Laatste Berichten STADSNIEUWS Officiële publicaties UIT DE OMSTREKEN UIT DE RIJNSTREEK VAN MEVROUW MAQUISTEN Radi o-programma MAANDA 17 JANUARI Het zilveren jubileum van de Gebr. Van Ulden. SgRSONEEL BIEDT GEBRAND SCHILDERD RAAM AAN. De gebroeders Van Ulden, die Zater dag het feit mochten herdenken, dat voor 25 jaar in het pand Hoge Rijndijk 42 de grondslag werd gelegd voor het sindsdien tot grote ontwikkeling geko men garagebedrijf, waarvan de N.V.E1- tax een dochteronderneming is, hebben niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. De hele dag, maar in zonderheid in de middaguren, hebben zeer velen de gelegenheid aangegrepen om dit ondernemende tweetal de ge lukwensen aan te bieden. Ook vele schriftelijke en telegrafische felicitaties werden ontvangen, terwijl een bloemen' schat van ver in de honderd stuks, ge tuigenis aflegde van de waardering, welke men de heren Van Ulden in bre de kring toedraagt. In de morgenuren vond in „In den Vergulden Turk" een huldiging van 't personeel plaats, waartoe ook de fami lie en enkele genodigden waren uitge nodigd. De vertegenwoordiger der firma, de heer N. C. Reizevoort, releveerde de j groei van het bedrijf, waarvan wij reeds j.L Vrijdag de belangrijkste bijzonder- I heden hebben vermeld. Namens alle medewerkers gaf spreker de verzeke ring, dat zü ook in de toekomst alle krachten zullen inspannen om de on derneming naar grotere hoogte te voe- 1 ren. Nadat spreker ten slotte nog de aangename samenwerking, welke er van hoog tot laag in het bedrijf wordt gevonden, had gememoreerd, bood hij de directie namens het personeel een glas-in-loodraam, waarin handel en nijverheid zijn gesymboliseerd, aan, dat een plaats zal krijgen in het nieuwe kantoor. Verschillende sprekers hebben .hierna nog het woord gevoerd en hulde ge bracht aan de noeste ijver en het taaie doorzettingsvermogen van de heren Van Ulden, die kans hebben gezien om een eenvoudige smederij om te bouwen in een groot modern garagebedrijf, waajin I thans ruim 70 personen werk vinden. Mevr. de wed. Van Ulden, die ondanks haar hoge leeftijd van dit zilveren feest 1 mede getuige .mocht zijn, werd in deze hulde niet vergeten. Talrijke geschen- ken werden aangeboden. Mede namens zijn broer dankte de heer A. P. J. van Ulden voor de vrien- I delijke woorden en aangeboden geschen ken. om in aansluiting hierop een dank- I baar „in memoriam" te wijden aan zijn I vader, van wie allen zulke wijze lessen hebben medegekregen. Na deze huldi ging volgde een geanimeerde lunch, wear eveneens nog vele woorden zijn gesproken. RECEPTIE IN HET OOSTERS INSTITUUT. In de fraaie omgeving van het Oosters I Instituut, waar de buffetten werden verzorgd door de firma Van der Heij den en „In den Vergulden Turk", volg de ln de middaguren een druk bezochte receptie, waar een onafgebroken stroom van bezoekers de felicitaties heeft aan- geboden. Onder hen bevonden zich o.m. de wethouders Jongeleen en Menken, die de gelukwensen van het gemeente- I bestuur aanboden, de heer C. D. v. d. Vijver, chef van de uitvoerende dienst I van de N.Z.H.V.M., de heer J. C. Bol- derdijk, secretaris van het H. B. van de Bovag, de heer A. C. Meester, voor zitter van de plaatselijke afdeling van deze organisatie, de heer J. H. de Jong, directeur van de Gem. Reinigingsdienst, de heer R. J. Meijer, commissaris van I politie en voorts tal van vrienden en zakenrelaties. Namens de Ned. Vereniging van I Transportondernemingen heeft de heer P, Maarse de gelukwensen overge bracht, waarbij hij de wens uitsprak, dat het stadsvervoerbedrijf van de heren Van Ulden nog vele jaren zijn I dienende taak zal kunnen blijven ver- I vullen. Voorts gewaagde spreker van de I grote vlucht, welke het garagebedrijf in de loop van deze 25 jaar heeft geno- I men. De dag van feestelijkheden werd be- I sloten met een familiediner. Leidse Bloedtransfusiedienst. BUNA 900 DONORES MELDDEN ZICH AAN!! De oproep, welke de afdeling Leiden van het Nederlandse