PANDA OP DE Liever levensgeluk in overall dan ontevredenheid met witte boord Regering Sukarno buiten Djokja zonder invloed Nieuwe wending in de Franse communistische tactiek? Frankrijk toetssteen voor de Russische bedoelingen THEPMOGÈNE Wederopbouw en volkshuisvesting in Tweede Kamer VAN MEVROUW MAQUISÏEN Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADWoensdag 19 Januari 1949 Tweede Blad No. 26595 Waf lezers schrijven Wat een oud-ambachts scholier er van vindt. Naar aanleiding van het artikel .Levensgeluk in een overall is m-ser waard dan ontevredenheid met witte boord" in ons Blad van Vrijdag li., ontvingen wij van verscheidene zijden reacties, die alle dezelfde strekking hadden. Wij bepalen ons tot de publicatie f van onderstaand schrijven van 'n oud leerling der Ambachtsschool, dat de algemene tendenz het meest benadert „Met grote Interesse heb ik, en naar r mij bleek velen met mij, het artikel gelezen in uw blad van 14 Jan. j.l. over „Levensgeluk in overall meer waard dan ontevredenheid met witte I boord?" Inderdaad dit is een vraagstuk dat I nogal eens het onderwerp van gesprek I vormt in vele kringen, Eveneens een I hoofdbrekende puzzle voor vele ouders. vandaar dus de interesse. Mogelijk nog wel het grootst, juist in de klingen I van de „overall"-mensen. Evenals zo I vaak met stukken uit de krant, gaf ook I dit artikel aanleiding tot gedaonten- I wisse ing, waarbij bleek dat in 't alge- I meen de zienswijze van de mensen in )veralls nogal afwijkt van die van de I beer Meurs, een mening, die ook ik ten I tolle onderschrijf. Natuurlijk is men het eens met de I strekking van het artikel. Het behoeft dan ook geen kritiek, wel aanvulling. I Het n.l. door de heer Meurs geopperde, I als zou de „witte boord" in hoofdzaak 't de reden zijn, waarom vele ouders hun kind niet naar een Ambachtsschool J doen is m.i. niet geheel juist. De reden van het waarom ligt dieper. Alle I respect voor de mooie woorden, dat een beroep in overall zeker niet min- der geacht moet worden dan een kan- toorbaantje of iets dergeIJjks. Maar dit i alles is theorie. De practtfk leert an- Iders. Die bedoelde gelijkwaardigheid valt n.l. steeds weg bij de beloning van ciie verschillende functies. We kunnen bet roerend eens zijn met de heer M., 1 als hij zegt, dat voor een geschooia I bankwerker, auto-monteur en nog vele andere beroepen, evenveel scholing I vereist wordt ais voor kantoorbediende, [maar dan moet men dit ook uit laten "komen in de lonen en salarissen. In de waardering zowel moreel ais iinan- I cieel. En daar mankeert hier en daar nog wel het een en ander aan. Zowel 't particuliere bedrijf als ook bij l Overheidsinstellingen. De realiteit is nu \i eenmaal zo, dat men zegt: „Geld mag I dan niet cle maatstaf zijn voor de mate van geluk, het is toch verbazend ge- Imakkelijk. Voor de oorlog waren ïn- I derdaad de lo»en van de „witte I boora"-mensen ook njet groot, maar I daar is nu wel verandering ten goeae. I Na de oorlog was net zo, aat vaak heel jonge administratieve krachten op di verse bureau's werden aangenomen op f. 150,— tot f. 250,— per maand, tér- j wijl toen een geschoold oudere vakman Irog maar net aan de f. 45,per week ■toe was. Kijk, dit is bepalend bij de I keuze van meerdere ouders. De ondervinding van de ouders, die zeil een beroep in overall hebben, is ■doorslaggevend bij de keuze van het beroep voor hun kind, afgezien dan, |dat elke ouder z'n kind méér wil laten vordeD, dan Wat hij zelf bereikte. Maar dit is logisch. Heus, een kind van 12 (de ambachtsschoolleeftijd) kiest neg niet voor de witte boord of overan 1 .