Aankoop van groot terrein voor woningbouw en sportvelden te Waddinxveen Raad van Woubrugge discussieerde over begraafplaats en wegonderhoud Nederlandse industrie gereed voor fabricatie der toestellen GRIEP! Kerkelijk Leven UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 19 JANUARI Nog geen eenheid inzake televisie-piobleem. Prijs 5 a 600 gulden. (Speciale reportage). Op het tijdstip, waarop In Nederland de eerste televisiezender In gebruik zal worden gesteld, zullen de Philipsfabrie- ken, te Eindhoven, in staat zijn om aan praetisch iedere vraag van het publiek naar televisie-toestellen to voldoen. Ir Leeuwin, van het Philipsbedrijf, ver telde ons dat men natuurlijk niet tot de fabricage van toestellen aan de lo pende band kan overgaan voordat de technische inrichting van een nationale televisiediénst in kannen en kruiken is gekomen. Het is helaas nog niet te zeggen hoe ver dat moment nog van ons verwijderd is. Men is, gelijk bekend, onlangs ln ons land overgegaan tot de instelling van een televisie-commissie, maar het ziet er naar uit dat men van plan is voor lopig nog geen enkele decisie te nemen. 600 BEELDLIJNEN. Er is nog veel onzekerheid ten op zichte van het televisie-probleem. Tele visie kan volgens meerdere „systemen" tot stand worden gebracht. Bij Philips luidt de conclusie dat een systeem met omstreeks 600 beeldlijnen boven de andere de voorkeur verdient. Ook in het buitenland Is daar ruim schoots waardering voor getoond. De nemarken, bijv., bestelde al lang gele den een experimentele zender volgens de Philipsmethode, welke Juist dezer Sofoelis weer Grieks premier. Naar gemeld wordt -heeft koning Paul van Griekenland ingestemd met de vor ming van een coalitie-kabinet op brede basis, waarin 7 van de 10 politieke partijen zijn vertegenwoordigd. Hij heeft Themistocles Sofoelis, de leider der liberalen, met de kabinetsformatie bernst. De koning heeft eveneens ingestemd met de benoeming van Diomedes, de vroegere gouverneur van de Bank van Griekenland, tot vice-premier en van generaal Papagós tot opperbevelhebber van de strijdkrachten. Het nieuwe kabinet zal waarschijn lijk heden worden beëdigd. Men ver wacht, dat de leider der Populisten, Tsaldaris, aan zal blijven als minister van Buitenlandse Zaken. Gemeend wordt, dat nog twee an dere partijen eveneens tot de thans uit zeven partijen bestaande regeringscoa litie zullen toetreden. In dat geval zou het nieuwe kabinet-Sofoelis de be schikking hebben over 300 van de 354 stemmen in de Kamer. Zweden en zijn neutraliteit. De leider van de conservatieve par tij in het Zweedse Hogerhuis, Fr i Mof Domoe, heeft, tijdens het debat over de begroting, als spreekbuis gerungeera van die Zweedse politici, die de me ning zijn toegedaan, dat Zweden, alhoe wel het er tegen gekant is, dat het voor gestelde defensieve Scandinavische bondgenootschapsverdrag zal worden opgenomen in het Atlantische verdrag, toch Amerikaanse militaire voorraden behoort te ontvangen. De verklaring van Domoe voJgde op oe vragen, welke door de Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken, Unden, aan de Amerikaanse ambassadeur te 'Stockholm, Freeman Mathews, zijn ge steld. Unden vroeg, op welke Ameri kaanse voorraden een geïsoleerd Zwe den zou kunnen rekenen. Volgens ge woonlijk welingelichte kringen heeft de Amerikaanse ambassadeur hierop on verbloemd geantwoord, dat" een neutraal Zweden in het geheel geen militaire voorraden zou ontvangen. Later zou het niet-militaire voorraden kunnen ont vangen, doch alleen die, welke.zoals ijzer en staal, in overvloed aanwezig zijn. Tijdens het debat verklaarden ook andere partij-leiders de isolatie-poli tiek van de Zweedse regering te onder schrijven. Unden verklaarde nog dat ook het vormen van een Scandinavisch defen sief blok een afwijking van de neutrali teit betekent, omdat het zou inhouden dat Zweden in een oorlog zou worden betrokken, indien één van de beide an dere Scandinavische landen zou worden aangevallen. Acht leden van de Zweedse liberale, conservatieve, agrarische en sociaal-de mocratische partijen zullen deelnemen aan de Scandinavische defensie-bespre kingen, welke Zaterdag a.s. te Kopen hagen zullen beginnen