Republikeinse autoriteiten willen naar Lake Success Sjalirir spreekt vandaag Dr Drees in Batavia Het militaire program van België Waarom was veranderd in „dwarswind" „drift"? Machines werkten tot laatste ogenblik WEERBERICHT Koos Vorrink aan dood ontsnapt bij vliegongeval Gezagvoerder en piloot omgekomen Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 18 JANUARI 1949 No. 26594 LEIDSCH Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red 21507 Witto Singel 1. Lelden - Giro no.: 67055 Indonesië in de Veiligheidsiaad De voorzitter van de Veiligheidsraad Mc Naughton (Canada) bracht de raad tüdens de zitting van gisteravond op de hoogte van een brief, die hü ontvangen had van de Indonesische delegatie, waarin deze hem vraagt, haar te helpen door het verlenen van faciliteiten voor het uitwisselen van officiële boodschappen tussen de delegatie en de Republikeinse regering te Muntok en Prapat door tussenkomst van de G. v. G. D. en te zorgen voor vervoersfacili- tciten en vrijgeleide voor iedere functionaris, die door de Republikeinse rege ring wordt aangewezen om naar Lake Success te gaan, om de Raad op de hoogte van de toestand te kunnen brengen. De voorzitter verklaarde dat hü „het verzoek zeer juist en ter zake" achtte en, indien men geen bezwaren inbracht, Palar bevestigend zou ant woorden wat betreft het overbrengen van boodschappen. Ten aanzien van vervoersfaciliteiten en vrijgeleide verklaarde hü de C. v. G. D. te zullen vragen de Nederlandse autoriteiten te verzoeken deze te verlenen. nomen van de Indonesische wens, dat de resolutie aan de eisen beantwoordt. De V. S. namen met ..sympathie en belangstelling" kennis van het door India genomen initiatief, over deze kwestie een conferentie van Aziati sche staten bijeen te roepen, en hoop ten, dat deze een büdrage zou leve ren tot het vinden van een bruik bare oplossing voor de oorlog over het Indonesische vraagstuk, aldus Jessup. De vertegenwoordiger van de Repu bliek bij de Veiligheidsraad, Palar, zel- de in de Veiligheidsraad, dat de Ne derlanders „getracht hadden de Repu bliek te verzwakken en uit te putten door een economische blokkade om haar gebied te leggen tegen de uitdrukke lijke bepalingen van het Renville-ac- coord in." Palar vervolgde, dat geen der argu menten van dr Van Royen stand hiel den voor de duidelijke en ondubbelzin nige verklaringen van de C. v G. D. „De feiten, zoals zij door de Commissie zijn gerapporteerd, laten aan duidelijk heid niets te wensen over. De Neder landers hebben de order tot het staken van het vuren genegeerd. De Republi keinse leiders zijn niet vrijgelaten. Geen faciliteiten zijn verleend aan de mili taire waarnemers van de Commissie, ondanks de beloften hieromtrent door or Van Roven gedaan." „Daarom ben ik van mening, dat deze Nederlandse beloften, inclusief het door dr Van Royen medegedeelde tijdschema yoor de overdracht van de souvereiniteit en de algemene verkiezingen, niets an ders betekenen, dan een sanctioneren van de agressieve oorlog en geenszins een oplossing bieden voor het Indone sische probleem." Grote nadruk is door dr Van Royen gelegd, zo vervolgde Palar, op het over dragen van de souvereiniteit op de Ver. Staten van Indonesië, maar de bete kenis van deze overdracht zou zijn: een overdracht van souvereiniteit op een maaksel van de Nederlanders, niet ge dragen door de wil van het Indonesi sche volk, maar in elkaar gezet met het doel de Nederlandse overheersing te verzekeren. Onder deze omstandigheden zal het voor ons volk onmoeeliik zijn, zowel