De Hamlet voor Leids Academisch Kunstcentrum Officiële publicatie Voorkom GRIEP MENTHO-REX Leiden's inwonertal nadert de 90.000! Loop der bevolking over liet jaar 1948 Laatste Berichten Diefstal van twee goudstaven opgehelderd Afkomstig van in Meidagen van 1940 gezonken goudtransport WOENSDAG 19 JANUARI Paul Steenbergen een goede Hamlet. Shakespeare's Hamlet blijft toch maar «n meesterwerk! Als het ware alle fa cetten van het menselijk leven vinden hierin weerklank op echt menselijk zui vere wijze in een reeks elkaar opvol gende schitteringen en conflicten. Maar toch biedt dit rijke oeuvre tevens gele genheid tot verschil van opvatting, re den, dat wel een boekenkast is te vullen met' literatuur over diverse opvattingen als anderszins. En dit. juist bevestigt o.i. de juiste visie van de grote Engelse auteur, want leeft de mens niet in de grootste verscheidenheid van denken en doen? Wie in ons land aan de Haamlet dacht, werd direct geconfronteerd met d* herinnering aan Eduard Verkade, die jaren lang aan zijn uitbeelding hèeft gepolijst en gevijld en ten slotte deze sympathieke, doch weifelende Deense prins alle relief wist te geven. Verkade was de Hamlet geworden. Onder zijn regie heeft de Haagse Co- medie zich bij het zilveren jubileum van Paul Steenbergen, die zich de laat ste jaren wel zeer bijzonder heeft ont wikkeld, op de Hamlet geworpen met de jubilaris in de titelrol en gisteravond heeft voor het Academisch Kunstcen trum de eerste vooretelling hier ter stede plaats gevonden, die straks* zal worden gevolgd door opvoeringen voor K en O Verkade heeft Shakespeares toneel bouw gevolgd en is er ongetwijfeld in geslaagd zodoende een vlotte opvoering te bewerkstelligen zonder hinderlijke changementen, maar er was niet genoeg diepte, zodat alles te veel opeen gedron gen was. Was dat ook mede oorzaak, dat enkele malen de toneelknechts nog aan wezig waren, toen het doek weer open ging of wilde men de voorstelling te zeer bespoedigen? Opgetogen over de opvoering zijn we geenszins. Af en toe rammelde het zeer bedenkelijk, daar diverse rollen niet in juiste handen waren. Steenbergen za gen wij echter met groot genoegen in zijn creatie, die eerlijk en oprecht was, recht op de rol af. De grime maakte Gerard Hengeveld speelt voor Kunstkring. uiteenlopende indrukken. De uitstekende indrukken, die wij be waard hadden aan Gerard Hengeveld's pianospel werden gisteravond slechts ten dele bewaarheid. Want er was een duidelijk verschil tussen de twee programmahelften. Ra- vel en Chopin vermochten oru véél meer dan Bach, Mozart en Mendelssohn te boeien. In de eerste plaats lenen Bach's En gelse Suite a kl. t en Mozart's sonate Bes gr. t- zich weinis voor een reproductie in een grote zaal; door haar intimiteit en vooral door, de fijnzinnige belichting van Hengeveld met zijn uitgesproken voorkeur voor het subtiele, gaat veel van de klank verloren. Daarbij mist de aanslag van deze pia nist de parelende helderheid. Integen deel, de toon klinkt wazig, doezelig en week. speciaal in het passagespel, dat dus relief mist en over 't algemeen een onduidelijke en ongelijkmatige indruk maakt. Aan een gevoel van eentonigheid konden wij niet ontkojnen. Technisch bleef bovendien veel beneden de maat der „groten". Afgezien van het knappe composito rische vakmanschap, dat spreekt uit Mendelssohn's „Variations' sérieuses", zijn deze toch niet in staat ons tegen woordig nog als geheel te boeien, zodat dus al met al het gebodene voor de pauze tegenviel. In Ravel's „Valses nobles et sentlmen- tales" viel echter het accent op het ge differentieerde coloriet en een gedurfder aanpak: Hengeveld hanteerde ze met voornaam inzicht Doch met Chopin schonk hij de mees te bevrediging. Détailwerking en opbouw getuigden van indringingsvermogen en ook de technische struikelblokken wer den gemakkelijk overwonnen. Hij wist hier een sfeer te scheppen van grote zuiverheid en tederheid, zonder enige zucht naar pralend effectbejag, hetgeen