en waarbij van Zweedse zijde voorts nog de premieren de ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie aanwezig zullen zijn. ISRAEL WIJST BRITSE AANKLACHT AF. De Israëlische regering heeft aan de secretaris-generaal van de V.N een me- morandum gezonden, waarin zij mede- deel „de Britse verklaring betreffende het neerschieten'van Britse vliegtuigen door Israëlische strijdkrachten op 7 Januari j.l." niet te kunnen aanvaar den „De verantwoordelijkheid voor het incident, aldus het memorandum, be rust bij hen, die order gaven tot de operatie", welke .slechts als onwettig en slecht overwogen beschouwd kan worden". In het Israëlische antwoord wordt voorts verklaard, dat de verzekeringen in de Britse verklaring „worden weer legd door het getuigenis van de twee Blitse vliegers, die uit hun toestellen sprongen en •binnen de Israëlische linies terecht kwamen". Hieraan wordt toe gevoegd: „Het is daarom duidelijk, dat de bij die vluchten betrokken Britse vliegtuigen zich niet hebben bepaald tot het uitvoeren van verkennings vluchten aan de Egyptische zijde van de grens, doch dat hun bemanningen opdracht hadden ontvangen foto's te nemen van de Israëlische stellingen. In feite hebben de Blitse-vliegtuigen, met geladen machinegeweren, boven Israë lisch grondgebied gevlogen en het was ook boven Israëlisch gebied, dat zij in gevechten werden betrokken. Het is onmogelijk deze handelwijze in overeenstemming te brengen met de door de Veiligheidsraad aangenomen resoluties". GRIEP LN PARIJS NEEMT AF. Het Franse ministerie van gezondheid heeft medegedeeld, dat de influenza- ep'demie in Frankrijk, althans in het Parijse gebied, aan het afnemen is. In de eerste elf dagen van Januari fijn in de Parijse ziekenhuizen 3.296 in- flucnza-patiënten opgenomen en 124 gevallen met dodelijke afloop gere gistreerd. dagen is afgeleverd. En ook België legde vde nodige interesse aan de dag. Vooral omdat verwacht mag worden dat de Benelux-landen straks dezelfde weg zullen gaan, was dat van betekenis. Samenwerking op televisie-gebied is per saldo noodzakelijk. Het opent meer mogelijkheden voor de programma- uitzendingen door middel van uitwisse ling en hèt biedt ook de Industrie een veel ruimer afzetterreln. Vele ingewijde zijn de mening toege daan geweest, dat men het in West- Luropa binnen afzienbare tijd eens zou worden over het toepassen van eenzelfde systeem, hetzij dat van Philips, hetzij een ander in ongeveer dezelfde geest. Nu dreigt Frankrijk plotseling roet in het eten te gooien. Bij decreet is daar onlangs bekend gemaakt dat in I rankrijk een systeem zal worden toegepast, gebaseerd op niet minder dan Pl9 beeldlijnen. Volgens de heer Leeuwin betekent dit een ernstige complicatie voor het televisicvraag- stuk in West-Europa. Dat Franse system is naar zijn mening niet goed. Het Is trouwens niet ln de eerste plaats gelanceerd om de televisie zelf te dienen, doch uit strikt zakelijke over wegingen. Het zal worden aangewend bij het opnemen van films, het verzen den van persfoto's en het vertonen van films in grote zalen. Het Is bovendien praetisch nog niet uitvoerbaar en ge grondvest op een r*-g volkomen specu latieve ontwikkeling van de techniek. De Franse plannen dreigen het tempo van de in andere landen gevoerde be sprekingen ernstig te remmen. Vele Belgen, die op Frankrijk zijn ingesteld, zijn aan het weifelen geraakt, ook in Nederland en elders merkt men aarze ling en een zekere neiging om voorlopig de zaak maar eens aan te zien Intussen komt, op die manier, het televisie-probleem voor West-Europa geen step nader tot zijn oplossing, hoe wel de industrie en ook het publiek daar op zitten te wachten. De heer Leeuwin verzekerde ons dat het wel degelijk mogelijk is om, ook zonder Frankrijk, tot een bevredigen de resultaat voor de andere VVest- Europese landen te komen, mits zij het maar onderling eens worden. TELEVISIE EN RADIO APART. D'e thans in Eindhoven geprojecteer de prijs van een bescheiden ontvang toestel (met een schermpje van 13 17 c.m.) zal vijf a 600 gulden bedra gen. Het geeft beeld en geluid beide maar is toch geen combinatie van televisie en radio. Men zal dus zijn radio-toestel daarnaast moeten aan