Minister In 't Veld ontvouwt ingenieus plan in Tweede Kamer Over 30 jaar weer gezonde woningtoestanden Explosie aan het IJ eist doden en gewonden Grote verwoesting op ark vao bergingstirma Woningtekort eind 1958 opgeheven WEERBERICHT Vier verzoeken in Veiligheidsraad-resolutie? Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 21 JANUARI 1949 No. 26597. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwr.r DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red 21507 Witto Singel 1. Lelden Giro no.:^ 67055 Dit jaar beslissing over huurverhoging (Van onze parlementaire Redacteur). Gisteren zette minister In 't Veld in de Tweede Kamer zijn rede voort, en ontvouwde een ingenieus en toch een voudig bouwplan, volgens hetwelk in negen jaar het woningtekort zal z(jn opgeheven. Daarna neemt hü 10 jaar om van de Duplex-woningen af te komen en nog eens 10 jaar voor krot-opruiming en vorming van een woning-reserve, zodat we ongeveer na 30 jaar weer van normale, gezon de woontoestanden in ons land zul len kunnen spreken. De minister stelde het woningtekort op 1 Jan. 1948 op 300.000. In 1948 is dit tekort practisch niet toegenomen. Ons woningbezit vermeer derde in 1948 met 37.000, 'terwijl er slechts weinige werden afgebroken of aan haar bestemming onttrokken. Het evenwicht is derhalve bereikt. Voor 1949 kan de minister een wo ningproductie garanderen van ten minste 35.000. Hij verwacht dat dit aan tal wel dichter bij de 40.000 zal liggen. Daar komen dan enkele duizenden Duplexwoningen bij, en nog splitsingen volgens de premieregeling, zodat wij dit jaar een eerste bescheiden begin maken met het inhalen van de achterstand Spr. kan geen voorspellingen doen voor verdere jaren met het oog op de beta lingsbalans. Doch voor 1950 verwacht hij meer dan 40.000 woningen, welk cij fer jaarlijks met 5000 wordt opgevoerd. Bij inrichting van een redelijk aantal Dupiex-woningen komt spr. tot de vol gende opstelling: In 1950: 30.000 normale woningen plus 2 maal 10.000 Duplex; 1951: 30.000 normaal plus 2 maal 15000 Duplex; 1952: 30.000 normaal plus 2 maal 20.000 Duplex; 1953 en volgende jaren 30.000 normaal plus 2 maal 36.000 Duplex. Volgens verwachting komen derhalve in 1950 50.000 woon-eenhe- den gereed. In 1951: 60.000, in 1952: 70 000 en in 1953: en volgende jaren SO.OOO wooneenheden, dat is totaal tot en met 1958 660.000. De normale be hoefte op jaarlijks 40.000 schattend (met enige ruimte voor krotoprui ming) lopen wy in genoemde periode dus 300.000 wooneenheden in, hetgeen betekent dat eind 1958 het woning tekort zal zUu opgeheven. De trouwlustigen van thans zullen dan heus nog niet rijp zijn voor het O udeliedentehuis De minister rekent, dat onder ge roemde getallen, van 1953 af, begrepen Is een jaarlijks aantal van 15.000 mon tage-woningen. In 9 jaar zullen wij 195.000 Duplex woningen hebben, die wij weer zo gauw mogelijk moeten zien kwijt te raken, door van elke twee wooneenheden een te maken. Op een basis van een jaarlijkse woningbouw van 60.000 na 1950 zullen wij dus 10 jaar nodig hebben om van de Duplex af te komen. En dan nog 10 jaar, op gelijke basis, voor versterkte krot-opruiming en de vorming van een woning-reserve. STABILITEIT IN BOUWBEDRIJF Wij hebben dus een 30 jarenplan met een gelijk niveau van 55 60.000 wonin gen per jaar. Deze sterke stabiliteit in het bouwbedrijf is een groter bijkomstig voordeel van de aanvaarding van de Duplex-stabiliteit dan in de woning bouw. Fluctuaties in de bedrijfsbouw kunnen worden opgevangen door regule ring van overheidsbouw en openbare werken. Deze zijn