Generaal Spoor acht grotere onveiligheid in Indonesië van korte duur Pandit Nehru acht een land in gevaar! VOLVET sop? STADSNIEUWS UIT DE OMSTREKEN DONDERDAG 20 JANUARI De griep is niet kwaadaardig. ONDERZOEKINGEN IN HET LEIDSE VIRUS-LABORATORIUM. Sinds het binnenkomen van de influ enza uit het Zuiden van Europa in ons land. is een vijftal virusstammen ln het -laboratorium van de afdelins voor Interne geneeskunde -hier ter stede ge ïsoleerd. Eén stam kon reeds nauwkeu riger getypeerd worden en bleek nauw vpr'want aan hetzelfde a-virus, dat in 1947 ln Zweden een grote epidemie heeft veroorzaakt en slechts epidemieën van kleine omvang in Nederland. Engeland en Amerika. De analyse van deze goed aardige 1947-pandemie is nog niet ge heel ontward. Het is daarom een grote verrassing dit afwijkende a-type thans opnieuw uit het Zuiden van Europa te zien verschijnen. De 1947-stammen (al thans die in Leiden is geïsoleerd! had den in het algemeen geen grote kwaad aardigheid voor proefdieren en ook de klinische waarnemingen van de huidi ge gevallen leren, dat slechts zelden ernstige ziektebeelden worden gezien. In dit opzicht bestaat er thans een groot verschil met de epidemie in 1941, die in Nederland -'t hoogste sterftecijfer heeft getoond sinds 1918 en die veroorzaakt werd door een a-type van grote viru lentie, dat steeds tu§Sen de jaren 1934 en 1947 bij epidemieën in Europa, Ame rika en Australië ls gevonden. Tot zo verre stellen de eevonden feiten ten aan zien van de ernst der huidige epidemie dus gerust. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. H. BUURMAN EN T. VAN EGMOND LID VAN VERDIENSTE. De afdeling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hield gisteravond in „Het Gulden Vlies" een vergadering. De voorzitter de heer J. Jonker, sprak de wens uit, dat ook het jaar 1949 weer een jaar mocht zijn van grote activi teit en prettige samenwerking. Op voorstel van het bestuur werden de he-- ren H. Buurman (Utrechtse Jaagpad) en T. van Egmond te Oegstgeest be noemd tot lid van verdienste. Met een toepasselijk woord heeft de heer Jon ker vervolgens het diploma tweede knecht bloemist-hovenier uitgereikt aan de heren J. Buurman, J. Koome, P. J. Beijer en J. van Leeuwen, allen te Lei den, D. van Egmond te Voorschoten, W .de Mooij te Rijnsburg en J. Hesse- llng te LIsse. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Entrop, gaf een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. Uiteraard werd hierin - uitvoerig stil gestaan bij het grote aandeel, dat de afdeling heeft gehad bij de organi satie van de Jubelflora. Uit het finan cieel verslag van de penningmeester, de heer Lagendijk, viel op te maken, dat de financiële positie van de afde ling op een gezonde basis rust. Dit neemt echter niet weg, dat de heer Lagendijk op een zuinig beheer aan drong. Tot lid der kascommissie werd benoemd de heer H. Veendorp, terwijl als zijn plaatsvervanger werd gekozen de heer Kromdijk, Nadat de begroting voor het Jaar 1949 was besproken, volg de sluiting der vergadering. HERDENKING VERJAARDAG PRINSES MARGRIET. In het Gereformeerd Minnehuis. De verjaardag van Prinses Margriet is in het Tehuis voor Ouden van Da gen (Het Gereformeerd -Minnehuis) der Ned. Herv. Diaconie niet -onopgemerkt voorbijgegaan. De verpleegden verenigden zich gis teravond in de Kerkzaal, waar behalve de regenten ook diakenen der Nederl. Herv. Diaconie aanwezig waren. Wegens verhindering van de voorzit ter sprak de 2e voorzitter over het heuglijk feit, dat heden een Oranje telg haar geboortedag herdacht. Het Nederlandse volk, aldus spreker, heeft een warme liefde voer het vorstenhuis en daarom willen regenten in eigen kring daarvan uiting geven door een gezellige avond te Deleggen. Spreker herinnerde wat het Huls van Oranje voor ons volk is geweést en nog is, waarvoor we Gode alleen dankbaar moeten zijn. De heer T, Smittenaar had zich be reid verklaard geheel belangeloos eni ge films te vertonen, wat bij de ver pleegden zeer in de smaak viel, temeer, daar het geluidfilms waren met zeer bekende toepasselijke muziek. Achter eenvolgens werden gedraaid 'n orkest- film, het lied van de Clyne, èn daarna, wat zeer in de sma^k viel, de Rege ringsjubileum- en