Rode Kruis via de pers tot de Leidse burgerij heeft gericht en waarin zij verzocht bloed beschikbaar te stellen voor ernstige patiënten, heeft in veler harten weerklank gevonden Niet minder dan 875 burgers en bur geressen onzer stad hebben zich bereid verklaard een halve liter bloed ai te staan, waarmede Leiden in de rij der aldus contribuerende gemeenten een uit stekend figuur maakt. Helaas is de be hoefte aan bloedplasma van blijvende aard. Dit mogen vooral zij bedenken, 'he zich tot dusverre afzijdig hielden. Steun aan deze actie beoogt een verhe ven doelanderende kostelijke schat der gezondheid, soms zelfs het leven, te hergeven!! NED. HANDELSREIZIGERS VERENIGING. In een drukbezochte vergadering kwam de NHRV afd. Lelden bijeen. De voorziiter. de heer Brouwer, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en bood namens het bestuur de beste wensen voor 1949 aan. Na voorlezing der notulen en behan deling der ingekomen stukken gaf de vooraltter een overzicht over het beleid der vereniging in het afgelopen jaar, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat in 1948 op sociaal en economisch gebied door de NHRV veel is bereikt. Vervolgens gaven de heren F. van Haarlem en L. Vreeswijk, resp. secre taris afd. Leiden en voorzitter der plaatselijke prop.-commissie hun jaar verslagen, waarvoor ztf een hartelijk applaus in ontvangst mochten nemen. Met een beschouwing over actuele onderwerpen door dé heer G. H. Re- kers werd deze welgeslaagde vergade ring besloten. 25 JAAR BIJ UNIVERSITEITS BIBLIOTHEEK. Vrijdag a.s. hoopt de heer P. Hanse laar. bibliotheekbeambte bij de U-niver- siteits-Bibliotheek alhier de dag te her denken dat hij voor 25 jaar bij ge noemde instelling in dienst trad. VER. „HET ZONNEHUIS". Ten bate van de Chr, Ver. tot ver pleging van behoeftige chronisch zie ken „Het Zonnehuis", gevestigd te Utrecht, wordt de volgende week in de Zuiderkerk hier ter stede een herhaling gegeven van de filmvoorstelling „Doortje Verkerk". Ds J. H. van Achterberg en ds J. Plomp zullen respectievelijk een openings- en slotwoord spreken, terwijl dr J. D. Meerwaldlt, voorzitter van ge noemde vereniging, de noodzaak van steunverlening uiteen zal zetten. J. J. VLIEGENTHART f Zaterdagavond is na een Koné onge steldheid op 58-jaxlge leeftijd in het DIaconessenhuis overleden de heer J. J. Vliegenthar.t, een zeer bekende figuur in de kring der duivensportliefhebbers. Hij bekleedde daarbij meerdere officiële functies, zoals lid van de Raad van Be heer en van de Groep van keurmeesters. De begrafenis vindt Woensdagmiddag om 12 uur plaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest. - Tijdens werkzaamheden is Vrijdag uit de gang der B.L.O.-school in de Caeciliasfcraat van een der leerlingen een jongensfiets gestolen. In ons Blad van Zaterdag 8 dezer meldden wij in verband met de benoe ming van prof. dr L. G, M. Baas Becking tot lid der Zuid-Pacific-Commissie, dat deze commissie een onderdeel zou zijn van de Organisatie der Ver. Naties. Dit is evenwel onjuist. De Zuid-Pacific- Commissie is een volkomen op zichzelf staand lichaam, dat weliswaar vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt met de U.N.O. en enkele gespecialiseerde onderafdelingen, doch dit is dan ook de enige band. SAMENWERKING TUSSEN DE TWEE FEDERATIES VAN DANSLERAREN- ORGANISATIES. Naar wij vernemen, hebben de twee in Nederland bestaande federaties van dansleravenorganisaties besloten tot aan de eventuele samensmelting tot één fe deratie samen te werken. Dit besluit heeft tot gevolg, dat er binnenkprt een eensluidend diploma voor de dans- leraren, mede ondertekend door de rijksgecomitteerde vanwege het depar tement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zal worden uitgereikt. Dit is de eerste stap op weg naar de sane ring van het beroep van dansleraar. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 17 Januari. Ter beurze van Amsterdam bestond vandaag een gedrukte stemming, in verband met de veronderstelde hou-, ding van de Veiligheidsraad ten op zichte van de Indonesische kwestie. De handel was bescheiden. Bij ope ning werd iets beneden de slotprijzen •van gisteren gehandeld, waarna zich een reactie voltrok. In het laatste ge deelte van de beurstijd trad echter 'n herstel in, waarmede de aanvankelijke nadelige koersverschillen tcch niet ge heel konden werden goedgemaakt. Koninklijke, die iets lager werden ingezet, zakten een paar punten in en waren bij het slot iets hoger dan het laagste punt van de dag, maar per saldo toch een goede drietal punten beneden de slotkcers van Vrijdag. Van de toonaangevende industriëlen werd vooral de aandacht getrokken dear Unilevers, die een drietal punten lager ingezet, reeds spoedig 'n achttal pun ten naar beneden liepen. Ook hier volgde een verbetering, maar per saldo moest toch een verlies van een zeven tal punten worden geregistreerd. De Philipsaandelen maakten slechts kleine schommelingen mee, maar wa ren eveneens wat lager. De minder courante industriëlen waren verdeeld, waarbij nadelige verschillen toch in de meerderheid waren. De Scheepvaart markt was stil. De bekende vooraan staande aandelen gingen alle 'n klei nigheid naar beneden. Nederlandse Bankaandelen waren prijshoudend. Ook voer Cultuurfondsen was de stemming gedrepimeerd. HVA's zakten na lager opening een goede viertal punten in, waarna slechts een onbe tekenende verbetering intrad. Ook de Rubberaandelen waren bijna algemeen 'lager. Hetzelfde was het geval met Tabakken, Voer de Indonesische fond sen bestond mede enig aanbod en dq koersontwikkeling was hiermede in overeenstemming. Nederlandse Staatspapieren waren prijshoudend. De Amerikaanse mafkt bleef verwaarloosd. De Burgemeester van Leiden zal Woens dag 19 Januari a.s. spreekuur houden van 13.30 uur tot 14.30 uuf. De Wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schalk, is verhinderd op Woens dag 19 en 26 Januari a.s. spreekuur te houden. punt. W. Peet en W. Russchenberg, trombone, Smogene v. Clay Smith; 3e -pr. 96 p. duo dames J. Plokker en G Vis, clarinet, met de Zauberflöte van Mozart-, VOORSCHOTEN Commando-wisseling Marine Opkomst Centrum. Alle hens van het Marine Opkomst Centrum stonden Zaterdagmorgen „voor de boeg" aangetreden bij de over dracht van het commando van de ka pitein-luitenant ter zee J. G. Broek- ,huysen op de kapitein-luitenant ter zee J. J. Hogendoorn. De scheidende commandant dankte allen, van hoog tot laag, voor de grote steun door hem ondervonden tijdens zijn bevelsperiode. Hij sprak het ver trouwen uit, dat zijn opvolger op de zelfde wijze aller medewerking zou hebben. Kapitein-luitenant ter zee Hogen doorn deed een beroep op de officieren, schepelingen en het burgerpersoneel om hem bij zijn nieuwe taak te steu nen, opdat hij met hen samen aan de verhoogde eisen aan het Marine Op komst Centrum gesteld, geheel zou kunnen voldoen. VALKENBURG Prijzen solistenwedstrijden. In de onderlinge solistenwed strijd, gehouden tussen St. Cecilia" Voorhout. Valkenburgs Harmonie en Warmonds Fanfare, behaalden de vol gende leden var- Valkenburgs Harmo nie een prijs: le pr. 144 punten. Ant, Rhijnsburger, grote fluit, met Sonate in G. v. G. Finger. 1ste pr. 126 pnt. J. Verhoef, tuba, met Air Varië,. L. Cani- vez,, 2de pr. 123 pnt. J. Oosterlee, met Lied ohne Worte v. Mendelssohn. 2de pr. 118 pnt. J. Doldersum, piston, met Herfstbloemen van PT, Jakma. 2de pr. 112 Vu pnt. Adr. de Roode, clarinet, Frühllngslied S. Mendelssohn. 