reeds met het oog hierop sterk afgeremd. De minister stelt zich voor te dezer zake contact op te nemen met bedrijfsleven en vakbewe- tf11*- Met verschillende bepalingen in de hand zal het over 10 jaar heel goed mogelijk zijn om ook de particuliere be zitters te dwingen, hun Duplex-wonin gen in enkelvoudige om te zetten. De gemeenten zullen daaraan wel uit eigen aandrang meewerken. In verband met de onvoldoende bak steen-productie is voorlopig niet aan montagebouw te ontkomen. Na verloop van tijd zal deze evenwel met de nor male bouw moeten concurreren. De woningverdeling heeft zo eerlijk mogelijk plaats gehad, aldus de minis ter. die hiervan een uitvoerige uiteen zetting geeft. Aan de hand van cijfers komt de mi nister tot de conclusie, dat de gemid delde bouwtijd voor een woning bene den het jaar ligt. Een verdere prijsverlaging ligt voor lopig niet in de bedoeling. Aan de stan daardisatie van onderdelen, als b.v. kozijnen, en aan de unificatie der di verse gemeentelijke bouwvoorschriften wordt hard gewerkt. WISSELENDE BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met voornamelijk in het Noorden van 't land nog plaat selijk enkele buien. Krachtige tot ma tige, langs de Waddenkust nog tijde lijk stormachtige N.W. wind. Weinig verandering van temperatuur. 23 JANUARI. Zon op: 8.35 uur; onder: 1709 uur. Maan op: 2.16 uur: onder: 11.43 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 9.28 en 21.53 *ur (Doodtij). Dit blad bestaat uit zes pagina's. De minister gelooft niet aan een vlucht uit de bouwvakken. De sociale voorzieningen zijn er aanzienlijk ver beterd. Spr.'s ambtgenoot van Sociale Zaken heeft toegezegd gelijk ge meld dat de nieuwe loonregeling in Maart of April te verwachten is. De vordering van villa's en heren huizen is een zaak der gemeenten. DE HUURVERHOGING. Als de eferste algemene huurverhoging achter de rug is, wil de minister over wegen of er niet een eenvoudiger re- geding mogelijk is voor de toeslag bij nieuwbouw. De minister denkt aan een bijslag ineens in de vorm van een obligatie-lening, aflosbaar in 10 jaar. De toeslag op de huren zou, na vol tooiing van het bouwplan, jaarlijks ongeveer 300 milliocn gulden kosten. Er moet dus een redelijke verhouding geschapen worden tussen bouwkosten en huren. Een tweede reden voor huurverhoging is de kwestie van het onderhoud. Men zie naar Frankrijk, waar het huurpeil sinds 1918 is bevroren. Daar zijn de huizen zo verwaarloosd, dat naar onze maatstaven meer dan de helft zou worden afgekeurd. Zelfs als het mogelijk zou zijn, onze bouwkosten terug te brengen op 200 (tegen 100 in 1938) ze zijn nu 350 dan nog zouden de huren 60 hoger moeten zijn om ze met de bouw kosten in overeenstemming tc bren gen. De regering denkt er echter niet aan om zover tc gaan. De gedachten lig gen nu op een verhoging van 30 Maar er is nog geen enkel besluit ge nomen. Pas in de loop van dit jaar zal de regering haar standpunt be palen. Dit zal geschieden in het licht van de loon- en prijspolitiek. Voor de nieuwe woningen wordt eerst een baslshuur volgens Mei 1940 vastge steld, waarop dan die 30 To verhoging zal komen. De huidige huren der nieuw gebouwde woningen zullen dus lang niet alle roet 30 verhoogd worden.' Het contingent voor scholen- en boer- derybouw zal geleidelijk opgevoerd wor den. Deze week is besloten de exploitatie van de N.O.