houden. Voorlopig zal men in Nederlarid al leen zijn eigen zender kunnen ontvan gen, in tegenstelling met bijv. de Ver. Staten, waar men in sommige grote steden keus heeft uit vier stations. Wel zal het mogelijk zijn om programma's van andere zenders over te nemen Wat de programma's betreft, heeft de ervaring uitgewezen dat de vele ge ruchten over fantastisch hoge kosten schromelijk overdreven zijn. De pro gramma's behoeven bovendien aller minst eenzijdig te zijn, gelijk door velen wordt gevreesd. Velen ingewijden zijn «overtuigd dat televisie een prachtig medium voor op voeding zal blijken te zijn. STERK VERGROOT BEELD. Natuurlijk is cr nog altijd het be zwaar dat het beeld vrij klein is. Maar liet is in bijzondere gevallen mogelijk dat beeld weer op een scherm te projecteren en te vergroten. Dc tech niek heeft het al zover gebracht dat men aldus een beeld van 1.20 meter poduceren kan. In scholen, hospitalen enz. zal die methode uitermate nuttige diensten kunnen doen. Tijdens de Diësviering in Leiden zal een aantal genodigden in besloten kring daar waarschijnlijk een toepa.vsing van zien tijdens een operatie in het Acad. Ziekenhuis.... Met een „MIJNHARDTJE" (cachet) spoedig weer opgeknapt. Doos 30 ct. (Adv.) Van „radium" naar horloges UITGEBREID SMOKKELCOMPLOT ONTDEKT. Enige tijd geleden werd op het ogen blik dat hij in gezelschap van zijn vrouw de Ned.-Dmtse grens wilde pas seren, een inwoner van Dordrecht, J. van der W. aangehouden, verdacht van smokkel van radium. Achter de benzinetank verbergen werd een loden buis gevonden, waarin een leeg glazen buisje zat. Samen met zyn vriend R. uit Weerden had Van der W. deze buis uit Duitsland gesmokkeld in ae overtuiging dat zij radium be vatte en met de bedoeling deze in Ne derland aan de man te brengen. Het onderzoek in de auto en van net echtpaar leidde tot een andere ontdek king, De vrouw had zorgvuldig in haar kleaing verstopt 22 horloges en een aantel vulpenhouders. Dit was het be gin van de ontdekking van een tame lijk uitgebreide smokkel in horloges, nylons, vulpenhouders en andere arti kelen, welke door v. d. W., R. en een zekere v. d. H. uit Dordrecht tussen Duitsland, Nederland, België en En geland werd bedreven. Voortgaand onderzoek nad tot resul taat, dat een auto kon worden opge spoord, waarmede in de koplampen 300 horloges naar Engeland waren overge bracht. Deze brachten 950 pond ster ling op. die weer verborgen ln een an dere auto naar Nederland waren ge stuurd en in België omgezet in _een nieuwe partij horloges. Deze laatste party werd verkocht aan marktkoop lieden te Amsterdam, die na hun ar restatie bekenden reeds 30,000 horloges van dit smokkelcomplot te hebben af genomen. De horloes waren voor een deel geruild voor koffie, die weer naar Duitsland werd vervoerd. CONFERENTIE CULTURELE BETREKKINGEN MET DUITSLAND. Installatie Raad van Advies. De coördinatie-commissie voor cultu rele betrekkingen met Duitsland heeft baar eerste conferentie voor de actieve werkers in Duitsland van de bij haar aangesloten organisaties gehouden in ae Internationale School voor Wijsbe geerte te Amersfoort. De conferentie werd besloten met een overzicht der arbeid van de coördinatie commissie en de perspectieven in 1949, waarvan de voornaamste waren een in tensief gebruik van het Ned. Conferen tiehuis te Burgsteinfurt en een toene mend bezoek aan Nederland door Duit se groepen van allerlei samenstelling. Voor deze conferentie werd een Raad van Advies geïnstalleerd bestaande uit mevr. M. van Nispen tot Sevenaer, mevr. dr H. Verwey—Jonker, mej. mr M. A. Tellegen, en de heren dr A. Lou don, dr F. Houben, dr Ph. Idenburg, prof. dr G. van der Leeuw, prof. mr J. J. M. va.n der Ven, ir J. B. G. M. ridder de van der Schueren, dr J. P. van Praag, prof. dr J. Waterink en Koos Vorrink. MIDDEL TEGEN GEVOLGEN VAN KINDERVERLAMMING? Twee artsen uit Johannesburg, die een nieuwe theorie over spierkramp bij kinderverlamming opstellen, hebben in het medisch tijdschrift van Zuid-Afrika meegedeeld, dat zij een geneesmiddel hebben gevonden, dat de gevolgen van deze ziekte verlicht. Deze geneesheren hebben verder ver klaard, dat het middel, „etamon" gehe ten, de pijn verlicht, de