(uitzonderingen daargelaten) De ouders doen dit voor hen, en hun ondervindingen en ervaringen bepalen dan de houding. En al weten we, dat we sinds 1880 (de tijd van heren en ■knechten) belangrijk vooruit zijn ge gaan, dat sociale misstanden langzaam r aan minder worden, ook op dit gebied zijn er nog legio misstanden. Eik voor [zich1 misscnlen onbelangrijk, te samen Khter in staat de man in overall een minderwaardigheidscomplex te bezcr- ^gen. Groot is nog het aantal „witte Aoord"-mensen, die menen mijlen ver boven een handarbeider te staan. Legio Dde mensen met verbeelding en arro- kender, dan dat mensen die op dit ge bied bittere ervaringen en teleurstellin gen hebben, hun kinderen die zien te onthouden. Kijk, ook dit is bepaleqd. De heer M, doelde hier trouwens reeds zelf op, maar is toch mogelijk nog niet voldoende practijkman, om te -weten dat er nog heel veel aan mankeert. En dat betere begrip, waarom moet dat komen van de zijde der overall-mensen? Laat men daarmee eers», eens van de andere zijde beginnen. Dan valt er te praten. En aan nog enkele concrete dingen. Ervaringen (niet altijd van mijzelf) uit de practijk van het leven. 1. Waarom matigen vele kantoormen sen (zelfs heel jongej zich aan, om te jijen en jouen tegen werkplaats- of fabriekspersoneei, terwijl zij zich danig op de tenen getrapt voelen, wanneer ze niet met U en mijnheer aangesproken worden? Kleinzielig. Inderdaad. "Niet doorslaggevend. Neen, maar wel in staar om de men sen in overall in te prenten dat er „afstand" moet blijven bestaan. Veel voorkomend verschijnsel 2. De werktijd, welke voor beide groe pen verschilt. Reden. Hoofd- en Handarbeider, Uitzonderingen daar gelaten is dit kletspraat. Het is een uit de oude tijd nog voortlevend pri vilege. dat men met hand en tand verdedigt Er moet verschil blijven, "dat is de zaak, al hebben vele hand arbeiders net zoveel of meer „kop"- zorgen over hun werk als de hoofd arbeiders. 3. De op vele kantoren en bureaux be staande gewoonte van koffie- en theedrinken. Op zichzelf niets bij zonders, Geen wangunst, maar wel de ondervinding, dat men het heel normaal vindt, dat Iemand, die van 9 tot 12 uur werkt, om 11 uur even uit moet „blazen" en ontspanning moet hebben in de vorm van 1 of 2 koppen koffie, en dat de gewone ar beiders, die al om 7 uur hun ontbijt naar binnen werken, gemakkelijk ln één ruk tot 12 uur kunnen werken. 4. De m.i zeer onjuiste gebruikelijke betitelingen als arbeiders, werklie den resp. administratiepersoneel, ambtenaar. (Klerk of kantoorbedien de is aan het uitsterven) Zijn we niet allen arbeiders, hetzij met de hand, hoofd of béide? Zo goed als b.v een draaier z'n hoofd moet ge bruiken om z'n handen 't door hem te vervaardigen werkstuk te laten ma ken, zo goed moet ook èen kantoor man belde gebruiken. Nogmaals, al deze dingen (er zijn nog vele meer) zijn stuk voor stuk niet doorslaggevend, het lijkt zelfs op klein zieligheid of onbegrip, hierover te schrijven, maar voor mij staat vast, dat al zulke dingen in staat' zijn het min derwaardigheidsgevoel van de handar beider (misplaatst of niet) te comple teren, en dat deze vaak onuitgesproken gedachte bepalend is bij de keuze van een vak voor het kind Het is de con sequentie van de langzamerhand meer dere ontwikkeling van de arbeider Zoals ik reeds in de aanhef schreef, zijn deze inzichten uit een beperkte kring; de tijd is te kort om kennis te nemen van de mening van anderen, ook al ben ik zeker uit naam van velen te spreken. Wanneei dit werkelijk een ur gent probleemis. laat men dan trach ten de luiste oorzaak od te sporen. Mo gelijk door inschakeling van vakorga nisaties, oudercomitë's etc Ma«r is de luiste oorzaak gevonden dan dient die fout hersteld: dftn alleen zal er bij de ouders weer belangstelling komen voor het nijverheidsonderwijs Erkenning van de bekwaamheid van de „overallman", erkenning, maar dan ook uitgedrukt in de beloning. EEN OUD-AMBACHTSSCHOLIER. Republik Indonesia Gevel zonder Huis. (Van onze Indonesische correspondent) Het is in de afgelopen weken wel heel duidelijk komen vast te slaan, dat de veelbesproken „Republik" niets anders is geweest