-polder ln wat sneller tempo ten uitvoer te leggen. De minister besloot: „Men heeft mij beschuldigd van optimisme. Ik schaam mij daarvoor niet. Wij kunnen niet zonder. Slechts moeten wij ons hoeden voor lichtvaardig optimisme. Ik blijf met beide benen op de grond en streef er naar om met onze beperkte moge lijkheden zoveel mogelijk tot stand te brengen. Na artikelsgewijze behandeling werd de begroting zh.st. aangenomen. VERKEER EN WATERSTAAT. Gisteravond zette de Kamer zich aan de algemene beschouwingen over de begroting van het Dep. van Verkeer en Waterstaat. Hei punt. dat bijna aller aandacht had. was de strijd tussen spoorwegen en particuliere auto-ondernemingen. De heer Schilthuis (Arbeid) pleitte voor een richtige coördinatie van alle vervoer. Anderen, als de heer Zegering Hadders (WD) keurden de huidige ver- voerspolitiek af, waarin zij geen princi piële lijn konden bespeuren. Deze spre ker had ook bezwaren tegen de verho ging van ds benzineprijs in Benelux- verband. Hierdoor betaalt de autorijder per kilometer 3V2 cent belasting, die misschien niet eens aan de wegen ten goede komt. Hier laakte hij ook de ge ringe zorg voor de verkeersveiligheid o.a. de verlichting der wegen. Heden voortzetting. De „Franeker" en de „Tilburg" morgen op Schiphol. De twee KLM-Constellalions, „Fra neker" en „Tilburg", die vandaag uit Batavia zijn vertrokken, worden mor gen om resp. 2 uur 's morgens en 12 uur 's middags op Schiphol verwacht. De „Franeker". met- gezagvoerder Van Messel, heeft 6 passagiers en 3019 kilo post en vracht aan boord. De „Tilburg", met gezagvoerder-Sillevis, brengt, gelijk gemeld, minister-president dr W Drees, jhr Michiels van Verduynen en vier an dere passagiers naar ons land. De route der beide toestellen loopt van Batavia over Bangkok, gaat om de verboden zone heen naar Sjarjah. waar na Malta de laatste pleisterplaats zal zijn. De „Tilburg" komt 10 uur later aan omdat bemanning en passagiers van dit toestel op Malta zullen overnachten. Geen Ned. vliegtuigen over Saoedi-Arabië. Naar A.F.P. meldt, verklaarde de vertegenwoordiger van Saoedi-Arabië op de conferentie te New Delhi, dat zijn regering heeft besloten te verbie den. dat Nederlandse vliegtuigen haar grondgebied overvliegen. Toestand zeer gecompliceerd. Naar te Lake Success vernomen wordt, kemt de resolutie otter Indonesië, zoals die tot dusver in ontwerp Is opgesteld, in hoofdzaak op het volgende neer: 1. Beide partijen moet worden ver zocht het vuren te staken en samen te werken bij de handhaving van orde en recht. 2. Alle politieke leiders moeten on middellijk en onvoorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. De Republi keinse functionarissen moet worden toegestaan naar Djokja terug te ke ren en in volle vrijheid hun werk zaamheden te hervatten, daarbij in begrepen het bestuur van de stad Djokja. 3. Zo spoedig mogelijke vorming van de federale, onafhankelijke en sou-, vereine Ver. Staten van Indonesië, gebaseerd op de principes vervat in de overeenkomsten van de Renville en van Llnggadjati. De data van de verkiezingen voor een constituerende vergadering en van de overdracht der souvereiniteit vormen, naar ver nomen wordt, een van de voornaam ste struikelblokken van de opstellers der resolutie. 4. De C.v.G.D. moet een V.N.