misvormingen en de spierkrampen doet verdwijnen en de door de ziekte verlamde spieren weer aan het functionneren brengt. In 25 proefgevallen deed, naar het bovenge noemd tijdschrift meedeelt, het middel de spieren, die als verlamd werden be schouwd weer functionneren. DE FOOI VAN HUURAUTO'S EN TAXICHAUFFEURS. Van bevoegde zijde deelt men het vol gende mede: De aandacht van passa giers van huurauto's en taxi's wordt er op gevestigd, dat de chauffeurs niet het recht hebben bij het vermeiden van de ritprijs, deze te verhogen met het be drag van de fooi- Het verdient aanbe veling, de taxameter te raadplegen, dan wel uitdrukkelijk te vragen of de fooi ln de gevraagde ritprijs is inbegrepen In geval van overtreding wordt aange- raden, hiervan onder vermelding van i het nummer van het rijtuig mededeling I te doen aan de plaatselijke politie. I PRIJS- EN AFZETREGELINGEN IN DE TUINBOUW. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft, aan de aangesloten veilingen medegedeeld dat het bestuur ten behoeve van de betrokken minimum prijzen-fondsen de navolgende heffin gen heeft vastgesteld, die van kracht zijn geworden op Maandag 17 Januari: sla. lb, 2a en 2b f. 0.30 per 100 stuks, sla, le, lb. 2a en 2b f. 0,30 per 100 stuks, voor andijvie een heffing vastgesteld van f. 0 50 p. 100 kg tot eind Juli. Van 1 Aug. af bedroeg deze heffing 0,40 per 100 kg. Van 1 Januari 1949 tot 17 Januari be hoefde geen hefing ie worden betaald. IJSVELD VOOR LEMMER. Door de zeer harde Zuid-Westen wind is het y's in het IJsselmeer naar de haven van Lemmer komen drijven. Het belemmert zeer de scheepvaart. Alleen krachtige motorboten kiflinen door een ijsveld komen, dat op 4 kilometer af stand van Lemmer ligt. Gistermiddag heeft een sleepboot uit Lemmer vijf schepen uit het ijsveld gesleept. Ook de visserij ondervindt veel schade van dit ijs. Een wind uit Noordelijke richting en aanhoudend zacht weer zullen Lemmer van het ijs kunnen verlossen. ONDERSCHEIDING VAN PRINS BERNHARD. De zaakgelastigde der Dominicaanse Republiek, de heer dr Salvador E. Para das heeft gisteren aan Prins Bernhard de versierselen van het Grootkruis der Orde van Juan Pablo Duarte (Gouden ster) overhandigd in het paleis Noord- elndc. PRIJZEN VAN THEE- EN DEVOTIE- LICHTEN. De prijzen van thee- en devotielich- ten zijn met Ingang van ,19 Januari '49 met 10 cent per pak verïioogd. Zij bedragen thans: f.0.50 per doos theelichten, inhoudende 10 stuks van 20 gram; f. 0.60 per doos devotielichten, inhoudende 10 stuks van 30 gram. Dr B. Meulenbcid, conrector aan het Gymnasium te Breda en leraar ln de wis- en natuurkunde ls benoemd tot hoogleraar aan de universiteit te Ban dung. Einde Februari zal hy naar Indo nesië afreizen. Uitvoering van herbouw plan in het zicht. Burgemeester Warnaar opende Dins dagavond de eerste raadsvergadering te Waddinxveen van dit jaar met een overzicht over 1948, een jaar waarin vele belangrijke besluiten door de raad werden genomen. Do burgemeester deed mededeling dat met de rijksinstanties overeen stemming was bereikt over het her bouwplan nabü do R.K. kerk, zodat zich voor de gedupeerden van de Duitse bezetting thans een gunstig perspectief opent. Na een besloten zitting kon de raad zich met algemene stemmen vereni gen met een voorstel van B. en W. om tot aankoop over te gaan van ruim 13 H.A. land van de heer Buying Damstee, voor de prijs van 80 cent per M2. Een deel van dit land is ge legen tussen de Kcrkweg en de Snlep- weg cn heeft de bestemming van bouwterrein. Een ^gedeelte van 6 H.A. ligt ten Oosten van de spoorbaan na bij het zwembad. Dit gedeelte is in het uitbreidingsplan opgenomen als recreatieoord. Behalve sportvc'den en speelplaatsen zal in de toekomst op dit terrein een park worden aange legd. Na goedkeuring van de begroting voor het Burgerlijk Armbestuur werden de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1949 ter onderzoek aan de raad aange boden. Ook voor dit jaar is de begroting weer sluitend. Zij vertoont een gunstig beeld: de post voor onvoorziene uitga ven kon zelfs nog op ruim f. 35.000.— worden geraamd. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd met 8 stemmen benoemd de heer F, M, van Tol. De gewijzigde tarieven voor de hon denbelasting, een wijziging der leges- en bouwverordening alsmede enige fi nanciële besluiten voor de afrekening der vergoeding 'aan de bijzondere scho len, gingen alle onder de hamer door. Het bedrag per leerling dat als ver goeding aan de bijzondere scholen zal worden betaald ls reeds gestegen tot f. 27.45 voor de lagere scholen, terwijl voor de Ulo-school dit bedrag werd be paald op f.27.60 per leerling.- De raad verleende B. en W. machti ging tot het aangaan van kasgeldlenin gen tot een maximum bedrag van f.400000—, terwijl besloten werd een vaste geldlening aan te gaan tot een gelijk bedrag tegen 'n rente van 31/4%. De Kleuterscholen zullen dit jaar i. p.v. f. 7.50 een bedrag van f. 12.50 per leerling subsidie van de gemeente ont vangen. DE WATERVOORZIENING. Het door B. en W. voorgestelde plan tot het vinden van een noodoplossing voor de watervoorziening in enkele bui- tenwUken van de gemeente bracht vele leden aan het woord. Vooral dr Van den Berg kwam met ernstige bezwaren uit een oogpunt van hygiëne en de verantwoordelijkheid die de gemeente hierdoor op zich neemt. Hij achtte de voorgestelde oplossing dan ook niet doeltreffend en onaan vaardbaar. Een betere oplossing wist echter ook deze spreker niet te geven. De heer Pille (Arb.) brak een lans voor de kleine man, maar ook hij had tegen de gevonden oplossing enige be denkingen Voorshands gevoelde hij meer voor het leggen van een 'elding. Wethouder Oudljk diende de diverse sprekers van repliek. De aanleg van een leiding is, nog afgezien van de kosten, door schaarste aan materialen voorlo pig niet uitvoerbaar. Nadat nogmaals uitdrukkelijk te ken nen was gegeven dat hier slechts spra ke ls van een noodoplossing en dat zo spoedig mogelijk tot althans gedeeltelijke legging van een wa terleiding moet worden overgegaan, kon de raad* zich verenigen met het voorstel tot aanschaffing van een tankauto voor de watervoorziening. Dr Van den Berg onthield 7ïoh stemming. De aankoop van een nieuwe vuilnis auto, waarvoor een bedrag van onge veer f. 12.500.— nodig zal zUn, onder vond geen bezwaren by de raad. Bin nenkort zal derhalve de gehele ophaal dienst voor huisvuil by de gemeente komen. Spoedig toewijzing nieuwe woningen. De voorz., burgemeester J. C. van Wageningen, opend^ de eerste voltalli ge raadsvergadering In 1949 van ^Woli- brugge met gebed, waarna hij zijn Nieuwjaarsrede uitsprak. Wanneer we terugzien op het jaar 1948, alcius spr., dan kunnen we daar als belangrijke punten constateren, ln de eerste plaats het beëindigen van de onderhandelin gen met de gemeente Alphen betref fende '.s Molenaarsweg. Verder de bouw van 8 arbeiderswoningen te Hoogmade. Wat de nleuwbouwplannen betreft, deze heboen steeds de aandacht van B en W. en zouden zeker in verder st3üium zyn als de gemeente hierin 't laatste woord had. Het is een verheu gend feit dat de gemeente niet meer noodhjdend is. De heer Zwetsloot beantwoordde deze toespraak. Tot tijdelijk gemeentewerkman in verband met de ziekte van de gemeen tewerkman J G Boer, werd voor drie maanden benoemd de heer A, Kroon. Nu volgde een lange bespreking over het onderhoud van de begraafplaats- B. en W. stellen voor, teneinde de beide gemeentewerkmannen die over belast zyn, waardoor het onderhoud va-n de begraafplaats niet zo is als ge wenst is, te ontlasten, dit onderhoud te laten uitvoeren door het personeel van de brug. Verschillende raadsleden konden zich hiermede niet verenigen Na lange dis cussie wordt het voorstel van B. en W. met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Het verzoek van de School v. Chr. Nat. Schoolonderwys om vernieuwing van gordijnen, werd goedgekeurd. Ook werd goedgekeurd de subsidie aanvrage v. d„ Vereniging tot IJsbe- sttijdmg m Leiden, evenals het voorstel tot continuering van de op 20 Febr. 1948 aangegane kasgeldlening groot f. 50.000,— tot financiering van de wo- ningocuw te Hoogmade. Van de Bank v. Nederl. gemeenten is bericht ontvan gen dat de gemeente een rekening- courant zal kunnen aangaan tot f. 26.000,—. Het laatste punt van de agenda was het onderhoud van de weg in de Veen- derpolder. De burgemeester deelde me de dat door B. en W. v.erleden Jaar f. 300,— was toegezegd voor een één- jaarlykse tegemoetkoming Nu was het PREDIKBEURT VOOR DONDERDAG 20 JANUARI. Katwyk aan Zee Gerei'. Gem (Remisestraat): 7.30 uur ds Bel van Dlrksland. Ned. Herv. Kerk Beroepen :,te Hol- landscheveld F. L. van 't Hooit te Bleze- llnge; te Wyk bij Duurstede Joh. Poort te Giessen-Oudekerk: te Oud-Beijerland J. van Malenstein te Nieuwpoort-, te Est en Opynen ds W. E. Heyboer te Gelder- malsen. Aangenomen: naar Naaldwijk (Evang.) P. J. v. d. Veen te Leeuwarden. Bedankt: voor Lexmond J. Zwynen- burg te Hulzen (N.