op zichzelf al een buitengewoon sym pathieke factor is. Trouwens: eenvoud en gevoeligheid zijn steeds de aangena me kenmerken van zijn oprecht spel. Na Chopin was 't applaus zo enthou siast, dat diens 5e Nocturne in Fis dur als toegift niet kon uitblijven. En dat was welverdiend! H. OUDERVERENIGING LEIDSE BUITENSCHOOL. Maandag j.l. hield de Oudervereni ging der Leidse Buitenschool haar jaarlijkse ledenvergadering. De voorzitter, de heer W. van Steen bergen, opende deze vergadering met alle aanwezigen welkom te heten, in 't bijzonder de directrice der LB.S. mej. Crèvecour en de voorzitter der Stich ting L.B.S,, de heer H. van Slooten. Uit de jaarverslagen bleek, dat het jaar 1948 voor de vereniging een goed Jaar is geweest. Het ledental is van 350 tot 460 gestegen. Ook de financiën zijn vooruitgaande, waaruit geconcludeerd kan worden, dat de LB.S. steeds meer gewaardeerd wordt. De aftredende bestuursleden werden herkozen en namen hun benoeming aan. Na de rondvraag, waarbij mej. Crève cour het bestuur bedankte voor het vele werk in 't afgelopen jaar voor de vereniging verricht, sloot de voorz. met een speciaal dankwoord aan de leden der propaganda-commlssie en met een opwekking voor collectanten voor de as. collecte, deze vergadering. ONTEIGENING PERCELEN LIGGENDE AAN EN NABIJ DE STATIONSWEG. Burgemeester en Wethouders van Lel- oen brengen ter kennis van belanghebben- Qeu, dat het College van Algemene Com missarissen voor de Wederopbouw voor nemens ls over te gaan tot onteigening ven name van de gemeente Leiden, van enige percelen en een perceelsgedeelte, gelegen aan en nabij de Stationsweg. ue lijst van de te onteigenen percelen. dnnCcio de kaart waarop zij -zijn aange- "u>l, zullen met Ingang van 19 Januari lif" al kostel°os voor, een lederter Inzage n?gcii op de gemeente-secretarie, afdeling are Werken (Stadhuis, kamer 111), r0} "ril dag 28 Januari d.a.v. Op laatstge- noearde dag, te 10.30 uur v.m., zal een "aartoe aangestelde commissie ten stad- miize, kamer 204. zitting houden, om be- 'WarcD van belanghebbenden tegen de DoI i",enlng aan boren. Bezwaren kun- mn door belanghebbenden ook schriftelijk v/i V-biaedlend to u iter if] k twee dagen mpn 1 3'tring bij het College van Alge- h-m Commissarissen voor de Wederop- 'Js>ri Alkemadelaan 350, te 's-Gra- venhage. 18 /Januari lO'tO. öurgcinpestér en Wethouders voornoemd, j ^cretaris, De Burgemeester, BJOL, F. H. VAN KINSCHOT. hem ietwat oud en dat was een handi cap, te meer waar juist de agressieve momenten het scherpst werden beiicht in zijn uitbeelding. Daar was de jubi laris trouwens ook op zijn best. De zo zeer vergeestelijkte uitbeelding van Ver kade was het niet, maar niettemin werd er een Hamlet gecreëerd, die op stevige toneelbenen stond. Naast hem leverde Cees Laseur een aannemelijke koning Claudius, wie de verdorvenheid van zijn gezicht, te lezen viel, maar de koningin van Ina .Was serman was zwakjes men denke aan de sterke scène met Hamlet, ..'aarvan maar weinig terecht kwam terwijl de Ophelia van Annemarie Piebenga vol komen aan de oppervlakte bleef. Waar daarnevens Jan Retel als Laertes, Lou Steenbergen als Fortinbras om maar te zwijgen van de Horatio en beide hove lingen Rosencrantz en Gildenstern, wei nig opgewassen bleken tegen htm rol len, kunnen we ditmaal niet spreken van een volkomen succesvolle vertolking van dit meesterwerk van toneelkunst aller tijden. Niettemin zijn we dankbaar, dat de Hamlet weer eens is uitgebracht. De geheel gevulde Schouwburg toon de zich mede dankbaar, vooral voor de jubilaris. M. Verwaarloos uto verkoudheid niet VERKOUDHEIDSZALF zuivert utv ademhalingl ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht: de dames H. H.voormannen Auwerda (Den Hgag) en M. G. van Brammen (Leiderdorp) en de heren A. J. Oosterholt (Den Haag)U. D. Stikker (Den Haag) en H. K. van Ra- vesteyn (Leiden); doctoraal examen Nederlands-Indisch recht: de heer A. J. Colijn (Sassenheim)oanöidaats- examen