psychologisch aals politiek, om enig voorstel dat niet is gebaseerd on het volledige herstel van de Republiek zowpI politiek als territoriaal in ovc- vesing te n^men Alleen wanneer dit herstel heeft plaats gehad. kan. ppn basis aanwezig zün voor vruchtbare be- sorpkineen met de Nederlanders, aldus besloot Palar Hierna kreeg dr. Van Royen het woord en verklaarde naar aanleiding van het rapport van de C. v. G. D., be treffende de positie van de Republi keinse leiders op Banka: ,.Ik ben gemachtigd te zeggen, dat mijn regering met diep leedwezen kennis heeft genomen van het bericht betreffende de huisvesting en de vrij heidsbeperkingen, waaronder de lei ders op Banka zjjn gehouden. Inlichtingen, door mijn regering ontvangen, tonen aan dat dit ge schied is in directe tegenstelling met de instructies door de Nederlandse regering gegeven. Strenge maatrege len zullen worden genomen tegen hen die hiervoor verantwoordelük zjjn. Twee hooggeplaatste Nederlanders zijn reeds op weg naar Banka om volledig verslag uit te brengen over de situatie en toe te zien op de strikte naleving der gegeven instructies," al dus dr Van Royen. Dr Van Royen deelde voorts mede: r-Sjahric, een der Republikeinse poli tieke leiders, heeft een uitnodiging ontvangen om te Batavia besprekin- fen te voeren met dr Drees, de Ne derlandse minister-president. Sjalirir zal hiertoe Dinsdag in Batavia arri veren. Sir Rama Raoe (India) drong aan °P spoedige actie van de Veiligheids raad. opdat de conferentie te New Del hi, die 20 Januari geopend woi'dt, in staat zou zijn kennis te nemen van de resolutie van de raad. Jessup (V. S.) verklaarde, dat ook hij *enst, dat de raad zo spoedig mogelijk een ontwerp-resolutie voor zich heeft. ••Het debat heeft aangetoond, dat er hr grote dankbaarstemmende mate overeenstemming is bereikt over de belangrijkste punten," aldus JessuD ..en het zou betreurenswaardig zijn. indien oe algemene overeenstemming zou ver nauwen op grond van enkele gedetail- -eerde punten". Hij had ook nota ge- Nadat het algemeen debat gesloten was, werd de vergadering verdaagd tot morgenmiddag 4 uur. De voorzitter hoont, dat dr.n een ontwero-resolutie aan de raad zal worden voorgelegd. Situatie op Midden Java valt mee. EEN VIERDE DER SUIKERFABRIEKEN VERNIETIGD. „Ik kan zeggen, dat volgens de thans bekende gegevens de vernieling in het republikeinse gebied van Midden-Java nogal meevalt. Waarschijnlijk is niet meer dan een vierde der suikerfabrie ken vernietigd. Het zal mogelijk zijn, reeds in 1949 in dit gebied weer suiker te planten, hetgeen in 1950 dus tot een grotere oogst kan leiden, indien de werkzaamheden voor het herstel der fabrieken tijdig kunnen aanvangen. Verloopt dit naar wens. dan zou Java I in 1949 50.000 H.A. suiker kunnen plan- I ten (tegen 84.000 H.A. vóór de oorlog j en 22 000 H A. in 1948)". Aldus verklaarde minister L. Götzen in een interview met De Zakenwereld. I Voorts wees de minister op de on- schatbare betekenis van het vrijkomen van de olieterreinen van Djambi en het vrijkomen van het Asahangebied op Sumatra met een groot aantal on dernemingen, waar het herstel van de productie snel ter hand kan worden genomen. DE VORMING DER GRIEKSE REGERING. Koning Paul van Griekenland heeft de tien fractieleiders die zich bereid heb ben verklaard deel te nemen aan een nieuwe regering verzocht hun eigen mi- nister-president te kiezen. De fractielei ders hadden Zondag de koning verzocht een premier te kiezen. Volgens gewoon lijk welingelichte kringen heeft de ko ning hen tot heden de tiid