-H.); voor Meteren en Est A. H. Sonnenberg te Ooltgensplaat Gerei. Kerken Beroepen: te Hilver sum (5de pred pl.)D. veenhulzen te Nleuwer-Amstel-Noord: te Roodeschool J. Koopmans te Schildwolde; te Brouwers haven C. van Nes, mlss.pred. en hulp- Vrijlating Rep. hoofdoffi cieren te Djokja. ZIJ MOETEN ZICH VAN ACTIE ONTHOUDEN. De correspondent van Aneta op mid den Java schrijft ln een overzicht over dc huidige toestand in Djokja, dat onder de republikeinse hoofdoffi cieren, die zich hebben gemeld, zich o.m. bevonden generaal Sutomo, kol. Suwardi en kol. Sudibio. Laatstgenoemden waren oorspronke lijk generaal-majoor by de TNI, doch waren by^ oc reorganisatie teruggesteld. Ook meldde zich een vrouweiyke luit— koi., die verplegingsofficier was by de Rep. marine Vrijwel allen werden di rect na aanmelding in vryheid gesteld) terwyi anderen, wier verleden nader onderzocht moest worden, ook meestal successievelijk weer werden vrygelaten. Onder de vrijgelatenen bevindt zich ook kol. Sudibio. Allen werd op het hart gedrukt zich te onthouden van subversieve actie, aangezien anders strenge maatregelen zullen worden ge nomen. Intussen zijn thans in Djokja een aantal Indonesische groothandelaren uit Batavia aangekomen om de algeme ne distributie voor te bereiden. Gezien de valutamoeilykheden zal het nog wel enige tijd duren voor er een definitieve regeling is getroffen. DR EVATT VEROORDEELT NEDERLANDSE ACTIE. De Australische minister van Buit. Zaken, dr Herbert Evatt, heeft op een persconferentie te Melbourne uitdruk king gegeven aan de hoop, dat de Ne derlanders de Republikeinse leiders in Indonesië zouden vrylaten en een „spoediger oplossing zouden bewerk stelligen". „Geen van de elf leden van de Vei ligheidsraad heeft de actie van Neder land, waarbij luchtlandingstroepen wer den gebruikt voor het bezetten van de hoofdstad en het arresteren van de Republikeinse leiders, met wie de C. v. G. D. in onderhandeling waren, ge rechtvaardigd", aldus 'Evatt. De actie van de Nederlandse regering was z.i. in stryd met het Handvest van de Ver. Naties en de instelling van de C. v. G. D. tot regeling van het Indo nesische vraagstuk. Dit vertegenwoor digt het algeipeen gevoelen van alle le den van de Veiligheidsraad. ANTI-NEDERLANDSE STUDENTEN DEMONSTRATIE TE LONDEN. Ongeveer 50 studenten te Londen, o w. studenten, afkomstig uit West-Afrika en India, begaven zich gisteren naar de Nederlandse Ambassade te Londen met plakkaten, waarop stond „Hands off Indonesia". De demonstranten werd medegedeeld, da't een kleine deputatie op de Ambassade zou worden ontvan gen. De voorzitter van de „Council for colonial affairs" Bose, afkomstig uit Bengalen, verklaarde tegenover Reuter, dat men op de' ambassade een resolutie overhandigde, waarin gezegd werd, dat de „studenten uit de koloniën de rechten van het Indonesische volk voor volle dige onafhankelijkheid erkennen en onmiddeliyke vrijlating van 'alle poli tieke gevangenen verzoeken", 7 erwijl een deputatie van drie op de Ambassade ontvangen werd, riepen de studenten leuzen als „weg met de Impe rialistische aanval, steun Indonesië en maak een eind aan de Nederlandse oorlog". Een lid van de deputatie deel de later mede, dat een functionaris de resolutie in ontvangst had genomen en dat, zij aan de ambassadeur en de Ne derlandse regering zou worden overge legd. ONTMOETING ANAR AGUNG—SJAHRIR, Nadat Anak Agung vanmorgen een ontmoeting heeft gehad met Sutan Sjahrir te diens huize, waar later ook de heer Djumhana en de consul-gene raal van India een bezoek brachten, hebben Sjahrir, Supomo en Darmase- tlawan in een Chinees