Wis- en Natuurkunde (I)de heer M. P. Mulder; idem letter A: de heren J. A, Geurst (Deh Haag) en H. E. Derksen (Leiden). Prof, mr J, M, van Bemmelen al hier is herbenoemd tot lid van de Raad van Beroep voor de Perszuivering. De beide kofferüieven, die bij een arrestatie door de politie wisten te ontsnappen, zijn gisteren reeds aange houden. Het bleken de 16-jarige C. Ie f. en de 17-jarige B. A. te zijn. Beiden zijn hier ter stede woonachtig. De bevolking der gemeente Leiden bedroeg op: 31 Dec, 1947 31 Dec. 1948 Mannen 43.011 43.710 Vrouwen 45.078 45.564 Totaal 88.089 89.274 Vermeerdering doör: Geboorte Vestiging Mannen 1092 1616 Vrouwen 995 8- 1922 Totaal 2087 3538 Vermindering door: Overlijden- Vertrek Mannen 289 1720 Vrouwen 329 2102 Totaal 618 3822 Verschil tussen de gehele vermeerdering en de gehele vermin dering Mannen meer 699 Vrouwen meer 486 Totaal 1185 De bevolking bedroeg op 31 December 1948: M annen j43.710 Vrouwen 45.564 Totaal 89.274 Het aantal voltrokken huwelijken was 748 (v. j. 922)het aantal ingeschreven echtscheidingen 96 (v. j. 93). CHR. HIST. VROUWENGROEP. Ds Langman over „Overheid en Volk". De Chr. Hist. Vrouwengroep hield haar eerste vergadering in het nieuwe jaar ten huize van mevr. Van Iterson, Oude Singel 190. Ondanks ziekte van verscheidene le den, waren er toch nog 22 dames aan wezig. Door familie-omstandigheden kon de pres. mej. Langman niet aan wezig zijn en opende mevr. Filippo deze vergadering. Ds Langman uit Delft, oud Kamer lid, sprak over „Overheid en Volk". In een zeer helder betoog zette spr. de taak van de Overheid uiteen. In de eerste plaats haar gebondenheid aan God, zij is rekenschap schuldig aan God en heeft rekening te houden met de Chr. grondslagen van ons volksleven. De Overheid is voor het volk en het volk heèft de Overheid nodig. Deze laatste heeft te zorgen voor het geeste lijk en stoffelijk welzijn van de be volking. Zij draagt de zorg voor de wetten, zoals daar zijn: Zondagsrust, geestelijke verzorging, sociale en economische wetten. Zij heeft toe te zien op loon- en prijs politiek en in andere tijden ook de vrijhandel te bevorderen. De Overheid is voor het gehele volk, niemand heeft het recht hiervan iets of iemand uit te schakelen; omgekeerd is ook de gehele bevolking gehoorzaam heid schuldig aan de overheid, of de wetten ons liggen of niet, behalve in meer dan wij denken is het Nederlandse volk Chr. Historisch, maar dan in zaken van Godsdienstvrijheid. Veel geestelijke zin, niet in politiek opzicht. In deze geest moet de Overheid dan ook haar taak van regeren zien. Had de inleider aan het begin van de avond gezegd, dat hij de dingen mis schien iets anders zag dan de jongeren, omdat hij al op leeftijd was, bij de be antwoording der verschillende vragen kwam dit heel goed tot uiting, want deze „oude" politicus begaf zich niet op glad ijs. Het was een leerzame avond. Bij de huishoudelijke besprekingen, die hierna volgden, werd beslot-en dat de hamdwcirkclub, .opgericht voor de bazar, zal blijven bestaan, AFSCHUWELIJKE DIERENMISHANDELING. v Toen ^Zondagmiddag de hond, een Franse schaper, van de familie De Meel aan de Lammenschansweg 41 niet terugkeerde, begon men zich enigszins ongerust te maken. Het dier. dat reeds acht jaar eigendom van de familie is, blijft in de regel nooit langer dan en kele malen per dag een half -uurtje buiten en is zeer aan zijn huis ge hecht. Men dacht al aan een ongeluk, toen het dier Maandagmiddag weder om in de woning terugkeerde. Tot grote ontsteltenis van de eigenaar had men enkele zeer kwetsbare lichaams delen van het dier met een touw af gebonden. De afschuw over dit "dieren leed ging in grote verontwaardiging over toen de eigenaar hierop bemerkte dat men de staart van zip» hond ook nog met een spijker had bewerkt. Ter wijl de punt van deze spijker diep in het vlees drong, had men op voor de heer De Meel onverklaarbare wijze kans gezien om de spijker om te bui gen en enige malen om de