dan een gevel zonder huis, een naam zonder inhoud. In het gunstigste geval kan men zeg gen, dat het lijvige Djokjase kabinet een soort gemeentebestuur van de stad Djokja en Sukarno de burgemeester was. Persoonlijk hebben wij kunnen vaststellen, dat er in Surakarta (So lo) al geen spoor meer van de Djok jase invloed te bekennen is. Madiun was van meet af aan de plaats, waar de communistische elemen ten zich concentreerden. Ieder centrum van enige betekenis vormde een op zichzelf staand gezags- gebied, waar de bestuursvorm 't beste met anarchie was te vergelijken. Soort gelijke anarchistische staatjes werden ook na de vorige politionele actie opengelegd. Wij herinneren alleen maar aan de Tiga Daerah (Tegal, Brebes en Pemalang) Wanneer we een vluchtige balans ma ken van wat met veel tam-tam als de „Republik Indonesia" werd gelanceerd, dan komen we tot de volgende ont nuchterende feiten, die we helaas moei te zullen hebben de wereld te doen ge loven: Hilman Djajadlningrat, oud-regent van Serang en thans gouverneur van het Federale district, vertelt over zijn bevindingen in het Bantamse: „Van Djokja trok men zich daar nijts aan. Wat Bantam betreft, kon Djokja evengoed niet hebben bestaan. Sukarno en enkele andere hoogwaardigheidsbe kleders uit Djokja zijn er wel geweest en ze hebben het ook wel geprobeerd met wat machtsvertoon, maar dat heeft niet de minste invloed gehad. Bantam leefde zijn eigen bestaan, los van Djok ja! De ervaringen van Abdulkadier, die Igante houding. En niets is vanzelfspre- Midden-Java op stap is geweest het land waar hij zelf van afkomstig is. zijn vrijwel gelijkluidend. Volgens zijn verklaringen was zijn voornaamste indruk, na gesprekken met hogere en lagere bestuursambtenaren, intellectue len en andere burgers, dat in de prak tijk van een centraal Republikeins ge zag buiten Djokja en onmiddellijke om geving niet kon worden gesproken, In elk regentschap waren de politieke ver houdingen anders, aangezien zij in hoofdzaak werden bepaald door de groepen, die plaatselijk de wapenen in handen hadden. Wat het Oostelijk deel van het v.m. Republikeinse grondgebied betreft, heb ben we inlichtingen uit de meest on verdachte bron, n.l. van de toenmalige Republikeinse Voorlichtingsdienst te' Batavia zelf. Op een vraag van ons, waarom Muso en de zijnen zich op Ma diun terugtrokken, gaf de officiële woordvoerder toe, dat Djokja in die streken eigenlijk nooit gezag had kun nen doen gelden, omdat zich daar van meet af aan de communisten hadden genesteld. Hij noemde het de hoefd- burcht van de communistische partij en de paar Republikeinse ambtenaren, die er zaten, hadden niet de minste invloed. En daarmee zijn we aan onze eigen ervaringen in het Solose gekomen. Solo (of Surakarta) is voor de Indonesiër zelf het meest authentieke centrum van de Indonesische cultuur. Onze persoonlijke indruk ls. dat Solo (Surakarta) jarenlang een speelbal is geweest van allerlei kleine en grotere machthebbers, die in Djokja hun am bities niet konden uitleven, omdat daar alle topplaatsen door de Sukarno-Hatta -kliek waren bezet. Ook Amir SJarifud- din behoorde tot hen, die naar Solo vertrokken, toen hij in Djokja niet meer de vroegere toppositie kon bekleden. Muso vonden we daar eveneens terug, alvorens hij door 'n bataljon Siliwangi- divlsie naar Madiun werd verdreven Hier botsten de belangen van allen, die naar macht streefden en enig geregeld bestuur is er daardoor nooit geweest. (Van onze Parijse correspondent) In Parijse politieke kringen heeft men zich afgevraagd of de communisten in Frankrijk en elders in de wereld weer eens een nieuwe draai gaan nemen. Een draai naar rechts ditmaal, die van meer begrip van Frankrijks noden zou getui gen, van een grotere tegemoetkomend heid tegenover de regering, kortom van een „constructiever" oppositie. Drie mo tieven worden voor deze veronderstel ling