gegeven over de uiteindelijke samenstelling der rege ring te beslissen. De Men politieke leiders konden het gisteravond echter niet eens worden over de keuze van een eerste-minister! Dr Drees Donderdag naar ons land. Naar wü vernemen ligt het in dc bedoeling dat dr Drees Donderdag a.s. uit Bataria naar Nederland terug keert. Hü zal de reis maken met de Constellation „Franeker" en de ge zagvoerder L. Silleris. PRINSES WILHELMTNA STELT BEZOEK AAN AMSTERDAM «UIT. UITEENZETTING VAN GENERAAL BAELE. De Belgische regering heeft bij mon de van luitenant-generaal Baele, de chéf van de generale staf bekend ge maakt, in hoeverre België het na-oor- logse militaire programma heeft kun nen verwezenlijken. Na vastgesteld te hebben, dat in de H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft de j hedendaagse strategie het begrip reis naar Amsterdam, waar zij gedu- „grensverdediging' heeft moeten plaats rende de wintermaanden enige tijd maken voor 'n „verdediging van grond- verblijf wilde houden, tot later uitge- gebieden", omschreef de Belgische chef steld, daar zij neg bij voortduring te 1 staf nader de eisen, welke een derge- zeer vermoeid is. 1 lijke verdediging sfelt. Onderzoek Piestwick-ramp O Gisteren ging de tweede week in van het onderzoek inzake de ramp van de „Nijmegen" bij Prestwick. H. R. Leslie, vertegenwoordigend het Ministerie van Burgerluchtvaart, refe reerde aan een vroegere verklaring, dat op een kaart bij een heuvel in de buurt van het vliegveld 45 voet als hoogte had aangegeven gestaan, wat in werke lijkheid 450 voet moest zijn. De president greep terug op de ver klaring, dat de lamp in het door de meteorologische afdeling van Prestwick gebruikte apparaat voor het meten van de wolkhoogten op 21 October te 1.40 uur defect was. Hij vroeg aan kapitein McDonald, commandant van de luchthaven Prest wick, of het gebruikelijk was een of twee reservelampen voor dit apparaat in voorraad te houden. Kapitein Mcdonald zeide, dat hij niet Op Kerstavond werd de 21-jarige Joyce Walker uit de Londense voorstad South- wark naar het ziekenhuis gebracht om behandeld te worden voor een kwaal aan haar benen. Het ziet er naar uit, dat Joyce ongeveer 2 jaar onder behan deling zal moeten blijven, eer zij weer normaal kan lopen. De trouwplannen wilde zij er echter niet voor opgeven en Zaterdae is Joyce in het huwelijk ge treden met rar Sidney Button In een ziekenauto werd de bruid naar de kerk gereden, waar zij op een brancard werd binnengedragen. Verpleegters schikken voor het vertrek de bruidssluier. Het gehele land, met inbegrip van de zeehavens, wordt in een moderne oor log van het eerste ogenblik af bedreigd. Het klassieke schema van een leger, dat gemobiliseerd wordt en daarna naar de bedreigde grens oprukt, valt weg De Belgische gemengde militaire commis sie heeft daarom een nieuw type strijd macht voorgesteld, bestaande uit twee elementen: een mobiel strijdcorps, dat opgesteld wordt in de meest bedreigde streek, doch vlug verplaatst kan wor den, wanneer elders gevaar dreigt; ver der verschillende dekkingstroepen, wel- ke over het gehele grondgebied ver spreid liggen en o.m. tot taak hebben op te treden tegen parachutisten Strijd corps en dekkingstroepen moeten kun nen steunen op een basis, die offen sieve en defensieve operaties mogelijk maakt en die deze eenheden op kan vangen bij een tijdelijke belangrijke tegenslag. Deze basis meent men gevon den te hebben in de Belgische Congo. Generaal Baele verklaarde, dat deze Belgische opvatting van de landsverde diging