staart heen te draaien. Met heel jeel moeite is de eigenaar er tenslotte*in geslaagd om de spijker, welke in vier stukken moest worden geknipt, te verwijderen. Prinses Margriet verjaart. GESCHENK VAN PRINSES WILHELMINA. Naar wij vernemen, heeft de heer M. Brandenburg te Hilversum In opdracht van Prinses Wilhelmina het speelgoed van Prinses Margriet geschilderd. Het schilderij is heden als verjaringsge schenk door Prinses Wilhelmina aan het prinsesje aangeboden. Een dode en vier zwaar gewonden bij Tilburg. ZWARE PRIJS VOOR GERINGE SMOKKEL. Ten gevolge van een overigens niet belangrijke smokkelaffaire is gister avond op de Riclseweg naby Tilburg een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij een persoon werd gedood en vier andere zwaar gewond. Toen omstreeks 10 uur een Tilburgse taxi over de Rieteeweg in de richting van Tilburg reed, sommeerden douane beambten de wagen te stoppen. In- plaats van hieraan te voldoen gaf de bestuurder vol gasen suisde met een snelheid van meerl dan 100 k.m. over de weg. Een der 1 douaniers zond de wagen enige schoten achterna, doch de auto stopte niet. De Rielseweg, die een onderdeel vormt van de weg Til burgBaarle Nassau telt vele bochten. Bij een dezer bochten reed de auto met een geweldige klap tegen een boom. Enkele inzittenden werden hierbij uit de auto .geslingerd. Als ge volg van de botsing werd dc heer C. Adriaansen uit Goirle op slag gedood. De vier overige inzittenden w.o. twee dames, uit Tilburg en Goirle en twee Tilburgers, w.o. de taxi-chauffeur werden zwaar gewond. Hun toestand was hedenmorgen re^ delijk wel. De auto, waarvan de snel heidsmeter op 130 stond, werd totaal vernield. Er werden in de wagen vier Belgische tapijtjes gevonden, zodat men voor deze geringe smokkellading heel wat riskeerde. RAAD VAN DEFENSIE OPGEHEVEN. Gezien het feit, dat de taak van de Raad van Defensie thans door andere organen wordt vervuld, zodat het voort bestaan er van niet langer noodzakelijk is, is bij K.B. deze raad opgeheven. OOK Jhr MICHIELS v. VERDUYNEN TERUG NAAR NEDERLAND. Naar Aneta van gezaghebbende zijde verneemt, zal jhr Michiels v. Verduynen morgen tezamen met dr Drees naar Ne derland vertrekken. De Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, Js he denmorgen uit Zwitserland,, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Zwitserse regering, te Parijs terugge keerd. Minister Drees reist morgenochtend af. ONDERZOEK OP BANK.A BEËINDIGD. Het vertrek van minister Drees "per vliegtuig naar ons land is thans defini tief vastgesteld op morgenochtend. In politieke kringen te Batavia verwacht men niet, dat nog voor zijn vertrek een ontmoeting met Moh Hatta zal plaats hebben. Dr Drees heeft gedurende zijn verblijf te Batavia veelvuldig contact gehad met regeringspersonen, Federale vertegenwoordigers der De heer De Meel is er van overtuigd, dat een en ander geen werk ls gewèest van jongens, maar dat enige volwas sen personen het dier op zulk een af schuwelijke wijze „hebben bewerkt". Waarschijnlijk ls het dier binnenge lokt, waarna men zich aan deze sohan- W.1WU.„6 WVr w delüke handelwijze heeft schuldig ge- op een-" nad"er~'te bepSen'TJdstip"na maait. 1 Januari 1949.' groeperingen en vooraanstaande repu blikeinen. Deze oriënterende ontmoetin gen hadden uiteraard op een geheel an der vlak plaats' dan het voorgenomen contact tussen de Commissie uit het B.F.O, en vooraanstaande Republikei nen. Intussen zijn uit Banka de heren Gieben en Thomson teruggekeerd, waar zij een onderzoek instelden naar de redenen, waarom de duidelijke en uit voerige orders der regering van Indone sië ten aanzien van de, bewegingsvrij heid van Moh Hatta cs, niet waren uit gevoerd en waar zij deze orders thans hebben geëffectueerd. Het verluidt, dat hun rapport hedenmorgen is besproken in een vergadering van de voorlopige Federale regering. Nadere mededelingen omtrent hun bezoek kunnen op korte termijn worden verwacht. SJAHRIR TEVREDEN OVER