Kroningsfilm. Na 'n korte pauze, waarin chocolademelk en koek werd gepresenteerd, volgden een tekenfilm en enige muziekfilms. Een hartelijk applaus getuigde van aller dankbaarheid. Na het zingen van de Avondzang werd besloten met twee coupletten van het Wilhelmus. De voorzitter bracht de heer Smit tenaar dank voor de prachtige avond, welke hij de verpleegden, had bezorgd, daarbij de verwachting uitsprekende, dat hij nog eens zo'n avond zou willen verzorgen. KYNOLOGENVER. „RIJNLAND". Bovengenoemde vereniging meia gis teravond in „Zomerzorg" een goedbe zochte clubavond, waar de heer Van Brouwershaven, keurmeester, een inte ressante causerie nieiü over de hond als huisgenoot, vriend en beschermer van de mens. De voorzitter, dr lx P. C. Lindenbergh vertolkte na afloop aller dankgevoelens. Ten slotte werd het met veel enthou siasme begroete plan besproken om op Zondag 20 Februari a.s. in de Stads gehoorzaal een clubmatch te houden. „NIJJOARSVERZIDE" LEIDSE GRONINGERS". Gisteravond waren de Leidse Gronin gers in „De Burcht" bijeen voor het houden van een „Nijjoarsverzide". Na dat de voorzitter in gevoelvolle bewoor dingen het grote verlies had gememo reerd, dat de Vereniging heeft geleden door het verscheiden van haar erelid en oud-secretaresse, mevrouw Menkhorst Swart en daarbij had geconstateerd, dat zij. die is heengegaan, zich door haar werk en haar beminnelijke persoonlijk heid een monument had opgericht in de narten van de Leidse Groningers, nam de Nieuwjaarsvisite een aanvang. De aanwezigen werden getracteerd op de bekende Groninger Koek en het spe cifiek Gronings gebak „Ollewieven". Verder was er voor de dames ..snoep" en voor de heren Groninger tabak. Met veel succes werd door „Kloas en Grait" een Nieuwjaarswens uitgespro ken en werd eveneens door eigen krachten een één-acter de Koezen- dokter" (tandarts) van de heer Van Kluyve. opgevoerd Het eigen zangkoor ..De Liesters" gaf onder beproefde lei ding van de heer Riks, enige aardige Groninger liedjes ten beste. De opkomst der leden was zeer goed. de stemming liet niets te wensen over. enige nieuwe leden traden toe kortom, het was een ln alle opzichten geslaagde avond. Stampvolle zalen beluisteren Flipse. ENTHOUSIASME VOOR POPULAIRE MEESTERWERKEN. Hoeveel nieuwe muziekaanhangers Flipse en zijn Rotterdams Philbar- monisch Orkest gisteren weer ge kweekt hebben, valt moeilijk te zeg gen. Maar zeker is, dat het aantal groot moet zijn, gezien de twee stampvolle Stadszalen tijdens het Jeugdconcert voor Toonkunst en het daarop vol gende „Populaire" concert, onder auspiciën van K. en O. Beide keren werd ongeveer het zelfde programma met verzoeknum mers gespeeld cn beide malen was er een laaiend enthousiasme! Het merkwaardige is, dat zelfs" de door jarenlang concertbezoek gerijpte luisteraar in hoge mate geboeid wordt door Flipse's vertolking van overbe kende compositie's, die intussen alle meesterwerken zijn in haar eigen, ka rakteristiek genre. Een lieflijke serenade als Mozart's „Eine kleine Nachtmusik", bewonde renswaardig in de vormschoonheid, pétillaht en soepel verklankt in een luchtige strijkerseenheid, vervoert nog evenzeer als in den jare 1781, toen Mo zart haar componeerde. Schubert's melodieuse Rosamunde- balietmuziek brengt de typisch warme Oostenrijkse sfeer in de nuchtere, kale Nederlandse concertzaal. De blazers la ten de zangerigste trekjes horen. 'Dan is er de —-althans hier on- .yëfwoesfcbare Liszt met zijn stormach tige levensbranding in de geïnspireerd geschreven en gaaf opgebouwde „Pré ludes" en wij zijn het met Flipse vol komen eens: dit symphonisch gedicht is geenszins verouderd. De zang van de hobo lijkt voor de eeuwigheid ge schreven Concertmeester Tomasso. speelt ver- Jeidslyk eai navrant- de -roep van de dood in Saint Saëns' „Danse .Macabre", "Ingeleid door de 12 harptokkelingen van Margot Broeders, de hobo-haan kraait erl de doden sluipen weer hun gra ven in. Saint Saëns op z'n best! Ten slotte Berlioz' flitsende dwaal lichtjes, effectvol voor fluit en pic colo geschreven, zwevende elfen en de brillant georkestreerde „Marche Hongroise" uit diens „Damnation de Faust", een climax zonder weerga, im posant klinkend onder Fllpse's tot het einde toe fris