restaurant te Batavia geluncht met sultan Hamid, Anak Agung, Djumhana, Kosasih en Kaiiamsjah, aldus verneemt Aneta. NIJPENDE HUISVESTINGSSITUATIE IN BATAVLA. Volgens een mededeling van de Bata- viase huisvestipgsorganisatie zal in kwartiering worden ingevoerd voor „een leder, die nogal ruim woont". Na de overstroming van het afgelopen week end, ls de huisvestingssituatie, die ln Batavia reeds de slechtste was van ge heel Indonesië, nog nUpender geworden. Intussen is men ln alle poliklinieken te Batavia begonnen met massa-injec ties tegen pokken. De tot nog toe be kende gevallen waren grotendeels ge concentreerd in de benedenstad van Batavia. pred. te Meliskerke; te Almkerk P. v. d Spek te Wanswerd. Bedankt: voor Maassluis (vac. wyien Joh. H. Rietberg) P. de Bruyn te Krab- bendljke; voor Mllwolda (Old.) J. J Bosm'a te Seharnegoutum; voor Spyk (Gron.) F. J. Scholteu te Stlens. Chr. Gerct. Kerken Tweetal te Pa- pendreebt J. P Geels te 's-Gravenhage- Oost ec D. Henstra te Broek op Lan- gendijk. Kvang. Luth. Kerk Beroepen: te 's-Gravenhage (vac. A. W. C. de Wit) A K. v. a. Mey te Nymegen, Rein. Broederschap Aangenomen: naar Gouda H. J de Wijs te Vlaardingen. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroe pen: te Beverwijk-Santpoort en te Zuld- wolde (Gron.) H. J. Zwarts, cand. te Oosterbeek. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk beëindigde ln haar laatste zitting de behandeling van ord. 9 over de cate chese. De positie van de godsdiensr.on- denvyzer zal nog nader door de com missie voor de kerkorde en de desbe treffende subcommissie worden bezien. De voorlopige eindredactie van de or dinanties 1 en 2 werd vastgesteld, Be sloten werd, een artikel betreffende de „orde der kerk in tyden van nood" aan de kerkorde toe te voegen. In art. XX van de kerkorde, handelend over het opzicht, werd een alinea ingevoegd over de herderlyke zorg. Tot 2e secretaris van de synodale commissie der Her vormde Jeugdraad werd benoemd dr H. Schamhardt te Zeist; tot secunduslid van de alg. synodale commissie (voor prov. Overijssel) werd benoemd A. van Walsum te Zwolle en dito voor de kerkprovincie Noord-Brabant, met Lim burg ds H. Boiten te Heerlen. Dr W. OBERMAN BLIJFT IN INDONESIË. Dr G W. Oberman. Ned. Herv. predi kant te Utrecht, die door zyn kerkeraad voor twee Jaar was afgestaan aan de Prot. Kerk m Indonesië, welke periode 1 April afgesloten ls berichtte zyn kerke raad. dat hy voldaan heeft aan het ver zoek van de Prót, Kerk tn West-Indone- slë om zijn arbeid te Batavia voort te zetten, weshalve hy aan de kerkeraad van Utrecht eervol ontslag heeft gevraagd Met dr Oberman verliest de Utrechtse Gemeente één van haar meest promi nente voorgangers. EEN BERISPING. WELKE NIET DOORGING. Naar wij vernemen neelt'de kerkeraad der Geref. Kerk ondernoudende artikel 31 K. O. te Rotterdam-Delfsüaven aan ds. M. de Goede, predikant bij dit kerkver band te Utrecht een brlel gezonden, waarin de kerkeraad zegt. dat er naar zijn oordeel „overvloedige reden ls om hem ernstig te berispen en te verma nen". zulks ln verbahd met het feit dat ds De Goede aan ae conferentie te Oos terbeek deelgenomen had. De kerkeraad van Delfshaven zond een afschrift van zijn brief aan die v»a Utrecht en zo diende deze zaak op de Utrechtse ker- keraadsvergadering, dip voor dit deel van het agenaum niet door ds De Goede, maar door de vlco-voorzltter werd gepre sideerd. De kerkeraad van Utrecht sprak uit, dat de weg, die Delfshaven bewan deld heeft, goed ls. Hij wisselde breed voerig .van gedachten over het schrijven, constateerde dat net ln veel opzichten verhelderend heeft gewerkt, maar sprak f zonder hoofdelllke stemming uit de ar gumentatie en conclusies van Delfsha ven niet voor z\]n rekening te nemen en geen aanleiding ce vinden om zijn herder en leraar over zyn stap te vermanen. De kerkeraad benoemde een commissie van bestuur van de Veenderpolder met een voorstel gekomen, om het" onderhoud van de weg door de gemeente over te doen nemen voor f. 15.000, De gemeente achtte dit bedrag te laag temeer daar de Polder ook de brug er in betrekt. De heer Den Hertog is niet voor overname, wel wil hy voorstellen om van Jaar tol Jaar aan te vragen een bedrag van f. 300.