-com- missic voor Indonesië worden. De de legaties zijn het nog niet eens over de actie van deze commissie en haar bevoegdheden. Een belangrijk probleem voor de de legaties vormt het met elkaar in over eenstemming brengen van twee duide lijk tegenstrijdige elementen. Aan de ene kant stelt men in de resolutie n.l. voor het gezag van de Republiek te herstellen, terwijl aan de andere kant het probleem van terugtrekking der Nederlandse trcepen van Republikeins gebied zich voordoet. Dit is op het ogenblik de kern van de gehele kwestie, die nog wordt ge compliceerd door het feit, dat de hou ding van Nederland en van de Repu bliek ten aanzien van een dergelijke regeling nog niet duidelijk is. In alle grotere centra van Canada worden speciale cursussen georganheerd voor de duizenden immigranten, die na dë oorlog en speciaal in 1948 uit Europa naar Canada zijn gekomen. Het eerste vak, dat deze toekomstige burgers van Canada moeten leren, Is de Engelse taal. Hier is een leraar van het gymna sium te Ottowa bezig het woord „hoofd'! te onderwijzen, wat hij visueel illus treert. In zijn klas zitten immigranten uit bijna alle landen in Centraal en Midden-Europa, Geheel links een Italiaanse priester. Zitting Veiligheidsraad weer uitgesteld. De zitting van de Veiligheidsraad ter behandeling van de Indone sische kwestie is wederom uitge steld. Zij is thans vastgesteld op hedenavond te 21.00 uur Neder 1. tijd. Naar verluidt wachten de Britse en Franse afgevaardigden neg op instruc ties van hun regeringen. De V.S.. China, Noorwegen en Cuba hebben het ontwerp opgesteld. Egypte heeft zijn steun toegezegd. Er zijn nu neg twee stemmen, die van Enigeland en Canada, nodig om de vereiste meer derheid te verkrijgen. Men acht het bijna zeker, dat Frankrijk zioh van stemming zal onthouden. Of Frankrijk •van zijn vetorecht zal gebruik maken, moet worden afgewacht. WIL NEDERLAND EEN GEVOL MACHTIGDE DER V.N.? Naar Aneta verneemt, circuleert on der de delegaties van de Veiligheids raad een informeel document, afkom stig van de Nederlandse delegatie, waarin de Nederlandse denkbeelden omtrent mogelijke stappen van de Vei ligheidsraad inzake de Indonesische kwestie geformuleerd zijn. Het voornaamste punt zou zijn tijde lijke staking van de werkzaamheden der Consulaire Commissie cn de C. v. G. D. en hun vervanging door een gevolmachtigde van de V.N., die te vens zou optreden als vertegenwoor diger van de Veiligheidsraad. Ih Geze laatste functie zou hij de taak.hébben de uitvoering waar te ne men van het politieke programma, om vattende de vorming van een Federale Interim-regering (na vrijelijk gevoerde onderhandelingen met vertegenwoordi gers van alle delen van Indonesië zen der uitzondering) uiterlijk 15 Maart dit jaar, verkiezingen voor een Indonesi sche constituerende vergadering voor 1 Oct, van dit jaar en de overdracht der souvereiniteit voor 15 November '30. De gevolmachtigde zou voorts de taak hebben waar te nemen, dat, verkiezin gen gehouden worden volgens vrije en democratische methodes. In verband met het toenemende scheepvaartverkeer op de Rijn worden in Dor drecht verscheidene orders uit binnen- en buitenland voor de bouw van Rijn aken uitgevoerd. Dit vijftal ligt gereed om te worden afgeleverd aan een Franse maatschappij. Officieel communiqué Aziatische conferentie. VIJF BELANGRIJKE PUNTEN. In de gisteravond gehouden besloten zltling der Aziatische conferentie zijn. aldus 'n officieel communiqué, in het bijzonder de volgende punten behan deld: I. Herstel van volledige vrijheid van handelen aan de Republikeinse rege ring: 2. het teruggeven aan de Repu blikeinse regering van het gebied, waarover zij tot 18 December het ge zag uitoefende; 3. De vorming van een interim r°gering; 4. voorzieningen voor de verkiezing van een consti tuerende vergadering cn de over dracht van de bevoegdheden aan de Ver. Staten van Indonesië; 5. het instellen van een commissie of een ander orgaan met gelijke bevoegdheid door de Veiligheidsraad tot het uit voeren van genoemde aanbevelingen. De conferentie heeft besloten een redactiecommissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van Australië, Ceylon, India en Pakistan, in te stellen tot het .voorbereiden van een resolutie inzake deze aanbevelingen. De conferentie is vanochtend weder om in besloten zitting bijeengekomen. HET SCHANDELIJKSTE CONTRACT! Indonesische economie in Amerikaanse hand. Dorothy Thompson eist in de „Eve ning Star", een te Washington ver schijnend blad, dat het Amerikaanse Congres een onderzoek zal instellen naar het contract, dat Matthew Fox uit New York met Djokja heeft gesloten. „Of deze overeenkomst door de volks vertegenwoordiging van de republiek Is goedgekeurd, is mij onbekend", aldus Dorothy Thompson, „maar de overeen komst, die ik gezien heb, is wellicht het schandelijkste contract, dat ooit is opgesteld. Indien het zou worden uit gevoerd, zou het de gehele economie van Indonesië ln handen brengen van een Amerikaanse corporatie onder con dities, welke het gehele risico op de Indonesiërs leggen en een winst van 7*2 procent aan de Amerikaanse firma verzekert". Republikeinen confereren onderling. Dr Darmasetiawan, adviseur, Su- jono, secretaris en prof mr Supomo, lid van de Republikeinse delegatie hebben heden gebruik «remaakt van de op informele wijze door de Nederlan ders geboden gelegenheid ,om contact op te nemen met de geïnterneerde Re publikeinse voormannen. Zij zijn per vliegtuig uit Batavia ver trokken voor een onderhoud met presi dent Sukarno te Prapat en zullen daar na Moh. Hatta op Banka bezoeken. Zij reizen samen met de heren Djumhana Wiria Atmadja, de minister-president van Basundan en Atlng Kqrtanahardja, de minister-Dresident van de Negara Oost-Java, die de reis maken als ver tegenwoordigers van het B. F. O. Het vredesverdrag met Oostenrijk. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie ac- coord is gegaan met het beginnen van nieuwe besprekingen over het vredes verdrag met Oostenrijk door de plaats vervangers van de ministers van bui tenlandse zaken der vier grote mogend heden op of omtrent 7 Februari a.s. te Londen. Ook de Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken, dr Karei Gruber, zal zich naar Londen begeven. Gruber zal de onderhandelingen zelf niet bijwonen, doch hij zal zich zoals hij in het verleden ook heeft gedaan gereed houden zonodig inlichtingen aan de afgevaardigden te verstrekken. ÉÉN DAG UITSTEL. De vergadering te Londen der vijf ministers van buitenlandse zaken van de landen van het Brusselse pact is één dag uitgesteld en zal thans op Don derdag 27 Januari worden gehouden. Het uitstel dient om Bevin in staat te stellen a^. Woensdag het Lagerhuis i toe te spreken bij het debat over Pales tina. Om halfncgen hedenmorgen heeft zich aan de rand van het IJ bij de bergingsfirma Van den Akker, die een kantoor bezit op het terrein van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij, een ontploffing voorgedaan, die min stens 2 doden, 1 zwaar gewonde en 1 lichtgewonde heeft geëist. Ook het kantoor van de firma Van den Akker werd beschadigd. De explosie, die tot ver over het IJ galmde, ontstond in de kantoorark van de bergingsfirma Van den Akker. Naar de oorzaak der explosie is door de recherche, die onmiddellijk werd ge waarschuwd, een onderzoek ingesteld. Het Is mogelijk, dat zich aan boord van de ark springstoffen bevonden. De fir- BINNENLAND Binnenkort gaat een zending van 35 stamboekkoelen van Friesland naar In donesië. Deze dieren worden verscheept door de Handelsvereniging van Friese vee fokkers en zijn bestemd voor de bedrijven van dr Frijburg en de heer Faber, in de omgeving van