blijvende vitale kracht. „Populair": ongetwijfeld. Maar een populariteit, die de „Vox Populi" (De stem des volks) raakt tot in haar kern en de „ziel des volks" opheft tot het hogere, waarnaar zij streven wil! H. BOB SCHOLTE de vermaarde Radiozanger zingt op gramofoonplaten. Groot repertoire in voorraad. H. G. v. LUIJKEN - BREESTRAAT 97. (Adv.) Aanvulling Raadsagenda voor Maandag. BENOEMINGEN. Voorgesteld wordt de heer W. Blok te doen aanblijven tot het eind van de lopende cursus als leraar in het Neder lands aan het Gymnasium en de artsen P. J M Nlemer. A. J. B. Poortman, dr J. H. F. Lahr en mej, dr C. Hovens Greve te herbenoemen als stadsgenees heer. GASPRIJSVERHOGING. Wegens verhoging van de kolenprijs met f. 7,80 per ton en de cokesprys met f. 4.75 per ton, terwijl de subsidie op de cokes ad f. 3,30 per ton is vervallen, is de mogelijkheid geopend het gastarief met ten hoogste 2 ct. per M. 3 te ver hogen. Waar de kostprijs van het gas hier met 1,85 ct. per M. 3 zal stijgen en op de begroting 1949 voor de gasfabriek een nadelig saldo van f. 8846 is geraamd» stellen B. en W. voor de gasprijzen met 2 cent te verhogen. PENSIOENTOESLAG. B. en W. doen een - voorstel tot het toekennen van een toeslag op het pen sioen aan hen, die een gemeente-pen sioen of toeslag genieten. ROUWDIENST VOOR GESNEUVELD LEIDENAAR. In de Hartebrugkerk werd -heden ochtend een plechtige rouwdienst met militaire eer gehouden ter nagedach tenis van de ln Indonesië gesneuvelde Leidenaar H. C. Klein. De dienst werd bijgewoond door een afdeling militai ren, een aalmoezenier en de heer J. Diebeis van de afd. militaire zaken van bet stadhuis namens het gemeentebe stuur. Na de dienst werd het Wilhel mus op het orgel ten gehore gebracht, i Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Jentje Margrieta, d. van J. van den Brink en J. E. Brummel; Florls, z. van J. van Duljn en M. Mos; Hendrlkje Wllhel- mlna Vfctorina, d. van H. G. M. van Leeuwen cn V. R. de Schepper; Maria Anna Helena, d. van J. van Tongeren en H. van dén Berg; Ella, d. van W de Meij en J. J. Spierenburg; Wilhelmina Geer- trulda Maria, d. van R. J. G. Barnhoorn en M. G. van den Bors; Eduard Theodoor Maria, z. van L. P. de Jong en C. J. M. de Haas. GETROUWD: J. Laman Jm en A. M. Harteveld Jd; J. J. van Tongeren Jm en J. Slnteur gesch.; P. Braxhoven Jm en J. Schroef Jd; H. G, de Groot Jm en A. Bleeker Jd; N Holverda Jm en W. F. van den Nleuwendljk Jd; B. A. Hoogervorst gesch. en G. J. Hockx Jd; A, van Iterson gesch. en C. MeJJera gesch. Het R.K. Zang- en Operettekoor „Pulchri Studio" zal as. Zondag ln de Schouwburg opvoeren de komische ope rette „Les Cloches de Corneville" van Robert Flanquette. De L.O.V. „Musica" verleent hierby haar medewerking. Het Vrije Toneel, leiding Cor en Anton Ruys, zal op Maandag 24 Jan. a.s., in de Schouwburg als 4de Abonne mentsvoorstelling geven. „M'n zuster Eileen", Amerikaans blijspel in 3 be drijven, door Joseph A. Fields en Jero me Chodorov in de vertaling van Jan Teulings en onder regie van Cor Ruys. In dit blijspel zijn niet. minder dan 21 médespelenden, van wie Cor Ruys, Mvra Ward en Nell Koppen de hoofd rollen in handen hebben. Daden zijn dringend vereist In z(jn openingsrede van de Aziati sche Conferentie zeide Pandit Neliru nog, dat de afgevaardigden zijn bij eengekomen, omdat de vrijheid va een land in gevaar is. De V. N. zijn bespot en haar reso luties veronachtzaamd. Als tegen deze uitdaging niet daadwerkelijk wordt opgetreden, dan zullen de gevolgen niet alleen Indonesië, doch Azië en do gehele wereld treffen. Azië duldt niet langer, dat er op de weg naar zijn vrijheid obstakels worden opgericht. Daar Indonesië door de ge allieerden op de Japanners heroverd is en het gezag door hen aan de Nederlan ders werd overgedragen, rust op alle geallieerde naties in dit geval een bij zondere verantwoordelijkheid. Als de „openlijke en onbeschaamde agressie" geen halt wordt toegeroepen en zij door andere machten wordt goedgepraat, zal de' hoop verdwijnen en het volk grijpen naar andere middelen, ook al zouden deze tot een grote catastrophe leiden. De toestand in Indonesië heeft vele gevaarlijke mogelijkheden en vereist dringend daden. Deze conferentie moet haar