aangevoerd. Ten eerste, de wat mysterieuze uitlatingen van president Truman, die deden vermoeden, dat zich in het Kremlin belangrijke stromingen aftekenden, die op samenwerking met het Westen zouden aansturen, (een opinie, die door Kravchenko, blijkens zijn persconferentie echter niet werd gedeeld) Ten tweede, de actuele hou ding van het communistische vakver bond, de C G.T., die stelselmatig aan de concurrerende syndicaten de initiatieven voor nieuwe looneisen» overlaat. En ten derde, vooral de Jongste redevoering van de 77-jarige communistische vete raan Marcel Cachln ln ae Kamer. Cachin sprak in zijn kwaliteit van oudste Kamerlid. Hij staat aangeschre ven als de uitloper van de gematigde stromingen in het Franse communisme. Eenmaal werd hij zelfs wegens gebrek aan revolutionnaire energie door het partijbestuur geroyeerd, doch men wist ook, dat persoonlijke inzichten tamelijk licht wegen bij een communistische woordvoerder in Frankrijk, die gemeen lijk slechts his master's voice heeft na te spreken. Het vorige jaar gaf Cachin bv, de toon aan voor de agitatie, waarmee Frankrijk spoedig daarna kennis maken mocht. Dit keer gaven de woorden van de grijze communist blijk van zoveel matlglngenbegrip.dat premier Queuille na afloop kon verklaren, dat hij Ca- cliin's speech bijna van a tot, z had kun nen onderschrijven. Geen onvertogen woord tegen Wallstreet, Amerika of het Marshall-plan, slechts een voorzichtige omfloerste critiek op het beleid van het tegenwoordige kabinet, gaf Cachin ten beste. Men hoorde in deze toespraak zelfs een verre echo van de hymne aan de opvoering der vaderlandse produc tie, welke direct na de bevrijding door Thorez en de zijnen zo luid werd aan geheven. Een toeval of een aanwijzing? Een woordvoerder van het Franse ministe rie van binnenlandse zaken heeft er officieus op gewezen, dat de laatste weken verscheiden conferenties op de Sovjet-ambassade hebben plaats gé- had tussen Russische diplomaten en communistenleiders als Thorez en Fa- jon. De nieuwe omzwaai zou hier kun nen zijn voorbereid. Zij zou, van Rus sisch standpunt, niet van gegronde re denen ontbloot zijn. Moskou vreest voor besmetting van Tito-tendenzen en vooral de Franse sectie acht men hier gevoelig voor De Franse communisten zijn, in hun ogen, veel te bezorgd voor hun persoonlijk welzijn Ze missen het ware revolutionnaire élan, de echte op de pijnlijke olek, bestrijdt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK 50 en 75 ct. PIJNSTILLENDE WATTEN marxistische strijdlust. Zij zijn kortom te burgerlijk De mislukking der laatste stakingen hebben dan ook bewezen, dat ze geen beslissingen weten te forceren. Veel te gauw vallen ze ten prooi aan ontmoediging en scepticisme, aldus me nen de meosters op 't Kremlin. Frank rijk is de hoeksteen van de Europese \^deropbouw Het is ook de toetssteen voor de Russische bedoelingen. Wan neer de Sovjet-unie werkelijk plannen zou koesteren in de naaste toekomst een verzoeningspolitiek te voeren met Amerika dan zullen de eerste sympto men daarvan in Frankrijk zich het dui delijkst moeten manifesteren. Om deze redenen heeft men aan de woorden van Cachin een grotere waajv de gehecht dan men bier in het alge meen voor communistische propaganda- sneeehes reserveert Snnerhg zal hliikpn of de conclusies welke men er uit heeft willen trekken, alleen maar voorbarig, of wel gemotiveerd mogen heten, dan wel dat (voor Frankrlik) de hoon weer eens de moedei der gedachte was. KERK EN STAAT IN HONGARIJE. Het Hongaars bisschoppelijk college heeft na afloop van zijn Maandag ge houden conferentie een nieuwe brief aan de eerste-mlnister gezonden. Volgens ingelichte kringen zouden de bisschoppen daarin verklaren, dat er betreffende de zaak Mlndszenty zekere vraagstukken bestaan, die zij zelf niet kunnen oplossen en dat anderzijds som mige kwesties voor het aanvangen van onderhandelingen