Bandoeng. De heer S. C. Mansholt, minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, heeft zich bereid verklaard zitting to nemen ln bet ere-comlté van de Bloetnen-, Groenten- en Frulttentoonstelllng „De Stlchtse tuin", die van 28 April t/m 3 Mei a.s. in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht zal worden gehouden. Teneinde de tuinbouw bij te staan bij de voorbereiding van teeltplanncn wordt een nieuwe rasseniyst. onder de naam „3e beschrijvende rasseniyst van groentegewassen" uitgegeven. Hierin wor den alle normaal in Nederland geteelde groentegewassen en voorts tuinbouwmais, ^abak en de aardbeien behandeld. De Nederlandse Journalist G. N. Is door de Brusselse krijgsraad bij verstek veroordeeld tot 5 Jaar gevangenisstraf en een boete van 5 mlllioen francs, wegens het leveren van goederen aan de te Brussel gevestigde „Zentrale Ankaufstelle". een orgaan, dat tijdens de bezettings periode. goederen kocht op de zwart», markt. Een bedrag van 500.000 francs, de winst, die N. had gemaakt, werd ver beurd verklaard. In zijn rede voor de Belgische Kamer heeft de heer Spaak medegedeeld, dat binnenkort met Nederland onderhandelin gen zullen worden gevoerd over de ver schillende vraagstukken, diebetrekking hebben op de haven en kanalen der Beueluxlanden. Van 1317 September wordt ln Den Haag de algemene vergadering van de I.A.T.A. (International Air Transport As sociation) gehouden onder voorzitterschap van dr Plcsman. Aan dit congres nemen deel de directeur-presidenten en presi denten van vrijwel alle bi) de I.A.T.A. aan gesloten luchtvaartmaatschappijen, in to taal ongeveer 150 man. Op de Nassaulaan te Delft werd de 26-Jarlge wielrijder N. v. d. Gaag doordat hij als gevolg van een rukwind de macht over het stuur verloor, door een auto over reden en gedood. BUITENLAND Met Ingang varr 1 Februari zal ln Frankrijk de broodrantsoenering worden opgeheven. Op grond van een ln het Belgische staatsblad verschenen besluit wordt het restant van de volgens de wet van 6 Oc tober 1944 nog geblokkeerde gelden, zijnde 40 per Ingang van 24 Januari a.s. vrij gegeven. Het wrak- van een Indisch -..Dakota"- vliegtuig. dat Zondag J.l. van DJammoe naar Srlnagar was vertrokken en sedert dien werd vermist, ls waargenomen nabij Het doel is dc bespreking van de toe- de op 3000 meter hoogte gelegen Banlhal- sland der gepensionneerden, na de behan- pas. Men vermoedt, dat de uit vier koppen deling in de Staten-Generaal van de bestaande bemanning en de negen passa- I pensioenverbeteringen. 1 giers allen om het leven zyn gekomen. Gistermorgen vertrok voor het eerst In dit Jaar een Cessna-toestel van Aero- Holland van Ypenburg naar Lille in Noord- Frankrijk met een lading kuikens aan boord. Daarmee werd een begin gemaakt met een reeks „kuikenvluchten". welke dit jaar naar Frankrijk zullen worden uit gevoerd. Met de hieronder volgende schepen kan zeepost naar de Overzeese Gebieds delen worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen. Naar Indonesië: 2 Februari s.s. „Grote Beer" (27/1/49): naar Suriname: 25 Januari a.s. s.s. „Cottica" (22/1/49); naar Ned. Antillen: 3 Februari a.s. m.s. „Haar lem" (31 Januari). De Nederlandse marine attaché te Washington, de kapitein ter zee F. Stam, ls tijdelijk bevorderd tot Schout bij nacht. De kapitein ter zee F. J. Kist, tot voor kort commandant van Hr Ms „Karei Door man", is belast met de functie van sous chef der marinestaf, als opvolger van de kapitein ter zee Jhr H. A. van Foreest. De niéuwe functie van kapitein ter zee Van Foreest ls nog niet bekend. De Alg