put ten (Gld.). Sold. P. L. A. Schumans, Sittard. Sold. Ie kl. A. Veenman, Zaan dam. Sold. C. Bergman, Genemuiden. Huzaar A. J. Broekmaat, Ba them. Sold. Ie kl. A. Hoogerdfjk, Bui tenzorg. Wachtmeester O. Ponssen, Win chester, Engeland. Sold. J. C. v. d. Weijde, Dreischor. Sold. P. Wielhouwer. Rotterdam. Sold. J. Demenint, Den Haag. Serg. S. Goudswaard, Oud-Beyer- land. Sold. N. P. Obdam, Llsse. Sold. F. J. J. Theisen, Amsterdam. Sold. Ie kl. J. Th. Veldman, Am sterdam. Sold. Th. G. D. Wanders, Nyme gen. Sold. H. F. van Zelm, Sasscnhelm. Sold. Ie kl. W. Dijkman, Haar lemmermeer. Kon. Ned.-Ind. Leger; Korp. Infle. J. Brinkman, Indo nesië. Sold. Ie kl. Genie J. J. Bout, In donesië. TIJDELIJK IETS ZACHTER. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Geleidebjk toenemende bewolking met later plaatselyk enige regen. Aanvan- kelyk zwakke wind, later vooral langs de kust sterk toenemend uit Zuidwes- teiyke richtingen. Vannacht in het Oosten van het land temperatuur om het vriespunt, morgen overdag tydelfjk iets zachter dan vandaag. 23 Januari. Zon op: 8.34 uur; onder: 17.11 uur. Maan op: 3.41 uur; onder: 12.03 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 10.31 en 23.10 uur. (24 Jan. te 11.47 en 24.00 uur). Dit nummer bestaat uit acht pagina's.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1