dienen opgehelderd te worden. Naar verder gemeld wordt ls de pu blicatie van een „zwartboek" over de activiteit van kardinaal Mlndszenty aangekondigd. Verder is het waarschijn lijk, dat de regering de verschijning van een nieuw katholiek weekblad „Het Kruis" zal toestaan. De Lutherse bisschoppen ln Hongarije hebben zich in een ondertekende ver klaring aan dc zijde der Hongaarse regering geschaard en het optreden van kardinaal Mlndszenty veroor deeld. Alle protestantse kerken in Hongarije hebben thans in deze zaak haar steun aan de regering gegeven. De Lutherse bisschoppen „verklaren vrijwillig in het belang van dé waarheid, dat de priesters ln Hongarije niet ge hinderd worden in het uitoefenen van hun religieuze functies" Geen regering, waar ook, kan „dergelijk optreden als dat van de kardinaal, dat op generlei wijze al£ religieus optreden beschouwd kan worden" dulden, aldus deze ver klaring. Debat zonder succes. (Van onze parlementaire redacteur). Voor het eerst sinds 23 December vorig Jaar is de Tweede Kamer gisteren in openbare vergadering bijeengekomen met als voornaamste taak het afdoen van de Rijksbegroting. Naar bekend wachten nog zes hoofd stukken op behandeling, doch de goede voornemens van de voorzitter, die voor deze week alvast drie daarvan op de agenda had geplaatst, werden nog voor de aanvang doorkruist door de mede deling dat de minister van Buit. Zaken onmogelijk deze week zijn begroting kan komen verdedigen. Als gevolg hier van verviel de voorgenomen avondver gadering. Begonnen werd met de algemene be schouwingen over de begroting van het Dep. van Wederopbouw en Volkshuls- vesting, 'n onderwerp, waarbij welhaast PROCES TEGEN DUITSE COMMUNISTEN. Gisteren is te Duesseldorf een proces begonnen tegen Max Relmann, de Westduitse communistische leider, wie ten laste is gelegd met vergeldings maatregelen te hebben gedreigd tegen de Duitse politici, die hun steun gaven aan het Ruhrstatuut. Tevens verschenen voor de rechter Hugo Paul, voorzitter, en Paul Salem- ka, secretaris van de communistische partij in Noordrijn-Westfalen, die ten laste wordt gelegd op 2 Januari zonder toestemming van het militair bestuur te Duesseldorf een openbare vergade ring te hebben doen houden bij ge legenheid van de dertigste verjaardag van de communistische partij in Duits land, Een duizendtal communisten en sym pathisanten bevond zich in en buiten de rechtszaal. De zitting werd geschorst toen men in de zaal begon te zingen. Na de hervatting van de zitting werd het verhoor bemoeilijkt door het zingen en fluiten van de menigte buiten. De behandeling van de zaak tegen Reimann werd tot 27 Januari verdaagd óm de verdediger de gelegenheid te ge ven tot voorbereiding van zijn pleidooi. Hugo Paul werd veroordeeld tot een boete van vijfhonderd Deutsche mark of twee maanden hechtenis, Paul Salemka, tot een boete van driehonderd mark of zes weken hechtenis. Toen Reimann gisteravond op een bijeenkomst te Duesseldorf een rede hield, werd hier door Britse autoriteiten een einde aan gemaakt. FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice Iterson. f45) ,Met een laatste glimlach voor Carey feing Nora de treedjes van de getuigen bank af. Haar plaats werd ingenomen |ooor Honor King, die er uitzag als een "verschrikt .albino-konijn in het zwarte Niet dat haar niet stond en waarvan d? rok van achteren ongelijk hing. 1 Haar bont gleed voortdurend van baar schouders en heur haar piekte [onder een vale zwarte hoed uit. Zij 'kgae de eed af met een stem, die mis schien hoorbaar was voor de griffier, •naar die zeker niet verder droeg. Nie- jfiand had verwacht dat zij als getui ge een succes zou zijn, maar geduren de het verhoor moest haar herhaalde lijk verzocht worden luider te spreken. Lanthony's rozige teint werd langzaam Kaar zeker een graad donkerder. Juffrouw King, wilt u ons vertel den, hoe laat