werk daarom zo spoedig moge lijk voleindigen, opdat de Veiligheids raad, die de Indonesische kwestie in I behandeling heeft, over het oordeel van deze conferentie kan beschikken binnen de ttfd van enige dagen. VERLANGENS VAN BURMA. De vertegenwoordiger van Burma, Uwin, verlangde de de jure erkenning van de Republiek, stappen bij de Vei ligheidsraad voor het vrijlaten der Re publikeinss leiders, opheffing van de economische blokkade door de Neder landers, uitbreiding van de boycot der Ned. vliegtuigen en een verzoek aan de V. S. tot stopzetting van de Marshall hulp aan Nederland. De vertegenwoordiger van de Philip- pijnen, generaal Romulo, zeide, dat de V. N. stappen dient te nemen om het de Nederlanders duidelijk te maken, hoezeer de Aziatische volken hen de agressie in Indonesië kwalijk nemen. Op voordracht van Afghanistan, is Pandit Nehrti gekozen tot voorzitter der conferentie. Volgen5 -mededeling van de Indian Information Servloe te Calcutta waren bij de opening van de conferentié ook vele vertegenwoordigers van het corps diplomatique aanwezig, onder wie de Nederlandse gezant, de heer Lamping. KATWIJK AAN ZEE POSTHUME ONDERSCHEIDING UITGEREIKT. In Maart 1942 ging door oorlogshan delingen het koopvaardijschip Poeke Bras Van de Mij. Nederland in de Ja- vazee met de gehele bemanning ten on der. Onder hen bevond zich onze vroegere plaatsgenoot de heer C. Kruijt. Hem werd posthuum het „Kruis van Verdienste" toegekend. Woensdagmiddag, verjaardag van Prinses Margriet, werd 'op het departe ment van Oorlog in Den Haag aan mevr. Kruijt dit Kruis overhandigd. WOL-UITREIKING. Er bestaat een „Prinses Margriet fonds", Stichting voor oorlogsslachtof fers der Nederl. Koopvaardij en hun nagelaten betrekkingen. Onder het vele goede dat dit fonds doet voor de nagelaten betrekkingen be hoort ook een wol-gift. Ons plaatselijk commissielid mej. D. A. H. Couvée heeft daarvan een partij knotten Deense wol ontvangen. Aan 19 gezinnen werd op de verjaardag van Prinses Margriet, in de* Juliana Kleu terschool in Duinoord, het wol-geschenk uitgereikt. Mevr. Woldringh v. d. Hoop was bij deze uitreiking aanwezig. Prof. Van Ruler over de „Nieuwe Kerkorde". Op verzoek van de kejkeraad^ der Ned. Herv. gemeente sprak prof. Van Ruler uit Utrecht Woensdagavond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis over bovengenoemd onderwerp. Niet alleen predikanten, kerkvoogden, notabelen, ouderlingen en diakenen waren aanwe zig. ook waren uitgenodigd liet onder wijzend personeel, jeugdleiders, arbel- ders.(sters) op Zondagsschool en Kin- derkerk, kortom allen, die kerkelijk mee leven. De voorzitter, ds D. Bouman, liet zin gen Ps. 89 1 en ging voor in gebed. In 't bijzonder heette hij de spreker welkom, die een avond wist vrij te ma ken om hier het onderwerp nader toe te lichten. Prof. Van Ruler merkte op, dat men om de grote betekenis van deze zaak te begrijpen, een blik moet terug slaan in de geschiedenis. We gaan terug tot de 16de eeuw. De Heilige Schrift was de centrale plaats in het hart van de mens en de centrale plaats in het volksleven. De Kerk was de draagster van de Boodschap. Zo is het geweest in de 16de en 17de eeuw. Lang zamerhand trok ons volk en de Nederl. Staat zich terug. Dat heeft zich door gezet in de 18de eeuw en na de Franse Revolutie heeft het zich gestabiliseerd in de 19de eeuw. Er kwam een be stuursorganisatie, die wij tot nu heb ben. In 1816 is de Kerk geweld aan gedaan, zij kon zich niet meer normaal bewegen. De Synode bemoeide zich al leen met kerkelijke aangelegenheden. Er kon geen leertucht uitgeoefend wor den. De Herv. Kerk was afgesnoerd ge worden van het volksleven. Spr. be schreef nu het werk van dr Gravemeijer na 10 Mei 1940. Na de bevrijding in 1945 kwam de federale Synode met eèn apostolische taak om weer ernst te ma ken met haar belydenistaak. Spreker vertelde nu over de opzet van de nieuwe orde. In 28 artikelen is de eigenlijke kerkorde samengevat. De beide brandpunten uit het ontwerp zijn: het belijdend karakter en het apostoli sche karakter. In het eerste wordt ge wezen. waarop de belijdenis gehand Spr. stond geruime tijd stil bij art. 10: Van het belijden der Kerk en bij art. 8: Van het apostolaat der Kerk. Ook