zich van haar ontstaan af steeds j gericht heeft naar de- geest van het verdrag van Brussel. De landmacht werd overeenkomstig de bovenvermelde principes gereorgani seerd en zal voortaan bestaan uit een gevechtscorps van drie divisies, een brigade parachutisten, dekkingstroepen, leger- en basistroepen en een Afrikaan se basis Het Belgische strijdcorps is zodanig Ingericht, dat het zonder grote moeite kan worden opgenomen in het geheel van de geallieerde strijdkrach ten. Het plan voor een Amerikaanse basis vormt nog steeds een onderwerp van studie. Dit Jaar hoopt men er mee gereed te komen. De Belgische legerleiding wil in 1949 de navolgende projecten uitvoeren: de herbewapening, de reorganisatie van reserve-eenheden, en de werving en re organisatie van het reserve-kader. Dit jaar zullen ook weer herhalingsoefenin gen gehouden worden. Deze plannen noemde generaal Baele slechts het begin van een langdurige krachtsinspanning. Deze Inspanningen zullen naar zijn oordeel niet nutteloos zijn, omdat België zich geplaatst heeft I in een geallieerd en volkomen samen- I hangend geheel. verantwoordelijk was voor de meteorolo gische instrumenten. In dit geval was een reservelamp een speciaal artikel, dai. te verkrijgen zou zijn bij de weerkundige afdeling van het ministerie van Lucht vaart. Zijn eigen vliegveldmagazijn zou reserveonderdelen voor meteorologische instrumenten bezitten. De luchtverkeerscontroleur te Prest wick, William G. J, Symons, zeide, dat hem rond middernacht in de nacht van de ramp door de verkeerstoren werd me degedeeld, dat zich een vliegtuig in moeilijkheden scheen te bevinden. Toen hij by de toren kwam zag hij. dat er hulpverleningswagens en de am bulance gereed stonden terwijl zich in de toren ongeveer tien personen bevon den. Symons zeide, dat hij, na opgave te hebben gekregen van de plaats van de ramp van kapitein Mcdonald, in een ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige tot krachtige en langs de Wad- wnkust tijdelijk harde Zuid-Westelijke Half tot zwaar bewolkt met af en tos enige regen of motregen. Aanhou- «nd zacht. 19 JANUARI. 8.38 uur; onder: 17.04 uur. 23,26 uur; onder: 11.02 u. Zon oo i0?°°Swater te Katwijk te 6.58 en w.18 uur. Üit blad bestaat uit zes pagina's In tie duinen bij IJmuiden nadert de nieuwe semaphore haar voltooiing. Op het nieuwe Gebouwtje van de kustwacht is een stelling in aanbouw, waaraan een lichtinstallatie zal worden aangebracht, die de waterstanden zal aange ven. Tussen vuurtoren en kustwacht komt een lampenopstelling, die de sche pen de diverse toegangen tot de haven wijst. De vuurtoren zelf blijft als gelel- delicht dienst doen. Het geheel zal in ongeveer een jaar gereed zijn. jeep, die van radio was voorzien, naar Tarbolton was gegaan. Bij Tarbolton hing nevel tussen de heuvels. Lewis van de Ground Control Ap proach verklaarde de piloot medege deeld te hebben, dat er een sterke dwarswind was op baan 32. Een des betreffende passage in het logboek was onjuist. Waarom, kon hii niet verkla ren. Volgens mr Cameron was het woord „dwarswind" uitgegumd en was er voor in de plaats geschreven „drift". Lewis kon niet verklaren hoe dit ge schied was. Hü was er echter van over tuigd het woord „dwarswind" gebruikt te hebben, Lawson van de telefoondienst te Prest wick zeide, dat verslaggevers een half uur na de ramp begonnen te telefone ren. Dit duurde twee en een half uur. Hierdoor was het directe gebruik van de lijn gehinderd. Hij had getracht de lijn vrij te houden. Eric Newton, hoofdinspecteur van het ministerie