Ned. Bond van Gepension neerden zal 26 Januari a.s. ln „Bellevue" te Amsterdam een buitengewone bonds vergadering houden, waarop afgevaardig den van 71 afdelingen aanwezig zqllen zijn. Uit welingelichte bron te Londen wordt vernomen, dat formele drlemogend- hedcnbespreklngen over de fusie van de Franse zone met de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland waarschijnlijk ln Maart of Af^il zullen worden gehouden. Een trlzonalu fusie zou eerst tot stand worden gebracht als een voorlopige West-Duitse regering is gevormd. -- Professor Albert Frledlander. een specialist voor hart- en zenuwziekten, ls te Bod Aussee overleden. HIJ heeft een honderdtal werken geschreven over zenuw ziekten. Zijn laatste „medlsch-polltlek" boek, .Jlltlcr. de, zieke" wordt thans ge drukt In de omgeving van Verden by Eremen werden bij graafwerk beenderen van een olifant gevonden, die ln het ste nen tijdperk leefde. Dr Wegewitz. directeur van het museum te Hamburg, schat, dat de beenderen uit de tijd van 200.000 Jaar voor Christus dateren. De rug van het dier was 5 meter hoog De Duitse grenspolitie heeft In 1948 40.000 personen gearresteerd die Illegaal van de Sovjetzonc de Amerikaanse zone wilden binnenkomen en 6.000, die het om gekeerde probeerden. Het Britse Lagerhuis heeft zijn goed keuring gehecht aan een overeenkomst tussen de regering en dc B.B C. Inzake de bouw van een krachtig radiostation op Malakka. Van ambtelijke zijde Is meegedeeld, dat dc V.S.. Engeland en Frankrijk tegen voorstellen neoben gedaan op het plan van de Ver. Naties tot regeling van d© valutakwtstle te Beriyn. ma Van den Akker heeft n.l. ook ex plosieven gebruikt by het opblazen van waardeloze stukken onder het water van dok 5 In het IJ. De firma Van den Akker is een ber gingsfirma uit Rotterdam, die de kan toorark bij de A.D.M had gemeerd ter vergemakkelyking van een efficiënte administratie over de werkzaamheden nodig voor het lichten van het destyds tot zinken gebrachte dok 5. Volgens de eerste rapporten bevon den zioh op het moment der explosie 3 duikers. 1 magazijnmeester en 1 hel per beneden in de kantoorark. Enkelen van hen wonen in Rotterdam. De ba3s op de ark zag zyn leven gespaard dank zy het feit, dat hij het sohip een mi nuut voor de explosie had verlaten en dc wal was opgegaan. De expiosie richtte op de ark een grote ravage aan. Enkele inzittenden weraen op slag gedood en zwaar ver- minkc. Het vaartuig maakte water, zo dat het gevaar bestond, dat het zou zinken. Een drijvende bok van de A.D M. voorkwam dit gevaar door de boot in haar takels te hangen. Een der eerste boten, die na de expló- sie bij de ark aankwam, was de toeval lig in de nabijheid varende havenpoli- tiebpot I. Dank zy een juist gisteren in gebruik genomen nieuwe radiotelefonie- mstal'htie kon de bemanning van deze politieboot vrijwel onmiddellijk het ha venkantoor van de explosie op de hoogte stellen, van waaruit men telefonisch diverse instanties op de hoogte bracht. Zowel aan pers als aan familieleden, belangstellenden en personeel van de ADM werd de toegang tot het terrein by de verwoeste ark. dat door de poli tie werd afgezet, de eerste uren na de explosie verboden. Amsterdams burge meester en Officier van Justitie wer den op de hoogte gesteld. ZIJN ER VIJF DODEN? Nader wordt gemeld, dat men na een onderzoek van ruim 2 uur tot de con clusie zou zijn gekomen, dat de explosia 5 dodelijke slachtoffers heeft geëist. De GG en de GD brachten voorts 1 zwaargewonde en 1 lichtgewondp naar het Binnengasthuis.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1