werd het artikel over de leertucht éven- aangehaald. Spr. zou nog verschei dene andere punten van het onttoerp hebben willen bespreken, maar de tijd BEURSOVERZICHT Amsterdam, 20 Januari De handel wis vandaag van beperkte afmetingen, doch enkele aandelen ver oorzaakten toch een behoorlijke bewe ging en in de tabakshoek werden aan er voor ontbrak. Tot slot wilde hij aan- !aeien j_>eli Mij en ook Deli Batavia Ui voeren het lastige punt van scheiding - - - tussen bestuur en beheer. Spr. zag, dat uit het samengaan van ouderling-kerk voogd uitermate iets goeds uitgroeien kan. De voorzitter bedankte prof. Van Ru- lér voor zijn heldere uiteenzetting. Na drukke besprekingen werd met dankgebed geëindigd. KATWIJK AAN DEN RUN •HET PROBLEEM VAN DE JEUGD. Voor de Christ. Jongelingsver. Jer. 13 16a trad gisteravond op ds A. A. Wildschut van Amsterdam, Bondsbe- stuurslid van de C.J.M.V. Na zingen - van Ps. 27, schriftlezing en gebed be- ^erd- De scheepvaartmarkt was weinig handelde spr. het onderwerp „Wat wil- j veranderd. ,HVAs werden geregeld in len wij eigenlijk?" Spr. wees er op dat|een °pe" verhandeld. Per saldo er wat er steeds geweest-is, nog is een was de koers niet noemenswaardig ver probleem voor de jeugd. Maar dit komt anderd. Rubberaandelen merendeels op thans, nieer dan ooit, duidelijk naar het vorige peil. De Nederlandse staats- ij.. nonlövon nforan irrinnw rtYM/orortnuvrt AQT melijk druk verhandeld, waarbij ge rucht-en de ronde deden, dat een fusie van beide maatschappijen zou worden bewerkstelligd. Aande.en uell Mij waren na de nodige fluctuaties vrijwel onver anderd. Deli Batavia konden ten slotte een koerswinst van drie punten boeken. •Wat het algemeen koersverloop betreft, zo werd door de toonaangevende aan delen een benedenwaartse richting in geslagen. In de tweede helft was er weer een stijging, waarbij de koersen iets boven het punt van uitgang kwamen. Koninklijke behaalde ten slotte een winst van vier punten. De leidende in dustriëlen waren zo goed als onveran- /oren. De jeugd ls losser geworden in elementaire dingen van geloof, is los ser geworden van bindingen als huis, school en werk. Wat moeten we daar aan doen? De jeugd een andere binding geven. Op de eerste plaats Jeugdorga nisaties. Dat is voor ons de Chr. J.M.V., de kern van wat we willen: Vasthouden dat een mens pas werkelijk mens is, wanneer hij gelooft in Christus. Om dit te bereiken zullen we ook wel zijwegen moeten inslaan als spel, sport, enz., maar ten slotte zullen deze allen uit komen op dezelfde weg, die leidt tot Christus. Met dankgebed en samenzang werd de«c leerzame avond, die met aandacht gevolgd werd, gesloten. QEGSTGEEST Beroep Geref. Kerk De Geref. Kerk Morsch-Rijndijk heeft naar de bestaande vacature bercepen ds F. Minnema te Rotterdam. noordwiikerhout - Distributie Nieuwe bonkaarten halen op Vrijdagmiddag voor de letter R en op Zaterdagmorgen voor de let- RIINSBURü STUDIEMIDDAG OVER HET TREKKEN VAN BLOEMBOLLEN. De Vereniging- van oud-leerlingen van de tuinbouwavondschool hield gisteren in de tribunezaal van Flora een stu diemiddag over het trekken van bloem bollen. De erevoorzitter, de heer R. v. d. Hoek, opende met een welkomstwoord en een woerd van dank tot de sprekers, de heren T. Kralt. voorzitter van Flora, en G. Papendrecht, hoofdassistent bij de Rijkstuinbouwvoorliohtingsdienst te Lisse. De voorzitter, de heer H. J. den Haan, sprak 'n inleidend woord, waar na de heer Papendrecht het trekken wetenschappelijk belichtte. Ondanks alle „techniek" blijft de bloembol na- tuurprcJuct met alle consequenties van dien. uitvoerig behandelde spr. de voor- en nabehandeling by het trek ken van bollen, die een grote invloed hebben op het resultaat van de pogim- en, om het natuurproduct .in een be- papieren waren vrijwel onveranderd. Aan de Amerikaanse markt werd geen aan dacht geschonken. Na een leerzame discussie dankte de voorzitter beide sprekers, waarna de heer Kralt een slotwoord sprak. JAARVERGADERING ORANJE-VERENIGING. Gisteravond hield de Oranje-Vereni ging haar jaarvergadering in de zaal Vliethof. De voorzitter, de heer Joh. Verhave, opende met het laten zingen van het eerste couplet van het Wilhel mus, waarna hij een kort openings woord