INTERNERING. A.F.P. meldt nog, dat de algemene indruk te Batavia is, dat het onder houd van gisteravond tussen minis ter Drees en Sutan Sjahrir niets van belang heeft opgeleverd en niet ver der is gegaan dan een uitwisseling van gezichtspunten. Niettemin zyn woordvoerders van beide partijen het er over eens, dat deze openhartige gesprekken op verschilcnde punten verheldering hebben gebracht. Van Nederlandse zijde worden cate gorisch de geruchten tegengesproken, volgens welke dr Drees de heer Sjah rir zou0 hebben verzocht deel te nemen aan de in te stellen interim-regering. Bmnenkort zullen besprekingen plaats hebben, tussen Sjahrir en de commissie uit het BFO ergens op een neg niet vastgestelde plaats öp Java. Deze fei ten werden door Sjahrir bevestigd. Voorts deelde de zegsman mede, dat Moh. Hatta en de andere op Banka vertoevende Republikeinse leiders thans op het eiland volkomen bewe gingsvrijheid genieten. Sjahrir deelde nog mede, dat h'y» ir Sukarno en Hadji Agus Salim geen enkele reden hebben om zich te beklagen over de tijdens hun internering te Prapat on dervonden bejegening, Zij waren daar gehuisvest in een bungalow van zes vertrekken, omgeven door een grote tuin. Sjahrir had met verbazing ken nis genomen van de slechte omstan digheden, waaronder Moh. Hatta en de anderen op Banka waren geïnter neerd. Met betrekking tot de Aziatische conferentie te Nieuw Delhi uitte Sjah rir zijn vertrouwen in de te bereiken resultaten. Hij is persoonlijk altijd een groot voorstander geweest van een nauwe band tussen de Aziatische vol ken, qjdus verklaarde hij, en hij be vestigde, dat de republiek op deze con ferentie zal worden vertegenwoordigd door Sudarsoho en Sumitro. Morgenochtend opening New .Dettii-conferentie. De definitieve openingsdatum van de conferentie te New Delhi is thans vastgesteld op morgen. De eerste zit ting begint om hallelf. Afghanistan. Australië, Burma, Cey lon, China, Egypte, Ethiopië, Iran, Irak, Libanon, Nepal, Nieuw Zeeland, Pakis tan, de PhiUppijnen, Sacedie-Arab'ië, Siam, Syrië en Yemen hebben de uit nodiging aanvaard. China, Nepal, Nieuw Zeeland en Siam zullen verte genwoordigd zijn door waarnemers. BELASTING VAN REISKOSTENVERGOEDINGEN. De Minister van Financiën heeft een regeling getroffen, welke in belangrijke mate tegemoetkomt o.a. aan de wensen van vele werknemers, die dagelijks op en neer reizen tussen hun woonplaats en de plaats van hun werk en daarvoor van hun werkgever boven het loon een reiskostenvergoeding ontvangen. Over deze reiskostenvergoedingen behoeft n.l. indien het loon van de werknemer min der dan f. 4000 p, J. bedraagt, voortaan in het algemeen geen loonbelasting meer te worden geheven. Bedraagt het loon f. 4000 of meer per jaar, dan moet over de vergoeding aan werknemers, die ter plaatse van hun werk geen woning kunnen vinden of die om .persoonlijke redenen elders wonen, in het algemeen wel loonbe lasting worden betaald. Kan de werk nemer aannemelijk maken, dat hij zich wel nabij zijn werk zou willen vestigen, doch dat hij niet kan verhuizen door de woningschaarste, dan zal hij de reiskosten t.z.t. echter in zijn aangifte voor de inkomstenbelasting voor 1949 kunnen aftrekken. Voor hen, die om persoonlijke redenen buiten de plaats van hun werk wonen geldt deze tege moetkoming derhalve niet. Vredespogingen in China. Generaal Tsjang tsji tsja, minister van het Chinese kernkabinet, verklaar de tegenover Reuter, dat de Chinese re gering zal „trachten een afgezant te zenden" om te onderhandelen over een onmiddellijk staken van het vuren. De generaal zei, dat het kabinet over eengekomen was een spoedige politieke verklaring af te leggen, in antwoord op de radiouitzending van Mao tsetoeng, waarin deze zün vredesvoorwaarden noemde. De vredesafgezant zou gaan naar Yenan, dat in handen is van de door de communisten geleide troepen. Het kabinet had tevens in principe besloten, dat. om een einde te maken aan de burgeroorlog in China, eerst moest worden