van Luchtvaart, gaf daarop een verslag van het onderzoek van l et wrak. Hij was 's morgens met het onder zoek begonnen en tot de conclusie ge komen, dat het bovenste gedeelte van het roer en staart afgerukt waren door de bovenstp draden. Het was hem echter niet duidelijk hoe het mogelijk was. dat noc andere delen van het toestel afge rukt waren. Hij meende dat de raden waarschijn lijk door de schroeven verbroken waren Newton was van oordeel, dat het toe stel op het ogenblik van dc ramp een snelheid van 140 tot 150 mül per uur had (225 tot 240 km per uur). Het toestel was volgens Newton, defect ge raakt op het moment, dat de draden geraakt werden. Op dit moment was ook de brand uitgebroken. De blusap- paraten in het vliegtuig waren niet gebruikt- De machines hadden tot het laatste moment gewerkt. Op een vraag van Cameron antwoord de Newton, dat de beschadigde vleugel het voor de piloot buitengewoon moeiliik moest hebben Gemaakt het toestel in zijn macht te houden. In verband met de losse veiligheids gordels zeide Cameron, dat het in de laatste ogenblikken wel duidelijk zou zijn geweest, dat er een ramp ging gebeu ren. Newton achtte dit mogelijk. Hij achtte het aannemelijk, dat men zich in geval van brand vrij tracht te maken. Op de vraag van de president, ant woordde Newton, dat niets in de wrak stukken er op wees. dat de piloot wel of niet wist, dat hij op 400 voet hoogte vloog. Daarna werd de zitting tot vandaag verdaagd. Luchtramp op eiland Falstei: Een Nederlands vliegtuig van de Aero Holland, gevestigd te Ypenburg, dat dc rcgistratie-letters PHNAZ droeg cn van het type Cessna was, viel gisteravond tegen 10 uur te pletter op een afgelegen plaats aan de Oostkust van het eiland Falstcr, liggende in de Oostzee. Het vliegtuig was onderweg naar Oslo. Aan boord bevonden zich drie personen, o.w. als Nederlandse passagier Koos Vorrink, voorzitter van do Partij v. d. Arbeid. Hü werd met een ge broken rechterbovendijbeen en rechterarm en voorts gewond in de rug op genomen in het ziekenhuis te Nyköping. De gezagvoerder de heer Protiva en do tweede piloot-telegrafist dc heer Dc Jong, beiden uit Amsterdam, kwamen om het leven. BINNENLAND Op 21 Januari zal in het gebouw van de Rijksuniversiteit te Utrecht de Amsterdamse musicoloog drs Arend Koole tot doctor in de muziekwetenschap pro moveren op het proefschrift: „Pletro Antonio Locatelli". Aan het einde van dit seizoen zal de eerste dirigent van de Arnhemse Orkest vereniging, Jaap Spaanderman, het orkest verlaten. Het is nog niet bekend waarheen Spaanderman zich zal begeven. Gistermiddag werd op de hoek van de Parallelweg en de Valllantlaan te Den Haag de 25-Jarlge wielrijder J. H. door een atob' Mr W. A. M v. d. Kallen, lid der directie van het A.N.P. en de heer H. Her mans. secretaris van de minister-president, z(jn gistermiddag met vier uur vertraging per vliegtuig van de K.L.M. uit New York vertrokken op weg naar Curasao. BUITENLAND De 30J arbeiders van de „Goeta"- werf te Goeteborg, die Zaterdag een sta king begonnen uit protest tegen de ,,be- lastingpolitlek van de regering", zijn gis teren naar hun werk teruggekeerd. Het aantal aanvragen om echtschei ding in Engeland is in de drie Jaren na de oorlog meer dan verdubbeld. Veldmaarschalk Aziz el Nasri pasja, voor de oorlog chef van de generale staf van het Egyptische leger, werd Zaterdag nacht, te zamen met twee metgezellen, in zijn woning te Caïro gearresteerd. Be weerd wordt, dat tijdens een huiszoeking door de politie documenten zijn gevonden, welke de