sprak,waarin hy een hartelijk welkom toeriep aan burgemeester Hö- weler. De penningmeester, de heer W. F. Verbree, bracht verslag uit over de financiën, welke met een batig saldo van f. 2162,30 sloten. Hierna las de secre taris zyn jaarverslag, waarin werd ge memoreerd dat er 5 leden waren over leden, waarvoor een minuut stilte in acht genomen werd. Er zyn 14 bestuursvergaderingen ge houden en de vereniging telt 1520 beta lende leden. Hierna volgde bestuurs verkiezing, De aftredende bestuursleden waren de heren Joh. Verhave, voorz., K. Breedyk, W. F. Verbree, H. v. Iterson en C. D. van Delft Zij werden met grote meerderheid herkozen. De mededelingen van het bestuur be helsden een voorstel om de a.s. feestivl- teiten te houden op 30 April voor de kinderen en op 31 Aqg. voor de ouderen. Na enige discussie werd hiertoe beslo ten. Voor de rondvraag was veel animo. NED. CHR. VROUWENBOND. Gisteravond kwam de Ned. Chr. Vrou wenbond in de kerkzaal aan de Brou werstraat byeen. De presidente, mevr. v. d. Vyver—v. d Voet. opende met het laten zingen van het Wilhelmus. Na voorgegaan te zyn in gebed las zy ps. 23. Ds Hoekstra, Geref. pred. te Sas- senheim. had als onderwerp: „Gezin en jeugd", naar aanleiding waarvan spreker naar voren bracht het kwyt raken van het gezinsverband o.a. door communisme en echtscheiding. Aan het einde van z'n rede was er gelegenheid tot paalde richting te dnngen. Samen tier- vragen stéllen. Waarvan door enkele king van kwekers en trekkers ka Lanwezigen gebruik werd gemaakt, voorts grote voordelen afwerpen. Aan het einde var deze avond dankte De heer Kralt belichtte de practische cte presidente de spreker. Na dankgebed ncM11, „aaiuJ, zijde ivan het trekken. Zijns inziens be- rioor ös Hoekstra werden enige huls- haafd' wordt en wat de waarheid Gods vordert een groter afstand tussen de houdelijke zaken afgehandeld waarna is. In het tweede, dat God wil, dat zyn 1 bollen en een lager temperatuur een met het zingen van het bondslied deze woord zyn loop zal hebben. juist product. I zeer moöle avond werd gesloten. „Het leger deelde rake klappen uit, nu moet regering bevolking politieke toekomst geven". Het Surabajase dagblad „De Vrye Pers" had gisteren een interview met de legercommandant, de luit.-generaal S. H. Spoor, waaruit het blad de vol gende conclusie trekt: „De voorwaarden om tot een oplos sing te komen, zyn thans aanwezig. Po litiek zal de zaak dan zo moeten wor den, dat wy kunnen rekenen op steun van de bevolking, die een toekomst, ook een politieke toekomst, voor zich ziet. De bevolking deze toekomst te geven is echter niet de taak van het leger". In antwoord op een vraag met be trekking tot het verloop der actie, die de 18e een maand geleden begon, druk te generaal Spoor zyn grote voldoening uit over het verloop der actie in grote ïynen. Er zyn, zeide hy, hier en daar natuurlijk wel tegenvallers geweest, doch over het algemeen werd er volgens programma gewerkt. Op een vraag over de infiltraties luidde het antwoord, dat de Neder landse troepen bij hun oprukken uiteraard geen net met nauwe mazen hebben gevormd, waardoor er op vele plaatsen Republikeinse eenheden zijn blijven zitten en er dus toch infiltra ties plaats hadden, hetgeen trouwens werd verwacht. In het algemeen val len deze infiltraties niet tegen, aldus generaal Spbur, die zefde dat 't feit, dat de Nederlandse troepen 'n zware klap hebben uitgedeeld, van groot be lang is. „De tijdelijke grotere onvei ligheid is een logische consequentie van de nieuwe situatie. Ik zou 't leger kunnen versnipperen en 'n statische bewaking laten uitvoeren, dit zou echter fout zUn. Primair is, dat het pak vol' Verbazing over zwijgende Sultan van Djokja. Het „Bataviaas Nieuwsblad" wydt 'n hoofdartikel aan de houding van de Sultan van Djokja en zegt „over het leven ln de stad en de omgeving ligt een sfeer van afwachting en verbazing over het stilzwijgen van de Sultan." Volgens he* blad wordt het welzUn en de welvaart eer bevolking hierdoor aanzienlijk benadeeld en door de ge wilde of afgedwongen dadelocsfreid van de Sultan een toestand geschapen, die niet kan en niet mag voortduren, „In Djokja zelf worden zeer ernstige sbem- meh gehoord, die aandringen op een