u op die Maandagmiddag, '16 November, thuis kwam? Juffrouw King's bleke lippen open- oen zich, maar er kwam geen geduid Iets luider, alstublieft. Ik ben bang, oat de Jury u niet kan verstaan. Hoe J iaat kwam u thuis? Om kwart over Mf. Klopt dat? Ging u naar boven om wv tante goedendag te zeggen? Men kon veronderstellen, dat Honor [>.ja" prevelde. En hoe lang bleef u bij haar? [Spreekt u 'n beetje harder alstublieft, Tien minuten, zei u? Ete rechter leunde voorover. Mijnheer ^nthony, deze getuige is werkelijk [niet te verstaan. De jury moet in staat ;2ijn haar eigen woorden te horen, riiet [hetgeen u herhaalt. I yp dat ogenblik begon Lanthony's teint iets donkerder te worden. Op eeroiedige toon zei hij: Zeker, mijn- |*^r. en richtte toen een smekende op de getuigenbank. 7" Kom, juffrouw King, er is geen eiueie reden om zenuwachtig te wor den. poet u alstublieft uw best om JöUideiijk verstaanbaar te spreken en jcriel ons, in wat voor toestand u uw ■tante aantrof. Le woorden „opgewonden" en „boos" **ren zo vaak herhaald in de rechtzaal, dat het vrij gemakkelijk was, ze op te maken uit het gestamelde antwoord van de getuige. Zo vorderde het ver hoor beetje bij beetje, stefeds onder broken door geërgerde verzoeken om duidelijker te spreken, waarna Honor's stem opeens hoog en schril uitschoot, cm daarna weer af te zakken tot een onduidelijk gemurmel. Toen u des avonds na het eten naar boven was gegaan om van japon te verwisselen, ging u samen met uw nicht, mevrouw Huil, weer naar be neden?- Neen zij was nog niet klaar. Ik ging eerst. Heeft u onderweg iemand anders gezien? Ellen Bridling was op het portaal. Zij ging met mij mee tot aan de deur van tante's kamer. Een getuige, die regelmatig de vra gen beantwoordt, is altijd prettig, maar een getuige, die de indruk maakt een lesje cp te zeggen, valt bij een jury meestal -niet in de smaak. Lanthony begon langzamerhand te wensen, dat deze getuige maar onhoorbaar was ge bleven. Met een opgeschroefd, hoog stemmetje stond Honor daar haar re laas af te werken als een schoolkind, en dan neg wel een half-wijs school kind. Gaat u nog eens terug naar het moment, waarop u uw kamer verliet. Loopt de trap recht naar beneden, naar het portaal, waar u Ellen Bridling ont moette? Neen, er is een draai. Zag u Ellen Bridling voordat u die draai bereikte? Ja, ik keek over de leuning en zag haar toen. Dus zij stond op het .portaal, ter wijl de trap afkwam? Ja. Dus was Juffrouw Silence alleen met mevrouw Maquisten gedurende de tijd, die Ellen nodig had^xm de gang door te lopen en op 't portaal te wach ten, terwijl u omlaag kwam en met u terug te lopen naar de deur van me vrouw Maqulstens kamer? De rechter leunde weer voorover. Hebben wij enig bewijs, dat Ellen Brid ling in mevrouw Maquis tens kamer is geweest? Deze kwestie is nog niet aan de orde. Ellen Bridling kan worden op geroepen. Stelt u daar ook prijs op, mijn heer Vane? vroeg hij de verdediger. Ongetwijfeld, antwoordde deze. Lanthony ging zitten, dankbaar dat hij met deze verschrikkelijke getuige klaar was. Een ogenblik, Juffrouw King, be gon Hugo Vane. Ik zal u niet lang op houden. Toen u na het diner mevrouw Maqulstens kamer binnen ging en ont dekte, dat juffrouw Silence daar was, hoe was hun plaats toen ten' opzichte van elkaar? Waar bevond mevrouw Maquisten zich bijvoorbeeld? Honor greep naar haar bont. Zij zat in haar stoel, antwoordde zij. Haar stem trilde. En waar stond die stoel van haar? Bij het vuur. Zat zij met haar gezicht naar de deur, toen u binnen kwam? Ja. p En waar bevond juffrouw Silence zich? Zij stond naast haar. Dicht naast haar? Ja. 17). „Ten eerste ben ik nergens lek", antwoordde Panda, „ten tweede zijn jouw oren een stuk groter dan de mijne en ten derde heb ik er niets mee op gevangen. Het is hier toch zeker geen circus?" „Wel jij akelig naar stukje verteerd schippersgaren, dat