maarschalk met de rechter ln autobus van de H.T.M. aangereden en op slag gedood. De Belgisch-Nederlands technische commissie voor dc uitvoering van de cul turele accoorden heeft haar werkzaam heden beëindigd. De commissie heeft in het bijzonder de problemen bestudeerd, welke verband hou den met het doceren van Belgische en Nederlandse professoren aan Franse. Zwlt- aanraking zullen brengen, serse en .Amerikaanse universiteiten. Te- vens was de uitwisseling van professoren. Twee vliegers hebben, blijkens bericht studenten, kunstenaars en orkesten ter uit Kopenhagen, het leven verloren, door- sprake eekomen. dat het door hen gehuurde sportvllegtuig. Met betrekking tot tentoonstellingen is als gevolg van sneeuwval boven Noord- De«wu»-wi.ucn ut» uc vwi uaauuie puutcu - besloten. In het desbetreffende programma Seeland. tegen een boom vloog en ver- algehele overeenstemming ls bereikt be- i lie '1,n nus nselt DU de Oostkust, dat naast de grote steden, ook provincieplaat-I ongelukte In Kopenhagen zelf ls 8 cm treffende het streven naar eenheid van een van de eenzaamste gedeelten van sen op te nemen. sneeuw gevallen. I West-Europa. J hel eiland is, had de slag gehoord ea Het Amerikaanse Congres heeft het wetsontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk Truman's salaris van 75.000 tot 100.000 dollar per Jaar wordt verhoogd en het be drag voor onkosten van 40.000 tot 90.000 dollar. Dit laatste bedrag ls belastingvrij. Truman moet nu de wet alleen nog onder tekenen. Helmer, de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken, heeft meegedeeld, dat de onderhandelingen met Hongarije over problemen betreffende het grensver keer, op een mislukking zijn uitgelopen. De Hongaarse grensautoritelten hebben, zo zei hij, een bijna volledige blokkade be volen voor het grootste deel van de grens. Het locale grensverkeer ligt bijna stil. De uit drie leden bestaande verzoe ningscommissie voor Palestina van de V.N. heeft te Genève haar eerste verga dering gehouden, waarop werd besloten het hoofdkwartier te Jeruzalem te vestigen. De commissie bestaat uit vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk en Turkije, Men zal Donderdag naar Jeruzalem vertrekken. De socialistische „Daily Herald" meld de, dat tijdens een geheime bijeenkomst, welke ln het afgelopen weekeinde is ge houden, door socialistische vertegenwoor digers van Engeland. Frankrijk en de Benelux-landen op de voornaamste punten i DE TOESTAND VAN KOOS VORRINK. De heer Vorrink, die gisteren nog de gehele dag in Amsterdam de bespre kingen bijwoonde, welke de P. v, d. A, hield over Indonesië, vertrok laat in de middag naar Schiphol, waar hij zich aan boord begaf van de PHNAZ. Hij was met een regeringsopdracht op weg naar Oslo om daar besprekingen te heb ben met enkele vooraanstaande perso nen uit de socialistische partij- In een onderhoud, dat het ANP om twee uur vannacht met het ziekenhuis in Nyköping had, blijkt, dat de toestand van de heer Vorrink niet levensgevaar- hjk is. Toch zal dc heer Vorrink geruime tüd in het ziekenhuis moeten verblij ven. Men schatte dit op een ander halve maand. Men zou rekenen op een volledig herstel. Wat de verwonding betreft aan de rug, hierover deelde men mede, dat men deze nog niet diepgaand heeft onder zocht. De toestand, waaronder de heer Vorrink in het ziekenhuis te Nyköping werd binnengebracht, maakte het wen selijk een onderzoek naar deze wonde uit te stellen. Men gelooft echter, dat deze verwonding niet van zeer ernstige aard zal blijken, hoewel men dit toch nog