snelle en afdoende wUzlglng van deze ongezonde toestand." Indonesische autoriteiten naar Rapat en Banka. MOGELIJK OO KDE C. V. G. D. Van de zyde der byeenkomst Fede raal Overleg wordt medegedeeld, dat de contactcommissie heden heeft be sloten, mr Djumhana en dr Ateng mor gen namens haar naar Prapat en Ban ka te zenden, ten einde de uitnodiging van de BFO aan de personen,bedoeld in lid 3 der resolutie der BCF te over handigen. Mogeiyk zal ook de C. v. G. D. in de loop van deze week een bezoek brengen aan Prapat (waar Sukarno en Agus Sa- llm verbiyven), aldus deelde de woord voerder der C. v. G. D. mede. De voor bereidingen voor zulk een reis worden thans getroffen. Deze woordvderder deelde verder me de. dat thans rapporten zijn ontvangen van nagenoeg alle ploegen der mili taire waarnemers op Java. Op basis dezer rapporten zal de C.v.G.D. de Veiligheidsraad rapport uitbrengen over de militaire situatie. Tenslotte zeide hy, dat van het se cretariaat van de Veiligheidsraad een boodschap' was ontvanen van Palar aan Hatta en Sukarno, welke via de Neder- .andse delegatie telegrafisch naar de betrokkenen is verzonden. BRON VAN REPUBLIKEINSE FANTASIE ONTDEKT. Uit Batavia wordt gemeld dat de bron van ae berichten over Republi keinse guerilla-activiteit de redactie is van de „Indonesia Press Review", een gestencild overzicht, hetwelk tevoren door de Republikeinse voorlichtings dienst werd verspreid en uittreksels bevatte van de Republikeinse pers. Deze uittreksels werden thans aan gevuld door berichten van z.g. „gehei me zenders". Deze berichten zyn prac- tisch zonder uitzondering gefantaseerd. VROEG LENTE! Al ldten de vroege sneeuwklokjes dan nog op zich wachten, hedenochtend kon digde een leeuwerik op de Voorhou- terweg te Rynsburg aan, dat de lente in aantocht is. 20 Januari, een wel zeer vroege da tum, waarop deze lentebode is gesigna leerd. NIEUW K.L.M.-KANTOOR TE. ROME. Onze Romeinse correspondent meldt: Maandag j.l. ontving kapitein Nlco- laas G. Voute, hoofdvertegenwoordiger der K.L.M. voor Italië en Malta, tal van Italiaanse en Nederlandse autoriteiten alsmede de vertegenwoordigers der an dere te Rome vertegenwoordigde lucht- vaartmaatschappyen in het hotel Ber- nini-Brlstol. Aanleiding tot deze bijzon der geslaagde receptie was de opening van het nieuwe K.L.M.-kantoor in de Via Barberini no. 1, dat een belangryke uitbreiding en verbetering ls. NIEUWE LOONREGELING IN BOUWVAK AANSTAANDE. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting deelde vanmiddag ln de Tweede Kamer mee. dat er in Maart of April as. een nieuwe regeling van de lonen in het bouwvak zal komen. leger actief is en mobiel opereert. He accepteer daarmede tydelyk een toe nemende onveiligheid, doch tast het kwaad in de wortel aan." Generaal Spoor hoopt, dat de tijdelijke onvei ligheid belangrijk korter dan drie maanden zal duren. Op Sumatra is de toestand over het algemeen beter dan op Java. Het eiland is veel minder dioht bevolkt, er waren daar altijd al separatistische bewegin gen ten opzichte van de Republiek". Over de situatie in de pas bezet-te gebieden zeide generaal Spoor: De troepen, die nu in een bepaalde zone zyn gestationeerd, voeren zuive ringsoperaties uit. Deze fase is nu pas ingegaan. U moet niet vergeten, dat de actie een maand geleden is begonnen. Wat er in die maand is gepresteerd,, grenst haast aan het ongelooflyke. Er zyn in die tyd behoorlyke klappen uit gedeeld en nu kunnen we dus beginnen aan het regelmatig patrouilleren en zuiveren". Tegenover .De Vrye Pers" ging gene raal Spoor in op de militaire toestand in Oost-Java, waarby hy o.a. zeide: „Moeilijk is de situatie hier en daar wel, doch niet precairNiemand ijan wonderen verwachten, maar het komt voor elkaar". CREMATIE KAPITEIN TER ZEE BUSSEMAKER, Onder overweldige belangstelling is hedenmorgen het stoffelijk overschot van kapitein ter zee F. Busseniaker, in leven verbonden aan het marine radio station te Oegstgeest, naar het crema torium te Velsen gebracht. Hiorby wa ren onder meer tegenwoordig de com mandant zeemacht schout by nacht J. J. L. Willinge, de luitenant ter zee eer ste klasse P, de Jong, die de minister van marine vertegenwoordigde, de schouten by nacht buiten dienst