2de pr. 112 pnt, D, v. Duijn, clarinet, met Obe- ron, van C. M. v. Weber; 3de pr. 96 pnt. D Verhoef, tuba, met Concerto v. F. David; 3de pr. 98 pnt. Adr. Grave- kamp, bariton, met Air Varië van L. Camivez; 3de pr. 100 ta pnt, P. v. d. Walle, piston, met Liebestraum van Th Hoc-h; 1ste pr. 131 «4 punt duo M. Nas- j veld-J. Oosterlee. clarinet, met Chant de Mai v A. Delbecg; 1ste pr 128 pnt. duo J. Doldersum en J. Verhoef, piston tuba, met The pais Polka van G D Barnard; 3de pr. 108u pnt. duo H. en Joh. Imthorn, althoorn met Phyllis and Orynth ,v. Ord, Hune; 3de pr. 96 BOSKOOP Gouden jubileum „Excelsior". De Muziekvereniging „Harmonie Excelsior" bestaat dit jaar een halve eeuw. Dat dit feit op grootse wijze gevierd zal worden, behoeft geen be toog, want hiervoor staat de naam van het populaire „Excelsior" borg. Reeds nu is het bestuur hard aan 't werk om dit 50-jarig jubileum zo groots mogelijk te herdenken. Op het ogenblik wordt een groot Nationaal Muziek- en Zangoonccurs op stapel gezet. Dit zal plaats vinden op 1 en 2 Juli. Het bestuur van „Excelsior" is thans belangrijk gewijzigd en uitge breid. Het bestaat uit: W. Schouten, voorz.; C, van Ree, seerK, Bouter, penningm,; leden; C. van den Hee- rik, P. Binken, P. Goudriaan, H. van der Heide; bestuursleden toegevoegd voor de werkzaamheden van het con cours: C ven rNii Berg, M. Goudri aan en W,- Beekhuizen. HAZERSWOUDE Auto geslipt Terwijl Zaterdagmorgen de heer K. C. uit Leiden op de Geme- neweg reed, slipte lengevolge de glad heid van de weg zijn auto en kwam in de berm van de weg terecht en sloeg omver. De heer C. liep een gekneusde rib en enige ontvellingen aan lip en handen op en werd binnen gebracht bij de Post-Commandant der Rijkspolitie alhier. Na door dokter Meïjst te zijn verbonden, is hij overgebracht naar zijn woning. De auto, die gedeeltelijk was vernield, is later door de kraanwagen weggevoerd. ROELOFARENDSVEEN Opening toneelconcours. Het door de toneel ver. St. Panera tius ter gelegenheid van haar 40-jarig be staan uitgeschreven toneelconcours, mocht zich Zondagavond bij de opening in de keurig versierde zaal van „De Vier Heemskinderen" in een zeer goede belangstelling verheugen. Allereerst sprak de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer Jac. van Berkel, een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot de bezoekende toneelvereniging en tot de jury' de heren Alb. Welling uit Utrecht en Jan Muller uit Loosdrecht. Voorts memoreerde spr. het ontstaan van de toneelver.. Aan de toneelver. „Amicitia" uit Wassenaar was de eer om deze ope ningsavond te verzorgen. Met het door haar gegeven blijspel in 3 bedrijven van Chr. van Bomel-Kouw en Henk Bak ker, genaamd „Robbedoes" geloven wij wel, dat zij een zeer goede beurt ge maakt heeft. De regisseur was H. Quint. Den Haag teleurgesteld over behuizing Rep. leiders. De Nederlandse regering heeft met diepe teleurstelling kennis genomen van de berichten over de behuizing en de behandeling van de Republi- kelnse leiders, die op Banka verbiy- i ven. I Uit nader ingekomen berichten blijkt thans, dat deze behandeling heeft plaats gevonden op een wijze, welke in strijd moet worden geacht met de terzake door de Nederlandse rege ring gegeven instructies. Uiteraard zal krachtig worden opgetreden te gen degenen, die daarvoor verant woordelijk zijn. „Amerikaanse inmenging zonder weerga!" VOOR NEDERLAND VOLKOMEN ONAANVAARDBAAR. Een officiële Nederlandse zegsman te Lake Success kenschetste het plan, door de Ver. Staten ingediend bij de Veiligheidsraad voor de instelling der souvereine Ver. Staten van Indone sië per 1 April 1950, als „een inmen ging zonder weerga". Bedoelde zegsman deelde nog mede, dat het Amerikaanse plan, dat op 14 Ja nuari was rondgezonden onder de leden van de Veiligheidsraad, thans te 's-Gra- venhage en te Batavia wordt bestudeerd, doch voor de Nederlandse regering vol komen onaanvaardbaar is. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie bij de Veiligheidsraad zelde heden, dut een hernieuwde eis tot vrij lating van de Republikeinse leiders kan worden verwacht in de vergadering van de Veiligheidsraad, die hedenmiddag begint. Het onderzoek op Banka. ZO NODIG ZULLEN CORRECTIES TOEGEPAST WORDEN. Vandaag zijn per vliegtuig uit Bata via naar Banka vertrokken de adviseur- generaal van justitie mr Gieben en de sous-chef van de Generale Staf, kolo nel Thomson, vanwaar zij morgen wor den terug verwacht. Van gezaghebbende Nederlandse zijde wordt verklaard, dat belde heren een duidelijke en uitvoerige order van de Indonesische regering be treffende de bewegingsvrijheid van de Republikeinse leiders op Banka zullen effectueren en een onderzoek zullen in stellen naar de redenen, waarom de des betreffende orders niet waren uitge voerd. Ongetwijfeld zullen ald\is werd hieraan toegevoegd Indien nodig, correotles worden toegepast. STEUNVERLENING AAN DJOKJA. Woensdag zal uit Batavia naar Djokja een KLM-vliegtuig vertrekken met gif ten van de bevolking van Batavia voor steunverlènlng aan Djokja. Het vlieg tuig, dat de giften zal vervoeren, wordt voor deze gelegenheid („Merpati Bahas" (Geluksbode) gedoopt. DE JONGSTE VERLIESLIJST Het ministerie van O.G. verzoekt ons er op te wijzen, dat de Zaterdag jl. ge- Dubliceerde verlieslijst van de strijd krachten in Indonesië niet betreft de verliezen, welke geleden zijn, doch die welke gerapporteerd zijn. De verlieslijst omvat de periode van 23 December 1948 t/m 12 Januari 1949. EIS TEGEN NADJAMUDDIN: 4 JAAR GEVANGENISSTRAF. Bij de, voortzetting van de zaak tegen de voormalige minister-president van Oost-Indonesië, Nadjamuddin, heeft de advocaat-generaal van het Hof van Justitie te Makasar, mr E. Muller, he denmorgen vier jaar gevangenisstraf geëist met altrek van preventief, ont zetting uit het recht tot het bekleden van ambten en het recht tot kiezen en verkiesbaarheid gedurende 5 Jaar. FEUILLETON I Het testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. I 43) En wanneer zouden die namen I worden ingevuld? De volgende dag, om kwart voor twee. Ze zei, dat ze de namen zou In- I vullen in tegenwoordigheid van de erf- I genamen en het testament dan zou bekrachtigen met haar handtekening. I Ze gal mij opdracht om te zorgen dat er twee getuigen, die zij zelf noemde, I aanwezig zouden zijn. Sir Wilbury vernief zijn stem een weinig. Juist, dus mevrouw noemde E twee personen, die getuige moesten zijn I van haar handtekening. Noemde'zij de naam van degeen, die uit 't - testament geschrapt zou worden? Er werd niemand genoemd. Er ■•vas een zekere nadruk op het laatste woord merkbaar. Ij Wat wilt u daarmee zeggen, mijn- heer Hoed? I Ik bedoel, dat ik wist, wie het was er was een lichte uitdaging in de toon, een eigenaardige klemtoon. Wilt u ons eens vertellen, hoe u I dat kon weten. I Mevrouw Maquisten gaf dat vrij duidelijk te verstaan. Wilt u ons dan eens vertellen, wat I ze precies zei. hood slikte wanhopig en schraapte zijn keel. Ze zei, dat ze bedrogen was geworden en dat ze het had kun- ren weten, omdat Ellen haar had ge- waarsonuwd. Is dat Ellen Bridling, haar kamer- I meisje? Ja. Ze riep uit: Ellen heeft mij T gewaarschuwd maar ik heb er geen no- uue van genomen. Toen zei ik: Het h nog met te laat, mevrouw, en ze a a two or doeOuae vrienden zijn de beste raadgevers. Ellen is trouw zij heen me gewaarschuwd. Dat gaat zo met figuren, die als een vuurpijl om hoog someten, heelt ze tegen mij ge- ^gd, maar ik sloeg haar raad in de wind. En ze vro&g mij: Hce zoudt u het vinden om eens een vuurpijl te zijn? Een week lang een vreemde, eèn weeklaag erfgename, dan weer omlaag &ls een gedoofde vuurpijl, en wéér een Treemde. Nu, ik kon er niets aan doen, tot ik begreep, wie zij daarmee be deelde. Waren die woorden van toepas sing op een van de vijf erfgenamen in het testament, dat in werking zou tre den? Ja. Op wie dan? Op juffrouw Silence. In welk opzicht? Zij was een volkomen vreemde, toen zij in het huis kwam. Toen zij er een week geweest was, maakte mevr. Maquisten een testament, waarin juf frouw Silence zeer gunstig werd ver meld en een week later veranderde mevr. haar testament weer en schrapte er iemand uit. Wilt u eens precies de woorden herhalen, die mevrouw gebruikte? Hood herhaalde die woorden: een week lang een vreemde, een weeklaag erfgename, dan weer omlaag als een gedoofde vuurpijl en weer een vreemde. Sir