je bent", briestede stuurman, „wou je soms nog brutaal worden ook? Vertel op, wat heb Je ge hoord?" „Dat hoef ik je niet te vertellen" zei Panda, „dat weet Je zelf drommels goed en veel fraais was het niet. En als je met oppast ga ik regelrecht naar de ka pitein om hem alles te vertellen!" „Zo mannetje", smaalde de harpoe nier nu. „dat zou ik toch maar niet doen als ik jou was, want anders...." „Ach zeur toch niet", viel Stomp hem in de rede. „Zoiets moet je anders aan pakken, kijken hij pakte Panda beet en begon hem door elkaar te schudden. Het zou er lelijk voor onze held uitgezien hebben, als niet plotse ling de uitkijk ln de boeg hevig met zijn armen was gaan zwaaien en gaan schreeuwen. Raakte zij haar aan? Ja. Wilt u beschrijven, wat mevrouw Maquisten deed? Honors stem zakte weer af tot een onverstaanbaar gemompel. Het enige, dat de zaal kon opvangen, was het woord „hand". Probeert u alstublieft uw stem wat te verheffen, juffrouw King. Ik moet u helaas verzoeken, dit te herhalen. Wat deed mevrouw Maquis ten? Zij hield Carey's hand vast. Er was een geluid ln de rechtszaal, alsof iedereen zich begon te bewegen. Geen enkele van die bewegingen zou op zichzelf hoorbaar geweest zijn, maar met eikaar vormden zij een zee van geluid. Jeff Stewart greep zich vast aan de rand van de bank, waarop hij zat en dat deed hij zo heftig, dat het een half uur later neg aan zijn hand- pam te zien was. Mordaunt keek nem aan en knikte en toen scheen de ijze ren band om zijn hart even iets min der nauw te *vorden, zodat hij een ogenblik kon adem halen. Van haar plaats keek Carey naar Honor King. Er was een kleurtje op haar wangen gekomen een snel op gekomen, heftig blosje. Het bloed dreunde in haar oren, want noch zij, noch Mordaunt, noch iemand anders, was er zeker van geweest wat Honor zou zeggen. Maar de woorden waren nu uitgesproken en niemand kon ze meer terug nemen. Zij hield Carey's hand vast. Zij keek opnieuw naar Ho- nor en dankte haar met haar ogen. Maar Honor's ogen waren neergesla gen, haar gelaat bleek en teruggetrok ken, haar gestalte slap en het bont was weer van haar schouder gegleden. Hugo Vane ging opgewekt voort. Weet u, of mevrouw Maquisten sprak? Ja. Kon u horen, wat ze zei? Nee. Keek zij juffrouw Silence aan? Ja. Op wat voor manier met wat voor uitdrukking. Het bont gieea weer omlaag. Honor greep het nog op tijd. Kom, jufirouiw King ik zou graag antwoord hebben op mijn vraag. Mevrouw .Maquisten keek juffrouw Si lence aan en nu wil lk graag weten, op welke manier zij dat deed. Mis schien kan ik u wat op weg helpen. Was het een vriendelijke, hartelijke blik? (Wordt vervolgd) iedereen belang heeft, maar dat dan ook eigenlijk doodgepraat is. Het gebrek aan deviezen is bekend, evenals het gebrek aan arbeidskrachten en het feit dat de arbeidsproductiviteit nog altijd achter staat bij de voor-oorlogse. Ieder een weet van de materialennood en dat zelfs onze binnenlandse productie van bakstenen en dakpannen schromelijk ontoereikend is. De klachten over on gelijke verdeling van de bouw-activiteit zijn niets nieuws meer, evenmin als die over de loonpolitiek ln de bouwnijver heid, het doen voorgaan van bioscopen, bankgeboiiwen en kerken, over de aan- bestedingspolitiek en het verlagen der bouwkosten. Zelfs de montagebouw en de Duplexwoningen hebben voor de meesten onzer geen geheimen meer. De heren Ten Hagen (Arb.), Andries- senen Steinmetz (Kath.), Stapelkamp (AR), Gortzak (Comm.) en v. d. Feltz iCH). voerden bereids het woord. Behalve de heer Gortzak, die vond dat de woningnood werd achtergesteld bij de „koloniale oorlog" traden de overige sprekers minister In 't Veld met vertrouwen tegemoet. De heer Stapelkamp betreurde dat de minister zijn mededeling over de ko mende algemene huurverhoging buiten het parlement had afgelegd. De heer Steinmetz vond de Duplex-woning een belemmering voor de