onderhandeld over een staken van het vuren en vervolgens over een permanente vrede. Ongeveer 200 afgevaardigden van de Chinese nationale vergadering hebben boodschappen gezonden aan dr SoenFo, de Chinese premier en Mao tse toeng, de communistische leider, waarin aan gedrongen wordt op het tot stand bren gen van vrede in China. Jlet Chinese nationalistische hoofd kwartier heeft zich heden teruggetrok ken op de Zuidelijke oever van de Yangtse naar Ksiakwan, een voorstad van Nanking. Howard Bruce, plaatsvervangend leider van de Economie Coöperation Ad ministration, heeft aan president Tru man zijn ontslag aangeboden. In een op 30 November gedateerd schrijven aan de president had hij reeds verzocht zfjn ontslag te mogen nemen Een der staven was reeds verkocht, de tweede in woning van de dader gevonden. De enige jaren geleden in de Nieu we Waterweg opgebaggerde goudsta ven, afkomstig van de loodsboot, die in de Meidagen van 1940 nog wilde trachten een belangrijke zending Ne derlands goud naar Engeland in vei ligheid te brengen, maar voor dat zij zee bereikte op een magnetisohe mijn liep en in de lucht vloog, hebben al heel wat beroering verwekt. Meer dan honderd baren goud kwamen via de zandzuiger, die er werkte, aan de op pervlakte en dus ook weer in de kluis van de Nederlandsche bank. Maar nog altijd waren er enige staven zoek en er liepen daarover allerlei zonderlinge •geruchten. Door deze geruchten werd het ook verklaarbaar, dat enkele per sonen er later met de nagemaakte goudstaven zogemakkelijk inligpen. Thans zijn enige gestolen staven ach terhaald en .zijn enige personen ge arresteerd. De recherche kende de geruchten en zy bleef derhalve niet werkeloos. Enkele weken geleden dook echter opeens een nieuwe variatie op en dit werd oorzaak, dat de brigadier-recher cheur W. Kruis en de hoofdagent-re chercheur A_ van Prooyen, beiden van het bureau Oostervontstraat te Rot terdam, opnieuw eens gingen neuzen in de omgeving van Sliedrecht, waar de meeste werklieden woonden die op de zandzuiger hadden dienst gedaan. Bij dat hernieuwde onderzoek, nu on geveer twaalf dagen geleden, kiwam zoveel aan het licht, dat tot arresta ties kon worden overgegaan. Allereerst werden twee juweliers ge grepen, de 44-jarige W. J. O, uit Rot terdam en de 43-jarige A. H. uit Den Haag. Zij warende helers. Tijdens hun verhoor kwam vast te staan, dat zij een baar goud .hadden gekocht door tussenkomst van de gebroeders B., hor logemakers te Sliedrecht en Leerdam. De eigenlijke leverancier bleek te zijn ae 46-jarige dekknecht A, van H. uit Sliedrecht. Deze baar is gekleineerd en in gedeelten aan de man gebracht. Na een langdurig verhoor van ae 28- jarige D. v, E. uit Sliedrecht bleek, dat deze nog een tweede goudstaaf in zijn bezit had. De staaf was in zijn woning gevonden. De waarde wordt op meer dan een ton geschat Enige leden van de bemanning van de zuiger leidden destijds de contro leurs van de Nederlandse Bank om de tuin, want als deze aan het eind van de werkzaamheden van een dag ver langden. dat er over de lege bodem van de schuit waarop zich nog altijd DE COMMISSARIS-BENOEMING VAN PRINS BERNIIARD. De K.L.M.-persdienst deelt mede, dat het feit, dat Z.K.H. Prins Bernhard zioh bereid heeft verklaard, de benoe-. ming toot commissaris van de K.L.M. te aanvaarden, door onze nationale Luchtvaartmaatschappij als een bijzen der voorrecht beschouwd wordt. Zijn grote ervaring en kermis ten aanzien van de luchtvaart in al haar geledin gen, zal de K.L.M. zeer te stade ko men. Z.KH, heeft de wens te kennen gegeven van alle eventuele emolumen ten., verbonden aan dit commissariaat, af te zien. Frankrijk wil Israël de fado erkennen. De Franse regering heeft verklaard, bereid te zijn de staat Israël de fac'to te erkennen na voltooiing van de on derhandelingen met Israël over een overeenkomst, welike thans aan de gang zijn. DE SCHEURING IN HET W.V.V. Uit Parijs \yordt gemeld, dat Arthur Deakin (T.U.C.), E. Kupers (N.V.V.) en William Carey (C.I.O.) vanmorgen de bijeenkomst van de uitvoerende raad van. de wereldbond van vakverenigingen hebben verlaten. Deakin verklaarde: „Wij trekken ons onmiddellijk uit' het W.V.V. terug". Deakin, de Britse voorzitter van het W.V.V., verliet de voorzittersstoel, nadat ae Sovjet-Russische, Italiaanse, Chinese en Franse afgevaardigden geweigerd hadden deel te nemen aan een stem ming over een Britse resolutie om de werkzaamheden van het W.V.V. een Jaar op te schorten. „Ik verklaar deze bijeenkomst voor gesloten goeden dag", zei Deakin, en verliet met de twee andere afgevaardigden de zaal. TANEND COMMUNISME IN WEST- DUITSLAND. Met een mars van enkele honderdeh partijgenoten, waarbij de West-Duitse communistenleider Max Reimann op de schouders werd gedragen, eindigde gis termiddag de rode demonstraties te Dus- seldorf tegen het Ruhrstatuut. Zij zijn zonder ernstige incidenten verlopen. Dat de communisten naar schatting niet meer dan vijfhonderd man op de been konden brengen, wordt gezien als een aanwijzing, dat zij aanzienlijk aan macht hebben ingeboet. Na het-einde der demonstraties waren de partijgor.o- ten zo lusteloos, dat de Amerikaanse persfotografen hun verzoent en cie "Lis ten te ballen, teneinde de kans op een levendig beeld van de optocht te krij gen. „FIFTY-FIFTY"-CLAUSULE BLIJFT NOG TOT 1 APRIL GEHANDHAAFD. De leider van de Economie Coöpera tion Administration, Paul Hoffman, heeft gisteren op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de Amerikaan se scheepvaartmaatschappijen en van de Amerikaanse vakbonden van zeelieden verklaard, dat hij het met het oog op de huidige grote behoefte aan Ameri kaanse schepen voor het transport van steenkolen naai*. Frankrijk wenselijk acht om de „fifty-fifty"-clausule nog tot 1 April a.s. te handhaven. DRIE BRITTEN WINNEN 72 MILLIOEN FRANC. Drie Britten hebben gisteren de bank in het Casino te Cannes doen springen. Met het baccaraspel hebben zij 60 mJl- liöen franc gewonnen, zo meldt dc cor respondent van de „Daily Express". Daarna hebben de Britten zich naar Nice begeven, alwaar zij in het „Pa lais de la Méditerranee" nog 12 mil- lioen franc hebben gewonnen. enige centimeters modderwater bevon den met een houten voorwerp zou worden gestreken om te zien of dat nog door een zwaar voorwerp tegenstand ondervond, liet men bij afspraak dit hout handig over het obstakel heen- Wippen, zodat het leek alsof er niets was. De gearresteerde Van E, is de hemel te rijk, dat de baar goud niet meer In zijn kelder ligt „Het is al bijna twee jaar geleden", zei hij, „maar ik heb er niets dan angst van gehad." De politie is dan ook overtuigd dat men niet met zware jongens te doen heeft, maar met eenvoudige mensen, die voor de verlei ding bezweken zijn. Nog een derde dekknecht is aange houden, de 39-jarige J. S. uit Dor drecht. die ook aan het spelletje heeft meegedaan. Nog altijd zijn er enige staven zoek en de recherche speurt ijverig verder. Van het geld, dat de eerste staaf heeft opgebracht, zijn in middels duizenden guldens achterhaald. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Drs BoorsnlaVan der Lolde, d., Rotterdam; Vermeulen-Dlcpenbrock, d., Amsterdam: Ir A. Escher-Moonen, z., Den Haag; Van den Drlest-Hondlus, z., Schevenlngen; Fenton-Tak, d„ Vancouver (Can.); Smits-Landsman, z.. Haarlem; Van Ouwenaller-Van Barneveld, d., Berg en Dal; Bakker-Hartlng. d„ Terborg; Horn- Meulman, d„ Amsterdam: De Hoog-Witte- veen, d.. Medan; Caron-Begemann, d., Amsterdam. Getrpuwd: Ir A. F. Wehlburg en A. C. Zandvoort-Dennlnghoff Stelling, Ifüssum; J. G. Pameyer en C. E. J. Vos, Bandoeng. Overleden* G. Lammers, m„ 61 Jaar, Rotterdam; V. A. A. Vugts, m„ 50 Jaar, Rotterdam; M. Schürmann-Brautlgam, vr„ 51 Jaar, Den Haag: W. A. Hoeffelman. m., 72 Jaar. Warnsveld; W. v. Dijk, m.. 59 Jaar, Den Haag; A. C. Holtrop. vr., 58 jaar. Den Haag; J. Terlaak, vr.. 62 laar. Den Haag; W,. v. Waning, m.. 67 jaar, Den Haag; F. Bussemaker, m.: 