Wilbury's stem was zacht en na drukkelijk. Bestond er bij u geen twijfel aan, wie de persoon was, op wie deze woorden sloegen? Ernst Hood slaagde er in een zekere kracht in zijn toon te leggen, toen hij antwoordde: Geen enkele twijfel. HOOFDSTUK XXVI. Hugo Vane verhief zich voor het kruisverhoor. Er werd van hem be weerd, dat hij er nooit zo beminnelijk uitzag als wanneer hij een moeilijke taak voor zich had. Hij zag er nu bij zender beminnelijk uit. De heer Hoed, die een keurige wit- en marineblauwe zakdoek uitvouwde. die uitstekend kleurde bij een net, blauw costuum, kreeg een zonnige glimlaoh van de ad vocaat. Wel, mijnheer Hood, laten wij eens zien, of wij niet wat meer klaarheid in .deze zaak kunnen brengen. Dat ge sprek dat u met mevrouw Maquisten had op welk tijdstip was zij eigen lijk het meest nerveus en boos? Was dat misschien, toen u pas binnen kwam? Ja, dat kan wel. Er kwam een uitdrukking van ver rassing cp het intelligente gezicht van Hugo Vane. U zegt: dat kan wel? Heot u zo'n slecht geheugen? U wilt ons toch niet in de veronderstelling brengen, dat uw herinnering aan dit zeer belangrijke gesprek zo vluchtig is! Ik merk, dat ik uw memorie wat zal motten opfrissen. In uw eerste verkla ring hebt u meegedeeld, dat u mevrouw in een staat van grote ergernis en op winding aantrof dat zij zich erg boos maakte omdat mijnheer Aylwin op reis was en dat zij zelfs grof werd. U moet zich ongetwijfeld kunnen her inneren of haar opwinding en boosheid van dat ogenblik af toenamen of ver minderden! Het werd erger terwijl zij sprak over het bedrogen zijn. Maar nader hand, toen ik noteerde wat zij mij op gaf, had zij zich zelf meer in bedwang. Mevrouw wond zich steeds meer op toen zij sprak over het feit, dat zij bedrogen was en die opmerkingen maakte over snel omhoogschietende vuurpijlen enzovoort? Ja. Dat was dus vóórdat zij u haar instructies gaf betreffende het testa ment? Hoed streek met zijn hand over zijn voorhoofd en zei: Zij was heel boos. Kom, mijnheer Hood, dat ls geen antwoord op mijn vraag. Of moet. ik dat opnieuw toeschrijven aan uw slecht herinneringsvermogen? U moet niet vergeten, dat dit een zeer belangrijk punt is. Ik vrees, dat ik u«net zo lang zal moeten ondervragen tot wij de zaak duidelijk voor ons zien. Laat ik dat ge heugen van u maar weer eens te hulp komen. U hebt onder ede bevestigd, dat het stadium van woede en opwin ding, waarin u mevrouw aantrof, en waarin u haar beschreef als „werkelijk min of meer grof" scheen te vererge ren terwijl zij sprak over dat bedrogen- zijn. Daar wenst u toch niet cp terug te komen, wel? Neen, natuurlijk niet. Dus u geeft toe, dat al die op- 15). „Hola, wie hebben we daar? Ben je nou nog de vloer aan het vegen, wat? Dat gaat niét mijnheer. Er is voor alles een vaste tijd, wat", zei kapitein Kupi- do, toen hij Panda daar op zijn buik in de gang zag krabbelen. „En wat moeten Jullie hier? Je staat warempel te kijken, of je een fokke- schoot hebt ingeslikt", snauwde hij te gen de stuurman en Lummel, die met hun houding geen raad wisten. „Oh niets, kapitein", zei Panda, ter wijl hij vlug overeind krabbelde. „Ik ben alleen madr gevallen en daar is de stuurman zeker van geschrokken". „Ik zeg niets", had hij bliksemsnel bedacht, „dat maakt de toestand aan boord maar gevaarlijk. Ik zal zélf wel een oogje ln het zeil houden". De stuurman en de harpoenier be grepen er niets van en maakten zich na een haastig gemompeld goedenavond, zo snel mogelijk uit de voeten. De kapitein keek hen hoofdschud dend na. „Rare toestanden aan boord", mompelde hij. „Veel snap ik er niet van, wat". merkingen over het bedrogen-zijn. over de waarschuwing van Ellen Bridling,, over de snel omhoogschietende vuurpijl' en de vraag hoe u het zelf zou vinden cm een vuurpijl te zijn, gemaakt wer den gedurende de periode, dat mevrouw Maquisten zich in 'n toestand van on beheerste woede cn verontwaardiging bevond? Dat heb ik niet gezegd. Maé,r mijnheer