niet met zekerheid durfde te zeg gen. Om twee uur vannacht was de heer Vorrink in diepe slaap. Volgens een der geneesheren is Koos Vorrink om 22.00 uur Deense tyd in het zieken huis binnengebracht. HOE HET GEBEURDE. Een ooggetuige heeft verklaard^ dat hij het vliegtuig om 21.40 Deense tijd vanuit de Oostzee zag komen en had de indruk, dat het toestel een noodlanding wilde maken. Volgens deze ooggetuige moet de piloot echter op het laatste ogenblik gezien hebben, dat tussen het water en de bomen slechts 20 meter lig gen. Wat er daarna gebeurd is kon hij niet zeggen, maar waarschijnlijk is, dal het vliegtuig daarop iets landinwaarts is gezwenkt. Het heeft hierbij de top van een boom geraakt en kwam vervolgens nog in aanraking met 5 opeenvolgen de bomen. Tegen de zesde ging het toestel te pletter. Dc motoren ploeg den zich diep in de grond en het toe stel werd volkomen vernield. Er brak echter geen brand uit. Dc tweede pi loot werd uit het toestel geslingerd en wa> op s'ag dood evenals de ge zagvoerder die later nog in zün cock pit werd gevonden. De Deense arbeidei Antea Nielsen. probeerde onmiddellijk het wrak te be reiken. Daar het echter reeds zeei don ker was en sneeuw en regen hem het uitz'cht zeer bemoeilijkten, bereikte hij hen strand, waar het vliegtuig was te rechtgekomen eerst een half uur na de ramp Hel eerst vond hij enige meters van de resten van het toestel, niet ver van een der motoren verwijderd, de heer Koos Vorrink, die ln het Duits tot hem zeide: „Moge God mU helpen". Nadat Nielsen zich er van vergewist had, dat er geen andere overlevenden waren, begaf hij zich terug naar zijn huis, terwijl hij de heer VorrinK voor lopig moest achter laten. Hij oeide een ambulance, die een kwartier later ter plaatse aankwam. Tot de dokter zeide Vorrink: „Gelukkig, dat we in het Deense bos zijn terecht gekomen". Onmiddellijk werd de heer Vorrink vervoerd naar de ambulancepost, die ongeveer een kilometer van het strand verwyderd ligt en van hier werd hü kort daarop overgebracht naar Nykö ping, dat ongeveer 20 kilometer verder ligt In heel Nyköping was gisteravond reeds bekend, dat een zeer bekend Ne derlander de enige overlevende was van het vliegtuigongeluk aan de Oostkust. Vanochtend is de heer Frits Diepen directeur van de NV. Frits Diepen Vliegtuigen met enige technici om een onderzoek naar het eiland Falster, ver trokken. DE SLACHTOFFERS. De heer Rudolf Protiva, was Tsjech van geboorte. Hij was 40 jaar oud, ge huwd en had twee kinderen. Hij woon de in Rijswijk (Z.H.) en vloog van voor 1939 af eerst in Tsjecho-Slowakije en gedurende de gehele oorlog bij de RAF en wel bij ,3omber Command". In Nov. 1947 trad hij in dienst bij de Aero Hol land N.V. De heer Willem Frederik de Jong was te Gouda geboren en 25 jaar oud. Hij woonde eveneens te Gouda. Het vo rige jaar behaalde hij zijn vliegbrevet. - als sluitstuk van zijn opleiding bij de Rijksluchtvaartschool, De heer De Jong was ongeveer drie maanden in dienst van de Aero Holland N.V. VORRINK HAD RUSTIGE NACHT. Koos Vorrink had een betrekkelijk rustige nacht. De beide verongelukte leden van de bemanning werden vannacht eveneens naar het ziekenhuis te Nyköping ver voerd. Het. vliegtuig is, zoals bekend, ln een bos terecht gekomen. En reddingsploeg moest oc laa ste twee kilometer naar het wrak te voet afleggen, daar men per aui o niet door het geboomte heen kon komen. Een van de beide motoren was van het vliegtuig gerukt en honderd n.c.e* verder attrgeslingerd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1