52 jaar, Den Haag; J. M. Arendse-Balke, vr„ 56 Jaar, Amsterdam; J, Heuff, m„ Geldermalsen. SASSENHEIM Ds F. E. Hoekstra gaat onze gemeente verlaten. NEEMT BEROEP NAAR DEN HAAG AAN. Naar wij vernemen, heeft ds F. E. Hoekstra, Geref. predikant alhier, het beroep aangekomen naar de Geref. Kerk van 's-Gravenliage-Oost, waar hfj als evangelisatie-predikant werk zaam zal worden gesteld. Ds Hoekstra, die zich op 19 Maart 1944 als tweede predikant aan de Geref. Kerk alhier verbond, bedankte in 1947 voor het beroep van een Geref. Kerk te 's-Gravenhage-West. eveneens als evangelisatie-predikant. Thans heeft hij gemeend het beroep van Den Haag- Oost te moeten aannemen. Met ds Hoekstra verdwijnt een geliefd predi kant en een toegewijd evangelie-die naar uit de Sassenheimse gemeente. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 18 Januari, Het publiek betoonde zldh ten op zichte van de effectenbeurs vandaag uiterst gereserveerd en er waren ook bijna geen orders. De gehele middag droeg de handel een slepend karakter en er was geen speelruimte voor fluc tuaties van betekenis. Van een bepaal de stemming kon geen gewag worden gemaakt. De koersen waren ten opzich te van gisteren maar weinig veranderd en daarbij waren enkele soorten Iets hoger en andere epn kleinigheid lager. Koninklijke werden iets beneden het vorige slot ingezet, trokken een klei nigheid aan, maar lagen vervolgens zo goed als onbewogen in de markt. Met de Industriëlen was hetzelfde het ge val. Zelfs de toonaangevende aandelen, zoals Unilever en Philips, gaven nau welijks tekenen van aanwezigheid en in de incourante soorten was bijna in 'net geheel niets te doen. De Scheep vaartmarkt was zeer stil. De koereen waren in enkele gevallen iets lager. Voor de Cultuurfondsen was de be langstelling minimaal. Alleen HVA's veroorzaakten nu en dan enige bewe ging, waarbij de koers per saldo een kleinigheid beneden het vorige slot kwam te liggen. Rubberaandelen en Tabakken trokken nauwelijks belang stelling. Ook voor deze fondsen waren de. koersen hier en daar iets lager. Nederlandse Staatsobligatiën waren vrijwel onveranderd. Aan Amerikaanse waarden werd geen aandacht geschon ken., MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 18 Jan. Kaasmarkt. Aan gevoerd 61 partijen le soort 1.61-^-1.65, 2c soort 1.581.60. Handel flauw. IJMUIDEN, 19 ^tn. Binnen de motor- logger IJM 74 met f. 3130; en de stoom trawlers IJM 98 met f.5540; IJM 117 met f. 6260; en RO 53 met f. 9710. De aanvoer bedroeg 900 kisten, waarvan 215 kisten, haring. LISSE, 18 Jan. Gladiolen. Op de Gladio len veiling van N.V. Holland's Bloembol len Huls te Llsse bedroeg de aanvoer plm. 1800 mand, waarbij heel wat goede par tijen. De handel was vlot, zodat alles wat beslist goed was, voor beste prijzen ver kocht werd. Van een tijdelijke stilstand ln de markt zoals dit vroeger in de maand Januari voorkwam, was niets te bemerken. Onderstaande prijzen werden besteed. Acca Laurentla 14/op 4.10, 12/14 3.80, 10/12 1.00; Allard Plerson 4.00, 3.70, 1.10; Boulogne 5.65, Cllngendaal 5.00, 4.90, 1.20; Crimson Glow 4.65, 4.35, 1.35; 4.45, 3.90, Hopmans Glory 4.30, 3.80, 1.40; Hollands Glory 3.80 3 40, 1.20; Lady Boreel 4.30, 3.60, 1.35; Laven del Dream 5.40, 5.05. 2.10; Mrs Mark Memory 4.05, 3.80. 1.40; Nieuw Europa 4.30, 4 20, 2.30; Paul Rubens 5.10 4.ü5, 2.10; Sllentlum 4.50. 4.25. 1.15; Topscore 4.55. 4.15, 1.60; Van Tienhoven 4.60, 4.40, 1.30. WOERDEN, 19 Januari. Op de kans- markt te Woerden waren heden aange voerd 41 partijen. Eerste soort 160103, tweeede soort 157159. STAKINGEN IN ZUID-JTALIE. De sociale beroering vindt voortgang in Zuid-Italië, waar in acht gemeenten in de provincie Potenza de algemene staking ls uitgeroejien, uit solidariteit met de werklozen en de landarbeiders. De textielarbeiders in Napels zullen morgen gedurende 24 uur het werk sta ken, uit protest tegen de ontslagen i» die nijverheidstak.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3