— beschikbaar stel len. Tenslotte stellen B. en W. voor om, met Inbegrip van de som van f. 300,—, welke verleden jaar is aangeboden, een bedrag van f. 1.000,— beschikbaar te stellen in de vorm van materialen. Dit voorstel werd met algemens st. aangenomen Bij de rondvraag vroeg de heer Den Hertog hoe het staat met de woning bouw. De voorz. deelde mede dat spoe dig met de verdeling een aanvang ge maakt zal worden. ALPHEN MARINEVAARTUIG DE „VAN DER STENG". Naar ons wordt medegedeeld, zal het bekende Marine-vaartuig de „Van der Steng" op haar reis door Nederland ook Alphen aandoen. Het schip zal van 21 t/m 23 Januari a.s. ligplaats kiezen aan de Rijnkade nabil de Alphense brug en gedurende deze dagen voor het publiek te bezichtigen zijn. Vrijdag 21 Jan zul len een aantal autoriteiten en officiële personen uit onze gemeente des morgens te elf uur officieel op het schip ontvan gen worden. HONGAARSE GASTEN WEER VERTROKKEN. Ook in onze gemeente zyn nu ruim een half jaar geleden enige Hongaarse ondervoede kinderen ter verzorging in gezinnen opgenomen. Zy maakten deel uit van een transport van 500 kinderen, die onder leiding van het Interkerkelijk Bureau tot uitzending van kinderen in de omgeving van Utrecht en Alphen zyn ondergebracht. Dat de Hollandse kost en lucht de kinderen biykbaar goed heeft gedaan moge blijken uit het feit. dat de gemiddelde gewichtstoename per kind 16 17 pond bedroeg. Voor vele verzor gers was het afscheid, dat in Utrecht plaats vond roerend. Ook de kinderen namen slechts node afscheid van hun pleegouders. BOSKOOP JAARVERGADERING BOMEN- EN PLANTENKOPERS. De afd- Boskoop van de vereniging van marktkooplieden in Bomen en plan ten kwam in „Neuf" in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer W. van Vliet, opende met een hartelijk welkom en hield vervolgens een Inleiding over het afgelopen jaar en de verrichte werk zaamheden De notulen alsmede de jaar verslagen van de secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Beslóten werd, dat de afd Boskoop zich zal aansluiten by de D.E.S. Voorts kwam ter sprake de inning der contributie alsmede een nieuwe samen stelling van het bestuur. Daar er te weinig leden aanwezig wa ren werd besloten dit aan te houden tot een volgende vergadering. BAND NED.-INDONESIË. Onder leiding van de heer J. H. van Tol, voorzitter van de Band Ned.-Indo- nesië had Dinsdagavond in „Neutraal" een vergadering plaats van gedemobili seerde militairen uit Indonesië. Het enig agendapunt, de onregelma tige geldzendingen en vergoedingen, lokte een diepgaande discussie en be- -preking uil. Het resultaat was, dat werd besloten een adres aan de minister van Oorlog te zenden, met verzoek daarin verbetering te brengen. HAZERSWOUDE ZAKENJUBILEUM. Maandag a.s ls het 25 jaar geleden, dat de heer J. Raaphorst Sr., alhier, van de heer P. van der Spek Pzn. een klein winkeltje in drogist-artikelen overnam. Na 5 jaren noeste arbeid, werd de heer Raaphorstgenoodzaakt zyn win kel te verbouwen en toen werd de zaak gesplitst .in een drogisterij en een siga renmagazijn. Na verloop van een 8-tal Jaren in "t jaar 1937, begon hij daarnaast het be drijf ln de fotografie Na de bevrijding werd de zaak nogmaals uitgebreid, zo dat de heer Raaphorst dit jubileum in een omvangrijk bedryf kan herdenken. KOUDEKERK FILMAVOND FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. De afdeling van Fabrieks- en Trans portarbeiders organiseerde Dinsdag avond in hotel De Bruin een filmavond. By afwezigheid van de voorzitter, opende de heer C. Hakkenbrak en heette in byzonder welkom de heer H. Volbeda uit Tiel, districtsbestuurder. Tyoens de vergadering werden ook nog welkom geheten burgemeester Ver heul en wethouder Molema. De heer Volbeda schetste in korte trekken de waarde van een organisatie, Hierna werden door de Arfl-film- dlenst. diverse films vertoond. WADDINXVEEN DS J. v. d. HEUVEL BEDANKT VOOR BEROEP Ds J. v. d. Heuvel, Ned Herv predi kant te Schoonhoven, heeft bedankt drie personen om een concept-antwoord i voor het beroep van de Ned. Her? Ge- aan Delfshaven samen te stellen. J meenW alhier.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2