Kwak en M. de Vries en vele marine-autori teiten. In de aula voerde schout by nacht J. J. C. C. Bennik, vlagofficier materieel van het departement van marine, het woord. Schout by nacht J. B. Berck roemde daarna de capaciteiten van de overledene. Vervolgens getuigde lr By- voet namens het personeel van de af deling electrotechniek by het ministerie van marine van de diepe verslagenheid over het plotseling verscheiden. Daarna daalde de kist onder orgelspel. De oud ste zoon van de overledene bracht dank voor de getoonde belangstelling. HUWELIJKSZWENDELAAR BEDROOG ANTWERPSE CAFtHOUDSTER. Van 130.000 francs en een illusie beroofd. De politie heeft een huwelykszwende- laar opgesloten, de radiofabrikant W. K. uit Overschie, die in 1947 ln Ant werpen vriendschap sloot met een ca féhoudster. Hy deed zich voor als een beminnelijk vrijgezel. Uit de vriendschap ontstonden trouwplannen. Als K. voor zaken naar Parys moest, gaf zy hem lekkers mee en bedragjes van 5000 tot 10.000 francs. In 1948 namen de huwe- ïyksplannen vastere vorm aan, wat tot gevolg had, dat hy haar eens moest uit nodigen naar Nederland te komen, om zyn huis te zien. Het was een pracht- vllla, die hij haar in Overschie toonde, d.w.z. hy liet het huis alleen aan de buitenkant zien. Er woonde nl. een huishoudster in, zeide hy, en die kun je onder de tegenwoordige omstandig heden niet „een-twee-drie" wegkrygen. De caféhoudster deed, in Antwerpen teruggekomen, haar café van de hand voor 35.000 francs, waarvan er, toen de „bruidegom" weer op visite kwam, 30,000 in diens zak verdwenen, waarmee de totale „lening" tot 100.000 francs was opgelopen. Eindeiyk kwam zy definitief naar Rotterdam, beladen met zeven kof fers. Maar tot haar grote verbazing kon zy ook nu nog niet in de villa, doch moest ln hotel „Terminus" in Den. Haag logeren. Toen dit te duur werd, bracht de man haar bij familie onder. Daar kreeg zy te horen, dat K. gehuwd was en vader van drie kinderen. De totaal geruïneerde Antwerpse heeft daarop K. laten arresteren. MEDICI PER AUTO NAAR VORRINK. Beide Utrechtse medici, die Koos Vorrlnk gaan bezoeken men zie el ders zyn hedenmorgen om elf uur per departementale auto naar Benthelm vertrokken ten einde daar over te stap pen ln de Scandinavië-express. Dit ge schiedde omdat men de weersomstan digheden te ongunstig achtte om de reis per vliegtuig te maken. wy vernemen echter, dat zy aan de grens aanvankelijk .enige vertraging hebben ondervonden in verband met het feit, dat hun papieren niet geheel in orde bleken. Men vertrouwde ech ter, dat dit nog tydig zou kunnen wor den opgeheven. NEDERLANDERS KRIJGEN HET LEGIOEN VAN EER. De Franse regering heeft de volgen de Nederlanders in het Legioen van Eer benoemd: Mr H. J. Reinink. secretaris-genera al van het Dep. van O., K. en W., werd benoemd tot commandeur. Mr H. J. Sohölvinck, chef van het kabinet van bovengenoemd ministerie, kreeg het Officierskruis. Dr F. Bender, hoofd van de afd. buitenlandse betrekkingen van. dit ministerie, ontving het ridderkruis. Prof. dr F. L. R. Sassen, raadadviseur- honorair aan dit depatement, werd be giftigd met het Officierskruis. Prof. dr G. J. Siezoo, hoogleraar aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, prof. dr M. Valkhoff en prof. dr J. B. Tielrooy, hoogleraren aan de Gemeen te Universiteit te Amsterdam en dr M. J„ Premsela te Amsterdam werden be noemd tot ridder. 100 JAAR GELDERLANDERPERS. Ter gelegenheid van het 100-Jarig be staan der (R.K.) Gelderlander-pers is by de N.V. Uitgeversmy. De Gelder lander te Nijmegen een fraai verzorgde jubileumuitgave verschenen „Een eeuw De Gelderlanderpers". waarin de auteur dr J. M. G. M. Brinkhoff een met talrijke illustraties verlucht over zicht geeft van de ontwikkeling van dit bcdryf sedert de oprichting door S. P. Langendam in 1848. DE VREDESPOGINGEN DER C'IINESE REGERING. De centrale politieke raad van de Kwomintang heeft heden eenstemmig zyn goedkeuring gehecht aan het be sluit van de regering, op de communis ten een beroep te doen om het vurem te staken en vredesonderhandelingen toe beginnen. De raad machtigde het kabinet van dr Soen Foe, de technische details uit te werken.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3