Hood! Dat geheu gen van uIk vrees dat ik uw eigen woorden weer moet aanhalen, Nadat u ons verteld heeft, dat mevr. Maquistens opwinding toenam, terwijl zij sprak over het bedrogen-zijn, zei u: Naderhand, toen ik noteerde wat ze mij opgaf, had zij zichzelf weer in bedwang. Nu, als die woorden maar niet zo in het wilde weg gesproken zijn, dan houden zij in, dat er tevoren spra ke was van een gebrek aan zelfbe heersing. Ik veronderstel, dat u het daarmee eens bent? Ja of neen, als 't u blieft? Hood zag er zeer ongelukkig uit, toen hij antwoordde: Ja. Goed zo, dan wilt u misschien nu wel mijn vorige vraag beantwoorden. Bevestigt u, dat al die opmerkingen, die ik zoëven citeerde, en de vraag, die u werd gesteld door mevrouw Maquis ten, of u zelf een vuurpijl zou willen zijn, - dat al die opmerkingen werden gemaakt gedurende de tijd, dat mevr. in een toestand van onbeheerste woede en verontwaardiging verkeerde? Hood, die er steeds hulpelozer ging uitzien, slikte heftig en zei: Ja. Hugo Vane glimlachte opgewekt. Ziezo, daar zijn we het dus over eens: Mevrouw Maquisten was in een staat van onbeheerste woede en opwinding, toen zij die opmerkingen maakte. Dat zou men er ook eigenlijk wel uit heb ben kunnen opmaken, omdat zij min of meer onsamenhangend waren, niet waar? Bent u het niet met mij eens, mijnheer Hood, dat het voor de hand ligt, dat opmerkingen, gemaakt in een toestand van opwinding, zoals u ons die beschreven he'ot, wel eens geen ver band met elkaar kunnen houden? Ja. De opmerkingen, die mevrouw bij deze gelegenheid maakte, waren du^ nogal onsamenhangend? Sommige wel. Die opmerkingen over bedrogen zijn, over het feit, dat zij gewaarschuwd was en over vuurpijlen en vreemden, werden dus niet alle tegelijk geuit? Nee. Die kwamen bij stukjes en beet jes. en bovendien nog in grote, opwin ding? Ja of neen, mijnheer Hood? Hood slikte weer en zei: Ja. (Wurdt vervolgd) H.M. DE KCfNINGIN ONTVING SCHEIDENDE BELGISCHE AMBASSADEUR. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prin» Bernhard arriveerden hedenmiddag om tien minuten voor half een op het Koninklijk Paleis in de hoofdstad. Te kwart voor een reed de wagen van de Belgische ambassadeur, Leon C. Nemry voor, die met zijn echtgenote door H.M. de Koningin en de Prins der Nederlanden ln afscheidsgehoor worden ontvangen. De ambassadeur en zijn echtgenote gebruiken het noen maal op het Koninklijk Paleis. Nederland's bijdrage 1952 gereed. Naar wij nader vernemen heeft de Nederlandse Legerleiding na haar eerste besprekingen met veldmaarschalk Mont gomery ln November '48 rapporten uit gewerkt waarin de structuur van een toekomstige Nederlandse Landmacht is weergegeven. Evenals de Belgische is ook de Ne derlandse legerleiding voor een mobiel legercorps van enkele divisies, alsmede over het gehele land verspreid liggen de dekkingstroepen. Door verwezen lijking van deze plannen zal ons land de verlangde bijdrage in het kader van de West-Europese Unie kunnen leveren. De datum, waarop Nederland haar bijdrage gereed moet hebben, is door Montgomery bepaald op rond 1952. Deze datum is door Nederland aanvaard. Levenslang geëist tegen verrader van A. M. de Jong. Drie getuigen waren heden voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof opgeroepen om verklaringen af te leg gen in de zaak tegen de ex-WA-man A. Nijland uit Laren ,die er van ver dacht werd in 1942 en 1943 mededelin gen te hebben gedaan aan de Duitse politie over de gedragingen van de schrijver A. M, de Jong. Ook zou hij hebben doorgegeven dat De Jong Jood se goederen in bewaring had. Volgens verklaring der drie getuigen heeft Nijland een actie tegen De Jong gevoerd in het dorp. Zo zou hij het praatje hebben rondgestrooid, dat de schrijver een „bloedraad" van de Ille galiteit had opgericht. Toen juist in die tijd door de illegaliteit een aan slag op het leven van de verdachte N. werd gepleegd vonden de Duitsers aan leiding De Jong daarvoor verantwoor delijk