gezinsvorming, Overigens leverde de gedachtenwisse- ling geen nieuws op. Heden voortzetting. VOOR DONDERDAG 20 JANUARI. Hilversum I, (301 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: ae orkesten van Dol uauber en Lajos Klss, 7,45: morgengebea; 8.00: nieuws; 8,15: pluk de dag; y.00: voor do vrouw; 9.05: koorzang; 9.40. schoolradio; NCRV 10.00: sonate voor fluit, harp, viool, alt viool en cello (gr.pl,), 10.15: morgen dienst; 10.45: gram.muzlek, KRO 11.00: „De Zonnebloem' 11,40: schoolradio; 12.00; Angelus; 12.08: An. Bouter, plano 12.30; mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33; KRO Amuse- nients-orkest; 12.55' zonnewijzer; 1.00: nieuws; 1.25: gedeelten uit opera's van Mozart; 1.45: „Roeromme", NCRV 2.00: het orkest van André Kostelanetz; 2,30: klassieke fragmenten; 2.40: „even onder ons". Mazelen door dr D. P. R. Keizer, kinderarts; 3.00: Rale da Costa, plano; 3.15: omroeporkest olv. Henk Spruit; 4.00 Bijbellezing door ds J. A. Tazelaar; 4.45: Gulomar Novaes, plano; 5.00: radio-Jour naal; 5.30: cyclus „Overzicht der vocale Kwartetllteratuur": 6 00; Leger des Hells- kwartier; 6.15. land. en tuinbouw; 6.30: voqr de strijdkrachten; 7.00: nieuws; 7,15 Nederlandse organisten 6pelen eigen wer- keri; 7.30: actueel geluld; 7,45: De RVD antwoordt; 8.00: nieuws, 8.05: proloog; 8.15: tussen de Oeral en de Rocky Moun tains; 10.00: gram.muzlek; 10.05: „De vaart der volken"; 10.25: <ae liederen uit Valerius' Nederlantsche Gedenck Clanck; 10.45: avondoverdenking; 11.00: nieuws; 11.15: het Philadelphia Symphonie Or kest; 12.00: sluiting. Hilversum II (445 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: Tony Murena (gr.pl.); 7.50: (VPRO)dagopening door dr A. Trouw; 8.00: nieuws; 8 15: ochtendvarla; 8.55: korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 9.00; Preludes van Claude Debussy; 9.30: waterstandeh; 9.35: „Een lied gaat de wereld rond"; 10.00: morgenwljdnlg door ds W. Willemse, 10.15; arbeldsvltaml- men; L0.50: kleutertje luister I; 11.00: Radio Symphonie Orkest van Stockholm; 11.45: „Do Invloed van het Westen op de Batakse samenleving"; 12.00: ensemble Jo Bos; 12 30: mededelingen ren behoeve van land- en tuinbouw; 12.33: ln 't^spl- onnetje, 12.38: Sandoi Vldak, plano; 1.00; nieuws; 1.15: mededelingen of gra- mofoonmuzlek; 1.20: „Bergafwaarts", Ar gentijns gram.platenprogramma: 1.50: John Mc Cormack zingt (gr,.pl.); 2.00: „Mijn herinneringen aan PaUl Kruger"; 2.20: sollstenconcert; 3.00. voor zieken en gezonden: 4.00: van vier tot vijf; 4.00: meditatieve Jnleiding; 4.05; Herinnering: B. Smetna, MilosJ Sadlo, cello; 4.10: ln kort besték- boekbespreking door ,dr P. H. Rltter Jr; 4.15: Tsjechische volkslied jes; 4.35: De moordaanslag, hoorspel; 4.45: Tsjechische amusementsmuziek; 5.00: AVRO, Kaleldoscoop; 6.20: welk dier deze week?; 5.30: tips voor modelvlieg tuigbouwers; 6.35: Twee balladen; 5.50: „Wij slaan op de tong-tong" Jeugduit zending; 6.00: nieuws: 6.16: sportpraatje; 6.30: Sidney Torch; 7.00' „Met de Een dracht op avontuur", Radiostrip; 7.10: AVRO's Avondschool; 7.45: Le plano ro- mantique door Pierre Palla; 8.00: nieuws; 8.05: in het radlo-zoekllcht; 8.15: het omroep-kamerorkest; 9.00: „Liefde en misverstand", dialoog; 9.15" het Prome nade-orkest; 9.45' „Het Gevangeniswe zen ln nieuwe banen"; 10 00. Inleiding tot het volgende 10.05- aansluiting met de Royal Albert Hall te Londen; 10.45: gram.muzlek: 11.00' nieuws- 11.15: En gelse show en variété successen (gr.pl,); 12.00: sluiting. AGENDA WOENSDAG: Gerecht 10: Splrltlsch Genootschap, 7.45 uur nam. DONDERDAG: Volkshuls: Spr. prof. dr H. Oldowelt. 7.30 uur nam. Sehouwburg: Het Vrolijke Toneel „H.M. Heintje", 8 uur nam. Harmonie: Nea. Verbond van Midden standsverenigingen Spr' P J de Krulf. 8 uur nam. DoopSgez Kerk Lezing ds J. Lauik- Itorst. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5