te stellen en het gevolg was, dat hij als een der eerste slachtoffer werd van de zg. Sllbertanne-actie. De procureur-fiscaal, mr H. G. Th. Keune achtte tet ten laste gelegde be wezen en eiste levenslange gevange nisstraf met ontzetting uit de rechten. Het Hof zal op 31 Januari uitspraak doen. H.M. DE KONINGIN BESCHERM VROUWE „DIE HAGHE SANGHERS". H.M. de Koningin heeft het bescherm- vrouwesohap aanvaard van het Kon. Mannenkoor Die Haghe Sanghers te 's-Gravenhage. H.K.H. Prinses Wllhelmlna aanvaard de het buitengewoon erelidmaatschap dezer vereniging. MONTGOMERY CONFEREERDE MET NED. MINISTERS. Van Regeringszij de werd het volgen de medegedeeld: Heden werd een bespreking gehou den tussen veldmaarschalk Montgo mery en minister Van Maarse veen, waarnemend minister-president, de mi nisters Lieftinck, Van den Brink, Sas sen en Schokking. De besprekingen ver liepen in een sfeer van wederzijds be grip en hebben duidelijk doen blijken, dat Nederland, binnen de grenzen zij ner financiële en economische moge lijkheden, ten volle bereid is een even redige bijdrage te leveren aan de ver wezenlijking van de plannen tot ver dediging van West-Europa, waarvan de leiding aan veldmaarschalk Mont gomery is toevertrouwd. ADVIESCOMMISSIE VOOR MUZIEKPRIJZEN. De minister van O., K en W. heeft voor het jaar 1949 ingesteld een Com missie van Advies voor het verlenen van prijzen en opdrachten aan com ponisten In deze commissie zijn benoemd de heren; F. Schuurman en B. v. d. Sig- tenhorst Meyer, belden te 's-Graven hage en W. Paap te Utrecht. VOOR DINSDAG 18 JANUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Concerto Grosso; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: fluk de dag; 9.00: lichtbaken; 9.30: Franse oorwerken; 10.00: Wie komt er ln mijn hokje?; 10.15: Symphonle Orkest; 10.40: schoolradio; 11.00: muziek houdt fit; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: gram.muzlek; 12.00: Angelus; 12.03: Frans Vester, fluit; 12.30: mededelingen; 12.33: filmmuziek; 12 55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.25: gram.muzlek; 13.50: zang en plano; 14.30: onder ons; 15.00: schoolradio; 15.30: van Zweden naar Portugal; 16.00: de Zonne bloem. 16.30: zlekenlof; 17.00: na school tijd; 17.15: planoduo; 17.30: lang zullen ze leven; 17.45: zijn haaien nu werkelijk zo gevaarlijk: 18.00: Amusements orkest; 18.20: sportpraatje; 18.30: Ned. strijd krachten; 19.00: nieuws; 19J5: Amuse ments orkest; 19.30: dit ls leven; 19,45: Nlwin-klanken; 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: Marle Koenen, 70 Jaar; 20.20: „Parclval", mysteriespel; 22.37: actualiteiten; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00: KRO-trio. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.50: dag opening door dr J. C. A. Fetter; 8.00: nieuws; 8.15: Masqueraders; 8.55: voor de vrouw; 9.00: Balletmuziek; 9.30: water standen; 9.35: aubade; 10.00: morgenwij ding door ds H. van den Elskamp; 10.15: arbeidsvitaminen; 10.50: kleutertje luister; 11.00: soft and sweet; 11.30: de wekker; 12.00: Joop Walvis, orgel; 12.30: mede delingen; 12.33: voor het platteland; 12.40: zlgeui.ermuziek; 13.00: nieuws; 13.15: mededelingen; 13.20: Avroleans; 14.00: met naald en schaar; 14.30: radio matinee; 16.25: voordracht; 16.40: de schoolbel: 17.00: kinderkoor; 17.30: Skymasters; 18.00. nieuws; 18.15: Tom Erlch, plano; 18.30: radio muziek Journaal; 19.00: radio strip; 19.10: gram.muzlek; 19.15: vlotter Frans leren spreken; 19.30: verzoekpro gramma; 20.00: nieuws! 20.05: radio zoek licht: 20.15: bonte Dlnsdagavondtrein; 21.30: allerlei; 21.35: brieven over hersen gymnastiek; 21.45: Kon. mannenzangver- enlglng „Apollo"; 22.15: buitenlands over zicht; 22.30: Janine Da Costa. plano: 23.00: nieuws; 23.15: reportage bokswedstrijd Die rentuin Den Haag; 23.2524.00: Sympho nle orkest. AGENDA Schouwburg: Hoofdstad-Operette „Am der schönen blauen Donau", 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3